Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-02-07 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-02-07

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Elisabeth Åström - Egon Bohman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 4, Gunnel Sandberg - Klas Löfgren
13 N-2 100 8 36% 8 36.0%106EK9873ED1095 32D1094E104K743
24 Ö-2 -100 15 68% 23 52.0%KD10653831098D3 Kn7952EKKn47642
Rond 2, som ÖV mot par 10, Lena Becksén - Bertil Häggström
35D S-2 300 16 73% 39 59.0%KKD97D9763Kn94 EDKn8743E1083107
43NT V+1 630 19 86% 58 65.8%DKn537EKD42875 KED1083765K432
Rond 3, som NS mot par 5, Gunnel Modig - Britt Bergman
52NT S+1 150 18 82% 76 69.0%DKn9K863D109573 E1072105K82ED95
66 Ö= -1430 11 50% 87 65.8%1084Kn64394Kn952 65E972Kn1086384
Rond 4, som NS mot par 11, Nils Wänglund - Bert Hellström
75 V+1 -620 9 41% 96 62.3%Kn1065D97433DKn4 84KKn8652D7675
83NT S-1 -50 2 9% 98 55.6%K6Kn2Kn1093EDKn94 ED52K97E754106
Rond 5, som NS mot par 6, Lars Olsson - Kurt Norström
94 N-1 -50 1 5% 99 50.0%E652KD63K10843 KKn10987EDKn93D9
103 V-1 100 17 77% 116 52.7%8643EKDKnKn9665 10972974KD41087
Rond 6, som ÖV mot par 12, Siv Lindgren - Eivor Örlefors
115 V+1 420 5 23% 121 50.0%EK93K4ED4EKn64 104876K108732K5
122 S= -110 7 32% 128 48.5%E10653DKn10842107 D9865285K5432
Rond 7, som ÖV mot par 1, Kerstin Selin - Torbjörn Larsson
135 V-1 -100 5 23% 133 46.5%K85KD4Kn1075K64 D25K432EDKn982
144 S= -420 8 36% 141 45.8%KD93EKn3Kn97542 Kn5KKn1042104ED86
Rond 8, som ÖV mot par 7, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
153NT N+3 -690 0 0% 141 42.7%D1084DKn96342Kn10 KKn374D10973E63
163 N+1 -130 3 14% 144 40.9%1064Kn3EDKn842K7 KKn32E10876K332
Rond 9, som ÖV mot par 2, Inger Olsson - Marianne Norström
175D N-1 100 22 100% 166 44.4%7632EKDKn62K63 1084984D8310975
183 V-1 -50 9 41% 175 44.2%Kn98865K1065294 K652KDED873DKn
Rond 10, som ÖV mot par 8, Agneta Danielsson - Ylva Papp
192 N-1 50 21 95% 196 46.9%E875632D721054 Kn9DKn87KKn65KKn3
204 Ö-1 -100 5 23% 201 45.7%ED2EDKn638ED106 KKn105974D742Kn9
Rond 11, som ÖV mot par 3, Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson
213 Ö-3 -150 4 18% 205 44.4%EKD107EK8D9596 862DKn10432843D
222 Ö-3 -300 12 55% 217 44.9%KDD42EKn42K973 72Kn10953973D64
Rond 12, som ÖV mot par 9, Staffan Hedman - Lennart Wiklund
233NT N= -600 4 18% 221 43.7%K853K8631064103 9EKn54Kn85E8762
244 N= -130 7 32% 228 43.2%EKn852872E6365 107643K52E10873