Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-04-30 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-04-30

Partävling, 11 bord, 21 par. Antal brickor: 24. Medel: 215.6.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Reidar Cedersund - Rune Lind

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 21, Britt Bergman - Leif Persson
11NT V= -90 3.0 17% 3 17.0%1042E6K732D643 EKn8Kn10984Kn5E72
24 N-2 -200 7.0 39% 10 28.0%EKD10964252D97 710863Kn105KKn542
Rond 2, som NS mot par 6, Sven Nyberg - Lennart Lindqvist
33NT V+1 -630 6.0 33% 16 29.7%Kn984DKn109651024 E638873D106532
43 V-1 100 10.0 56% 26 36.2%K54395Kn532KD9 ED9762K4D8Kn107
Rond 3, som ÖV mot par 1, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
53NT S+1 -630 3.0 17% 29 32.4%Kn74EK1092109543 KD5276474D862
65 Ö+1 620 8.0 44% 37 34.3%EKn105E1094EK982 ED97D6KKn6Kn1074
Rond 4, som NS mot par 7, Said Eliasson - Margaretha Nehrer
74 Ö= -620 3.0 17% 40 31.9%EK3K109653D1096 429432KKn7KKn32
83 N+1 130 10.0 56% 50 34.9%E8742EDED8763 Kn656K108743KKn2
Rond 5, som ÖV mot par 2, Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck
92 V+1 140 10.0 56% 60 37.2%KD103K6426D1083 EKn96DKn31052KKn6
101NT N-2 200 16.0 89% 76 42.4%ED1064398Kn10865 94EKKn102E62D93
Rond 6, som ÖV mot par 8, Björn Backlund - Anders Jakobsson
114 Ö-2 -100 0.0 0% 76 38.5%K109KKn3284E1096 Kn632E64EKn5KD8
124 Ö-1 -50 2.0 11% 78 36.2%73K8432E6Kn532 EK10952ED5Kn95D
Rond 7, som ÖV mot par 3, Fritiof Modig - Bernt Strömberg
133 N-1 100 12.0 67% 90 38.6%KKn106534D97273 D8K10852Kn108K104
144D V-1 -100 3.0 17% 93 37.1%103210984K65ED3 KKn75KKn7528K92
Rond 8, som ÖV mot par 9, Inger Byström - Jan Berggren
153NT N-1 100 9.0 50% 102 37.9%D106KKn852984109 EKn98243KKn62E8
164 S-2 100 12.0 67% 114 39.8%ED108764D7D9Kn6 3K852E65108752
Rond 9, som ÖV mot par 4, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
173NT N-1 50 11.0 61% 125 41.0%E102D92D74Kn972 D87543K74E1096
183NT S+2 -660 0.0 0% 125 38.7%Kn832432Kn98732 DD107E106542D105
Rond 10, som NS mot par 10, Liz Callbo - Roger Edholm
195 S+1 420 5.0 28% 130 38.2%KDKn4D1074K10542 8EK64ED7EKn963
202 N-1 -100 2.0 11% 132 36.8%E10964296EKn742 73E1093D103KD98
Rond 11, som NS mot par 5, Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg
211NT N+2 150 16.0 89% 148 39.3%65DKn104D754E105 EKD2876Kn86KD6
224D Ö-2 500 18.0 100% 166 42.0%Kn543273EKEKn97 710652Kn74321054
Rond 12, som ÖV mot par 11, Lennart Sohlin - Sune Häggbom
233NT N-3 300 15.0 83% 181 43.8%109763K10964983 EK5E875Kn65283
244 V= 420 16.0 89% 197 45.7%D764KD9Kn5E984 EKn9852D1087252

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Nord giv
ingen i zon
1042
E6
K732
D643
D65
D752
D1084
98
K973
K3
E96
Kkn105
Ekn8
kn10984
kn5
E72

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N65655
S54655
Ö78787
V78787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Jan Berggren Christer Hellström - Bo Byléhn 1NT N+1 Kn 120 18.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 S= 6 110 15.0/3.0
Liz Callbo - Roger Edholm Arne Mulari - Renate Rhodin 1 S+1 9 110 15.0/3.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck 2NT V-2 E 100 12.0/6.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö-1 Kn 50 8.0/10.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 Ö-1 Kn 50 8.0/10.0
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 Ö-1 Kn 50 8.0/10.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 1NT V= 2 -90 3.0/15.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Britt Bergman - Leif Persson 1NT V= E -90 3.0/15.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT V+2 E -150 0.0/18.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer     - 7.3/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Öst giv
N-S i zon
EKD109642
52
D9
7
853
K4
843
ED1063
kn
EDkn97
EK762
98
7
10863
kn105
Kkn542

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N21183
S21183
Ö10111055
V10111055
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5D Ö-2 7 300 18.0/0.0
Liz Callbo - Roger Edholm Arne Mulari - Renate Rhodin 3 N= E 140 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 N-1 E -100 13.0/5.0
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N-1 E -100 13.0/5.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 N-2 E -200 7.0/11.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 N-2 E -200 7.0/11.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck 4 N-2 E -200 7.0/11.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Britt Bergman - Leif Persson 4 N-2 K -200 7.0/11.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 5 N-3 8 -300 2.0/16.0
Inger Byström - Jan Berggren Christer Hellström - Bo Byléhn 5 Ö= 7 -450 0.0/18.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer     - 7.3/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Syd giv
Ö-V i zon
kn984
Dkn10965
102
4
D7
EK432
D654
87
K1052
7
EKkn9
EKkn9
E63
8
873
D106532

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N32532
S32532
Ö101181011
V101181011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Christer Hellström - Bo Byléhn 6NT Ö-2 8 200 18.0/0.0
Liz Callbo - Roger Edholm Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 6 V-1 4 100 15.0/3.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Said Eliasson - Margaretha Nehrer 5 Ö-1 E 100 15.0/3.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö+1 8 -140 11.0/7.0
Britt Bergman - Leif Persson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3 Ö= 8 -140 11.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT Ö+1 2 -630 6.0/12.0
Inger Byström - Jan Berggren Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT Ö+1 3 -630 6.0/12.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT V+1 9 -630 6.0/12.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Sohlin - Sune Häggbom 5NT V= D -660 2.0/16.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Åke Åberg 3D S-4 7 -800 0.0/18.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck     - 8.9/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Väst giv
alla i zon
K543
95
kn532
KD9
8
Dkn10863
1064
E64
kn10
E72
EK97
8532
ED9762
K4
D8
kn107

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65497
S65497
Ö77944
V77944
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 V-3 K 300 18.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 S= D 140 14.0/4.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Christer Hellström - Bo Byléhn 2 S+1 D 140 14.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 2 S+1 10 140 14.0/4.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 V-1 9 100 10.0/8.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 S-1 8 -100 4.0/14.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Åke Åberg 4 S-1 D -100 4.0/14.0
Inger Byström - Jan Berggren Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S-1 E -100 4.0/14.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 S-1 6 -100 4.0/14.0
Britt Bergman - Leif Persson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 S-1 E -100 4.0/14.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck     - 8.9/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Nord giv
N-S i zon
E10
kn85
EKDkn1085
7
KD52
764
74
D862
kn74
EK10
92
109543
9863
D932
63
EKkn

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N6119710
S5119710
Ö72453
V72453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT S+2 2 660 18.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT S+1 2 630 15.0/3.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT S+1 5 630 15.0/3.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 N= E 600 7.0/11.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Bengt Eldered - Åke Åberg 5 N= E 600 7.0/11.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 5 N= E 600 7.0/11.0
Liz Callbo - Roger Edholm Christer Hellström - Bo Byléhn 5 N= K 600 7.0/11.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 N= E 600 7.0/11.0
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Arne Mulari - Renate Rhodin 5 N= E 600 7.0/11.0
Inger Byström - Jan Berggren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N+2 5 150 0.0/18.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson     - -/8.5

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Öst giv
Ö-V i zon
63
K9842
D832
D6
ED97
D6
Kkn6
kn1074

Ekn105
E1094
EK982
Kkn108542
73
75
53

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N00240
S00240
Ö131311913
V131311913
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 Ö+2 3 -130 18.0/0.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 S-3 4 -150 16.0/2.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 Ö+4 7 -190 14.0/4.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 5 Ö= 2 -600 12.0/6.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Reidar Cedersund - Rune Lind 5 Ö+1 8 -620 10.0/8.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Bengt Eldered - Åke Åberg 5 Ö+2 4 -640 7.0/11.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 Ö+2 7 -640 7.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT V+2 6 -660 4.0/14.0
Liz Callbo - Roger Edholm Christer Hellström - Bo Byléhn 3NT V+4 6 -720 2.0/16.0
Inger Byström - Jan Berggren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5D S-6 Kn -1400 0.0/18.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson     - -/8.5

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Syd giv
alla i zon
EK3
K
109653
D1096
kn1098765
1086
42
E
D
EDkn75
ED8
8754
42
9432
Kkn7
Kkn32

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N98335
S98335
Ö35997
V35997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Hellström - Bo Byléhn Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2NT Ö-2 2 200 18.0/0.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 4 Ö-1 7 100 16.0/2.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 N= D 90 14.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 Ö= 7 -140 12.0/6.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö+2 4 -170 9.0/9.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 Ö+1 K -170 9.0/9.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V= 6 -620 3.0/15.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 V= 9 -620 3.0/15.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Byström - Jan Berggren 4 Ö= K -620 3.0/15.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 Ö= 7 -620 3.0/15.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg     - 7.1/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Väst giv
ingen i zon
E87
42
ED
ED8763
K432
kn109873
96
9
D109
EKD5
kn52
1054
kn65
6
K108743
Kkn2

Optimalt kontrakt: 6D V-3 500
 NT
N1112457
S1112457
Ö00960
V00960
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 N+1 E 420 17.0/1.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 5 N+1 E 420 17.0/1.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 2 S+4 Kn 170 14.0/4.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 N= E 130 10.0/8.0
Christer Hellström - Bo Byléhn Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N+1 E 130 10.0/8.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 N+1 E 130 10.0/8.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 5 V-2 E 100 5.0/13.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Byström - Jan Berggren 4D V-1 E 100 5.0/13.0
Liz Callbo - Roger Edholm Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 5 N-1 E -50 2.0/16.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4D N-1 4 -100 0.0/18.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg     - 7.1/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Nord giv
Ö-V i zon
52
1085
EKDkn4
E95
Ekn96
Dkn3
1052
Kkn6
KD103
K642
6
D1083
874
E97
9873
742

Optimalt kontrakt: 4NTD N-3 -500
 NT
N37437
S37437
Ö968106
V968106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 Ö-3 9 300 18.0/0.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N-2 K -100 15.0/3.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N-2 3 -100 15.0/3.0
Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog Christer Hellström - Bo Byléhn 1 Ö+1 7 -110 12.0/6.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Reidar Cedersund - Rune Lind 2 V+1 3 -140 8.0/10.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 Ö= 3 -140 8.0/10.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Liz Callbo - Roger Edholm 2 Ö+1 9 -140 8.0/10.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3 V+1 E -170 2.0/16.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 Ö+2 9 -170 2.0/16.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Britt Bergman - Leif Persson 3 V+1 E -170 2.0/16.0
Inger Byström - Jan Berggren     - -/10.0

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Öst giv
alla i zon
8532
D5
D103
E742
94
EKkn102
E62
D93
ED10
643
98
kn10865
Kkn76
987
Kkn754
K

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N38485
S38485
Ö95957
V95957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V-2 D 200 18.0/0.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 S= E 110 16.0/2.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT Ö-1 4 100 14.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 S= E 90 12.0/6.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Liz Callbo - Roger Edholm 3 S-1 E -100 10.0/8.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 V= 3 -110 8.0/10.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Britt Bergman - Leif Persson 3 V+1 3 -170 5.0/13.0
Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog Christer Hellström - Bo Byléhn 2 V+2 E -170 5.0/13.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Reidar Cedersund - Rune Lind 1NT N-2 6 -200 2.0/16.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N-3 6 -300 0.0/18.0
Inger Byström - Jan Berggren     - -/10.0

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Syd giv
ingen i zon
E85
D85
KD2
kn732
kn632
E64
Ekn5
KD8
K109
Kkn32
84
E1096
D74
1097
109763
54

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N35333
S35333
Ö107101010
V108101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Reidar Cedersund - Rune Lind 4 Ö-2 5 100 18.0/0.0
Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2NT V+1 2 -150 16.0/2.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Britt Bergman - Leif Persson 3NT V= 3 -400 12.0/6.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Inger Byström - Jan Berggren 3NT V= 5 -400 12.0/6.0
Christer Hellström - Bo Byléhn Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT V= 6 -400 12.0/6.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT V+1 K -430 5.0/13.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT V+1 2 -430 5.0/13.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT V+1 2 -430 5.0/13.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Liz Callbo - Roger Edholm 3NT V+1 2 -430 5.0/13.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V+2 2 -460 0.0/18.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund     - 11.5/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Väst giv
N-S i zon
kn4
kn109
K74
108764
EK10952
ED5
kn95
D
73
K8432
E6
kn532
D86
76
D10832
EK9

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N66223
S66223
Ö7711109
V7611108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 V-1 4 50 16.0/2.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Reidar Cedersund - Rune Lind 4 Ö-1 K 50 16.0/2.0
Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 Ö-1 E 50 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V+1 K -170 11.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 V+2 6 -170 11.0/7.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Inger Byström - Jan Berggren 4 Ö= E -420 8.0/10.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Britt Bergman - Leif Persson 4 V+1 8 -450 3.0/15.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 Ö+1 E -450 3.0/15.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Liz Callbo - Roger Edholm 4 V+1 Kn -450 3.0/15.0
Christer Hellström - Bo Byléhn Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V+1 Kn -450 3.0/15.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund     - 11.5/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Nord giv
alla i zon
E72
Dkn76
E54
kn95
D8
K10852
kn108
K104
Kkn10653
4
D972
73
94
E93
K63
ED862

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 500
 NT
N96859
S106859
Ö37483
V37483
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT N= 6 600 16.0/2.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N= 3 600 16.0/2.0
Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N= 6 600 16.0/2.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N= 8 90 12.0/6.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 N-1 7 -100 6.0/12.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Reidar Cedersund - Rune Lind 3 N-1 5 -100 6.0/12.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 3NT N-1 5 -100 6.0/12.0
Inger Byström - Jan Berggren Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 N-1 7 -100 6.0/12.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 N-1 10 -100 6.0/12.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Christer Hellström - Bo Byléhn 4 N-3 4 -300 0.0/18.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - -/11.2

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Öst giv
ingen i zon
E6
ED
Dkn10732
kn74
Kkn75
Kkn752
8
K92
1032
10984
K65
ED3
D984
63
E94
10865

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N89569
S89569
Ö54864
V54864
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 N+1 8 110 18.0/0.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Reidar Cedersund - Rune Lind 4D V-1 E 100 15.0/3.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 V-2 D 100 15.0/3.0
Inger Byström - Jan Berggren Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 V-1 D 50 11.0/7.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V-1 E 50 11.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V= E -140 6.0/12.0
Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V= D -140 6.0/12.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 V= 2 -140 6.0/12.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Christer Hellström - Bo Byléhn 4D N-2 8 -300 1.0/17.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 5D N-2 10 -300 1.0/17.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - -/11.2

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Syd giv
N-S i zon
K753
D7
E1053
D53
Ekn982
43
Kkn62
E8
D106
Kkn852
984
109
4
E1096
D7
Kkn7642

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N96758
S106758
Ö36685
V36685
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Britt Bergman - Leif Persson 3 V-1 D 50 15.0/3.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 2 V-1 3 50 15.0/3.0
Liz Callbo - Roger Edholm Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 V-1 3 50 15.0/3.0
Christer Hellström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V-1 D 50 15.0/3.0
Inger Byström - Jan Berggren Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT N-1 D -100 9.0/9.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck 4 S-1 3 -100 9.0/9.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 V= 7 -110 5.0/13.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V= D -110 5.0/13.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 V+1 7 -140 1.0/17.0
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 V+1 3 -140 1.0/17.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - 7.2/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Väst giv
Ö-V i zon
K2
kn9
kn108432
943
3
K852
E65
108752
ED108764
D7
D9
kn6
kn95
E10643
K7
EKD

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N68746
S68745
Ö75696
V74686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Britt Bergman - Leif Persson 3D Ö-1 E 200 17.0/1.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3D Ö-1 E 200 17.0/1.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 N= Kn 110 14.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö-1 E 100 12.0/6.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 1NT S= 2 90 10.0/8.0
Inger Byström - Jan Berggren Reidar Cedersund - Rune Lind 4 S-2 3 -100 6.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bengt Eldered - Åke Åberg 3 N-2 Kn -100 6.0/12.0
Christer Hellström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-2 E -100 6.0/12.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck 3 Ö= E -140 1.0/17.0
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 Ö+1 E -140 1.0/17.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - 7.2/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Nord giv
ingen i zon
Kkn96
6
Kkn652
E104
D87543
K74
E109
6
E102
D92
D74
kn972

Ekn10853
83
KD853

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1091058
S1091058
Ö24375
V24375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck 3NT N= 2 400 18.0/0.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V-3 6 150 16.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 S= 5 110 14.0/4.0
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 V-2 6 100 12.0/6.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V-1 6 50 10.0/8.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT N-1 2 -50 7.0/11.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N-1 2 -50 7.0/11.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Christer Hellström - Bo Byléhn 4 S-2 6 -100 3.0/15.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Arne Mulari - Renate Rhodin 4 S-2 6 -100 3.0/15.0
Britt Bergman - Leif Persson Inger Byström - Jan Berggren 4 N-3 3 -150 0.0/18.0
Bengt Eldered - Åke Åberg     - 9.5/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Öst giv
N-S i zon
K9764
965
983
K6
D
D107
E106542
D105
kn832
432
kn
98732
E105
EKkn8
KD7
Ekn4

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N79101010
S79101010
Ö54333
V54333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT S+2 5 660 18.0/0.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S+1 10 630 13.0/5.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Christer Hellström - Bo Byléhn 3NT S+1 5 630 13.0/5.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S+1 2 630 13.0/5.0
Britt Bergman - Leif Persson Inger Byström - Jan Berggren 3NT S+1 E 630 13.0/5.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S= 4 600 6.0/12.0
Liz Callbo - Roger Edholm Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT S= 5 600 6.0/12.0
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S= 6 600 6.0/12.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Arne Mulari - Renate Rhodin 5 S-1 D -100 1.0/17.0
Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck 3NT S-1 4 -100 1.0/17.0
Bengt Eldered - Åke Åberg     - 9.5/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Syd giv
Ö-V i zon
KDkn4
D107
4
K10542
75
kn982
Kkn853
D7
E109632
53
10962
8
8
EK64
ED7
Ekn963

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N12711710
S12612712
Ö16161
V16161
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT S+3 5 490 14.0/4.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 3NT N+3 2 490 14.0/4.0
Inger Byström - Jan Berggren Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT S+3 3 490 14.0/4.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S+3 5 490 14.0/4.0
Britt Bergman - Leif Persson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT S+3 3 490 14.0/4.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT S+1 5 430 8.0/10.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 S+1 8 420 5.0/13.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Liz Callbo - Roger Edholm 5 S+1 5 420 5.0/13.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 5 S= 7 400 1.0/17.0
Christer Hellström - Bo Byléhn Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck 3NT S= 3 400 1.0/17.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren     - -/5.7

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Väst giv
alla i zon
E109642

96
Ekn742
D85
K872
E542
103
Kkn
Dkn654
Kkn87
65
73
E1093
D103
KD98

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N106697
S106697
Ö26735
V26735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Renate Rhodin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5D Ö-3 3 800 18.0/0.0
Inger Byström - Jan Berggren Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 N= 6 620 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-2 7 200 14.0/4.0
Christer Hellström - Bo Byléhn Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck 3 N+1 5 170 12.0/6.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 3 N+2 2 150 10.0/8.0
Britt Bergman - Leif Persson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 N= 7 140 8.0/10.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 Ö-1 7 100 5.0/13.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bengt Eldered - Åke Åberg 3 Ö-1 7 100 5.0/13.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Liz Callbo - Roger Edholm 2 N-1 D -100 2.0/16.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 Ö= 3 -140 0.0/18.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren     - -/5.7

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Nord giv
N-S i zon
65
Dkn104
D754
E105
1098743
2
K10
9832
kn
EK953
E932
kn74
EKD2
876
kn86
KD6

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N77768
S77768
Ö66675
V66675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Jan Berggren Arne Mulari - Renate Rhodin 1NT N+2 Kn 150 16.0/2.0
Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1NT N+2 2 150 16.0/2.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT N+2 E 150 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT N= E 120 9.0/9.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT N+1 3 120 9.0/9.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Christer Hellström - Bo Byléhn 1NT S+1 2 120 9.0/9.0
Liz Callbo - Roger Edholm Britt Bergman - Leif Persson 2NT S= 10 120 9.0/9.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö-1 K 50 4.0/14.0
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT S-1 2 -100 2.0/16.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 S-2 2 -200 0.0/18.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist     - 8.5/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Öst giv
Ö-V i zon
kn5432
73
EK
Ekn97
109
EK94
D865
K63
EKD86
Dkn8
109
D82
7
10652
kn7432
1054

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N54333
S54333
Ö77101010
V79101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Reidar Cedersund - Rune Lind Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4D Ö-2 10 500 18.0/0.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4D Ö-1 5 200 16.0/2.0
Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 V+1 E -170 14.0/4.0
Inger Byström - Jan Berggren Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V= 3 -600 12.0/6.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Christer Hellström - Bo Byléhn 4 V= E -620 10.0/8.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö+1 2 -630 4.0/14.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT Ö+1 2 -630 4.0/14.0
Liz Callbo - Roger Edholm Britt Bergman - Leif Persson 3NT V+1 2 -630 4.0/14.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT Ö+1 3 -630 4.0/14.0
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT Ö+1 7 -630 4.0/14.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist     - 8.5/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Syd giv
alla i zon
Dkn4
D2
ED107
D974
EK5
E875
kn652
83
109763
K10964
983
82
kn3
K4
EKkn10652

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N96446
S96446
Ö22892
V22892
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Jan Berggren Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 3NT N+2 3 660 18.0/0.0
Liz Callbo - Roger Edholm Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 5 S= E 600 16.0/2.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 S+1 E 130 14.0/4.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 S= E 110 12.0/6.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5D S-1 E -200 8.0/10.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Christer Hellström - Bo Byléhn 5 S-2 E -200 8.0/10.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 S-2 E -200 8.0/10.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT N-3 5 -300 3.0/15.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT N-3 4 -300 3.0/15.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Bengt Eldered - Åke Åberg 5D S-2 E -500 0.0/18.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/8.4

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.30

Väst giv
ingen i zon
K103
kn543
K43
kn106
Ekn9852

D10872
52
D764
KD9
kn5
E984

E108762
E96
KD73

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N851137
S851137
Ö47295
V47295
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Jan Berggren Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog 5 S= 2 450 18.0/0.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 V-2 3 100 16.0/2.0
Inger Olsson - Ann-Marie Norbäck Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V-1 4 50 12.0/6.0
Liz Callbo - Roger Edholm Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 V-1 Kn 50 12.0/6.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 V-1 Kn 50 12.0/6.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Christer Hellström - Bo Byléhn 4 S-1 E -50 8.0/10.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 5D S-1 5 -100 6.0/12.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V= 3 -420 2.0/16.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Reidar Cedersund - Rune Lind 4 V= 3 -420 2.0/16.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 V= 3 -420 2.0/16.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/8.4