Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-03-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-03-19

Partävling, 14 bord, 27 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Björn Backlund - Anders Jakobsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 21, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
14 N-1 -50 4.5 20% 4.5 20.0%EK1092876103DKn10 DKn54D396EK953
24D Ö-3 500 21.9 100% 26.4 60.0%K1096KKn765109K2 758K765ED7543
Rond 2, som NS mot par 20, Britt Bergman - Leif Persson
34 V= -620 5.0 23% 31.4 47.7%D78762876KKn87 K651095D5E9432
43 N= 140 17.0 77% 48.4 55.0%K86454E1092D64 E752EK7D63952
Rond 3, som NS mot par 19, Inger Olsson - Ulla Berglund
54 N+1 650 15.4 70% 63.8 58.0%EKD5E4E95K1093 Kn974KD10523652
61NT Ö+1 -120 8.8 40% 72.6 55.0%1073K975D543K10 E98D8KKn96Kn962
Rond 4, Frirond
7  - 11.8 54% 84.4 54.9%E10432E4EKn8696 K985Kn1087K9DKn7
8  - 11.8 54% 96.2 54.8%E10982Kn9862Kn97 D4107D10432D1064
Rond 5, som ÖV mot par 16, Sune Häggbom - Lennart Sohlin
93 S-3 150 13.2 60% 109.4 55.3%Kn8610942E72KD8 972EKKn96543E10
103NT Ö-1 -100 2.3 10% 111.7 50.8%EDKn5DKn752KKn106 K96EK9K10E7432
Rond 6, som NS mot par 15, Bengt Eldered - Åke Åberg
112D V-1 100 18.6 85% 130.3 53.9%D108Kn106442K1064 E952K9E987Kn98
123NT N+2 660 20.8 95% 151.1 57.3%Kn4974EKKn62K102 ED1086E8D95435
Rond 7, som ÖV mot par 28, Margareta Sandberg - Per Sandberg
132 N+3 -150 6.6 30% 157.7 55.2%K8731072ED75109 E4286410943K82
142 Ö-2 -100 6.6 30% 164.3 53.4%8643E754EKn1033 KKn798KD764D76
Rond 8, som NS mot par 27, Sven-Åke Olsson - Åke Lindström
154 V= -130 19.7 90% 184 55.9%ED63652E43983 1094K1097410Kn754
162NT N-1 -50 3.4 15% 187.4 53.3%E7310953E8EKn32 D1092E64K1042D5
Rond 9, som NS mot par 25, Bo Byléhn - Christer Hellström
214 S-1 -100 1.2 5% 188.6 50.5%EKn961053K732D5 105E8EKn1098EKn108
224 V-1 100 16.5 75% 205.1 51.8%3K102DKn7432432 Kn986543EK8Kn109
Rond 10, som NS mot par 24, Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg
233 N-3 -300 15.4 70% 220.5 52.8%ED7KKn862K8Kn52 Kn84310743107394
244 S= 420 19.7 90% 240.2 54.6%EKn102Kn954375E2 KD9765DK93Kn43
Rond 11, som ÖV mot par 23, Margaretha Nehrer - Said Eliasson
253NT S= -400 5.5 25% 245.7 53.2%EKn64EDKnKn53264 D87109654109862
264 N-4 400 21.9 100% 267.6 55.4%D1048753962K95 K98762D106ED107
Rond 12, som ÖV mot par 22, Staffan Lindeborg - Siv Lindgren
273NT V+2 460 15.0 68% 282.6 55.9%ED864DEK102987 Kn5EK102Kn953KD5
286 V-3 -150 0.0 0% 282.6 53.6%9732KKn865D5D9 E94EKKn109E10643

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Nord giv
ingen i zon
EK1092
876
103
Dkn10
63
kn10952
EKkn54
6
87
EK4
D872
8742
Dkn54
D3
96
EK953

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N91393
S91393
Ö3101023
V3101023
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Christer Hellström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 N= E 420 21.9/0.1
Åke Nylén - Rolf Lindström Inger Olsson - Ulla Berglund 2 N+2 8 170 18.6/3.4
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N+1 E 170 18.6/3.4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 3 N= K 140 14.3/7.7
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 N+1 E 140 14.3/7.7
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S= E 110 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N-1 D -50 4.5/17.5
Jeanette Jensen - Ylva Papp Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 N-1 E -50 4.5/17.5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N-1 E -50 4.5/17.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-1 E -50 4.5/17.5
Agneta Danielsson - Hans Selling Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 4 N-1 K -50 4.5/17.5
Jan Berggren - Inger Byström     - 13.0/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Öst giv
N-S i zon
K1096
Kkn765
109
K2
D82
D1092
kn84
kn108
Ekn43
E43
ED32
96
75
8
K765
ED7543

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N86767
S86767
Ö56666
V56666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4D Ö-3 8 500 21.9/0.1
Bo Byléhn - Christer Hellström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 Ö-4 8 200 19.7/2.3
Jeanette Jensen - Ylva Papp Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 N+1 E 110 16.5/5.5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S= 8 110 16.5/5.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT Ö-2 3 100 9.9/12.1
Åke Nylén - Rolf Lindström Inger Olsson - Ulla Berglund 1NT Ö-2 D 100 9.9/12.1
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 V-2 K 100 9.9/12.1
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT Ö-2 3 100 9.9/12.1
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT Ö-1 3 50 4.5/17.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 3 S-1 Kn -100 2.3/19.7
Agneta Danielsson - Hans Selling Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 1NT V+1 5 -120 0.1/21.9
Jan Berggren - Inger Byström     - 13.0/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Syd giv
Ö-V i zon
D7
8762
876
Kkn87
E9832
EKDkn
Ekn9
5
kn104
43
K10432
D106
K65
1095
D5
E9432

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N62323
S62323
Ö711101110
V711101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 V-2 7 200 22.0/0.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-1 7 100 19.0/3.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V-1 7 100 19.0/3.0
Jan Berggren - Inger Byström Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V= 7 -140 15.0/7.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 V= 8 -140 15.0/7.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 V+2 7 -170 12.0/10.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Bo Byléhn - Christer Hellström 2 V+3 7 -200 10.0/12.0
Liz Callbo - Roger Edholm Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 V= 8 -620 5.0/17.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 V= 5 -620 5.0/17.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 4 V= 8 -620 5.0/17.0
Sven-Åke Olsson - Åke Lindström Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 V= 8 -620 5.0/17.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V+1 8 -650 0.0/22.0

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Väst giv
alla i zon
K864
54
E1092
D64
Dkn3
Dkn1032
K84
103
109
986
kn75
EKkn87
E752
EK7
D63
952

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N78697
S68587
Ö65746
V65746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Agneta Danielsson - Hans Selling 2 V-3 6 300 22.0/0.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 S+1 D 140 17.0/5.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N+1 E 140 17.0/5.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 3 N= K 140 17.0/5.0
Sven-Åke Olsson - Åke Lindström Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 S+1 4 140 17.0/5.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 1 N+1 E 110 11.0/11.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 N= E 110 11.0/11.0
Liz Callbo - Roger Edholm Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 S-1 D -100 5.0/17.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Bo Byléhn - Christer Hellström 2 S-1 D -100 5.0/17.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 S-1 D -100 5.0/17.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 N-1 D -100 5.0/17.0
Jan Berggren - Inger Byström Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT N-2 9 -200 0.0/22.0

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Nord giv
N-S i zon
EKD5
E4
E95
K1093
6
9873
Dkn10642
D4
10832
kn6
K87
Ekn87
kn974
KD1052
3
652

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N95101110
S95101010
Ö37213
V37213
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT N+3 7 690 21.9/0.1
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT N+2 7 660 18.6/3.4
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jan Berggren - Inger Byström 3NT N+2 2 660 18.6/3.4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Inger Olsson - Ulla Berglund 4 N+1 7 650 15.4/6.6
Jeanette Jensen - Ylva Papp Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 N= E 620 11.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N= Kn 620 11.0/11.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 N= 6 620 11.0/11.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 N= Kn 110 6.6/15.4
Liz Callbo - Roger Edholm Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N-1 Kn -100 3.4/18.6
Sven-Åke Olsson - Åke Lindström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-1 Kn -100 3.4/18.6
Bo Byléhn - Christer Hellström Agneta Danielsson - Hans Selling 6 S-2 9 -200 0.1/21.9
Arne Mulari - Renate Rhodin     - 10.9/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Öst giv
Ö-V i zon
1073
K975
D543
K10
D6542
Ekn2
8
8754
Kkn
10643
E1072
ED3
E98
D8
Kkn96
kn962

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N47446
S47446
Ö96897
V96896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jan Berggren - Inger Byström 4 V-3 3 300 21.9/0.1
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT Ö-1 6 100 17.5/4.5
Bo Byléhn - Christer Hellström Agneta Danielsson - Hans Selling 2 V-1 3 100 17.5/4.5
Sven-Åke Olsson - Åke Lindström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö-1 9 100 17.5/4.5
Liz Callbo - Roger Edholm Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT Ö= 2 -90 13.2/8.8
Liane Svensson - Ingemar Svensson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2NT Ö= 2 -120 8.8/13.2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Inger Olsson - Ulla Berglund 1NT Ö+1 6 -120 8.8/13.2
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT Ö+1 6 -120 8.8/13.2
Jeanette Jensen - Ylva Papp Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 Ö+1 2 -140 3.4/18.6
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 V= 10 -140 3.4/18.6
Åke Nylén - Rolf Lindström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1NT Ö+2 6 -150 0.1/21.9
Arne Mulari - Renate Rhodin     - 10.9/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Syd giv
alla i zon
E10432
E4
Ekn86
96

D63
D10753
K10542
Dkn76
K952
42
E83
K985
kn1087
K9
Dkn7

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N67798
S67798
Ö76545
V76545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Britt Bergman - Leif Persson 4 N= E 620 21.9/0.1
Bo Byléhn - Christer Hellström Liane Svensson - Ingemar Svensson 3 N+1 E 170 19.7/2.3
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N= 4 140 17.5/4.5
Bengt Eldered - Åke Åberg Åke Nylén - Rolf Lindström 2 N= E 110 14.3/7.7
Margareta Sandberg - Per Sandberg Liz Callbo - Roger Edholm 2 N= 4 110 14.3/7.7
Arne Mulari - Renate Rhodin Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 Ö= 7 -90 11.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N-1 E -100 6.6/15.4
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 N-1 4 -100 6.6/15.4
Agneta Danielsson - Hans Selling Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 N-1 2 -100 6.6/15.4
Jan Berggren - Inger Byström Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 4 N-2 4 -200 1.2/20.8
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 N-2 E -200 1.2/20.8
Björn Backlund - Anders Jakobsson     - 11.8/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Väst giv
ingen i zon
E10982
kn9862
kn97
kn75
EKD
K6
EKkn82
K63
543
E85
9753
D4
107
D10432
D1064

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N25442
S25542
Ö1177811
V1177811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT V-2 2 100 21.9/0.1
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 V+4 E -170 19.7/2.3
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT V= 10 -400 16.5/5.5
Agneta Danielsson - Hans Selling Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT V= 2 -400 16.5/5.5
Jan Berggren - Inger Byström Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 3NT V+1 10 -430 11.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Britt Bergman - Leif Persson 3NT V+1 2 -430 11.0/11.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT V+1 2 -430 11.0/11.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT V+2 2 -460 3.4/18.6
Bo Byléhn - Christer Hellström Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT Ö+2 D -460 3.4/18.6
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V+2 2 -460 3.4/18.6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Liz Callbo - Roger Edholm 3NT V+2 E -460 3.4/18.6
Björn Backlund - Anders Jakobsson     - 11.8/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Nord giv
Ö-V i zon
K1054
Dkn763
8
952
972
E
Kkn96543
E10
kn86
10942
E72
KD8
ED3
K85
D10
kn7643

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N72862
S72862
Ö610559
V610559
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 S+1 E 140 21.9/0.1
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N-1 E -50 19.7/2.3
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Inger Olsson - Ulla Berglund 3 N-2 2 -100 16.5/5.5
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Jan Berggren - Inger Byström 3 N-2 E -100 16.5/5.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bo Byléhn - Christer Hellström 3 V+2 9 -150 8.8/13.2
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V+2 8 -150 8.8/13.2
Agneta Danielsson - Hans Selling Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 V+3 3 -150 8.8/13.2
Bengt Eldered - Åke Åberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V+2 9 -150 8.8/13.2
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 S-3 E -150 8.8/13.2
Sven-Åke Olsson - Åke Lindström Liz Callbo - Roger Edholm 5 V= D -600 2.3/19.7
Åke Nylén - Rolf Lindström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö+4 5 -720 0.1/21.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 10.4/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Öst giv
alla i zon
102
87432
E63
985
K96
EK9
K10
E7432
EDkn5
Dkn
752
Kkn106
8743
1065
Dkn984
D

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N15411
S15411
Ö1188118
V12891212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT Ö-1 8 100 19.7/2.3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT Ö-1 D 100 19.7/2.3
Sven-Åke Olsson - Åke Lindström Liz Callbo - Roger Edholm 6 Ö-1 D 100 19.7/2.3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bo Byléhn - Christer Hellström 2 Ö+3 D -150 14.3/7.7
Åke Nylén - Rolf Lindström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö+2 D -150 14.3/7.7
Liane Svensson - Ingemar Svensson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 5 Ö+1 8 -620 9.9/12.1
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 V+1 E -620 9.9/12.1
Agneta Danielsson - Hans Selling Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT V+2 2 -660 6.6/15.4
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Inger Olsson - Ulla Berglund 3NT V+3 8 -690 2.3/19.7
Bengt Eldered - Åke Åberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V+3 2 -690 2.3/19.7
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Jan Berggren - Inger Byström 3NT V+3 2 -690 2.3/19.7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 10.4/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Syd giv
ingen i zon
D108
kn1064
42
K1064
K763
D32
KDkn6
E2
kn4
E875
1053
D753
E952
K9
E987
kn98

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N65565
S65565
Ö78767
V68867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Britt Bergman - Leif Persson 2 V-2 2 100 18.6/3.4
Jan Berggren - Inger Byström Bo Byléhn - Christer Hellström 2NT V-2 4 100 18.6/3.4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Åke Åberg 2D V-1 Kn 100 18.6/3.4
Margareta Sandberg - Per Sandberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V-2 4 100 18.6/3.4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2NT Ö-1 4 50 13.2/8.8
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1NT S-1 K -50 11.0/11.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1NT Ö= 7 -90 8.8/13.2
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Inger Olsson - Ulla Berglund 3NT S-2 K -100 5.5/16.5
Agneta Danielsson - Hans Selling Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 S-2 E -100 5.5/16.5
Sven-Åke Olsson - Åke Lindström Åke Nylén - Rolf Lindström 2 Ö= E -110 2.3/19.7
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT V+1 Kn -120 0.1/21.9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson     - -/10.3

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Väst giv
N-S i zon
kn4
974
EKkn62
K102
9532
KDkn6
7
Ekn76
K7
10532
108
D9843
ED1086
E8
D9543
5

Optimalt kontrakt: 6D V-5 1100
 NT
N5125109
S5125109
Ö81723
V81723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Bo Byléhn - Christer Hellström 3NT N+2 K 660 20.8/1.2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT N+2 3 660 20.8/1.2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 5 N+1 9 620 14.3/7.7
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 S+1 3 620 14.3/7.7
Jeanette Jensen - Ylva Papp Britt Bergman - Leif Persson 5 N+1 K 620 14.3/7.7
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S= 7 620 14.3/7.7
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N+2 9 170 8.8/13.2
Sven-Åke Olsson - Åke Lindström Åke Nylén - Rolf Lindström 4 N+1 10 150 6.6/15.4
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Inger Olsson - Ulla Berglund 4 N= 9 130 4.5/17.5
Agneta Danielsson - Hans Selling Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 S= K 110 2.3/19.7
Margareta Sandberg - Per Sandberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V-2 E 100 0.1/21.9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson     - -/10.3

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Nord giv
alla i zon
D1095
KD
kn86
ED63
E42
864
10943
K82
K873
1072
ED75
109
kn6
Ekn953
K2
kn754

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N97988
S97988
Ö46354
V46354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Renate Rhodin Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 3NT S= 3 600 21.9/0.1
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2NT N+2 3 180 19.7/2.3
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT N+1 5 150 15.4/6.6
Agneta Danielsson - Hans Selling Britt Bergman - Leif Persson 2NT S+1 10 150 15.4/6.6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 N+3 7 150 15.4/6.6
Bengt Eldered - Åke Åberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N+2 2 130 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2NT N= 7 120 7.7/14.3
Åke Nylén - Rolf Lindström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2NT N= 7 120 7.7/14.3
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 Ö-1 E 100 4.5/17.5
Liz Callbo - Roger Edholm Bo Byléhn - Christer Hellström 1NT S= 10 90 2.3/19.7
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Olsson - Ulla Berglund 3NT N-2 5 -200 0.1/21.9
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg     - -/12.4

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Öst giv
ingen i zon
10952
1062
95
Ekn42
Kkn7
98
KD764
D76
8643
E754
Ekn103
3
ED
KDkn3
82
K10985

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N93766
S93766
Ö410576
V410576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Bo Byléhn - Christer Hellström 4 S= 9 130 20.8/1.2
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1 S+3 7 130 20.8/1.2
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Olsson - Ulla Berglund 3 S= K 110 17.5/4.5
Margareta Sandberg - Per Sandberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 Ö-2 5 100 15.4/6.6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 S-1 8 -50 11.0/11.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 N-1 4 -50 11.0/11.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 1 N-1 3 -50 11.0/11.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 3 V+1 E -130 4.5/17.5
Agneta Danielsson - Hans Selling Britt Bergman - Leif Persson 3 V+1 E -130 4.5/17.5
Bengt Eldered - Åke Åberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V= 2 -130 4.5/17.5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 5D S-3 K -500 0.1/21.9
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg     - -/12.4

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Syd giv
N-S i zon
ED63
652
E43
983
872
E3
KD9852
K10
Kkn5
Dkn8
kn76
ED62
1094
K10974
10
kn754

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N32542
S32542
Ö9118811
V9118810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö-1 4 50 21.9/0.1
Björn Backlund - Anders Jakobsson Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 4 V= E -130 19.7/2.3
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Britt Bergman - Leif Persson 2NT Ö+4 7 -240 17.5/4.5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT Ö+1 7 -430 13.2/8.8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT Ö+1 4 -430 13.2/8.8
Inger Olsson - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT V+1 3 -430 13.2/8.8
Liz Callbo - Roger Edholm Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT Ö+2 7 -460 5.5/16.5
Arne Mulari - Renate Rhodin Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö+2 7 -460 5.5/16.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö+2 7 -460 5.5/16.5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT Ö+2 4 -460 5.5/16.5
Bengt Eldered - Åke Åberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö+3 4 -490 0.1/21.9
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist     - 10.0/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Väst giv
Ö-V i zon
E73
10953
E8
Ekn32
kn65
D82
D6
K9876
K84
Kkn7
kn9753
104
D1092
E64
K1042
D5

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N789108
S78999
Ö64434
V64434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT N+1 3 150 21.9/0.1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 N+1 10 140 19.7/2.3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT N+1 10 120 14.3/7.7
Liz Callbo - Roger Edholm Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 1NT N+1 3 120 14.3/7.7
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Britt Bergman - Leif Persson 1NT S+1 7 120 14.3/7.7
Liane Svensson - Ingemar Svensson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1NT N+1 3 120 14.3/7.7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Sandberg - Per Sandberg 1 S= 6 80 8.8/13.2
Arne Mulari - Renate Rhodin Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 S-1 2 -50 3.4/18.6
Björn Backlund - Anders Jakobsson Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 2NT N-1 3 -50 3.4/18.6
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S-1 7 -50 3.4/18.6
Inger Olsson - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT S-1 8 -50 3.4/18.6
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist     - 10.0/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Nord giv
ingen i zon
1082
Ekn986
63
842
D76
7
KD974
kn1097
E954
K5432
E2
KD
Kkn3
D10
kn1085
E653

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N43634
S43634
Ö9107108
V910798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö= E -110 20.8/1.2
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö= 8 -110 20.8/1.2
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT V+1 10 -120 15.4/6.6
Jan Berggren - Inger Byström Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2NT V= 9 -120 15.4/6.6
Agneta Danielsson - Hans Selling Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2NT V= 6 -120 15.4/6.6
Liz Callbo - Roger Edholm Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1NT V+2 8 -150 9.9/12.1
Britt Bergman - Leif Persson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT Ö+1 Kn -150 9.9/12.1
Inger Olsson - Ulla Berglund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2NT V+2 8 -180 6.6/15.4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 3NT V= 6 -400 4.5/17.5
Arne Mulari - Renate Rhodin Bo Byléhn - Christer Hellström 4 Ö= E -420 2.3/19.7
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT V+2 6 -460 0.1/21.9
Jeanette Jensen - Ylva Papp     - -/11.2

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Öst giv
N-S i zon
10532
Ekn10983
Dkn8
EKkn
D5
72
E95432
D84
7642
EK965
kn
976
K
1043
KD10876

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N55765
S55765
Ö88568
V88568
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4D Ö-3 E 500 21.9/0.1
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N= Kn 110 19.7/2.3
Liz Callbo - Roger Edholm Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 V-1 E 50 15.4/6.6
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 Ö-1 K 50 15.4/6.6
Inger Olsson - Ulla Berglund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 V-1 E 50 15.4/6.6
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N-1 Kn -100 9.9/12.1
Agneta Danielsson - Hans Selling Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N-1 Kn -100 9.9/12.1
Arne Mulari - Renate Rhodin Bo Byléhn - Christer Hellström 3 Ö= K -110 6.6/15.4
Jan Berggren - Inger Byström Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 N-2 E -200 3.4/18.6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N-2 E -200 3.4/18.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 3 N-3 Kn -300 0.1/21.9
Jeanette Jensen - Ylva Papp     - -/11.2

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn9
E1052
765
kn105
632
K97
EK983
64
875
D864
kn42
973
EK104
kn3
D10
EKD82

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1077108
S1077108
Ö36533
V36533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT N+2 4 460 20.8/1.2
Åke Nylén - Rolf Lindström Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT S+2 3 460 20.8/1.2
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT N+1 4 430 15.4/6.6
Jan Berggren - Inger Byström Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT N+1 2 430 15.4/6.6
Britt Bergman - Leif Persson Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT N+1 8 430 15.4/6.6
Arne Mulari - Renate Rhodin Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 S= E 420 11.0/11.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bengt Eldered - Åke Åberg 2 S+2 K 170 7.7/14.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Liz Callbo - Roger Edholm 2 N+2 E 170 7.7/14.3
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 S+2 E 130 4.5/17.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Olsson - Ulla Berglund 5 S-1 6 -50 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ylva Papp Sune Häggbom - Lennart Sohlin 5 S-1 K -50 1.2/20.8
Agneta Danielsson - Hans Selling     - -/8.4

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Väst giv
alla i zon
1087
98752
84
K53
Kkn
Kkn104
Dkn106
E76
ED964
D6
2
D10842
532
E3
EK9753
kn9

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N36534
S36534
Ö1078109
V1078109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 V-2 9 200 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 V-1 8 100 18.6/3.4
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V-1 8 100 18.6/3.4
Arne Mulari - Renate Rhodin Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT V= 4 -600 11.0/11.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT V= 9 -600 11.0/11.0
Jan Berggren - Inger Byström Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT V= 8 -600 11.0/11.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT V= 8 -600 11.0/11.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö= E -600 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Olsson - Ulla Berglund 4 V= 9 -620 4.5/17.5
Jeanette Jensen - Ylva Papp Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT V+1 9 -630 2.3/19.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Liz Callbo - Roger Edholm 4 Ö+1 E -650 0.1/21.9
Agneta Danielsson - Hans Selling     - -/8.4

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Nord giv
N-S i zon
Ekn96
1053
K732
D5
43
Kkn9762
D
K762
KD872
D4
654
943
105
E8
Ekn1098
Ekn108

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N810689
S810689
Ö32753
V32753
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Britt Bergman - Leif Persson 5 S= 4 600 21.9/0.1
Åke Nylén - Rolf Lindström Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 V-4 3 200 19.7/2.3
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 3 S+2 3 150 17.5/4.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 S+2 6 130 12.1/9.9
Jeanette Jensen - Ylva Papp Bengt Eldered - Åke Åberg 3 S+1 6 130 12.1/9.9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S+1 4 130 12.1/9.9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jan Berggren - Inger Byström 4 S= 6 130 12.1/9.9
Inger Olsson - Ulla Berglund Liane Svensson - Ingemar Svensson 3 V-2 3 100 5.5/16.5
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V-2 K 100 5.5/16.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Bo Byléhn - Christer Hellström 4 S-1 4 -100 1.2/20.8
Agneta Danielsson - Hans Selling Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 S-1 7 -100 1.2/20.8
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson     - 11.2/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Öst giv
Ö-V i zon
3
K102
Dkn7432
432
ED1072
ED96
96
D5
K54
kn87
105
EK876
kn986
543
EK8
kn109

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N17212
S17212
Ö11610117
V11610117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Hans Selling Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 Ö-3 Kn 300 21.9/0.1
Liz Callbo - Roger Edholm Britt Bergman - Leif Persson 4 V-1 D 100 16.5/5.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 V-1 D 100 16.5/5.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Bo Byléhn - Christer Hellström 4 V-1 D 100 16.5/5.5
Inger Olsson - Ulla Berglund Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 V-1 4 100 16.5/5.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 V+1 2 -140 9.9/12.1
Jeanette Jensen - Ylva Papp Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V= D -140 9.9/12.1
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 2 V+2 D -170 5.5/16.5
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V+1 D -170 5.5/16.5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V= D -620 1.2/20.8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jan Berggren - Inger Byström 4 V= D -620 1.2/20.8
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson     - 11.2/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Syd giv
alla i zon
ED7
Kkn862
K8
kn52
K10652

Ekn54
EK87
9
ED95
D962
D1063
kn843
10743
1073
94

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N22654
S22654
Ö1010789
V1110789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Renate Rhodin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 V-1 2 100 19.7/2.3
Jeanette Jensen - Ylva Papp Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 V-1 2 100 19.7/2.3
Liane Svensson - Ingemar Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 V-1 5 100 19.7/2.3
Björn Backlund - Anders Jakobsson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 N-3 9 -300 15.4/6.6
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2D N-2 9 -500 13.2/8.8
Inger Olsson - Ulla Berglund Liz Callbo - Roger Edholm 5 V= 8 -600 9.9/12.1
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT Ö= 3 -600 9.9/12.1
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bo Byléhn - Christer Hellström 3NT Ö+1 10 -630 3.4/18.6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö+1 3 -630 3.4/18.6
Britt Bergman - Leif Persson Jan Berggren - Inger Byström 3NT Ö+1 10 -630 3.4/18.6
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT Ö+1 4 -630 3.4/18.6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 10.8/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Väst giv
ingen i zon
Ekn102
kn9543
75
E2
83
EK1062
D2
D1098
4
87
Ekn10864
K765
KD9765
D
K93
kn43

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N336107
S336107
Ö99735
V99735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 S= E 420 19.7/2.3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 S= E 420 19.7/2.3
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S= D 420 19.7/2.3
Jeanette Jensen - Ylva Papp Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S+1 D 170 13.2/8.8
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 S+1 K 170 13.2/8.8
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Åke Nylén - Rolf Lindström 3 S+1 E 170 13.2/8.8
Liane Svensson - Ingemar Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 S+1 E 140 8.8/13.2
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bo Byléhn - Christer Hellström 5 Ö-1 K 50 5.5/16.5
Inger Olsson - Ulla Berglund Liz Callbo - Roger Edholm 5 Ö-1 D 50 5.5/16.5
Arne Mulari - Renate Rhodin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S-1 E -50 2.3/19.7
Britt Bergman - Leif Persson Jan Berggren - Inger Byström 4 V+2 E -170 0.1/21.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 10.8/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Nord giv
Ö-V i zon
9532
83
74
Dkn1085
D87
109654
10986
2
Ekn64
EDkn
kn532
64
K10
K72
EKD
EK973

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N117689
S1176810
Ö26753
V26653
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Inger Olsson - Ulla Berglund 3NT S+1 10 430 21.9/0.1
Liz Callbo - Roger Edholm Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S= 4 400 16.5/5.5
Jeanette Jensen - Ylva Papp Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S= 6 400 16.5/5.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT S= 3 400 16.5/5.5
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT S= 10 400 16.5/5.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2NT S+2 10 180 8.8/13.2
Britt Bergman - Leif Persson Arne Mulari - Renate Rhodin 2NT S+2 9 180 8.8/13.2
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2NT S+2 5 180 8.8/13.2
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bo Byléhn - Christer Hellström 2 S+3 10 150 3.4/18.6
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 3 S+2 D 150 3.4/18.6
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 S+2 10 130 0.1/21.9
Liane Svensson - Ingemar Svensson     - 11.7/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Öst giv
alla i zon
Ekn5
Ekn942
K85
83
K98762
D106
E
D107
D104
8753
962
K95
3
K
Dkn10743
Ekn642

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N1011759
S911757
Ö32474
V32474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT N= 4 600 19.7/2.3
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT N= D 600 19.7/2.3
Jan Berggren - Inger Byström Inger Olsson - Ulla Berglund 3NT N= 4 600 19.7/2.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 S+1 2 150 15.4/6.6
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 3 S+1 8 130 13.2/8.8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Nylén - Rolf Lindström 3 V-1 E 100 9.9/12.1
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 V-1 E 100 9.9/12.1
Liz Callbo - Roger Edholm Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 S-1 9 -100 6.6/15.4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bo Byléhn - Christer Hellström 3NT N-2 4 -200 3.4/18.6
Britt Bergman - Leif Persson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT N-2 4 -200 3.4/18.6
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 N-4 4 -400 0.1/21.9
Liane Svensson - Ingemar Svensson     - 11.7/-

Bricka 27

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Syd giv
ingen i zon
K1073
kn9753
D6
kn3
kn5
EK102
kn953
KD5
ED864
D
EK102
987
92
864
874
E10642

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N31321
S31321
Ö1012101012
V1012101012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 V+1 3 -130 22.0/0.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 Ö+2 6 -170 20.0/2.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 1NT V+3 Kn -180 18.0/4.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 Ö= 3 -400 16.0/6.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Inger Olsson - Ulla Berglund 3NT V+1 6 -430 13.0/9.0
Jan Berggren - Inger Byström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT V+1 5 -430 13.0/9.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 3NT V+2 3 -460 7.0/15.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT V+2 3 -460 7.0/15.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT V+2 3 -460 7.0/15.0
Bo Byléhn - Christer Hellström Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT V+2 5 -460 7.0/15.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Britt Bergman - Leif Persson 3NT V+3 5 -490 1.0/21.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö+3 4 -490 1.0/21.0

Bricka 28

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.19

Väst giv
N-S i zon
E865
1073
8742
K5

E94
EKkn109
E10643
9732
Kkn865
D5
D9
KDkn104
D2
63
kn872

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N21162
S21162
Ö10111268
V10111268
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 6 V-3 10 150 22.0/0.0
Jan Berggren - Inger Byström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 Ö= K -140 20.0/2.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Britt Bergman - Leif Persson 3 V+2 E -150 18.0/4.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 Ö+2 K -200 15.0/7.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 S-2 E -200 15.0/7.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 N-3 9 -300 12.0/10.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Sven-Åke Olsson - Åke Lindström 4 Ö= K -420 7.0/15.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö= 3 -420 7.0/15.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö= 10 -420 7.0/15.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö= K -420 7.0/15.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Inger Olsson - Ulla Berglund 4 Ö+1 10 -450 2.0/20.0
Bo Byléhn - Christer Hellström Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 Ö+2 K -480 0.0/22.0