Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Lördagsbarometer 2019-02-16 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Lördagsbarometer 2019-02-16

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Göran Ryman - Ewa Ryman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 16, Lennart Keussen - Carl Nordmark
13 S+1 -130 16 89% 16 89.0%D4D1085286EKD4 109876543Kn9453
23 V= 110 8 44% 24 66.5%764975KDKn2KD3 Kn2E6E987E9542
33NT N+2 -460 4 22% 28 51.7%K94K86K7510963 D632109562K754
Rond 2, som NS mot par 18, Marianne Larsson - Gunnar Andersson
45D V-1 200 18 100% 46 63.8%Kn1096103DKn64942 K754D97E53KDKn
51NT Ö= -90 8 44% 54 59.8%D109629863KDKn10 KnKD758KDKn9853
62 Ö= -110 12 67% 66 61.0%Kn97653KDKKn384 84Kn74E82DKn765
Rond 3, som NS mot par 1, Peter Flodqvist - Claes Melin
73 V-1 100 12 67% 78 61.9%E102Kn3107DKn9532 D43D875KD2E87
84 Ö= -420 0 0% 78 54.1%8653K74854EKn4 EDKn7862KnKD972
93NT Ö+1 -630 14 78% 92 56.8%Kn82981062Kn10843 10953D542E87E6
Rond 4, som ÖV mot par 3, Lena Hammarberg - Cary Hammarberg
103 N-2 200 11 61% 103 57.2%E1054987532DD3 K983K64Kn84E54
112 N-1 50 11 61% 114 57.5%9EKn6EDKn8Kn9532 D105D104363E1064
122NT S+1 -150 0 0% 114 52.8%DK9853EK1096K2 Kn9875325410964
Rond 5, som ÖV mot par 20, Nils Wikstad - John Simonsson
131NT N+2 -150 16 89% 130 55.5%DKn975KKn439586 6952KD643E732
142 N+1 -140 13 72% 143 56.7%E74328543D103E Kn5Kn107E7275432
153 N-2 200 18 100% 161 59.6%K95KKn652531053 ED8733Kn9K7642
Rond 6, som NS mot par 7, Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström
162 V+2 -170 14 78% 175 60.8%982732Kn942K32 10564ED865ED65
173 V+1 -130 5 28% 180 58.8%ED86384K93862 K754KKn10962673
183D V+1 -630 0 0% 180 55.6%742D85K9532K8 E1053KEDKn74975
Rond 7, som ÖV mot par 9, Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén
193NT S= -400 11 61% 191 55.8%65EKn43276K972 D103D106104DKn1065
203NT S+2 -660 13 72% 204 56.6%1063D4K5432E96 854108321098542
212 S+1 -140 8 44% 212 56.0%E83532E8E10864 Kn7Kn84Kn975432Kn
Rond 8, som ÖV mot par 11, Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth
223 V-2 -200 8 44% 220 55.5%D1086EK64109875 9D10Kn74KD108432
234 Ö-1 -100 7 39% 227 54.8%DKn987510K63952 EK8532ED87423
243NT Ö+3 490 17 94% 244 56.4%DKn10E82E5Kn10986 E872Kn97432EK4

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Nord giv
ingen i zon
EKkn
9
K1053
109862
1098765
43
kn94
53
D4
D10852
86
EKD4
32
EKkn76
ED72
kn7

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N10119810
S10119810
Ö32353
V32353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Anki Landarv - Bo Landarv 3NT S+2 4 460 18/0
Nils Wikstad - John Simonsson Peter Flodqvist - Claes Melin 3NT S+1 2 430 16/2
Lars Nilsson - Anita Brynje Mi Andrén - Åke Falkunge 3NT S= 4 400 14/4
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Marianne Larsson - Gunnar Andersson 2 S+4 4 170 12/6
Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 1 Ö-3 Kn 150 7/11
Agneta Boberg - Lennart Rehle Christina Martin - Björn Westergren 2NT S+1 10 150 7/11
Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 3 S+2 3 150 7/11
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Göran Folke - Jorund Nordin 1 Ö-3 3 150 7/11
Lennart Keussen - Carl Nordmark Göran Ryman - Ewa Ryman 3 S+1 4 130 2/16
Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 1 Ö-2 2 100 0/18

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Öst giv
N-S i zon
D109
K10832
10653
10
kn2
E6
E987
E9542
764
975
KDkn2
KD3
EK853
Dkn4
4
kn876

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33983
S33983
Ö1010438
V1010438
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 2 S+1 E 140 18/0
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Göran Folke - Jorund Nordin 2 S= E 110 16/2
Christina Martin - Björn Westergren Agneta Boberg - Lennart Rehle 4 V-1 9 50 14/4
Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 4 S-1 E -100 12/6
Lennart Keussen - Carl Nordmark Göran Ryman - Ewa Ryman 3 V= D -110 10/8
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Anki Landarv - Bo Landarv 4 V= 2 -130 6/12
Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 4 Ö= E -130 6/12
Lars Nilsson - Anita Brynje Mi Andrén - Åke Falkunge 3 Ö+1 9 -130 6/12
Nils Wikstad - John Simonsson Peter Flodqvist - Claes Melin 3 Ö+2 E -150 2/16
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Marianne Larsson - Gunnar Andersson 4D V= 9 -510 0/18

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Syd giv
Ö-V i zon
E105
EDkn4
kn108
E82
D632
1095
62
K754
K94
K86
K75
10963
kn87
732
ED943
Dkn

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N81111911
S81111911
Ö52142
V52142
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Anki Landarv - Bo Landarv 3NT N+2 10 460 14/4
Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 3NT N+2 4 460 14/4
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Göran Folke - Jorund Nordin 3NT N+2 3 460 14/4
Lennart Keussen - Carl Nordmark Göran Ryman - Ewa Ryman 3NT N+2 6 460 14/4
Lars Nilsson - Anita Brynje Mi Andrén - Åke Falkunge 3NT N+2 5 460 14/4
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Marianne Larsson - Gunnar Andersson 3NT N+1 6 430 6/12
Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 3NT N+1 10 430 6/12
Nils Wikstad - John Simonsson Peter Flodqvist - Claes Melin 3NT N+1 4 430 6/12
Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 2NT N+2 4 180 2/16
Christina Martin - Björn Westergren Agneta Boberg - Lennart Rehle 2 N= 6 110 0/18

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Väst giv
alla i zon
kn1096
103
Dkn64
942
ED82
kn854
K1092
3
3
EK62
87
E108765
K754
D97
E53
KDkn

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N43255
S43255
Ö981188
V981187
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ryman - Ewa Ryman Marianne Larsson - Gunnar Andersson 5D V-1 D 200 18/0
Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo Christina Martin - Björn Westergren 1NT S= 2 90 15/3
Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 1NT S= 2 90 15/3
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Lars Nilsson - Anita Brynje 2 Ö+1 K -110 11/7
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Agneta Boberg - Lennart Rehle 2 Ö+1 7 -110 11/7
Nils Wikstad - John Simonsson Mi Andrén - Åke Falkunge 3 Ö+1 K -130 8/10
Peter Flodqvist - Claes Melin Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 2 Ö+2 Kn -170 5/13
Anki Landarv - Bo Landarv Göran Folke - Jorund Nordin 2 V+2 10 -170 5/13
Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 2 V+3 Kn -200 2/16
Lennart Keussen - Carl Nordmark Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 4 Ö+1 K -650 0/18

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Nord giv
N-S i zon
D10962
9863
KDkn
10
854
kn104
E10976
72
EK73
E2
5432
E64
kn
KD75
8
KDkn9853

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N85876
S85876
Ö58566
V58465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 2NT Ö-4 K 200 18/0
Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo Christina Martin - Björn Westergren 3 S+1 6 130 16/2
Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 1NT N+1 7 120 14/4
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Lars Nilsson - Anita Brynje 3 S= 4 110 11/7
Anki Landarv - Bo Landarv Göran Folke - Jorund Nordin 3 S= 4 110 11/7
Göran Ryman - Ewa Ryman Marianne Larsson - Gunnar Andersson 1NT Ö= K -90 8/10
Peter Flodqvist - Claes Melin Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 4 N-1 5 -100 4/14
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Agneta Boberg - Lennart Rehle 3 S-1 Kn -100 4/14
Nils Wikstad - John Simonsson Mi Andrén - Åke Falkunge 4 S-1 Kn -100 4/14
Lennart Keussen - Carl Nordmark Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 4 S-2 Kn -200 0/18

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Öst giv
Ö-V i zon
kn97653
KD
Kkn3
84

8652
D10754
EK92
EKD102
E1093
96
103
84
kn74
E82
Dkn765

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64355
S65455
Ö78988
V78988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Keussen - Carl Nordmark Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 4 Ö-2 2 200 18/0
Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 4 Ö-1 D 100 16/2
Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo Christina Martin - Björn Westergren 1 Ö= E -80 14/4
Göran Ryman - Ewa Ryman Marianne Larsson - Gunnar Andersson 2 Ö= 5 -110 12/6
Peter Flodqvist - Claes Melin Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 1NT V+1 5 -120 7/11
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Agneta Boberg - Lennart Rehle 1NT V+1 5 -120 7/11
Anki Landarv - Bo Landarv Göran Folke - Jorund Nordin 1NT Ö+1 8 -120 7/11
Nils Wikstad - John Simonsson Mi Andrén - Åke Falkunge 1NT V+1 8 -120 7/11
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Lars Nilsson - Anita Brynje 3 Ö= D -140 1/17
Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 2 Ö+1 D -140 1/17

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Syd giv
alla i zon
E102
kn3
107
Dkn9532
kn9865
6
Ekn853
K4
K7
EK10942
964
106
D43
D875
KD2
E87

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N83446
S83446
Ö59986
V59986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 1NT N+2 E 150 18/0
Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh 1NT N+1 E 120 16/2
Lennart Keussen - Carl Nordmark Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 3 S= 6 110 14/4
Göran Ryman - Ewa Ryman Peter Flodqvist - Claes Melin 3 V-1 Kn 100 12/6
Göran Folke - Jorund Nordin Lars Nilsson - Anita Brynje 2 Ö= 7 -110 10/8
Mi Andrén - Åke Falkunge Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3 V= 9 -140 6/12
Anki Landarv - Bo Landarv Agneta Boberg - Lennart Rehle 2 V+1 Kn -140 6/12
Nils Wikstad - John Simonsson Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 3 Ö= K -140 6/12
Christina Martin - Björn Westergren Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 1NT Ö+2 5 -150 2/16
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 1NT N-3 E -300 0/18

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Väst giv
ingen i zon
8653
K74
854
Ekn4
10942
Dkn9
EKD973
K
E1053
1062
108653
EDkn7
862
kn
KD972

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N71273
S71273
Ö512955
V512955
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 4 Ö-3 2 150 18/0
Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh 2 N= 10 110 16/2
Mi Andrén - Åke Falkunge Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 1 V= 5 -80 14/4
Göran Folke - Jorund Nordin Lars Nilsson - Anita Brynje 2 V+2 4 -130 11/7
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 3 V+1 4 -130 11/7
Lennart Keussen - Carl Nordmark Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 4 S-3 9 -150 7/11
Anki Landarv - Bo Landarv Agneta Boberg - Lennart Rehle 3 V+2 4 -150 7/11
Christina Martin - Björn Westergren Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 3 V+3 4 -170 3/15
Nils Wikstad - John Simonsson Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 2 V+4 E -170 3/15
Göran Ryman - Ewa Ryman Peter Flodqvist - Claes Melin 4 Ö= E -420 0/18

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Nord giv
Ö-V i zon
kn82
98
1062
kn10843
D7
Ekn10
Dkn93
D972
EK64
K763
K54
K5
10953
D542
E87
E6

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N42332
S43333
Ö910101010
V910101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ryman - Ewa Ryman Peter Flodqvist - Claes Melin 3NT Ö+1 7 -630 14/4
Göran Folke - Jorund Nordin Lars Nilsson - Anita Brynje 3NT Ö+1 5 -630 14/4
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 3NT Ö+1 2 -630 14/4
Anki Landarv - Bo Landarv Agneta Boberg - Lennart Rehle 3NT Ö+1 2 -630 14/4
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 3NT Ö+1 4 -630 14/4
Mi Andrén - Åke Falkunge Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT Ö+2 10 -660 4/14
Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh 3NT Ö+2 4 -660 4/14
Christina Martin - Björn Westergren Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 3NT Ö+2 7 -660 4/14
Lennart Keussen - Carl Nordmark Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 3NT Ö+2 2 -660 4/14
Nils Wikstad - John Simonsson Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 4NT Ö+1 7 -660 4/14

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Öst giv
alla i zon
kn76
D10
K63
Kkn962
K983
K64
kn84
E54
E1054
987532
D
D3
D2
Ekn
E109752
1087

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N78445
S78445
Ö55995
V55995
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh Christina Martin - Björn Westergren 3 V-3 K 300 18/0
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 2 S+3 E 150 16/2
Lennart Keussen - Carl Nordmark Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 2 S+1 8 110 14/4
Lars Nilsson - Anita Brynje Agneta Boberg - Lennart Rehle 2 S= 8 90 12/6
Göran Folke - Jorund Nordin Mi Andrén - Åke Falkunge 3 Ö= E -140 10/8
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Göran Ryman - Ewa Ryman 3 N-2 D -200 7/11
Nils Wikstad - John Simonsson Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3 S-2 8 -200 7/11
Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 1NT N-3 3 -300 4/14
Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström Peter Flodqvist - Claes Melin 1NT N-4 2 -400 2/16
Anki Landarv - Bo Landarv Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 4 V= 3 -620 0/18

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Syd giv
ingen i zon
EK74
9752
K10975
D105
D1043
63
E1064
9
Ekn6
EDkn8
kn9532
kn8632
K8
42
KD87

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N47585
S46585
Ö96857
V96858
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh Christina Martin - Björn Westergren 3 S= E 140 16/2
Lennart Keussen - Carl Nordmark Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 2 N+1 2 140 16/2
Lars Nilsson - Anita Brynje Agneta Boberg - Lennart Rehle 3 S= E 140 16/2
Anki Landarv - Bo Landarv Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 3 V-1 E 50 12/6
Nils Wikstad - John Simonsson Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Pass   10/8
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Göran Ryman - Ewa Ryman 2 N-1 9 -50 7/11
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 3 S-1 3 -50 7/11
Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 2 Ö+1 2 -110 4/14
Göran Folke - Jorund Nordin Mi Andrén - Åke Falkunge 3 Ö+1 4 -130 2/16
Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström Peter Flodqvist - Claes Melin 2NT Ö+2 2 -180 0/18

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Väst giv
N-S i zon
EK
kn1074
Dkn8
kn853
kn987532

54
10964
D
K9853
EK1096
K2
1064
ED62
732
ED7

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N77959
S87959
Ö46474
V46474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Göran Ryman - Ewa Ryman 2NT S+1 5 150 18/0
Lennart Keussen - Carl Nordmark Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 2NT S= 5 120 16/2
Göran Folke - Jorund Nordin Mi Andrén - Åke Falkunge 3 Ö-2 10 100 13/5
Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström Peter Flodqvist - Claes Melin 3 V-2 E 100 13/5
Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh Christina Martin - Björn Westergren 2 Ö-1 E 50 10/8
Nils Wikstad - John Simonsson Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3 Ö= E -110 8/10
Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 4D N-1 E -200 6/12
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 4 N-3 E -300 4/14
Anki Landarv - Bo Landarv Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 4D N-2 E -500 1/17
Lars Nilsson - Anita Brynje Agneta Boberg - Lennart Rehle 4D S-2 E -500 1/17

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Nord giv
alla i zon
E84
ED86
Ekn82
K5
6
952
KD643
E732
Dkn975
Kkn43
95
86
K1032
107
107
Dkn1094

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N987810
S98789
Ö35553
V35553
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Göran Folke - Jorund Nordin 3NT N+2 5 660 17/1
Agneta Boberg - Lennart Rehle Mi Andrén - Åke Falkunge 3NT N+2 10 660 17/1
Peter Flodqvist - Claes Melin Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 3NT S+1 4 630 11/7
Anki Landarv - Bo Landarv Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 3NT S+1 K 630 11/7
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 3NT N+1 D 630 11/7
Lars Nilsson - Anita Brynje Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 3NT N+1 3 630 11/7
Christina Martin - Björn Westergren Lennart Keussen - Carl Nordmark 3NT N= D 600 5/13
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh 3NT S= K 600 5/13
Nils Wikstad - John Simonsson Göran Ryman - Ewa Ryman 1NT N+2 D 150 2/16
Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 3NT S-1 K -100 0/18

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Öst giv
ingen i zon
KD109
EKD96
854
kn
kn5
kn107
E72
75432
E7432
8543
D103
E
86
2
Kkn96
KD10986

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1099810
S1099810
Ö33343
V33343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Flodqvist - Claes Melin Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 3NT N= 3 400 17/1
Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 3NT N= 3 400 17/1
Lars Nilsson - Anita Brynje Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 1NT N+4 2 210 14/4
Christina Martin - Björn Westergren Lennart Keussen - Carl Nordmark 2NT N+2 3 180 12/6
Agneta Boberg - Lennart Rehle Mi Andrén - Åke Falkunge 2 N+2 E 170 10/8
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Göran Folke - Jorund Nordin 3 S+2 Kn 150 8/10
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh 3 N= 3 140 5/13
Nils Wikstad - John Simonsson Göran Ryman - Ewa Ryman 2 N+1 3 140 5/13
Anki Landarv - Bo Landarv Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 2NT N= 2 120 2/16
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 3 N-1 E -50 0/18

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Syd giv
N-S i zon
64
ED94
ED10874
D
ED873
3
kn9
K7642
K95
Kkn652
53
1053
kn102
1087
K62
Ekn98

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N69768
S69768
Ö73575
V73575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anki Landarv - Bo Landarv Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 1NT S+1 3 120 18/0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Göran Folke - Jorund Nordin 2 N+1 2 110 13/5
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh 3 N= K 110 13/5
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 3 N= 5 110 13/5
Lars Nilsson - Anita Brynje Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 3 N= 5 110 13/5
Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 3 V-2 D 100 8/10
Peter Flodqvist - Claes Melin Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 4 N-1 K -100 4/14
Agneta Boberg - Lennart Rehle Mi Andrén - Åke Falkunge 4 N-1 K -100 4/14
Christina Martin - Björn Westergren Lennart Keussen - Carl Nordmark 3 N-1 5 -100 4/14
Nils Wikstad - John Simonsson Göran Ryman - Ewa Ryman 3 N-2 3 -200 0/18

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Väst giv
Ö-V i zon
982
732
kn942
K32
EKD764
Ekn95
7
kn4
kn3
KD108
K103
10987
105
64
ED865
ED65

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N68233
S68233
Ö7410108
V5410105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mi Andrén - Åke Falkunge Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 3 S-1 E -50 18/0
Göran Ryman - Ewa Ryman Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 2 V+2 4 -170 14/4
Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh Anki Landarv - Bo Landarv 3 V+1 Kn -170 14/4
Nils Wikstad - John Simonsson Göran Folke - Jorund Nordin 2 V+2 Kn -170 14/4
Peter Flodqvist - Claes Melin Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 4 V= 4 -620 7/11
Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 4 V= 4 -620 7/11
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Christina Martin - Björn Westergren 4 V= 4 -620 7/11
Lars Nilsson - Anita Brynje Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 4 V= 2 -620 7/11
Agneta Boberg - Lennart Rehle Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 4 Ö+1 E -650 1/17
Lennart Keussen - Carl Nordmark Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 4 V+1 4 -650 1/17

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Nord giv
ingen i zon
ED863
84
K93
862
10
E73
E10
EKDkn1094
kn92
D5
Dkn87542
5
K754
Kkn10962
6
73

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N42884
S42884
Ö911448
V911448
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Boberg - Lennart Rehle Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 6 V-3 E 150 18/0
Mi Andrén - Åke Falkunge Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 5 V-2 3 100 15/3
Lars Nilsson - Anita Brynje Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 5 V-2 4 100 15/3
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Christina Martin - Björn Westergren 4 N-2 5 -100 12/6
Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 3 V= 8 -110 9/9
Nils Wikstad - John Simonsson Göran Folke - Jorund Nordin 3 V= 8 -110 9/9
Göran Ryman - Ewa Ryman Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 3 V+1 8 -130 5/13
Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh Anki Landarv - Bo Landarv 4 V= 8 -130 5/13
Peter Flodqvist - Claes Melin Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 4 Ö+1 9 -150 2/16
Lennart Keussen - Carl Nordmark Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 5 Ö= Kn -400 0/18

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Öst giv
N-S i zon
742
D85
K9532
K8
Dkn86
E973

ED632
K9
kn10642
1086
kn104
E1053
K
EDkn74
975

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N49378
S49378
Ö941055
V941055
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Flodqvist - Claes Melin Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 3 S= D 110 18/0
Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 4 V-2 K 100 16/2
Mi Andrén - Åke Falkunge Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo 4 V-1 2 50 13/5
Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh Anki Landarv - Bo Landarv 3 Ö-1 E 50 13/5
Lars Nilsson - Anita Brynje Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 4 S-1 E -100 10/8
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Christina Martin - Björn Westergren 5 S-2 E -200 7/11
Nils Wikstad - John Simonsson Göran Folke - Jorund Nordin 5 S-2 2 -200 7/11
Agneta Boberg - Lennart Rehle Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 4 V= E -420 3/15
Lennart Keussen - Carl Nordmark Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 4 V= 2 -420 3/15
Göran Ryman - Ewa Ryman Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 3D V+1 K -630 0/18

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Syd giv
Ö-V i zon
K8742
87
EKDkn52
D103
D106
104
Dkn1065
65
Ekn432
76
K972
Ekn9
K95
983
E843

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N6116119
S6116119
Ö72522
V72622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 4 N+2 7 480 17/1
Lars Nilsson - Anita Brynje Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh 4 N+2 5 480 17/1
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Marianne Larsson - Gunnar Andersson 3NT S+2 D 460 14/4
Mi Andrén - Åke Falkunge Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 4 N+1 E 450 12/6
Peter Flodqvist - Claes Melin Christina Martin - Björn Westergren 3NT S+1 6 430 10/8
Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén Göran Ryman - Ewa Ryman 3NT S= D 400 7/11
Anki Landarv - Bo Landarv Lennart Keussen - Carl Nordmark 3NT S= D 400 7/11
Göran Folke - Jorund Nordin Agneta Boberg - Lennart Rehle 1 N+4 7 200 4/14
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 6 N-2 5 -100 2/16
Nils Wikstad - John Simonsson Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 6NT S-3 D -150 0/18

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Väst giv
alla i zon
EK97
Kkn75
Dkn76
kn
854
10832
109
8542
1063
D4
K5432
E96
Dkn2
E96
E8
KD1073

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N1210111212
S1210111212
Ö12211
V12211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Anita Brynje Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh 6NT N= 5 1440 18/0
Peter Flodqvist - Claes Melin Christina Martin - Björn Westergren 3NT S+3 2 690 12/6
Mi Andrén - Åke Falkunge Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 3NT S+3 2 690 12/6
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 3NT N+3 2 690 12/6
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Marianne Larsson - Gunnar Andersson 3NT N+3 3 690 12/6
Anki Landarv - Bo Landarv Lennart Keussen - Carl Nordmark 3NT S+3 10 690 12/6
Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén Göran Ryman - Ewa Ryman 3NT S+2 8 660 5/13
Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT N+2 D 660 5/13
Göran Folke - Jorund Nordin Agneta Boberg - Lennart Rehle 3NT S+1 3 630 2/16
Nils Wikstad - John Simonsson Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 5 N= 4 600 0/18

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Nord giv
N-S i zon
65
K76
KD10
KD532
kn7
kn84
kn975432
kn
E83
532
E8
E10864
KD10942
ED109
6
97

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N869910
S85999
Ö57343
V57343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mi Andrén - Åke Falkunge Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 3NT N+2 3 660 18/0
Peter Flodqvist - Claes Melin Christina Martin - Björn Westergren 3 S+1 Kn 170 15/3
Nils Wikstad - John Simonsson Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström 3 S+1 Kn 170 15/3
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Marianne Larsson - Gunnar Andersson 4 V-3 6 150 12/6
Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén Göran Ryman - Ewa Ryman 2 S+1 Kn 140 10/8
Anki Landarv - Bo Landarv Lennart Keussen - Carl Nordmark 4 S-1 Kn -100 8/10
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth 3NT N-2 4 -200 3/15
Göran Folke - Jorund Nordin Agneta Boberg - Lennart Rehle 4 S-2 Kn -200 3/15
Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT N-2 2 -200 3/15
Lars Nilsson - Anita Brynje Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh 4 S-2 Kn -200 3/15

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Öst giv
Ö-V i zon
EK3
kn9532
65
Ekn6
9
D10
kn74
KD108432
D1086
EK64
1098
75
kn7542
87
EKD32
9

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N69898
S69898
Ö73434
V73434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 4D S= K 590 18/0
Peter Flodqvist - Claes Melin Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 4 S= K 420 16/2
Lennart Keussen - Carl Nordmark Lars Nilsson - Anita Brynje 3NT N= 4 400 14/4
Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 3 V-2 E 200 10/8
Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth Göran Ryman - Ewa Ryman 3 V-2 E 200 10/8
Nils Wikstad - John Simonsson Agneta Boberg - Lennart Rehle 3 V-2 E 200 10/8
Mi Andrén - Åke Falkunge Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh 3 S= K 140 6/12
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Christina Martin - Björn Westergren 4 S-1 8 -50 2/16
Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo Göran Folke - Jorund Nordin 4 S-1 K -50 2/16
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Anki Landarv - Bo Landarv 3 S-1 Kn -50 2/16

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Syd giv
alla i zon
K1064
Ekn4
95
EKkn7
E
K8532
ED8742
3
Dkn9875
10
K63
952
32
D976
kn10
D10864

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N92766
S92766
Ö310675
V310675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Flodqvist - Claes Melin Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 3 Ö-2 Kn 200 17/1
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Christina Martin - Björn Westergren 2NT V-2 E 200 17/1
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Anki Landarv - Bo Landarv 3 S+2 E 150 14/4
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 4 V-1 E 100 11/7
Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth Göran Ryman - Ewa Ryman 4 Ö-1 Kn 100 11/7
Mi Andrén - Åke Falkunge Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh 1NT N= 8 90 8/10
Lennart Keussen - Carl Nordmark Lars Nilsson - Anita Brynje 3 V= E -110 6/12
Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo Göran Folke - Jorund Nordin 3 V+2 E -150 3/15
Nils Wikstad - John Simonsson Agneta Boberg - Lennart Rehle 2 Ö+3 E -150 3/15
Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 2 N-4 10 -400 0/18

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2019.02.16

Väst giv
ingen i zon
94
D43
KDkn76
532
E872
kn97
432
EK4
Dkn10
E82
E5
kn10986
K653
K1065
1098
D7

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N35422
S35522
Ö10781111
V10781111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Flodqvist - Claes Melin Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 3 V-1 K 50 16/2
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Anders d´Aquino - Kristina Olsson-Söderhäll 5 Ö-1 10 50 16/2
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Anki Landarv - Bo Landarv 5 Ö-1 8 50 16/2
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Christina Martin - Björn Westergren 2 Ö+2 5 -130 12/6
Mi Andrén - Åke Falkunge Fredrik Sandvall - Birgitta Alandh 3NT Ö+1 10 -430 9/9
Nils Wikstad - John Simonsson Agneta Boberg - Lennart Rehle 3NT V+1 K -430 9/9
Andreia Swahn - Inger Tibell-Flemström Pål Nyrén - Maija Lempiäinen Nyrén 3NT Ö+2 6 -460 5/13
Yvonne Flodqvist - Jolanta Abrigo Göran Folke - Jorund Nordin 3NT Ö+2 10 -460 5/13
Catharina Eneroth Björkman - Eva Eneroth Göran Ryman - Ewa Ryman 3NT Ö+3 5 -490 1/17
Lennart Keussen - Carl Nordmark Lars Nilsson - Anita Brynje 3NT Ö+3 5 -490 1/17