Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-01-31 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-01-31

Partävling, 12 bord, 23 par. Antal brickor: 24. Medel: 239.5.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Bernt Strömberg - Fritiof Modig

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 21, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
13NT N+1 430 10.0 50% 10 50.0%E2K3KD42EDKn109 KD43D974109553
24 N-1 -100 7.0 35% 17 42.5%K109852ED4KD75 K8437K96Kn8642
Rond 2, som NS mot par 20, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
33NT V= -600 1.0 5% 18 30.0%Kn9753KKn10D105107 D108ED84643953
44 N-3 -300 4.0 20% 22 27.5%EK984641098E43 652KD953Kn4865
Rond 3, som ÖV mot par 19, Staffan Hedman - Lennart Wiklund
53NT S+3 -690 0.0 0% 22 22.0%6597610653K1076 DKn1084EKn854384
63NT V+1 630 5.0 25% 27 22.5%97EKKn73243965 ED10109EKKn10EK42
Rond 4, som ÖV mot par 18, Sune Häggbom - Lennart Sohlin
71NT N+2 -150 10.0 50% 37 26.4%E98Kn765KD5497 2E8310983DKn1043
84 V-2 -100 3.0 15% 40 25.0%Kn9E10983EKKnKn94 E2KDKn108643K102
Rond 5, som NS mot par 17, Per-Arne Olsson - Börje Nilsson
91 S-2 -100 8.0 40% 48 26.7%K77642DKn74ED6 10986KD103Kn8742
102 S-1 -100 10.0 50% 58 29.0%104EK2Kn9653D73 KKn75D1074D10Kn42
Rond 6, som NS mot par 16, Gunnel Modig - Britt Bergman
113NT V-3 150 19.0 95% 77 35.0%D8KDKn975KD6106 K76584984E974
121 S+4 150 9.0 45% 86 35.8%42Kn976D982E53 KKn98ED84EK549
Rond 7, som NS mot par 15, Ulla Berglund - Egon Bohman
132 Ö+1 -140 2.0 10% 88 33.8%D64KD5K1095752 95Kn973E64EKn86
144 V+1 -450 1.0 5% 89 31.8%97K73K987D642 Kn105432Kn6D10K109
Rond 8, Frirond
15  - 6.6 33% 95.6 31.9%DKn6297963D764 984KnED8754KKn5
16  - 6.6 33% 102.2 31.9%D986KnED107EKn42 Kn107KD63K65428
Rond 9, som ÖV mot par 13, Jan Berggren - Olan Hedström
172 V-1 -50 5.0 25% 107.2 31.5%Kn963210763ED74 D54EK8454DKn95
184 S-1 100 13.0 65% 120.2 33.4%D52KDKn2D96987 K64710432Kn6532
Rond 10, som NS mot par 24, Hans Selling - Tom Emanuelz
191NT N-3 -150 8.0 40% 128.2 33.7%E642D843Kn63Kn9 Kn10EKn97KD92642
202 N= 110 7.0 35% 135.2 33.8%32ED32KKn10954E D98754ED3K985
Rond 11, som ÖV mot par 23, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
213NT V-1 -50 0.0 0% 135.2 32.2%K97109E754E1032 ED43ED652K825
222 N-1 50 6.0 30% 141.2 32.1%E1052KnEDKn74D109 6EK1084265K862
Rond 12, som NS mot par 22, Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg
234 V-1 100 11.0 55% 152.2 33.1%762E98532D1075 3K7654D107K862
243NT V+1 -430 7.0 35% 159.2 33.2%9D8Kn843KKn9652 ED1087310762K54

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Nord giv
ingen i zon
E2
K3
KD42
EDkn109
kn65
kn2
E863
K864
10987
E10865
kn7
72
KD43
D974
1095
53

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N101091010
S101091010
Ö33433
V33433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Berggren - Olan Hedström 3NT N+2 6 460 18.0/2.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT N+2 5 460 18.0/2.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT N+2 5 460 18.0/2.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+1 7 430 10.0/10.0
Lars Olsson - Kurt Norström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT N+1 6 430 10.0/10.0
Ulla Berglund - Egon Bohman Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N+1 10 430 10.0/10.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT N+1 10 430 10.0/10.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N+1 3 430 10.0/10.0
Liz Callbo - Karin Lodin Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT S= 5 400 4.0/16.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N= 5 90 2.0/18.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 N-1 10 -50 0.0/20.0
Åke Nylén - Sverker Ernback     - 11.5/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Öst giv
N-S i zon

K109852
ED4
KD75
kn1097
D43
kn1087
93
ED652
Ekn6
532
E10
K843
7
K96
kn8642

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N116966
S116966
Ö26465
V26465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Hans Selling - Tom Emanuelz 4D Ö-3 7 500 20.0/0.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 Ö-4 7 200 18.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Berggren - Olan Hedström 2 N+1 E 140 15.0/5.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 N+1 E 140 15.0/5.0
Ulla Berglund - Egon Bohman Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 Ö-2 7 100 12.0/8.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 Ö-1 7 50 10.0/10.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-1 E -100 7.0/13.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S-1 Kn -100 7.0/13.0
Liz Callbo - Karin Lodin Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 Ö= 7 -110 3.0/17.0
Lars Olsson - Kurt Norström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 Ö= 3 -110 3.0/17.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S-4 9 -400 0.0/20.0
Åke Nylén - Sverker Ernback     - 11.5/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Syd giv
Ö-V i zon
kn9753
Kkn10
D105
107
EK4
972
Kkn2
Ekn82
62
653
E987
KD64
D108
ED84
643
953

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N44675
S44675
Ö99768
V99768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Hans Selling - Tom Emanuelz 2 V-1 10 100 18.0/2.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V-1 3 100 18.0/2.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V-1 5 100 18.0/2.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1NT V+1 3 -120 10.0/10.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ulla Berglund - Egon Bohman 2NT V= 5 -120 10.0/10.0
Jan Berggren - Olan Hedström Åke Nylén - Sverker Ernback 2NT V= 5 -120 10.0/10.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2NT V= 4 -120 10.0/10.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Liz Callbo - Karin Lodin 2NT V= 5 -120 10.0/10.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT V+1 7 -150 4.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT V= 3 -600 1.0/19.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT V= 3 -600 1.0/19.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 11.0/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Väst giv
alla i zon
EK984
64
1098
E43
D
E1082
K7653
K107
kn1073
kn7
ED2
Dkn92
652
KD953
kn4
865

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N33564
S33564
Ö910879
V910879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Hans Selling - Tom Emanuelz 2 N-1 E -100 19.0/1.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ulla Berglund - Egon Bohman 2 N-1 Kn -100 19.0/1.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Liz Callbo - Karin Lodin 1NT Ö+2 6 -150 16.0/4.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1NT V+3 E -180 13.0/7.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Lars Olsson - Kurt Norström 1NT Ö+3 2 -180 13.0/7.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N-2 Kn -200 8.0/12.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N-2 2 -200 8.0/12.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N-2 E -200 8.0/12.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 N-3 E -300 4.0/16.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT Ö+1 3 -630 1.0/19.0
Jan Berggren - Olan Hedström Åke Nylén - Sverker Ernback 3NT Ö+1 K -630 1.0/19.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 11.0/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Nord giv
N-S i zon
EK2
K2
kn972
D982
Dkn1084
Ekn8543
84
65
976
10653
K1076
973
D10
EKD
Ekn543

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N11105710
S11105710
Ö22852
V22852
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S+3 4 690 20.0/0.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ulla Berglund - Egon Bohman 3NT N+1 7 630 18.0/2.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jan Berggren - Olan Hedström 5 N= 9 600 15.0/5.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT S= 3 600 15.0/5.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N+2 9 150 10.0/10.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V-3 2 150 10.0/10.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 N+2 6 150 10.0/10.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Liz Callbo - Karin Lodin 3 N+1 9 130 6.0/14.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 5 N-1 9 -100 3.0/17.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Margareta Risell - Lilian Mårtensson 5 S-1 D -100 3.0/17.0
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Britt Bergman 5 N-2 9 -200 0.0/20.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp     - -/7.5

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn852
D54
97
D107
ED10
109
EKkn10
EK42
97
EKkn732
43
965
643
86
D8652
kn83

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N13030
S13030
Ö111013913
V1210131013
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6 Ö-1 2 100 20.0/0.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3NT V= 5 -600 18.0/2.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT V+1 5 -630 15.0/5.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V+1 5 -630 15.0/5.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö+1 8 -650 11.0/9.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö+1 5 -650 11.0/9.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ulla Berglund - Egon Bohman 4 Ö+2 8 -680 7.0/13.0
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V+2 2 -680 7.0/13.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT V+3 2 -690 4.0/16.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Liz Callbo - Karin Lodin 4 V+3 9 -710 2.0/18.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 6 Ö= 6 -1430 0.0/20.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp     - -/7.5

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Syd giv
alla i zon
KD1076
K10
kn72
EK6
2
E83
10983
Dkn1043
E98
kn765
KD54
97
kn543
D942
E6
852

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N657108
S657108
Ö77535
V77535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 N= K 620 20.0/0.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT N+3 5 180 18.0/2.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Hans Selling - Tom Emanuelz 3 S+1 10 170 15.0/5.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N+2 K 170 15.0/5.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT N+2 8 150 10.0/10.0
Ulla Berglund - Egon Bohman Lars Olsson - Kurt Norström 1NT N+2 4 150 10.0/10.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1NT N+2 K 150 10.0/10.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jan Berggren - Olan Hedström 2 N+1 7 140 5.0/15.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3 N= 7 140 5.0/15.0
Liz Callbo - Karin Lodin Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT N+1 4 120 2.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 N-1 5 -100 0.0/20.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 8.5/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Väst giv
ingen i zon
D108654
7542
5
D8
E2
KDkn
108643
K102
kn9
E10983
EKkn
kn94
K73
6
D972
E7653

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N52273
S52273
Ö7101048
V7101058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V-2 6 100 17.0/3.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö-2 E 100 17.0/3.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-2 5 100 17.0/3.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V-2 6 100 17.0/3.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 V-1 E 50 12.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 V+1 4 -130 9.0/11.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 V= 6 -130 9.0/11.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 2NT V+1 4 -150 6.0/14.0
Liz Callbo - Karin Lodin Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö= 2 -420 3.0/17.0
Ulla Berglund - Egon Bohman Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö= 3 -420 3.0/17.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Hans Selling - Tom Emanuelz 3NTD Ö= K -550 0.0/20.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 8.5/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Nord giv
Ö-V i zon
K7
7642
Dkn74
ED6
Dkn43
E1085
EK98
3
E52
kn93
652
K1095
10986
KD
103
kn8742

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N64444
S64444
Ö78998
V79999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V-1 E 100 20.0/0.0
Liz Callbo - Karin Lodin Ulla Berglund - Egon Bohman 1NT N= 9 90 16.0/4.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Risell - Lilian Mårtensson 1NT N= 5 90 16.0/4.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 1NT N= 10 90 16.0/4.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT N-1 9 -50 11.0/9.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Lena Becksén - Bertil Häggström 1NT N-1 3 -50 11.0/9.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 1 S-2 3 -100 8.0/12.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Hans Selling - Tom Emanuelz 2 V= K -110 6.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Berggren - Olan Hedström 1NT Ö+2 7 -150 3.0/17.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 N-3 3 -150 3.0/17.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT V= 2 -600 0.0/20.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 9.3/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Öst giv
alla i zon
104
EK2
kn9653
D73
ED8
kn86
E7
EK1095
9632
953
K842
86
Kkn75
D1074
D10
kn42

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N56555
S56555
Ö87788
V87788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT V-1 3 100 20.0/0.0
Liz Callbo - Karin Lodin Ulla Berglund - Egon Bohman 1 N+1 8 90 18.0/2.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1 V= K -70 16.0/4.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1 V+1 E -90 13.0/7.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Risell - Lilian Mårtensson 1 V+1 K -90 13.0/7.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 2 S-1 K -100 10.0/10.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 V+1 K -110 8.0/12.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Berggren - Olan Hedström 1NT V+1 3 -120 3.0/17.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Hans Selling - Tom Emanuelz 2NT V= 5 -120 3.0/17.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Lena Becksén - Bertil Häggström 2NT V= 4 -120 3.0/17.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 1NT V+1 3 -120 3.0/17.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 9.3/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Syd giv
ingen i zon
D8
KDkn975
KD6
106
E32
E1062
E10732
2
kn1094
3
kn5
KDkn853
K765
84
984
E974

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N45868
S45868
Ö86474
V87575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT V-3 K 150 19.0/1.0
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Olan Hedström 3NT V-3 Kn 150 19.0/1.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Hans Selling - Tom Emanuelz 1 N+2 Kn 140 16.0/4.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Ulla Berglund - Egon Bohman 2 N= K 110 14.0/6.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V-2 K 100 12.0/8.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT V-1 K 50 9.0/11.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V-1 K 50 9.0/11.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Nylén - Sverker Ernback 3 N-1 K -50 6.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 N-2 Kn -100 2.0/18.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3D N-1 K -100 2.0/18.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N-2 Kn -100 2.0/18.0
Liz Callbo - Karin Lodin     - 10.7/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Väst giv
N-S i zon
42
kn976
D982
E53
1065
105
kn7
K108764
ED73
K32
1063
Dkn2
Kkn98
ED84
EK54
9

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N71212910
S71212910
Ö61142
V61122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Olan Hedström 4 S+1 10 650 20.0/0.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4D Ö-2 E 300 18.0/2.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S+4 10 230 16.0/4.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S+3 10 200 14.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 Ö-3 E 150 9.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Modig - Britt Bergman 1 S+4 10 150 9.0/11.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1 Ö-3 9 150 9.0/11.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö-3 E 150 9.0/11.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Hans Selling - Tom Emanuelz 2 S+1 8 140 4.0/16.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Nylén - Sverker Ernback 2 S+1 4 110 2.0/18.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Ulla Berglund - Egon Bohman 4 N-2 D -200 0.0/20.0
Liz Callbo - Karin Lodin     - 10.7/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Nord giv
alla i zon
D64
KD5
K1095
752
K1032
E62
Dkn872
10
Ekn87
1084
3
KD943
95
kn973
E64
Ekn86

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N66647
S66647
Ö76686
V76686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Karin Lodin Jan Berggren - Olan Hedström 3NT V-2 5 200 17.0/3.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT V-2 7 200 17.0/3.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V-2 5 200 17.0/3.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V-2 K 200 17.0/3.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö-1 7 100 10.0/10.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 3 Ö-1 3 100 10.0/10.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Åke Nylén - Sverker Ernback 4 Ö-1 9 100 10.0/10.0
Lars Olsson - Kurt Norström Hans Selling - Tom Emanuelz Pass   6.0/14.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 2 Ö= 7 -110 4.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla Berglund - Egon Bohman 2 Ö+1 E -140 2.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 1 Ö+3 E -170 0.0/20.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson     - 6.6/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Öst giv
ingen i zon
97
K73
K987
D642
ED86
ED94
6
E873
K
10852
Ekn5432
kn5
kn105432
kn6
D10
K109

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N53265
S53265
Ö891178
V891178
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT V-3 2 150 20.0/0.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö-1 Kn 50 17.0/3.0
Lars Olsson - Kurt Norström Hans Selling - Tom Emanuelz 2NT V-1 2 50 17.0/3.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3 S-2 6 -100 14.0/6.0
Liz Callbo - Karin Lodin Jan Berggren - Olan Hedström 2 Ö+1 Kn -110 11.0/9.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 3 Ö= Kn -110 11.0/9.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT V= 2 -120 6.0/14.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Åke Nylén - Sverker Ernback 2NT V= 9 -120 6.0/14.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2NT V= 7 -120 6.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V+1 9 -450 1.0/19.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla Berglund - Egon Bohman 4 V+1 9 -450 1.0/19.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson     - 6.6/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Syd giv
N-S i zon
Dkn62
97
963
D764
53
E1052
Kkn
E10983
EK107
KD8643
102
2
984
kn
ED8754
Kkn5

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N35122
S35122
Ö96121010
V96121010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö+1 E -450 20.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö+2 9 -480 10.0/10.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 Ö+2 E -480 10.0/10.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö+2 9 -480 10.0/10.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V+2 9 -480 10.0/10.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ulla Berglund - Egon Bohman 4 Ö+2 E -480 10.0/10.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 4 Ö+2 9 -480 10.0/10.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö+2 5 -480 10.0/10.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö+2 9 -480 10.0/10.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Liz Callbo - Karin Lodin 4 Ö+2 E -480 10.0/10.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Jan Berggren - Olan Hedström 6 Ö+1 8 -1010 0.0/20.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 6.6/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Väst giv
Ö-V i zon
D986
kn
ED107
Ekn42
K3
109875
93
D963
E542
E42
kn8
K1075
kn107
KD63
K6542
8

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N59697
S59697
Ö83736
V83736
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Jan Berggren - Olan Hedström 5D N= 8 550 20.0/0.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 1NT N+2 5 150 18.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 S+2 10 130 12.0/8.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ulla Berglund - Egon Bohman 2 N+2 Kn 130 12.0/8.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S= 10 130 12.0/8.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 S+2 10 130 12.0/8.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Liz Callbo - Karin Lodin 3 N+1 E 130 12.0/8.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lars Olsson - Kurt Norström 1NT S+1 10 120 6.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 S+1 5 110 4.0/16.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Gunnel Modig - Britt Bergman 1 N= 10 80 2.0/18.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 N-1 Kn -50 0.0/20.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 6.6/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Nord giv
ingen i zon
K10

Kkn10932
108763
D54
EK84
54
Dkn95
kn9632
10763
ED7
4
E87
Dkn952
86
EK2

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N99555
S99555
Ö44887
V44887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 2NT S+1 K 150 20.0/0.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S+1 E 130 18.0/2.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ulla Berglund - Egon Bohman 3 Ö-1 8 50 15.0/5.0
Jan Berggren - Olan Hedström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V-1 8 50 15.0/5.0
Liz Callbo - Karin Lodin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT N-2 2 -100 10.0/10.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NTD S-1 5 -100 10.0/10.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Lars Olsson - Kurt Norström 2NT N-2 2 -100 10.0/10.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 Ö+1 E -140 6.0/14.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT S-3 D -150 3.0/17.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 6 N-3 4 -150 3.0/17.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Margareta Risell - Lilian Mårtensson 2D S-2 5 -300 0.0/20.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren     - 10.4/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Öst giv
N-S i zon
E10
9543
Kkn85
K104
K64
7
10432
kn6532
D52
KDkn2
D96
987
kn9873
E1086
E7
ED

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N881099
S881099
Ö45334
V45334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Gunnel Modig - Britt Bergman 4 N= 9 620 18.0/2.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S= 6 620 18.0/2.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 S= 5 620 18.0/2.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 S+1 7 140 13.0/7.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ulla Berglund - Egon Bohman 2 S+1 6 140 13.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3NT N-1 Kn -100 7.0/13.0
Liz Callbo - Karin Lodin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S-1 2 -100 7.0/13.0
Jan Berggren - Olan Hedström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S-1 2 -100 7.0/13.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3NT S-1 2 -100 7.0/13.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S-2 7 -200 2.0/18.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 S-3 3 -300 0.0/20.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren     - 10.4/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Syd giv
Ö-V i zon
E642
D843
kn63
kn9
K
K1065
E8754
EK3
D98753
2
10
D10875
kn10
Ekn97
KD92
642

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N26725
S26725
Ö1176118
V1176118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V-2 9 200 19.0/1.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Margareta Risell - Lilian Mårtensson 1 V-2 Kn 200 19.0/1.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 2 S= K 110 16.0/4.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT V= 3 -120 12.0/8.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2NT V= Kn -120 12.0/8.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Ulla Berglund - Egon Bohman 2NT V= 4 -120 12.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Hans Selling - Tom Emanuelz 1NT N-3 9 -150 8.0/12.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 Ö+2 K -200 4.0/16.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 Ö+2 E -200 4.0/16.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Liz Callbo - Karin Lodin 2 Ö+3 E -200 4.0/16.0
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö+1 E -630 0.0/20.0
Lena Becksén - Bertil Häggström     - -/8.5

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Väst giv
alla i zon
32
ED32
Kkn10954
E
EK4
1096
82
Dkn1076
kn10765
Kkn8
76
432
D98
754
ED3
K985

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N59859
S510869
Ö83574
V83574
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3NT S+1 E 630 20.0/0.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT S= D 600 16.0/4.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3NT N= 5 600 16.0/4.0
Jan Berggren - Olan Hedström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT S= 10 600 16.0/4.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N+2 Kn 130 11.0/9.0
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N+2 5 130 11.0/9.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Hans Selling - Tom Emanuelz 2 N= 10 110 7.0/13.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Ulla Berglund - Egon Bohman 3 N= Kn 110 7.0/13.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 5 N-2 Kn -200 2.0/18.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Staffan Hedman - Lennart Wiklund 5 N-2 Kn -200 2.0/18.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Liz Callbo - Karin Lodin 5 N-2 Kn -200 2.0/18.0
Lena Becksén - Bertil Häggström     - -/8.5

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Nord giv
N-S i zon
kn1065
kn84
9
KDkn64
ED43
ED652
K82
5
K97
109
E754
E1032
82
K73
Dkn1063
987

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N43222
S43222
Ö910111110
V910111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V-1 Kn 50 20.0/0.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2NT V= K -120 18.0/2.0
Liz Callbo - Karin Lodin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT Ö+1 8 -150 16.0/4.0
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 V+1 Kn -170 14.0/6.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 1NT Ö+3 D -180 11.0/9.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1NT Ö+3 10 -180 11.0/9.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Jan Berggren - Olan Hedström 3NT Ö= 7 -400 7.0/13.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö= D -400 7.0/13.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Egon Bohman 3NT Ö+2 D -460 3.0/17.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT Ö+2 D -460 3.0/17.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT Ö+3 D -490 0.0/20.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg     - -/11.9

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Öst giv
Ö-V i zon
9874
D5
10832
543
6
EK10842
65
K862
E1052
kn
EDkn74
D109
KDkn3
9763
K9
Ekn7

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N22354
S22354
Ö10111089
V10111089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 4 V-2 9 200 19.0/1.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö-2 K 200 19.0/1.0
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V-1 4 100 16.0/4.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N-1 Kn -50 14.0/6.0
Liz Callbo - Karin Lodin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT Ö= K -120 12.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Egon Bohman 2 V+1 5 -140 10.0/10.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Jan Berggren - Olan Hedström 2NT V+2 4 -180 8.0/12.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT Ö= Kn -600 5.0/15.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT Ö= K -600 5.0/15.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT Ö+1 K -630 2.0/18.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1D Ö+3 9 -760 0.0/20.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg     - -/11.9

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Syd giv
alla i zon
762

E98532
D1075
ED54
Dkn102
Kkn4
kn3
Kkn1098
E983
6
E94
3
K7654
D107
K862

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N88434
S88434
Ö44898
V448108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3D V-2 E 500 19.0/1.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6 V-5 E 500 19.0/1.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 V-1 E 100 11.0/9.0
Liz Callbo - Karin Lodin Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V-1 E 100 11.0/9.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 V-1 E 100 11.0/9.0
Ulla Berglund - Egon Bohman Åke Nylén - Sverker Ernback 4 V-1 7 100 11.0/9.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö-1 4 100 11.0/9.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Lena Becksén - Bertil Häggström 4 Ö-1 7 100 11.0/9.0
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 Ö= 6 -620 3.0/17.0
Jan Berggren - Olan Hedström Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 4 Ö= 7 -620 3.0/17.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V+1 2 -650 0.0/20.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 11.2/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.31

Väst giv
ingen i zon
9
D8
kn843
Kkn9652
Kkn64
54
ED972
D8
52
EKkn93
106
E1073
ED10873
10762
K5
4

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N54343
S54343
Ö899910
V899910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö-2 E 100 19.0/1.0
Ulla Berglund - Egon Bohman Åke Nylén - Sverker Ernback 4 Ö-2 4 100 19.0/1.0
Jan Berggren - Olan Hedström Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 3 N-2 K -100 16.0/4.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 2 S-3 4 -150 14.0/6.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Lena Becksén - Bertil Häggström 2NT V+2 9 -180 12.0/8.0
Liz Callbo - Karin Lodin Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT V+1 9 -430 7.0/13.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT V+1 9 -430 7.0/13.0
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT V+1 6 -430 7.0/13.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö+1 4 -430 7.0/13.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+2 9 -460 2.0/18.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2D S-4 5 -800 0.0/20.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 11.2/-