Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Cityspel 2019-09-09 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Cityspel 2019-09-09

Partävling, 8 bord, 16 par. Antal brickor: 24. Medel: 168.0.

Privatprotokoll för Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 7, Solveig Lundström - Bertil Häggström
12 V-1 50 0 0% 0 0.0%73K3ED943E1093 E9542E5KKn8862
23NT N= 600 6 43% 6 21.5%ED7D93EKKn74DKn 1083KKn86592EK5
Rond 2, som NS mot par 8, Arne Håll - Haine Haraldsson
32 S= 110 10 71% 16 38.0%EK6D63972E1075 D752EK985E656
43NT S+2 660 10 71% 26 46.2%EDKn6ED94D71065 K98743KKn2EKn97
Rond 3, som ÖV mot par 9, Karin Eriksson - Sture Holm
51NT V+3 180 14 100% 40 57.0%K102KKn82Kn108632 865475EK3EKD5
63 Ö= 140 13 93% 53 63.0%Kn10762ED4D4DKn4 D954K6Kn1052EK7
Rond 4, som ÖV mot par 10, Berit Ernus - Ann Marie Johansson
72 V= 110 10 71% 63 64.1%DKn685KD10432D8 1074EK6432EKnK10
82 V= 110 11 79% 74 66.0%9862KD1085D432 EKD76ED987632
Rond 5, som NS mot par 11, Agneta Boberg - Jan Berggren
93NT V+1 -630 3 21% 77 61.0%D4764310985852 E1093D5K73K743
102 V+2 -130 2 14% 79 56.3%7D63K1082K8765 E109642KKn1049Kn2
Rond 6, som NS mot par 12, Olan Hedström - Christer Hellström
112 V+2 -170 0 0% 79 51.2%D5Kn8Kn86Kn107643 Kn10ED10962D109K9
122 V+1 -140 7 50% 86 51.1%10987EKn1054D854 DK106542DK9762
Rond 7, som ÖV mot par 1, Inger Olsson - Margareta Sandberg
132 N= -110 6 43% 92 50.5%4ED7656KKn8543 D65329EK1053102
144 S+1 -450 1 7% 93 47.4%E832106863KKn53 KKn10765DKn1092D10
Rond 8, som ÖV mot par 2, Curt Wallin - Kristin Lundgren
153NT Ö+2 460 12 86% 105 49.9%EKKn7K9853EKK2 D653EKn68742Kn3
164 N= -420 2 14% 107 47.7%108KD10Kn98ED1052 KD9763D542943
Rond 9, som NS mot par 3, Bo Byléhn - Jan Söderberg
173 S-1 -50 6 43% 113 47.4%953KKn108E1043Kn8 ED742E63K7D103
183 Ö-1 50 6 43% 119 47.2%965107D42EKD73 10KD96EKn987382
Rond 10, som NS mot par 4, Sverker Ernback - Jan Ödén
191 N+1 110 0 0% 119 44.7%EK106ED1074EKn94 D9759762DKn926
204 V= -620 1 7% 120 42.8%E354KD85D9754 Kn42K10629764Kn10
Rond 11, som ÖV mot par 5, Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal
214 N= -620 0 0% 120 40.8%985K653987873 10ED72D1053ED102
223 N= -140 7 50% 127 41.2%98E86EKn87EKn43 D7410753K52765
Rond 12, som ÖV mot par 6, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
233 S+1 -130 2 14% 129 40.0%DKn8DKn75Kn98736 EK1069642E4E109
243NT N+2 -460 7 50% 136 40.4%1097532654Kn1094 E642Kn64E73763

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Nord giv
ingen i zon
73
K3
ED943
E1093
Kkn
kn9862
1076
Dkn5
D1086
D1074
52
K74
E9542
E5
Kkn8
862

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N1010689
S1010689
Ö33754
V33754
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Jan Söderberg Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3NT N= 6 400 12/2
Karin Eriksson - Sture Holm Sverker Ernback - Jan Ödén 3NT S= 6 400 12/2
Berit Ernus - Ann Marie Johansson Curt Wallin - Kristin Lundgren 3NT S= 6 400 12/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2NT S+1 6 150 7/7
Kerstin Engström - Eva Engström Olan Hedström - Christer Hellström 2NT S+1 9 150 7/7
Arne Håll - Haine Haraldsson Agneta Boberg - Jan Berggren 3 N+1 6 130 3/11
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Olsson - Margareta Sandberg 3 N+1 7 130 3/11
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Solveig Lundström - Bertil Häggström 2 V-1 3 50 0/14

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Öst giv
N-S i zon
ED7
D93
EKkn74
Dkn
K
E104
D108653
1086
kn96542
72

97432
1083
Kkn865
92
EK5

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N91010812
S91010812
Ö43251
V43251
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Håll - Haine Haraldsson Agneta Boberg - Jan Berggren 3NT N+3 5 690 13/1
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT N+3 5 690 13/1
Karin Eriksson - Sture Holm Sverker Ernback - Jan Ödén 4 S+1 6 650 10/4
Bo Byléhn - Jan Söderberg Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 S= 6 620 8/6
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Solveig Lundström - Bertil Häggström 3NT N= 2 600 6/8
Kerstin Engström - Eva Engström Olan Hedström - Christer Hellström 2 V-4 3 200 4/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Olsson - Margareta Sandberg 6 S-2 3 -200 2/12
Berit Ernus - Ann Marie Johansson Curt Wallin - Kristin Lundgren 6D S-4 K -1100 0/14

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Syd giv
Ö-V i zon
EK6
D63
972
E1075
3
10742
D1083
kn843
kn10984
kn
Kkn4
KD92
D752
EK985
E65
6

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N6810910
S6810910
Ö65343
V65343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Ernus - Ann Marie Johansson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3NT S+1 3 430 13/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Curt Wallin - Kristin Lundgren 3NT N+1 4 430 13/1
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Arne Håll - Haine Haraldsson 2 S= 8 110 10/4
Inger Olsson - Margareta Sandberg Kerstin Engström - Eva Engström 4 S-1 3 -50 4/10
Sverker Ernback - Jan Ödén Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S-1 3 -50 4/10
Solveig Lundström - Bertil Häggström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S-1 3 -50 4/10
Karin Eriksson - Sture Holm Olan Hedström - Christer Hellström 4 S-1 3 -50 4/10
Agneta Boberg - Jan Berggren Bo Byléhn - Jan Söderberg 4 S-1 3 -50 4/10

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Väst giv
alla i zon
EDkn6
ED94
D7
1065
2
875
109653
K842
105
10632
EKkn84
D3
K98743
Kkn
2
Ekn97

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N9510118
S9510118
Ö38212
V38212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Margareta Sandberg Kerstin Engström - Eva Engström 4 S+2 5 680 13/1
Karin Eriksson - Sture Holm Olan Hedström - Christer Hellström 4 N+2 3 680 13/1
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Arne Håll - Haine Haraldsson 3NT S+2 E 660 10/4
Sverker Ernback - Jan Ödén Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 N+1 K 650 4/10
Solveig Lundström - Bertil Häggström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N+1 K 650 4/10
Berit Ernus - Ann Marie Johansson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 S+1 5 650 4/10
Agneta Boberg - Jan Berggren Bo Byléhn - Jan Söderberg 4 S+1 3 650 4/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Curt Wallin - Kristin Lundgren 4 N+1 E 650 4/10

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Nord giv
N-S i zon
E7
ED9432
D10
974
8654
75
EK3
EKD5
K102
K
kn82
kn108632
Dkn93
kn1086
97654

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N371054
S371054
Ö106386
V106386
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Ernus - Ann Marie Johansson Inger Olsson - Margareta Sandberg 3 N= Kn 140 13/1
Kerstin Engström - Eva Engström Curt Wallin - Kristin Lundgren 2 N+1 3 140 13/1
Arne Håll - Haine Haraldsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 Ö-1 Kn 50 10/4
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Solveig Lundström - Bertil Häggström 4 Ö= Kn -130 5/9
Agneta Boberg - Jan Berggren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 Ö+1 Kn -130 5/9
Olan Hedström - Christer Hellström Sverker Ernback - Jan Ödén 3 Ö+1 Kn -130 5/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Bo Byléhn - Jan Söderberg 3 Ö+1 6 -130 5/9
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 1NT V+3 4 -180 0/14

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Öst giv
Ö-V i zon
EK8
10987
E93
852
D954
K6
kn1052
EK7
kn10762
ED4
D4
Dkn4
3
kn532
K876
10963

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N55644
S55644
Ö88799
V88799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Håll - Haine Haraldsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö-1 10 100 9/5
Berit Ernus - Ann Marie Johansson Inger Olsson - Margareta Sandberg 4 Ö-1 7 100 9/5
Agneta Boberg - Jan Berggren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 Ö-1 10 100 9/5
Olan Hedström - Christer Hellström Sverker Ernback - Jan Ödén 4 Ö-1 Kn 100 9/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Bo Byléhn - Jan Söderberg 4 Ö-1 6 100 9/5
Kerstin Engström - Eva Engström Curt Wallin - Kristin Lundgren 4 Ö-1 6 100 9/5
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Solveig Lundström - Bertil Häggström 2 Ö+1 3 -140 1/13
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 Ö= 2 -140 1/13

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Syd giv
alla i zon
EK92
7
85
E76432
1074
EK6432
Ekn
K10
Dkn6
85
KD10432
D8
853
Dkn109
976
kn95

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N73464
S73464
Ö510869
V510869
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Boberg - Jan Berggren Curt Wallin - Kristin Lundgren 4 V-2 E 200 14/0
Inger Olsson - Margareta Sandberg Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3 V-1 E 100 10/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Sverker Ernback - Jan Ödén 3 V-1 E 100 10/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Eriksson - Sture Holm 3 V-1 K 100 10/4
Bo Byléhn - Jan Söderberg Kerstin Engström - Eva Engström 2 V= K -110 4/10
Berit Ernus - Ann Marie Johansson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 2 V= K -110 4/10
Olan Hedström - Christer Hellström Solveig Lundström - Bertil Häggström 2 V= 8 -110 4/10
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Arne Håll - Haine Haraldsson 2 V+1 E -140 0/14

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Väst giv
ingen i zon
4
Kkn754
Ekn9
10985
EKD76
ED98
7632
98
62
KD1085
D432
kn10532
103
4
EKkn76

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N92766
S92766
Ö410575
V410575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Christer Hellström Solveig Lundström - Bertil Häggström 3 V-3 9 150 13/1
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Eriksson - Sture Holm 3 V-3 10 150 13/1
Bo Byléhn - Jan Söderberg Kerstin Engström - Eva Engström 2 V-2 10 100 8/6
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Arne Håll - Haine Haraldsson 2 V-2 8 100 8/6
Liane Svensson - Birgitta Svensson Sverker Ernback - Jan Ödén 2 V-2 10 100 8/6
Berit Ernus - Ann Marie Johansson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 2 V= 9 -110 3/11
Agneta Boberg - Jan Berggren Curt Wallin - Kristin Lundgren 1 V+1 5 -110 3/11
Inger Olsson - Margareta Sandberg Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 2 V+1 10 -140 0/14

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Nord giv
Ö-V i zon
D4
7643
10985
852
765
109
E62
ED1096
Kkn82
EKkn82
Dkn4
kn
E1093
D5
K73
K743

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N24232
S24232
Ö119111011
V109111011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Berit Ernus - Ann Marie Johansson 4 Ö-2 4 200 14/0
Solveig Lundström - Bertil Häggström Karin Eriksson - Sture Holm 2NT Ö-1 3 100 11/3
Olan Hedström - Christer Hellström Bo Byléhn - Jan Söderberg 3NT V-1 10 100 11/3
Kerstin Engström - Eva Engström Sverker Ernback - Jan Ödén 2NT V+1 5 -150 8/6
Curt Wallin - Kristin Lundgren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT V= 10 -600 6/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3NT Ö+1 3 -630 3/11
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Agneta Boberg - Jan Berggren 3NT V+1 10 -630 3/11
Inger Olsson - Margareta Sandberg Arne Håll - Haine Haraldsson 3NT Ö+2 3 -660 0/14

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Öst giv
alla i zon
7
D63
K1082
K8765
Kkn5
9875
EDkn75
10
D83
E2
643
ED943
E109642
Kkn104
9
kn2

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N64666
S64666
Ö78677
V78677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Sverker Ernback - Jan Ödén 3NT Ö-3 4 300 14/0
Olan Hedström - Christer Hellström Bo Byléhn - Jan Söderberg 3NT V-1 7 100 11/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 1NT Ö-1 2 100 11/3
Inger Olsson - Margareta Sandberg Arne Håll - Haine Haraldsson 1NT Ö= 2 -90 7/7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Berit Ernus - Ann Marie Johansson 1NT Ö= 4 -90 7/7
Curt Wallin - Kristin Lundgren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 Ö+1 E -110 4/10
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Agneta Boberg - Jan Berggren 2 V+2 7 -130 2/12
Solveig Lundström - Bertil Häggström Karin Eriksson - Sture Holm 3 S-3 10 -300 0/14

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Syd giv
ingen i zon
D5
kn8
kn86
kn107643
EK9764
75
K54
D2
832
K43
E732
E85
kn10
ED10962
D109
K9

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N72722
S72722
Ö61061110
V58697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Jan Söderberg Solveig Lundström - Bertil Häggström 4 V-3 D 150 14/0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Kerstin Engström - Eva Engström 4 V-2 Kn 100 11/3
Arne Håll - Haine Haraldsson Berit Ernus - Ann Marie Johansson 4 V-2 Kn 100 11/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 Ö-1 Kn 50 8/6
Inger Olsson - Margareta Sandberg Sverker Ernback - Jan Ödén 2 V+1 Kn -140 4/10
Curt Wallin - Kristin Lundgren Karin Eriksson - Sture Holm 3 V= Kn -140 4/10
Agneta Boberg - Jan Berggren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V= Kn -140 4/10
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Olan Hedström - Christer Hellström 2 V+2 Kn -170 0/14

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Väst giv
N-S i zon
109
87
Ekn1054
D854
EK8752
E9
K63
kn3
kn643
Dkn3
9872
E10
D
K106542
D
K9762

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N96934
S96934
Ö474109
V474109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Håll - Haine Haraldsson Berit Ernus - Ann Marie Johansson 4 V-3 5 150 14/0
Bo Byléhn - Jan Söderberg Solveig Lundström - Bertil Häggström 4 V-1 10 50 12/2
Inger Olsson - Margareta Sandberg Sverker Ernback - Jan Ödén 3 V= 7 -140 7/7
Curt Wallin - Kristin Lundgren Karin Eriksson - Sture Holm 3 V= 5 -140 7/7
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Kerstin Engström - Eva Engström 2 V+1 8 -140 7/7
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Olan Hedström - Christer Hellström 2 V+1 8 -140 7/7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 V+1 8 -170 2/12
Agneta Boberg - Jan Berggren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V= 8 -420 0/14

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Nord giv
alla i zon
EKkn107
kn1082
D8
D7
D6532
9
EK1053
102
4
ED765
6
Kkn8543
98
K43
kn9742
E96

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N37668
S37668
Ö95655
V96655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Christer Hellström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V-4 E 400 14/0
Curt Wallin - Kristin Lundgren Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 2 Ö-2 9 200 11/3
Kerstin Engström - Eva Engström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 Ö-2 8 200 11/3
Inger Olsson - Margareta Sandberg Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 2 N= 8 110 8/6
Sverker Ernback - Jan Ödén Arne Håll - Haine Haraldsson 3 Ö= 9 -110 5/9
Karin Eriksson - Sture Holm Agneta Boberg - Jan Berggren 2 Ö= 9 -110 5/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Solveig Lundström - Bertil Häggström 4 Ö= 9 -130 2/12
Bo Byléhn - Jan Söderberg Berit Ernus - Ann Marie Johansson 2 N-2 8 -200 0/14

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Öst giv
ingen i zon
9
kn87532
K74
E94
Kkn10765

Dkn1092
D10
E832
106
863
Kkn53
D4
EKD94
E5
8762

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N741037
S841037
Ö59394
V59394
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Margareta Sandberg Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 S+1 6 450 13/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Solveig Lundström - Bertil Häggström 4 S+1 7 450 13/1
Karin Eriksson - Sture Holm Agneta Boberg - Jan Berggren 4 S= 3 420 9/5
Kerstin Engström - Eva Engström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S= D 420 9/5
Bo Byléhn - Jan Söderberg Berit Ernus - Ann Marie Johansson 4 V-2 8 100 6/8
Curt Wallin - Kristin Lundgren Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 5 V-1 3 50 3/11
Olan Hedström - Christer Hellström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 Ö-1 K 50 3/11
Sverker Ernback - Jan Ödén Arne Håll - Haine Haraldsson 5 S-1 6 -50 0/14

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Syd giv
N-S i zon
109
D1042
9
ED10654
D653
Ekn6
8742
kn3
EKkn7
K9853
EK
K2
842
7
Dkn10653
987

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N75222
S75222
Ö6711119
V6711119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Jan Söderberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 6 Ö-2 9 100 14/0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Karin Eriksson - Sture Holm 4 V-1 E 50 12/2
Sverker Ernback - Jan Ödén Agneta Boberg - Jan Berggren 4 Ö= D -420 10/4
Berit Ernus - Ann Marie Johansson Olan Hedström - Christer Hellström 4 V+1 9 -450 7/7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Arne Håll - Haine Haraldsson 4 V+1 9 -450 7/7
Curt Wallin - Kristin Lundgren Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3NT Ö+2 5 -460 2/12
Solveig Lundström - Bertil Häggström Kerstin Engström - Eva Engström 3NT Ö+2 6 -460 2/12
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Olsson - Margareta Sandberg 3NT Ö+2 D -460 2/12

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Väst giv
Ö-V i zon
kn4
Ekn52
EK10
Kkn76
KD
9763
D542
943
108
KD10
kn98
ED1052
E976532
84
763
8

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N676109
S66698
Ö76734
V76734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Curt Wallin - Kristin Lundgren Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 N= 8 420 12/2
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Karin Eriksson - Sture Holm 4 N= 10 420 12/2
Berit Ernus - Ann Marie Johansson Olan Hedström - Christer Hellström 4 S= 9 420 12/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Olsson - Margareta Sandberg 3 S+1 6 170 8/6
Sverker Ernback - Jan Ödén Agneta Boberg - Jan Berggren 2 S+1 6 140 6/8
Bo Byléhn - Jan Söderberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 N-1 6 -50 2/12
Solveig Lundström - Bertil Häggström Kerstin Engström - Eva Engström 2 N-1 Kn -50 2/12
Liane Svensson - Birgitta Svensson Arne Håll - Haine Haraldsson 4 N-1 K -50 2/12

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Nord giv
ingen i zon
953
Kkn108
E1043
kn8
Kkn86
42
Dkn
K9752
10
D975
98652
E64
ED742
E63
K7
D103

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N78988
S78988
Ö65445
V65445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 3NT N+1 5 430 14/0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Olan Hedström - Christer Hellström 2NT S= 2 120 12/2
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Berit Ernus - Ann Marie Johansson 2 S= D 110 10/4
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Bo Byléhn - Jan Söderberg 3 S-1 D -50 6/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Curt Wallin - Kristin Lundgren 2NT S-1 7 -50 6/8
Kerstin Engström - Eva Engström Arne Håll - Haine Haraldsson 2 S-1 D -50 6/8
Sverker Ernback - Jan Ödén Solveig Lundström - Bertil Häggström 4 S-2 7 -100 1/13
Agneta Boberg - Jan Berggren Inger Olsson - Margareta Sandberg 4 S-2 2 -100 1/13

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Öst giv
N-S i zon
965
107
D42
EKD73
EDkn4
Ekn8
K10
kn954
K8732
5432
65
106
10
KD96
Ekn9873
82

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N710645
S710645
Ö53797
V53797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Berit Ernus - Ann Marie Johansson 2 S+2 Kn 130 14/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Curt Wallin - Kristin Lundgren 4D V-1 K 100 12/2
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Olan Hedström - Christer Hellström 2 N= 2 90 10/4
Sverker Ernback - Jan Ödén Solveig Lundström - Bertil Häggström 2 V-1 K 50 6/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 3 V-1 E 50 6/8
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Bo Byléhn - Jan Söderberg 3 Ö-1 8 50 6/8
Agneta Boberg - Jan Berggren Inger Olsson - Margareta Sandberg 2 N-1 3 -100 2/12
Kerstin Engström - Eva Engström Arne Håll - Haine Haraldsson 2 V+1 E -140 0/14

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Syd giv
Ö-V i zon
EK106
ED
1074
Ekn94
842
Kkn853
E8
K32
kn3
104
K653
D10875
D975
9762
Dkn92
6

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N698108
S698107
Ö74534
V74534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Lundström - Bertil Häggström Agneta Boberg - Jan Berggren 1NT Ö-3 2 300 14/0
Bo Byléhn - Jan Söderberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT N+3 3 180 10/4
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Inger Olsson - Margareta Sandberg 1NT N+3 8 180 10/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Berit Ernus - Ann Marie Johansson 2NT N+2 5 180 10/4
Olan Hedström - Christer Hellström Curt Wallin - Kristin Lundgren 3 S+1 E 170 6/8
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Arne Håll - Haine Haraldsson 1NT N+2 5 150 3/11
Karin Eriksson - Sture Holm Kerstin Engström - Eva Engström 1NT N+2 4 150 3/11
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Sverker Ernback - Jan Ödén 1 N+1 10 110 0/14

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Väst giv
alla i zon
E3
54
KD85
D9754
109876
Dkn93
3
K82
KD5
E87
Ekn102
E63
kn42
K1062
9764
kn10

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N66323
S66323
Ö779119
V779119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Inger Olsson - Margareta Sandberg 1NT Ö-1 2 100 13/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Berit Ernus - Ann Marie Johansson 4 V-1 5 100 13/1
Olan Hedström - Christer Hellström Curt Wallin - Kristin Lundgren 3NT N-1 Kn -100 10/4
Karin Eriksson - Sture Holm Kerstin Engström - Eva Engström 2 Ö+1 Kn -140 8/6
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Arne Håll - Haine Haraldsson 3 V+1 E -170 6/8
Bo Byléhn - Jan Söderberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT Ö+2 3 -180 4/10
Solveig Lundström - Bertil Häggström Agneta Boberg - Jan Berggren 4 Ö= 10 -620 1/13
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Sverker Ernback - Jan Ödén 4 V= 5 -620 1/13

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Nord giv
N-S i zon
KD742
8
kn642
654
10
ED72
D1053
ED102
985
K653
987
873
Ekn63
kn1094
EK
Kkn9

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N55496
S665107
Ö76736
V76736
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 N= 5 620 14/0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Agneta Boberg - Jan Berggren 2 S+2 2 170 11/3
Kerstin Engström - Eva Engström Berit Ernus - Ann Marie Johansson 2 S+2 3 170 11/3
Sverker Ernback - Jan Ödén Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N= 9 140 8/6
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 4 N-1 3 -100 5/9
Solveig Lundström - Bertil Häggström Curt Wallin - Kristin Lundgren 4 N-1 D -100 5/9
Arne Håll - Haine Haraldsson Olan Hedström - Christer Hellström 4 N-2 9 -200 2/12
Inger Olsson - Margareta Sandberg Bo Byléhn - Jan Söderberg 2 N-4 9 -400 0/14

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn6
Kkn2
D10963
82
D74
10753
K52
765
98
E86
Ekn87
Ekn43
E10532
D94
4
KD109

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N777108
S77798
Ö56535
V56535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Margareta Sandberg Bo Byléhn - Jan Söderberg 2 S+2 2 170 14/0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 N= 6 140 7/7
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 2 S+1 7 140 7/7
Solveig Lundström - Bertil Häggström Curt Wallin - Kristin Lundgren 2 N+1 E 140 7/7
Arne Håll - Haine Haraldsson Olan Hedström - Christer Hellström 2 S+1 10 140 7/7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Agneta Boberg - Jan Berggren 2 S+1 3 140 7/7
Kerstin Engström - Eva Engström Berit Ernus - Ann Marie Johansson 2 S+1 7 140 7/7
Sverker Ernback - Jan Ödén Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S-2 2 -100 0/14

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Syd giv
alla i zon
97532
1083
65
532
EK106
9642
E4
E109
Dkn8
Dkn75
kn9873
6
4
EK
KD102
KDkn874

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N95446
S95446
Ö48986
V48986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 S+1 4 130 12/2
Solveig Lundström - Bertil Häggström Berit Ernus - Ann Marie Johansson 3 S+1 4 130 12/2
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Olsson - Margareta Sandberg 3 S+1 K 130 12/2
Curt Wallin - Kristin Lundgren Sverker Ernback - Jan Ödén 3 S= 6 110 5/9
Agneta Boberg - Jan Berggren Kerstin Engström - Eva Engström 3 S= E 110 5/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Olan Hedström - Christer Hellström 3 S= K 110 5/9
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3 S= K 110 5/9
Arne Håll - Haine Haraldsson Bo Byléhn - Jan Söderberg 4 Ö-1 K 100 0/14

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.09

Väst giv
ingen i zon
Dkn853
D98
92
KD8
E642
kn64
E73
763
1097
532
654
kn1094
K
EK107
KDkn108
E52

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N1011111111
S1011111111
Ö32222
V32222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Curt Wallin - Kristin Lundgren Sverker Ernback - Jan Ödén 3NT S+3 2 490 13/1
Solveig Lundström - Bertil Häggström Berit Ernus - Ann Marie Johansson 3NT S+3 2 490 13/1
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3NT N+2 9 460 7/7
Arne Håll - Haine Haraldsson Bo Byléhn - Jan Söderberg 3NT S+2 4 460 7/7
Agneta Boberg - Jan Berggren Kerstin Engström - Eva Engström 4NT S+1 3 460 7/7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3NT N+2 Kn 460 7/7
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Olsson - Margareta Sandberg 4 S+1 2 150 2/12
Liane Svensson - Birgitta Svensson Olan Hedström - Christer Hellström 6NTD S-1 E -100 0/14