Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-09-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-09-19

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 14, Gunnel Modig - Britt Bergman
12 N+1 140 12 67% 12 67.0%KD97443E106K42 E10KKn10769842D5
23 Ö+1 -130 12 67% 24 67.0%K10976842Kn92Kn7 D43Kn1076E643KD
Rond 2, som NS mot par 20, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
33NT Ö+1 -630 8 44% 32 59.3%987KD9425D1086 E105287Kn76Kn752
44 S-3 -300 8 44% 40 55.5%D542DKn8428D82 EKn10863K95KK97
Rond 3, som NS mot par 17, Lars Olsson - Kurt Norström
52D Ö-3 500 18 100% 58 64.4%Kn10KD2EK2Kn8654 D976E104DKn3972
64 V-1 100 14 78% 72 66.7%E5KD9610754Kn75 Kn761073EDKn9893
Rond 4, som ÖV mot par 2, Margareta Sandberg - Marianne Norström
75D S-1 200 10 56% 82 65.1%986584K105EKD3 10EEDKn843210542
83NT S= -400 9 50% 91 63.2%52K654KD95293 10987103E73DKn104
Rond 5, som NS mot par 19, Bengt Eldered - Ingalill Eriksson
96 N= 980 16 89% 107 66.1%EK1098757K4KD5 DKn6KD864E103E6
104 Ö-1 100 12 67% 119 66.2%921052EK1054Kn108 Kn1064Kn8DKn3K965
Rond 6, som ÖV mot par 13, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
114 V-1 -50 5 28% 124 62.7%106ED865104EK109 DKn91094EKD2D63
123NT N-2 200 14 78% 138 64.0%986Kn109D1072K93 ED42875293EKn8
Rond 7, som ÖV mot par 15, Eivor Örlefors - Siv Lindgren
131D S-3 800 18 100% 156 66.8%7487E1063DKn854 ED9ED5KKn72763
143 N-2 100 18 100% 174 69.1%KKn39654D1054Kn3 D986410EKn62K104
Rond 8, som NS mot par 10, Ylva Papp - Agneta Danielsson
153 Ö= -140 15 83% 189 70.1%Kn9274232EKn853 E1055KKn76KD1074
162 S-1 -50 9 50% 198 68.8%7D43K10542E986 KDKn8329627KD10
Rond 9, som ÖV mot par 18, Jan Berggren - Olan Hedström
173NT Ö-3 -150 0 0% 198 64.8%D54K932954D53 E93254EKDKn1062
183NT V+1 430 16 89% 214 66.1%KKn86852EDKn1087 KD9103E10976K63
Rond 10, som ÖV mot par 4, Bo Byléhn - Inger Byström
193 Ö-1 -100 3 17% 217 63.5%EK8762Kn10DKnKD5 4KD85952Kn7642
202 N+2 -130 11 61% 228 63.4%Kn9K986273Kn865 1087Kn1074K1042E9
Rond 11, som ÖV mot par 16, Hans Selling - Tom Emanuelz
212NT S-2 200 14 78% 242 64.1%974K510972K1087 E5ED1043Kn35432
221 S+1 -110 5 28% 247 62.5%10965Kn7652KnKD6 D42D84EK84732
Rond 12, som NS mot par 8, Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren
233NT V= -600 9 50% 256 61.9%Kn93642642EK102 10864D975K975Kn
244 Ö+1 -450 13 72% 269 62.3%109K9532E92D42 427D10753K9853