Kommande tävlingar
11/07 INSTÄLLT ... SM Lag Mixed
16/07 INSTÄLLD - Walthers Bildelar G
24/07 SM Par Dam - Omgång 1
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Sydöstra Sveriges BF » DM Par Mixed final ... Kval till SM 2019-12-01 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Sydöstra Sveriges BF

DM Par Mixed final ... Kval till SM 2019-12-01

Partävling, 13 bord, 26 par. Antal brickor: 50. Medel: 600.0.

Privatprotokoll för Maritha Jensen - Pär Alvarsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 12, Lena Kjellgren - Stefan Åstrand
13NT V+2 460 13 54% 13 54.0%EKD535D3EKD96 6DKn7EKKn972Kn32
23NT V+1 430 20 83% 33 68.5%KKn6E43D86K982 E10752E53E7654
Rond 2, som ÖV mot par 14, Julia Borg - Morgan Kronlund
35D N-4 800 24 100% 57 79.0%EKn496EKn942K102 D10876532K7D5E
42 N-1 100 20 83% 77 80.0%EKDKn76104109843 104Kn753EKn985K5
Rond 3, som NS mot par 16, Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm
51NTD S+1 380 24 100% 101 84.0%109543265D3532 EK1042E107KDKn108
64 N= 420 11 46% 112 77.7%D8632K9329EDKn EKn5KnEKD72K652
Rond 4, som ÖV mot par 18, Anneli Davidsson - Leo Lub
71 V-1 -100 22 92% 134 79.7%DKn9762Kn8610865 75ED3E1073E742
84 N+2 480 6 25% 140 72.9%KD10872E5D92K6 EKn9D973EKn84EKn
Rond 5, som NS mot par 20, Agneta Svahn - Mathias Bedrot
92 V+1 -110 9 38% 149 69.0%DKn1091098Kn10KD63 872D732EK874Kn
103 Ö= -140 5 21% 154 64.2%653DKn9853D1065 E1074KKn776E932
Rond 6, som NS mot par 22, Marie Johansson - Håkan Johansson
113NT V+1 -430 8 33% 162 61.4%E6EKn10910953873 1098742K742D52
123NT Ö+2 -460 1 4% 163 56.6%ED951072ED10725 7636545397643
Rond 7, som NS mot par 24, Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson
133 Ö+2 -150 22 92% 185 59.3%84KD765465843 ED1053Kn82108426
144 V-1 50 21 88% 206 61.4%E865982Kn87E108 K943Kn1061054K76
Rond 8, som ÖV mot par 1, Helena Axelsson - Christer Sandberg
154 V= 420 18 75% 224 62.3%EKKn41075E10DKn74 98762E98Kn93E9
163NT V-3 -300 1 4% 225 58.6%Kn43ED1087K87Kn9 EK92K4D10921042
Rond 9, som NS mot par 3, Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg
173 S= 140 20 83% 245 60.1%87KKn83K964Kn52 EK94D1042DKn82D
184 V= -420 4 17% 249 57.7%K84K108642KDKn6 Kn9ED9539310954
Rond 10, som ÖV mot par 5, Suzanne Sandquist - Stig Enström
193 N+2 -150 8 33% 257 56.4%KKn9542D32E5D7 107Kn541087E10654
203NT V= 600 9 38% 266 55.5%83D4KKn742KKn97 EK65E953D109E6
Rond 11, som NS mot par 7, Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath
214 N+2 680 21 88% 287 57.0%EDKn73E6432K94 10421087E4EDKn62
223 V-1 100 20 83% 307 58.2%KDK105K8KKn9853 72DKn7DKn962642
Rond 12, som NS mot par 9, Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck
235 S+1 620 8 33% 315 57.1%106Kn8D864EKKn82 EDKnED7610D6543
242 N= 110 2 8% 317 55.0%763EK1064K54E8 Kn954972E982K2
Rond 13, som ÖV mot par 11, Rosita Backensved - Lars Moquist
252 N+1 -140 14 58% 331 55.2%E5K84E9546543 D74DKn10321082D10
263NT S+3 -690 3 13% 334 53.5%Kn84109865EKn762 10963Kn4KKn109853
Rond 14, som ÖV mot par 13, Anita Carlsson - Kenneth Hagman
272 V+1 110 7 29% 341 52.6%D108ED93K63732 93104E875EKDKn8
284 S= -620 5 21% 346 51.5%93D9867543EKn3 K84542EK108292
Rond 15, som ÖV mot par 26, Ann-Britt Freij - Leif Freij
293NT S+1 -630 9 38% 355 51.0%K107593Kn1043Kn54 D982EKn10827696
304 N-1 50 20 83% 375 52.1%932D310853D1097 ED87Kn72Kn964K2
Rond 16, som NS mot par 17, Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson
313NT S+2 660 20 83% 395 53.1%Kn86K9K105ED1072 EKD10863EKn74Kn3
323 V-2 200 21 88% 416 54.2%E5D97107EDKn1082 KKn10721082K3965
Rond 17, som NS mot par 19, Helén Bellander - Glenn Nilsson
333 S-1 -50 21 88% 437 55.2%7432EKn85D6EKn9 KDKn1095943Kn982
346 S+1 1460 18 75% 455 55.8%85D43K5EKDKn32 DKn96EKKn62E697
Rond 18, som ÖV mot par 21, Pia Olofsson - Peter Rundquist
352 N+3 -200 20 83% 475 56.6%983DKn107287634 1062E9KDKn4D982
363 N+2 -200 4 17% 479 55.5%1097K87107ED654 D86596KDKnK982
Rond 19, som ÖV mot par 23, Rosaine Klerborg - Dag Johansson
373NT N+2 -660 10 42% 489 55.1%63KDKn86EK6Kn74 1097541041097522
383NT S= -400 9 38% 498 54.7%62K74Kn97Kn9732 DKn1087932K102E10
Rond 20, som NS mot par 25, Berit Samuelsson - Mats Modin
393NT V= -600 2 8% 500 53.5%Kn93E7532D7ED10 107586532KKn865
401 N+1 110 14 58% 514 53.6%E952Kn95K3Kn1054 D1074D43E1064E6
Rond 21, som ÖV mot par 2, Monica Karlsson - Lennart Öhberg
412 N+2 -170 10 42% 524 53.3%EDKn102K109105432 K87485D973E96
424 S+1 -650 20 83% 544 54.0%Kn542102D639765 3D3KKn109872E32
Rond 22, som NS mot par 4, Susanne Andersson - Ingemar Ågren
432 V+1 -140 10 42% 554 53.7%KD9328594K863 5DKn7432DKn8755
443NT S-3 -300 4 17% 558 52.9%DKn8K8410976432 E1072Kn963EK753
Rond 23, som ÖV mot par 6, Siw Modell - Leif Johansson
452 N-4 400 4 17% 562 52.1%DKn108572DKn3D97 E2E1084EK865E6
464 S-1 50 23 96% 585 53.0%D64D10832DKn687 7EK765494K1092
Rond 24, som ÖV mot par 8, Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson
475D Ö-3 -500 2 8% 587 52.1%EKn9754EK109762 108K1062K1087655
484 Ö-1 -100 6 25% 593 51.5%E64Kn10862EKD98 Kn872E953D5354
Rond 25, som ÖV mot par 10, Margot Bröms - Per Hansson
494 V= 420 20 83% 613 52.2%D7EKn9852E4KD3 95KD1068Kn97654
503 N+2 -200 2 8% 615 51.3%109652DKnE83E83 E878710762DKn102

Bricka 1

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
ingen i zon
kn1082
E1096432
85
6
Dkn7
EKkn972
kn32
EKD53
5
D3
EKD96
974
K8
1064
108754

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N10710
S10710
Ö111061011
V111161111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Olofsson - Peter Rundquist Siw Modell - Leif Johansson 5 Ö-5 7 250 24/0
Helén Bellander - Glenn Nilsson Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 3 V= E -140 22/2
Margot Bröms - Per Hansson Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 5 V+1 E -420 20/4
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Anneli Davidsson - Leo Lub 4 Ö+1 K -450 17/7
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 Ö+1 K -450 17/7
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3NT V+2 2 -460 11/13
Rosita Backensved - Lars Moquist Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 4NT Ö+1 K -460 11/13
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Maritha Jensen - Pär Alvarsson 3NT V+2 2 -460 11/13
Berit Samuelsson - Mats Modin Monica Karlsson - Lennart Öhberg 3NT V+2 E -460 11/13
Suzanne Sandquist - Stig Enström Marie Johansson - Håkan Johansson 5D Ö= K -550 6/18
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Agneta Svahn - Mathias Bedrot 6 V= E -920 3/21
Ann-Britt Freij - Leif Freij Helena Axelsson - Christer Sandberg 6 V= E -920 3/21
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Julia Borg - Morgan Kronlund 6NT V+1 Kn -1020 0/24

Bricka 2

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
N-S i zon
85432
KD86
kn2
103
E10
752
E53
E7654
Kkn6
E43
D86
K982
D97
kn109
K10974
Dkn

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N34563
S34563
Ö1098710
V1078710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Julia Borg - Morgan Kronlund 3NT V-1 K 50 24/0
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Anneli Davidsson - Leo Lub 2 Ö+1 Kn -110 21/3
Pia Olofsson - Peter Rundquist Siw Modell - Leif Johansson 3 Ö= Kn -110 21/3
Rosita Backensved - Lars Moquist Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 3 Ö+1 Kn -130 18/6
Suzanne Sandquist - Stig Enström Marie Johansson - Håkan Johansson 1NT V+3 K -180 16/8
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Agneta Svahn - Mathias Bedrot 3NT Ö= Kn -400 12/12
Margot Bröms - Per Hansson Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 3NT Ö= 9 -400 12/12
Helén Bellander - Glenn Nilsson Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 3NT Ö= 8 -400 12/12
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3NT Ö+1 7 -430 4/20
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Maritha Jensen - Pär Alvarsson 3NT V+1 2 -430 4/20
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3NT Ö+1 7 -430 4/20
Berit Samuelsson - Mats Modin Monica Karlsson - Lennart Öhberg 3NT Ö+1 Kn -430 4/20
Ann-Britt Freij - Leif Freij Helena Axelsson - Christer Sandberg 3NT Ö+1 9 -430 4/20

Bricka 3

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Syd giv
Ö-V i zon
9
Ekn103
K6
kn98765
D10876532
K7
D5
E
Ekn4
96
Ekn942
K102
K
D8542
10873
D43

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1100
 NT
N84701
S84701
Ö595118
V5961212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Axelsson - Christer Sandberg Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 5 V-1 6 100 24/0
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 5D S-2 E -300 22/2
Suzanne Sandquist - Stig Enström Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 5 V= E -650 19/5
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Pia Olofsson - Peter Rundquist 4 V+1 9 -650 19/5
Siw Modell - Leif Johansson Rosaine Klerborg - Dag Johansson 4 V+2 9 -680 11/13
Margot Bröms - Per Hansson Helén Bellander - Glenn Nilsson 4 V+2 8 -680 11/13
Rosita Backensved - Lars Moquist Anneli Davidsson - Leo Lub 4 V+2 6 -680 11/13
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 4 V+2 6 -680 11/13
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 4 V+2 6 -680 11/13
Berit Samuelsson - Mats Modin Susanne Andersson - Ingemar Ågren 4 V+2 8 -680 11/13
Marie Johansson - Håkan Johansson Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 5 V+2 8 -710 3/21
Ann-Britt Freij - Leif Freij Monica Karlsson - Lennart Öhberg 4 V+3 6 -710 3/21
Julia Borg - Morgan Kronlund Maritha Jensen - Pär Alvarsson 5D N-4 E -800 0/24

Bricka 4

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Väst giv
alla i zon
6
K10982
KD762
D2
104
kn753
Ekn985
K5
EKDkn7
6
104
109843
98532
ED4
3
Ekn76

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N57956
S57956
Ö75476
V75476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Johansson - Håkan Johansson Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 3D Ö-4 2 1100 24/0
Helena Axelsson - Christer Sandberg Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 N= E 620 21/3
Siw Modell - Leif Johansson Rosaine Klerborg - Dag Johansson 4 N= E 620 21/3
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 3NTD V-2 D 500 17/7
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 3D Ö-2 3 500 17/7
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Pia Olofsson - Peter Rundquist 2 V-2 6 200 13/11
Ann-Britt Freij - Leif Freij Monica Karlsson - Lennart Öhberg 3 Ö-2 2 200 13/11
Margot Bröms - Per Hansson Helén Bellander - Glenn Nilsson 3 N= E 140 10/14
Suzanne Sandquist - Stig Enström Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 2 N= E 110 8/16
Rosita Backensved - Lars Moquist Anneli Davidsson - Leo Lub 2 Ö-1 3 100 6/18
Julia Borg - Morgan Kronlund Maritha Jensen - Pär Alvarsson 2 N-1 E -100 4/20
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 2 Ö= 3 -110 1/23
Berit Samuelsson - Mats Modin Susanne Andersson - Ingemar Ågren 2 Ö= 3 -110 1/23

Bricka 5

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
N-S i zon
1095432
65
D3
532
Dkn76
kn987
kn8
E76
8
EKD3
K96542
94
EK
1042
E107
KDkn108

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N84487
S84487
Ö59956
V59956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 1NTD S+1 Kn 380 24/0
Helena Axelsson - Christer Sandberg Suzanne Sandquist - Stig Enström 3 Ö-3 K 150 22/2
Julia Borg - Morgan Kronlund Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 2 S= Kn 110 19/5
Ann-Britt Freij - Leif Freij Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 2 N= E 110 19/5
Siw Modell - Leif Johansson Berit Samuelsson - Mats Modin 4D V-1 10 100 16/8
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Susanne Andersson - Ingemar Ågren 3 Ö-1 K 50 12/12
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 3 V-1 D 50 12/12
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Anneli Davidsson - Leo Lub 3 Ö-1 E 50 12/12
Pia Olofsson - Peter Rundquist Margot Bröms - Per Hansson 3 Ö= E -110 8/16
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Helén Bellander - Glenn Nilsson 3 V= 5 -140 6/18
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Marie Johansson - Håkan Johansson 3D N-1 K -200 4/20
Rosita Backensved - Lars Moquist Agneta Svahn - Mathias Bedrot 4 V= 2 -420 2/22
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 4D V= 5 -590 0/24

Bricka 6

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
Ö-V i zon
D8632
K932
9
EDkn
7
ED1064
kn653
1083
K1094
875
1084
974
Ekn5
kn
EKD72
K652

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N121191110
S121191110
Ö12422
V12422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siw Modell - Leif Johansson Berit Samuelsson - Mats Modin 3NT N+2 8 460 23/1
Julia Borg - Morgan Kronlund Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 3NT N+2 8 460 23/1
Helena Axelsson - Christer Sandberg Suzanne Sandquist - Stig Enström 5 N= 4 450 20/4
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Anneli Davidsson - Leo Lub 3NT N+1 7 430 18/6
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Susanne Andersson - Ingemar Ågren 4 N= 8 420 11/13
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Marie Johansson - Håkan Johansson 4 N= 5 420 11/13
Rosita Backensved - Lars Moquist Agneta Svahn - Mathias Bedrot 4 N= 4 420 11/13
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 4 N= 10 420 11/13
Pia Olofsson - Peter Rundquist Margot Bröms - Per Hansson 4 N= 5 420 11/13
Ann-Britt Freij - Leif Freij Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 N= 7 420 11/13
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 5 N-1 8 -50 3/21
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Helén Bellander - Glenn Nilsson 5 N-1 4 -50 3/21
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 6 N-2 8 -100 0/24

Bricka 7

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Syd giv
alla i zon
E1032
Kkn108
K42
kn3
75
ED3
E1073
E742
Dkn
9762
kn86
10865
K9864
54
D95
KD9

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N7891010
S8891010
Ö55333
V55333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Helena Axelsson - Christer Sandberg 1NT V-2 10 200 23/1
Margot Bröms - Per Hansson Rosaine Klerborg - Dag Johansson 1NT V-2 10 200 23/1
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Siw Modell - Leif Johansson 1 S+3 E 170 14/10
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Suzanne Sandquist - Stig Enström 3 N+1 7 170 14/10
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Berit Samuelsson - Mats Modin 2 S+2 7 170 14/10
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Pia Olofsson - Peter Rundquist 3 S+1 5 170 14/10
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Agneta Svahn - Mathias Bedrot 2 S+2 7 170 14/10
Marie Johansson - Håkan Johansson Rosita Backensved - Lars Moquist 2 S+2 E 170 14/10
Ann-Britt Freij - Leif Freij Susanne Andersson - Ingemar Ågren 3 S+1 E 170 14/10
Julia Borg - Morgan Kronlund Helén Bellander - Glenn Nilsson 2 S+1 7 140 5/19
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 1 S+2 7 140 5/19
Anneli Davidsson - Leo Lub Maritha Jensen - Pär Alvarsson 1 V-1 10 100 2/22
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 1 V= 2 -70 0/24

Bricka 8

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Väst giv
ingen i zon
KD10872
E5
D92
K6
54
kn4
753
D107543
63
K10862
K106
982
Ekn9
D973
Ekn84
Ekn

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N813101313
S813101313
Ö50300
V50300
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Suzanne Sandquist - Stig Enström 6 N+1 6 1010 24/0
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Siw Modell - Leif Johansson 6 N= 8 980 17/7
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Helena Axelsson - Christer Sandberg 6 N= 8 980 17/7
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Pia Olofsson - Peter Rundquist 6 N= 6 980 17/7
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Agneta Svahn - Mathias Bedrot 6 N= 3 980 17/7
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 6 N= 5 980 17/7
Marie Johansson - Håkan Johansson Rosita Backensved - Lars Moquist 6 N= 2 980 17/7
Margot Bröms - Per Hansson Rosaine Klerborg - Dag Johansson 4 N+3 2 510 10/14
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Berit Samuelsson - Mats Modin 4 N+2 9 480 6/18
Julia Borg - Morgan Kronlund Helén Bellander - Glenn Nilsson 4 N+2 6 480 6/18
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Anneli Davidsson - Leo Lub 4 N+2 3 480 6/18
Ann-Britt Freij - Leif Freij Susanne Andersson - Ingemar Ågren 4 N+1 6 450 2/22
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 7 N-2 6 -100 0/24

Bricka 9

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn109
1098
kn10
KD63
EK4
EK54
9
E9752
653
kn6
D6532
1084
872
D732
EK874
kn

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N46766
S46766
Ö97676
V97676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Samuelsson - Mats Modin Margot Bröms - Per Hansson 1NT V-1 D 100 24/0
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Helena Axelsson - Christer Sandberg 2 S-1 2 -50 22/2
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Siw Modell - Leif Johansson 1 V= Kn -70 20/4
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Marie Johansson - Håkan Johansson 1NT V= D -90 17/7
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Anneli Davidsson - Leo Lub 2 V= Kn -90 17/7
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Monica Karlsson - Lennart Öhberg 2 S-2 E -100 14/10
Rosita Backensved - Lars Moquist Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 2 V+1 D -110 9/15
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Agneta Svahn - Mathias Bedrot 2 V+1 Kn -110 9/15
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 2 V+1 Kn -110 9/15
Ann-Britt Freij - Leif Freij Suzanne Sandquist - Stig Enström 2 V+1 D -110 9/15
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Helén Bellander - Glenn Nilsson 1 V+3 D -130 4/20
Julia Borg - Morgan Kronlund Pia Olofsson - Peter Rundquist 3 N-3 Kn -150 2/22
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 3D N-2 6 -300 0/24

Bricka 10

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
alla i zon

653
Dkn9853
D1065
KD9863
E4
EK10
kn7
kn52
D10982
42
K84
E1074
Kkn7
76
E932

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -200
 NT
N89534
S89644
Ö54799
V54798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 4 V-2 4 200 24/0
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 4 V-1 D 100 19/5
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Helena Axelsson - Christer Sandberg 4 V-1 5 100 19/5
Rosita Backensved - Lars Moquist Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 4 V-1 6 100 19/5
Ann-Britt Freij - Leif Freij Suzanne Sandquist - Stig Enström 3 Ö-1 7 100 19/5
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Monica Karlsson - Lennart Öhberg 2 N= 4 90 14/10
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Helén Bellander - Glenn Nilsson 4 S-1 E -100 11/13
Berit Samuelsson - Mats Modin Margot Bröms - Per Hansson 3 S-1 K -100 11/13
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Marie Johansson - Håkan Johansson 2 Ö= E -110 8/16
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Agneta Svahn - Mathias Bedrot 3 Ö= 7 -140 5/19
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Anneli Davidsson - Leo Lub 2 V+1 D -140 5/19
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Siw Modell - Leif Johansson 1 N-2 K -200 2/22
Julia Borg - Morgan Kronlund Pia Olofsson - Peter Rundquist 3D V= 6 -730 0/24

Bricka 11

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Syd giv
ingen i zon
E6
Ekn109
10953
873
KD3
D
EK87
Kkn1064
kn5
8653
kn642
ED9
1098742
K742
D
52

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N23784
S23784
Ö1010658
V1010658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margot Bröms - Per Hansson Monica Karlsson - Lennart Öhberg 5 V-1 7 50 22/2
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Pia Olofsson - Peter Rundquist 5 Ö-1 2 50 22/2
Anneli Davidsson - Leo Lub Helén Bellander - Glenn Nilsson 5 V-1 E 50 22/2
Helena Axelsson - Christer Sandberg Rosita Backensved - Lars Moquist 3 V+1 E -130 17/7
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Berit Samuelsson - Mats Modin 3 V+1 E -130 17/7
Julia Borg - Morgan Kronlund Rosaine Klerborg - Dag Johansson 2NT Ö+2 10 -180 14/10
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3NT V+1 Kn -430 8/16
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Marie Johansson - Håkan Johansson 3NT V+1 10 -430 8/16
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Agneta Svahn - Mathias Bedrot 3NT V+1 9 -430 8/16
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Anita Carlsson - Kenneth Hagman 3NT Ö+1 10 -430 8/16
Ann-Britt Freij - Leif Freij Siw Modell - Leif Johansson 3NT V+1 Kn -430 8/16
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 3NT V+2 Kn -460 1/23
Suzanne Sandquist - Stig Enström Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 3NT V+2 Kn -460 1/23

Bricka 12

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Väst giv
N-S i zon
ED95
1072
ED1072
5
4
EKDkn93
Kkn64
K10
Kkn1082
8
98
EDkn82
763
654
53
97643

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N24222
S24222
Ö9810810
V10811911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Axelsson - Christer Sandberg Rosita Backensved - Lars Moquist 2 V+2 5 -170 24/0
Margot Bröms - Per Hansson Monica Karlsson - Lennart Öhberg 4 V= 5 -420 21/3
Anneli Davidsson - Leo Lub Helén Bellander - Glenn Nilsson 4 V= 5 -420 21/3
Ann-Britt Freij - Leif Freij Siw Modell - Leif Johansson 3NT Ö+1 5 -430 18/6
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 4 V+1 5 -450 10/14
Suzanne Sandquist - Stig Enström Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 4 V+1 5 -450 10/14
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 V+1 5 -450 10/14
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Berit Samuelsson - Mats Modin 4 V+1 5 -450 10/14
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Pia Olofsson - Peter Rundquist 4 V+1 5 -450 10/14
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Agneta Svahn - Mathias Bedrot 4 V+1 5 -450 10/14
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Anita Carlsson - Kenneth Hagman 4 V+1 5 -450 10/14
Julia Borg - Morgan Kronlund Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3NT V+2 7 -460 1/23
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Marie Johansson - Håkan Johansson 3NT Ö+2 4 -460 1/23

Bricka 13

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
alla i zon
84
KD7654
65
843
kn96
E103
ED
EDkn107
K72
9
Kkn973
K952
ED1053
kn82
10842
6

Optimalt kontrakt: 6D N-4 -1100
 NT
N12852
S12852
Ö12115811
V10104711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margot Bröms - Per Hansson Susanne Andersson - Ingemar Ågren 5 V-1 K 100 24/0
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 3 Ö+2 8 -150 22/2
Siw Modell - Leif Johansson Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 4 V+2 K -170 20/4
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 3NT V+2 8 -660 11/13
Suzanne Sandquist - Stig Enström Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3NT V+2 8 -660 11/13
Rosita Backensved - Lars Moquist Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3NT V+2 6 -660 11/13
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3NT V+2 K -660 11/13
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Marie Johansson - Håkan Johansson 3NT V+2 K -660 11/13
Anneli Davidsson - Leo Lub Pia Olofsson - Peter Rundquist 3NT V+2 7 -660 11/13
Helén Bellander - Glenn Nilsson Agneta Svahn - Mathias Bedrot 3NT V+2 K -660 11/13
Berit Samuelsson - Mats Modin Julia Borg - Morgan Kronlund 3NT V+2 K -660 11/13
Ann-Britt Freij - Leif Freij Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 3NT Ö+3 3 -690 2/22
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Helena Axelsson - Christer Sandberg 6 V= K -1370 0/24

Bricka 14

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
ingen i zon
E865
982
kn87
E108
kn1072
KD543
ED9
kn
D
E7
K632
D95432
K943
kn106
1054
K76

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N33254
S33254
Ö991089
V991089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 4 Ö-2 4 100 24/0
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 4 V-1 7 50 21/3
Berit Samuelsson - Mats Modin Julia Borg - Morgan Kronlund 3 Ö-1 4 50 21/3
Margot Bröms - Per Hansson Susanne Andersson - Ingemar Ågren 2NT V+1 7 -150 18/6
Anneli Davidsson - Leo Lub Pia Olofsson - Peter Rundquist 3 V+1 7 -170 16/8
Ann-Britt Freij - Leif Freij Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 1NT Ö+3 4 -180 14/10
Rosita Backensved - Lars Moquist Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3NT V= 7 -400 11/13
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3NT Ö= 4 -400 11/13
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Helena Axelsson - Christer Sandberg 3NT V+1 5 -430 7/17
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Marie Johansson - Håkan Johansson 3NT V+1 5 -430 7/17
Suzanne Sandquist - Stig Enström Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3NT Ö+2 3 -460 2/22
Siw Modell - Leif Johansson Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 3NT V+2 5 -460 2/22
Helén Bellander - Glenn Nilsson Agneta Svahn - Mathias Bedrot 3NT V+2 5 -460 2/22

Bricka 15

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Syd giv
N-S i zon
D
Dkn6
KD8752
K103
98762
E98
kn93
E9
EKkn4
1075
E10
Dkn74
1053
K432
64
8652

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N37523
S37523
Ö967109
V967109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Anita Carlsson - Kenneth Hagman 4 Ö-1 6 50 24/0
Siw Modell - Leif Johansson Margot Bröms - Per Hansson 2 V+2 K -170 18/6
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3 Ö+1 6 -170 18/6
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Susanne Andersson - Ingemar Ågren 2 Ö+2 6 -170 18/6
Anneli Davidsson - Leo Lub Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3 V+1 K -170 18/6
Ann-Britt Freij - Leif Freij Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 1 V+3 K -170 18/6
Helén Bellander - Glenn Nilsson Marie Johansson - Håkan Johansson 3 V+2 Kn -200 12/12
Helena Axelsson - Christer Sandberg Maritha Jensen - Pär Alvarsson 4 V= K -420 6/18
Rosita Backensved - Lars Moquist Suzanne Sandquist - Stig Enström 4 Ö= 6 -420 6/18
Julia Borg - Morgan Kronlund Monica Karlsson - Lennart Öhberg 4 Ö= 6 -420 6/18
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 4 Ö= 6 -420 6/18
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Pia Olofsson - Peter Rundquist 4 Ö= 6 -420 6/18
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Berit Samuelsson - Mats Modin 4 Ö+1 6 -450 0/24

Bricka 16

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Väst giv
Ö-V i zon
D7
kn653
E5
EKD87
EK92
K4
D1092
1042
kn43
ED1087
K87
kn9
10865
92
kn643
653

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N63345
S63345
Ö791097
V791097
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Axelsson - Christer Sandberg Maritha Jensen - Pär Alvarsson 3NT V-3 E 300 23/1
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3NT V-3 K 300 23/1
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Susanne Andersson - Ingemar Ågren 3NT V-2 E 200 18/6
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 2NT Ö-2 10 200 18/6
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Pia Olofsson - Peter Rundquist 4 Ö-2 3 200 18/6
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Anita Carlsson - Kenneth Hagman 2 Ö-1 5 100 12/12
Siw Modell - Leif Johansson Margot Bröms - Per Hansson 2 Ö-1 5 100 12/12
Rosita Backensved - Lars Moquist Suzanne Sandquist - Stig Enström 2 Ö-1 5 100 12/12
Ann-Britt Freij - Leif Freij Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 3 V= E -110 8/16
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Berit Samuelsson - Mats Modin 2 V+2 D -130 6/18
Anneli Davidsson - Leo Lub Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3 V= D -140 3/21
Helén Bellander - Glenn Nilsson Marie Johansson - Håkan Johansson 2 Ö+1 6 -140 3/21
Julia Borg - Morgan Kronlund Monica Karlsson - Lennart Öhberg 2 N-4 3 -200 0/24

Bricka 17

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
ingen i zon
87
Kkn83
K964
kn52
kn653
6
E103
E10873
D102
E975
75
K964
EK94
D1042
Dkn82
D

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N38855
S38855
Ö104577
V104577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Siw Modell - Leif Johansson 4 S= E 420 24/0
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 3 S= 3 140 20/4
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Margot Bröms - Per Hansson 2 N+1 2 140 20/4
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3 S= E 140 20/4
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Rosita Backensved - Lars Moquist 2 N= 2 110 12/12
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Suzanne Sandquist - Stig Enström 2 N= 7 110 12/12
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Helena Axelsson - Christer Sandberg 2 S= 5 110 12/12
Helén Bellander - Glenn Nilsson Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 2 S+1 6 110 12/12
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Rosaine Klerborg - Dag Johansson 2 S= 3 110 12/12
Ann-Britt Freij - Leif Freij Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 1NT N= 5 90 6/18
Pia Olofsson - Peter Rundquist Marie Johansson - Håkan Johansson 5 Ö-1 K 50 4/20
Anneli Davidsson - Leo Lub Berit Samuelsson - Mats Modin 4 S-1 5 -50 2/22
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Julia Borg - Morgan Kronlund 4 V= 8 -130 0/24

Bricka 18

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
N-S i zon
K84
K108
642
KDkn6
106532

KDkn5
E732
ED7
kn7642
E1087
8
kn9
ED953
93
10954

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N51525
S52535
Ö8117107
V8117107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Rosaine Klerborg - Dag Johansson 1NT Ö= 5 -90 24/0
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Siw Modell - Leif Johansson 3 Ö= 3 -110 22/2
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Rosita Backensved - Lars Moquist 3 Ö+1 10 -130 18/6
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Margot Bröms - Per Hansson 3 Ö+1 5 -130 18/6
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Suzanne Sandquist - Stig Enström 2 Ö+2 9 -130 18/6
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 3 V= K -140 14/10
Pia Olofsson - Peter Rundquist Marie Johansson - Håkan Johansson 2 Ö+3 5 -150 12/12
Helén Bellander - Glenn Nilsson Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 2 V+2 K -170 10/14
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Julia Borg - Morgan Kronlund 4 V= K -420 4/20
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 V= K -420 4/20
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Helena Axelsson - Christer Sandberg 4 V= K -420 4/20
Anneli Davidsson - Leo Lub Berit Samuelsson - Mats Modin 4 V= K -420 4/20
Ann-Britt Freij - Leif Freij Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 4 V= K -420 4/20

Bricka 19

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Syd giv
Ö-V i zon
ED3
108
KDkn932
K9
107
kn54
1087
E10654
Kkn9542
D32
E5
D7
86
EK976
64
kn832

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N79869
S79856
Ö54474
V54474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 3NT N= 6 400 22/2
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Rosita Backensved - Lars Moquist 3NT N= 4 400 22/2
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Susanne Andersson - Ingemar Ågren 3NT N= 5 400 22/2
Suzanne Sandquist - Stig Enström Maritha Jensen - Pär Alvarsson 3 N+2 7 150 16/8
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 1NT N+2 9 150 16/8
Pia Olofsson - Peter Rundquist Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 2NT N+1 5 150 16/8
Anneli Davidsson - Leo Lub Monica Karlsson - Lennart Öhberg 3 N+1 2 130 10/14
Helén Bellander - Glenn Nilsson Helena Axelsson - Christer Sandberg 4 N= 4 130 10/14
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Berit Samuelsson - Mats Modin 3 N+1 E 130 10/14
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 2 S= 10 110 4/20
Julia Borg - Morgan Kronlund Siw Modell - Leif Johansson 3 N= D 110 4/20
Marie Johansson - Håkan Johansson Rosaine Klerborg - Dag Johansson 2 S= 10 110 4/20
Ann-Britt Freij - Leif Freij Margot Bröms - Per Hansson 3NT N-1 2 -50 0/24

Bricka 20

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Väst giv
alla i zon
Dkn1074
108
83
D543
EK65
E953
D109
E6
83
D4
Kkn742
Kkn97
92
Kkn762
E65
1082

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N32452
S32452
Ö10119811
V10119811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 3NT V= D -600 15/9
Suzanne Sandquist - Stig Enström Maritha Jensen - Pär Alvarsson 3NT V= D -600 15/9
Julia Borg - Morgan Kronlund Siw Modell - Leif Johansson 3NT V= D -600 15/9
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Susanne Andersson - Ingemar Ågren 3NT V= 10 -600 15/9
Anneli Davidsson - Leo Lub Monica Karlsson - Lennart Öhberg 3NT V= 9 -600 15/9
Helén Bellander - Glenn Nilsson Helena Axelsson - Christer Sandberg 3NT V= D -600 15/9
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Berit Samuelsson - Mats Modin 3NT V= D -600 15/9
Pia Olofsson - Peter Rundquist Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 3NT V= D -600 15/9
Marie Johansson - Håkan Johansson Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3NT V= D -600 15/9
Ann-Britt Freij - Leif Freij Margot Bröms - Per Hansson 3NT V= D -600 15/9
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Rosita Backensved - Lars Moquist 3NT V+1 D -630 4/20
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 3NT V+2 D -660 1/23
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 3NT V+2 D -660 1/23

Bricka 21

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
N-S i zon
EDkn73
E643
2
K94
K985
Dkn
D763
1083
6
K952
Kkn10985
75
1042
1087
E4
EDkn62

Optimalt kontrakt: 7D Ö-5 1100
 NT
N125101212
S125101212
Ö18311
V18311
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Anita Carlsson - Kenneth Hagman 4 N+2 2 680 21/3
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 4 N+2 7 680 21/3
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Suzanne Sandquist - Stig Enström 4 N+2 9 680 21/3
Helén Bellander - Glenn Nilsson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 N+2 7 680 21/3
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Anneli Davidsson - Leo Lub 4 N+1 10 650 9/15
Siw Modell - Leif Johansson Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 4 N+1 6 650 9/15
Margot Bröms - Per Hansson Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 4 N+1 Kn 650 9/15
Julia Borg - Morgan Kronlund Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 4 N+1 Kn 650 9/15
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Monica Karlsson - Lennart Öhberg 4 N+1 Kn 650 9/15
Pia Olofsson - Peter Rundquist Helena Axelsson - Christer Sandberg 4 N+1 10 650 9/15
Marie Johansson - Håkan Johansson Berit Samuelsson - Mats Modin 4 N+1 7 650 9/15
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 4 N+1 7 650 9/15
Ann-Britt Freij - Leif Freij Rosita Backensved - Lars Moquist 5D Ö-3 2 500 0/24

Bricka 22

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
Ö-V i zon
KD
K105
K8
Kkn9853
1085
8642
E107
ED10
Ekn9643
E93
543
7
72
Dkn7
Dkn962
642

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N87545
S87545
Ö45788
V55788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Anneli Davidsson - Leo Lub 5D Ö-3 2 800 24/0
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 3 V-1 K 100 20/4
Helén Bellander - Glenn Nilsson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 Ö-1 6 100 20/4
Marie Johansson - Håkan Johansson Berit Samuelsson - Mats Modin 3 Ö-1 2 100 20/4
Siw Modell - Leif Johansson Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 4 N-1 E -50 14/10
Margot Bröms - Per Hansson Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 3 N-1 E -50 14/10
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Suzanne Sandquist - Stig Enström 4 N-1 9 -50 14/10
Pia Olofsson - Peter Rundquist Helena Axelsson - Christer Sandberg 4D N-1 E -100 10/14
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Anita Carlsson - Kenneth Hagman 3 Ö= 2 -140 5/19
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Monica Karlsson - Lennart Öhberg 3 Ö= 2 -140 5/19
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 3 Ö= 2 -140 5/19
Ann-Britt Freij - Leif Freij Rosita Backensved - Lars Moquist 3 Ö= 2 -140 5/19
Julia Borg - Morgan Kronlund Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 3 Ö+1 6 -170 0/24

Bricka 23

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Syd giv
alla i zon
106
kn8
D864
EKkn82
872
1094
Kkn932
109
K9543
K532
E75
7
EDkn
ED76
10
D6543

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N1289710
S1289710
Ö15453
V15453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Suzanne Sandquist - Stig Enström Helén Bellander - Glenn Nilsson 3NT S+3 8 690 20/4
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 3NT S+3 8 690 20/4
Rosita Backensved - Lars Moquist Anita Carlsson - Kenneth Hagman 3NT S+3 7 690 20/4
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Susanne Andersson - Ingemar Ågren 3NT S+3 2 690 20/4
Ann-Britt Freij - Leif Freij Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 3NT S+3 8 690 20/4
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Berit Samuelsson - Mats Modin 3NT S+2 8 660 14/10
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Helena Axelsson - Christer Sandberg 3NT N+1 5 630 12/12
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 5 S+1 10 620 8/16
Pia Olofsson - Peter Rundquist Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 5 S+1 7 620 8/16
Marie Johansson - Håkan Johansson Monica Karlsson - Lennart Öhberg 5 N+1 E 620 8/16
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 3NT S= 2 600 4/20
Margot Bröms - Per Hansson Julia Borg - Morgan Kronlund 3 S+3 8 170 1/23
Anneli Davidsson - Leo Lub Siw Modell - Leif Johansson 2 S+4 7 170 1/23

Bricka 24

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Väst giv
ingen i zon
763
EK1064
K54
E8
D2
Dkn5
1076
kn10754
EK108
83
Dkn3
D963
kn954
972
E982
K2

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N68989
S68989
Ö74444
V74454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Susanne Andersson - Ingemar Ågren 1NT N+3 3 180 23/1
Marie Johansson - Håkan Johansson Monica Karlsson - Lennart Öhberg 1NT N+3 E 180 23/1
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 2 N+2 E 170 17/7
Pia Olofsson - Peter Rundquist Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 2 N+2 E 170 17/7
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Helena Axelsson - Christer Sandberg 3 N+1 E 170 17/7
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Berit Samuelsson - Mats Modin 2 N+2 E 170 17/7
Margot Bröms - Per Hansson Julia Borg - Morgan Kronlund 4 V-3 E 150 11/13
Ann-Britt Freij - Leif Freij Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 1NT N+2 2 150 11/13
Suzanne Sandquist - Stig Enström Helén Bellander - Glenn Nilsson 2 N+1 E 140 7/17
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 2 N+1 E 140 7/17
Anneli Davidsson - Leo Lub Siw Modell - Leif Johansson 1NT N+1 D 120 4/20
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 2 N= 3 110 2/22
Rosita Backensved - Lars Moquist Anita Carlsson - Kenneth Hagman 2 S-2 Kn -100 0/24

Bricka 25

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
Ö-V i zon
1098632
E75
KDkn
2
D74
Dkn1032
1082
D10
E5
K84
E954
6543
Kkn
96
763
EKkn987

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N108699
S108699
Ö35734
V35734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Margot Bröms - Per Hansson 4 N+1 6 450 24/0
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Anneli Davidsson - Leo Lub 4 N= 4 420 20/4
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 4 N= E 420 20/4
Berit Samuelsson - Mats Modin Helena Axelsson - Christer Sandberg 4 N= 4 420 20/4
Siw Modell - Leif Johansson Agneta Svahn - Mathias Bedrot 2 N+2 4 170 15/9
Pia Olofsson - Peter Rundquist Suzanne Sandquist - Stig Enström 2 N+2 E 170 15/9
Rosita Backensved - Lars Moquist Maritha Jensen - Pär Alvarsson 2 N+1 6 140 10/14
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Monica Karlsson - Lennart Öhberg 2 N+1 4 140 10/14
Ann-Britt Freij - Leif Freij Anita Carlsson - Kenneth Hagman 2 N+1 E 140 10/14
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3 S= D 110 6/18
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Julia Borg - Morgan Kronlund 4 N-1 6 -50 2/22
Helén Bellander - Glenn Nilsson Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 4 N-1 4 -50 2/22
Marie Johansson - Håkan Johansson Susanne Andersson - Ingemar Ågren 4 N-1 6 -50 2/22

Bricka 26

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
alla i zon
E2
KD73
D87543
K
10963
kn4
Kkn
109853
kn84
109865
E
kn762
KD75
E2
10962
ED4

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N81191011
S81191011
Ö52432
V52432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rosita Backensved - Lars Moquist Maritha Jensen - Pär Alvarsson 3NT S+3 10 690 21/3
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Julia Borg - Morgan Kronlund 3NT S+3 Kn 690 21/3
Marie Johansson - Håkan Johansson Susanne Andersson - Ingemar Ågren 3NT S+3 5 690 21/3
Berit Samuelsson - Mats Modin Helena Axelsson - Christer Sandberg 3NT S+3 3 690 21/3
Siw Modell - Leif Johansson Agneta Svahn - Mathias Bedrot 3NT S+2 10 660 10/14
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Anneli Davidsson - Leo Lub 3NT S+2 8 660 10/14
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3NT S+2 10 660 10/14
Pia Olofsson - Peter Rundquist Suzanne Sandquist - Stig Enström 3NT S+2 10 660 10/14
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3NT N+2 10 660 10/14
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Monica Karlsson - Lennart Öhberg 3NT S+2 10 660 10/14
Ann-Britt Freij - Leif Freij Anita Carlsson - Kenneth Hagman 3NT S+2 10 660 10/14
Helén Bellander - Glenn Nilsson Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 5 S+1 10 620 2/22
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Margot Bröms - Per Hansson 6 N-1 3 -100 0/24

Bricka 27

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Syd giv
ingen i zon
754
K72
Dkn942
65
93
104
E875
EKDkn8
D108
ED93
K63
732
EKkn62
kn865
10
1094

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N35463
S35463
Ö1089710
V98878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Suzanne Sandquist - Stig Enström 5 V-3 5 150 24/0
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Helén Bellander - Glenn Nilsson 4 Ö-1 E 50 22/2
Helena Axelsson - Christer Sandberg Monica Karlsson - Lennart Öhberg 2 S-1 E -50 20/4
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Maritha Jensen - Pär Alvarsson 2 V+1 D -110 17/7
Marie Johansson - Håkan Johansson Siw Modell - Leif Johansson 3 V= 4 -110 17/7
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 3 V+1 6 -130 14/10
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Susanne Andersson - Ingemar Ågren 3D S-2 4 -300 12/12
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Pia Olofsson - Peter Rundquist 3NT Ö= K -400 8/16
Berit Samuelsson - Mats Modin Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3NT V= D -400 8/16
Ann-Britt Freij - Leif Freij Julia Borg - Morgan Kronlund 3NT Ö= K -400 8/16
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 3NT Ö+1 E -430 2/22
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Rosita Backensved - Lars Moquist 3NT Ö+1 E -430 2/22
Anneli Davidsson - Leo Lub Margot Bröms - Per Hansson 3NT Ö+1 6 -430 2/22

Bricka 28

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Väst giv
N-S i zon
kn52
Ekn1073
kn96
D5
K84
542
EK1082
92
93
D986
7543
Ekn3
ED1076
K
D
K108764

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N957108
S1057108
Ö38635
V38635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Axelsson - Christer Sandberg Monica Karlsson - Lennart Öhberg 4 S= E 620 19/5
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 4 S= K 620 19/5
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Maritha Jensen - Pär Alvarsson 4 S= E 620 19/5
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Rosita Backensved - Lars Moquist 4 S= E 620 19/5
Marie Johansson - Håkan Johansson Siw Modell - Leif Johansson 4 S= K 620 19/5
Ann-Britt Freij - Leif Freij Julia Borg - Morgan Kronlund 4 S= E 620 19/5
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Pia Olofsson - Peter Rundquist 2 S+2 K 170 9/15
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Helén Bellander - Glenn Nilsson 2 S+2 E 170 9/15
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Suzanne Sandquist - Stig Enström 3 S+1 E 170 9/15
Berit Samuelsson - Mats Modin Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3 S+1 E 170 9/15
Anneli Davidsson - Leo Lub Margot Bröms - Per Hansson 3 S= E 140 4/20
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 2 N= 4 110 1/23
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Susanne Andersson - Ingemar Ågren 2 S+1 E 110 1/23

Bricka 29

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
alla i zon
E6
K654
D92
EKD7
D982
Ekn1082
76
96
K1075
93
kn1043
kn54
kn43
D7
EK85
10832

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N1110879
S1110879
Ö23563
V23563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Davidsson - Leo Lub Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 3NT N+3 3 690 24/0
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3NT S+2 2 660 21/3
Julia Borg - Morgan Kronlund Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 3NT S+2 2 660 21/3
Helena Axelsson - Christer Sandberg Susanne Andersson - Ingemar Ågren 3NT S+1 8 630 15/9
Margot Bröms - Per Hansson Agneta Svahn - Mathias Bedrot 3NT N+1 4 630 15/9
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 3NT N+1 5 630 15/9
Ann-Britt Freij - Leif Freij Maritha Jensen - Pär Alvarsson 3NT S+1 2 630 15/9
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Marie Johansson - Håkan Johansson 3NT N= 9 600 7/17
Helén Bellander - Glenn Nilsson Rosita Backensved - Lars Moquist 3NT N= 6 600 7/17
Pia Olofsson - Peter Rundquist Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3NT S= 2 600 7/17
Berit Samuelsson - Mats Modin Suzanne Sandquist - Stig Enström 3NT S= 2 600 7/17
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 3NT S-1 8 -100 1/23
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Siw Modell - Leif Johansson 3NT N-1 5 -100 1/23

Bricka 30

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
ingen i zon
K65
E10865
K
Ekn85
ED87
kn72
kn964
K2
932
D3
10853
D1097
kn104
K94
ED72
643

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N871089
S871089
Ö45354
V55354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Julia Borg - Morgan Kronlund Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 4D V-4 5 800 24/0
Helena Axelsson - Christer Sandberg Susanne Andersson - Ingemar Ågren 3NT S= 7 400 22/2
Pia Olofsson - Peter Rundquist Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 2 N+3 3 200 20/4
Margot Bröms - Per Hansson Agneta Svahn - Mathias Bedrot 3 N+1 2 170 16/8
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 2 N+2 9 170 16/8
Berit Samuelsson - Mats Modin Suzanne Sandquist - Stig Enström 2 N+2 9 170 16/8
Anneli Davidsson - Leo Lub Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 2NT N+1 7 150 12/12
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 2 N+1 2 140 10/14
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Marie Johansson - Håkan Johansson 4 N-1 9 -50 4/20
Helén Bellander - Glenn Nilsson Rosita Backensved - Lars Moquist 4 N-1 5 -50 4/20
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 4 N-1 9 -50 4/20
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Siw Modell - Leif Johansson 4 N-1 10 -50 4/20
Ann-Britt Freij - Leif Freij Maritha Jensen - Pär Alvarsson 4 N-1 2 -50 4/20

Bricka 31

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Syd giv
N-S i zon
kn86
K9
K105
ED1072
D105432
Ekn74
9
K9
97
52
D8632
8654
EK
D10863
Ekn74
kn3

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N111111811
S111111811
Ö22252
V22252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Britt Freij - Leif Freij Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 3NT S+3 9 690 24/0
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 3NT S+2 4 660 20/4
Helén Bellander - Glenn Nilsson Anita Carlsson - Kenneth Hagman 3NT N+2 9 660 20/4
Marie Johansson - Håkan Johansson Margot Bröms - Per Hansson 3NT S+2 3 660 20/4
Helena Axelsson - Christer Sandberg Siw Modell - Leif Johansson 4 S+1 9 650 16/8
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Suzanne Sandquist - Stig Enström 3NT S+1 5 630 12/12
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3NT S+1 2 630 12/12
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 3NT S+1 3 630 12/12
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 4 S= 9 620 8/16
Rosita Backensved - Lars Moquist Pia Olofsson - Peter Rundquist 3NT S= 3 600 4/20
Julia Borg - Morgan Kronlund Anneli Davidsson - Leo Lub 3NT S= 5 600 4/20
Berit Samuelsson - Mats Modin Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 3NT S= 3 600 4/20
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Susanne Andersson - Ingemar Ågren 6 S-1 9 -100 0/24

Bricka 32

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Väst giv
Ö-V i zon
E5
D97
107
EDkn1082
D63
EKkn54
Dkn86
K
984
63
E9542
743
Kkn1072
1082
K3
965

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N945810
S945810
Ö18642
V28643
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 3NT N= 6 400 24/0
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 3 V-2 E 200 21/3
Helén Bellander - Glenn Nilsson Anita Carlsson - Kenneth Hagman 4 V-2 E 200 21/3
Julia Borg - Morgan Kronlund Anneli Davidsson - Leo Lub 3 N+1 6 130 17/7
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 3 N+1 6 130 17/7
Helena Axelsson - Christer Sandberg Siw Modell - Leif Johansson 3 N= 3 110 13/11
Berit Samuelsson - Mats Modin Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 3 N= 7 110 13/11
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Suzanne Sandquist - Stig Enström 3 Ö-1 9 100 8/16
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3 V-1 E 100 8/16
Marie Johansson - Håkan Johansson Margot Bröms - Per Hansson 3 V-1 10 100 8/16
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Susanne Andersson - Ingemar Ågren 3 N-1 E -50 2/22
Rosita Backensved - Lars Moquist Pia Olofsson - Peter Rundquist 3 S-1 K -50 2/22
Ann-Britt Freij - Leif Freij Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 3 S-1 K -50 2/22

Bricka 33

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
ingen i zon
7432
Ekn85
D6
Ekn9
E8
D10762
E84
1075
6
K
K107532
KD643
KDkn1095
943
kn9
82

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N22583
S22582
Ö1111757
V1111757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Samuelsson - Mats Modin Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3 S= 4 140 24/0
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Helén Bellander - Glenn Nilsson 3 S-1 10 -50 21/3
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Rosita Backensved - Lars Moquist 3 S-1 10 -50 21/3
Helena Axelsson - Christer Sandberg Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 4 S-2 E -100 15/9
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 4 S-2 5 -100 15/9
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Siw Modell - Leif Johansson 4 S-2 E -100 15/9
Margot Bröms - Per Hansson Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 4 S-2 E -100 15/9
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Suzanne Sandquist - Stig Enström 4 Ö= K -130 10/14
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Anneli Davidsson - Leo Lub 4 Ö+1 9 -150 7/17
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Julia Borg - Morgan Kronlund 3 V+2 3 -150 7/17
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Marie Johansson - Håkan Johansson 5 V= 3 -400 3/21
Pia Olofsson - Peter Rundquist Anita Carlsson - Kenneth Hagman 5 Ö= K -400 3/21
Ann-Britt Freij - Leif Freij Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 5 Ö+1 K -420 0/24

Bricka 34

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
N-S i zon
85
D43
K5
EKDkn32
432
95
Dkn9874
108
EK107
1087
1032
654
Dkn96
EKkn62
E6
97

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N117111011
S117111011
Ö06030
V06020
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Anneli Davidsson - Leo Lub 6NTD S+1 D 1880 24/0
Helena Axelsson - Christer Sandberg Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 6NT S+1 D 1470 22/2
Margot Bröms - Per Hansson Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 6 S+1 10 1460 18/6
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Helén Bellander - Glenn Nilsson 6 S+1 D 1460 18/6
Pia Olofsson - Peter Rundquist Anita Carlsson - Kenneth Hagman 6 S+1 D 1460 18/6
Berit Samuelsson - Mats Modin Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3NT N+4 2 720 14/10
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 4 S+3 10 710 6/18
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Siw Modell - Leif Johansson 5 S+2 8 710 6/18
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Suzanne Sandquist - Stig Enström 4 S+3 D 710 6/18
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Marie Johansson - Håkan Johansson 4 S+3 D 710 6/18
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Julia Borg - Morgan Kronlund 4 S+3 D 710 6/18
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Rosita Backensved - Lars Moquist 4 S+3 D 710 6/18
Ann-Britt Freij - Leif Freij Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 4 S+3 D 710 6/18

Bricka 35

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Syd giv
Ö-V i zon
KDkn754
K6
9
EKkn5
1062
E9
KDkn4
D982
983
Dkn1072
8763
4
E
8543
E1052
10763

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N11771111
S11771111
Ö15521
V25522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rosita Backensved - Lars Moquist Berit Samuelsson - Mats Modin 4 N+2 4 480 24/0
Helena Axelsson - Christer Sandberg Margot Bröms - Per Hansson 4 N+1 D 450 20/4
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Agneta Svahn - Mathias Bedrot 4 N+1 4 450 20/4
Ann-Britt Freij - Leif Freij Anneli Davidsson - Leo Lub 4 N+1 4 450 20/4
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 4 N= 9 420 16/8
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3NT S= K 400 13/11
Suzanne Sandquist - Stig Enström Siw Modell - Leif Johansson 3NT S= K 400 13/11
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Rosaine Klerborg - Dag Johansson 1 N+5 7 230 9/15
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Helén Bellander - Glenn Nilsson 3 N+3 2 230 9/15
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 1 N+4 D 200 4/20
Pia Olofsson - Peter Rundquist Maritha Jensen - Pär Alvarsson 2 N+3 4 200 4/20
Marie Johansson - Håkan Johansson Julia Borg - Morgan Kronlund 2 N+3 4 200 4/20
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 2 N+2 4 170 0/24

Bricka 36

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Väst giv
alla i zon
EKkn2
E1053
54
kn103
D865
96
KDkn
K982
1097
K87
107
ED654
43
Dkn42
E98632
7

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N591075
S591075
Ö73356
V73356
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rosita Backensved - Lars Moquist Berit Samuelsson - Mats Modin 4 N= 10 620 24/0
Helena Axelsson - Christer Sandberg Margot Bröms - Per Hansson 4 Ö-2 7 200 20/4
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Agneta Svahn - Mathias Bedrot 3 N+2 10 200 20/4
Pia Olofsson - Peter Rundquist Maritha Jensen - Pär Alvarsson 3 N+2 10 200 20/4
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3 N+1 10 170 15/9
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Helén Bellander - Glenn Nilsson 3 N+1 10 170 15/9
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3 N= 10 140 12/12
Marie Johansson - Håkan Johansson Julia Borg - Morgan Kronlund 3 S= 2 110 10/14
Suzanne Sandquist - Stig Enström Siw Modell - Leif Johansson 3 Ö-1 D 100 8/16
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 1NT N= 6 90 6/18
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 1NT S-1 K -100 3/21
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 2 S-1 K -100 3/21
Ann-Britt Freij - Leif Freij Anneli Davidsson - Leo Lub 4 N-3 10 -300 0/24

Bricka 37

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
N-S i zon
EKDkn8
E972
4
EK5
109754
104
109752
2
63
KDkn86
EK6
kn74
2
53
Dkn83
D109863

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N1277811
S1277811
Ö16532
V16532
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Margot Bröms - Per Hansson 6 N= E 1370 22/2
Siw Modell - Leif Johansson Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 6 N= K 1370 22/2
Julia Borg - Morgan Kronlund Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 6 N= K 1370 22/2
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Helena Axelsson - Christer Sandberg 3NT S+3 10 690 17/7
Ann-Britt Freij - Leif Freij Helén Bellander - Glenn Nilsson 3NT S+3 10 690 17/7
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Maritha Jensen - Pär Alvarsson 3NT N+2 K 660 14/10
Marie Johansson - Håkan Johansson Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 4 N+1 K 650 12/12
Suzanne Sandquist - Stig Enström Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 5 N+1 E 620 9/15
Berit Samuelsson - Mats Modin Anita Carlsson - Kenneth Hagman 5 N+1 E 620 9/15
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Rosita Backensved - Lars Moquist 5 N= E 600 5/19
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Pia Olofsson - Peter Rundquist 5 N= K 600 5/19
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 4 N-1 K -100 2/22
Anneli Davidsson - Leo Lub Agneta Svahn - Mathias Bedrot 4 N-2 K -200 0/24

Bricka 38

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
Ö-V i zon
K5
EDkn1086
D864
K
Dkn1087
932
K102
E10
62
K74
kn97
kn9732
E943
5
E53
D8654

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N9111089
S9111089
Ö42353
V42353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Margot Bröms - Per Hansson 3NT S+1 D 430 23/1
Ann-Britt Freij - Leif Freij Helén Bellander - Glenn Nilsson 3NT S+1 D 430 23/1
Marie Johansson - Håkan Johansson Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 4 N= 6 420 20/4
Suzanne Sandquist - Stig Enström Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 3NT S= D 400 15/9
Siw Modell - Leif Johansson Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 3NT S= D 400 15/9
Julia Borg - Morgan Kronlund Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 3NT S= D 400 15/9
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Maritha Jensen - Pär Alvarsson 3NT S= D 400 15/9
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Rosita Backensved - Lars Moquist 3 N+1 6 170 7/17
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 2 N+2 6 170 7/17
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Pia Olofsson - Peter Rundquist 3 N+1 7 170 7/17
Anneli Davidsson - Leo Lub Agneta Svahn - Mathias Bedrot 2 N+2 6 170 7/17
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Helena Axelsson - Christer Sandberg 3NT N-1 6 -50 1/23
Berit Samuelsson - Mats Modin Anita Carlsson - Kenneth Hagman 4 N-1 6 -50 1/23

Bricka 39

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Syd giv
alla i zon
kn93
E7532
D7
ED10
EK2
Kkn109
EK6
743
D864
D4
kn10984
92
1075
86
532
Kkn865

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N63534
S63534
Ö6108107
V6108107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siw Modell - Leif Johansson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 1 Ö-1 6 100 24/0
Helén Bellander - Glenn Nilsson Pia Olofsson - Peter Rundquist 1 V+1 D -110 20/4
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 1 V+1 3 -110 20/4
Ann-Britt Freij - Leif Freij Agneta Svahn - Mathias Bedrot 1 V+1 3 -110 20/4
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Rosita Backensved - Lars Moquist 2NT V+2 2 -180 12/12
Suzanne Sandquist - Stig Enström Margot Bröms - Per Hansson 1NT V+3 3 -180 12/12
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 1NT V+3 3 -180 12/12
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Monica Karlsson - Lennart Öhberg 2NT V+2 3 -180 12/12
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 1NT V+3 3 -180 12/12
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 1D N-2 2 -500 5/19
Anneli Davidsson - Leo Lub Marie Johansson - Håkan Johansson 1D N-2 9 -500 5/19
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Berit Samuelsson - Mats Modin 3NT V= 9 -600 2/22
Helena Axelsson - Christer Sandberg Julia Borg - Morgan Kronlund 3NT V+1 2 -630 0/24

Bricka 40

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Väst giv
ingen i zon
E952
kn95
K3
kn1054
K8
K87
Dkn92
KD87
kn63
E1062
875
932
D1074
D43
E1064
E6

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77697
S77797
Ö66646
V66646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Rosita Backensved - Lars Moquist 1 N+2 2 140 22/2
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 2 N+1 9 140 22/2
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 3 N= 9 140 22/2
Siw Modell - Leif Johansson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 2 N= 5 110 14/10
Anita Carlsson - Kenneth Hagman Monica Karlsson - Lennart Öhberg 1 N+1 8 110 14/10
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Berit Samuelsson - Mats Modin 1 N+1 2 110 14/10
Helén Bellander - Glenn Nilsson Pia Olofsson - Peter Rundquist 2 N= 2 110 14/10
Ann-Britt Freij - Leif Freij Agneta Svahn - Mathias Bedrot 2 N= 2 110 14/10
Suzanne Sandquist - Stig Enström Margot Bröms - Per Hansson 1NT V-2 Kn 100 8/16
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson 1NT V-1 5 50 6/18
Helena Axelsson - Christer Sandberg Julia Borg - Morgan Kronlund 1NT V= 5 -90 2/22
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 1NT V= 4 -90 2/22
Anneli Davidsson - Leo Lub Marie Johansson - Håkan Johansson 1NT V= 4 -90 2/22

Bricka 41

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
Ö-V i zon
5
Ekn764
Kkn2
Dkn105
K874
85
D973
E96
EDkn102
K109
1054
32
963
D32
E86
K874

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N106956
S96956
Ö37386
V37386
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Marie Johansson - Håkan Johansson 4 N= 4 420 23/1
Ann-Britt Freij - Leif Freij Pia Olofsson - Peter Rundquist 4 N= 3 420 23/1
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Helena Axelsson - Christer Sandberg 3D Ö-1 D 200 19/5
Helén Bellander - Glenn Nilsson Rosaine Klerborg - Dag Johansson 4 Ö-2 2 200 19/5
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Maritha Jensen - Pär Alvarsson 2 N+2 3 170 14/10
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Margot Bröms - Per Hansson 3 N+1 3 170 14/10
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Anneli Davidsson - Leo Lub 3 N+1 3 170 14/10
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Anita Carlsson - Kenneth Hagman 3 Ö-1 2 100 8/16
Siw Modell - Leif Johansson Rosita Backensved - Lars Moquist 3 Ö-1 3 100 8/16
Berit Samuelsson - Mats Modin Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 3 Ö-1 3 100 8/16
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 4 N-1 3 -50 4/20
Suzanne Sandquist - Stig Enström Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 4D N-1 E -100 2/22
Julia Borg - Morgan Kronlund Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 3 Ö= 2 -140 0/24

Bricka 42

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
alla i zon
E87
Ekn8654
4
KD10
3
D3
Kkn109872
E32
kn542
102
D63
9765
KD1096
K97
E5
kn84

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N96121212
S96121212
Ö37101
V37101
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Margot Bröms - Per Hansson 6 N+1 3 1460 24/0
Berit Samuelsson - Mats Modin Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 6 N= 3 1430 22/2
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Anita Carlsson - Kenneth Hagman 4 N+2 2 680 14/10
Siw Modell - Leif Johansson Rosita Backensved - Lars Moquist 4 S+2 D 680 14/10
Julia Borg - Morgan Kronlund Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 S+2 2 680 14/10
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Helena Axelsson - Christer Sandberg 4 N+2 3 680 14/10
Helén Bellander - Glenn Nilsson Rosaine Klerborg - Dag Johansson 4 S+2 2 680 14/10
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Marie Johansson - Håkan Johansson 4 S+2 3 680 14/10
Ann-Britt Freij - Leif Freij Pia Olofsson - Peter Rundquist 4 N+2 4 680 14/10
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Maritha Jensen - Pär Alvarsson 4 S+1 3 650 4/20
Suzanne Sandquist - Stig Enström Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 4 N+1 3 650 4/20
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Anneli Davidsson - Leo Lub 4 S+1 D 650 4/20
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 2 N+2 3 170 0/24

Bricka 43

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Syd giv
ingen i zon
KD932
85
94
K863
Ekn864
E96
K3
E72
107
K10
E1062
Dkn1094
5
Dkn7432
Dkn875
5

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N25633
S25633
Ö10871010
V11871010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 5D Ö-1 5 100 24/0
Suzanne Sandquist - Stig Enström Julia Borg - Morgan Kronlund 4 V-1 8 50 20/4
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Monica Karlsson - Lennart Öhberg 5 Ö-1 5 50 20/4
Berit Samuelsson - Mats Modin Helén Bellander - Glenn Nilsson 3NT V-1 8 50 20/4
Pia Olofsson - Peter Rundquist Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3 N-1 10 -50 16/8
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 2 V= 8 -110 14/10
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Margot Bröms - Per Hansson 2 V+1 8 -140 10/14
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Susanne Andersson - Ingemar Ågren 2 V+1 8 -140 10/14
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 3 V= 8 -140 10/14
Siw Modell - Leif Johansson Anita Carlsson - Kenneth Hagman 3NT V= 5 -400 6/18
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Rosita Backensved - Lars Moquist 3NT V+2 K -460 3/21
Ann-Britt Freij - Leif Freij Marie Johansson - Håkan Johansson 3NT V+2 2 -460 3/21
Helena Axelsson - Christer Sandberg Anneli Davidsson - Leo Lub 4D S-4 E -800 0/24

Bricka 44

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Väst giv
N-S i zon
Dkn8
K8
4
10976432
965
D742
92
EDkn8
K43
E105
Dkn1086
K5
E1072
kn963
EK753

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N87785
S87785
Ö56548
V56446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Suzanne Sandquist - Stig Enström Julia Borg - Morgan Kronlund 2 V-3 4 150 23/1
Berit Samuelsson - Mats Modin Helén Bellander - Glenn Nilsson 1 V-3 10 150 23/1
Helena Axelsson - Christer Sandberg Anneli Davidsson - Leo Lub 3NTD Ö-1 6 100 20/4
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 2 Ö= E -90 18/6
Siw Modell - Leif Johansson Anita Carlsson - Kenneth Hagman 3 N-1 D -100 15/9
Pia Olofsson - Peter Rundquist Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3 N-1 D -100 15/9
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 3 N-2 6 -200 9/15
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Rosita Backensved - Lars Moquist 4 N-2 D -200 9/15
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Margot Bröms - Per Hansson 3 N-2 D -200 9/15
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Monica Karlsson - Lennart Öhberg 3D S-1 9 -200 9/15
Maritha Jensen - Pär Alvarsson Susanne Andersson - Ingemar Ågren 3NT S-3 2 -300 4/20
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 4D N-2 E -500 2/22
Ann-Britt Freij - Leif Freij Marie Johansson - Håkan Johansson 3 S-6 9 -600 0/24

Bricka 45

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
alla i zon
43
KD953
2
kn10432
E2
E1084
EK865
E6
Dkn1085
72
Dkn3
D97
K976
kn6
10974
K85

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N72522
S72522
Ö61181110
V61171110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Olofsson - Peter Rundquist Berit Samuelsson - Mats Modin 5 V-1 2 100 24/0
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Helén Bellander - Glenn Nilsson 3 Ö= 5 -140 22/2
Siw Modell - Leif Johansson Maritha Jensen - Pär Alvarsson 2 N-4 D -400 20/4
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Anita Carlsson - Kenneth Hagman 3NT V= K -600 17/7
Margot Bröms - Per Hansson Rosita Backensved - Lars Moquist 3NT V= 2 -600 17/7
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Julia Borg - Morgan Kronlund 3NT V+1 K -630 12/12
Marie Johansson - Håkan Johansson Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 3NT V+1 K -630 12/12
Ann-Britt Freij - Leif Freij Rosaine Klerborg - Dag Johansson 3NT Ö+1 Kn -630 12/12
Anneli Davidsson - Leo Lub Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 Ö+1 6 -650 8/16
Helena Axelsson - Christer Sandberg Agneta Svahn - Mathias Bedrot 3NT V+2 2 -660 5/19
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Suzanne Sandquist - Stig Enström 3NT Ö+2 7 -660 5/19
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 3NT V+3 2 -690 1/23
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 3NT V+3 Kn -690 1/23

Bricka 46

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
ingen i zon
9853
kn9
K82
E643
7
EK7654
94
K1092
D64
D10832
Dkn6
87
EKkn102

E10753
Dkn5

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N9115127
S9115127
Ö42814
V42814
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Julia Borg - Morgan Kronlund 5D V-3 5 500 23/1
Marie Johansson - Håkan Johansson Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 5D V-3 9 500 23/1
Ann-Britt Freij - Leif Freij Rosaine Klerborg - Dag Johansson 4 S+2 E 480 20/4
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 5 S= E 450 15/9
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 4 S+1 E 450 15/9
Margot Bröms - Per Hansson Rosita Backensved - Lars Moquist 4 S+1 E 450 15/9
Pia Olofsson - Peter Rundquist Berit Samuelsson - Mats Modin 4 S+1 E 450 15/9
Helena Axelsson - Christer Sandberg Agneta Svahn - Mathias Bedrot 5D V-2 5 300 9/15
Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm Suzanne Sandquist - Stig Enström 5D V-2 9 300 9/15
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Helén Bellander - Glenn Nilsson 3 S+2 E 200 6/18
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Anita Carlsson - Kenneth Hagman 5 V-2 5 100 4/20
Siw Modell - Leif Johansson Maritha Jensen - Pär Alvarsson 4 S-1 E -50 1/23
Anneli Davidsson - Leo Lub Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg 4 S-1 E -50 1/23

Bricka 47

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Syd giv
N-S i zon
6
D8754
Ekn94
843
108
K1062
K108765
5
Ekn9754
E

K109762
KD32
kn93
D32
EDkn

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N578410
S578410
Ö75483
V75483
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Agneta Svahn - Mathias Bedrot 3NT S= 6 600 24/0
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Maritha Jensen - Pär Alvarsson 5D Ö-3 3 500 22/2
Margot Bröms - Per Hansson Anita Carlsson - Kenneth Hagman 4D Ö-2 3 300 18/6
Rosita Backensved - Lars Moquist Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 4D Ö-2 3 300 18/6
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Siw Modell - Leif Johansson 5D Ö-2 2 300 18/6
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Pia Olofsson - Peter Rundquist 4D Ö-1 3 100 11/13
Suzanne Sandquist - Stig Enström Anneli Davidsson - Leo Lub 4D Ö-1 9 100 11/13
Helén Bellander - Glenn Nilsson Susanne Andersson - Ingemar Ågren 4D Ö-1 E 100 11/13
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Berit Samuelsson - Mats Modin 4D Ö-1 3 100 11/13
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 2 Ö+1 3 -140 5/19
Ann-Britt Freij - Leif Freij Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 2 Ö+1 3 -140 5/19
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Julia Borg - Morgan Kronlund 4D S-1 10 -200 2/22
Marie Johansson - Håkan Johansson Helena Axelsson - Christer Sandberg 2D Ö= 3 -470 0/24

Bricka 48

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Väst giv
Ö-V i zon
K95
D
EK86
kn10632
kn872
E953
D53
54
E64
kn10862

EKD98
D103
K74
kn109742
7

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -100
 NT
N510354
S510354
Ö731075
V731085
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Suzanne Sandquist - Stig Enström Anneli Davidsson - Leo Lub 5D Ö-1 7 200 24/0
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Agneta Svahn - Mathias Bedrot 3 S+1 6 130 21/3
Marie Johansson - Håkan Johansson Helena Axelsson - Christer Sandberg 4 N= E 130 21/3
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Maritha Jensen - Pär Alvarsson 4 Ö-1 7 100 18/6
Helén Bellander - Glenn Nilsson Susanne Andersson - Ingemar Ågren 5D N-1 3 -100 15/9
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Berit Samuelsson - Mats Modin 5D N-1 E -100 15/9
Monica Karlsson - Lennart Öhberg Pia Olofsson - Peter Rundquist 3 Ö+2 7 -200 11/13
Rosita Backensved - Lars Moquist Lena Kjellgren - Stefan Åstrand 2 Ö+3 7 -200 11/13
Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 5D S-2 E -300 8/16
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Julia Borg - Morgan Kronlund 4 Ö= 7 -620 4/20
Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson Siw Modell - Leif Johansson 4 Ö= 7 -620 4/20
Ann-Britt Freij - Leif Freij Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson 4 Ö= Kn -620 4/20
Margot Bröms - Per Hansson Anita Carlsson - Kenneth Hagman 4 Ö+1 7 -650 0/24

Bricka 49

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Nord giv
ingen i zon
EK10843
3
Dkn93
E8
95
KD106
8
kn97654
D7
Ekn9852
E4
KD3
kn62
74
K107652
102

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N3103106
S3103106
Ö1021026
V1021026
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siw Modell - Leif Johansson Helén Bellander - Glenn Nilsson 4D N+1 E 690 23/1
Rosita Backensved - Lars Moquist Julia Borg - Morgan Kronlund 4D N+1 E 690 23/1
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Marie Johansson - Håkan Johansson 4 N= E 420 18/6
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Anita Carlsson - Kenneth Hagman 4 N= K 420 18/6
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Monica Karlsson - Lennart Öhberg 4 N= K 420 18/6
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 5 Ö-1 2 50 13/11
Anneli Davidsson - Leo Lub Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 5 Ö-1 6 50 13/11
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Pia Olofsson - Peter Rundquist 5D N-1 E -100 9/15
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Suzanne Sandquist - Stig Enström 5D N-1 E -100 9/15
Margot Bröms - Per Hansson Maritha Jensen - Pär Alvarsson 4 V= E -420 4/20
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Helena Axelsson - Christer Sandberg 4 V= E -420 4/20
Ann-Britt Freij - Leif Freij Berit Samuelsson - Mats Modin 4 Ö= 2 -420 4/20
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 5 Ö= 2 -450 0/24

Bricka 50

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.12.01

Öst giv
N-S i zon
Dkn
EK1032
KD95
97
E87
87
10762
Dkn102
109652
Dkn
E83
E83
K43
9654
kn4
K654

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N781078
S781078
Ö54364
V54364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Andersson - Ingemar Ågren Pia Olofsson - Peter Rundquist 4 N= 2 620 24/0
Margot Bröms - Per Hansson Maritha Jensen - Pär Alvarsson 3 N+2 10 200 22/2
Lisbeth Nilsson - Urban Lindberg Marie Johansson - Håkan Johansson 3 N+1 10 170 19/5
Rosaine Klerborg - Dag Johansson Monica Karlsson - Lennart Öhberg 2 N+2 10 170 19/5
Siw Modell - Leif Johansson Helén Bellander - Glenn Nilsson 3 Ö-3 4 150 13/11
Loucie Lindborg-Månsson - Bengt Bengtsson Eva-Lisa Frössberg - Kjell Ohlsson 3 Ö-3 2 150 13/11
Lena Kjellgren - Stefan Åstrand Anita Carlsson - Kenneth Hagman 3 Ö-3 Kn 150 13/11
Agneta Svahn - Mathias Bedrot Suzanne Sandquist - Stig Enström 3 Ö-3 5 150 13/11
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Jenny Nilsson - Göran Rönnerholm 2 N+1 10 140 7/17
Sissi Kristoffersson - Tom Martinsson Helena Axelsson - Christer Sandberg 3 N= 2 140 7/17
Rosita Backensved - Lars Moquist Julia Borg - Morgan Kronlund 2 Ö-2 Kn 100 3/21
Ann-Britt Freij - Leif Freij Berit Samuelsson - Mats Modin 3 Ö-2 5 100 3/21
Anneli Davidsson - Leo Lub Ann-Charlotte Tranvik - Gabor Barath 3 Ö-1 9 50 0/24