Kommande tävlingar
06/06 Inställd ... Patton lagguld -
25/06 Ölandsveckan 2020 - A-final I
11/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Frölunda BS » Silvertävling 2014-10-11 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Frölunda BS

Silvertävling 2014-10-11

Partävling, 13 bord, 26 par. Antal brickor: 42. Medel: 503.9.

Privatprotokoll för Britt Larsson - Eva Johansson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 1, Mats Andihn - Ove Jonsson
13D N-2 -300 13.0 54% 13 54.0%87K3KD98732EK 942108646109764
23 Ö= -140 10.0 42% 23 48.0%K9Kn95D72D10854 62EK873Kn94K97
Rond 2, som NS mot par 2, Ingrid Petersen - Ulla Westerlund
33 N-3 -150 4.0 17% 27 37.7%D1082D9K109E832 EKn35432ED74Kn4
42NT V+1 -150 3.0 13% 30 31.5%D9842K83DKn543 106EKn74K1075287
Rond 3, som NS mot par 3, Per Andersson - Sture Ekberg
54 Ö+2 -480 17.0 71% 47 39.4%5KKn976DKn962109 102ED1041085Kn875
63 N-1 -50 12.0 50% 59 41.2%EKn53282EKn10886 D106E9653743E10
Rond 4, som NS mot par 4, Jan Ragnebäck - Ulf Runze
72 N-1 -100 20.0 83% 79 47.1%E863296483654 KDKn4DKn85Kn5K107
83NT S-2 -100 3.0 13% 82 42.9%D94D82KDK10984 E86EKn6952D763
Rond 5, som NS mot par 5, Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted
91NT S+1 120 18.0 75% 100 46.4%K876KD9109E853 D95Kn875ED7697
101 V+1 -110 5.0 21% 105 43.9%62D87K10872E107 D853KKn6943KD3
Rond 6, som NS mot par 6, Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson
115 S+1 480 16.0 67% 121 46.0%K104E86543Kn878 ED98K10974E753
123NT N-1 -100 0.0 0% 121 42.2%EKD975K639D97 Kn3DKn104Kn1083EK4
Rond 7, som NS mot par 7, Moa Petersen - Irma Petersen
134 N-2 -200 0.0 0% 121 38.9%K62K98763EE96 D874E10KD102852
144 N-1 -50 2.0 8% 123 36.7%EK85K876EK85E Kn972DKn310932K7
Rond 8, som NS mot par 8, Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson
151NT Ö+2 -150 12.0 50% 135 37.6%D542KDKn81032D7 1093632K987E65
163NT S-4 -200 3.0 13% 138 36.1%ED107628743107D E95KDKn9853K72
Rond 9, som NS mot par 9, Oscar Hult - Hans Eriksson
174 N= 420 23.0 96% 161 39.6%EK1053975KKn4310 8764Kn2D75EK96
18Pass 13.0 54% 174 40.4%E63K98863D763 D1052ED7575K85
Rond 10, som NS mot par 10, Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö
192 S+1 110 19.0 79% 193 42.4%Kn1076KD98D9842 D362K9643EKDKn
202NT V+2 -180 22.0 92% 215 44.9%D75962874EKD7 432D54Kn953Kn106
Rond 11, som NS mot par 11, Adam Kovasznay - Kjell Evensen
215 V-3 150 6.0 25% 221 44.0%6543EK9732ED7 1072Kn54Kn1065328
224 V= -620 3.0 13% 224 42.5%ED97544E65276 Kn108KKn961097542
Rond 12, som NS mot par 12, Marianne Fagerby - Mats Jakobsson
234 S-1 -100 19.0 79% 243 44.1%8743297E107D86 K96DKn105EKKn932
242 V+1 -140 10.0 42% 253 44.0%D84D98542E2E5 Kn965Kn865Kn10976
Rond 13, som NS mot par 13, Sören Westling - Martin Lundberg
252 S= 110 14.0 58% 267 44.6%EK83K976254K9 76528KD3E8652
262 Ö= -110 1.0 4% 268 43.0%K10Kn10532DKn6E92 D76E9542KD853
Rond 14, som NS mot par 68, Robert Odd - Margret Vidarsdottir
273 V-1 50 19.0 79% 287 44.4%Kn862D887K9874 ED951093KD4Kn32
283 S= 140 20.0 83% 307 45.8%EKn72Kn85E531054 KD654KD322K93
Rond 15, som NS mot par 69, Lars-Åke Gustafsson - May Moore
293NT V+2 -660 1.0 4% 308 44.3%93KD3E63K7432 K108642764210Kn8
301NT S+1 120 13.0 54% 321 44.6%Kn32D103D42D653 K6EKn72EKn3KKn97
Rond 16, som NS mot par 70, Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson
311 S= 80 10.0 42% 331 44.5%EK10DKn764K5Kn43 8763E32E82K52
324 S-2 -100 3.0 13% 334 43.6%EKn5ED1096K64D6 87432K545Kn1074
Rond 17, som NS mot par 71, Ola Rimstedt - Anders Brunzell
334 Ö= -420 3.0 13% 337 42.6%Kn98652104K74106 KD7D7363EK432
343NT N-2 -200 2.0 8% 339 41.6%DKn10EKn1063K7972 E292ED652K1053
Rond 18, som NS mot par 72, Anna Wallgren - Nils Nordahl
354 N+2 480 18.0 75% 357 42.6%E10EKn82EKD3Kn72 D7642K975Kn2D4
363 Ö+1 -170 6.0 25% 363 42.1%98510K72KD10653 E76497653D972
Rond 19, som NS mot par 73, Mats Allgöwer - Ella Olsson
372 V= -90 4.0 17% 367 41.4%98D642KD108642 7532E1064E5E75
383NT V-2 200 22.0 92% 389 42.7%975106D108742D9 8432E987EKKn93
Rond 20, som NS mot par 74, Karin Nyberg - Christoffer Dückhow
391NT V+2 -150 12.0 50% 401 42.9%EK839521074D76 Kn7Kn83KKn852Kn83
402NT Ö-2 100 17.0 71% 418 43.6%972D1094ED10D62 EDKn82Kn7653253
Rond 21, som NS mot par 75, Magnus Conradi - Denny Andréasson
412 N+1 140 17.0 71% 435 44.3%KDKn63EKnEKn5342 1052K985282DKn5
424D V-2 500 22.0 92% 457 45.4%643EK752543E7 109872ED987685

Bricka 1

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Nord giv
ingen i zon
87
K3
KD98732
EK
EDkn65
EDkn9
4
D52
K103
752
Ekn105
kn83
942
10864
6
109764

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N56433
S56433
Ö869109
V8691010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 4 Ö-1 6 50 22.0/2.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 4 V-1 K 50 22.0/2.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Moa Petersen - Irma Petersen 4 Ö-1 6 50 22.0/2.0
Per Andersson - Sture Ekberg Monica Jonsson - Anne Leppänen 3 V+1 K -170 17.0/7.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Anna Wallgren - Nils Nordahl 3 V+1 K -170 17.0/7.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Sören Westling - Martin Lundberg 3D N-2 3 -300 13.0/11.0
Britt Larsson - Eva Johansson Mats Andihn - Ove Jonsson 3D N-2 3 -300 13.0/11.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Börje Brag - Håkan Arebrink 4 V= K -420 7.0/17.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Lena Petersen - Björn Sörling 4 V= E -420 7.0/17.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 4 Ö= 6 -420 7.0/17.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 4 V= K -420 7.0/17.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 3NT Ö+1 6 -430 2.0/22.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Thomas Therkelson - Björn Wenander 3D N-3 3 -500 0.0/24.0

Bricka 2

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Öst giv
N-S i zon
K9
kn95
D72
D10854
Ekn5
D62
EK85
632
D108743
104
1063
Ekn
62
EK873
kn94
K97

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N85845
S85845
Ö58586
V58586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Moa Petersen - Irma Petersen 2 S= E 110 24.0/0.0
Per Andersson - Sture Ekberg Monica Jonsson - Anne Leppänen 4 Ö-2 E 100 22.0/2.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Anna Wallgren - Nils Nordahl 4 Ö-1 E 50 20.0/4.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 2 Ö= E -110 18.0/6.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Thomas Therkelson - Björn Wenander 3 V= 3 -140 10.0/14.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Börje Brag - Håkan Arebrink 2 Ö+1 E -140 10.0/14.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 3 Ö= E -140 10.0/14.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 2 Ö+1 E -140 10.0/14.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 2 Ö+1 E -140 10.0/14.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 3 Ö= K -140 10.0/14.0
Britt Larsson - Eva Johansson Mats Andihn - Ove Jonsson 3 Ö= E -140 10.0/14.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Lena Petersen - Björn Sörling 2 V+2 5 -170 1.0/23.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Sören Westling - Martin Lundberg 3 V+1 9 -170 1.0/23.0

Bricka 3

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Syd giv
Ö-V i zon
D1082
D9
K109
E832
K976
EKkn10
kn5
K97
54
876
8632
D1065
Ekn3
5432
ED74
kn4

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68686
S68686
Ö75755
V75755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Robert Odd - Margret Vidarsdottir 1NTD V-3 2 800 23.0/1.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Oscar Hult - Hans Eriksson 2D Ö-3 4 800 23.0/1.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Sören Westling - Martin Lundberg 1NTD V-1 D 200 20.0/4.0
Per Andersson - Sture Ekberg Thomas Therkelson - Björn Wenander 2NT S= K 120 18.0/6.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Adam Kovasznay - Kjell Evensen 2 Ö-1 Kn 100 16.0/8.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Mats Allgöwer - Ella Olsson 1NT S= E 90 14.0/10.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 1 N= 6 80 12.0/12.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Monica Jonsson - Anne Leppänen 2NT S-1 9 -50 9.0/15.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Ola Rimstedt - Anders Brunzell 2NT S-1 K -50 9.0/15.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Börje Brag - Håkan Arebrink 1NT V= 3 -90 6.0/18.0
Britt Larsson - Eva Johansson Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 3 N-3 6 -150 4.0/20.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Moa Petersen - Irma Petersen 4D S-2 5 -300 1.0/23.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Lena Petersen - Björn Sörling 3D N-2 2 -300 1.0/23.0

Bricka 4

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Väst giv
alla i zon
D9842
K8
3
Dkn543
EK53
D653
ED4
E2
kn7
1092
kn986
K1096
106
Ekn74
K10752
87

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N65464
S65464
Ö78879
V78979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Oscar Hult - Hans Eriksson 2NT V-2 4 200 24.0/0.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Moa Petersen - Irma Petersen 1 V-1 5 100 20.0/4.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Robert Odd - Margret Vidarsdottir 1NT V-1 4 100 20.0/4.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Sören Westling - Martin Lundberg 1 V-1 3 100 20.0/4.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Mats Allgöwer - Ella Olsson 1 V= 3 -80 16.0/8.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Lena Petersen - Björn Sörling 1 V+1 2 -90 14.0/10.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Monica Jonsson - Anne Leppänen 1 V+1 4 -110 11.0/13.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Adam Kovasznay - Kjell Evensen 1 V+1 3 -110 11.0/13.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 2NT V= 2 -120 8.0/16.0
Per Andersson - Sture Ekberg Thomas Therkelson - Björn Wenander 1 V+2 D -140 6.0/18.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Börje Brag - Håkan Arebrink 1NT V+2 3 -150 3.0/21.0
Britt Larsson - Eva Johansson Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 2NT V+1 8 -150 3.0/21.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Ola Rimstedt - Anders Brunzell 3NT Ö+1 5 -630 0.0/24.0

Bricka 5

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Nord giv
N-S i zon
5
Kkn976
Dkn962
109
E8743
853
E4
EK4
KDkn96
2
K73
D632
102
ED104
1085
kn875

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N26713
S26713
Ö1065128
V1065128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andihn - Ove Jonsson Oscar Hult - Hans Eriksson 4 V+2 D -480 17.0/7.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Monica Jonsson - Anne Leppänen 4 Ö+2 10 -480 17.0/7.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Börje Brag - Håkan Arebrink 4 Ö+2 3 -480 17.0/7.0
Moa Petersen - Irma Petersen Lena Petersen - Björn Sörling 4 Ö+2 5 -480 17.0/7.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 4 Ö+2 2 -480 17.0/7.0
Sören Westling - Martin Lundberg Anna Wallgren - Nils Nordahl 4 Ö+2 7 -480 17.0/7.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Lars-Åke Gustafsson - May Moore 4 Ö+2 5 -480 17.0/7.0
Britt Larsson - Eva Johansson Per Andersson - Sture Ekberg 4 Ö+2 E -480 17.0/7.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 6 Ö= E -980 4.0/20.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Thomas Therkelson - Björn Wenander 6 Ö= 10 -980 4.0/20.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Robert Odd - Margret Vidarsdottir 6 Ö= 7 -980 4.0/20.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 6 Ö= E -980 4.0/20.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 6 Ö= E -980 4.0/20.0

Bricka 6

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn532
82
Ekn108
86
K987
KD
652
D974
4
kn1074
KD9
Kkn532
D106
E9653
743
E10

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N49787
S48787
Ö94656
V94656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Conradi - Denny Andréasson Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 2D N= Kn 470 24.0/0.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 2NT V-2 2 200 22.0/2.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 2 N+1 K 140 18.0/6.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Thomas Therkelson - Björn Wenander 3 N= K 140 18.0/6.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Börje Brag - Håkan Arebrink 2 N+1 K 140 18.0/6.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Monica Jonsson - Anne Leppänen 4 N-1 K -50 12.0/12.0
Moa Petersen - Irma Petersen Lena Petersen - Björn Sörling 3 N-1 Kn -50 12.0/12.0
Britt Larsson - Eva Johansson Per Andersson - Sture Ekberg 3 N-1 4 -50 12.0/12.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Lars-Åke Gustafsson - May Moore 1NT V= 10 -90 8.0/16.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Oscar Hult - Hans Eriksson 3D N-1 Kn -100 3.0/21.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 4 N-2 D -100 3.0/21.0
Sören Westling - Martin Lundberg Anna Wallgren - Nils Nordahl 4 N-2 4 -100 3.0/21.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Robert Odd - Margret Vidarsdottir 3 S-2 4 -100 3.0/21.0

Bricka 7

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Syd giv
alla i zon
E8632
964
83
654
97
EK3
EK92
E832
105
1072
D10764
Dkn9
KDkn4
Dkn85
kn5
K107

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33674
S33674
Ö1010668
V1010668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Monica Jonsson - Anne Leppänen 2 S= E 110 23.0/1.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Sören Westling - Martin Lundberg 2 N= 2 110 23.0/1.0
Britt Larsson - Eva Johansson Jan Ragnebäck - Ulf Runze 2 N-1 D -100 20.0/4.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 1NT V+1 3 -120 17.0/7.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 1NT V+1 2 -120 17.0/7.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Adam Kovasznay - Kjell Evensen 2 Ö+2 K -130 12.0/12.0
Moa Petersen - Irma Petersen Börje Brag - Håkan Arebrink 3 Ö+1 K -130 12.0/12.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Magnus Conradi - Denny Andréasson 3 Ö+1 K -130 12.0/12.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Mats Allgöwer - Ella Olsson 1NT V+2 2 -150 8.0/16.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Lena Petersen - Björn Sörling 1NT V+3 2 -180 6.0/18.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Lars-Åke Gustafsson - May Moore 1NT V+4 3 -210 4.0/20.0
Per Andersson - Sture Ekberg Oscar Hult - Hans Eriksson 3NT V= 4 -600 1.0/23.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Thomas Therkelson - Björn Wenander 5 Ö= K -600 1.0/23.0

Bricka 8

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Väst giv
ingen i zon
D94
D82
KD
K10984
10753
K53
Ekn43
E2
Kkn2
10974
10876
kn5
E86
Ekn6
952
D763

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N95668
S96768
Ö47675
V47675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Thomas Therkelson - Björn Wenander 3 V-3 9 150 24.0/0.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Sören Westling - Martin Lundberg 2NT S= 4 120 22.0/2.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Adam Kovasznay - Kjell Evensen 3 N= 2 110 18.0/6.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Lena Petersen - Björn Sörling 3 N= 7 110 18.0/6.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 3 N= K 110 18.0/6.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Magnus Conradi - Denny Andréasson 2 N= 10 90 14.0/10.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Lars-Åke Gustafsson - May Moore 2 V-1 K 50 12.0/12.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Monica Jonsson - Anne Leppänen 3NT S-1 3 -50 9.0/15.0
Moa Petersen - Irma Petersen Börje Brag - Håkan Arebrink 3 S-1 E -50 9.0/15.0
Per Andersson - Sture Ekberg Oscar Hult - Hans Eriksson 1 V= K -80 6.0/18.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 2 S-2 E -100 3.0/21.0
Britt Larsson - Eva Johansson Jan Ragnebäck - Ulf Runze 3NT S-2 7 -100 3.0/21.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Mats Allgöwer - Ella Olsson 2 Ö= 3 -110 0.0/24.0

Bricka 9

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Nord giv
Ö-V i zon
K876
KD9
109
E853
10432
6
kn85
Dkn642
Ekn
E10432
K432
K10
D95
kn875
ED76
97

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N77878
S77879
Ö66554
V65554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Thomas Therkelson - Björn Wenander 2D Ö-3 5 800 24.0/0.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Börje Brag - Håkan Arebrink 2D Ö-1 9 200 21.0/3.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Lena Petersen - Björn Sörling 2NT Ö-2 5 200 21.0/3.0
Britt Larsson - Eva Johansson Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 1NT S+1 3 120 18.0/6.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 2 N= 3 110 16.0/8.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 1 Ö-1 8 100 14.0/10.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 1NT S= 3 90 11.0/13.0
Sören Westling - Martin Lundberg Mats Andihn - Ove Jonsson 1NT S= 2 90 11.0/13.0
Moa Petersen - Irma Petersen Monica Jonsson - Anne Leppänen 1NT N-1 4 -50 7.0/17.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 2 N-1 E -50 7.0/17.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Ola Rimstedt - Anders Brunzell 2 Ö= 6 -90 4.0/20.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Robert Odd - Margret Vidarsdottir 2 Ö+1 9 -110 2.0/22.0
Per Andersson - Sture Ekberg Adam Kovasznay - Kjell Evensen 3 N-3 E -150 0.0/24.0

Bricka 10

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Öst giv
alla i zon
62
D87
K10872
E107
EK974
E5
ED
kn862
kn10
109432
kn65
954
D853
Kkn6
943
KD3

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N67656
S67667
Ö75776
V75776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Moa Petersen - Irma Petersen Monica Jonsson - Anne Leppänen 2 N+1 Kn 110 24.0/0.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Thomas Therkelson - Björn Wenander 2 Ö-1 K 100 20.0/4.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Ola Rimstedt - Anders Brunzell 2 Ö-1 9 100 20.0/4.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 1 V-1 7 100 20.0/4.0
Sören Westling - Martin Lundberg Mats Andihn - Ove Jonsson 1NT N= 2 90 16.0/8.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 1 V= 7 -80 13.0/11.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Börje Brag - Håkan Arebrink 1 V= 2 -80 13.0/11.0
Per Andersson - Sture Ekberg Adam Kovasznay - Kjell Evensen 1 V+1 8 -110 5.0/19.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 2 V= 7 -110 5.0/19.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Lena Petersen - Björn Sörling 2 V= 3 -110 5.0/19.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 1 V+1 7 -110 5.0/19.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Robert Odd - Margret Vidarsdottir 1 V+1 2 -110 5.0/19.0
Britt Larsson - Eva Johansson Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 1 V+1 6 -110 5.0/19.0

Bricka 11

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Syd giv
ingen i zon
K104
E86543
kn87
8
52
kn
EKD2
KDkn1064
kn763
D2
109653
92
ED98
K1097
4
E753

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N4412108
S4412108
Ö77112
V77112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Andersson - Sture Ekberg Sören Westling - Martin Lundberg 4 N+2 6 480 16.0/8.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 4 N+2 3 480 16.0/8.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Adam Kovasznay - Kjell Evensen 5 S+1 E 480 16.0/8.0
Moa Petersen - Irma Petersen Thomas Therkelson - Björn Wenander 4 N+2 3 480 16.0/8.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Monica Jonsson - Anne Leppänen 4 N+2 9 480 16.0/8.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 4 N+2 9 480 16.0/8.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Anna Wallgren - Nils Nordahl 4 N+2 10 480 16.0/8.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Ola Rimstedt - Anders Brunzell 5 N+1 9 480 16.0/8.0
Britt Larsson - Eva Johansson Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 5 S+1 E 480 16.0/8.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Börje Brag - Håkan Arebrink 5D Ö-2 9 300 5.0/19.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Lena Petersen - Björn Sörling 4D V-2 E 300 5.0/19.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Magnus Conradi - Denny Andréasson 3 N+3 10 230 2.0/22.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Lars-Åke Gustafsson - May Moore 5D V-1 E 100 0.0/24.0

Bricka 12

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Väst giv
N-S i zon
EKD975
K63
9
D97
108642
E87
K6
kn52

952
ED7542
10863
kn3
Dkn104
kn1083
EK4

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N769119
S769119
Ö46424
V46424
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 4 N+2 3 680 23.0/1.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Anna Wallgren - Nils Nordahl 4 N+2 9 680 23.0/1.0
Per Andersson - Sture Ekberg Sören Westling - Martin Lundberg 4 N+1 E 650 14.0/10.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 4 N+1 E 650 14.0/10.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Adam Kovasznay - Kjell Evensen 4 N+1 2 650 14.0/10.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Monica Jonsson - Anne Leppänen 4 N+1 8 650 14.0/10.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Börje Brag - Håkan Arebrink 4 N+1 E 650 14.0/10.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Lena Petersen - Björn Sörling 4 N+1 8 650 14.0/10.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Ola Rimstedt - Anders Brunzell 5 N= E 650 14.0/10.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Magnus Conradi - Denny Andréasson 3NT N+1 9 630 6.0/18.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Lars-Åke Gustafsson - May Moore 4 N= E 620 3.0/21.0
Moa Petersen - Irma Petersen Thomas Therkelson - Björn Wenander 4 N= 3 620 3.0/21.0
Britt Larsson - Eva Johansson Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 3NT N-1 2 -100 0.0/24.0

Bricka 13

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Nord giv
alla i zon
K62
K98763
E
E96
E95
kn5
kn876543
K
kn103
D42
9
Dkn10743
D874
E10
KD102
852

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N78999
S78999
Ö65333
V65333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Mats Andihn - Ove Jonsson 2D V-3 E 800 24.0/0.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Monica Jonsson - Anne Leppänen 4 N+1 9 650 21.0/3.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Anna Wallgren - Nils Nordahl 4 N+1 9 650 21.0/3.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 3NT S+1 K 630 18.0/6.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Robert Odd - Margret Vidarsdottir 4 N= D 620 16.0/8.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Mats Allgöwer - Ella Olsson 2 N+1 D 140 14.0/10.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 4 N-1 9 -100 7.0/17.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Sören Westling - Martin Lundberg 4 N-1 D -100 7.0/17.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Thomas Therkelson - Björn Wenander 4 N-1 D -100 7.0/17.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Börje Brag - Håkan Arebrink 4 N-1 D -100 7.0/17.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Lena Petersen - Björn Sörling 4 N-1 9 -100 7.0/17.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Per Andersson - Sture Ekberg 2 N-1 D -100 7.0/17.0
Britt Larsson - Eva Johansson Moa Petersen - Irma Petersen 4 N-2 D -200 0.0/24.0

Bricka 14

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Öst giv
ingen i zon
EK85
K876
EK85
E
6
E1042
kn74
D10862
D1043
95
D6
kn9543
kn972
Dkn3
10932
K7

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N61010109
S61010109
Ö72333
V72333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Lena Petersen - Björn Sörling 3NTD S= 2 550 24.0/0.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Per Andersson - Sture Ekberg 3NT N+2 4 460 21.0/3.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Mats Andihn - Ove Jonsson 3NT N+2 4 460 21.0/3.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Mats Allgöwer - Ella Olsson 4 N+1 3 450 18.0/6.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Sören Westling - Martin Lundberg 3NT S+1 2 430 15.0/9.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 3NT N+1 4 430 15.0/9.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 4 S= 2 420 9.0/15.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Robert Odd - Margret Vidarsdottir 4 S= 6 420 9.0/15.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Börje Brag - Håkan Arebrink 4 S= 8 420 9.0/15.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Anna Wallgren - Nils Nordahl 4 N= 9 420 9.0/15.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Thomas Therkelson - Björn Wenander 3NT N-1 4 -50 2.0/22.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Monica Jonsson - Anne Leppänen 6 S-1 E -50 2.0/22.0
Britt Larsson - Eva Johansson Moa Petersen - Irma Petersen 4 N-1 3 -50 2.0/22.0

Bricka 15

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Syd giv
N-S i zon
D542
KDkn8
1032
D7
K6
105
kn54
K98432
Ekn87
E974
ED6
kn10
1093
632
K987
E65

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N34454
S34454
Ö109988
V108988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Jan Ragnebäck - Ulf Runze 1NT Ö= 10 -90 24.0/0.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Lars-Åke Gustafsson - May Moore 3 V= K -110 21.0/3.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Thomas Therkelson - Björn Wenander 3 V= K -110 21.0/3.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 1NT V+1 4 -120 18.0/6.0
Moa Petersen - Irma Petersen Sören Westling - Martin Lundberg 3 V+1 K -130 16.0/8.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Mats Allgöwer - Ella Olsson 1NT Ö+2 8 -150 12.0/12.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Börje Brag - Håkan Arebrink 1NT Ö+2 10 -150 12.0/12.0
Britt Larsson - Eva Johansson Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 1NT Ö+2 8 -150 12.0/12.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Monica Jonsson - Anne Leppänen 2 S-2 2 -200 8.0/16.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 1NT Ö+4 10 -210 6.0/18.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Robert Odd - Margret Vidarsdottir 2 N-3 Kn -300 4.0/20.0
Per Andersson - Sture Ekberg Ola Rimstedt - Anders Brunzell 3NT Ö= 10 -400 2.0/22.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Lena Petersen - Björn Sörling 3NT Ö+1 7 -430 0.0/24.0

Bricka 16

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Väst giv
Ö-V i zon
ED10762
8743
107
D
K843
kn62
E64
kn106
kn95
KD10
2
E98543

E95
KDkn9853
K72

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N49867
S49867
Ö94575
V84575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andihn - Ove Jonsson Mats Allgöwer - Ella Olsson 4 S= 2 130 22.0/2.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Thomas Therkelson - Björn Wenander 2 S+2 Kn 130 22.0/2.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Börje Brag - Håkan Arebrink 4 N= E 130 22.0/2.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Lars-Åke Gustafsson - May Moore 3 S= Kn 110 16.0/8.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Robert Odd - Margret Vidarsdottir 2 N+1 D 110 16.0/8.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Monica Jonsson - Anne Leppänen 3 S= Kn 110 16.0/8.0
Per Andersson - Sture Ekberg Ola Rimstedt - Anders Brunzell 4 S-1 Kn -50 12.0/12.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Jan Ragnebäck - Ulf Runze 2 S-2 Kn -100 8.0/16.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 5 N-2 E -100 8.0/16.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 3NT S-2 Kn -100 8.0/16.0
Moa Petersen - Irma Petersen Sören Westling - Martin Lundberg 3 N-4 3 -200 3.0/21.0
Britt Larsson - Eva Johansson Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 3NT S-4 Kn -200 3.0/21.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Lena Petersen - Björn Sörling 3 N-5 6 -250 0.0/24.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Thomas Therkelson - Björn Wenander     Pen 0.0/-2.4

Bricka 17

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Nord giv
ingen i zon
EK1053
975
Kkn43
10
Dkn
D10
E1086
kn8743
92
EK8643
92
D52
8764
kn2
D75
EK96

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68596
S68596
Ö74736
V74736
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sören Westling - Martin Lundberg Lena Petersen - Björn Sörling 4 N= E 420 23.0/1.0
Britt Larsson - Eva Johansson Oscar Hult - Hans Eriksson 4 N= E 420 23.0/1.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Magnus Conradi - Denny Andréasson 3 N= K 140 13.0/11.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Anna Wallgren - Nils Nordahl 3 N= E 140 13.0/11.0
Moa Petersen - Irma Petersen Lars-Åke Gustafsson - May Moore 3 N= E 140 13.0/11.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Thomas Therkelson - Björn Wenander 2 N+1 E 140 13.0/11.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Monica Jonsson - Anne Leppänen 3 N= E 140 13.0/11.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Börje Brag - Håkan Arebrink 2 N+1 E 140 13.0/11.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 3 N= E 140 13.0/11.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Per Andersson - Sture Ekberg 3 N= E 140 13.0/11.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 3D Ö-1 E 100 4.0/20.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 4 N-1 K -50 1.0/23.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Robert Odd - Margret Vidarsdottir 4 N-1 E -50 1.0/23.0

Bricka 18

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Öst giv
N-S i zon
E63
K98
863
D763
kn8
kn42
EDkn942
104
K974
1063
K10
Ekn92
D1052
ED75
75
K85

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N75885
S75875
Ö68557
V68557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Monica Jonsson - Anne Leppänen 1NT N+1 7 120 24.0/0.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 2 S= Kn 110 22.0/2.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 3 V-1 8 50 19.0/5.0
Moa Petersen - Irma Petersen Lars-Åke Gustafsson - May Moore 3 V-1 8 50 19.0/5.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Magnus Conradi - Denny Andréasson Pass   13.0/11.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Anna Wallgren - Nils Nordahl Pass   13.0/11.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Börje Brag - Håkan Arebrink Pass   13.0/11.0
Britt Larsson - Eva Johansson Oscar Hult - Hans Eriksson Pass   13.0/11.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Robert Odd - Margret Vidarsdottir 2 V= 8 -90 7.0/17.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Thomas Therkelson - Björn Wenander 1NT V= 6 -90 7.0/17.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Per Andersson - Sture Ekberg 1NT V+1 8 -120 4.0/20.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 4D N-3 K -800 2.0/22.0
Sören Westling - Martin Lundberg Lena Petersen - Björn Sörling 5D S-4 E -1100 0.0/24.0

Bricka 19

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Syd giv
Ö-V i zon
kn1076
KD98
D
9842
K942
Ekn1053
E
653
E85
74
kn108752
107
D3
62
K9643
EKDkn

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N96777
S96777
Ö47665
V47665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Andersson - Sture Ekberg Magnus Conradi - Denny Andréasson 3 S= 2 110 19.0/5.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 2 S+1 3 110 19.0/5.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Lars-Åke Gustafsson - May Moore 2 S+1 3 110 19.0/5.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Thomas Therkelson - Björn Wenander 2 S+1 3 110 19.0/5.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Monica Jonsson - Anne Leppänen 2 S+1 4 110 19.0/5.0
Britt Larsson - Eva Johansson Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 2 S+1 E 110 19.0/5.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Mats Andihn - Ove Jonsson 2 S= E 90 8.0/16.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Mats Allgöwer - Ella Olsson 2 S= 3 90 8.0/16.0
Moa Petersen - Irma Petersen Ola Rimstedt - Anders Brunzell 2 S= 3 90 8.0/16.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 2 S= 3 90 8.0/16.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Jan Ragnebäck - Ulf Runze 1NT S= 5 90 8.0/16.0
Sören Westling - Martin Lundberg Börje Brag - Håkan Arebrink 3 S-1 E -50 1.0/23.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Lena Petersen - Björn Sörling 2 S-1 E -50 1.0/23.0

Bricka 20

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Väst giv
alla i zon
D75
962
874
EKD7
kn6
kn87
EK10
85432
EK1098
EK103
D62
9
432
D54
kn953
kn106

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N43223
S43223
Ö9911119
V9911119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Andersson - Sture Ekberg Magnus Conradi - Denny Andréasson 2 Ö+2 Kn -170 24.0/0.0
Britt Larsson - Eva Johansson Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 2NT V+2 E -180 22.0/2.0
Moa Petersen - Irma Petersen Ola Rimstedt - Anders Brunzell 2 Ö+3 6 -200 18.0/6.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Monica Jonsson - Anne Leppänen 2 Ö+3 4 -200 18.0/6.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 2 Ö+3 6 -200 18.0/6.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Lena Petersen - Björn Sörling 3NT V+1 E -630 14.0/10.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Mats Andihn - Ove Jonsson 4 Ö+1 Kn -650 6.0/18.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Mats Allgöwer - Ella Olsson 4 Ö+1 Kn -650 6.0/18.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 4 Ö+1 Kn -650 6.0/18.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Lars-Åke Gustafsson - May Moore 4 Ö+1 4 -650 6.0/18.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Thomas Therkelson - Björn Wenander 4 Ö+1 Kn -650 6.0/18.0
Sören Westling - Martin Lundberg Börje Brag - Håkan Arebrink 4 Ö+1 Kn -650 6.0/18.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Jan Ragnebäck - Ulf Runze 4 Ö+1 10 -650 6.0/18.0

Bricka 21

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Nord giv
N-S i zon
6543
EK9732

ED7
98
86
4
Kkn1096542
EKDkn
D10
EKD987
3
1072
kn54
kn106532
8

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N35966
S35956
Ö87475
V97475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Andersson - Sture Ekberg Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 6D V-3 E 500 18.0/6.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Mats Andihn - Ove Jonsson 5D V-3 E 500 18.0/6.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Anna Wallgren - Nils Nordahl 4D Ö-3 2 500 18.0/6.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Ola Rimstedt - Anders Brunzell 5D Ö-3 8 500 18.0/6.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 5D V-3 E 500 18.0/6.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Lena Petersen - Björn Sörling 5D V-3 E 500 18.0/6.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 5D V-3 K 500 18.0/6.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 5D V-2 E 300 10.0/14.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Thomas Therkelson - Björn Wenander 6 V-3 E 150 6.0/18.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Moa Petersen - Irma Petersen 5 V-3 E 150 6.0/18.0
Britt Larsson - Eva Johansson Adam Kovasznay - Kjell Evensen 5 V-3 E 150 6.0/18.0
Sören Westling - Martin Lundberg Monica Jonsson - Anne Leppänen 3 Ö-2 4 100 1.0/23.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Börje Brag - Håkan Arebrink 5 V-2 E 100 1.0/23.0

Bricka 22

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Öst giv
Ö-V i zon
ED9754
4
E652
76
3
ED10875
Kkn3
EK9
K62
32
D84
Dkn1083
kn108
Kkn96
1097
542

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N14272
S25373
Ö1181069
V1181069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Anna Wallgren - Nils Nordahl 3 V-1 7 100 23.0/1.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Moa Petersen - Irma Petersen 4 V-1 E 100 23.0/1.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 3D N-1 Kn -100 20.0/4.0
Sören Westling - Martin Lundberg Monica Jonsson - Anne Leppänen 3 V= E -140 18.0/6.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 4 N-3 3 -150 16.0/8.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Mats Andihn - Ove Jonsson 3D N-2 3 -300 13.0/11.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Thomas Therkelson - Björn Wenander 3D N-2 3 -300 13.0/11.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Börje Brag - Håkan Arebrink 4D N-3 3 -500 10.0/14.0
Per Andersson - Sture Ekberg Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 5 Ö= Kn -600 8.0/16.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Ola Rimstedt - Anders Brunzell 4 V= 7 -620 3.0/21.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 4 V= E -620 3.0/21.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Lena Petersen - Björn Sörling 4 V= E -620 3.0/21.0
Britt Larsson - Eva Johansson Adam Kovasznay - Kjell Evensen 4 V= E -620 3.0/21.0

Bricka 23

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Syd giv
alla i zon
87432
97
E107
D86
5
EK43
Dkn5432
75
EDkn10
862
K986
104
K96
Dkn105

EKkn932

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N93577
S93577
Ö310755
V310755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Anna Wallgren - Nils Nordahl 3 S= 4 110 24.0/0.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Ola Rimstedt - Anders Brunzell 3 V-1 9 100 22.0/2.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Monica Jonsson - Anne Leppänen 3NT N-1 10 -100 19.0/5.0
Britt Larsson - Eva Johansson Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 4 S-1 E -100 19.0/5.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Per Andersson - Sture Ekberg 4 V= 6 -130 15.0/9.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 4 V= D -130 15.0/9.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Mats Allgöwer - Ella Olsson 4 N-2 2 -200 11.0/13.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Börje Brag - Håkan Arebrink 3NT N-2 8 -200 11.0/13.0
Moa Petersen - Irma Petersen Magnus Conradi - Denny Andréasson 4D N-2 6 -500 8.0/16.0
Sören Westling - Martin Lundberg Thomas Therkelson - Björn Wenander 3D V= 9 -670 6.0/18.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Lena Petersen - Björn Sörling 4D N-3 6 -800 3.0/21.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 4D N-3 6 -800 3.0/21.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 4D V+1 9 -910 0.0/24.0

Bricka 24

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Väst giv
ingen i zon
D84
D98542
E2
E5
E
EKkn106
10974
K43
K10732
73
KD3
D82
kn965

kn865
kn10976

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N64454
S64454
Ö78979
V78979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Oscar Hult - Hans Eriksson Mats Allgöwer - Ella Olsson 4D V-2 E 300 24.0/0.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Anna Wallgren - Nils Nordahl 2 V-2 E 100 22.0/2.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 3NT Ö-1 Kn 50 18.0/6.0
Moa Petersen - Irma Petersen Magnus Conradi - Denny Andréasson 3 V-1 E 50 18.0/6.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Monica Jonsson - Anne Leppänen 3NT V-1 E 50 18.0/6.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 2 V= E -110 14.0/10.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Per Andersson - Sture Ekberg 2 V+1 5 -140 10.0/14.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Lena Petersen - Björn Sörling 2 V+1 3 -140 10.0/14.0
Britt Larsson - Eva Johansson Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 2 V+1 E -140 10.0/14.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 3NT Ö= 6 -400 4.0/20.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Ola Rimstedt - Anders Brunzell 3NT Ö= Kn -400 4.0/20.0
Sören Westling - Martin Lundberg Thomas Therkelson - Björn Wenander 3NT Ö= Kn -400 4.0/20.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Börje Brag - Håkan Arebrink 2D N-3 K -500 0.0/24.0

Bricka 25

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Nord giv
Ö-V i zon
EK83
K9762
54
K9
D1094
kn4
1087
D1073
kn
ED1053
Ekn962
kn4
7652
8
KD3
E8652

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N76797
S75797
Ö67646
V56646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Lena Petersen - Björn Sörling 2D Ö-1 8 200 24.0/0.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Mats Allgöwer - Ella Olsson 2 S+1 7 140 20.0/4.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Anna Wallgren - Nils Nordahl 3 N= Kn 140 20.0/4.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Börje Brag - Håkan Arebrink 3 S= 7 140 20.0/4.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Per Andersson - Sture Ekberg 2 S= 7 110 14.0/10.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Mats Andihn - Ove Jonsson 2 S= 7 110 14.0/10.0
Britt Larsson - Eva Johansson Sören Westling - Martin Lundberg 2 S= 7 110 14.0/10.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Moa Petersen - Irma Petersen 3 S-1 7 -50 7.0/17.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Jan Ragnebäck - Ulf Runze 4 S-1 10 -50 7.0/17.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Thomas Therkelson - Björn Wenander 2 N-1 Kn -50 7.0/17.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Monica Jonsson - Anne Leppänen 4 N-1 9 -50 7.0/17.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 4 S-2 3 -100 1.0/23.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Oscar Hult - Hans Eriksson 3 N-2 Kn -100 1.0/23.0

Bricka 26

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Öst giv
alla i zon
K10
kn10532
Dkn6
E92
kn93
KD9874
K7
107
E8542
6
E1083
kn64
D76
E
9542
KD853

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N98668
S98668
Ö45775
V45775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Per Andersson - Sture Ekberg 2D Ö-1 E 200 23.0/1.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Monica Jonsson - Anne Leppänen 2 V-2 D 200 23.0/1.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Lena Petersen - Björn Sörling 1NT N+1 2 120 20.0/4.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Oscar Hult - Hans Eriksson 3 S= K 110 18.0/6.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Moa Petersen - Irma Petersen 2 V-1 K 100 12.0/12.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Jan Ragnebäck - Ulf Runze 2 Ö-1 8 100 12.0/12.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Mats Allgöwer - Ella Olsson 2 V-1 E 100 12.0/12.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Anna Wallgren - Nils Nordahl 2 Ö-1 E 100 12.0/12.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Börje Brag - Håkan Arebrink 2 Ö-1 K 100 12.0/12.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Mats Andihn - Ove Jonsson 1 V= K -80 6.0/18.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Thomas Therkelson - Björn Wenander 3NT N-1 4 -100 4.0/20.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 2 Ö= K -110 1.0/23.0
Britt Larsson - Eva Johansson Sören Westling - Martin Lundberg 2 Ö= K -110 1.0/23.0

Bricka 27

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Syd giv
ingen i zon
kn862
D8
87
K9874
7
EKkn654
kn10532
10
K1043
72
E96
ED65
ED95
1093
KD4
kn32

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N72263
S72263
Ö51010610
V5101069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Monica Jonsson - Anne Leppänen 3 V-2 6 100 24.0/0.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 4 V-1 6 50 19.0/5.0
Moa Petersen - Irma Petersen Jan Ragnebäck - Ulf Runze 3NT Ö-1 9 50 19.0/5.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Thomas Therkelson - Björn Wenander 3NT Ö-1 5 50 19.0/5.0
Britt Larsson - Eva Johansson Robert Odd - Margret Vidarsdottir 3 V-1 6 50 19.0/5.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Börje Brag - Håkan Arebrink 3 V= 4 -140 14.0/10.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 3 V+1 6 -170 11.0/13.0
Sören Westling - Martin Lundberg Mats Allgöwer - Ella Olsson 2 V+2 8 -170 11.0/13.0
Per Andersson - Sture Ekberg Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 4 V= 6 -420 6.0/18.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 4 V= 8 -420 6.0/18.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Lena Petersen - Björn Sörling 4 Ö= 7 -420 6.0/18.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 3D S-3 K -500 2.0/22.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Magnus Conradi - Denny Andréasson 4D S-4 K -800 0.0/24.0

Bricka 28

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Väst giv
N-S i zon
Ekn72
kn85
E53
1054

104
D9864
EDkn862
10983
E976
Kkn107
7
KD654
KD32
2
K93

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N32796
S32796
Ö1011545
V1011545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Oscar Hult - Hans Eriksson Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 5D Ö-2 K 300 24.0/0.0
Sören Westling - Martin Lundberg Mats Allgöwer - Ella Olsson 3 S= 4 140 20.0/4.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Monica Jonsson - Anne Leppänen 2 S+1 4 140 20.0/4.0
Britt Larsson - Eva Johansson Robert Odd - Margret Vidarsdottir 3 S= 4 140 20.0/4.0
Per Andersson - Sture Ekberg Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 5D Ö-1 K 100 15.0/9.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 5D Ö-1 K 100 15.0/9.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Lena Petersen - Björn Sörling 5 Ö-1 E 50 12.0/12.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Magnus Conradi - Denny Andréasson 4 S-1 10 -100 10.0/14.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 3 V+1 E -130 8.0/16.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 5 Ö+1 K -420 6.0/18.0
Moa Petersen - Irma Petersen Jan Ragnebäck - Ulf Runze 4D Ö= K -510 4.0/20.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Thomas Therkelson - Björn Wenander 5D Ö= K -550 1.0/23.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Börje Brag - Håkan Arebrink 5D Ö= K -550 1.0/23.0

Bricka 29

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Nord giv
alla i zon
93
KD3
E63
K7432
ED
109
KDkn92
D1096
kn75
Ekn85
8754
E5
K108642
7642
10
kn8

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N43363
S43363
Ö8108710
V8108710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Monica Jonsson - Anne Leppänen 2 S= K 110 24.0/0.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Oscar Hult - Hans Eriksson 3 V+1 9 -130 21.0/3.0
Sören Westling - Martin Lundberg Magnus Conradi - Denny Andréasson 3 V+1 K -130 21.0/3.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 3 V+2 9 -150 15.0/9.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Mats Andihn - Ove Jonsson 4 V+1 9 -150 15.0/9.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Thomas Therkelson - Björn Wenander 3 V+2 9 -150 15.0/9.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Börje Brag - Håkan Arebrink 2 V+3 9 -150 15.0/9.0
Moa Petersen - Irma Petersen Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 4 V+2 9 -170 10.0/14.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Adam Kovasznay - Kjell Evensen 3 S-2 K -200 7.0/17.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 3 N-2 E -200 7.0/17.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Per Andersson - Sture Ekberg 3NT V+1 5 -630 4.0/20.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Lena Petersen - Björn Sörling 3NT V+2 9 -660 1.0/23.0
Britt Larsson - Eva Johansson Lars-Åke Gustafsson - May Moore 3NT V+2 9 -660 1.0/23.0

Bricka 30

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Öst giv
ingen i zon
kn32
D103
D42
D653
ED1084
864
86
1084
975
K95
K10975
E2
K6
Ekn72
Ekn3
Kkn97

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N107968
S107868
Ö36464
V36363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Moa Petersen - Irma Petersen Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 3D V-4 3 800 24.0/0.0
Sören Westling - Martin Lundberg Magnus Conradi - Denny Andréasson 2NT N+2 6 180 22.0/2.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Adam Kovasznay - Kjell Evensen 1NT S+1 4 120 13.0/11.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 1NT S+1 4 120 13.0/11.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Per Andersson - Sture Ekberg 1NT S+1 4 120 13.0/11.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Mats Andihn - Ove Jonsson 1NT S+1 4 120 13.0/11.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Thomas Therkelson - Björn Wenander 1NT S+1 4 120 13.0/11.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Monica Jonsson - Anne Leppänen 1NT S+1 4 120 13.0/11.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Lena Petersen - Björn Sörling 1NT S+1 6 120 13.0/11.0
Britt Larsson - Eva Johansson Lars-Åke Gustafsson - May Moore 1NT S+1 8 120 13.0/11.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Börje Brag - Håkan Arebrink 1NT S= 4 90 4.0/20.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Oscar Hult - Hans Eriksson 2NT S-1 4 -50 1.0/23.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 3NT N-1 7 -50 1.0/23.0

Bricka 31

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Syd giv
N-S i zon
EK10
Dkn764
K5
kn43
D52
K1095
963
ED10
kn94
8
Dkn1074
9876
8763
E32
E82
K52

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76988
S76998
Ö67444
V67444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Magnus Conradi - Denny Andréasson 1NTD V-2 E 300 24.0/0.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Lena Petersen - Björn Sörling 3 N= D 140 22.0/2.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 1NT N+1 D 120 18.0/6.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Jan Ragnebäck - Ulf Runze 1NT N+1 D 120 18.0/6.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Thomas Therkelson - Björn Wenander 1NT N+1 D 120 18.0/6.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 2 N= 7 110 13.0/11.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Moa Petersen - Irma Petersen 2 N= D 110 13.0/11.0
Britt Larsson - Eva Johansson Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 1 S= 6 80 10.0/14.0
Per Andersson - Sture Ekberg Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 3NT S-1 10 -100 6.0/18.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Monica Jonsson - Anne Leppänen 1NT N-1 2 -100 6.0/18.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Börje Brag - Håkan Arebrink 3NT N-1 D -100 6.0/18.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Mats Andihn - Ove Jonsson 2NT N-2 D -200 2.0/22.0
Sören Westling - Martin Lundberg Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 3NT N-3 D -300 0.0/24.0

Bricka 32

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn5
ED1096
K64
D6
D10
32
EDkn10972
82
K96
kn87
83
EK953
87432
K54
5
kn1074

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N74887
S74887
Ö69456
V69456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Lena Petersen - Björn Sörling 3D N= 8 530 24.0/0.0
Sören Westling - Martin Lundberg Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 3 N= 8 140 21.0/3.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Börje Brag - Håkan Arebrink 2 N+1 K 140 21.0/3.0
Per Andersson - Sture Ekberg Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 3 N-1 8 -50 12.0/12.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 3 S-1 8 -50 12.0/12.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Moa Petersen - Irma Petersen 4 N-1 3 -50 12.0/12.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Jan Ragnebäck - Ulf Runze 3NT N-1 8 -50 12.0/12.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Mats Andihn - Ove Jonsson 3 S-1 E -50 12.0/12.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Thomas Therkelson - Björn Wenander 3 N-1 E -50 12.0/12.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Monica Jonsson - Anne Leppänen 3 N-1 3 -50 12.0/12.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Magnus Conradi - Denny Andréasson 4 S-2 E -100 3.0/21.0
Britt Larsson - Eva Johansson Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 4 S-2 E -100 3.0/21.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 3 V= 4 -110 0.0/24.0

Bricka 33

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Nord giv
ingen i zon
kn98652
104
K74
106
10
Kkn82
E109852
87
E43
E965
Dkn
Dkn95
KD7
D73
63
EK432

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N53383
S53383
Ö710946
V710946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Adam Kovasznay - Kjell Evensen 3 N= D 140 23.0/1.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 3 S= E 140 23.0/1.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Sören Westling - Martin Lundberg 4 Ö-2 E 100 18.0/6.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 3 Ö-2 E 100 18.0/6.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Per Andersson - Sture Ekberg 4 V-2 10 100 18.0/6.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Monica Jonsson - Anne Leppänen 4 N-1 E -50 14.0/10.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Mats Andihn - Ove Jonsson 2 V+2 10 -130 11.0/13.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Börje Brag - Håkan Arebrink 3 V+1 6 -130 11.0/13.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Thomas Therkelson - Björn Wenander 3 Ö= E -140 8.0/16.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Moa Petersen - Irma Petersen 2 N-3 D -150 6.0/18.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Lena Petersen - Björn Sörling 4 Ö= K -420 3.0/21.0
Britt Larsson - Eva Johansson Ola Rimstedt - Anders Brunzell 4 Ö= E -420 3.0/21.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 4D V= 4 -510 0.0/24.0

Bricka 34

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Öst giv
N-S i zon
Dkn10
Ekn1063
K7
972
9843
754
kn84
EDkn
K765
KD8
1093
864
E2
92
ED652
K1053

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N99968
S99968
Ö44465
V44465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Adam Kovasznay - Kjell Evensen 3NT S= 6 600 22.0/2.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Moa Petersen - Irma Petersen 3NT S= 4 600 22.0/2.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Börje Brag - Håkan Arebrink 3NT N= 8 600 22.0/2.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Sören Westling - Martin Lundberg 2NT N= 5 120 15.0/9.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 2NT N= 6 120 15.0/9.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Thomas Therkelson - Björn Wenander 2NT S= 9 120 15.0/9.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Monica Jonsson - Anne Leppänen 2NT N= 6 120 15.0/9.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 2NT N-1 6 -100 8.0/16.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 2NT N-1 5 -100 8.0/16.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Mats Andihn - Ove Jonsson 2NT N-1 6 -100 8.0/16.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Per Andersson - Sture Ekberg 3NT N-2 6 -200 2.0/22.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Lena Petersen - Björn Sörling 4 N-2 4 -200 2.0/22.0
Britt Larsson - Eva Johansson Ola Rimstedt - Anders Brunzell 3NT N-2 6 -200 2.0/22.0

Bricka 35

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Syd giv
Ö-V i zon
E10
Ekn82
EKD3
kn72
kn85
D10
98654
E106
K93
643
107
K9853
D7642
K975
kn2
D4

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N7910910
S7910910
Ö64133
V64133
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 4 N+3 10 510 24.0/0.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Lena Petersen - Björn Sörling 4 N+2 10 480 18.0/6.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Robert Odd - Margret Vidarsdottir 4 N+2 10 480 18.0/6.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Per Andersson - Sture Ekberg 4 S+2 9 480 18.0/6.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Monica Jonsson - Anne Leppänen 4 N+2 10 480 18.0/6.0
Britt Larsson - Eva Johansson Anna Wallgren - Nils Nordahl 4 N+2 10 480 18.0/6.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Oscar Hult - Hans Eriksson 4 N+1 10 450 10.0/14.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Jan Ragnebäck - Ulf Runze 4 N+1 10 450 10.0/14.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Thomas Therkelson - Björn Wenander 4 N+1 8 450 10.0/14.0
Sören Westling - Martin Lundberg Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 3NT N+1 3 430 6.0/18.0
Moa Petersen - Irma Petersen Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 4 S= 9 420 4.0/20.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 4 S-1 5 -50 1.0/23.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Börje Brag - Håkan Arebrink 5NT N-1 3 -50 1.0/23.0

Bricka 36

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Väst giv
alla i zon
985
10
K72
KD10653
Dkn32
E
E10643
984
K10
KDkn842
kn85
Ekn
E764
97653
D9
72

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N72353
S73354
Ö69987
V691087
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Oscar Hult - Hans Eriksson 3NT Ö-2 7 200 24.0/0.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 5 Ö-1 E 100 18.0/6.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Jan Ragnebäck - Ulf Runze 4 Ö-1 7 100 18.0/6.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Per Andersson - Sture Ekberg 4 Ö-1 7 100 18.0/6.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Thomas Therkelson - Björn Wenander 4 Ö-1 7 100 18.0/6.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Börje Brag - Håkan Arebrink 4 Ö-1 7 100 18.0/6.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Lena Petersen - Björn Sörling 3 Ö= 7 -140 11.0/13.0
Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted Robert Odd - Margret Vidarsdottir 3 Ö= 7 -140 11.0/13.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Ingrid Petersen - Ulla Westerlund 2 Ö+2 7 -170 6.0/18.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Monica Jonsson - Anne Leppänen 3 Ö+1 2 -170 6.0/18.0
Britt Larsson - Eva Johansson Anna Wallgren - Nils Nordahl 3 Ö+1 7 -170 6.0/18.0
Sören Westling - Martin Lundberg Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 2D N-1 K -200 2.0/22.0
Moa Petersen - Irma Petersen Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 4 Ö+1 7 -650 0.0/24.0

Bricka 37

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Nord giv
N-S i zon
98
D
642
KD108642
ED104
Kkn2
KD1083
9
Kkn6
98753
kn97
kn3
7532
E1064
E5
E75

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N105459
S105459
Ö28874
V28874
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Jan Ragnebäck - Ulf Runze 4NT S= K 630 24.0/0.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Lena Petersen - Björn Sörling 3NT S= K 600 20.0/4.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Sören Westling - Martin Lundberg 3NT S= K 600 20.0/4.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 3NT S= K 600 20.0/4.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Monica Jonsson - Anne Leppänen 4D V-2 D 300 16.0/8.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Börje Brag - Håkan Arebrink 4 S= K 130 14.0/10.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Thomas Therkelson - Björn Wenander 4 V-2 D 100 12.0/12.0
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 3 V-1 D 50 8.0/16.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Oscar Hult - Hans Eriksson 3 V-1 D 50 8.0/16.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Moa Petersen - Irma Petersen 4 Ö-1 E 50 8.0/16.0
Britt Larsson - Eva Johansson Mats Allgöwer - Ella Olsson 2 V= D -90 4.0/20.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Per Andersson - Sture Ekberg 3 Ö= E -140 2.0/22.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Lars-Åke Gustafsson - May Moore 3D Ö= 2 -530 0.0/24.0

Bricka 38

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Öst giv
Ö-V i zon
975
106
D108742
D9
D10
Kkn3
65
EK7642
EKkn6
D542

kn10853
8432
E987
EKkn93

Optimalt kontrakt: 6D S-3 -500
 NT
N19333
S19333
Ö124996
V124996
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Kovasznay - Kjell Evensen Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 4D S= D 510 24.0/0.0
Britt Larsson - Eva Johansson Mats Allgöwer - Ella Olsson 3NT V-2 4 200 22.0/2.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Börje Brag - Håkan Arebrink 4 Ö+2 E -170 20.0/4.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Lena Petersen - Björn Sörling 5D N-2 E -300 14.0/10.0
Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson Lars-Åke Gustafsson - May Moore 5D N-2 E -300 14.0/10.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Sören Westling - Martin Lundberg 5D S-2 E -300 14.0/10.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Moa Petersen - Irma Petersen 5D S-2 E -300 14.0/10.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Thomas Therkelson - Björn Wenander 5D N-2 E -300 14.0/10.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Oscar Hult - Hans Eriksson 5 Ö+1 E -620 6.0/18.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 5 Ö+1 E -620 6.0/18.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Jan Ragnebäck - Ulf Runze 5 Ö+1 E -620 6.0/18.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Monica Jonsson - Anne Leppänen 5D Ö+1 E -950 2.0/22.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Per Andersson - Sture Ekberg 6 Ö= E -1370 0.0/24.0

Bricka 39

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Syd giv
alla i zon
EK83
952
1074
D76
10954
KD10
E93
E109
D62
E764
D6
K542
kn7
kn83
Kkn852
kn83

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N46444
S46444
Ö97999
V97998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Conradi - Denny Andréasson Thomas Therkelson - Björn Wenander 4 V-2 9 200 24.0/0.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Monica Jonsson - Anne Leppänen 3NT V-1 9 100 21.0/3.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 3NT V-1 9 100 21.0/3.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Robert Odd - Margret Vidarsdottir 1NT V+1 8 -120 18.0/6.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Börje Brag - Håkan Arebrink 1NT Ö+2 5 -150 12.0/12.0
Per Andersson - Sture Ekberg Lena Petersen - Björn Sörling 2NT V+1 8 -150 12.0/12.0
Moa Petersen - Irma Petersen Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 1NT Ö+2 2 -150 12.0/12.0
Sören Westling - Martin Lundberg Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 2NT V+1 3 -150 12.0/12.0
Britt Larsson - Eva Johansson Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 1NT V+2 E -150 12.0/12.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Adam Kovasznay - Kjell Evensen 1NT Ö+3 5 -180 6.0/18.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 3NT V= 3 -600 2.0/22.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 3NT V= 6 -600 2.0/22.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Jan Ragnebäck - Ulf Runze 3NT V= 2 -600 2.0/22.0

Bricka 40

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Väst giv
ingen i zon
972
D1094
ED10
D62
108
Kkn753
94
E1084
K6543
E6
K8
Kkn97
EDkn
82
kn76532
53

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N38546
S38546
Ö105897
V105897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andihn - Ove Jonsson Monica Jonsson - Anne Leppänen 4 Ö-3 5 150 22.0/2.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Börje Brag - Håkan Arebrink 2 V-3 E 150 22.0/2.0
Lars-Åke Gustafsson - May Moore Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson 2 V-3 E 150 22.0/2.0
Magnus Conradi - Denny Andréasson Thomas Therkelson - Björn Wenander 3NT Ö-2 2 100 17.0/7.0
Britt Larsson - Eva Johansson Karin Nyberg - Christoffer Dückhow 2NT Ö-2 3 100 17.0/7.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Jan Ragnebäck - Ulf Runze 3 Ö-1 3 50 14.0/10.0
Marianne Fagerby - Mats Jakobsson Adam Kovasznay - Kjell Evensen 3 S-1 10 -50 12.0/12.0
Ola Rimstedt - Anders Brunzell Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 3 V= 2 -110 9.0/15.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 3 Ö= 7 -110 9.0/15.0
Per Andersson - Sture Ekberg Lena Petersen - Björn Sörling 1NT V+1 9 -120 5.0/19.0
Sören Westling - Martin Lundberg Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö 1NT V+1 9 -120 5.0/19.0
Moa Petersen - Irma Petersen Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson 2 Ö+2 8 -130 2.0/22.0
Oscar Hult - Hans Eriksson Robert Odd - Margret Vidarsdottir 2D Ö+1 8 -570 0.0/24.0

Bricka 41

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Nord giv
Ö-V i zon
KDkn63
Ekn
Ekn53
42
9874
763
D76
E93
E
D104
K1094
K10876
1052
K9852
82
Dkn5

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N56897
S56897
Ö87545
V87545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andihn - Ove Jonsson Thomas Therkelson - Björn Wenander 3 N= E 140 17.0/7.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Monica Jonsson - Anne Leppänen 3 N= 8 140 17.0/7.0
Per Andersson - Sture Ekberg Börje Brag - Håkan Arebrink 3 N= 5 140 17.0/7.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Ola Rimstedt - Anders Brunzell 3 N= 3 140 17.0/7.0
Sören Westling - Martin Lundberg Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 2 N+1 6 140 17.0/7.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Adam Kovasznay - Kjell Evensen 2 N+1 E 140 17.0/7.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Oscar Hult - Hans Eriksson 3 N= 4 140 17.0/7.0
Britt Larsson - Eva Johansson Magnus Conradi - Denny Andréasson 2 N+1 E 140 17.0/7.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Lars-Åke Gustafsson - May Moore 3 N-1 7 -50 6.0/18.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Moa Petersen - Irma Petersen 4 N-1 6 -50 6.0/18.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 3 N-1 6 -50 6.0/18.0
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Lena Petersen - Björn Sörling 4 N-2 6 -100 1.0/23.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 4 S-2 6 -100 1.0/23.0

Bricka 42

Göteborgs BF, Sverige 2014.10.11

Öst giv
alla i zon
643
EK752
543
E7
EKkn
kn4
Kkn2
Kkn1063
D5
D109863
10
D942
109872

ED9876
85

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N38474
S38474
Ö95968
V95968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ragnebäck - Ulf Runze Lena Petersen - Björn Sörling 2D S= E 670 24.0/0.0
Britt Larsson - Eva Johansson Magnus Conradi - Denny Andréasson 4D V-2 E 500 22.0/2.0
Torbjörn Kåreke - Gunnar Jansson Oscar Hult - Hans Eriksson 4D Ö-1 3 200 20.0/4.0
Robert Odd - Margret Vidarsdottir Adam Kovasznay - Kjell Evensen 4 Ö-1 E 100 17.0/7.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Moa Petersen - Irma Petersen 4 V-1 6 100 17.0/7.0
Robin Björkstrand - Tommy Gunnarsson Ola Rimstedt - Anders Brunzell 3 N-1 10 -100 14.0/10.0
Roland Härsjö - Kicki Oschlak-Härsjö Lars-Åke Gustafsson - May Moore 3D S-1 Kn -200 12.0/12.0
Karin Nyberg - Christoffer Dückhow Elisabeth Granstedt - Birgitta Norsted 5 S-3 Kn -300 10.0/14.0
Ingrid Petersen - Ulla Westerlund Monica Jonsson - Anne Leppänen 4D S-2 E -500 7.0/17.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Eva Gunnarsson - Thomas Karlsson 4D S-2 Kn -500 7.0/17.0
Mats Andihn - Ove Jonsson Thomas Therkelson - Björn Wenander 3NT V= 3 -600 2.0/22.0
Per Andersson - Sture Ekberg Börje Brag - Håkan Arebrink 3NT V= 2 -600 2.0/22.0
Sören Westling - Martin Lundberg Marianne Fagerby - Mats Jakobsson 3NT V= 5 -600 2.0/22.0