Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Sommarbridge 12 2019-08-29 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Sommarbridge 12 2019-08-29

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Nord giv
ingen i zon
D52
kn1097
Ekn83
K9
973
K852
92
Ekn107
Ekn104
ED
D10754
62
K86
643
K6
D8543

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N65646
S65545
Ö77787
V77787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Jan Berggren Karin Eriksson - Sture Holm 2 V-2 2 100 21.9/0.1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö-1 6 50 19.7/2.3
Hans Selling - Tom Emanuelz Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1 Ö= 3 -80 17.5/4.5
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT V= 9 -90 13.2/8.8
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Sune Häggbom - Lennart Wiklund 1NT V= Kn -90 13.2/8.8
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Said Eliasson - Marianne Norström 1NT V= 3 -90 13.2/8.8
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT N-2 5 -100 8.8/13.2
Kerstin Engström - Eva Engström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö+1 6 -110 6.6/15.4
Liz Callbo - Gunnel Modig Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT V+1 Kn -120 2.3/19.7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 1NT V+1 Kn -120 2.3/19.7
Inger Byström - Bo Byléhn Maritha Öhlén - Ove Öhlén 1NT V+1 Kn -120 2.3/19.7
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 11.5/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Öst giv
N-S i zon
K9876
852
D54
E4

Kkn
E10832
D98652
E52
D9764
kn97
kn10
Dkn1043
E103
K6
K73

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N54698
S54798
Ö89635
V89635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S= E 620 18.6/3.4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 S= E 620 18.6/3.4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 4 S= 5 620 18.6/3.4
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Said Eliasson - Marianne Norström 4 S= E 620 18.6/3.4
Liz Callbo - Gunnel Modig Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S+1 2 170 9.9/12.1
Hans Selling - Tom Emanuelz Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S+1 Kn 170 9.9/12.1
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 S+2 8 170 9.9/12.1
Inger Byström - Bo Byléhn Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 S+1 5 170 9.9/12.1
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Sune Häggbom - Lennart Wiklund 5 Ö-2 D 100 2.3/19.7
Olan Hedström - Jan Berggren Karin Eriksson - Sture Holm 4 V-2 9 100 2.3/19.7
Kerstin Engström - Eva Engström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 Ö-2 E 100 2.3/19.7
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 11.5/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Syd giv
Ö-V i zon
10964
1054
D5
10985
ED82
E8762
kn1087
K53
Kkn93
E92
Dkn2
kn7
D
K643
EK7643

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1100
 NT
N83123
S83123
Ö510121110
V510121010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Selling - Tom Emanuelz Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 6 V-1 8 100 21.9/0.1
Inger Byström - Bo Byléhn Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 5 S-3 6 -150 19.7/2.3
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Barbro Andersson - Carin Risberg 2 V+3 10 -200 17.5/4.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 V+1 10 -650 12.1/9.9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Olan Hedström - Jan Berggren 4 V+1 8 -650 12.1/9.9
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V+1 10 -650 12.1/9.9
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Karin Eriksson - Sture Holm 4 V+1 10 -650 12.1/9.9
Said Eliasson - Marianne Norström Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 4 V+2 8 -680 3.4/18.6
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 V+2 D -680 3.4/18.6
Kerstin Engström - Eva Engström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V+2 5 -680 3.4/18.6
Agneta Danielsson - Ylva Papp Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V+2 10 -680 3.4/18.6
Liz Callbo - Gunnel Modig     - 11.9/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Väst giv
alla i zon
K873
D107
1032
Ekn9
D542
kn3
974
K1076
E1096
K9862
Ekn5
5
kn
E54
KD86
D8432

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N99768
S98768
Ö44675
V44665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 Ö-3 Kn 300 21.9/0.1
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2NT N+1 2 150 19.7/2.3
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Karin Eriksson - Sture Holm 3 S+1 Kn 130 17.5/4.5
Inger Byström - Bo Byléhn Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 1NT S+1 Kn 120 15.4/6.6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Olan Hedström - Jan Berggren 3 S= Kn 110 12.1/9.9
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3 S= 3 110 12.1/9.9
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Barbro Andersson - Carin Risberg 2 V-1 7 100 8.8/13.2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 V= E -110 5.5/16.5
Hans Selling - Tom Emanuelz Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö= 2 -110 5.5/16.5
Said Eliasson - Marianne Norström Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3 S-2 Kn -200 1.2/20.8
Agneta Danielsson - Ylva Papp Anneli Sagersten - Björn Backlund 2NT N-2 6 -200 1.2/20.8
Liz Callbo - Gunnel Modig     - 11.9/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Nord giv
N-S i zon
E9643
D1064
3
874
10
Kkn9
EK652
kn652
Dkn852
53
98
EKD9
K7
E872
Dkn1074
103

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N45855
S45855
Ö97588
V97588
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Liz Callbo - Gunnel Modig 3NT V-3 4 150 21.9/0.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V-2 E 100 14.3/7.7
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 Ö-2 7 100 14.3/7.7
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Engström - Eva Engström 3 V-2 4 100 14.3/7.7
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V-2 4 100 14.3/7.7
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V-2 4 100 14.3/7.7
Olan Hedström - Jan Berggren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT V-2 4 100 14.3/7.7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Barbro Andersson - Carin Risberg 2 Ö-1 D 50 4.5/17.5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT V-1 6 50 4.5/17.5
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3NT V-1 4 50 4.5/17.5
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 Ö= K -110 0.1/21.9
Hans Selling - Tom Emanuelz     - -/9.4

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Öst giv
Ö-V i zon
D1042
52
D6
kn9763
5
Kkn963
E10752
ED
EK
1084
K983
10542
kn98763
ED7
kn4
K8

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N31161
S41161
Ö91212712
V91212712
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Barbro Andersson - Carin Risberg 4 S-2 E -100 19.7/2.3
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S-2 E -100 19.7/2.3
Olan Hedström - Jan Berggren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 S-2 6 -100 19.7/2.3
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3 V+1 4 -130 15.4/6.6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S-3 5 -150 12.1/9.9
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3 S-3 5 -150 12.1/9.9
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Engström - Eva Engström 2 V+3 2 -200 8.8/13.2
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4D S-2 3 -300 6.6/15.4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 V+2 4 -680 2.3/19.7
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+2 2 -680 2.3/19.7
Agneta Danielsson - Ylva Papp Liz Callbo - Gunnel Modig 4 V+2 4 -680 2.3/19.7
Hans Selling - Tom Emanuelz     - -/9.4

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Syd giv
alla i zon
KD4
753
109532
53
62
1094
EKD8
E1074
853
Dkn8
kn764
Kkn6
Ekn1097
EK62

D982

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N65796
S65796
Ö77546
V67536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S= E 620 21.9/0.1
Hans Selling - Tom Emanuelz Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 V-2 K 200 19.7/2.3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S= E 140 15.4/6.6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Bo Byléhn 3 S= E 140 15.4/6.6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Barbro Andersson - Carin Risberg 3 S= E 140 15.4/6.6
Karin Eriksson - Sture Holm Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 1 S+1 E 110 8.8/13.2
Olan Hedström - Jan Berggren Anneli Sagersten - Björn Backlund 1 S+1 K 110 8.8/13.2
Kerstin Engström - Eva Engström Liz Callbo - Gunnel Modig 2 S= E 110 8.8/13.2
Said Eliasson - Marianne Norström Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 S-1 K -100 2.3/19.7
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 S-1 E -100 2.3/19.7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 S-1 D -100 2.3/19.7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - -/12.9

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Väst giv
ingen i zon
kn97
107
E52
kn5432
EK1043
ED843
K4
6
52
K52
D763
EK87
D86
kn96
kn1098
D109

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N53122
S53122
Ö810121110
V810121111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT Ö+1 Kn -430 19.7/2.3
Hans Selling - Tom Emanuelz Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT Ö+1 9 -430 19.7/2.3
Karin Eriksson - Sture Holm Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT Ö+1 Kn -430 19.7/2.3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Barbro Andersson - Carin Risberg 4 V+1 2 -450 14.3/7.7
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V+1 E -450 14.3/7.7
Said Eliasson - Marianne Norström Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT Ö+2 8 -460 8.8/13.2
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT Ö+2 8 -460 8.8/13.2
Olan Hedström - Jan Berggren Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö+2 Kn -460 8.8/13.2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+2 E -480 4.5/17.5
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö+3 Kn -490 1.2/20.8
Kerstin Engström - Eva Engström Liz Callbo - Gunnel Modig 3NT Ö+3 8 -490 1.2/20.8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - -/12.9

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Nord giv
Ö-V i zon
E32
K1064
42
EKkn9
Dkn65
D8
Ekn9865
3
987
732
K103
10654
K104
Ekn95
D7
D872

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1051087
S1051087
Ö38353
V38353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Marianne Norström Barbro Andersson - Carin Risberg 4 S+1 E 450 21.9/0.1
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N+1 K 430 19.7/2.3
Liz Callbo - Gunnel Modig Olan Hedström - Jan Berggren 4 N= 2 420 13.2/8.8
Karin Eriksson - Sture Holm Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 4 S= 3 420 13.2/8.8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 N= K 420 13.2/8.8
Kerstin Engström - Eva Engström Hans Selling - Tom Emanuelz 4 S= 3 420 13.2/8.8
Agneta Danielsson - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N= 3 420 13.2/8.8
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 S-1 3 -50 5.5/16.5
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 4 N-1 3 -50 5.5/16.5
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N-3 5 -150 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N-3 5 -150 1.2/20.8
Ulla Blanck - Poul Steckhahn     - 10.4/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Öst giv
alla i zon
KD96
EKkn
Ekn82
93
kn743
843
6
EKkn108
85
D7652
43
7652
E102
109
KD10975
D4

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N5116118
S5116118
Ö71701
V71701
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Liane Svensson - Birgitta Svensson 5 N+1 2 620 21.9/0.1
Liz Callbo - Gunnel Modig Olan Hedström - Jan Berggren 5 S= 5 600 12.1/9.9
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 S= E 600 12.1/9.9
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5 S= E 600 12.1/9.9
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Sune Häggbom - Lennart Wiklund 5 S= K 600 12.1/9.9
Karin Eriksson - Sture Holm Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 5 S= K 600 12.1/9.9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 S= K 600 12.1/9.9
Kerstin Engström - Eva Engström Hans Selling - Tom Emanuelz 5 S= E 600 12.1/9.9
Agneta Danielsson - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 S= E 600 12.1/9.9
Said Eliasson - Marianne Norström Barbro Andersson - Carin Risberg 4 S+1 E 150 2.3/19.7
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N-1 6 -100 0.1/21.9
Ulla Blanck - Poul Steckhahn     - 10.4/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Syd giv
ingen i zon
Kkn97543
E
E62
107
6
9543
kn98
Ekn862
D
Kkn7
D10754
D954
E1082
D10862
K3
K3

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N457118
S5581210
Ö68503
V68503
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 6 N= 5 980 21.9/0.1
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 N+3 5 510 19.7/2.3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Engström - Eva Engström 4 N+2 7 480 15.4/6.6
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 5 N+1 5 480 15.4/6.6
Barbro Andersson - Carin Risberg Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 N+2 D 480 15.4/6.6
Liz Callbo - Gunnel Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5 N= 4 450 6.6/15.4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 N+1 5 450 6.6/15.4
Hans Selling - Tom Emanuelz Olan Hedström - Jan Berggren 4 N+1 5 450 6.6/15.4
Karin Eriksson - Sture Holm Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N+1 7 450 6.6/15.4
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Said Eliasson - Marianne Norström 4 N+1 5 450 6.6/15.4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 6 N-1 5 -50 0.1/21.9
Liane Svensson - Birgitta Svensson     - -/12.1

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Väst giv
N-S i zon
D1062
D10
Dkn9654
3
K83
975
K
Kkn10972
kn954
kn864
82
D65
E7
EK32
E1073
E84

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N712111011
S712111011
Ö61221
V61221
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Engström - Eva Engström 3NT S+2 7 660 19.7/2.3
Hans Selling - Tom Emanuelz Olan Hedström - Jan Berggren 3NT S+2 2 660 19.7/2.3
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT S+2 2 660 19.7/2.3
Karin Eriksson - Sture Holm Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S+1 9 630 15.4/6.6
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Sune Häggbom - Lennart Wiklund 5 N+1 2 620 12.1/9.9
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 N+1 D 620 12.1/9.9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Said Eliasson - Marianne Norström 5 N= 4 600 8.8/13.2
Barbro Andersson - Carin Risberg Maritha Öhlén - Ove Öhlén 2 S+1 K 140 6.6/15.4
Liz Callbo - Gunnel Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT S-2 9 -200 2.3/19.7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3NT S-2 10 -200 2.3/19.7
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT S-2 10 -200 2.3/19.7
Liane Svensson - Birgitta Svensson     - -/12.1

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Nord giv
alla i zon
976
kn86543
K863
EDkn1053
D9
107
743
42
E
kn92
KDkn9865
K8
K1072
ED54
E102

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 500
 NT
N39935
S391045
Ö93387
V93387
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Karin Eriksson - Sture Holm 4D V-3 8 800 21.9/0.1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 S+1 10 650 19.7/2.3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Olan Hedström - Jan Berggren 4 N= K 620 13.2/8.8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N= 4 620 13.2/8.8
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N= K 620 13.2/8.8
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 4 N= K 620 13.2/8.8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Said Eliasson - Marianne Norström 4 N= Kn 620 13.2/8.8
Barbro Andersson - Carin Risberg Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 5D Ö-2 E 500 6.6/15.4
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Kerstin Engström - Eva Engström 4 V-2 5 200 4.5/17.5
Liz Callbo - Gunnel Modig Inger Byström - Bo Byléhn 5D N-1 K -200 2.3/19.7
Anneli Sagersten - Björn Backlund Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4D Ö+2 7 -1110 0.1/21.9
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     - -/11.4

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Öst giv
ingen i zon
K97
kn9
Dkn43
kn732
E10862
EK3
K7
1094
53
107542
1092
K85
Dkn4
D86
E865
ED6

Optimalt kontrakt: 2NTD S-1 -100
 NT
N87567
S87567
Ö55875
V55875
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT S= 2 400 21.9/0.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Olan Hedström - Jan Berggren 1NT S+2 2 150 16.5/5.5
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2NT S+1 E 150 16.5/5.5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Said Eliasson - Marianne Norström 2NT S+1 2 150 16.5/5.5
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Karin Eriksson - Sture Holm 2NT S+1 K 150 16.5/5.5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2NT S= 8 120 11.0/11.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V-2 Kn 100 8.8/13.2
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 1NT S= 6 90 6.6/15.4
Liz Callbo - Gunnel Modig Inger Byström - Bo Byléhn 2 V-1 Kn 50 4.5/17.5
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Kerstin Engström - Eva Engström 2NT S-1 2 -50 2.3/19.7
Barbro Andersson - Carin Risberg Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3NT S-3 2 -150 0.1/21.9
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     - -/11.4

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Syd giv
N-S i zon
kn10985
83
5
EKkn72
K64
EKkn1075
K942
32
62
ED1087
D853
ED7
D94
kn63
10964

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N71172
S71172
Ö61212610
V61212610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2 N-1 6 -100 21.9/0.1
Karin Eriksson - Sture Holm Barbro Andersson - Carin Risberg 3 V= K -140 19.7/2.3
Liz Callbo - Gunnel Modig Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3 V+1 E -170 15.4/6.6
Liane Svensson - Birgitta Svensson Kerstin Engström - Eva Engström 2 V+2 E -170 15.4/6.6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 V+1 K -170 15.4/6.6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3 Ö+2 5 -200 9.9/12.1
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 V+3 5 -200 9.9/12.1
Hans Selling - Tom Emanuelz Inger Byström - Bo Byléhn 2 V+4 E -230 6.6/15.4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N-3 6 -300 4.5/17.5
Anneli Sagersten - Björn Backlund Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 4 V+1 E -450 2.3/19.7
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+2 K -480 0.1/21.9
Said Eliasson - Marianne Norström     - 9.1/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Väst giv
Ö-V i zon
K743
EK84
EK93
10
E8
9652
Dkn1064
52
105
73
852
KDkn984
Dkn962
Dkn10
7
E763

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N79111211
S79111211
Ö64112
V64112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Gunnel Modig Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 S+2 D 480 14.3/7.7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 S+2 5 480 14.3/7.7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Kerstin Engström - Eva Engström 4 S+2 2 480 14.3/7.7
Anneli Sagersten - Björn Backlund Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 4 S+2 5 480 14.3/7.7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 S+2 5 480 14.3/7.7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4 S+2 D 480 14.3/7.7
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 S+2 5 480 14.3/7.7
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S+2 D 480 14.3/7.7
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 N+3 5 230 4.5/17.5
Karin Eriksson - Sture Holm Barbro Andersson - Carin Risberg 3 S+2 K 200 2.3/19.7
Hans Selling - Tom Emanuelz Inger Byström - Bo Byléhn Pass   0.1/21.9
Said Eliasson - Marianne Norström     - 9.1/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Nord giv
ingen i zon
kn
K98
K1082
EDkn52
D1073
E73
74
7643
842
kn652
ED3
K108
EK965
D104
kn965
9

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810787
S810787
Ö53555
V53555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Marianne Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 N+1 2 130 20.8/1.2
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 2 N+2 2 130 20.8/1.2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 1NT N+1 6 120 17.5/4.5
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 N+1 2 110 15.4/6.6
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT N= 5 90 12.1/9.9
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Liz Callbo - Gunnel Modig 1NT N= 2 90 12.1/9.9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Olan Hedström - Jan Berggren 2NT N-1 2 -50 6.6/15.4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N-1 3 -50 6.6/15.4
Barbro Andersson - Carin Risberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S-1 D -50 6.6/15.4
Hans Selling - Tom Emanuelz Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT N-2 2 -100 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Karin Eriksson - Sture Holm 3NT N-2 2 -100 1.2/20.8
Maritha Öhlén - Ove Öhlén     - 11.7/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Öst giv
N-S i zon
KD975
Dkn65
105
E7
kn2
E92
KDkn7
KD103
E104
K108
986
8642
863
743
E432
kn95

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N33563
S33563
Ö99869
V998710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Selling - Tom Emanuelz Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 1NTD V-1 5 100 21.9/0.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V-1 K 50 19.7/2.3
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N-1 8 -100 17.5/4.5
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V= E -110 15.4/6.6
Said Eliasson - Marianne Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT V+1 7 -120 12.1/9.9
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 1NT V+1 K -120 12.1/9.9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V= 5 -130 8.8/13.2
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Karin Eriksson - Sture Holm 2 N-2 2 -200 5.5/16.5
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Liz Callbo - Gunnel Modig 2 S-2 K -200 5.5/16.5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Olan Hedström - Jan Berggren 1NT V+4 5 -210 2.3/19.7
Barbro Andersson - Carin Risberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2D N-2 4 -500 0.1/21.9
Maritha Öhlén - Ove Öhlén     - 11.7/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Syd giv
Ö-V i zon
kn32

EKkn642
D985
10965
8432
D108
74
K87
EKkn97
753
K3
ED4
D1065
9
Ekn1062

Optimalt kontrakt: 7 S= 1440
 NT
N131391011
S13139911
Ö00430
V00430
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Gunnel Modig Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4D Ö-6 9 1700 21.9/0.1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3D Ö-5 9 1400 19.7/2.3
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Hans Selling - Tom Emanuelz 6 S+1 10 940 17.5/4.5
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 S+1 8 420 15.4/6.6
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Inger Byström - Bo Byléhn 5 S= 4 400 13.2/8.8
Karin Eriksson - Sture Holm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S+3 3 170 9.9/12.1
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 N+4 K 170 9.9/12.1
Said Eliasson - Marianne Norström Kerstin Engström - Eva Engström 1NT S+2 2 150 4.5/17.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S+1 8 150 4.5/17.5
Barbro Andersson - Carin Risberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 S+3 8 150 4.5/17.5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Olan Hedström - Jan Berggren 3NT S-1 8 -50 0.1/21.9
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman     - 10.7/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Väst giv
alla i zon
K10987
72
10963
42
E2
Kkn1085
EKD5
E9
6
E94
84
KDkn10653
Dkn543
D63
kn72
87

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N01050
S01050
Ö131213813
V131213813
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Gunnel Modig Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V+2 4 -680 21.9/0.1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT Ö+3 8 -690 19.7/2.3
Said Eliasson - Marianne Norström Kerstin Engström - Eva Engström 3NT Ö+4 8 -720 16.5/5.5
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT V+4 10 -720 16.5/5.5
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Inger Byström - Bo Byléhn 6 V+1 10 -1390 13.2/8.8
Barbro Andersson - Carin Risberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 6 V+1 7 -1460 9.9/12.1
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Anneli Sagersten - Björn Backlund 6 V+1 2 -1460 9.9/12.1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 6NT Ö+1 D -1470 5.5/16.5
Karin Eriksson - Sture Holm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 6NT V+1 8 -1470 5.5/16.5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Olan Hedström - Jan Berggren 7NT V= 7 -2220 1.2/20.8
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 7NT Ö= 3 -2220 1.2/20.8
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman     - 10.7/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Nord giv
N-S i zon
Kkn109
D1042
K3
Dkn4
875
Ekn8
1087
EK108
2
97653
Ekn652
63
ED643
K
D94
9752

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N74588
S74588
Ö69845
V69845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Barbro Andersson - Carin Risberg 3 S= E 140 19.0/3.0
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Kerstin Engström - Eva Engström 3 S= E 140 19.0/3.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Hans Selling - Tom Emanuelz 2 N+1 E 140 19.0/3.0
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 S+1 K 140 19.0/3.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S= E 110 14.0/8.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 4 Ö-2 K 100 12.0/10.0
Said Eliasson - Marianne Norström Olan Hedström - Jan Berggren 3 S-1 K -100 7.0/15.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 S-1 E -100 7.0/15.0
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Liz Callbo - Gunnel Modig 3 S-1 E -100 7.0/15.0
Inger Byström - Bo Byléhn Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 S-1 6 -100 7.0/15.0
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 S-2 E -200 1.0/21.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S-2 E -200 1.0/21.0

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Öst giv
Ö-V i zon
742
D
K1053
KD987
kn6
kn1085
D64
kn654
KD1098
K96
E97
E2
E53
E7432
kn82
103

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N77544
S77544
Ö55876
V65878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö-2 10 200 22.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 2 Ö-1 10 100 18.0/4.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Hans Selling - Tom Emanuelz 1 Ö-1 E 100 18.0/4.0
Inger Byström - Bo Byléhn Liane Svensson - Birgitta Svensson 1 Ö-1 E 100 18.0/4.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1 Ö= E -80 14.0/8.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT Ö= 2 -90 12.0/10.0
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Liz Callbo - Gunnel Modig 2 Ö= 10 -110 10.0/12.0
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT Ö+1 2 -120 6.0/16.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Barbro Andersson - Carin Risberg 1NT Ö+1 3 -120 6.0/16.0
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 1NT Ö+1 2 -120 6.0/16.0
Said Eliasson - Marianne Norström Olan Hedström - Jan Berggren 1 Ö+2 10 -140 2.0/20.0
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Kerstin Engström - Eva Engström 2NT V+1 7 -150 0.0/22.0

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Syd giv
alla i zon
D1052
87
875
10742
Ekn97
KD104
EDkn64
8
953
1092
EDkn653
K643
Ekn62
K3
K98

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N31254
S32254
Ö10111089
V10111079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2NT V-1 5 100 21.9/0.1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3 V= 2 -110 18.6/3.4
Karin Eriksson - Sture Holm Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 V= 2 -110 18.6/3.4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Kerstin Engström - Eva Engström 1 V+3 10 -130 14.3/7.7
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Olan Hedström - Jan Berggren 2 V+2 7 -130 14.3/7.7
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Said Eliasson - Marianne Norström 3 V+2 8 -150 11.0/11.0
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V+4 7 -170 8.8/13.2
Liz Callbo - Gunnel Modig Barbro Andersson - Carin Risberg 3NT V= 2 -600 5.5/16.5
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V= 2 -600 5.5/16.5
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 V= 10 -620 2.3/19.7
Hans Selling - Tom Emanuelz Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT V+1 7 -630 0.1/21.9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 12.5/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Väst giv
ingen i zon
75
K864
762
KD43
EDkn642
Dkn109
3
E8
98
E32
EKkn108
kn62
K103
75
D954
10975

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N41100
S43111
Ö910121212
V910121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Gunnel Modig Barbro Andersson - Carin Risberg 4 V-2 K 100 21.9/0.1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 V-1 K 50 18.6/3.4
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT Ö-1 10 50 18.6/3.4
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT Ö= 5 -400 14.3/7.7
Karin Eriksson - Sture Holm Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT Ö= 10 -400 14.3/7.7
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Kerstin Engström - Eva Engström 4 V= 6 -420 11.0/11.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 V+1 3 -450 8.8/13.2
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V+2 K -480 5.5/16.5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Said Eliasson - Marianne Norström 4 V+2 K -480 5.5/16.5
Maritha Öhlén - Ove Öhlén Olan Hedström - Jan Berggren 4 V+3 K -510 1.2/20.8
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V+3 K -510 1.2/20.8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 12.5/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Nord giv
Ö-V i zon
E10974
8
D53
D987
KDkn83
KD9
Ekn982
52
Ekn65
K6
EK642
6
107432
1074
kn1053

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N41331
S41331
Ö911101012
V911101012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö-2 6 200 20.8/1.2
Olan Hedström - Jan Berggren Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2 V-2 8 200 20.8/1.2
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N-4 E -200 17.5/4.5
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT Ö= 10 -600 15.4/6.6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT Ö+1 6 -630 9.9/12.1
Karin Eriksson - Sture Holm Kerstin Engström - Eva Engström 3NT Ö+1 Kn -630 9.9/12.1
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö+1 3 -630 9.9/12.1
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 3NT Ö+1 3 -630 9.9/12.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT Ö+2 6 -660 3.4/18.6
Said Eliasson - Marianne Norström Inger Byström - Bo Byléhn 3NT Ö+2 2 -660 3.4/18.6
Hans Selling - Tom Emanuelz Barbro Andersson - Carin Risberg 3NT V+3 5 -690 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson     - 9.9/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.29

Öst giv
alla i zon
kn72
2
K9
KDkn9763
EKD9
kn86543
E5
E
106
KD7
kn8643
1054
8543
E109
D1072
82

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N84222
S84222
Ö5811106
V5811106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 V+2 K -200 20.8/1.2
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V+2 K -200 20.8/1.2
Said Eliasson - Marianne Norström Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+1 Kn -650 11.0/11.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V+1 K -650 11.0/11.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V+1 K -650 11.0/11.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Barbro Andersson - Carin Risberg 4 V+1 Kn -650 11.0/11.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V+1 K -650 11.0/11.0
Karin Eriksson - Sture Holm Kerstin Engström - Eva Engström 5 V= K -650 11.0/11.0
Olan Hedström - Jan Berggren Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 V+1 K -650 11.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 5D N-3 K -800 1.2/20.8
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Maritha Öhlén - Ove Öhlén 4D N-3 K -800 1.2/20.8
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson     - 9.9/-