Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2019-04-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2019-04-08

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för May Åkesson - Liane Svensson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 20, Ylva Papp - Kerstin Westin
13 Ö+1 170 11 55% 11 55.0%KKn87653EK94D7 4283K1096KKn982
23 Ö-2 -100 4 20% 15 37.5%E632D432KDE76 Kn98410965E5DKn2
Rond 2, som NS mot par 19, Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus
32 N+3 150 13 65% 28 46.7%KD83E10656ED83 74D7E54Kn97542
43 V+1 -170 12 60% 40 50.0%D8384K10762743 K10742K972Kn432
Rond 3, som NS mot par 18, Kerstin Selin - Birgitta Svensson
52 V= -110 18 90% 58 58.0%E1095310852ED64 Kn898643D64953
63 V+2 -150 15 75% 73 60.8%D743Kn95Kn54732 EKn106E861098654
Rond 4, som ÖV mot par 17, Laila Näslund - Eva Angestad
74 Ö-1 -100 14 70% 87 62.1%4EDKn542Kn7KKn109 EDKn2K9332D742
84D N-2 300 20 100% 107 66.9%E743432E109643 K1052EDKn1087D75
Rond 5, som NS mot par 16, Emil Tibblin - Staffan Hedman
96 Ö= -1430 1 5% 108 60.0%Kn98653EK875310 E4327Kn10987643
10Pass 3 15% 111 55.5%Kn98K7E76K7542 D2Kn1085485EDKn9
Rond 6, som NS mot par 15, Ing-Marie Östman - Linda Eklund
112NT V= -120 12 60% 123 55.9%DKn107D7108652109 941084EKD97652
123 Ö+3 -230 6 30% 129 53.8%642D102KD105342 K5E654EKn942109
Rond 7, som NS mot par 14, Dan Mattsson - Thore Wernkvist
132NT S= 120 18 90% 147 56.5%K10KKn2D5326543 D8843EK98ED82
144 N= 420 17 85% 164 58.6%ED76E109K9EKDKn 10854543EKn82108
Rond 8, som NS mot par 13, Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin
152 S= 110 20 100% 184 61.3%10985DKn9Kn1021062 K763E1098EK987
164 V-2 200 19 95% 203 63.4%KD6D7DKn754K42 EKn85KnK1083D1075
Rond 9, som NS mot par 12, Lena Johansson - Poul Steckhahn
174 Ö-1 50 13 65% 216 63.5%EKn104K74295D108 976E863E96542
183 Ö+1 -170 10 50% 226 62.8%E7DEKn108E97542 9498532652Kn103
Rond 10, som NS mot par 11, Louise Edholm - Roger Edholm
193 V-1 100 10 50% 236 62.1%109985D82E10532 K7E432EKKn743D
204 N= 620 12 60% 248 62.0%D7652D84324D7 EK9896E102EK94
Rond 11, som ÖV mot par 22, Roland Andersson - Lars Hedberg
213NT V= 400 14 70% 262 62.4%10753K736DKn842 EKn4E8DKn942EK9
224 V= 620 19 95% 281 63.9%D1093EK86543EKn KKn752Kn107E71085
Rond 12, som ÖV mot par 21, Lena Andersson - Jan Jacobsson
234 V+1 650 12 60% 293 63.7%6210986534EK53 EK9DKn2E965DKn6
244 N-3 150 20 100% 313 65.2%E10932D763E986 Kn42D1042K107432

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Nord giv
ingen i zon
109
10752
E832
E43
42
83
K1096
Kkn982
Kkn87653
EK94
D7
ED
Dkn6
kn54
D10765

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N66635
S66635
Ö77797
V77787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö-2 6 100 20/0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 V= D -110 18/2
Roland Andersson - Lars Hedberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö+1 D -140 16/4
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 Ö+2 5 -170 9/11
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö+1 Kn -170 9/11
Ingemar Svensson - Sören Jansson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 Ö+1 5 -170 9/11
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 Ö+2 D -170 9/11
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 3 Ö+1 5 -170 9/11
Ylva Papp - Kerstin Westin May Åkesson - Liane Svensson 3 Ö+1 6 -170 9/11
Anita Ivrell - Ingrid Persson Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö= 5 -420 1/19
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 Ö= 5 -420 1/19

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Öst giv
N-S i zon
K105
EK8
kn7432
43
kn984
10965
E5
Dkn2
E632
D432
KD
E76
D7
kn7
10986
K10985

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N89556
S89556
Ö54876
V54776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Andersson - Lars Hedberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT Ö-3 8 150 20/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2NT Ö-2 5 100 16/4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-2 4 100 16/4
Ylva Papp - Kerstin Westin May Åkesson - Liane Svensson 3 Ö-2 10 100 16/4
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 2NT Ö-1 5 50 9/11
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö-1 10 50 9/11
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 Ö-1 9 50 9/11
Louise Edholm - Roger Edholm Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö-1 10 50 9/11
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1NT Ö= 5 -90 4/16
Anita Ivrell - Ingrid Persson Laila Näslund - Eva Angestad 2 V= 4 -110 2/18
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 1NT Ö+2 5 -150 0/20

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Syd giv
Ö-V i zon
KD83
E1065
6
ED83
106
9842
D1083
K106
Ekn952
Kkn3
Kkn972
74
D7
E54
kn97542

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N103767
S103757
Ö29563
V29663
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kerstin Selin - Birgitta Svensson 5 N+1 E 420 20/0
Kerstin Engström - Eva Engström Louise Edholm - Roger Edholm 5 N= E 400 17/3
Lena Johansson - Poul Steckhahn Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 N= E 400 17/3
May Åkesson - Liane Svensson Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 2 N+3 E 150 13/7
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ylva Papp - Kerstin Westin 4 N+1 E 150 13/7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 N= E 130 10/10
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Laila Näslund - Eva Angestad 5 N-1 E -50 7/13
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 5 N-1 2 -50 7/13
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 Ö+1 2 -110 4/16
Anita Ivrell - Ingrid Persson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö+1 D -130 1/19
Roland Andersson - Lars Hedberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö= D -130 1/19

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Väst giv
alla i zon
D83
84
K10762
743
E95
D1065
E5
E986
kn6
Ekn3
D98
KDkn105
K10742
K972
kn43
2

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N26363
S26363
Ö1061069
V1061069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Andersson - Lars Hedberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT V-2 2 200 20/0
Kerstin Engström - Eva Engström Louise Edholm - Roger Edholm 5 V-1 2 100 18/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 S-1 6 -100 16/4
May Åkesson - Liane Svensson Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 3 V+1 6 -170 12/8
Anita Ivrell - Ingrid Persson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 V+3 2 -170 12/8
Lena Johansson - Poul Steckhahn Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V+1 6 -170 12/8
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT V+1 2 -630 8/12
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V+1 2 -650 6/14
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V+2 2 -660 2/18
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö+2 2 -660 2/18
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT V+2 7 -660 2/18

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Nord giv
N-S i zon
E10953
10
852
ED64
D4
EKD2
Kkn109
1087
K762
kn75
E73
Kkn2
kn8
98643
D64
953

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N32352
S32352
Ö91110810
V91110811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 V-1 E 50 20/0
May Åkesson - Liane Svensson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 V= 8 -110 18/2
Lena Andersson - Jan Jacobsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 V= E -140 16/4
Emil Tibblin - Staffan Hedman Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 V+2 10 -150 13/7
Ylva Papp - Kerstin Westin Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 1NT V+2 5 -150 13/7
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT Ö= 4 -400 9/11
Louise Edholm - Roger Edholm Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT Ö= 4 -400 9/11
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V= E -420 6/14
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V+1 4 -430 4/16
Kerstin Engström - Eva Engström Roland Andersson - Lars Hedberg 3NT Ö+2 4 -460 1/19
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT Ö+2 9 -460 1/19

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Öst giv
Ö-V i zon
D743
kn95
kn54
732
K952
D3
E10983
Kkn
8
K10742
KD762
ED
Ekn106
E86

1098654

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N72262
S72262
Ö5111169
V5111069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT V-1 3 100 19/1
Emil Tibblin - Staffan Hedman Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 5 V-1 2 100 19/1
May Åkesson - Liane Svensson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 V+2 7 -150 15/5
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 V+1 9 -150 15/5
Kerstin Engström - Eva Engström Roland Andersson - Lars Hedberg 5 V= 2 -600 7/13
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V= 3 -600 7/13
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT V= 7 -600 7/13
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V= 3 -600 7/13
Louise Edholm - Roger Edholm Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 V= 3 -600 7/13
Ylva Papp - Kerstin Westin Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 5 V= 7 -600 7/13
Lena Andersson - Jan Jacobsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT Ö+2 10 -660 0/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Syd giv
alla i zon
1053
6
KD1084
E863
EDkn2
K93
32
D742
4
EDkn542
kn7
Kkn109
K9876
1087
E965
5

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N29275
S39285
Ö94757
V94757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö-2 5 200 15/5
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ylva Papp - Kerstin Westin 4 Ö-2 5 200 15/5
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö-2 5 200 15/5
Lena Johansson - Poul Steckhahn Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö-2 5 200 15/5
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö-2 5 200 15/5
Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 Ö-2 5 200 15/5
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 Ö-1 5 100 6/14
Laila Näslund - Eva Angestad May Åkesson - Liane Svensson 4 Ö-1 5 100 6/14
Roland Andersson - Lars Hedberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö-1 5 100 6/14
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 V+4 6 -170 2/18
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö= E -620 0/20

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Väst giv
ingen i zon
D98
K1098742
kn9
8
K1052
EDkn
1087
D75
E74
3
432
E109643
kn63
65
EKD65
Kkn2

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N47866
S47866
Ö95576
V95576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Louise Edholm - Roger Edholm 3NT V-3 Kn 150 20/0
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N= E 140 18/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 V-2 Kn 100 16/4
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 N-1 E -50 12/8
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 N-1 E -50 12/8
Lena Johansson - Poul Steckhahn Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 N-1 E -50 12/8
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 N-2 E -100 7/13
Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 N-2 E -100 7/13
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ylva Papp - Kerstin Westin 4 N-3 E -150 3/17
Roland Andersson - Lars Hedberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N-3 E -150 3/17
Laila Näslund - Eva Angestad May Åkesson - Liane Svensson 4D N-2 E -300 0/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Nord giv
Ö-V i zon
kn9865
3
EK8753
10
10
KD1052
D642
Ekn2
KD7
Ekn9864

KD95
E432
7
kn109
87643

Optimalt kontrakt: 6D N-3 -500
 NT
N58093
S48083
Ö831246
V841246
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Ylva Papp - Kerstin Westin 4 V+2 10 -680 13/7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Roland Andersson - Lars Hedberg 4 Ö+2 E -680 13/7
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö+2 Kn -680 13/7
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 4 Ö+2 9 -680 13/7
Louise Edholm - Roger Edholm Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö+2 Kn -680 13/7
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö+2 9 -680 13/7
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 Ö+2 E -680 13/7
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 5 Ö+1 E -680 13/7
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö+3 3 -710 4/16
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 6 Ö= E -1430 1/19
May Åkesson - Liane Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 6 Ö= E -1430 1/19

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Öst giv
alla i zon
kn98
K7
E76
K7542
E1063
D632
Dkn103
10
K754
E9
K942
863
D2
kn10854
85
EDkn9

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N94746
S94746
Ö49696
V49696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N+2 E 130 20/0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 2NT N= 5 120 18/2
Kerstin Engström - Eva Engström Ylva Papp - Kerstin Westin 2 N+1 2 110 13/7
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 N= 2 110 13/7
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 N= 5 110 13/7
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1 S+1 E 110 13/7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Roland Andersson - Lars Hedberg 2 N= 4 90 7/13
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 2 N= E 90 7/13
May Åkesson - Liane Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman Pass   3/17
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lena Andersson - Jan Jacobsson Pass   3/17
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 Ö+1 E -110 0/20

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Syd giv
ingen i zon
Dkn107
D7
108652
109
K82
96532
4
Ekn83
E653
EKkn
kn73
KD4
94
1084
EKD9
7652

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N26232
S26232
Ö10611108
V10611108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 Ö-1 E 50 17/3
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Roland Andersson - Lars Hedberg 3NT V-1 6 50 17/3
Lena Johansson - Poul Steckhahn Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT V-1 5 50 17/3
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT V-1 2 50 17/3
May Åkesson - Liane Svensson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2NT V= 5 -120 12/8
Laila Näslund - Eva Angestad Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 Ö+3 E -200 10/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Andersson - Jan Jacobsson 2NT Ö+3 2 -210 8/12
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö= E -420 6/14
Kerstin Engström - Eva Engström Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 4 V+1 10 -450 2/18
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ylva Papp - Kerstin Westin 4 V+1 10 -450 2/18
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 Ö+1 E -450 2/18

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Väst giv
N-S i zon
642
D102
KD1053
42
kn3
K973
876
Dkn86
ED10987
kn8

EK753
K5
E654
Ekn942
109

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N29626
S29626
Ö1146116
V1146116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 S= 3 110 20/0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S-1 D -100 18/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 Ö+1 E -140 16/4
Kerstin Engström - Eva Engström Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 3 Ö+1 E -170 13/7
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Roland Andersson - Lars Hedberg 3 Ö+1 E -170 13/7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 Ö+4 E -200 9/11
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ylva Papp - Kerstin Westin 3 Ö+2 E -200 9/11
May Åkesson - Liane Svensson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 Ö+3 10 -230 6/14
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö+1 10 -450 3/17
Laila Näslund - Eva Angestad Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö+1 E -450 3/17
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5D S-2 Kn -500 0/20

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Nord giv
alla i zon
K10
Kkn2
D532
6543
kn9752
D97
64
Kkn7
E643
E1065
kn107
109
D8
843
EK98
ED82

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N88557
S88557
Ö55886
V55886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT S= 2 600 20/0
May Åkesson - Liane Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT S= 2 120 18/2
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 N+2 6 110 15/5
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Kerstin Engström - Eva Engström 2 S+1 4 110 15/5
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Roland Andersson - Lars Hedberg 1NT S= 5 90 12/8
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2NT S-1 5 -100 9/11
Anita Ivrell - Ingrid Persson Louise Edholm - Roger Edholm 2NT S-1 5 -100 9/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT S-2 5 -200 4/16
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Laila Näslund - Eva Angestad 2NT S-2 2 -200 4/16
Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus Ingemar Svensson - Sören Jansson 2NT S-2 2 -200 4/16
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT S-3 7 -300 0/20

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Öst giv
ingen i zon
ED76
E109
K9
EKDkn
K2
D8
D1063
97632
kn93
Kkn762
754
54
10854
543
Ekn82
108

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N9981110
S10981110
Ö33413
V34513
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Laila Näslund - Eva Angestad 4 N+1 5 450 20/0
May Åkesson - Liane Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N= 2 420 17/3
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 N= 2 420 17/3
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT N= 6 400 8/12
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Roland Andersson - Lars Hedberg 3NT N= 2 400 8/12
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT N= 6 400 8/12
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT N= 2 400 8/12
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT N= 6 400 8/12
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Kerstin Engström - Eva Engström 3NT N= 2 400 8/12
Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT N= 2 400 8/12
Anita Ivrell - Ingrid Persson Louise Edholm - Roger Edholm 3NT N-1 6 -50 0/20

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Syd giv
N-S i zon
10985
Dkn9
kn102
1062
kn42
K86542
73
D5
ED
73
EKD654
kn43
K763
E10
98
EK987

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N74464
S74474
Ö69969
V69869
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
May Åkesson - Liane Svensson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 S= 2 110 20/0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö-1 K 50 16/4
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Louise Edholm - Roger Edholm 4 V-1 10 50 16/4
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V-1 2 50 16/4
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Engström - Eva Engström 3 N-1 E -100 11/9
Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S-1 3 -100 11/9
Anita Ivrell - Ingrid Persson Roland Andersson - Lars Hedberg 3 Ö= E -110 7/13
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö= E -110 7/13
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+2 E -130 4/16
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 V= 10 -140 2/18
Ylva Papp - Kerstin Westin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 S-2 7 -200 0/20

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Väst giv
Ö-V i zon
KD6
D7
Dkn754
K42
1074
EK10963
62
E3
932
8542
E9
kn986
Ekn85
kn
K1083
D1075

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N895105
S895105
Ö43838
V43838
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
May Åkesson - Liane Svensson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 V-2 D 200 19/1
Ylva Papp - Kerstin Westin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 V-2 2 200 19/1
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 S= K 140 16/4
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Engström - Eva Engström 4 N= 2 130 14/6
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Louise Edholm - Roger Edholm 3 S-1 E -50 10/10
Anita Ivrell - Ingrid Persson Roland Andersson - Lars Hedberg 2 S-1 E -50 10/10
Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 N-1 8 -50 10/10
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 N-2 4 -100 5/15
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5 N-2 2 -100 5/15
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 V= 4 -110 2/18
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 V+1 2 -140 0/20

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Nord giv
ingen i zon
Ekn104
K742
95
D108
KD832
D8
KD1072
3
65
Ekn10953
kn4
Kkn7
97
6
E863
E96542

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N84456
S84456
Ö48976
V48976
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 Ö-2 E 100 18/2
Ylva Papp - Kerstin Westin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 V-2 9 100 18/2
Lena Andersson - Jan Jacobsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4D Ö-1 E 100 18/2
May Åkesson - Liane Svensson Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 Ö-1 E 50 13/7
Ingemar Svensson - Sören Jansson Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö-1 2 50 13/7
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 2 Ö+1 7 -140 9/11
Emil Tibblin - Staffan Hedman Kerstin Engström - Eva Engström 3 Ö= E -140 9/11
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 S-3 3 -150 6/14
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Roland Andersson - Lars Hedberg 2 Ö+2 E -170 4/16
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 3NT Ö+1 6 -430 2/18
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT Ö+2 2 -460 0/20

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Öst giv
N-S i zon
E7
D
Ekn108
E97542
KDkn5
K104
K943
D6
108632
Ekn76
D7
K8
94
98532
652
kn103

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N86534
S86534
Ö578106
V578106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 V-1 D 50 19/1
Ylva Papp - Kerstin Westin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 Ö-1 9 50 19/1
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Roland Andersson - Lars Hedberg 1 Ö+3 Kn -170 10/10
May Åkesson - Liane Svensson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö+1 Kn -170 10/10
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 Ö+1 Kn -170 10/10
Ingemar Svensson - Sören Jansson Laila Näslund - Eva Angestad 3 V+1 E -170 10/10
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö+1 Kn -170 10/10
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 Ö+1 Kn -170 10/10
Lena Andersson - Jan Jacobsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 V+1 E -170 10/10
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 4 V= D -420 1/19
Emil Tibblin - Staffan Hedman Kerstin Engström - Eva Engström 4 Ö= Kn -420 1/19

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Syd giv
Ö-V i zon
109
985
D82
E10532
ED8642
K7
106
K94
kn53
Dkn106
95
kn876
K7
E432
EKkn743
D

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N69647
S69758
Ö74575
V74575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V-2 D 200 19/1
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ylva Papp - Kerstin Westin 3 V-2 D 200 19/1
Roland Andersson - Lars Hedberg Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 S+2 E 150 16/4
Kerstin Engström - Eva Engström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 S+2 E 130 13/7
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 S+1 E 130 13/7
May Åkesson - Liane Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 3 V-1 2 100 10/10
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S-1 6 -50 7/13
Laila Näslund - Eva Angestad Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 S-1 E -50 7/13
Ingemar Svensson - Sören Jansson Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 V+1 2 -140 3/17
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 V= E -140 3/17
Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 5 N-3 Kn -150 0/20

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Väst giv
alla i zon
D7652
D8432
4
D7
kn43
Kkn5
kn85
kn853
10
E107
KD9763
1062
EK98
96
E102
EK94

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N859119
S859119
Ö48324
V48324
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 N+1 E 650 19/1
Roland Andersson - Lars Hedberg Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S+1 Kn 650 19/1
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S+1 Kn 630 16/4
May Åkesson - Liane Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 4 N= K 620 12/8
Ingemar Svensson - Sören Jansson Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 S= 5 620 12/8
Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 S= 3 620 12/8
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ylva Papp - Kerstin Westin 3 S+2 E 200 8/12
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2NT S+2 Kn 180 6/14
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 S+1 5 170 3/17
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 S+2 Kn 170 3/17
Laila Näslund - Eva Angestad Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N-1 10 -100 0/20

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Nord giv
N-S i zon
D96
10652
EK3
765
Ekn4
E8
Dkn942
EK9
10753
K73
6
Dkn842
K82
Dkn94
10875
103

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N24633
S24633
Ö118799
V118799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 Ö-1 10 50 20/0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 1 V+1 7 -90 18/2
Anita Ivrell - Ingrid Persson Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 3 V= E -110 16/4
Kerstin Engström - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT V+2 2 -180 11/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Emil Tibblin - Staffan Hedman 2NT V+2 3 -180 11/9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Laila Näslund - Eva Angestad 2NT V+2 2 -180 11/9
Ylva Papp - Kerstin Westin Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2NT V+2 E -180 11/9
Roland Andersson - Lars Hedberg May Åkesson - Liane Svensson 3NT V= 5 -400 6/14
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT V+1 2 -430 2/18
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT V+1 2 -430 2/18
Lena Johansson - Poul Steckhahn Louise Edholm - Roger Edholm 3NT V+1 E -430 2/18

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Öst giv
Ö-V i zon
E8
2
Dkn109862
D92
Kkn752
kn107
E7
1085
D1093
EK865
43
Ekn
64
D943
K5
K7643

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N89335
S89335
Ö54996
V54996
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ivrell - Ingrid Persson Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus 4 V-1 2 100 19/1
Lena Johansson - Poul Steckhahn Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö-1 3 100 19/1
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 5 N-1 E -50 16/4
Kerstin Engström - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö= K -140 12/8
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 V= 2 -140 12/8
Ylva Papp - Kerstin Westin Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 V= D -140 12/8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö+1 5 -170 8/12
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Laila Näslund - Eva Angestad 5D N-2 E -300 5/15
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 5D N-2 E -300 5/15
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 V= 2 -620 1/19
Roland Andersson - Lars Hedberg May Åkesson - Liane Svensson 4 V= E -620 1/19

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Syd giv
alla i zon
Dkn754
K4
Kkn732
2
EK9
Dkn2
E965
Dkn6
62
1098653
4
EK53
1083
E7
D108
109874

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N48276
S48276
Ö951157
V951157
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Laila Näslund - Eva Angestad 3 V+2 2 -200 18/2
Ingemar Svensson - Sören Jansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V+3 2 -200 18/2
Anita Ivrell - Ingrid Persson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 Ö+2 8 -200 18/2
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ylva Papp - Kerstin Westin 4D N-2 4 -500 14/6
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 Ö+1 3 -650 8/12
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 V+1 2 -650 8/12
Louise Edholm - Roger Edholm Roland Andersson - Lars Hedberg 4 V+1 2 -650 8/12
Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 V+1 2 -650 8/12
Lena Andersson - Jan Jacobsson May Åkesson - Liane Svensson 4 V+1 2 -650 8/12
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 Ö+2 3 -680 1/19
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Kerstin Engström - Eva Engström 4 V+2 7 -680 1/19

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.08

Väst giv
ingen i zon
K98
E875
EKkn95
5
kn42
D10
42
K107432
E10
932
D763
E986
D7653
Kkn64
108
Dkn

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N5911106
S5911106
Ö83237
V83237
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N= E 420 19/1
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ylva Papp - Kerstin Westin 4 S= 4 420 19/1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 S+1 3 170 15/5
Anna Greta Bäck - Gudrun Hanæus Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 N+2 E 170 15/5
Anita Ivrell - Ingrid Persson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 S= 2 140 12/8
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 N+1 9 110 10/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 N-1 E -50 6/14
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Laila Näslund - Eva Angestad 4 N-1 2 -50 6/14
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Kerstin Engström - Eva Engström 4 N-1 E -50 6/14
Louise Edholm - Roger Edholm Roland Andersson - Lars Hedberg 4 S-2 3 -100 2/18
Lena Andersson - Jan Jacobsson May Åkesson - Liane Svensson 4 N-3 E -150 0/20