Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
Gävle BK » BILMETROCUPEN MED TÅRTA 2019-06-18 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Gävle BK

BILMETROCUPEN MED TÅRTA 2019-06-18

Partävling, 13 bord, 25 par. Antal brickor: 24. Medel: 263.9.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Eilert Berggren - Kerstin Lysell

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 1, Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson
12 S+3 -150 11.0 50% 11 50.0%D72EK108Kn742K3 109854Kn75410539
23NT S-1 100 19.7 90% 30.7 70.0%E98K983K1073D7 D5432D254Kn1064
Rond 2, som ÖV mot par 8, Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson
32 S-1 50 13.2 60% 43.9 66.7%10975K64KKn43104 K8EKn7D1052D973
43NT V+1 630 19.7 90% 63.6 72.5%ED75Kn76432D54 K96K9E9863ED10
Rond 3, som ÖV mot par 2, Tore Lindqvist - Malte Persson
53 S-1 100 15.4 70% 79 72.0%EKn107386398763 8432KKnKD1075EK
63NT V+1 630 15.4 70% 94.4 71.7%Kn91072DKn1074EKn7 E854E43EK5D64
Rond 4, som NS mot par 9, Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson
73 V= -110 6.6 30% 101 65.7%EK985E92986Kn5 D632Kn10864D3E2
82 V+3 -200 8.8 40% 109.8 62.5%EK1064Kn810710973 Kn52D2Kn653KDKn6
Rond 5, som NS mot par 3, Solveig Hansson - Bessie Wilcke
93NT V-3 300 19.7 90% 129.5 65.6%986K2KDKn763Kn5 E1074D1085498D6
103NT N+2 660 5.5 25% 135 61.5%D4E76E763EK43 EKnKKn9KKn2D10962
Rond 6, som ÖV mot par 10, Kjell Karlsson - Kjell Forsström
112 S+3 -150 4.5 20% 139.5 57.7%8753E87ED8543 KKn96K10921052Kn6
121NT S+1 -120 3.4 15% 142.9 54.2%942KDKn4Kn98753 53E105KD84Kn1062
Rond 7, som NS mot par 4, Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg
132 V+2 -130 4.5 20% 147.4 51.5%97654K54KnKD52 3EKn763653E943
144 V= -420 5.5 25% 152.9 49.6%93KKn8762107542 KDD54KDKn76263
Rond 8, som NS mot par 11, Tommy Andersson - Rose Myrman
152 N-1 -100 5.5 25% 158.4 48.0%DKnKn98ED43K743 K1085E763Kn1086Kn
163NT N-3 -150 0.1 0% 158.5 45.0%Kn865EK97K94E5 D424D10732KD42
Rond 9, som ÖV mot par 5, Tord Larsson - Per-Göran Fröberg
173NT N= -400 13.2 60% 171.7 45.9%D7109643Kn752D9 Kn10642Kn2E310864
184 Ö+3 510 17.5 80% 189.2 47.8%KD843D98D3874 E952E3EKKn10E63
Rond 10, som ÖV mot par 12, Kerstin Nilsson - Eva Ekström
191NT N-1 50 9.9 45% 199.1 47.6%DKn106D9674KD85 E9387432EK823
203NT Ö+1 630 21.9 100% 221 50.2%96DKn5KKn106Kn932 E103K8732E7EK10
Rond 11, som ÖV mot par 6, Sune Wikström - Anders Nordlund
214 N+1 -650 9.0 41% 230 49.8%84987310K109764 1093KD875ED832
224 S+2 -480 14.0 64% 244 50.5%DKn1083DK10921093 EK742Kn8543642
Rond 12, som ÖV mot par 7, Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson
254 Ö+3 710 16.5 75% 260.5 51.5%D104KKn8742EE93 EKn86E653106542
264 Ö+3 710 19.7 90% 280.2 53.1%7EKKn10E7652Kn87 EK653276328EK

Bricka 1

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Nord giv
ingen i zon
E63
D62
KD9
7642
109854
kn754
1053
9
D72
EK108
kn742
K3
Kkn
93
E86
EDkn1085

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N1197711
S118779
Ö13661
V13661
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Agnetha Ahl - Göran Ahl 3NT N+4 8 520 21.9/0.1
Lars Wirdby - Sune Pierre Kerstin Nilsson - Eva Ekström 3NT N+2 4 460 19.7/2.3
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Eilert Berggren - Kerstin Lysell 2 S+3 6 150 11.0/11.0
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Maud Norin - Ella-Maja Nordin 4 S+1 4 150 11.0/11.0
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Jan Englund - Sonja Pierre 2 S+3 3 150 11.0/11.0
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 2 N+3 E 150 11.0/11.0
Sonja Sjöberg - Inger Boström Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg 3 S+2 Kn 150 11.0/11.0
Gudrun Hanæus - Lena Moberg Tommy Andersson - Rose Myrman 3 S+2 5 150 11.0/11.0
Kurt Brännström - Roger Fransson Sune Wikström - Anders Nordlund 3 S+2 3 150 11.0/11.0
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Anita Lööf - Yvonne Israelsson 3 S+1 4 130 2.3/19.7
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Inger Lindberg - Monica Hellström 5 S-1 4 -50 0.1/21.9
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson     - 12.3/-

Bricka 2

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Öst giv
N-S i zon
6
kn10754
86
E8532
D5432
D2
54
kn1064
E98
K983
K1073
D7
Kkn107
E6
EDkn92
K9

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N99978
S99978
Ö43455
V43454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Brännström - Roger Fransson Sune Wikström - Anders Nordlund 3NT S+1 4 630 21.9/0.1
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 4 S= 4 620 19.7/2.3
Gudrun Hanæus - Lena Moberg Tommy Andersson - Rose Myrman 3NT N= 8 600 17.5/4.5
Lars Wirdby - Sune Pierre Kerstin Nilsson - Eva Ekström 1NT S+2 4 150 15.4/6.6
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Inger Lindberg - Monica Hellström 1 S+1 D 110 11.0/11.0
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Anita Lööf - Yvonne Israelsson 2 S+1 2 110 11.0/11.0
Sonja Sjöberg - Inger Boström Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg 2 S+1 D 110 11.0/11.0
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Maud Norin - Ella-Maja Nordin 2 S= D 90 6.6/15.4
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Eilert Berggren - Kerstin Lysell 3NT S-1 2 -100 2.3/19.7
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Jan Englund - Sonja Pierre 3NT S-1 3 -100 2.3/19.7
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Agnetha Ahl - Göran Ahl 2NT S-1 4 -100 2.3/19.7
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson     - 12.3/-

Bricka 3

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Syd giv
Ö-V i zon
D64
10985
E976
62
K8
Ekn7
D1052
D973
10975
K64
Kkn43
104
Ekn32
D32
8
EKkn85

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N75676
S75676
Ö68667
V68667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Hanæus - Lena Moberg Tord Larsson - Per-Göran Fröberg 2 Ö-3 8 300 21.9/0.1
Tore Lindqvist - Malte Persson Maud Norin - Ella-Maja Nordin 1 S+1 2 110 17.5/4.5
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 2 S= 2 110 17.5/4.5
Tommy Andersson - Rose Myrman Sonja Sjöberg - Inger Boström 2 N= E 110 17.5/4.5
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Eilert Berggren - Kerstin Lysell 2 S-1 7 -50 8.8/13.2
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Viola Nilssson - Christina Lundborg 3 S-1 E -50 8.8/13.2
Anita Lööf - Yvonne Israelsson Kerstin Nilsson - Eva Ekström 1 S-1 5 -50 8.8/13.2
Kurt Brännström - Roger Fransson Greta Timmerholm - Annika Bengtzon 2 N-1 10 -50 8.8/13.2
Agnetha Ahl - Göran Ahl Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson 1NT S-1 7 -50 8.8/13.2
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Inger Lindberg - Monica Hellström 1NT V= 6 -90 2.3/19.7
Sune Wikström - Anders Nordlund Lars Wirdby - Sune Pierre 3 N-2 K -100 0.1/21.9
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson     - 9.9/-

Bricka 4

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Väst giv
alla i zon
43
1085
K542
8762
K96
K9
E9863
ED10
ED75
kn76432
D
54
kn1082
ED
kn107
Kkn93

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N43121
S43121
Ö89121110
V89121110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Viola Nilssson - Christina Lundborg 5 Ö-3 E 300 21.9/0.1
Anita Lööf - Yvonne Israelsson Kerstin Nilsson - Eva Ekström 3NT V-2 2 200 19.7/2.3
Tommy Andersson - Rose Myrman Sonja Sjöberg - Inger Boström 2 S+1 Kn 140 17.5/4.5
Tore Lindqvist - Malte Persson Maud Norin - Ella-Maja Nordin 4 Ö-1 Kn 100 14.3/7.7
Agnetha Ahl - Göran Ahl Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson 3NT V-1 2 100 14.3/7.7
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 3 V+1 4 -130 11.0/11.0
Sune Wikström - Anders Nordlund Lars Wirdby - Sune Pierre 2 Ö+2 2 -170 8.8/13.2
Gudrun Hanæus - Lena Moberg Tord Larsson - Per-Göran Fröberg 3NT V= 4 -600 6.6/15.4
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Inger Lindberg - Monica Hellström 4 Ö= 3 -620 4.5/17.5
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Eilert Berggren - Kerstin Lysell 3NT V+1 2 -630 2.3/19.7
Kurt Brännström - Roger Fransson Greta Timmerholm - Annika Bengtzon 4 V+1 4 -650 0.1/21.9
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson     - 9.9/-

Bricka 5

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Nord giv
N-S i zon
KD75
985
E942
54
8432
Kkn
KD1075
EK
Ekn10
73
863
98763
96
ED10642
kn
Dkn102

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N54957
S54957
Ö89486
V89486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Gudrun Hanæus - Lena Moberg 3NT V-4 5 200 21.9/0.1
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Jan Englund - Sonja Pierre 3 S= K 140 17.5/4.5
Tommy Andersson - Rose Myrman Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 2 S+1 E 140 17.5/4.5
Agnetha Ahl - Göran Ahl Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson 2 S+1 E 140 17.5/4.5
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Viola Nilssson - Christina Lundborg 1 V= D -70 13.2/8.8
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Kurt Brännström - Roger Fransson 2 V= K -90 11.0/11.0
Tore Lindqvist - Malte Persson Eilert Berggren - Kerstin Lysell 3 S-1 E -100 6.6/15.4
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Sonja Sjöberg - Inger Boström 4 S-1 E -100 6.6/15.4
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Maud Norin - Ella-Maja Nordin 4 S-1 4 -100 6.6/15.4
Lars Wirdby - Sune Pierre Greta Timmerholm - Annika Bengtzon 3 V= 5 -110 2.3/19.7
Anita Lööf - Yvonne Israelsson Sune Wikström - Anders Nordlund 2 V+1 E -140 0.1/21.9
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson     - -/10.1

Bricka 6

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Öst giv
Ö-V i zon
D72
Dkn85

K108532
E854
E43
EK5
D64
kn9
1072
Dkn1074
Ekn7
K1063
K96
98632
9

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N74654
S74654
Ö59679
V59779
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Maud Norin - Ella-Maja Nordin 1NT Ö+1 2 -120 21.9/0.1
Agnetha Ahl - Göran Ahl Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson 2NT V+3 2 -210 19.7/2.3
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Kurt Brännström - Roger Fransson 3NT V= 2 -600 15.4/6.6
Tommy Andersson - Rose Myrman Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 3NT V= 2 -600 15.4/6.6
Lars Wirdby - Sune Pierre Greta Timmerholm - Annika Bengtzon 3NT V= 2 -600 15.4/6.6
Tore Lindqvist - Malte Persson Eilert Berggren - Kerstin Lysell 3NT V+1 5 -630 6.6/15.4
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Sonja Sjöberg - Inger Boström 3NT V+1 D -630 6.6/15.4
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Jan Englund - Sonja Pierre 3NT V+1 8 -630 6.6/15.4
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Gudrun Hanæus - Lena Moberg 3NT V+1 8 -630 6.6/15.4
Anita Lööf - Yvonne Israelsson Sune Wikström - Anders Nordlund 3NT V+1 8 -630 6.6/15.4
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Viola Nilssson - Christina Lundborg 3NT V+2 10 -660 0.1/21.9
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson     - -/10.1

Bricka 7

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Syd giv
alla i zon
EK985
E92
986
kn5

KD73
Kkn75
KD843
kn1074
5
E1042
10976
D632
kn10864
D3
E2

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N22775
S22875
Ö1110555
V1110555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Maud Norin - Ella-Maja Nordin 2 N= 10 110 18.6/3.4
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Viola Nilssson - Christina Lundborg 2 N= E 110 18.6/3.4
Lars Wirdby - Sune Pierre Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson 2 N= 10 110 18.6/3.4
Kurt Brännström - Roger Fransson Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson 2 N= 5 110 18.6/3.4
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Agnetha Ahl - Göran Ahl 2 N-1 5 -100 11.0/11.0
Tommy Andersson - Rose Myrman Inger Lindberg - Monica Hellström 3 N-1 5 -100 11.0/11.0
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Anita Lööf - Yvonne Israelsson 3 N-1 5 -100 11.0/11.0
Eilert Berggren - Kerstin Lysell Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson 3 V= K -110 6.6/15.4
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Sonja Sjöberg - Inger Boström 3 N-2 5 -200 4.5/17.5
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Jan Englund - Sonja Pierre 5 V= E -600 1.2/20.8
Sune Wikström - Anders Nordlund Gudrun Hanæus - Lena Moberg 5 V= K -600 1.2/20.8
Tore Lindqvist - Malte Persson     - -/12.4

Bricka 8

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Väst giv
ingen i zon
EK1064
kn8
107
10973
D93
EK9653
94
54
87
1074
EKD82
E82
kn52
D2
kn653
KDkn6

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N73273
S73273
Ö591158
V5911610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Brännström - Roger Fransson Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Pass   21.9/0.1
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Viola Nilssson - Christina Lundborg 3 N-1 E -50 19.7/2.3
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Maud Norin - Ella-Maja Nordin 1NT Ö+2 6 -150 17.5/4.5
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Anita Lööf - Yvonne Israelsson 2 V+2 E -170 15.4/6.6
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Jan Englund - Sonja Pierre 1 Ö+4 E -200 8.8/13.2
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Agnetha Ahl - Göran Ahl 2 V+3 E -200 8.8/13.2
Tommy Andersson - Rose Myrman Inger Lindberg - Monica Hellström 2 V+3 10 -200 8.8/13.2
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Sonja Sjöberg - Inger Boström 3 V+2 10 -200 8.8/13.2
Eilert Berggren - Kerstin Lysell Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson 2 V+3 K -200 8.8/13.2
Sune Wikström - Anders Nordlund Gudrun Hanæus - Lena Moberg 4 V+1 K -450 1.2/20.8
Lars Wirdby - Sune Pierre Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson 4 V+1 E -450 1.2/20.8
Tore Lindqvist - Malte Persson     - -/12.4

Bricka 9

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Nord giv
Ö-V i zon
986
K2
KDkn763
kn5
KD32
Ekn97
E104
E2
kn5
63
52
K1098743
E1074
D10854
98
D6

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N26542
S26542
Ö1168710
V1168710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Brännström - Roger Fransson Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson 3NT V-4 K 400 21.9/0.1
Eilert Berggren - Kerstin Lysell Solveig Hansson - Bessie Wilcke 3NT V-3 Kn 300 19.7/2.3
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Lars Wirdby - Sune Pierre 3 V-2 K 200 17.5/4.5
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Anita Lööf - Yvonne Israelsson 1 V= K -80 15.4/6.6
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Inger Lindberg - Monica Hellström 2 N-2 Kn -100 12.1/9.9
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Gudrun Hanæus - Lena Moberg 3 N-2 8 -100 12.1/9.9
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 1 V+1 K -110 8.8/13.2
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Viola Nilssson - Christina Lundborg 3NT V+1 K -630 5.5/16.5
Agnetha Ahl - Göran Ahl Tore Lindqvist - Malte Persson 3NT V+1 K -630 5.5/16.5
Tommy Andersson - Rose Myrman Jan Englund - Sonja Pierre 3NT V+2 K -660 1.2/20.8
Maud Norin - Ella-Maja Nordin Kjell Karlsson - Kjell Forsström 3NT V+2 Kn -660 1.2/20.8
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson     - 10.6/-

Bricka 10

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Öst giv
alla i zon
D4
E76
E763
EK43
862
842
D10985
kn5
K109753
D1053
4
87
Ekn
Kkn9
Kkn2
D10962

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N121111812
S121111812
Ö12251
V12251
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Gudrun Hanæus - Lena Moberg 6NT S= 8 1440 20.8/1.2
Kurt Brännström - Roger Fransson Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson 6NT S= 8 1440 20.8/1.2
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Anita Lööf - Yvonne Israelsson 3NT S+4 5 720 16.5/5.5
Agnetha Ahl - Göran Ahl Tore Lindqvist - Malte Persson 3NT S+4 10 720 16.5/5.5
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Lars Wirdby - Sune Pierre 3NT N+3 3 690 11.0/11.0
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Inger Lindberg - Monica Hellström 3NT S+3 5 690 11.0/11.0
Tommy Andersson - Rose Myrman Jan Englund - Sonja Pierre 3NT S+3 8 690 11.0/11.0
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 3NT S+2 5 660 5.5/16.5
Eilert Berggren - Kerstin Lysell Solveig Hansson - Bessie Wilcke 3NT N+2 7 660 5.5/16.5
Maud Norin - Ella-Maja Nordin Kjell Karlsson - Kjell Forsström 5 S= 8 600 2.3/19.7
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Viola Nilssson - Christina Lundborg 3 N-1 3 -100 0.1/21.9
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson     - 10.6/-

Bricka 11

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Syd giv
ingen i zon
D42
Dkn876
E3
1092
Kkn96
K1092
1052
kn6
8753
E
87
ED8543
E10
543
KDkn964
K7

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N59858
S59958
Ö84485
V84485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agnetha Ahl - Göran Ahl Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson 3NT N= 7 400 21.9/0.1
Sune Wikström - Anders Nordlund Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 2 S+3 6 150 17.5/4.5
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Eilert Berggren - Kerstin Lysell 2 S+3 Kn 150 17.5/4.5
Maud Norin - Ella-Maja Nordin Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg 4 V-3 E 150 17.5/4.5
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Jan Englund - Sonja Pierre 2 S+2 Kn 130 13.2/8.8
Viola Nilssson - Christina Lundborg Tommy Andersson - Rose Myrman 3 S= Kn 110 11.0/11.0
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Lars Wirdby - Sune Pierre 3 V-1 E 50 7.7/14.3
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Sonja Sjöberg - Inger Boström 3 Ö-1 E 50 7.7/14.3
Tore Lindqvist - Malte Persson Kurt Brännström - Roger Fransson 4 N-1 8 -50 4.5/17.5
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Inger Lindberg - Monica Hellström 4 N-2 5 -100 2.3/19.7
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Anita Lööf - Yvonne Israelsson 5D S-2 6 -300 0.1/21.9
Solveig Hansson - Bessie Wilcke     - -/8.8

Bricka 12

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Väst giv
N-S i zon
E107
632
E9532
D4
53
E105
KD84
kn1062
942
KDkn4
kn
98753
KDkn86
987
1076
EK

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N57588
S57588
Ö75855
V75855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Viola Nilssson - Christina Lundborg Tommy Andersson - Rose Myrman 3 S= 5 140 21.9/0.1
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Eilert Berggren - Kerstin Lysell 1NT S+1 4 120 18.6/3.4
Maud Norin - Ella-Maja Nordin Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg 1NT N+1 4 120 18.6/3.4
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Anita Lööf - Yvonne Israelsson 2 S= 8 110 13.2/8.8
Tore Lindqvist - Malte Persson Kurt Brännström - Roger Fransson 2 S= E 110 13.2/8.8
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Jan Englund - Sonja Pierre 1 S+1 3 110 13.2/8.8
Agnetha Ahl - Göran Ahl Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson 1NT Ö-2 K 100 8.8/13.2
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Sonja Sjöberg - Inger Boström 2 N= K 90 6.6/15.4
Sune Wikström - Anders Nordlund Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 3 S-1 8 -100 2.3/19.7
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Lars Wirdby - Sune Pierre 3 S-1 E -100 2.3/19.7
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Inger Lindberg - Monica Hellström 2 N-1 K -100 2.3/19.7
Solveig Hansson - Bessie Wilcke     - -/8.8

Bricka 13

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Nord giv
alla i zon
97654
K54
kn
KD52
Kkn10
10
EK8742
1076
ED82
D982
D109
kn8
3
Ekn763
653
E943

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N93963
S93963
Ö410476
V410476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Sonja Sjöberg - Inger Boström 3 Ö-2 E 200 20.8/1.2
Tommy Andersson - Rose Myrman Maud Norin - Ella-Maja Nordin 1 Ö-2 3 200 20.8/1.2
Jan Englund - Sonja Pierre Kerstin Nilsson - Eva Ekström 3 S+1 E 170 17.5/4.5
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Gudrun Hanæus - Lena Moberg 5 V-1 6 100 15.4/6.6
Tore Lindqvist - Malte Persson Lars Wirdby - Sune Pierre 1 Ö= 6 -80 13.2/8.8
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Kurt Brännström - Roger Fransson 3 V= 4 -110 9.9/12.1
Viola Nilssson - Christina Lundborg Tord Larsson - Per-Göran Fröberg 3 V= 2 -110 9.9/12.1
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Agnetha Ahl - Göran Ahl 2 V+2 5 -130 4.5/17.5
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 2 V+2 K -130 4.5/17.5
Eilert Berggren - Kerstin Lysell Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg 2 V+2 4 -130 4.5/17.5
Sune Wikström - Anders Nordlund Inger Lindberg - Monica Hellström 3 V+2 5 -150 0.1/21.9
Kjell Karlsson - Kjell Forsström     - -/12.9

Bricka 14

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Öst giv
ingen i zon
93
Kkn8762

107542
Ekn10652
E109
E5
D8
874
3
109843
EKkn9
KD
D54
KDkn762
63

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N56812
S56812
Ö775118
V775128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 3 N-1 E -50 21.9/0.1
Jan Englund - Sonja Pierre Kerstin Nilsson - Eva Ekström 4 N-2 4 -100 19.7/2.3
Tommy Andersson - Rose Myrman Maud Norin - Ella-Maja Nordin 3 V+1 2 -170 17.5/4.5
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Gudrun Hanæus - Lena Moberg 2 V+3 4 -200 15.4/6.6
Sune Wikström - Anders Nordlund Inger Lindberg - Monica Hellström 3 V+3 6 -230 13.2/8.8
Tore Lindqvist - Malte Persson Lars Wirdby - Sune Pierre 5D N-2 E -300 11.0/11.0
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Sonja Sjöberg - Inger Boström 4 V= 2 -420 5.5/16.5
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Kurt Brännström - Roger Fransson 4 V= 6 -420 5.5/16.5
Eilert Berggren - Kerstin Lysell Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg 4 V= 7 -420 5.5/16.5
Viola Nilssson - Christina Lundborg Tord Larsson - Per-Göran Fröberg 4 V= 2 -420 5.5/16.5
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Agnetha Ahl - Göran Ahl 4 V+1 2 -450 0.1/21.9
Kjell Karlsson - Kjell Forsström     - -/12.9

Bricka 15

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Syd giv
N-S i zon
Dkn
kn98
ED43
K743
E6432
1052

ED652
97
KD4
K9752
1098
K1085
E763
kn1086
kn

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N58868
S58868
Ö75575
V85575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Lindberg - Monica Hellström Greta Timmerholm - Annika Bengtzon 3NT V-3 Kn 150 21.9/0.1
Tore Lindqvist - Malte Persson Anita Lööf - Yvonne Israelsson 1 S+2 6 140 19.7/2.3
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 1NT N+1 2 120 16.5/5.5
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Gudrun Hanæus - Lena Moberg 2NT S= 3 120 16.5/5.5
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Sonja Sjöberg - Inger Boström 2 S= 5 110 12.1/9.9
Jan Englund - Sonja Pierre Sune Wikström - Anders Nordlund 2 S= E 110 12.1/9.9
Maud Norin - Ella-Maja Nordin Tord Larsson - Per-Göran Fröberg 2 V-1 9 50 8.8/13.2
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Viola Nilssson - Christina Lundborg 2 N-1 K -100 5.5/16.5
Eilert Berggren - Kerstin Lysell Tommy Andersson - Rose Myrman 2 N-1 4 -100 5.5/16.5
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Agnetha Ahl - Göran Ahl 2 S-2 E -200 2.3/19.7
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Kurt Brännström - Roger Fransson 3D N-2 9 -500 0.1/21.9
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg     - 9.5/-

Bricka 16

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Väst giv
Ö-V i zon
kn865
EK97
K94
E5
7
Dkn632
Ekn6
9876
EK1093
1085
85
kn103
D42
4
D10732
KD42

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N89789
S89789
Ö43654
V43654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Sonja Sjöberg - Inger Boström 3NT N= E 400 21.9/0.1
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Gudrun Hanæus - Lena Moberg 2 Ö-3 4 300 19.7/2.3
Tore Lindqvist - Malte Persson Anita Lööf - Yvonne Israelsson 2NT N+2 E 180 16.5/5.5
Inger Lindberg - Monica Hellström Greta Timmerholm - Annika Bengtzon 2NT N+2 E 180 16.5/5.5
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Agnetha Ahl - Göran Ahl 1NT S+1 9 120 13.2/8.8
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Kurt Brännström - Roger Fransson 1NT N-1 K -50 9.9/12.1
Jan Englund - Sonja Pierre Sune Wikström - Anders Nordlund 3NT N-1 K -50 9.9/12.1
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 3NT N-2 E -100 4.5/17.5
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Viola Nilssson - Christina Lundborg 2NT N-2 E -100 4.5/17.5
Maud Norin - Ella-Maja Nordin Tord Larsson - Per-Göran Fröberg 2NT N-2 E -100 4.5/17.5
Eilert Berggren - Kerstin Lysell Tommy Andersson - Rose Myrman 3NT N-3 3 -150 0.1/21.9
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg     - 9.5/-

Bricka 17

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Nord giv
ingen i zon
E93
K87
D64
EKkn2
kn10642
kn2
E3
10864
D7
109643
kn752
D9
K85
ED5
K1098
753

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N101210912
S101210912
Ö21341
V21341
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tore Lindqvist - Malte Persson Gudrun Hanæus - Lena Moberg 3NT N+2 10 460 19.7/2.3
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Agnetha Ahl - Göran Ahl 3NT N+2 10 460 19.7/2.3
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Jan Englund - Sonja Pierre 3NT N+2 4 460 19.7/2.3
Maud Norin - Ella-Maja Nordin Kerstin Nilsson - Eva Ekström 3NT N+1 6 430 15.4/6.6
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Lars Wirdby - Sune Pierre 3NT N= 3 400 8.8/13.2
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Eilert Berggren - Kerstin Lysell 3NT N= 3 400 8.8/13.2
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Anita Lööf - Yvonne Israelsson 3NT N= 3 400 8.8/13.2
Inger Lindberg - Monica Hellström Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson 3NT N= 3 400 8.8/13.2
Anette Sjöström - Kerstin Hålldin Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson 3NT N= 10 400 8.8/13.2
Viola Nilssson - Christina Lundborg Sune Wikström - Anders Nordlund 2NT N+1 3 150 2.3/19.7
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Sonja Sjöberg - Inger Boström 3NT N-1 6 -50 0.1/21.9
Tommy Andersson - Rose Myrman     - 11.1/-

Bricka 18

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Öst giv
N-S i zon
kn10
kn72
9754
Dkn95
E952
E3
EKkn10
E63
KD843
D98
D3
874
76
K10654
862
K102

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N42412
S42412
Ö91191211
V91181211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tore Lindqvist - Malte Persson Gudrun Hanæus - Lena Moberg 4 V+1 2 -450 21.9/0.1
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Lars Wirdby - Sune Pierre 3NT V+2 5 -460 18.6/3.4
Anette Sjöström - Kerstin Hålldin Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson 3NT V+2 5 -460 18.6/3.4
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Agnetha Ahl - Göran Ahl 5 V+1 D -480 12.1/9.9
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Sonja Sjöberg - Inger Boström 4 V+2 5 -480 12.1/9.9
Maud Norin - Ella-Maja Nordin Kerstin Nilsson - Eva Ekström 4 Ö+2 2 -480 12.1/9.9
Inger Lindberg - Monica Hellström Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson 5 V+1 D -480 12.1/9.9
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Eilert Berggren - Kerstin Lysell 4 Ö+3 6 -510 4.5/17.5
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Anita Lööf - Yvonne Israelsson 4 Ö+3 5 -510 4.5/17.5
Viola Nilssson - Christina Lundborg Sune Wikström - Anders Nordlund 4 V+3 5 -510 4.5/17.5
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Jan Englund - Sonja Pierre 6 V= D -980 0.1/21.9
Tommy Andersson - Rose Myrman     - 11.1/-

Bricka 19

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Syd giv
Ö-V i zon
K84
EK10
D53
E1094
E93
87432
EK82
3
Dkn106
D96
74
KD85
752
kn5
kn1096
kn762

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N66456
S66455
Ö77987
V77987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Gudrun Hanæus - Lena Moberg 1NT N+1 8 120 21.9/0.1
Sune Wikström - Anders Nordlund Maud Norin - Ella-Maja Nordin 3 Ö-1 5 100 18.6/3.4
Jan Englund - Sonja Pierre Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson 4 V-1 3 100 18.6/3.4
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Inger Lindberg - Monica Hellström 1NT N-1 D -50 12.1/9.9
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Anita Lööf - Yvonne Israelsson 1NT N-1 5 -50 12.1/9.9
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Lars Wirdby - Sune Pierre 1NT N-1 D -50 12.1/9.9
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Eilert Berggren - Kerstin Lysell 1NT N-1 5 -50 12.1/9.9
Viola Nilssson - Christina Lundborg Greta Timmerholm - Annika Bengtzon 1NT N-2 D -100 4.5/17.5
Anette Sjöström - Kerstin Hålldin Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson 1NT N-2 5 -100 4.5/17.5
Sonja Sjöberg - Inger Boström Tore Lindqvist - Malte Persson 1NT N-2 D -100 4.5/17.5
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Kurt Brännström - Roger Fransson 2 V= E -110 0.1/21.9
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg     - 10.9/-

Bricka 20

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Väst giv
alla i zon
KDkn854
E104
53
85
E103
K8732
E7
EK10
96
Dkn5
Kkn106
kn932
72
96
D9842
D764

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N34262
S34262
Ö1091177
V1091177
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Lars Wirdby - Sune Pierre 3NT V-4 Kn 400 21.9/0.1
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Anita Lööf - Yvonne Israelsson 1NT V-2 K 200 18.6/3.4
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Gudrun Hanæus - Lena Moberg 3NT Ö-2 7 200 18.6/3.4
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Kurt Brännström - Roger Fransson 2NT V-1 K 100 13.2/8.8
Sune Wikström - Anders Nordlund Maud Norin - Ella-Maja Nordin 4 V-1 K 100 13.2/8.8
Viola Nilssson - Christina Lundborg Greta Timmerholm - Annika Bengtzon 4 V-1 4 100 13.2/8.8
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Inger Lindberg - Monica Hellström 2 N-1 D -100 8.8/13.2
Anette Sjöström - Kerstin Hålldin Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson 2 V+2 K -170 6.6/15.4
Jan Englund - Sonja Pierre Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson 2 N-2 D -200 4.5/17.5
Sonja Sjöberg - Inger Boström Tore Lindqvist - Malte Persson 4 V= 5 -620 2.3/19.7
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Eilert Berggren - Kerstin Lysell 3NT Ö+1 2 -630 0.1/21.9
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg     - 10.9/-

Bricka 21

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Nord giv
N-S i zon
D7652
Ekn
EK932
5
1093
KD
875
ED832
84
9873
10
K109764
EKkn
106542
Dkn64
kn

Optimalt kontrakt: 6D Ö-3 500
 NT
N4119117
S4119117
Ö91322
V91322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Viola Nilssson - Christina Lundborg 4 N+2 10 680 22.0/0.0
Tore Lindqvist - Malte Persson Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 4 N+1 10 650 13.0/9.0
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Agnetha Ahl - Göran Ahl 4 N+1 10 650 13.0/9.0
Sune Wikström - Anders Nordlund Eilert Berggren - Kerstin Lysell 4 N+1 10 650 13.0/9.0
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Anita Lööf - Yvonne Israelsson 4 N+1 6 650 13.0/9.0
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Maud Norin - Ella-Maja Nordin 4 N+1 10 650 13.0/9.0
Jan Englund - Sonja Pierre Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson 4 N+1 10 650 13.0/9.0
Inger Lindberg - Monica Hellström Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson 4 N+1 10 650 13.0/9.0
Gudrun Hanæus - Lena Moberg Solveig Hansson - Bessie Wilcke 4 N+1 10 650 13.0/9.0
Tommy Andersson - Rose Myrman Kurt Brännström - Roger Fransson 4 N= 10 620 4.0/18.0
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Lars Wirdby - Sune Pierre 5 N= K 600 2.0/20.0
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Sonja Sjöberg - Inger Boström 4 N+2 8 170 0.0/22.0

Bricka 22

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Öst giv
Ö-V i zon
6
K9732
ED6
Dkn75
EK742

kn8543
642
Dkn1083
D
K1092
1093
95
Ekn108654
7
EK8

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N1141248
S1141248
Ö08171
V08171
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Viola Nilssson - Christina Lundborg 6 S= E 980 20.0/2.0
Jan Englund - Sonja Pierre Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson 6 S= K 980 20.0/2.0
Gudrun Hanæus - Lena Moberg Solveig Hansson - Bessie Wilcke 6 S= E 980 20.0/2.0
Tore Lindqvist - Malte Persson Anette Sjöström - Kerstin Hålldin 4 S+2 E 480 8.0/14.0
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Lars Wirdby - Sune Pierre 4 S+2 E 480 8.0/14.0
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Agnetha Ahl - Göran Ahl 4 S+2 E 480 8.0/14.0
Sune Wikström - Anders Nordlund Eilert Berggren - Kerstin Lysell 4 S+2 E 480 8.0/14.0
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Sonja Sjöberg - Inger Boström 5 S+1 E 480 8.0/14.0
Kjell Karlsson - Kjell Forsström Anita Lööf - Yvonne Israelsson 4 S+2 E 480 8.0/14.0
Tommy Andersson - Rose Myrman Kurt Brännström - Roger Fransson 4 S+2 E 480 8.0/14.0
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon Maud Norin - Ella-Maja Nordin 4 S+2 10 480 8.0/14.0
Inger Lindberg - Monica Hellström Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson 4 S+2 E 480 8.0/14.0

Bricka 23

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Syd giv
alla i zon
E2
D62
KD10
108642
D65
K954
kn652
D5
K108743
E73
973
E
kn9
kn108
E84
Kkn973

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N96655
S96655
Ö47785
V47785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Sonja Sjöberg - Inger Boström 3 Ö-2 9 200 21.9/0.1
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Viola Nilssson - Christina Lundborg 3 Ö-1 3 100 17.5/4.5
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Jan Englund - Sonja Pierre 4 Ö-1 E 100 17.5/4.5
Inger Lindberg - Monica Hellström Tore Lindqvist - Malte Persson 3 Ö-1 K 100 17.5/4.5
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Maud Norin - Ella-Maja Nordin 1 Ö+1 Kn -110 11.0/11.0
Anette Sjöström - Kerstin Hålldin Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson 2 Ö= 3 -110 11.0/11.0
Gudrun Hanæus - Lena Moberg Kjell Karlsson - Kjell Forsström 2 Ö= Kn -110 11.0/11.0
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Kurt Brännström - Roger Fransson 2 Ö+1 E -140 3.4/18.6
Tommy Andersson - Rose Myrman Lars Wirdby - Sune Pierre 1 Ö+2 4 -140 3.4/18.6
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Agnetha Ahl - Göran Ahl 2 Ö+1 9 -140 3.4/18.6
Anita Lööf - Yvonne Israelsson Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg 3 Ö= 3 -140 3.4/18.6
Sune Wikström - Anders Nordlund     - 10.7/-

Bricka 24

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Väst giv
ingen i zon
EK943
kn85
kn5
973
Dkn86
EK
72
EKkn85
52
9742
E9843
106
107
D1063
KD106
D42

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N44655
S44655
Ö98678
V98688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ekberg - Karl-Erik Eriksson Viola Nilssson - Christina Lundborg 2 N= E 110 21.9/0.1
Tord Larsson - Per-Göran Fröberg Kurt Brännström - Roger Fransson 1NT V= E -90 19.7/2.3
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Maud Norin - Ella-Maja Nordin 1 V+2 E -110 14.3/7.7
Tommy Andersson - Rose Myrman Lars Wirdby - Sune Pierre 1 V+2 E -110 14.3/7.7
Anette Sjöström - Kerstin Hålldin Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson 1 V+2 E -110 14.3/7.7
Gudrun Hanæus - Lena Moberg Kjell Karlsson - Kjell Forsström 1 V+1 Kn -110 14.3/7.7
Inger Lindberg - Monica Hellström Tore Lindqvist - Malte Persson 2NT V= 3 -120 8.8/13.2
Solveig Hansson - Bessie Wilcke Sonja Sjöberg - Inger Boström 1 V+3 E -130 5.5/16.5
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Jan Englund - Sonja Pierre 2 V+2 E -130 5.5/16.5
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Agnetha Ahl - Göran Ahl 2NT V+1 4 -150 1.2/20.8
Anita Lööf - Yvonne Israelsson Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg 2NT V+1 3 -150 1.2/20.8
Sune Wikström - Anders Nordlund     - 10.7/-

Bricka 25

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Nord giv
Ö-V i zon
3
D9
Dkn9873
KD64
Ekn86
E653
106542
D104
Kkn8742
E
E93
K9752
10
K
kn108752

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -2210
 NT
N85021
S85021
Ö47131012
V47131012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Lööf - Yvonne Israelsson Tommy Andersson - Rose Myrman 3 Ö+3 K -230 21.9/0.1
Anette Sjöström - Kerstin Hålldin Solveig Hansson - Bessie Wilcke 4 Ö+1 2 -650 19.7/2.3
Sune Wikström - Anders Nordlund Agnetha Ahl - Göran Ahl 4 Ö+2 2 -680 15.4/6.6
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Viola Nilssson - Christina Lundborg 4 Ö+2 K -680 15.4/6.6
Sonja Sjöberg - Inger Boström Kjell Karlsson - Kjell Forsström 4 Ö+2 K -680 15.4/6.6
Tore Lindqvist - Malte Persson Jan Englund - Sonja Pierre 4 Ö+3 K -710 5.5/16.5
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Gudrun Hanæus - Lena Moberg 4 Ö+3 2 -710 5.5/16.5
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Eilert Berggren - Kerstin Lysell 4 Ö+3 Kn -710 5.5/16.5
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Inger Lindberg - Monica Hellström 4 Ö+3 2 -710 5.5/16.5
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Kurt Brännström - Roger Fransson 4 Ö+3 8 -710 5.5/16.5
Lars Wirdby - Sune Pierre Tord Larsson - Per-Göran Fröberg 4 Ö+3 K -710 5.5/16.5
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon     - 11.7/-

Bricka 26

Gävle BK, Gävle, Gävleborg, Sverige 2019.06.18

Öst giv
alla i zon
kn98
D94
kn93
D632
EK6532
7632
8
EK
7
EKkn10
E7652
kn87
D104
85
KD104
10954

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -2210
 NT
N43011
S43011
Ö910131210
V910131210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anette Sjöström - Kerstin Hålldin Solveig Hansson - Bessie Wilcke 2NT V+1 2 -150 21.9/0.1
Ann-Charlotte Ottemark - Ing-Britt Karlsson Viola Nilssson - Christina Lundborg 3 V+1 2 -170 19.7/2.3
Jan-Olof Lewin - Lennart Andersson Inger Lindberg - Monica Hellström 2 V+3 3 -200 17.5/4.5
Sune Wikström - Anders Nordlund Agnetha Ahl - Göran Ahl 3 Ö+4 4 -260 15.4/6.6
Kerstin Nilsson - Eva Ekström Kurt Brännström - Roger Fransson 3NT Ö= 5 -600 11.0/11.0
Sonja Sjöberg - Inger Boström Kjell Karlsson - Kjell Forsström 3NT V= 2 -600 11.0/11.0
Anita Lööf - Yvonne Israelsson Tommy Andersson - Rose Myrman 3NT V= 2 -600 11.0/11.0
Lars Wirdby - Sune Pierre Tord Larsson - Per-Göran Fröberg 4 Ö= 6 -620 6.6/15.4
Tore Lindqvist - Malte Persson Jan Englund - Sonja Pierre 4 V+2 2 -680 4.5/17.5
Birgitta Hedin Johansson - Majbritt Matsson Eilert Berggren - Kerstin Lysell 4 Ö+3 10 -710 2.3/19.7
Ing-Mari Björklund - Ingrid Lundberg Gudrun Hanæus - Lena Moberg 6 Ö= Kn -1430 0.1/21.9
Greta Timmerholm - Annika Bengtzon     - 11.7/-