Kommande tävlingar
24/08 INSTÄLLD...Munka Ljungby BS -
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
Svenska Bridgeförbundet » JSM Lag » 2008 » Direktfinal [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
JSM Lag 2008, Direktfinal
  • Plats: Filbyter Bridge, Danmarksgatan 19D, Linköping. 013-13 20 00
  • Tid: Samling lördagen den 26 april 11.30, spelstart 12.00
  • Kostnad: 250 kronor per spelare
  • Resor: Reseersättning utbetalas med 6 kr/mil och spelare.
  • Mer info


Tävlingsledare: Carl Ragnarsson (lö), Torsten Åstrand (sö)
Ramaoperatör: Tommy Andersson


Laget som spelar utom tävlan kommer inte att redovisas i sluttabellen. Mot laget utom tävlan erhåller man 18 VP (som för frirond).

Exempel
Om lag A möter laget utom tävlan, U, och resultatet blir A-U = 11-19, kommer A att få ytterligare 7 VP (för att komma upp till 18) och U att bli av med 19 VP (för att alltid komma ned till 0).
På samma sätt om A-U slutar 24-6, då minskas A med 6 VP (för att komma till 18) och U minskas med 6 för att komma till 0.

Den inofficiella tabellen, där U28-lagets resultat är medräknade, finns här: » länk


Ramasändningar och IMP-över-fältet

En match i varje rond kommer att sändas i Internet-rama via SWAN-games, » länk .

Running scores finner du här: » länk

IMP-över-fältet finner du här: » länk

Ramamatcher lördag
Rond 1: De fyra vice männen - Spui
Rond 2: Spui - SECK
Rond 3: Malmölaget - Hardda ku hardda geit
Rond 4: Tre komma fjorton - Ryssland
Rond 5: SECK - De fyra vice männen
Rond 6: Tre komma fjorton - Malmölaget
Rond 7: SWE HITMÄN - De fyra vice männen

Fastställda matcher söndag
Rond 8: SECK - SWE HITMÄN
Rond 9: Malmölaget - SECK

Preliminära matcher söndag
Rond 10: Tre komma fjorton - Spui
Rond 11: Malmölaget - SWE HITMÄN



PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 Malmölaget Simon Granath [26207] 11 8-1-2 308 - 147 2.095 212
2 SWE HITMÄN Simon Nilsson [85753] 11 7-4-0 290 - 143 2.028 205
3 SECK Cecilia Rimstedt [78586] 11 6-2-3 258 - 170 1.518 193
4 Hardda ku hardda geit Morgan Bergh [78762] 11 5-5-1 248 - 179 1.385 187
5 Spui Moa Petersen [85317] 11 5-4-2 226 - 188 1.202 175
6 Irma Ulrika Lindström [26477] 11 5-1-5 243 - 248 0.980 162
7 De fyra vice männen Erik Fryklund [80722] 11 3-3-5 218 - 263 0.829 153
8 Tre komma fjorton Fredrik Svensson [90699] 11 3-3-5 220 - 283 0.777 152
9 Norrlands Guld Emilie Höber [32415] 11 2-4-5 126 - 254 0.496 132
10 Ryssland Joel Nogueira Forssell [92646] 11 2-4-5 200 - 328 0.610 129
11 Blitz Daniel Eriksson [24659] 11 2-3-6 173 - 307 0.564 128
12 UTOM TÄVLAN, lag U28 Sara Asplund Sivelind [16660] 11 0-0-11 0 - 0 99.999 0

Rond 1 Lö 26 april, kl 1200-1305 IMPVP
UTOM TÄVLAN, lag U28 - Malmölaget 0 - 0 0 - 18 1
Blitz - Tre komma fjorton 17 - 51 5 - 25
SWE HITMÄN - Norrlands Guld 13 - 11 16 - 14
De fyra vice männen - Spui 24 - 38 11 - 19
Ryssland - Hardda ku hardda geit 26 - 28 14 - 16
SECK - Irma 27 - 8 21 - 9
1 UTOM TÄVLAN
 
Rond 2 Lö 26 april, kl 1315-1420 IMPVP
Blitz - UTOM TÄVLAN, lag U28 0 - 0 18 - 0 1
Norrlands Guld - Malmölaget 12 - 43 6 - 24
Tre komma fjorton - De fyra vice männen 22 - 19 16 - 14
Hardda ku hardda geit - SWE HITMÄN 28 - 22 16 - 14
Spui - SECK 24 - 32 13 - 17
Irma - Ryssland 30 - 7 22 - 8
1 UTOM TÄVLAN
 
Rond 3 Lö 26 april, kl 1430-1535 IMPVP
UTOM TÄVLAN, lag U28 - Norrlands Guld 0 - 0 0 - 18 1
De fyra vice männen - Blitz 17 - 16 15 - 15
Malmölaget - Hardda ku hardda geit 49 - 0 25 - 2
SECK - Tre komma fjorton 41 - 2 25 - 4
SWE HITMÄN - Irma 58 - 1 25 - 0
Ryssland - Spui 16 - 49 6 - 24
1 UTOM TÄVLAN
 
Rond 4 Lö 26 april, kl 1545-1650 IMPVP
De fyra vice männen - UTOM TÄVLAN, lag U28 0 - 0 18 - 0 1
Hardda ku hardda geit - Norrlands Guld 14 - 10 16 - 14
Blitz - SECK 29 - 14 19 - 11
Irma - Malmölaget 12 - 36 8 - 22
Tre komma fjorton - Ryssland 22 - 26 14 - 16
Spui - SWE HITMÄN 16 - 10 16 - 14
1 UTOM TÄVLAN
 
Rond 5 Lö 26 april, kl 1800-1905 IMPVP
UTOM TÄVLAN, lag U28 - Hardda ku hardda geit 0 - 0 0 - 18 1
SECK - De fyra vice männen 28 - 15 19 - 11
Norrlands Guld - Irma 18 - 45 7 - 23
Ryssland - Blitz 33 - 20 19 - 11
Malmölaget - Spui 11 - 25 11 - 19
SWE HITMÄN - Tre komma fjorton 41 - 20 21 - 9
1 UTOM TÄVLAN
 
Rond 6 Lö 26 april, kl 1915-2020 IMPVP
SECK - UTOM TÄVLAN, lag U28 0 - 0 18 - 0 1
Irma - Hardda ku hardda geit 16 - 31 11 - 19
De fyra vice männen - Ryssland 52 - 14 25 - 4
Spui - Norrlands Guld 34 - 13 21 - 9
Blitz - SWE HITMÄN 1 - 38 5 - 25
Tre komma fjorton - Malmölaget 20 - 31 12 - 18
1 UTOM TÄVLAN
 
Rond 7 Lö 26 april, kl 2030-2135 IMPVP
UTOM TÄVLAN, lag U28 - Irma 0 - 0 0 - 18 1
Ryssland - SECK 6 - 40 5 - 25
Hardda ku hardda geit - Spui 20 - 12 17 - 13
SWE HITMÄN - De fyra vice männen 40 - 18 22 - 8
Norrlands Guld - Tre komma fjorton 9 - 13 14 - 16
Malmölaget - Blitz 32 - 13 21 - 9
1 UTOM TÄVLAN
 
Rond 8 Sö 27 april, kl 0900-1005 IMPVP
Ryssland - UTOM TÄVLAN, lag U28 0 - 0 18 - 0 1
Spui - Irma 0 - 0 12 - 12 2
SECK - SWE HITMÄN 13 - 27 11 - 18 3
Tre komma fjorton - Hardda ku hardda geit 18 - 33 11 - 19
De fyra vice männen - Malmölaget 30 - 22 17 - 13
Blitz - Norrlands Guld 1 - 17 10 - 20
1 UTOM TÄVLAN
2 Spel på samma ledd
3 SWE HITMÄN -1VP felaktig förklaring
 
Rond 9 Sö 27 april, kl 1015-1120 IMPVP
UTOM TÄVLAN, lag U28 - Spui 0 - 0 0 - 18 1
SWE HITMÄN - Ryssland 28 - 34 14 - 16
Irma - Tre komma fjorton 63 - 15 25 - 2
Malmölaget - SECK 40 - 9 24 - 6
Hardda ku hardda geit - Blitz 44 - 9 25 - 5
Norrlands Guld - De fyra vice männen 18 - 28 12 - 18
1 UTOM TÄVLAN
 
Rond 10 Sö 27 april, kl 1215-1320 IMPVP
SWE HITMÄN - UTOM TÄVLAN, lag U28 0 - 0 18 - 0 1
Tre komma fjorton - Spui 37 - 3 25 - 5
Ryssland - Malmölaget 13 - 43 6 - 24
Blitz - Irma 42 - 36 16 - 14
SECK - Norrlands Guld 38 - 2 25 - 5
De fyra vice männen - Hardda ku hardda geit 1 - 33 6 - 24
1 UTOM TÄVLAN
 
Rond 11 Sö 27 april, kl 1330-1435 IMPVP
UTOM TÄVLAN, lag U28 - Tre komma fjorton 0 - 0 0 - 18 1
Malmölaget - SWE HITMÄN 1 - 13 12 - 18
Spui - Blitz 25 - 25 15 - 15
Norrlands Guld - Ryssland 16 - 25 13 - 17
De fyra vice männen - Irma 14 - 32 10 - 20
Hardda ku hardda geit - SECK 17 - 16 15 - 15
1 UTOM TÄVLAN
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80