Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Ligan 1 lagtävling 2018-04-03 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Ligan 1 lagtävling 2018-04-03

IMP över fältet, 8 bord, 16 par. Antal brickor: 12.

Privatprotokoll för Jan Ahlkvist - Ulla Linse

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 1, Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck
13 N-1 50 -35 % -35 0.0%E54EK86432K63 D7Kn952K7654Kn9
22 N-3 300 32 % -3 0.0%Kn742E93738752 K3K86Kn864EKKn10
33 N-3 150 -49 % -52 0.0%EK103E105K52654 D65429Kn106ED109
44 V+3 710 -52 % -104 0.0%D9861075E10985D EKKn74E94EK1064
55 N+2 -640 -11 % -115 0.0%KKn10974274KKn107 D865298E86532
64 V-2 -200 -23 % -138 0.0%93Kn653E1063K103 KKn865EK72K4D6
73NT N-4 400 72 % -66 0.0%EKn104DKn9852852 763E10K84DKn1096
84 V-1 -50 -31 % -97 0.0%E928743Kn87632 KD1074KD63Kn8ED
92 N-2 100 -30 % -127 0.0%K653KD9ED2DKn4 74E74396K10952
103 Ö-4 -400 -52 % -179 0.0%K10984E3DDKn754 52D52K98541083
113NT S= -400 -43 % -222 0.0%K52D10873EKKn76 Kn9763497643105
122 Ö+1 140 -17 % -239 0.0%ED85K3ED99843 Kn932E9862K825

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.03

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
kn10832
10
83
E10842
?
D7
kn952
K7654
kn9
?
E54
EK8643
2
K63
?
K96
D7
EDkn109
D75

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N87384
S87384
Ö561058
V561058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Gunilla Wallin - Mats Holm 4 Ö-1 E 50 53/-53
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3 N-1 E -50 35/-35
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3 Ö+1 5 -170 13/-13
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam 3 Ö+2 5 -200 7/-7
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 Ö+3 6 -200 7/-7
Gun Bellander - Ulla Lundström Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö= D -420 -35/35
Iwe Persson - Johan Dieden John Svensson - Stig Unoson 4 Ö+1 6 -450 -40/40
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Mats Andersson - Klas Bellander 4 Ö+1 E -450 -40/40

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.03

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D10965
742
K109
D4
#
K3
K86
kn864
EKkn10
#
kn742
E93
73
8752
#
E8
Dkn105
ED52
963

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N47676
S47676
Ö86667
V86667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 1NT V-1 4 50 38/-38
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam 1NT V= 6 -90 10/-10
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Gunilla Wallin - Mats Holm 1NT V= 6 -90 10/-10
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 1NT V= K -90 10/-10
Iwe Persson - Johan Dieden John Svensson - Stig Unoson 1NT S-2 E -200 -12/12
Gun Bellander - Ulla Lundström Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 N-2 7 -200 -12/12
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Mats Andersson - Klas Bellander 2 N-2 7 -200 -12/12
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 N-3 7 -300 -32/32

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.03

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
98
KDkn32
D84
832
#
D6542
9
kn106
ED109
#
EK103
E105
K52
654
#
kn7
8764
E973
Kkn7

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N25512
S25512
Ö11881210
V11881210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3 N-3 E -150 49/-49
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 2 V+4 K -230 35/-35
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam 3 Ö+3 8 -230 35/-35
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 Ö+3 7 -230 35/-35
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Mats Andersson - Klas Bellander 4 Ö= Kn -620 -33/33
Iwe Persson - Johan Dieden John Svensson - Stig Unoson 4 V+1 K -650 -38/38
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Gunilla Wallin - Mats Holm 4 V+1 D -650 -38/38
Gun Bellander - Ulla Lundström Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+2 K -680 -45/45

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.03

? ?
Väst giv
alla i zon
#
52
K32
kn7632
kn87
#
EKkn74
E9
4
EK1064
#
D986
1075
E10985
D
#
103
Dkn864
KD
9532

Optimalt kontrakt: 7 V= -2210
 NT
N13501
S13501
Ö121081312
V121081312
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 V+3 5 -710 52/-52
Iwe Persson - Johan Dieden John Svensson - Stig Unoson 4 V+3 7 -710 52/-52
Gun Bellander - Ulla Lundström Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+3 8 -710 52/-52
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 V+3 3 -710 52/-52
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 6 V+1 3 -1460 -52/52
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam 6 Ö+1 K -1460 -52/52
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Gunilla Wallin - Mats Holm 6 V+1 5 -1460 -52/52
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Mats Andersson - Klas Bellander 6 V+1 6 -1460 -52/52

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.03

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
83
EK
Ekn1075432
4
#

D8652
98
E86532
#
Kkn109742
74

Kkn107
#
ED65
kn1093
KD6
D9

Optimalt kontrakt: 6D Ö-1 100
 NT
N010547
S011547
Ö110881
V110881
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Iwe Persson - Johan Dieden John Svensson - Stig Unoson 6NT S+1 9 1470 97/-97
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Jan Ahlkvist - Ulla Linse 5 N+2 7 640 11/-11
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 5 N+2 7 640 11/-11
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 5 N+1 Kn 620 8/-8
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam 5 N= Kn 600 4/-4
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Mats Andersson - Klas Bellander 5 N= 9 600 4/-4
Gun Bellander - Ulla Lundström Göran Nyqvist - Peter Perulf 5D Ö-2 D 300 -42/42
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Gunilla Wallin - Mats Holm 3NT S-2 2 -200 -93/93

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.03

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
ED74
9
Dkn92
E542
#
Kkn865
EK72
K4
D6
#
93
kn653
E1063
K103
#
102
D1084
875
kn987

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N76455
S76455
Ö57887
V67988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Ulla Lundström Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-3 8 300 43/-43
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 V-2 Kn 200 23/-23
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam 4 V-2 D 200 23/-23
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Mats Andersson - Klas Bellander 4 V-2 9 200 23/-23
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 V-1 2 100 3/-3
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 2 V= 9 -110 -33/33
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Gunilla Wallin - Mats Holm 2 V+1 9 -140 -41/41
Iwe Persson - Johan Dieden John Svensson - Stig Unoson 1NT Ö+2 8 -150 -41/41

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.03

? ?
Syd giv
alla i zon
#
KD
K43
EDkn65
E74
#
763
E10
K84
Dkn1096
#
Ekn104
Dkn9852

852
#
9852
76
109732
K3

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N511478
S511478
Ö82864
V82864
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Iwe Persson - Johan Dieden John Svensson - Stig Unoson 3 N+2 D 150 22/-22
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Gunilla Wallin - Mats Holm 4 S+1 E 150 22/-22
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Mats Andersson - Klas Bellander 3 N+2 D 150 22/-22
Gun Bellander - Ulla Lundström Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N+1 D 130 16/-16
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 N+2 8 130 16/-16
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3 Ö-1 3 100 9/-9
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam 2 Ö+1 10 -140 -35/35
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT N-4 D -400 -72/72

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.03

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn63
kn92
EK109
954
#
KD1074
KD63
kn8
ED
#
E92
8
743
kn87632
#
85
E10754
D652
K10

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N27612
S27612
Ö967108
V967108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 V-1 K 50 31/-31
Iwe Persson - Johan Dieden John Svensson - Stig Unoson 4 V-1 E 50 31/-31
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 4 V-1 E 50 31/-31
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Mats Andersson - Klas Bellander 3 V= E -110 1/-1
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 1 V+2 E -140 -6/6
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam 1 V+3 E -170 -14/14
Gun Bellander - Ulla Lundström Göran Nyqvist - Peter Perulf 2NT V+3 3 -210 -19/19
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Gunilla Wallin - Mats Holm 4 V= K -420 -55/55

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.03

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
Dkn982
52
kn10
8763
#
74
E743
96
K10952
#
K653
KD9
ED2
Dkn4
#
E10
kn1086
K87543
E

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N37463
S37463
Ö969710
V95869
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Ulla Lundström Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V-2 Kn 200 70/-70
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 N-2 K -100 30/-30
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam 3 S-2 2 -100 30/-30
Iwe Persson - Johan Dieden John Svensson - Stig Unoson 1NT Ö+2 4 -150 19/-19
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 1NT Ö+3 5 -180 14/-14
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3NT Ö= 4 -600 -53/53
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Gunilla Wallin - Mats Holm 3NT Ö= 5 -600 -53/53
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Mats Andersson - Klas Bellander 3NT Ö+1 8 -630 -57/57

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.03

? ?
Öst giv
alla i zon
#
E7
Kkn864
kn732
E9
#
52
D52
K9854
1083
#
K10984
E3
D
Dkn754
#
Dkn63
1097
E106
K62

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N791089
S781089
Ö64353
V64353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3 Ö-4 10 400 52/-52
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 2 N+2 4 170 10/-10
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Gunilla Wallin - Mats Holm 2 N+2 D 170 10/-10
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 N+2 D 170 10/-10
Gun Bellander - Ulla Lundström Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 N+1 D 140 3/-3
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Mats Andersson - Klas Bellander 2 N+1 D 140 3/-3
Iwe Persson - Johan Dieden John Svensson - Stig Unoson 4 N-1 D -100 -44/44
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam 4 N-1 4 -100 -44/44

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.03

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
E108
kn92
Kkn108
E42
#
kn9763
4
97643
105
#
K52
D10873
E
Kkn76
#
D4
EK65
D52
D983

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1088610
S988510
Ö34553
V34553
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Iwe Persson - Johan Dieden John Svensson - Stig Unoson 2D Ö-4 2 800 85/-85
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT S= 6 400 43/-43
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Mats Andersson - Klas Bellander 3NT S= 4 400 43/-43
Gun Bellander - Ulla Lundström Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT S-1 4 -50 -29/29
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3NT S-1 6 -50 -29/29
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT S-1 4 -50 -29/29
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam 3NT N-2 3 -100 -42/42
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Gunilla Wallin - Mats Holm 5 N-2 7 -100 -42/42

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.03

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
K6
Dkn104
kn1075
Kkn10
#
kn932
E9862
K82
5
#
ED85
K3
ED9
9843
#
1074
75
643
ED762

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N53324
S53324
Ö8810118
V8810118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Iwe Persson - Johan Dieden John Svensson - Stig Unoson 3NT Ö-2 2 100 59/-59
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 Ö+1 7 -140 17/-17
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 2NT Ö+1 7 -150 17/-17
Gun Bellander - Ulla Lundström Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 Ö+1 7 -170 10/-10
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 V+1 Kn -170 10/-10
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Gunilla Wallin - Mats Holm 4 V= Kn -420 -36/36
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Mats Andersson - Klas Bellander 4 V= 10 -420 -36/36
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam 4 Ö+1 7 -450 -41/41