Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Svenska Bridgeförbundet » SM Par Junior - omgång 3 2019-09-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Svenska Bridgeförbundet

SM Par Junior - omgång 3 2019-09-08

Partävling, 6 bord, 12 par. Antal brickor: 84. Medel: 420.7.

Privatprotokoll för Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 1, Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern
16 Ö= 980 7.4 74% 7.4 74.0%KDKn982D8EK9810 E73K76D74E953
23NT N+3 -690 2.6 26% 10 50.0%873273KE98653 Kn94D92DKn743Kn2
33NT S+1 -430 8.0 80% 18 60.0%1043E6DKn843Kn42 9587431075E986
Rond 2, som NS mot par 3, Anja Sandgren - Axel Backlund
44 Ö+2 -680 10.0 100% 28 70.0%Kn984Kn5365Kn652 D1058DKn97108743
53 Ö+2 -200 9.0 90% 37 74.0%8Kn9653D843D52 K62D104K97K964
64 Ö= -620 1.0 10% 38 63.3%65310542E652E10 KnK9DKn10943D942
Rond 3, som NS mot par 5, Alexander Sandin - Mikael Rimstedt
73 N-1 -100 5.0 50% 43 61.4%EDKn961064D65DKn 8742E982E9474
84 S-4 -200 0.0 0% 43 53.8%KD86KKn92DKn935 E1052ED6854K83
93 S-4 -200 2.0 20% 45 50.0%E1053Kn1092EK287 Kn972K59753Kn103
Rond 4, som NS mot par 7, Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin
102NT N-1 -100 3.0 30% 48 48.0%KD4K9764K4EKn7 97Kn105D10982K53
113 V+2 -200 6.0 60% 54 49.1%D76EKn1094104D64 K4KD653875Kn95
123 Ö+2 -200 10.0 100% 64 53.3%84D7310932K763 65K982ED8764Kn
Rond 5, som ÖV mot par 9, Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed
133 N+1 -130 7.4 74% 71.4 54.9%DKnKn7432KDKnKn102 986543EK97538
145 N= -450 0.0 0% 71.4 51.0%65KKn87KD109846 D10432E653E854
154 N= -620 2.0 20% 73.4 48.9%103E94D96521095 9Kn76EKKn743EKn2
Rond 6, som ÖV mot par 11, Teo Bodin - Simon Hult
164 S= -420 2.0 20% 75.4 47.1%D1093E63DKn9753 Kn42DKnKKn1082862
173 S+1 -130 4.0 40% 79.4 46.7%10Kn986486EKD53 DKn4325E1093Kn92
181NT Ö= 90 7.0 70% 86.4 48.0%86ED75ED75KKn9 KD9642109421075
Rond 7, som ÖV mot par 2, Markus Bertheau - Isis Lundqvist
192NT S-1 50 10.0 100% 96.4 50.7%KD4E96Kn107Kn653 E65K874654282
201NT N+1 -120 6.0 60% 102.4 51.2%Kn741073K98765K 82KDKn42E109763
214 N-1 100 9.0 90% 111.4 53.0%9KD6332K109865 Kn6528D109765DKn
Rond 8, som NS mot par 4, Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein
223 N+1 170 5.0 50% 116.4 52.9%EK83KD74274Kn2 72963KKn983ED3
233NT Ö-1 100 6.0 60% 122.4 53.2%108653E7642538 9DKn108K987EKn76
242 Ö= -110 2.0 20% 124.4 51.8%D1021085K8KD642 E76D9632E105109

Bricka 1

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
ingen i zon
64
E9542
5
K8764
E73
K76
D74
E953
KDkn982
D8
EK98
10
105
kn103
kn10632
Dkn2

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N63612
S63612
Ö61061210
V61061210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Castor Mann - Christian Lahrmann Anja Sandgren - Axel Backlund 4 Ö+2 Kn -480 8.6/1.4
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 Ö+2 D -480 8.6/1.4
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 6 Ö= D -980 2.6/7.4
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 6 Ö= Kn -980 2.6/7.4
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Teo Bodin - Simon Hult 6 Ö= Kn -980 2.6/7.4
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson     A+ 6.0/4.0

Bricka 2

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
N-S i zon
EKD10
EKkn
10986
107
kn94
D92
Dkn743
kn2
8732
73
K
E98653
65
108654
E52
KD4

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N99121112
S99121112
Ö44111
V44111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3NT N+3 5 690 7.4/2.6
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3NT S+3 Kn 690 7.4/2.6
Castor Mann - Christian Lahrmann Anja Sandgren - Axel Backlund 3NT S+3 3 690 7.4/2.6
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 N+1 K 650 1.4/8.6
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Teo Bodin - Simon Hult 4 S+1 Kn 650 1.4/8.6
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson     A+ 6.0/4.0

Bricka 3

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
Ö-V i zon
KD87
Dkn10
E96
1073
95
8743
1075
E986
1043
E6
Dkn843
kn42
Ekn62
K952
K2
KD5

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N88101110
S88101110
Ö45323
V45323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Castor Mann - Christian Lahrmann Anja Sandgren - Axel Backlund 3NT S+2 8 460 8.0/2.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Markus Bertheau - Isis Lundqvist 3NT S+2 4 460 8.0/2.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 3NT S+2 4 460 8.0/2.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Teo Bodin - Simon Hult 4 S+1 5 450 4.0/6.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3NT S+1 4 430 2.0/8.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3NT S= 8 400 0.0/10.0

Bricka 4

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
alla i zon
kn984
kn53
65
kn652
732
D107
10842
KD9
EK6
EK9642
EK3
E
D105
8
Dkn97
108743

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N52020
S52020
Ö811131013
V811131013
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Anja Sandgren - Axel Backlund 4 Ö+2 5 -680 10.0/0.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 4 V+3 3 -710 8.0/2.0
Castor Mann - Christian Lahrmann Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 6NT Ö+1 D -1470 6.0/4.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 7NT V= 5 -2220 2.0/8.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 7NT Ö= 8 -2220 2.0/8.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Teo Bodin - Simon Hult 7NT Ö= D -2220 2.0/8.0

Bricka 5

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
N-S i zon
8
kn9653
D843
D52
ED3
EK872
E62
87
kn109754

kn105
Ekn103
K62
D104
K97
K964

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N45523
S45524
Ö888118
V888118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 2 Ö+3 4 -200 9.0/1.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Anja Sandgren - Axel Backlund 3 Ö+2 6 -200 9.0/1.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 4 Ö+1 4 -450 5.0/5.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Teo Bodin - Simon Hult 4 V+1 3 -450 5.0/5.0
Castor Mann - Christian Lahrmann Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 4 Ö+2 2 -480 1.0/9.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 4 Ö+2 2 -480 1.0/9.0

Bricka 6

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
Ö-V i zon
653
10542
E652
E10
ED9
kn8
K7
Kkn8753
K108742
ED763
8
6
kn
K9
Dkn10943
D942

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N69325
S610425
Ö739106
V739107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Castor Mann - Christian Lahrmann Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 5 Ö-1 D 100 7.0/3.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 5 Ö-1 D 100 7.0/3.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 5 Ö-1 D 100 7.0/3.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Teo Bodin - Simon Hult 5 Ö-1 D 100 7.0/3.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 4 Ö= D -620 1.0/9.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Anja Sandgren - Axel Backlund 4 Ö= D -620 1.0/9.0

Bricka 7

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
alla i zon
EDkn96
1064
D65
Dkn
K
Kkn7
K872
E10862
1053
D53
kn103
K953
8742
E982
E94
74

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N45887
S45887
Ö97556
V97556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 2 N= 5 110 10.0/0.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Castor Mann - Christian Lahrmann 3 N-1 Kn -100 5.0/5.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 3 N-1 3 -100 5.0/5.0
Teo Bodin - Simon Hult Markus Bertheau - Isis Lundqvist 3 N-1 5 -100 5.0/5.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 3 N-1 6 -100 5.0/5.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 3 V= 4 -110 0.0/10.0

Bricka 8

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
ingen i zon
KD86
Kkn92
Dkn93
5
3
10843
E62
Ekn1096
kn974
75
K107
D742
E1052
ED6
854
K83

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N58896
S59896
Ö84535
V84545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 3NT S= Kn 400 10.0/0.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 3NT V-1 5 50 8.0/2.0
Teo Bodin - Simon Hult Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 S-1 4 -50 6.0/4.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Castor Mann - Christian Lahrmann 4 S-2 4 -100 3.0/7.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 4D N-1 3 -100 3.0/7.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 4 S-4 4 -200 0.0/10.0

Bricka 9

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
Ö-V i zon
E1053
kn1092
EK2
87
K6
ED83
D1086
K65
D84
764
kn4
ED942
kn972
K5
9753
kn103

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N34574
S34574
Ö98868
V98868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Teo Bodin - Simon Hult Markus Bertheau - Isis Lundqvist 2 S-1 5 -50 9.0/1.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 2 S-1 6 -50 9.0/1.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 1NT V+1 Kn -120 6.0/4.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 5 S-3 E -150 4.0/6.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 3 S-4 5 -200 2.0/8.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Castor Mann - Christian Lahrmann 3NT V= 5 -600 0.0/10.0

Bricka 10

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
alla i zon
KD4
K9764
K4
Ekn7
3
E82
E76
D109864
Ekn108652
D3
kn53
2
97
kn105
D10982
K53

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 500
 NT
N67859
S67859
Ö74484
V74584
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Teo Bodin - Simon Hult 3NT N+1 D 630 9.0/1.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Markus Bertheau - Isis Lundqvist 3NT N+1 10 630 9.0/1.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 3NT N= 6 600 6.0/4.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2NT N-1 10 -100 3.0/7.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Castor Mann - Christian Lahrmann 3NT N-1 Kn -100 3.0/7.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Anja Sandgren - Axel Backlund 3 Ö= 2 -140 0.0/10.0

Bricka 11

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
ingen i zon
D76
Ekn1094
104
D64
853
82
EK2
E10872
Ekn1092
7
Dkn963
K3
K4
KD653
875
kn95

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N32725
S32725
Ö9115118
V9115118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Anja Sandgren - Axel Backlund 3 N-1 8 -50 10.0/0.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 N-2 D -100 8.0/2.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 V+2 5 -200 6.0/4.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Teo Bodin - Simon Hult 4 Ö+1 K -450 3.0/7.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 4 Ö+1 K -450 3.0/7.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Castor Mann - Christian Lahrmann 4D N-3 K -500 0.0/10.0

Bricka 12

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
N-S i zon
84
D73
10932
K763
Ekn93
kn10
K5
E10954
KD1072
E654
kn
D82
65
K982
ED8764
kn

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N28623
S28623
Ö1057108
V1057108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 Ö+2 8 -200 10.0/0.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Anja Sandgren - Axel Backlund 4 Ö= Kn -420 7.0/3.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 Ö= E -420 7.0/3.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Teo Bodin - Simon Hult 4 Ö+1 Kn -450 2.0/8.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Castor Mann - Christian Lahrmann 4 Ö+1 Kn -450 2.0/8.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 4 Ö+1 Kn -450 2.0/8.0

Bricka 13

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
alla i zon
E
106
E2
EKD76543
986543
EK9
753
8
Dkn
kn7432
KDkn
kn102
K1072
D85
109864
9

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N1086510
S1086510
Ö35773
V35773
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 4NT N+1 2 660 8.6/1.4
Teo Bodin - Simon Hult Castor Mann - Christian Lahrmann 3NT N+2 K 660 8.6/1.4
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3NT S+1 E 630 5.0/5.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3 N+1 K 130 2.6/7.4
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Anja Sandgren - Axel Backlund 5 N-1 K -100 0.2/9.8
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin     A+ 6.0/6.0

Bricka 14

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
ingen i zon
kn109743
95
kn2
kn103
D
10432
E653
E854
65
Kkn87
KD10984
6
EK82
ED6
7
KD972

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N103396
S103396
Ö2101025
V291025
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 5 N= 2 450 10.0/0.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 4 N= 6 420 8.0/2.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 5D V-2 9 300 6.0/4.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3 S+2 3 200 3.0/7.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Anja Sandgren - Axel Backlund 3 N+2 8 200 3.0/7.0
Teo Bodin - Simon Hult Castor Mann - Christian Lahrmann 4 Ö= E -420 0.0/10.0

Bricka 15

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
N-S i zon
Ekn754
D85
10
D843
9
kn76
EKkn743
Ekn2
103
E94
D9652
1095
KD862
K1032
8
K76

Optimalt kontrakt: 3NTD V-1 100
 NT
N84895
S84895
Ö59548
V59548
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 4 N= E 620 8.0/2.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 S= E 620 8.0/2.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Anja Sandgren - Axel Backlund 4 S= E 620 8.0/2.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 5D V-2 4 300 3.0/7.0
Teo Bodin - Simon Hult Castor Mann - Christian Lahrmann 5D V-2 E 300 3.0/7.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 4 S-1 E -100 0.0/10.0

Bricka 16

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
Ö-V i zon
K953
EK854
954
10
kn42
Dkn
Kkn1082
862
D
1093
E63
Dkn9753
E10876
762
D7
EK4

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N5610108
S5610108
Ö77334
V77334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Castor Mann - Christian Lahrmann Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 S= D 420 8.0/2.0
Teo Bodin - Simon Hult Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 4 S= 2 420 8.0/2.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 4 N= D 420 8.0/2.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 S+1 D 170 4.0/6.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 3 S= D 140 2.0/8.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 2NT S= 2 120 0.0/10.0

Bricka 17

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
ingen i zon
K9876
KD3
5
10864
Dkn432
5
E1093
kn92
10
kn9864
86
EKD53
E5
E1072
KDkn742
7

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N59777
S59777
Ö83556
V83556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anja Sandgren - Axel Backlund Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 3D S+1 5 570 10.0/0.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3NTD V-3 5 500 8.0/2.0
Teo Bodin - Simon Hult Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3 S+1 5 130 6.0/4.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 N-4 E -200 3.0/7.0
Castor Mann - Christian Lahrmann Markus Bertheau - Isis Lundqvist 3NTRD S-1 2 -200 3.0/7.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 6NTD S-4 2 -800 0.0/10.0

Bricka 18

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
N-S i zon
7542
kn10983
kn
E86
KD9
642
10942
1075
86
ED75
ED75
Kkn9
Ekn103
K
K863
D432

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N65785
S65785
Ö68658
V67658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2 S= K 110 9.0/1.0
Castor Mann - Christian Lahrmann Markus Bertheau - Isis Lundqvist 2 N= 6 110 9.0/1.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 1NT Ö-1 10 50 6.0/4.0
Teo Bodin - Simon Hult Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 1NT Ö= 6 -90 3.0/7.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 1NT Ö= 3 -90 3.0/7.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 2 S-1 2 -100 0.0/10.0

Bricka 19

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
Ö-V i zon
kn1032
kn1032
K93
K4
E65
K874
6542
82
KD4
E96
kn107
kn653
987
D5
ED8
ED1097

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N88788
S88788
Ö55655
V55655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Anja Sandgren - Axel Backlund 1NT S+2 5 150 9.0/1.0
Teo Bodin - Simon Hult Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 2NT S+1 5 150 9.0/1.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Castor Mann - Christian Lahrmann 1NT S+1 5 120 5.0/5.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 1NT S+1 7 120 5.0/5.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 1NT S= 4 90 2.0/8.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 2NT S-1 4 -50 0.0/10.0

Bricka 20

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
alla i zon
E653
9
kn432
EDkn10
82
KDkn42
E10
9763
kn74
1073
K98765
K
KD109
E865
D
8542

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N966119
S966119
Ö36624
V36624
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Castor Mann - Christian Lahrmann 2D V-2 9 500 10.0/0.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Anja Sandgren - Axel Backlund 3 Ö-2 K 200 8.0/2.0
Teo Bodin - Simon Hult Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 2 N+2 5 170 6.0/4.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 1NT N+1 4 120 4.0/6.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 4 S-1 K -100 2.0/8.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 4 S-2 K -200 0.0/10.0

Bricka 21

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
N-S i zon
ED8
kn9742
kn4
E73
kn652
8
D109765
Dkn
9
KD63
32
K109865
K10743
E105
EK8
42

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N7710109
S7710109
Ö65231
V65131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 4 N+2 9 680 10.0/0.0
Teo Bodin - Simon Hult Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 4 S+1 8 650 8.0/2.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Anja Sandgren - Axel Backlund 4 S= 6 620 5.0/5.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 4 N= 9 620 5.0/5.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 4 N-1 9 -100 1.0/9.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Castor Mann - Christian Lahrmann 4 N-1 9 -100 1.0/9.0

Bricka 22

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
Ö-V i zon
EK83
KD742
74
kn2
kn109
Ekn85
D
108654
D654
10
E10652
K97
72
963
Kkn983
ED3

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N691078
S69978
Ö74355
V74355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 N= 10 420 10.0/0.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Castor Mann - Christian Lahrmann 2 Ö-2 3 200 8.0/2.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 2 N+2 7 170 5.0/5.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3 N+1 7 170 5.0/5.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Teo Bodin - Simon Hult 3 N= 5 140 1.0/9.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 3 N= 10 140 1.0/9.0

Bricka 23

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
alla i zon
108653
E7642
53
8
ED72
K
EDkn1042
109
Kkn4
953
6
KD5432
9
Dkn108
K987
Ekn76

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N43856
S53856
Ö88477
V88477
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anja Sandgren - Axel Backlund Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 3NT Ö-2 D 200 9.0/1.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Castor Mann - Christian Lahrmann 3NT Ö-2 D 200 9.0/1.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3NT Ö-1 D 100 6.0/4.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 2 V= 10 -110 3.0/7.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 Ö= 8 -110 3.0/7.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Teo Bodin - Simon Hult 4 N-2 6 -200 0.0/10.0

Bricka 24

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
ingen i zon
D102
1085
K8
KD642
kn85
EKkn4
9
Ekn853
K943
7
Dkn76432
7
E76
D9632
E105
109

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N64757
S74757
Ö69575
V69575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 3NTD Ö-2 D 300 10.0/0.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Castor Mann - Christian Lahrmann 4 Ö-4 6 200 8.0/2.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Teo Bodin - Simon Hult 4D Ö-1 2 100 5.0/5.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 V-2 5 100 5.0/5.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 2 Ö= 3 -110 2.0/8.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 3D S-3 9 -500 0.0/10.0