Kommande tävlingar
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel barometer 2019-01-31 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel barometer 2019-01-31

Partävling, 10 bord, 19 par. Antal brickor: 18. Medel: 143.5.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Linda Eklund - Hans Gösta Engren

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 6, Eva Angestad - Laila Näslund
13 N= 110 15.0 94% 15 94.0%97E10KD654Kn976 K6965Kn10872EK10
22 V+1 -140 5.0 31% 20 62.5%EK1084D95Kn10765 96432KD107KD42
Rond 2, som NS mot par 8, Bertil Häggström - Torsten Stier
34 S-1 -50 5.0 31% 25 52.0%E7652Kn63D9854 KDKn3KD97EKn1062
42 S-1 -100 3.0 19% 28 43.8%K102D986Kn763K6 Kn987K4E2E9832
Rond 3, som NS mot par 10, Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg
54 Ö+1 -450 9.0 56% 37 46.2%D10942Kn8742K96 963EKn105963Kn103
64 N-2 -100 0.0 0% 37 38.5%Kn98762KKn63427 E43D1054E3KD83
Rond 4, som ÖV mot par 12, Lena Andersson - Jan Jacobsson
72 N+1 -140 6.0 38% 43 38.4%DKn654ED864K87 Kn76K107322E643
83 N-1 50 9.0 56% 52 40.6%KnKKn95EK83E972 985432762Kn854
Rond 5, som NS mot par 14, Ingrid Persson - Anita Ivrell
95 S-2 -100 0.0 0% 52 36.1%74DKn7ED854D76 E93E4KKn1092Kn92
105 Ö= -650 1.0 6% 53 33.1%9864Kn652Kn96K4 710743875EKn1087
Rond 6, som ÖV mot par 16, Gunilla Hermansson - Karin Selin
111 Ö+1 110 16.0 100% 69 39.2%E9873Kn9EKKn4D4 42D87432985E6
124D S-2 500 16.0 100% 85 44.2%41086EDKn63DKn52 DKn9E942K1097E6
Rond 7, som NS mot par 18, Carin Risberg - Wilmer Tengerström
134 N+1 650 15.0 94% 100 48.1%KD82KKn2K72532 EKn63ED7684EKn6
143NT S-2 -100 3.0 19% 103 46.0%63E62D42ED954 D98K1095EK9786
Rond 8, som ÖV mot par 1, Göran Berggren - Lars Magnusson
153NT V+1 430 9.0 56% 112 46.7%EK2106D1073K1053 Kn4EKn93KKn954ED
162 V= 110 10.0 63% 122 47.7%ED83K631095EKn5 K954987EK4863
Rond 9, som ÖV mot par 3, Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman
174 Ö-1 -50 6.0 38% 128 47.1%98KD1087495D43 Kn10652Kn632EK97
182NT N+3 -210 10.0 63% 138 48.0%643D962Kn75Kn32 KKn102E87543939

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Nord giv
ingen i zon
97
E10
KD654
kn976
ED53
kn874
E
8432
kn10842
KD32
93
D5
K6
965
kn10872
EK10

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N79335
S79335
Ö4310104
V4310104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg Bertil Häggström - Torsten Stier 3 S= 5 110 15.0/1.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Eva Angestad - Laila Näslund 3 N= 2 110 15.0/1.0
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 3 S-1 E -50 12.0/4.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V= 7 -110 10.0/6.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V+1 E -140 7.0/9.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Göran Berggren - Lars Magnusson 3 V= E -140 7.0/9.0
Liane Svensson - Yngve Sandström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 V+2 K -170 3.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö+1 7 -170 3.0/13.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V= E -420 0.0/16.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell     - 9.2/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Öst giv
N-S i zon
EK10
84
D95
kn10765
5
Ekn9632
Ekn103
93
Dkn87
5
K87642
E8
96432
KD107

KD42

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N92595
S92585
Ö410848
V410848
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 Ö-1 2 50 15.0/1.0
Liane Svensson - Yngve Sandström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 V-1 E 50 15.0/1.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Lena Andersson - Jan Jacobsson Pass   12.0/4.0
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 2 V= E -110 10.0/6.0
Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg Bertil Häggström - Torsten Stier 2 V+1 7 -140 5.0/11.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Eva Angestad - Laila Näslund 2 V+1 E -140 5.0/11.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V= E -140 5.0/11.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Göran Berggren - Lars Magnusson 2 Ö+1 D -140 5.0/11.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 Ö+2 K -150 0.0/16.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell     - 9.2/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Syd giv
Ö-V i zon
E7652
kn63
D9
854
108
E1084
K73
ED97
94
52
1086542
Kkn3
KDkn3
KD97
Ekn
1062

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N33786
S33786
Ö99655
V99655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Eva Angestad - Laila Näslund 3 N= 2 140 16.0/0.0
Göran Berggren - Lars Magnusson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 1NT S+1 7 120 14.0/2.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Liane Svensson - Yngve Sandström 2 S= 10 110 11.0/5.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 S= E 110 11.0/5.0
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S-1 8 -50 5.0/11.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S-1 7 -50 5.0/11.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 3 S-1 9 -50 5.0/11.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Bertil Häggström - Torsten Stier 4 S-1 E -50 5.0/11.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N-2 K -100 0.0/16.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin     - 4.3/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Väst giv
alla i zon
K102
D986
kn763
K6
6543
Ekn107
K98
kn5
ED
532
D1054
D1074
kn987
K4
E2
E9832

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N76676
S75676
Ö67757
V67757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Liane Svensson - Yngve Sandström 1 V-2 6 200 16.0/0.0
Göran Berggren - Lars Magnusson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 1 S+3 E 170 14.0/2.0
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT N= 5 90 9.0/7.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1NT N= 10 90 9.0/7.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT N= 5 90 9.0/7.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 1NT N= 7 90 9.0/7.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 1NT N-1 5 -100 3.0/13.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Bertil Häggström - Torsten Stier 2 S-1 5 -100 3.0/13.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Eva Angestad - Laila Näslund 1NT N-3 4 -300 0.0/16.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin     - 4.3/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Nord giv
N-S i zon
D10
942
kn8742
K96
kn8
KD83
EK10
8754
EK7542
76
D5
ED2
963
Ekn105
963
kn103

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N24322
S24322
Ö109101111
V109101111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 2 Ö+2 3 -170 16.0/0.0
Eva Angestad - Laila Näslund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö+1 E -450 9.0/7.0
Liane Svensson - Yngve Sandström Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 V+1 3 -450 9.0/7.0
Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö+1 E -450 9.0/7.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö+1 5 -450 9.0/7.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Bertil Häggström - Torsten Stier 4 Ö+1 9 -450 9.0/7.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 Ö+1 E -450 9.0/7.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Göran Berggren - Lars Magnusson 4 Ö+2 10 -480 1.0/15.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö+2 10 -480 1.0/15.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - 7.0/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Öst giv
Ö-V i zon
kn98762
Kkn63
42
7
D10
E97
kn109876
102
K5
82
KD5
Ekn9654
E43
D1054
E3
KD83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Laila Näslund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N= 4 420 16.0/0.0
Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 N+2 K 170 14.0/2.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Göran Berggren - Lars Magnusson 2 S+1 10 140 11.0/5.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Bertil Häggström - Torsten Stier 2 S+1 10 140 11.0/5.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 3 V-1 7 100 8.0/8.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 S-1 E -50 6.0/10.0
Liane Svensson - Yngve Sandström Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 Ö= E -90 3.0/13.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö= E -90 3.0/13.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N-2 5 -100 0.0/16.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - 7.0/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Syd giv
alla i zon
EK109853
98
kn109
2
kn76
K10732
2
E643
D
kn654
ED864
K87
42
ED
K753
Dkn1095

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N= E 620 16.0/0.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V-2 E 200 14.0/2.0
Eva Angestad - Laila Näslund Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 N= D 140 10.0/6.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N+1 E 140 10.0/6.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 2 N+1 7 140 10.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Liane Svensson - Yngve Sandström 2 N= E 110 6.0/10.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 4 N-1 Kn -100 3.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Bertil Häggström - Torsten Stier 3 N-1 5 -100 3.0/13.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 V+1 2 -170 0.0/16.0
Göran Berggren - Lars Magnusson     - -/9.7

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Väst giv
ingen i zon
EK106
E8
D105
K1063
985432
76
2
kn854
kn
Kkn95
EK83
E972
D7
D10432
kn9764
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Ingemar Svensson - Sören Jansson 1NT N+2 2 150 15.0/1.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT N+2 5 150 15.0/1.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 Ö-2 D 100 12.0/4.0
Eva Angestad - Laila Näslund Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 N-1 Kn -50 7.0/9.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 N-1 Kn -50 7.0/9.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Liane Svensson - Yngve Sandström 3 N-1 E -50 7.0/9.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Bertil Häggström - Torsten Stier 1 N-1 E -50 7.0/9.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 2 N-2 Kn -100 2.0/14.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 4 N-3 E -150 0.0/16.0
Göran Berggren - Lars Magnusson     - -/9.7

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Nord giv
Ö-V i zon
74
Dkn7
ED854
D76
Dkn1052
K10986
7
108
K86
532
63
EK543
E93
E4
Kkn1092
kn92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Berggren - Lars Magnusson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 S+1 6 130 15.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S+1 10 130 15.0/1.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Ulla Nilsson - Lena Johansson 2NT S= D 120 12.0/4.0
Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N= E 110 10.0/6.0
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Eva Angestad - Laila Näslund 2 N= E 90 7.0/9.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S= 8 90 7.0/9.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Liane Svensson - Yngve Sandström 4 N-1 E -50 3.0/13.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 S-1 K -50 3.0/13.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ingrid Persson - Anita Ivrell 5 S-2 D -100 0.0/16.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman     - -/8.4

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Öst giv
alla i zon
9864
kn652
kn96
K4
Dkn53
KD
KD103
D52
EK102
E98
E42
963
7
10743
875
Ekn1087

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Eva Angestad - Laila Näslund 5 Ö-1 7 100 15.0/1.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Ulla Nilsson - Lena Johansson 6NT Ö-1 8 100 15.0/1.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö+3 K -200 12.0/4.0
Göran Berggren - Lars Magnusson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö+4 E -230 10.0/6.0
Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö= 8 -620 6.0/10.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Liane Svensson - Yngve Sandström 4 Ö= 8 -620 6.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V= K -620 6.0/10.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ingrid Persson - Anita Ivrell 5 Ö= 3 -650 1.0/15.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö+1 10 -650 1.0/15.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman     - -/8.4

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Syd giv
ingen i zon
D5
EK
763
kn109872
42
D87432
985
E6
E9873
kn9
EKkn4
D4
Kkn106
1065
D102
K53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö-3 K 150 16.0/0.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 3 N= E 110 14.0/2.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Eva Angestad - Laila Näslund 3 Ö-2 3 100 12.0/4.0
Göran Berggren - Lars Magnusson Liane Svensson - Yngve Sandström 2 Ö-1 3 50 10.0/6.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 N-1 9 -50 7.0/9.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 4 N-1 E -50 7.0/9.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 1 Ö= K -80 3.0/13.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 1 Ö= 5 -80 3.0/13.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1 Ö+1 10 -110 0.0/16.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson     - 6.4/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Väst giv
N-S i zon
E52
Dkn
842
109873
Dkn9
E942
K1097
E6
4
1086
EDkn63
Dkn52
K108763
K753
5
K4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 4 V-2 E 100 16.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 V-1 E 50 14.0/2.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V= 10 -110 10.0/6.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 2 V+1 D -110 10.0/6.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 3 V= E -110 10.0/6.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3 V+2 3 -150 6.0/10.0
Göran Berggren - Lars Magnusson Liane Svensson - Yngve Sandström 3NT V= 10 -400 4.0/12.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Eva Angestad - Laila Näslund 3NT V+1 3 -430 2.0/14.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4D S-2 E -500 0.0/16.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson     - 6.4/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Nord giv
alla i zon
KD82
Kkn2
K72
532
954
85
D10963
D74
107
10943
Ekn5
K1098
Ekn63
ED76
84
Ekn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 N+1 E 650 15.0/1.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N+1 E 650 15.0/1.0
Göran Berggren - Lars Magnusson Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 3NT N+1 4 630 9.0/7.0
Eva Angestad - Laila Näslund Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT S+1 9 630 9.0/7.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 3NT S+1 3 630 9.0/7.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT N+1 9 630 9.0/7.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Liane Svensson - Yngve Sandström 4 N= 8 620 4.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 N+1 8 170 2.0/14.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 5D N-6 9 -1700 0.0/16.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson     - 5.9/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Öst giv
ingen i zon
63
E62
D42
ED954
Ekn5
kn74
853
kn1072
K10742
D83
kn106
K3
D98
K1095
EK97
86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 S+1 E 130 16.0/0.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Liane Svensson - Yngve Sandström 2NT N= 10 120 14.0/2.0
Göran Berggren - Lars Magnusson Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 2 S= 2 110 12.0/4.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Karin Selin 1NT N= 7 90 10.0/6.0
Eva Angestad - Laila Näslund Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT S-1 2 -50 7.0/9.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingrid Persson - Anita Ivrell 2NT N-1 7 -50 7.0/9.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT N-2 2 -100 3.0/13.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT S-2 7 -100 3.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 3NT S-3 5 -150 0.0/16.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson     - 5.9/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Syd giv
N-S i zon
1097653
K8542
8
7
kn4
Ekn93
Kkn954
ED
EK2
106
D1073
K1053
D8
D7
E62
kn98642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Eva Angestad - Laila Näslund 3 Ö-1 8 50 15.0/1.0
Liane Svensson - Yngve Sandström Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 V-1 9 50 15.0/1.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingrid Persson - Anita Ivrell 3 V+2 7 -150 11.0/5.0
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 V+2 7 -150 11.0/5.0
Göran Berggren - Lars Magnusson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT V+1 10 -430 7.0/9.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT Ö+1 2 -430 7.0/9.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 3NT Ö+2 2 -460 2.0/14.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö+2 2 -460 2.0/14.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 3NT Ö+2 8 -460 2.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - -/8.4

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Väst giv
Ö-V i zon
7
Ekn1052
D86
KD94
K954
987
EK4
863
ED83
K63
1095
Ekn5
kn1062
D4
kn732
1072

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö-3 D 300 16.0/0.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 4 V-2 E 200 14.0/2.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Eva Angestad - Laila Näslund 1 N+1 5 110 12.0/4.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 1 N-1 10 -50 10.0/6.0
Göran Berggren - Lars Magnusson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V= 7 -110 6.0/10.0
Liane Svensson - Yngve Sandström Ingemar Svensson - Sören Jansson 1 V+1 10 -110 6.0/10.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Bertil Häggström - Torsten Stier 1 V+1 E -110 6.0/10.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingrid Persson - Anita Ivrell 1 V+2 4 -140 1.0/15.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V= 9 -140 1.0/15.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - -/8.4

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Nord giv
ingen i zon
K74
E9
KD1063
kn86
kn10652
kn63
2
EK97
98
KD10874
95
D43
ED3
52
Ekn874
1052

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Torsten Stier Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT N+1 4 430 16.0/0.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 1NT S+2 2 150 14.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 N+1 D 130 12.0/4.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö-1 E 50 10.0/6.0
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 N-1 K -50 8.0/8.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Göran Berggren - Lars Magnusson 3 Ö= E -140 5.0/11.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 Ö= E -140 5.0/11.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Eva Angestad - Laila Näslund 5 N-3 K -150 2.0/14.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 5D N-2 K -300 0.0/16.0
Liane Svensson - Yngve Sandström     - 8.1/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Öst giv
N-S i zon
E9
K10
EKD104
E1087
Kkn102
E87543
93
9
643
D962
kn75
kn32
D875
kn
862
KD654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT N+3 6 690 16.0/0.0
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT N+2 6 660 13.0/3.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Göran Berggren - Lars Magnusson 3NT N+2 2 660 13.0/3.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Anna Greta Bäck - Marianne Nyberg 5 S= E 600 9.0/7.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 N= E 600 9.0/7.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2NT N+3 D 210 6.0/10.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N+2 D 150 2.0/14.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Eva Angestad - Laila Näslund 4 N+1 2 150 2.0/14.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 S+2 E 150 2.0/14.0
Liane Svensson - Yngve Sandström     - 8.1/-