Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Sommarbridge 10 2019-08-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Sommarbridge 10 2019-08-15

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Nord giv
ingen i zon
Ekn73
E1065
73
Kkn10
KD542
94
K42
842
6
Kkn2
kn108
ED9653
1098
D873
ED965
7

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N48977
S48977
Ö85456
V84356
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 5D Ö-3 3 500 21/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2D V-3 7 500 21/1
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Inger Eriksson - Marynett Ernback 2NT N+1 5 150 18/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 N= 3 140 16/6
Liane Svensson - Birgitta Svensson Carin Risberg - Ingemar Svensson 2 N= 6 110 14/8
Hans Selling - Tom Emanuelz Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N-1 E -50 10/12
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 N-1 E -50 10/12
Eva Engström - Kerstin Engström Karin Eriksson - Sture Holm 3 N-1 E -50 10/12
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Agneta Boberg - Christer Hellström 3 S-2 9 -100 4/18
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Liz Callbo - Roger Edholm 4 N-2 6 -100 4/18
Inger Byström - Bo Byléhn Jan Berggren - Olan Hedström 4D N-1 6 -100 4/18
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 Ö= D -110 0/22

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Öst giv
N-S i zon
EK
Ekn95
ED4
D763
1097653
72
kn
E942
kn42
K1084
109652
5
D8
D63
K873
Kkn108

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N1191069
S1191069
Ö24372
V24372
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Carin Risberg - Ingemar Svensson 5NT S= 7 660 15/7
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Inger Eriksson - Marynett Ernback 3NT N+2 2 660 15/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT N+2 6 660 15/7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT N+2 5 660 15/7
Eva Engström - Kerstin Engström Karin Eriksson - Sture Holm 3NT N+2 4 660 15/7
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Liz Callbo - Roger Edholm 3NT N+2 5 660 15/7
Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3NT N+2 10 660 15/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT N+2 4 660 15/7
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Agneta Boberg - Christer Hellström 3NT N+1 4 630 6/16
Hans Selling - Tom Emanuelz Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N= 5 140 4/18
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V-1 E 50 2/20
Inger Byström - Bo Byléhn Jan Berggren - Olan Hedström 6NT N-1 7 -100 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Syd giv
Ö-V i zon
D964
102
KDkn3
Dkn2
kn73
K95
1096
K976
K8
ED86
E742
E53
E1052
kn743
85
1084

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N55575
S55575
Ö88868
V88868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Eriksson - Marynett Ernback 2 Ö-1 10 100 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Carin Risberg - Ingemar Svensson 3 Ö-1 8 100 20/2
Inger Byström - Bo Byléhn Hans Selling - Tom Emanuelz 2 Ö-1 3 100 20/2
Liz Callbo - Roger Edholm Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 N-1 E -50 15/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eva Engström - Kerstin Engström 2 N-1 3 -50 15/7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 1NT Ö= 2 -90 11/11
Jan Berggren - Olan Hedström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT V= K -90 11/11
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Solveig Lundström - Maud Ritzen 2 Ö= E -110 8/14
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Agneta Boberg - Christer Hellström 1NT Ö+1 5 -120 4/18
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 1NT Ö+1 5 -120 4/18
Karin Eriksson - Sture Holm Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2NT V= 2 -120 4/18
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 1NT Ö+3 3 -180 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Väst giv
alla i zon
KDkn62
E
Ekn
EK985
9
kn754
K107643
64
53
KD986
D85
D103
E10874
1032
92
kn72

Optimalt kontrakt: 7D V-5 1400
 NT
N1155129
S1155119
Ö27812
V27812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 6 S= 9 1430 20/2
Inger Byström - Bo Byléhn Hans Selling - Tom Emanuelz 6 S= 10 1430 20/2
Karin Eriksson - Sture Holm Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 6 N= K 1430 20/2
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Eriksson - Marynett Ernback 4 N+2 D 680 11/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 N+2 6 680 11/11
Liz Callbo - Roger Edholm Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 N+2 5 680 11/11
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Carin Risberg - Ingemar Svensson 4 N+2 9 680 11/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Agneta Boberg - Christer Hellström 4 N+2 K 680 11/11
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 N+2 9 680 11/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 4 N+1 3 650 2/20
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Solveig Lundström - Maud Ritzen 4 S+1 4 650 2/20
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eva Engström - Kerstin Engström 5 S= 4 650 2/20

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Nord giv
N-S i zon
D9
Kkn94
K1086
E98
EK876532

72
D43
kn10
D1062
ED94
kn72
4
E8753
kn53
K1065

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N76833
S77833
Ö565109
V565109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Selling - Tom Emanuelz Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V+1 4 -170 22/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Risberg - Ingemar Svensson 4 V= 4 -420 17/5
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Solveig Lundström - Maud Ritzen 4 V= E -420 17/5
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Inger Byström - Bo Byléhn 4 V= 9 -420 17/5
Gunilla Hermansson - Karin Selin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V= E -420 17/5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 E -450 8/14
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 V+1 E -450 8/14
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V+1 9 -450 8/14
Karin Eriksson - Sture Holm Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 V+1 4 -450 8/14
Inger Eriksson - Marynett Ernback Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V+1 4 -450 8/14
Jan Berggren - Olan Hedström Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4D V= K -590 2/20
Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg Eva Engström - Kerstin Engström 4D V+1 E -690 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Öst giv
Ö-V i zon
KD3
8654
E763
K3
75
92
D109
ED10972
1096
EKD1073
52
64
Ekn842
kn
Kkn84
kn85

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N5105106
S5105106
Ö63836
V63836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö-2 8 200 22/0
Karin Eriksson - Sture Holm Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 S+1 9 170 20/2
Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg Eva Engström - Kerstin Engström 3 S= 2 140 18/4
Hans Selling - Tom Emanuelz Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 Ö-1 4 100 16/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Risberg - Ingemar Svensson 4 S-1 2 -50 12/10
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S-1 9 -50 12/10
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S-1 2 -50 12/10
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Solveig Lundström - Maud Ritzen 4 S-2 E -100 8/14
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 Ö= E -110 3/19
Jan Berggren - Olan Hedström Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 V= K -110 3/19
Gunilla Hermansson - Karin Selin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö= E -110 3/19
Inger Eriksson - Marynett Ernback Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V= 3 -110 3/19

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Syd giv
alla i zon
10
EK8
EKDkn109
kn104
kn842
D9754
64
D6
EK653
kn10
83
EK87
D97
632
752
9532

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N68548
S68548
Ö65885
V65885
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Solveig Lundström - Maud Ritzen 4 Ö-2 2 200 22/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 N= E 130 20/2
Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 N= E 110 18/4
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Byström - Bo Byléhn 3 N-1 E -100 13/9
Jan Berggren - Olan Hedström Agneta Boberg - Christer Hellström 3 N-1 E -100 13/9
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 N-1 E -100 13/9
Eva Engström - Kerstin Engström Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N-1 E -100 13/9
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 Ö= 2 -140 8/14
Liz Callbo - Roger Edholm Anneli Sagersten - Björn Backlund 4D N-1 E -200 4/18
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Karin Eriksson - Sture Holm 5 N-2 K -200 4/18
Inger Eriksson - Marynett Ernback Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-2 E -200 4/18
Carin Risberg - Ingemar Svensson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4D N-2 E -500 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Väst giv
ingen i zon
K9632

kn97
EK1086
ED7
EDkn52
E853
5
kn8
9743
D1062
973
1054
K1086
K4
Dkn42

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N104496
S104496
Ö38946
V38946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Liane Svensson - Birgitta Svensson 4D V-3 K 500 22/0
Liz Callbo - Roger Edholm Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 N+1 9 170 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Karin Eriksson - Sture Holm 3 N= 3 140 16/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Solveig Lundström - Maud Ritzen 2 S+1 5 140 16/6
Jan Berggren - Olan Hedström Agneta Boberg - Christer Hellström 3 N= 2 140 16/6
Eva Engström - Kerstin Engström Gunilla Hermansson - Karin Selin 1NT S= Kn 90 12/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Byström - Bo Byléhn 3 V-1 E 50 9/13
Carin Risberg - Ingemar Svensson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 V-1 E 50 9/13
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 N-1 9 -50 6/16
Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 N-2 10 -100 4/18
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 N-3 4 -150 2/20
Inger Eriksson - Marynett Ernback Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V+2 2 -170 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Nord giv
Ö-V i zon
kn754
K9865
Dkn74
EK2
D
109
EDkn9872
863
742
K8532
54
D109
Ekn103
E6
K1063

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N581198
S6811109
Ö75234
V75234
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 4D V-3 5 800 22/0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N+1 5 450 19/3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S+1 E 450 19/3
Hans Selling - Tom Emanuelz Agneta Boberg - Christer Hellström 4 N= 8 420 14/8
Jan Berggren - Olan Hedström Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N= 5 420 14/8
Karin Eriksson - Sture Holm Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N= 5 420 14/8
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N+2 5 200 10/12
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Eriksson - Marynett Ernback 3 N+1 5 170 8/14
Liz Callbo - Roger Edholm Solveig Lundström - Maud Ritzen 2 S+1 E 140 6/16
Carin Risberg - Ingemar Svensson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V-1 5 100 4/18
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Byström - Bo Byléhn 1NT V= 5 -90 2/20
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 V= 9 -110 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Öst giv
alla i zon
EK
kn9632
D10
K432
kn1073
ED1084
643
9
D942
K7
K852
kn75
865
5
Ekn97
ED1086

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N12108710
S12108710
Ö13563
V13563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 3NT S+2 4 660 22/0
Liz Callbo - Roger Edholm Solveig Lundström - Maud Ritzen 3NT S+1 2 630 18/4
Jan Berggren - Olan Hedström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N+1 K 630 18/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N+1 4 630 18/4
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 5 S+1 E 620 14/8
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V-2 2 200 12/10
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Byström - Bo Byléhn 2 S+4 Kn 170 10/12
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 S+3 Kn 150 8/14
Carin Risberg - Ingemar Svensson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 S+1 7 130 6/16
Karin Eriksson - Sture Holm Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT S+1 3 120 4/18
Hans Selling - Tom Emanuelz Agneta Boberg - Christer Hellström 2 V-1 K 100 2/20
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Eriksson - Marynett Ernback 5 S-1 3 -100 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Syd giv
ingen i zon
8654
K73
ED7
D103
K2
EDkn1042
kn8
K86
E97
96
K9652
742
Dkn103
85
1043
Ekn95

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N75485
S75475
Ö68958
V68958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Carin Risberg - Ingemar Svensson 2 S+1 6 140 22/0
Eva Engström - Kerstin Engström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V-2 4 100 20/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V= 8 -110 17/5
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Agneta Boberg - Christer Hellström 2 V= 8 -110 17/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 1 V+2 7 -140 8/14
Hans Selling - Tom Emanuelz Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 V+1 7 -140 8/14
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 V+1 D -140 8/14
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 2 V+1 6 -140 8/14
Solveig Lundström - Maud Ritzen Jan Berggren - Olan Hedström 2 V+1 7 -140 8/14
Karin Eriksson - Sture Holm Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 V= 4 -140 8/14
Inger Eriksson - Marynett Ernback Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1 V+2 8 -140 8/14
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Liz Callbo - Roger Edholm 3 V+1 7 -170 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Väst giv
N-S i zon
82
kn6
ED4
EDkn952
E53
EKD43
10982
3
Dkn1074
985
kn5
1087
K96
1072
K763
K64

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N97435
S97447
Ö35993
V35993
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N= 9 130 22/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N= Kn 110 18/4
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 N= 9 110 18/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Carin Risberg - Ingemar Svensson 3 N= 5 110 18/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 4 N-1 5 -100 10/12
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Agneta Boberg - Christer Hellström 5 N-1 9 -100 10/12
Eva Engström - Kerstin Engström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N-1 9 -100 10/12
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Liz Callbo - Roger Edholm 4 N-1 Kn -100 10/12
Solveig Lundström - Maud Ritzen Jan Berggren - Olan Hedström 4 N-1 9 -100 10/12
Hans Selling - Tom Emanuelz Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 V+1 E -140 4/18
Inger Eriksson - Marynett Ernback Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 Ö+2 4 -170 2/20
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 V= E -420 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Nord giv
alla i zon
D1032
KDkn8
9
Kkn87
Ekn864
E103
872
95
K
76
ED10653
D1043
975
9542
Kkn4
E62

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N74878
S74878
Ö68465
V68465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö-2 9 200 20/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 4 Ö-2 9 200 20/2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-2 2 200 20/2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3 N= K 140 16/6
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö-1 E 100 14/8
Eva Engström - Kerstin Engström Ulla Blanck - Poul Steckhahn 1NT S= 6 90 12/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Agneta Boberg - Christer Hellström 2 Ö+1 E -110 8/14
Carin Risberg - Ingemar Svensson Liz Callbo - Roger Edholm 2 Ö+1 E -110 8/14
Inger Eriksson - Marynett Ernback Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö= E -110 8/14
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Karin Eriksson - Sture Holm 2NT V= Kn -120 4/18
Jan Berggren - Olan Hedström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 Ö+2 9 -130 2/20
Solveig Lundström - Maud Ritzen Hans Selling - Tom Emanuelz 4 S-3 4 -300 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Öst giv
ingen i zon
E84
D1073

KDkn986
KD3
K952
kn932
107
10765
8
ED876
432
kn92
Ekn64
K1054
E5

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1061179
S11611710
Ö27253
V27253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 S+2 3 480 22/0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT S+2 2 460 19/3
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Karin Eriksson - Sture Holm 3NT S+2 2 460 19/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 4 S= 10 420 14/8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Agneta Boberg - Christer Hellström 4 S= 10 420 14/8
Carin Risberg - Ingemar Svensson Liz Callbo - Roger Edholm 4 S= 10 420 14/8
Inger Eriksson - Marynett Ernback Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT N+3 6 210 10/12
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 S-1 10 -50 5/17
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S-1 K -50 5/17
Eva Engström - Kerstin Engström Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 S-1 10 -50 5/17
Solveig Lundström - Maud Ritzen Hans Selling - Tom Emanuelz 3 S-1 3 -50 5/17
Jan Berggren - Olan Hedström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 S-2 2 -100 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Syd giv
N-S i zon
642
E8
10963
9853
EDkn93

kn872
Kkn107
K85
KD107
EK54
42
107
kn965432
D
ED6

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N22512
S32512
Ö101181211
V101181211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-1 E 50 22/0
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Eriksson - Marynett Ernback 3 V= E -140 19/3
Agneta Boberg - Christer Hellström Eva Engström - Kerstin Engström 3 V= E -140 19/3
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Hans Selling - Tom Emanuelz 3 V+1 E -170 16/6
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Solveig Lundström - Maud Ritzen 2 V+3 E -200 14/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V+1 E -450 7/15
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 V+1 10 -450 7/15
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 V+1 E -450 7/15
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+1 E -450 7/15
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Eriksson - Sture Holm 4 V+1 E -450 7/15
Carin Risberg - Ingemar Svensson Jan Berggren - Olan Hedström 4 V+1 8 -450 7/15
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2D S-3 E -800 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Väst giv
Ö-V i zon
103
D82
E104
kn10964
D64
Kkn1095
D65
D5
8
E643
Kkn9732
83
EKkn9752
7
8
EK72

Optimalt kontrakt: 6D V-3 800
 NT
N1244118
S1244118
Ö09825
V09825
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 S+2 D 480 22/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S+1 K 450 15/7
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S+1 5 450 15/7
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Eriksson - Marynett Ernback 4 S+1 9 450 15/7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Eriksson - Sture Holm 4 S+1 Kn 450 15/7
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Hans Selling - Tom Emanuelz 4 S+1 10 450 15/7
Agneta Boberg - Christer Hellström Eva Engström - Kerstin Engström 4 S+1 5 450 15/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 4 S= Kn 420 6/16
Carin Risberg - Ingemar Svensson Jan Berggren - Olan Hedström 4 S= D 420 6/16
Anneli Sagersten - Björn Backlund Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S= 5 420 6/16
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Solveig Lundström - Maud Ritzen 3 S+2 D 200 2/20
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 S+1 5 170 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Nord giv
ingen i zon
Dkn872
8
E1032
D94
K6
kn53
KD85
kn873
4
97642
kn964
K105
E10953
EKD10
7
E62

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N977129
S987129
Ö45513
V45513
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Byström - Bo Byléhn 4 S+2 K 480 12/10
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 4 S+2 5 480 12/10
Liz Callbo - Roger Edholm Karin Eriksson - Sture Holm 4 S+2 3 480 12/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N+2 6 480 12/10
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S+2 8 480 12/10
Jan Berggren - Olan Hedström Inger Eriksson - Marynett Ernback 4 S+2 5 480 12/10
Eva Engström - Kerstin Engström Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S+2 D 480 12/10
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 S+2 7 480 12/10
Solveig Lundström - Maud Ritzen Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N+2 Kn 480 12/10
Agneta Boberg - Christer Hellström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S+2 K 480 12/10
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 N+2 6 480 12/10
Hans Selling - Tom Emanuelz Carin Risberg - Ingemar Svensson 4 S= K 420 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Öst giv
N-S i zon
EDkn5
Dkn
K43
kn962
874
K92
75
KD1074
10632
10865
D862
3
K9
E743
Ekn109
E85

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N1011101111
S1011101111
Ö31222
V31222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT S+4 4 720 22/0
Hans Selling - Tom Emanuelz Carin Risberg - Ingemar Svensson 3NT S+2 4 660 18/4
Agneta Boberg - Christer Hellström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT S+2 K 660 18/4
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT S+2 K 660 18/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Byström - Bo Byléhn 3NT S+1 K 630 9/13
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 3NT S+1 4 630 9/13
Liz Callbo - Roger Edholm Karin Eriksson - Sture Holm 3NT S+1 K 630 9/13
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT S+1 10 630 9/13
Eva Engström - Kerstin Engström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N+1 2 630 9/13
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3NT S+1 4 630 9/13
Solveig Lundström - Maud Ritzen Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N+1 3 140 2/20
Jan Berggren - Olan Hedström Inger Eriksson - Marynett Ernback 6NT S-1 4 -100 0/22

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Syd giv
Ö-V i zon
K7
kn4
Ekn10942
Dkn5
ED1032
KD973
6
97
985
E6
D7
1086432
kn64
10852
K853
EK

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N610549
S610549
Ö73794
V73794
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT S= K 400 22/0
Liz Callbo - Roger Edholm Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V-2 E 200 20/2
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N+1 9 130 18/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Agneta Boberg - Christer Hellström 3 N= 9 110 13/9
Hans Selling - Tom Emanuelz Inger Eriksson - Marynett Ernback 3 N= 9 110 13/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 N= E 110 13/9
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 3 N= E 110 13/9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Byström - Bo Byléhn 3 V-1 E 100 7/15
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V-1 E 100 7/15
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N-1 E -50 3/19
Solveig Lundström - Maud Ritzen Eva Engström - Kerstin Engström 4 N-1 E -50 3/19
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Carin Risberg - Ingemar Svensson 4 N-2 E -100 0/22

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Väst giv
alla i zon
K5
Kkn1095
84
E865
D10874
82
ED102
92
93
E73
Kkn96
K1043
Ekn62
D64
753
Dkn7

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N74857
S74857
Ö69486
V69486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N+1 3 140 19/3
Hans Selling - Tom Emanuelz Inger Eriksson - Marynett Ernback 3 N= 3 140 19/3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 2 N+1 3 140 19/3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 N= 9 140 19/3
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Carin Risberg - Ingemar Svensson 2 N= 6 110 14/8
Liz Callbo - Roger Edholm Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Pass   9/13
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Pass   9/13
Solveig Lundström - Maud Ritzen Eva Engström - Kerstin Engström Pass   9/13
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Pass   9/13
Liane Svensson - Birgitta Svensson Agneta Boberg - Christer Hellström 3NT S-1 2 -100 4/18
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Byström - Bo Byléhn 3 Ö= 4 -110 2/20
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N-2 9 -200 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Nord giv
N-S i zon
kn6
E9732
62
EK106
KD102
K106
974
kn85
87
kn84
ED53
D942
E9543
D5
Kkn108
73

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77886
S77896
Ö66446
V66446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1 S+2 7 140 22/0
Agneta Boberg - Christer Hellström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2NT S= 9 120 20/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 S= 9 110 18/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Gunilla Hermansson - Karin Selin Pass   16/6
Liz Callbo - Roger Edholm Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 3NT S-1 2 -100 11/11
Jan Berggren - Olan Hedström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT S-1 9 -100 11/11
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2NT N-1 3 -100 11/11
Anneli Sagersten - Björn Backlund Liane Svensson - Birgitta Svensson 2NT S-1 9 -100 11/11
Hans Selling - Tom Emanuelz Karin Eriksson - Sture Holm 3NT N-2 3 -200 3/19
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Carin Risberg - Ingemar Svensson 3NT N-2 3 -200 3/19
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Solveig Lundström - Maud Ritzen 3NT N-2 2 -200 3/19
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N-2 5 -200 3/19

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Öst giv
Ö-V i zon
EDkn7
532
E84
K76
K42
EDkn4
K95
E42
93
1086
kn1076
kn953
10865
K97
D32
D108

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N65677
S66688
Ö67655
V67655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 1NT V-2 4 200 22/0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Solveig Lundström - Maud Ritzen 1 N+2 6 140 19/3
Inger Byström - Bo Byléhn Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 S+1 E 140 19/3
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 S= 4 110 16/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Blanck - Poul Steckhahn 1NT V-1 7 100 11/11
Hans Selling - Tom Emanuelz Karin Eriksson - Sture Holm 1NT V-1 7 100 11/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 1NT V-1 D 100 11/11
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT V-1 7 100 11/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Carin Risberg - Ingemar Svensson 2 S-1 E -50 5/17
Agneta Boberg - Christer Hellström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT N-1 D -50 5/17
Anneli Sagersten - Björn Backlund Liane Svensson - Birgitta Svensson 1NT V= 7 -90 2/20
Jan Berggren - Olan Hedström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT V+1 E -120 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Syd giv
alla i zon
ED9
K976
kn8
kn843
kn10
Ekn852
K96
KD6
65432
3
D753
1072
K87
D104
E1042
E95

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N86879
S86979
Ö56464
V56464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 3NT N= 2 600 21/1
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N= 3 600 21/1
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1 V-2 E 200 16/6
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 1 V-2 E 200 16/6
Gunilla Hermansson - Karin Selin Liz Callbo - Roger Edholm 1 V-2 Kn 200 16/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT S+3 5 180 12/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Solveig Lundström - Maud Ritzen 1NT S+2 E 150 9/13
Agneta Boberg - Christer Hellström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT S+2 8 150 9/13
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Eriksson - Marynett Ernback 1NT N+1 6 120 5/17
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT N+1 3 120 5/17
Hans Selling - Tom Emanuelz Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1 V-1 9 100 1/21
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Karin Eriksson - Sture Holm 1 V-1 8 100 1/21

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Väst giv
ingen i zon
E8
E75
kn642
10872
7642
84
K987
E94
D1093
KD9
3
KDkn63
Kkn5
kn10632
ED105
5

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N59956
S59956
Ö74486
V74486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4D Ö-3 Kn 500 22/0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Solveig Lundström - Maud Ritzen 2 S+1 E 140 19/3
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S+1 E 140 19/3
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Eriksson - Marynett Ernback 2 S= E 110 16/6
Jan Berggren - Olan Hedström Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg 4 Ö-2 Kn 100 13/9
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Karin Eriksson - Sture Holm 2 V-2 8 100 13/9
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 S= E 90 10/12
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 S-1 E -50 8/14
Hans Selling - Tom Emanuelz Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö+1 2 -110 4/18
Agneta Boberg - Christer Hellström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V= E -110 4/18
Gunilla Hermansson - Karin Selin Liz Callbo - Roger Edholm 2 V= E -110 4/18
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V+1 E -140 0/22

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Nord giv
Ö-V i zon
D8652
Ekn108
EKD5
1073
963
108
Ekn762
94
K54
632
D9854
EKkn
D72
kn974
K103

Optimalt kontrakt: 7 S= 1440
 NT
N612121210
S613121210
Ö70113
V70113
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Björn Backlund 6 N= 5 980 20/2
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Byström - Bo Byléhn 6 S= 4 980 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Solveig Lundström - Maud Ritzen 6 N= 4 980 20/2
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Carin Risberg - Ingemar Svensson 4 N+2 4 480 13/9
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Eriksson - Marynett Ernback 4 N+2 4 480 13/9
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 N+2 8 480 13/9
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N+2 4 480 13/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Karin Eriksson - Sture Holm 4 N+1 5 450 4/18
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Agneta Boberg - Christer Hellström 4 N+1 4 450 4/18
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N+1 8 450 4/18
Gunilla Hermansson - Karin Selin Jan Berggren - Olan Hedström 4 N+1 5 450 4/18
Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg Hans Selling - Tom Emanuelz 4 N+1 5 450 4/18

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.15

Öst giv
alla i zon
2
EK962
E7542
E6
K54
108743
kn93
KD
ED10863
kn
106
10543
kn97
D5
KD8
kn9872

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N8111057
S8111057
Ö42373
V42373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Solveig Lundström - Maud Ritzen 5 N= E 600 22/0
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Eriksson - Marynett Ernback 4 Ö-3 5 300 20/2
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Carin Risberg - Ingemar Svensson 3 Ö-2 D 200 17/5
Gun Thuvesson - Hjördis Smedberg Hans Selling - Tom Emanuelz 2NT V-2 2 200 17/5
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 N+1 E 140 13/9
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N= E 140 13/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Karin Eriksson - Sture Holm 2 S+1 4 110 10/12
Gunilla Hermansson - Karin Selin Jan Berggren - Olan Hedström 2 Ö-1 D 100 8/14
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N-1 10 -100 4/18
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Byström - Bo Byléhn 4 N-1 E -100 4/18
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Agneta Boberg - Christer Hellström 3 N-1 10 -100 4/18
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö= 8 -110 0/22