Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-09-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-09-19

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 14, Gunnel Modig - Britt Bergman
12 N+1 140 12 67% 12 67.0%KD97443E106K42 E10KKn10769842D5
23 Ö+1 -130 12 67% 24 67.0%K10976842Kn92Kn7 D43Kn1076E643KD
Rond 2, som NS mot par 20, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
33NT Ö+1 -630 8 44% 32 59.3%987KD9425D1086 E105287Kn76Kn752
44 S-3 -300 8 44% 40 55.5%D542DKn8428D82 EKn10863K95KK97
Rond 3, som NS mot par 17, Lars Olsson - Kurt Norström
52D Ö-3 500 18 100% 58 64.4%Kn10KD2EK2Kn8654 D976E104DKn3972
64 V-1 100 14 78% 72 66.7%E5KD9610754Kn75 Kn761073EDKn9893
Rond 4, som ÖV mot par 2, Margareta Sandberg - Marianne Norström
75D S-1 200 10 56% 82 65.1%986584K105EKD3 10EEDKn843210542
83NT S= -400 9 50% 91 63.2%52K654KD95293 10987103E73DKn104
Rond 5, som NS mot par 19, Bengt Eldered - Ingalill Eriksson
96 N= 980 16 89% 107 66.1%EK1098757K4KD5 DKn6KD864E103E6
104 Ö-1 100 12 67% 119 66.2%921052EK1054Kn108 Kn1064Kn8DKn3K965
Rond 6, som ÖV mot par 13, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
114 V-1 -50 5 28% 124 62.7%106ED865104EK109 DKn91094EKD2D63
123NT N-2 200 14 78% 138 64.0%986Kn109D1072K93 ED42875293EKn8
Rond 7, som ÖV mot par 15, Eivor Örlefors - Siv Lindgren
131D S-3 800 18 100% 156 66.8%7487E1063DKn854 ED9ED5KKn72763
143 N-2 100 18 100% 174 69.1%KKn39654D1054Kn3 D986410EKn62K104
Rond 8, som NS mot par 10, Ylva Papp - Agneta Danielsson
153 Ö= -140 15 83% 189 70.1%Kn9274232EKn853 E1055KKn76KD1074
162 S-1 -50 9 50% 198 68.8%7D43K10542E986 KDKn8329627KD10
Rond 9, som ÖV mot par 18, Jan Berggren - Olan Hedström
173NT Ö-3 -150 0 0% 198 64.8%D54K932954D53 E93254EKDKn1062
183NT V+1 430 16 89% 214 66.1%KKn86852EDKn1087 KD9103E10976K63
Rond 10, som ÖV mot par 4, Bo Byléhn - Inger Byström
193 Ö-1 -100 3 17% 217 63.5%EK8762Kn10DKnKD5 4KD85952Kn7642
202 N+2 -130 11 61% 228 63.4%Kn9K986273Kn865 1087Kn1074K1042E9
Rond 11, som ÖV mot par 16, Hans Selling - Tom Emanuelz
212NT S-2 200 14 78% 242 64.1%974K510972K1087 E5ED1043Kn35432
221 S+1 -110 5 28% 247 62.5%10965Kn7652KnKD6 D42D84EK84732
Rond 12, som NS mot par 8, Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren
233NT V= -600 9 50% 256 61.9%Kn93642642EK102 10864D975K975Kn
244 Ö+1 -450 13 72% 269 62.3%109K9532E92D42 427D10753K9853

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Nord giv
ingen i zon
KD974
43
E106
K42
kn6
E82
K753
E863
8532
D95
Dkn
kn1097
E10
Kkn1076
9842
D5

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N69898
S69898
Ö74445
V74343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Inger Byström Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S+1 6 430 18/0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Margareta Sandberg - Marianne Norström 2NT N+2 7 180 16/2
Jan Berggren - Olan Hedström Ylva Papp - Agneta Danielsson 2NT N+1 Kn 150 14/4
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N+1 Kn 140 12/6
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2NT N= Kn 120 8/10
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2NT N= 7 120 8/10
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Klas Löfgren - Agneta Boberg 1NT S+1 3 120 8/10
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 4 N-1 D -50 3/15
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 S-1 Kn -50 3/15
Hans Selling - Tom Emanuelz Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N-2 D -100 0/18

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Öst giv
N-S i zon
K10976
842
kn92
kn7
Ekn52
ED5
K105
832
8
K93
D87
E109654
D43
kn1076
E643
KD

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N24464
S24464
Ö118879
V118879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2NT V-1 Kn 50 18/0
Bo Byléhn - Inger Byström Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö+1 Kn -110 16/2
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö+1 3 -130 12/6
Jan Berggren - Olan Hedström Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 Ö+1 3 -130 12/6
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Margareta Sandberg - Marianne Norström 2 Ö+2 Kn -130 12/6
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Klas Löfgren - Agneta Boberg 3 Ö+2 E -150 8/10
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 2NT V+2 8 -180 5/13
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2NT V+2 8 -180 5/13
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Björn Backlund - Anneli Sagersten 1NT V+4 2 -210 2/16
Hans Selling - Tom Emanuelz Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S-3 5 -300 0/18

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Syd giv
Ö-V i zon
987
KD942
5
D1086
Kkn3
1065
K10432
93
D64
Ekn3
ED98
EK4
E1052
87
kn76
kn752

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N62442
S62442
Ö7119810
V7119810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bo Byléhn - Inger Byström 4 V-2 5 200 18/0
Klas Löfgren - Agneta Boberg Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3NT Ö= 2 -600 16/2
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö+1 2 -630 8/10
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT Ö+1 2 -630 8/10
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT Ö+1 2 -630 8/10
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Jan Berggren - Olan Hedström 3NT Ö+1 2 -630 8/10
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Margareta Sandberg - Marianne Norström 3NT Ö+1 5 -630 8/10
Gunnel Modig - Britt Bergman Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö+1 2 -630 8/10
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT Ö+1 2 -630 8/10
Lars Olsson - Kurt Norström Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT Ö+2 2 -660 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Väst giv
alla i zon
D542
Dkn842
8
D82
97
7
kn963
kn106543
K
E1063
ED107542
E
Ekn10863
K95
K
K97

Optimalt kontrakt: 6D N-3 -800
 NT
N40974
S40974
Ö812437
V812337
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Margareta Sandberg - Marianne Norström 3 S+1 7 170 18/0
Klas Löfgren - Agneta Boberg Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 Ö+1 E -150 15/3
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö+1 E -150 15/3
Gunnel Modig - Britt Bergman Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö+2 E -170 12/6
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S-3 7 -300 8/10
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 S-3 7 -300 8/10
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Jan Berggren - Olan Hedström 4 S-3 9 -300 8/10
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bo Byléhn - Inger Byström 5 Ö= E -600 4/14
Lars Olsson - Kurt Norström Björn Backlund - Anneli Sagersten 5 Ö+1 9 -620 2/16
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Hans Selling - Tom Emanuelz 5 Ö+2 7 -640 0/18

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Nord giv
N-S i zon
kn10
KD2
EK2
kn8654
K2
8653
8765
D103
E8543
kn97
1094
EK
D976
E104
Dkn3
972

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N87778
S87778
Ö55555
V55555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Lars Olsson - Kurt Norström 2D Ö-3 D 500 18/0
Bo Byléhn - Inger Byström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 1NT S+1 K 120 16/2
Klas Löfgren - Agneta Boberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 N= 10 90 12/6
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT S= K 90 12/6
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 N= 9 90 12/6
Ylva Papp - Agneta Danielsson Hans Selling - Tom Emanuelz 2 Ö-1 9 50 5/13
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1 Ö-1 9 50 5/13
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Margareta Sandberg - Marianne Norström 1 Ö-1 9 50 5/13
Jan Berggren - Olan Hedström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö-1 9 50 5/13
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT N-1 3 -100 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Öst giv
Ö-V i zon
E5
KD96
10754
kn75
K10942
2
32
K10842
D83
Ekn854
K6
ED6
kn76
1073
EDkn98
93

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N37636
S37636
Ö1057106
V1057106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT Ö-3 E 300 18/0
Klas Löfgren - Agneta Boberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 3 V-1 10 100 14/4
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Lars Olsson - Kurt Norström 4 V-1 5 100 14/4
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT Ö-1 8 100 14/4
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT Ö+1 8 -120 10/8
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Margareta Sandberg - Marianne Norström 2 V+2 K -170 7/11
Jan Berggren - Olan Hedström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 Ö+1 10 -170 7/11
Bo Byléhn - Inger Byström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 V= 7 -620 4/14
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö+1 E -650 2/16
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT Ö+2 D -660 0/18

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Syd giv
alla i zon
EKkn732
K762
96
7
10
E
EDkn8432
10542
9865
84
K105
EKD3
D4
Dkn10953
7
kn986

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N221092
S221092
Ö1111337
V1111337
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5D S+1 10 1050 18/0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Bo Byléhn - Inger Byström 3 S+1 E 170 16/2
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 5 S-1 E -100 13/5
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Björn Backlund - Anneli Sagersten 5 N-1 E -100 13/5
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 V= E -130 10/8
Margareta Sandberg - Marianne Norström Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 5D S-1 E -200 8/10
Hans Selling - Tom Emanuelz Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 5 V= E -600 6/12
Klas Löfgren - Agneta Boberg Jan Berggren - Olan Hedström 5 V+1 E -620 3/15
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 V+1 K -620 3/15
Gunnel Modig - Britt Bergman Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 5D V+1 K -950 0/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Väst giv
ingen i zon
EKD643
97
64
E65
10987
103
E73
Dkn104
52
K654
KD952
93
kn
EDkn82
kn108
K872

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N979118
S979118
Ö46423
V26412
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT S+1 4 430 18/0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 4 N= K 420 14/4
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N= 3 420 14/4
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 N= 9 420 14/4
Margareta Sandberg - Marianne Norström Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3NT S= D 400 9/9
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT S= D 400 9/9
Hans Selling - Tom Emanuelz Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 N+3 9 230 6/12
Klas Löfgren - Agneta Boberg Jan Berggren - Olan Hedström 3 N+1 K 170 3/15
Gunnel Modig - Britt Bergman Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 2 N+2 9 170 3/15
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Bo Byléhn - Inger Byström 3 S-1 E -50 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Nord giv
Ö-V i zon
EK109875
7
K4
KD5
32
E9532
D
kn10432
4
kn10
kn987652
987
Dkn6
KD864
E103
E6

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N98101212
S98101212
Ö45300
V45300
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 6 N= 9 980 16/2
Gunnel Modig - Britt Bergman Ylva Papp - Agneta Danielsson 6 N= 9 980 16/2
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 6 N= 4 980 16/2
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT S+4 5 520 12/6
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+2 9 480 6/12
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Klas Löfgren - Agneta Boberg 4 N+2 Kn 480 6/12
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 N+2 9 480 6/12
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Bo Byléhn - Inger Byström 4 N+2 4 480 6/12
Hans Selling - Tom Emanuelz Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 N+1 9 480 6/12
Margareta Sandberg - Marianne Norström Jan Berggren - Olan Hedström 4 N+1 7 450 0/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Öst giv
alla i zon
92
1052
EK1054
kn108
ED53
ED74
97
E32
K87
K963
862
D74
kn1064
kn8
Dkn3
K965

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N68455
S68455
Ö65988
V65988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT V-2 5 200 18/0
Margareta Sandberg - Marianne Norström Jan Berggren - Olan Hedström 4 V-1 9 100 12/6
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 Ö-1 D 100 12/6
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Klas Löfgren - Agneta Boberg 4 V-1 K 100 12/6
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Bo Byléhn - Inger Byström 4 V-1 E 100 12/6
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V-1 E 100 12/6
Hans Selling - Tom Emanuelz Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT V+1 4 -120 6/12
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 V+1 K -140 2/16
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Björn Backlund - Anneli Sagersten 3 V= K -140 2/16
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 2 V+1 E -140 2/16

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Syd giv
ingen i zon
EK8432
kn732
9
kn4
Dkn9
1094
EKD2
D63
106
ED865
104
EK109
75
K
kn87653
8752

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N15151
S15151
Ö10810711
V10810711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 Ö-2 5 100 18/0
Bo Byléhn - Inger Byström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 Ö-1 7 50 13/5
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 V-1 E 50 13/5
Gunnel Modig - Britt Bergman Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 Ö-1 7 50 13/5
Lars Olsson - Kurt Norström Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 4 Ö-1 3 50 13/5
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Margareta Sandberg - Marianne Norström 2 N-1 10 -50 8/10
Hans Selling - Tom Emanuelz Klas Löfgren - Agneta Boberg 3 Ö= 3 -140 6/12
Ylva Papp - Agneta Danielsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö+1 7 -170 4/14
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT V= E -400 2/16
Jan Berggren - Olan Hedström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö= 7 -420 0/18

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Väst giv
N-S i zon
K73
6
EK84
D7542
ED42
8752
93
Ekn8
986
kn109
D1072
K93
kn105
EKD43
kn65
106

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N88877
S88877
Ö55466
V55466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Margareta Sandberg - Marianne Norström 3NT N+1 2 630 18/0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT N= 2 600 16/2
Lars Olsson - Kurt Norström Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 2 S= 4 110 14/4
Gunnel Modig - Britt Bergman Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT Ö-1 E 50 12/6
Hans Selling - Tom Emanuelz Klas Löfgren - Agneta Boberg 2 N-1 9 -100 10/8
Bo Byléhn - Inger Byström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 N-2 9 -200 4/14
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3NT N-2 9 -200 4/14
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 S-2 9 -200 4/14
Jan Berggren - Olan Hedström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT S-2 2 -200 4/14
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT N-2 6 -200 4/14

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Nord giv
alla i zon
8532
kn1043
9854
10
ED9
ED5
Kkn72
763
74
87
E1063
Dkn854
Kkn106
K962
D
EK92

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33665
S33665
Ö910678
V910678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 S= 9 110 18/0
Klas Löfgren - Agneta Boberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 V-1 10 100 15/3
Jan Berggren - Olan Hedström Bo Byléhn - Inger Byström 3NT V-1 3 100 15/3
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 2NT V= Kn -120 12/6
Björn Backlund - Anneli Sagersten Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 3 V+1 10 -130 8/10
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 Ö+2 E -130 8/10
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö+2 E -130 8/10
Lars Olsson - Kurt Norström Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 S-2 7 -200 4/14
Hans Selling - Tom Emanuelz Margareta Sandberg - Marianne Norström 2 S-3 2 -300 2/16
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 1D S-3 7 -800 0/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Öst giv
ingen i zon
107
KDkn83
K87
E52
D9864
10
Ekn62
K104
Kkn3
9654
D1054
kn3
E52
E72
93
D9876

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N95958
S95958
Ö28383
V28383
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 2 N+3 4 200 18/0
Klas Löfgren - Agneta Boberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 N+2 Kn 170 14/4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 N+2 3 170 14/4
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N+2 3 170 14/4
Björn Backlund - Anneli Sagersten Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 3 N= Kn 140 8/10
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 N= 3 140 8/10
Hans Selling - Tom Emanuelz Margareta Sandberg - Marianne Norström 3 N= Kn 140 8/10
Lars Olsson - Kurt Norström Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 N-1 K -50 3/15
Jan Berggren - Olan Hedström Bo Byléhn - Inger Byström 4 N-1 4 -50 3/15
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3 N-2 K -100 0/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Syd giv
N-S i zon
kn92
742
32
Ekn853
643
K986
ED104
92
KD87
EDkn103
985
6
E105
5
Kkn76
KD1074

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N94345
S94345
Ö491097
V491097
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3D S= 6 670 18/0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 Ö= K -140 15/3
Jan Berggren - Olan Hedström Björn Backlund - Anneli Sagersten 3 Ö= K -140 15/3
Klas Löfgren - Agneta Boberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö+1 5 -170 11/7
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3 Ö+1 K -170 11/7
Hans Selling - Tom Emanuelz Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 5 S-2 6 -200 7/11
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S-2 K -200 7/11
Margareta Sandberg - Marianne Norström Bo Byléhn - Inger Byström 4 V= E -420 2/16
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 V= E -420 2/16
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö= 3 -420 2/16

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Väst giv
Ö-V i zon
7
D43
K10542
E986
10
EKkn5
EDkn
75432
E9654
1087
9863
kn
KDkn832
962
7
KD10

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N75578
S75578
Ö56765
V68865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Selling - Tom Emanuelz Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2NT V-2 2 200 18/0
Klas Löfgren - Agneta Boberg Gunnel Modig - Britt Bergman 2 V-1 E 100 15/3
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 2 V-1 7 100 15/3
Jan Berggren - Olan Hedström Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 N= 10 90 12/6
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 S-1 E -50 9/9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S-1 E -50 9/9
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2D S-1 3 -100 6/12
Margareta Sandberg - Marianne Norström Bo Byléhn - Inger Byström 2 V= E -110 4/14
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N-4 Kn -200 1/17
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 N-4 Kn -200 1/17

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Nord giv
ingen i zon
Kkn108
kn
873
Ekn862
E932
54
EKDkn1062
D54
K932
954
D53
76
ED10876

K10974

Optimalt kontrakt: 6D Ö-2 300
 NT
N123965
S1231065
Ö110366
V110366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3NT Ö-3 4 150 18/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Sandberg - Marianne Norström 4 V-2 Kn 100 16/2
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 V-1 Kn 50 13/5
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 V-1 Kn 50 13/5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4D S-1 E -100 10/8
Hans Selling - Tom Emanuelz Bo Byléhn - Inger Byström 3 V= E -110 8/10
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Björn Backlund - Anneli Sagersten 3 V+1 Kn -130 6/12
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2NT V+2 Kn -180 4/14
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT Ö= 4 -400 2/16
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Klas Löfgren - Agneta Boberg 3D N-5 9 -1100 0/18

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Öst giv
N-S i zon
Ekn854
E9742
K
54
KD9
103
E10976
K63

Kkn86
852
EDkn1087
107632
D5
Dkn43
92

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N34684
S24684
Ö109758
V109759
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT V-1 5 50 17/1
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 V-1 10 50 17/1
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 N-1 E -100 14/4
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Sandberg - Marianne Norström 4 Ö= 7 -130 12/6
Hans Selling - Tom Emanuelz Bo Byléhn - Inger Byström 3 N-3 8 -300 10/8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 5 Ö= 6 -400 6/12
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 Ö= 2 -400 6/12
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Klas Löfgren - Agneta Boberg 3NT V= 5 -400 6/12
Jan Berggren - Olan Hedström Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3NT V+1 4 -430 2/16
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Björn Backlund - Anneli Sagersten 3D N-2 6 -500 0/18

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Syd giv
Ö-V i zon
1095
E62
E1074
E98
4
KD85
952
kn7642
EK8762
kn10
Dkn
KD5
Dkn3
9743
K863
103

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N47657
S47657
Ö95686
V95686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V-1 E 100 15/3
Bo Byléhn - Inger Byström Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3 Ö-1 3 100 15/3
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 Ö-1 6 100 15/3
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Margareta Sandberg - Marianne Norström 2 Ö-1 10 100 15/3
Björn Backlund - Anneli Sagersten Hans Selling - Tom Emanuelz 2 Ö= K -110 5/13
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 Ö= K -110 5/13
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 2 Ö= 3 -110 5/13
Lars Olsson - Kurt Norström Klas Löfgren - Agneta Boberg 2 Ö= 6 -110 5/13
Jan Berggren - Olan Hedström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö= 10 -110 5/13
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 Ö= K -110 5/13

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Väst giv
alla i zon
EKD6
E
EDkn
D10732
1087
kn1074
K1042
E9
kn9
K9862
73
kn865
5432
D53
9865
K4

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N997119
S997119
Ö44624
V44624
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Gunnel Modig - Britt Bergman 4 N+1 7 650 18/0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 N= 7 620 16/2
Björn Backlund - Anneli Sagersten Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT S= 4 600 13/5
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N= 6 600 13/5
Jan Berggren - Olan Hedström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N+2 7 150 10/8
Bo Byléhn - Inger Byström Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 2 N+2 6 130 7/11
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 S+1 7 130 7/11
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 2 N= 5 110 4/14
Lars Olsson - Kurt Norström Klas Löfgren - Agneta Boberg 4 N-1 9 -100 1/17
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Margareta Sandberg - Marianne Norström 3NT N-1 2 -100 1/17

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Nord giv
N-S i zon
Kkn1083
kn97
ED54
E
E5
ED1043
kn3
5432
974
K5
10972
K1087
D62
862
K86
Dkn96

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N57696
S57696
Ö75746
V75746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Sandberg - Marianne Norström Lars Olsson - Kurt Norström 2 N+2 7 170 18/0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N+1 7 140 15/3
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 N= 4 140 15/3
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Klas Löfgren - Agneta Boberg 4 N-1 9 -100 11/7
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N-1 4 -100 11/7
Ylva Papp - Agneta Danielsson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 N-2 8 -200 4/14
Gunnel Modig - Britt Bergman Bo Byléhn - Inger Byström 4 N-2 K -200 4/14
Hans Selling - Tom Emanuelz Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 2NT S-2 10 -200 4/14
Jan Berggren - Olan Hedström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N-2 10 -200 4/14
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N-2 K -200 4/14

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Öst giv
Ö-V i zon
K
109
976532
kn985
D42
D84
EK84
732
10965
kn7652
kn
KD6
Ekn873
EK3
D10
E104

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N910778
S910778
Ö43655
V43655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1 S+2 E 140 18/0
Margareta Sandberg - Marianne Norström Lars Olsson - Kurt Norström 1 S+1 E 110 13/5
Björn Backlund - Anneli Sagersten Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1 S+1 E 110 13/5
Ylva Papp - Agneta Danielsson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 1 S+1 E 110 13/5
Hans Selling - Tom Emanuelz Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 1 S+1 K 110 13/5
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Klas Löfgren - Agneta Boberg 1 S= E 80 5/13
Gunnel Modig - Britt Bergman Bo Byléhn - Inger Byström 1 S= E 80 5/13
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1 S= K 80 5/13
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1 S= K 80 5/13
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1 S-1 E -50 0/18

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Syd giv
alla i zon
kn93
642
642
EK102
KD5
K108
Ekn10
D943
E72
Ekn3
D83
8765
10864
D975
K975
kn

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N34443
S34443
Ö1099910
V1099910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT V-1 2 100 17/1
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT V-1 Kn 100 17/1
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V= K -600 9/9
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Jan Berggren - Olan Hedström 3NT V= 2 -600 9/9
Ylva Papp - Agneta Danielsson Margareta Sandberg - Marianne Norström 3NT V= 9 -600 9/9
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT V= 2 -600 9/9
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Klas Löfgren - Agneta Boberg 3NT V= E -600 9/9
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Bo Byléhn - Inger Byström 3NT V= 2 -600 9/9
Gunnel Modig - Britt Bergman Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT V+1 K -630 1/17
Lars Olsson - Kurt Norström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT Ö+1 5 -630 1/17

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.19

Väst giv
ingen i zon
109
K9532
E92
D42
K875
84
K864
Ekn10
EDkn63
EDkn106
kn
76
42
7
D10753
K9853

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N67322
S66312
Ö669119
V66101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V-1 E 50 18/0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Hans Selling - Tom Emanuelz 3 Ö+2 8 -200 16/2
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 Ö+1 7 -450 13/5
Ylva Papp - Agneta Danielsson Margareta Sandberg - Marianne Norström 4 Ö+1 8 -450 13/5
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö+2 7 -480 6/12
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 Ö+1 5 -480 6/12
Gunnel Modig - Britt Bergman Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 Ö+2 7 -480 6/12
Lars Olsson - Kurt Norström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö+2 7 -480 6/12
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Klas Löfgren - Agneta Boberg 4 Ö+2 7 -480 6/12
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Bo Byléhn - Inger Byström 6 Ö= 7 -980 0/18