Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Svenska Bridgeförbundet » SM Par Junior - omgång 4 2019-09-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Svenska Bridgeförbundet

SM Par Junior - omgång 4 2019-09-08

Partävling, 6 bord, 12 par. Antal brickor: 99. Medel: 495.7.

Privatprotokoll för Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 10, Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson
14 N-1 -50 1 10% 1 10.0%K10542E9EK84E4 DKn886376D9876
21NT N+2 150 8 80% 9 45.0%E542KEKn1095K84 Kn8Kn1054D32E1096
35 V-1 100 9 90% 18 60.0%DKn763743D8E83 985421098E9742
Rond 2, som NS mot par 1, Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern
44 N+1 650 10 100% 28 70.0%876EK1095D864Kn EK52Kn739E9652
53 V= -140 2 20% 30 60.0%Kn927310854E1054 E10610986D7K863
62 N-1 -50 1 10% 31 51.7%D10310972E2KD104 KKn42EKnKn9743Kn2
Rond 3, som NS mot par 3, Anja Sandgren - Axel Backlund
73 N= 140 10 100% 41 58.6%Kn8764EDKn6107K6 D953K5Kn9Kn10753
83 N= 140 5 50% 46 57.5%K93KD9643D4Kn2 EKn610752K763D4
94D V-5 1400 10 100% 56 62.2%K54296E63Kn1082 EKn9Kn743KD9744
Rond 4, som ÖV mot par 5, Alexander Sandin - Mikael Rimstedt
103NT S+2 -660 2 20% 58 58.0%D86541092K10864 K8764973K6543
114 S-1 50 9 90% 67 60.9%9872107642KnKn73 E53ED108652E54
121NT S+2 -150 4 40% 71 59.2%D532DKn74109743 E91092E8432E62
Rond 5, som ÖV mot par 7, Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin
132 Ö+1 140 2 20% 73 56.2%52Kn97265DKn765 DKn73ED104E987K
143NT Ö-1 -50 1 10% 74 52.9%ED104D84K104Kn75 32Kn1063EDE10963
153 Ö-2 -100 8 80% 82 54.7%104EK874Kn84942 Kn32DKn9EK1052106

Bricka 1

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
ingen i zon
K10542
E9
EK84
E4
E976
Dkn4
D952
102
3
K10752
kn103
Kkn53
Dkn8
863
76
D9876

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N87698
S87698
Ö56745
V56745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Castor Mann - Christian Lahrmann Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 4 N= 2 420 10/0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 3NT S= 2 400 8/2
Anja Sandgren - Axel Backlund Teo Bodin - Simon Hult 1 N+2 Kn 140 6/4
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 1 N+1 Kn 110 4/6
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 4 N-1 2 -50 1/9
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 N-1 Kn -50 1/9

Bricka 2

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
N-S i zon
E542
K
Ekn1095
K84
D103
D976
864
D75
K976
E832
K7
kn32
kn8
kn1054
D32
E1096

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810677
S89677
Ö43766
V43766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 1NT S+3 7 180 10/0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 1NT N+2 3 150 8/2
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 1NT S+1 6 120 6/4
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 2 V-2 4 100 4/6
Anja Sandgren - Axel Backlund Teo Bodin - Simon Hult 2 V= 4 -110 2/8
Castor Mann - Christian Lahrmann Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3NT N-2 5 -200 0/10

Bricka 3

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn763
743
D8
E83
E
Dkn5
Kkn642
Kkn106
K10
EK62
1053
D975
98542
1098
E97
42

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N23363
S23363
Ö101010710
V101010710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 5 V-1 D 100 9/1
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 V-1 D 100 9/1
Castor Mann - Christian Lahrmann Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3 N-2 E -100 6/4
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 3NT Ö= 2 -600 3/7
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 3NT Ö= 3 -600 3/7
Anja Sandgren - Axel Backlund Teo Bodin - Simon Hult 3NT Ö+1 2 -630 0/10

Bricka 4

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
alla i zon
876
EK1095
D864
kn
kn104
64
E532
10874
D93
D82
Kkn107
KD3
EK52
kn73
9
E9652

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N771086
S76986
Ö66346
V66346
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 4 N+1 2 650 10/0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 2 N+2 K 170 7/3
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 2 N+2 K 170 7/3
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Teo Bodin - Simon Hult 2 N+1 2 140 4/6
Anja Sandgren - Axel Backlund Markus Bertheau - Isis Lundqvist 2 N= 10 110 2/8
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Castor Mann - Christian Lahrmann 4 N-1 K -100 0/10

Bricka 5

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
N-S i zon
kn92
73
10854
E1054
875
EKD4
K32
kn97
KD43
kn52
Ekn96
D2
E106
10986
D7
K863

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N64444
S64444
Ö69999
V69999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Teo Bodin - Simon Hult 3NT Ö-2 6 100 10/0
Anja Sandgren - Axel Backlund Markus Bertheau - Isis Lundqvist 3NT V-1 6 50 6/4
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 3NT Ö-1 6 50 6/4
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3NT Ö-1 6 50 6/4
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 3 V= Kn -140 2/8
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Castor Mann - Christian Lahrmann 3NT Ö= 8 -400 0/10

Bricka 6

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
Ö-V i zon
D103
10972
E2
KD104
986
D86543
D
975
E75
K
K10865
E863
Kkn42
Ekn
kn9743
kn2

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N89799
S89799
Ö44544
V44544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 2NT Ö-3 4 300 10/0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 2 S+1 D 140 8/2
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Teo Bodin - Simon Hult 2 N= K 110 6/4
Anja Sandgren - Axel Backlund Markus Bertheau - Isis Lundqvist 2 V-1 K 100 4/6
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 2 N-1 K -50 1/9
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Castor Mann - Christian Lahrmann 2 S-1 6 -50 1/9

Bricka 7

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
alla i zon
kn8764
EDkn6
107
K6
K102
1097432
KD4
D
E
8
E86532
E9842
D953
K5
kn9
kn10753

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N52474
S52474
Ö711869
V711869
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Anja Sandgren - Axel Backlund 3 N= 8 140 10/0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Markus Bertheau - Isis Lundqvist 3 N-1 E -100 8/2
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 2 V= 10 -110 6/4
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 4 V= 4 -130 4/6
Castor Mann - Christian Lahrmann Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 3 V+2 10 -150 1/9
Teo Bodin - Simon Hult Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 V+1 E -150 1/9

Bricka 8

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
ingen i zon
K93
KD9643
D4
kn2
8752
Ekn8
kn10
K753
D104

E9852
E10986
Ekn6
10752
K763
D4

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N33954
S33954
Ö99487
V99487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Castor Mann - Christian Lahrmann Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 4 N+1 2 450 10/0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 N= 4 420 8/2
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Anja Sandgren - Axel Backlund 3 N= 2 140 5/5
Teo Bodin - Simon Hult Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 S= Kn 140 5/5
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 4 N-1 E -50 2/8
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 5 V+1 K -420 0/10

Bricka 9

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
Ö-V i zon
K542
96
E63
kn1082
73
ED85
105
EKD75
D1086
K102
kn82
963
Ekn9
kn743
KD974
4

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N58686
S58686
Ö84755
V84755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Anja Sandgren - Axel Backlund 4D V-5 E 1400 10/0
Castor Mann - Christian Lahrmann Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 1NTD N+1 8 280 8/2
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Markus Bertheau - Isis Lundqvist 2 N+1 2 140 6/4
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 2 N= 3 110 4/6
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 2 V= 4 -90 2/8
Teo Bodin - Simon Hult Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3D V= 2 -670 0/10

Bricka 10

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
alla i zon
EKkn103
E53
E2
D97

K8764
973
K6543
D8654
1092
K10864
972
Dkn
Dkn5
Ekn1082

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N9661010
S10651010
Ö36632
V36732
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3NT S+2 4 660 8/2
Castor Mann - Christian Lahrmann Anja Sandgren - Axel Backlund 3NT S+2 3 660 8/2
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 3NT N+2 4 660 8/2
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Markus Bertheau - Isis Lundqvist 3NT N+1 2 630 4/6
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Teo Bodin - Simon Hult 6 N-2 2 -200 2/8
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 6NT S-3 3 -300 0/10

Bricka 11

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
ingen i zon
KD5
KD8
743
KD62

E53
ED108652
E54
9872
107642
kn
kn73
Ekn10643
kn9
K9
1098

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N63294
S65397
Ö78833
V78833
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3D S+1 5 630 10/0
Castor Mann - Christian Lahrmann Anja Sandgren - Axel Backlund 2 S+2 2 170 8/2
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Teo Bodin - Simon Hult 5 V-3 K 150 6/4
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 5 V-2 K 100 4/6
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 4 S-1 E -50 1/9
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 S-1 E -50 1/9

Bricka 12

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
N-S i zon
K1076
K653
65
985
E9
1092
E8432
E62
D532
Dkn74
1097
43
kn84
E8
KDkn
KDkn107

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N96788
S96788
Ö46654
V46654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3NT S= 2 600 10/0
Castor Mann - Christian Lahrmann Anja Sandgren - Axel Backlund 2NTD V-2 7 300 8/2
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 1NT S+2 10 150 6/4
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 1NT S+1 3 120 4/6
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Markus Bertheau - Isis Lundqvist 2 Ö-2 K 100 2/8
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Teo Bodin - Simon Hult 3NT N-2 8 -200 0/10

Bricka 13

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
alla i zon
K64
65
kn104
E10983
Dkn73
ED104
E987
K
52
kn972
65
Dkn765
E1098
K83
KD32
42

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N67476
S67477
Ö76966
V76966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 3 Ö-2 4 200 10/0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 2 Ö+1 4 -140 8/2
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Anja Sandgren - Axel Backlund 3 S-2 10 -200 5/5
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Teo Bodin - Simon Hult 2 S-2 7 -200 5/5
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 3 S-3 D -300 2/8
Castor Mann - Christian Lahrmann Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 2D Ö= 2 -670 0/10

Bricka 14

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
ingen i zon
kn8
K72
9853
K842
32
kn1063
ED
E10963
ED104
D84
K104
kn75
K9765
E95
kn762
D

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N36464
S36464
Ö96979
V95879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3NT Ö-1 6 50 9/1
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Teo Bodin - Simon Hult 3NT Ö-1 2 50 9/1
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 2NT Ö= 3 -120 5/5
Castor Mann - Christian Lahrmann Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 2NT Ö= 4 -120 5/5
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 3 Ö+1 7 -130 2/8
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Anja Sandgren - Axel Backlund 2NT Ö+1 6 -150 0/10

Bricka 15

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
N-S i zon
8765
63
D976
EK5
kn32
Dkn9
EK1052
106
104
EK874
kn84
942
EKD9
1052
3
Dkn873

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N956106
S956106
Ö38734
V38734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Anja Sandgren - Axel Backlund 4 N= E 620 10/0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 3 N+1 E 170 6/4
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 3 N+1 E 170 6/4
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Teo Bodin - Simon Hult 3 N+1 E 170 6/4
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3 Ö-2 E 100 2/8
Castor Mann - Christian Lahrmann Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 2 Ö-1 E 50 0/10