Kommande tävlingar
17/09 Guldsimultanrally
03/10 Jubileumsguld
04/10 BK Tre Sang - Jubileumsguld La
Rapporterade tävlingar
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
Kvissleby BK » Partävling onsdag 2019-09-11 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Kvissleby BK

Partävling onsdag 2019-09-11

Partävling, 4 bord, 8 par. Antal brickor: 28. Medel: 84.0.

Privatprotokoll för Per-Anders Sjögren - Lennart Norling

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %
Rond 1, som ÖV mot par 8, Astrid Ericson - Siv Röding
13NT V= 400 3 50% 3 50.0%
24 V+1 450 6 100% 9 75.0%
33 N+2 -200 1 17% 10 55.7%
44 V= 620 4 67% 14 58.5%
Rond 2, som NS mot par 4, Anders Haraldh - Jeanette Bliderud
53 V= -110 4 67% 18 60.2%
63 N-1 -50 1 17% 19 53.0%
72 N= 110 4 67% 23 55.0%
84 V= -420 2 33% 25 52.2%
Rond 3, som NS mot par 7, Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf
92 N+1 140 2 33% 27 50.1%
103NT S= 600 6 100% 33 55.1%
11Pass 5 83% 38 57.6%
123NT Ö= -400 3 50% 41 57.0%
Rond 4, som ÖV mot par 2, Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund
132 Ö+1 110 5 83% 46 59.0%
143NT S-2 100 6 100% 52 61.9%
154 V+2 170 2 33% 54 60.0%
163NT N+1 -430 0 0% 54 56.2%
Rond 5, som NS mot par 6, Åsa Wallner - Leif Jansson
171NT V= -90 4 67% 58 56.9%
181 S+1 110 3 50% 61 56.5%
191NT S+3 180 6 100% 67 58.8%
202D N= 670 6 100% 73 60.9%
Rond 6, som ÖV mot par 5, Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren
211NT N= -90 0 0% 73 58.0%
224 S= -420 5 83% 78 59.1%
233 V= 140 6 100% 84 60.9%
243NT V+2 460 6 100% 90 62.5%
Rond 7, som ÖV mot par 3, Erling Lidin - Olle Eriksson
252NT V+1 150 6 100% 96 64.0%
262NT Ö+1 150 3 50% 99 63.5%
272 V+1 140 4 67% 103 63.6%
283 V+1 130 4 67% 107 63.7%

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Leif Jansson Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 3 Ö+1 E -170 6/0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 3NT V= Kn -400 3/3
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT V= 7 -400 3/3
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erling Lidin - Olle Eriksson 3NT Ö+3 2 -490 0/6

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Leif Jansson Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 3 V+2 K -200 6/0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 4 V= 10 -420 3/3
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erling Lidin - Olle Eriksson 4 V= K -420 3/3
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 V+1 6 -450 0/6

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 3 N+2 9 200 5/1
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3 N+2 9 200 5/1
Åsa Wallner - Leif Jansson Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 2 N+2 9 170 1/5
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erling Lidin - Olle Eriksson 2 N+2 9 170 1/5

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 4 V-2 2 200 6/0
Åsa Wallner - Leif Jansson Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 4 V-1 6 100 4/2
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 V= 2 -620 2/4
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erling Lidin - Olle Eriksson 4 V+1 2 -650 0/6

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 2 Ö= 7 -90 6/0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 V= 3 -110 4/2
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Åsa Wallner - Leif Jansson 1NT V+4 10 -210 2/4
Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren Erling Lidin - Olle Eriksson 3NT V= 3 -400 0/6

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren Erling Lidin - Olle Eriksson 1 Ö-2 10 200 6/0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Åsa Wallner - Leif Jansson 2 N+2 E 170 4/2
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 N-1 9 -50 1/5
Astrid Ericson - Siv Röding Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 4 N-1 6 -50 1/5

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 4 N= 8 620 6/0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 N= 6 110 4/2
Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren Erling Lidin - Olle Eriksson 1 V+1 Kn -90 1/5
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Åsa Wallner - Leif Jansson 2 Ö= E -90 1/5

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Åsa Wallner - Leif Jansson 4 V-1 D 50 6/0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 V= 3 -420 2/4
Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren Erling Lidin - Olle Eriksson 4 V= 3 -420 2/4
Astrid Ericson - Siv Röding Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 4 V= 3 -420 2/4

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Leif Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 N= 8 420 5/1
Astrid Ericson - Siv Röding Erling Lidin - Olle Eriksson 4 N= D 420 5/1
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 N+1 4 140 2/4
Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 1NT S= 3 90 0/6

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT S= D 600 6/0
Astrid Ericson - Siv Röding Erling Lidin - Olle Eriksson 4 N+1 10 150 4/2
Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 3 V= 7 -140 2/4
Åsa Wallner - Leif Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 V+3 4 -200 0/6

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Pass   5/1
Åsa Wallner - Leif Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Pass   5/1
Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 4 N-2 10 -100 2/4
Astrid Ericson - Siv Röding Erling Lidin - Olle Eriksson 2 V= 10 -110 0/6

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Erling Lidin - Olle Eriksson 3 V= 8 -140 6/0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT Ö= Kn -400 3/3
Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 3NT Ö= Kn -400 3/3
Åsa Wallner - Leif Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT Ö+1 3 -430 0/6

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Åsa Wallner - Leif Jansson 2NT V-3 D 300 6/0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 2 Ö-1 E 100 4/2
Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 Ö+1 K -110 1/5
Astrid Ericson - Siv Röding Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 Ö= E -110 1/5

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT N+2 5 460 6/0
Erling Lidin - Olle Eriksson Åsa Wallner - Leif Jansson 4 S= 2 420 4/2
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 4 N-1 D -50 2/4
Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT S-2 9 -100 0/6

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Åsa Wallner - Leif Jansson 3 V-1 9 50 6/0
Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 V+2 9 -170 4/2
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 3NT Ö+1 7 -430 2/4
Astrid Ericson - Siv Röding Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 V+1 E -450 0/6

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT N+1 3 430 6/0
Astrid Ericson - Siv Röding Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 S-1 4 -50 4/2
Erling Lidin - Olle Eriksson Åsa Wallner - Leif Jansson 3NT S-2 3 -100 2/4
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 2 V= 4 -110 0/6

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 3NT Ö-3 3 150 6/0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Åsa Wallner - Leif Jansson 1NT V= D -90 4/2
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 1 V+1 2 -110 2/4
Astrid Ericson - Siv Röding Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 2 V+1 5 -140 0/6

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 S+1 D 140 6/0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Åsa Wallner - Leif Jansson 1 S+1 D 110 3/3
Astrid Ericson - Siv Röding Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 2 S= D 110 3/3
Erling Lidin - Olle Eriksson Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 1NT Ö= 3 -90 0/6

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Åsa Wallner - Leif Jansson 1NT S+3 4 180 6/0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 S-1 D -50 4/2
Erling Lidin - Olle Eriksson Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 4D N-1 2 -100 1/5
Astrid Ericson - Siv Röding Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 3 N-2 9 -100 1/5

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Åsa Wallner - Leif Jansson 2D N= E 670 6/0
Erling Lidin - Olle Eriksson Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 3NT V-2 K 200 4/2
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 N= E 110 2/4
Astrid Ericson - Siv Röding Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren 2 N-1 E -100 0/6

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 1NT N= 3 90 6/0
Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 1NT N-1 3 -100 2/4
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erling Lidin - Olle Eriksson 1NT N-1 3 -100 2/4
Astrid Ericson - Siv Röding Åsa Wallner - Leif Jansson 1NT N-1 3 -100 2/4

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 S+1 D 450 5/1
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erling Lidin - Olle Eriksson 4 S+1 3 450 5/1
Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 S= 10 420 1/5
Astrid Ericson - Siv Röding Åsa Wallner - Leif Jansson 4 S= D 420 1/5

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erling Lidin - Olle Eriksson 4 V-1 10 100 5/1
Astrid Ericson - Siv Röding Åsa Wallner - Leif Jansson 3 V-1 10 100 5/1
Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 V= 10 -110 2/4
Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3 V= E -140 0/6

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT V= 10 -400 6/0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erling Lidin - Olle Eriksson 3NT Ö+1 8 -430 3/3
Astrid Ericson - Siv Röding Åsa Wallner - Leif Jansson 3NT V+1 5 -430 3/3
Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT V+2 10 -460 0/6

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 5 Ö-2 9 200 6/0
Åsa Wallner - Leif Jansson Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 5 Ö-1 E 100 4/2
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 Ö+1 4 -130 2/4
Erling Lidin - Olle Eriksson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2NT V+1 K -150 0/6

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 N+1 2 140 6/0
Erling Lidin - Olle Eriksson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2NT Ö+1 K -150 3/3
Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT Ö+2 2 -150 3/3
Åsa Wallner - Leif Jansson Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 1NT Ö+3 2 -180 0/6

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 V-1 E 50 6/0
Erling Lidin - Olle Eriksson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 V+1 8 -140 2/4
Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 Ö+1 K -140 2/4
Åsa Wallner - Leif Jansson Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 2 Ö+1 10 -140 2/4

Bricka 28

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 Ö-1 9 50 6/0
Margareta Bergström - Elisabeth Malmgren Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 Ö= 4 -110 4/2
Erling Lidin - Olle Eriksson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3 V+1 D -130 2/4
Åsa Wallner - Leif Jansson Bernt Pettersson - Bengt-Olof Söderlund 3NT V= 5 -400 0/6