Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-09-05 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-09-05

Partävling, 11 bord, 21 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.6.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Björn Backlund - Ola Bergqvist

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 1, Kerstin Selin - Torbjörn Larsson
15 V-2 -100 8.0 44% 8 44.0%KnD42D1053DKn1064 D10743E7EKKn823
23 V-2 -100 11.0 61% 19 52.5%KnKD10653D976310 EK6527284Kn732
Rond 2, som NS mot par 7, Sven-Erik Svedin - Bert Hellström
35D S-2 -300 1.0 6% 20 37.0%K109872DKn4K1073 3DKn75E7653E64
42 S+2 130 8.0 44% 28 38.8%6532EKKn8Kn95104 874D109K10EKD82
Rond 3, som ÖV mot par 2, Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson
53 V= 140 17.0 94% 45 49.8%KKn86EKD378764 D8765D962KKn32
63NT N= -400 2.0 11% 47 43.3%DKn7484323D762 E1091076KD62Kn98
Rond 4, som NS mot par 8, Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt
74 N-1 -100 16.0 89% 63 49.9%E87432ED741072 D8ED109Kn106D543
84 Ö= -420 6.0 33% 69 47.8%D8D928763E1093 421084KD92D742
Rond 5, som ÖV mot par 3, Britt Bergman - Leif Persson
93NT Ö-1 -100 10.0 56% 79 48.7%972D10753Kn7542 EKn10DKn432E6EK6
103NT Ö+2 660 10.0 56% 89 49.4%EKn83E6EK62Kn63 52K4D1084KD854
Rond 6, som NS mot par 9, Tom Emanuelz - Hans Selling
113NT N= 400 13.0 72% 102 51.5%K93K8KKn54DKn32 854EDKn42E10928
121NT V= -90 12.0 67% 114 52.8%K10832KKn1087586 D65D532102ED74
Rond 7, som ÖV mot par 4, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
133NT V+1 630 12.0 67% 126 53.8%3EK532KD96Kn84 K72DKnE1075KD102
142 V-1 -50 10.0 56% 136 54.0%K1085E843107954 D932KDKn5E10762
Rond 8, som ÖV mot par 10, Liz Callbo - Roger Edholm
152 V+1 140 13.0 72% 149 55.2%E653KD108ED8K10 Kn874Kn95437532
163NT V+1 630 13.0 72% 162 56.2%KKn82EKD93E943 E9592KD42D1085
Rond 9, som ÖV mot par 5, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
17Pass 3.0 17% 165 53.9%E879710863EK65 K92KD1083272D9
181NT S+2 -150 2.0 11% 167 51.6%D7K43253E10642 KKn832108D109495
Rond 10, Frirond
19  - 9.4 52% 176.4 51.6%K6KKn75EK32ED9 EKn933D1097KKn52
20  - 9.4 52% 185.8 51.6%EK1042E1067KKn82 Kn96K54DKn1082E9
Rond 11, som NS mot par 11, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
214 N= 130 8.0 44% 193.8 51.2%KE943EK963ED7 D42KKn2D528632
225 Ö-1 100 18.0 100% 211.8 53.5%Kn10981074387537 EK3Kn5Kn10Kn86543
Rond 12, som ÖV mot par 6, Gunnel Modig - Jeanette Jensen
232NT S+1 -150 2.0 11% 213.8 51.6%10976K976432D9 K4EKn10953105KKn2
244 V= 420 12.0 67% 225.8 52.2%Kn6D10742K7EKn95 ED83K3E43K873

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Nord giv
ingen i zon
52
83
976
K98752
D10743
E7
EKkn82
3
kn
D42
D1053
Dkn1064
EK986
Kkn10965
4
E

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N63854
S63854
Ö710567
V69557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4D V-3 8 500 18.0/0.0
Liz Callbo - Roger Edholm Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 S= E 140 15.0/3.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3 S= 3 140 15.0/3.0
Britt Bergman - Leif Persson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 S= E 110 12.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Björn Backlund - Ola Bergqvist 5 V-2 8 100 10.0/8.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 V-1 8 50 7.0/11.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V-1 8 50 7.0/11.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Agneta Boberg - Jan Berggren 2 S-1 K -50 4.0/14.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 V= 8 -110 2.0/16.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 S-3 3 -150 0.0/18.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - 9.5/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Öst giv
N-S i zon
D10874
E94
5
EK85
EK652
72
84
kn732
kn
KD10653
D9763
10
93
kn8
EKkn102
D964

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N10861010
S10861010
Ö35733
V35733
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 V-4 K 200 16.0/2.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V-4 E 200 16.0/2.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö-4 K 200 16.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 Ö-3 E 150 12.0/6.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3 N= K 140 10.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Björn Backlund - Ola Bergqvist 3 V-2 5 100 7.0/11.0
Inger Olsson - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V-2 5 100 7.0/11.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 Ö-1 E 50 3.0/15.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3 Ö-1 K 50 3.0/15.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Agneta Boberg - Jan Berggren 3 N-1 10 -100 0.0/18.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - 9.5/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Syd giv
Ö-V i zon
K109872

Dkn4
K1073
E5
K1098642
K2
kn2
Dkn64
E3
1098
D985
3
Dkn75
E7653
E64

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N89585
S99585
Ö44856
V44856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4D V-2 D 500 18.0/0.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 V-2 D 200 16.0/2.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Modig - Jeanette Jensen 1NT N+3 2 180 14.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3 V-1 D 100 12.0/6.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 N-2 E -100 9.0/9.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Britt Bergman - Leif Persson 3 N-2 E -100 9.0/9.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Inger Olsson - Marianne Norström 2 V+1 7 -140 6.0/12.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S-4 10 -200 4.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3D N-2 E -300 1.0/17.0
Björn Backlund - Ola Bergqvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 5D S-2 10 -300 1.0/17.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 9.0/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Väst giv
alla i zon
6532
EKkn8
kn95
104
KDkn
743
D843
965
E109
652
E762
kn73
874
D109
K10
EKD82

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N98999
S98999
Ö35344
V35344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 1NT S+3 3 180 18.0/0.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Inger Olsson - Marianne Norström 2 N+2 2 170 16.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2NT S+1 K 150 14.0/4.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 N+1 E 140 11.0/7.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 N+1 E 140 11.0/7.0
Björn Backlund - Ola Bergqvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 S+2 3 130 8.0/10.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 S+1 K 110 5.0/13.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S+1 K 110 5.0/13.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Britt Bergman - Leif Persson 2 S= K 90 2.0/16.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 V= 2 -620 0.0/18.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 9.0/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Nord giv
N-S i zon
E32
109
E1083
ED95
D
8765
D962
Kkn32
Kkn86
EKD3
7
8764
109754
kn42
Kkn54
10

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N69587
S69587
Ö74756
V74756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2 S= Kn 110 18.0/0.0
Inger Olsson - Marianne Norström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 Ö-2 10 100 16.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ylva Papp - Agneta Danielsson 1NT N= E 90 14.0/4.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Agneta Boberg - Jan Berggren 1NT Ö= 4 -90 12.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S-1 2 -100 9.0/9.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Britt Bergman - Leif Persson 2 N-1 10 -100 9.0/9.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Gunnel Modig - Jeanette Jensen 1 Ö+1 10 -110 6.0/12.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT Ö+1 10 -120 4.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Björn Backlund - Ola Bergqvist 3 V= 9 -140 1.0/17.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 V= E -140 1.0/17.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt     - -/7.9

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Öst giv
Ö-V i zon
K83
ED5
kn1087
E43
E109
1076
KD62
kn98
Dkn74
8432
3
D762
652
Kkn9
E954
K105

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N78778
S78778
Ö65665
V65665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Björn Backlund - Ola Bergqvist 3NT N= 4 400 16.0/2.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N= 4 400 16.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT N= 4 400 16.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ylva Papp - Agneta Danielsson 1NT S+2 10 150 12.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT N+1 4 120 10.0/8.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Agneta Boberg - Jan Berggren 2 N+1 4 110 8.0/10.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 N= 4 90 4.0/14.0
Inger Olsson - Marianne Norström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N= 4 90 4.0/14.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2 N= 4 90 4.0/14.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT N-2 4 -100 0.0/18.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt     - -/7.9

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Syd giv
alla i zon
E
87432
ED74
1072
kn953
K
K952
kn986
K107642
kn65
83
EK
D8
ED109
kn106
D543

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N991149
S991149
Ö33283
V34283
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Agneta Boberg - Jan Berggren 4 S-1 Kn -100 16.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 N-1 E -100 16.0/2.0
Björn Backlund - Ola Bergqvist Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 N-1 E -100 16.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 Ö= 3 -110 11.0/7.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Inger Olsson - Marianne Norström 2 Ö= 10 -110 11.0/7.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 Ö= E -140 6.0/12.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Tom Emanuelz - Hans Selling 3 Ö= 3 -140 6.0/12.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 Ö= 3 -140 6.0/12.0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö+2 10 -170 1.0/17.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2 Ö+2 9 -170 1.0/17.0
Britt Bergman - Leif Persson     - 10.6/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Väst giv
ingen i zon
D8
D92
8763
E1093
E1075
7653
E54
K8
Kkn963
EKkn
kn10
kn65
42
1084
KD92
D742

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N56222
S56222
Ö77101110
V77101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 Ö-1 K 50 15.0/3.0
Liz Callbo - Roger Edholm Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 Ö-1 2 50 15.0/3.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Tom Emanuelz - Hans Selling 4 Ö-1 K 50 15.0/3.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 Ö-1 K 50 15.0/3.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Inger Olsson - Marianne Norström 2 Ö+3 8 -200 10.0/8.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö= K -420 6.0/12.0
Björn Backlund - Ola Bergqvist Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 Ö= K -420 6.0/12.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö= 2 -420 6.0/12.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Agneta Boberg - Jan Berggren 4 Ö+1 5 -450 1.0/17.0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö+1 10 -450 1.0/17.0
Britt Bergman - Leif Persson     - 10.6/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Nord giv
Ö-V i zon
KD853
E10
K984
D10
Ekn10
Dkn432
E6
EK6
972

D10753
kn7542
64
K98765
kn2
983

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N33644
S23644
Ö109688
V1010699
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 V-3 K 300 16.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 V-3 K 300 16.0/2.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 V-3 10 300 16.0/2.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 V-2 K 200 11.0/7.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Liz Callbo - Roger Edholm 2 V-2 K 200 11.0/7.0
Britt Bergman - Leif Persson Björn Backlund - Ola Bergqvist 3NT Ö-1 6 100 8.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Marianne Norström 3 N-4 2 -200 6.0/12.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N-5 7 -250 4.0/14.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Ylva Papp - Agneta Danielsson 3D S-2 E -300 2.0/16.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4D N-5 2 -1100 0.0/18.0
Tom Emanuelz - Hans Selling     - -/7.9

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Öst giv
alla i zon
107
D9732
kn73
1072
52
K4
D1084
KD854
Ekn83
E6
EK62
kn63
KD964
kn1085
95
E9

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N22752
S22752
Ö11116811
V11116810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 S-1 K -100 18.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT Ö+4 K -210 16.0/2.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT Ö+1 K -630 14.0/4.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Marianne Norström 3NT Ö+2 5 -660 8.0/10.0
Britt Bergman - Leif Persson Björn Backlund - Ola Bergqvist 3NT Ö+2 K -660 8.0/10.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT Ö+2 5 -660 8.0/10.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT Ö+2 5 -660 8.0/10.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT Ö+2 K -660 8.0/10.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö+3 6 -690 1.0/17.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Liz Callbo - Roger Edholm 3NT Ö+3 6 -690 1.0/17.0
Tom Emanuelz - Hans Selling     - -/7.9

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Syd giv
ingen i zon
K93
K8
Kkn54
Dkn32
EDkn
109
763
E10764
10762
7653
D8
K95
854
EDkn42
E1092
8

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N71110810
S71110810
Ö62353
V62353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Boberg - Jan Berggren 3NT N+1 2 430 17.0/1.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT N+1 2 430 17.0/1.0
Björn Backlund - Ola Bergqvist Tom Emanuelz - Hans Selling 3NT N= 5 400 13.0/5.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liz Callbo - Roger Edholm 3NT N= K 400 13.0/5.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2D V-2 K 300 10.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N+3 K 150 7.0/11.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Olsson - Marianne Norström 2NT N+1 9 150 7.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT N-1 2 -50 3.0/15.0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT N-1 3 -50 3.0/15.0
Britt Bergman - Leif Persson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N-3 5 -150 0.0/18.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson     - 9.8/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Väst giv
N-S i zon
K10832
Kkn1087
5
86
E97
E6
Ekn763
Kkn2
kn4
94
KD984
10953
D65
D532
102
ED74

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N43894
S53894
Ö810448
V810448
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S+1 3 140 18.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 V-1 5 50 16.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1NT V= 7 -90 12.0/6.0
Björn Backlund - Ola Bergqvist Tom Emanuelz - Hans Selling 1NT V= 8 -90 12.0/6.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Gunnel Modig - Jeanette Jensen 1NT V= 7 -90 12.0/6.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liz Callbo - Roger Edholm 1NT V+1 7 -120 8.0/10.0
Britt Bergman - Leif Persson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT V+2 7 -150 5.0/13.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Olsson - Marianne Norström 1NT V+2 Kn -150 5.0/13.0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT V= Kn -400 2.0/16.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Boberg - Jan Berggren 4D Ö= 2 -510 0.0/18.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson     - 9.8/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Nord giv
alla i zon
ED965
976
83
976
K72
Dkn
E1075
KD102
3
EK532
KD96
kn84
kn1084
1084
kn42
E53

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N21264
S21264
Ö10111177
V10111177
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT V-1 5 100 18.0/0.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 V+3 5 -170 16.0/2.0
Britt Bergman - Leif Persson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT V+2 6 -180 14.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Olsson - Marianne Norström 3NT V= E -600 12.0/6.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Björn Backlund - Ola Bergqvist 3NT V+1 6 -630 6.0/12.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V+1 6 -630 6.0/12.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V+1 5 -630 6.0/12.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Agneta Boberg - Jan Berggren 3NT V+1 5 -630 6.0/12.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT V+1 5 -630 6.0/12.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 V+1 4 -650 0.0/18.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - -/10.2

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Öst giv
ingen i zon
E74
D10
EK842
KD3
D932
K
Dkn5
E10762
K1085
E843
107
954
kn6
kn97652
963
kn8

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N58956
S58956
Ö84487
V84487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 S= E 420 18.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N= E 130 16.0/2.0
Britt Bergman - Leif Persson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N+1 9 110 14.0/4.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 V-2 E 100 11.0/7.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Agneta Boberg - Jan Berggren 3D Ö-1 2 100 11.0/7.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Björn Backlund - Ola Bergqvist 2 V-1 K 50 8.0/10.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Olsson - Marianne Norström 3NT N-1 4 -50 5.0/13.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2NT N-1 9 -50 5.0/13.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1NT V= 2 -90 2.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT N-2 9 -100 0.0/18.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - -/10.2

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Syd giv
N-S i zon
K2
72
kn1043
kn9875
kn874
kn9543
75
32
E653
KD108
ED8
K10
D109
E6
K962
ED64

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N109556
S109556
Ö23787
V22774
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 V-2 2 100 18.0/0.0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 V-1 9 50 15.0/3.0
Inger Olsson - Marianne Norström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 V-1 Kn 50 15.0/3.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT S-1 3 -100 11.0/7.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT S-1 3 -100 11.0/7.0
Britt Bergman - Leif Persson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 Ö= 9 -110 8.0/10.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö+1 2 -140 5.0/13.0
Liz Callbo - Roger Edholm Björn Backlund - Ola Bergqvist 2 V+1 K -140 5.0/13.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT Ö+2 6 -150 2.0/16.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 1NTD S-3 5 -800 0.0/18.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 12.5/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Väst giv
Ö-V i zon
D10643
kn1053
kn7
kn2
E95
92
KD42
D1085
Kkn82
EKD
93
E943
7
8764
E10865
K76

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N24432
S24432
Ö11971011
V11871011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Marianne Norström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT Ö-1 8 100 18.0/0.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 Ö= 8 -110 16.0/2.0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö= 8 -600 14.0/4.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö= 4 -620 11.0/7.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö= E -620 11.0/7.0
Britt Bergman - Leif Persson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT Ö+1 E -630 5.0/13.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT Ö+1 5 -630 5.0/13.0
Liz Callbo - Roger Edholm Björn Backlund - Ola Bergqvist 3NT V+1 4 -630 5.0/13.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö+1 6 -630 5.0/13.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö+2 10 -660 0.0/18.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 12.5/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Nord giv
ingen i zon
643
4
EKD54
kn843
K92
KD10832
72
D9
E87
97
10863
EK65
Dkn105
Ekn65
kn9
1072

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N67366
S67366
Ö661077
V661077
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V-1 K 50 18.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Björn Backlund - Ola Bergqvist Pass   15.0/3.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Tom Emanuelz - Hans Selling Pass   15.0/3.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Agneta Boberg - Jan Berggren 2 V+1 E -140 9.0/9.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 V+1 E -140 9.0/9.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 V= E -140 9.0/9.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V= E -140 9.0/9.0
Liz Callbo - Roger Edholm Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö+2 D -170 3.0/15.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 V+2 E -170 3.0/15.0
Inger Olsson - Marianne Norström Britt Bergman - Leif Persson 3 V+2 4 -200 0.0/18.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered     - 9.8/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Öst giv
N-S i zon
1064
D9765
K2
K87
Kkn832
108
D1094
95
D7
K432
53
E10642
E95
Ekn
Ekn876
Dkn3

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N88979
S88979
Ö55464
V55454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT N= 2 600 18.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Björn Backlund - Ola Bergqvist 1NT S+2 4 150 16.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 N+1 5 140 14.0/4.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2NT S= 10 120 12.0/6.0
Inger Olsson - Marianne Norström Britt Bergman - Leif Persson 2 S= 8 110 10.0/8.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Tom Emanuelz - Hans Selling 2 S-1 8 -100 8.0/10.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Agneta Boberg - Jan Berggren 4D S-1 9 -200 4.0/14.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT S-2 8 -200 4.0/14.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S-2 2 -200 4.0/14.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT S-3 2 -300 0.0/18.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered     - 9.8/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Syd giv
Ö-V i zon
D87542
D10642
4
6
Ekn93
3
D1097
Kkn52
K6
Kkn75
EK32
ED9
10
E98
kn865
108743

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N21451
S21451
Ö11128812
V11129812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tom Emanuelz - Hans Selling Inger Olsson - Marianne Norström 6NT Ö-3 E 300 18.0/0.0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 6 V-2 4 200 15.0/3.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 6NT Ö-2 3 200 15.0/3.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6NT Ö-1 5 100 10.0/8.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 6NT V-1 3 100 10.0/8.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Liz Callbo - Roger Edholm 6NT Ö-1 5 100 10.0/8.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2D N-2 E -300 6.0/12.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT Ö= 4 -600 4.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Boberg - Jan Berggren 4NT Ö+1 10 -660 1.0/17.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö+2 10 -660 1.0/17.0
Björn Backlund - Ola Bergqvist     - -/9.4

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Väst giv
alla i zon
753
D987
9653
D5
kn96
K54
Dkn1082
E9
EK1042
E106
7
Kkn82
D8
kn32
EK4
107643

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N32412
S32412
Ö101091211
V91091211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö+1 E -170 18.0/0.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2NT V+2 7 -180 16.0/2.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Liz Callbo - Roger Edholm 4 Ö= 2 -620 14.0/4.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT V+1 7 -630 11.0/7.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT V+1 7 -630 11.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Boberg - Jan Berggren 4 Ö+1 E -650 7.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö+1 E -650 7.0/11.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Inger Olsson - Marianne Norström 3NT Ö+2 E -660 4.0/14.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö+2 Kn -680 1.0/17.0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+2 E -680 1.0/17.0
Björn Backlund - Ola Bergqvist     - -/9.4

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Nord giv
N-S i zon
K
E943
EK963
ED7
E65
D10865
1087
105
kn109873
7
kn4
Kkn94
D42
Kkn2
D52
8632

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N910959
S910959
Ö43383
V43483
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT N+1 3 630 18.0/0.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 N= Kn 600 16.0/2.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Agneta Boberg - Jan Berggren 5D Ö-3 2 500 14.0/4.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S= 10 130 8.0/10.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N= 7 130 8.0/10.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 N+1 9 130 8.0/10.0
Björn Backlund - Ola Bergqvist Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N= 7 130 8.0/10.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Britt Bergman - Leif Persson 1 N+3 7 130 8.0/10.0
Inger Olsson - Marianne Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 S= E 110 2.0/16.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö-1 D 50 0.0/18.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen     - 10.1/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Öst giv
Ö-V i zon
kn1098
10743
8753
7
D765
E
ED42
KD102
42
KD9862
K96
E9
EK3
kn5
kn10
kn86543

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N42232
S42242
Ö91010911
V91010911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Ola Bergqvist Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 Ö-1 K 100 18.0/0.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V+1 7 -110 16.0/2.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Agneta Boberg - Jan Berggren 4 Ö= 3 -620 12.0/6.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 Ö= E -620 12.0/6.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 Ö= E -620 12.0/6.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT V+1 Kn -630 6.0/12.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Britt Bergman - Leif Persson 3NT V+1 Kn -630 6.0/12.0
Inger Olsson - Marianne Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT V+1 Kn -630 6.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V+2 7 -660 1.0/17.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V+2 Kn -660 1.0/17.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen     - 10.1/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Syd giv
alla i zon
ED85
K86

1076543
K4
Ekn10953
105
Kkn2
10976

K976432
D9
kn32
D742
EDkn8
E8

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N107899
S97898
Ö36543
V36543
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Margareta Sandberg - Per Sandberg 3D Ö-2 E 500 18.0/0.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Björn Backlund - Ola Bergqvist 2NT S+1 9 150 16.0/2.0
Britt Bergman - Leif Persson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 N= 7 140 14.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Boberg - Jan Berggren 2 S= 3 110 11.0/7.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N= 4 110 11.0/7.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2 V-1 D 100 8.0/10.0
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Olsson - Marianne Norström 2 S-1 5 -100 6.0/12.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 V= E -110 4.0/14.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N-2 7 -200 2.0/16.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 N-4 6 -400 0.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/8.0

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.05

Väst giv
ingen i zon
10952
65
10986
D62
ED83
K3
E43
K873
kn6
D10742
K7
Ekn95
K74
Ekn98
Dkn52
104

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N25334
S25334
Ö11810109
V11810109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT V-2 10 100 18.0/0.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT V-1 10 50 15.0/3.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT V-1 10 50 15.0/3.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT V= 2 -400 11.0/7.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V= 2 -400 11.0/7.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Boberg - Jan Berggren 4 V= 10 -420 6.0/12.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Björn Backlund - Ola Bergqvist 4 V= 2 -420 6.0/12.0
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Olsson - Marianne Norström 4 V= 10 -420 6.0/12.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V+1 6 -430 1.0/17.0
Tom Emanuelz - Hans Selling Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT Ö+1 2 -430 1.0/17.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/8.0