Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK Bridgehuset » Söndag Partävling med hcp Max 54 par TL Anders 2019-02-03 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Söndag Partävling med hcp Max 54 par TL Anders 2019-02-03

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Nord giv
ingen i zon
E10632
Dkn5
E752
kn
D954
E864
D6
E105

K109732
103
K9432
Kkn87

Kkn984
D876

Optimalt kontrakt: 6D Ö-2 300
 NT
N4113118
S4103118
Ö811023
V811023
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Lars Andersson - Stefan Olsson 4D N+1 9 690 12/0
Monica Igelström - Jill Franssohn Anita Olofsson - Ulla Öberg 5D Ö-3 8 500 10/2
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Irene Nilsén - Björn Nilsén 4 N= 4 420 8/4
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan-Erik Andersson - Christina Olsson 1 N+2 2 140 6/6
Barbro Melander - Britten Synnergren Stefan Linde - Birgitta Linde 4 N-2 7 -100 2/10
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N-2 10 -100 2/10
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 N-2 9 -100 2/10

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Öst giv
N-S i zon
D75
Ekn109
E107
862
10863
D
D9543
E53
Ekn4
872
kn2
K10974
K92
K6543
K86
Dkn

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N66967
S66967
Ö77476
V77476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan-Erik Andersson - Christina Olsson 3 S+1 10 170 11/1
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Karin Eresund - Birgitta Johansson 3 S+1 5 170 11/1
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Irene Nilsén - Björn Nilsén 3 S= 5 140 6/6
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Lars Andersson - Stefan Olsson 3 S= 3 140 6/6
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 S= 4 140 6/6
Monica Igelström - Jill Franssohn Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 S-1 5 -100 1/11
Barbro Melander - Britten Synnergren Stefan Linde - Birgitta Linde 3 S-1 E -100 1/11

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Syd giv
Ö-V i zon
ED953
D1062

E1042
kn7
K4
K10942
D875

987
Dkn8763
Kkn93
K108642
Ekn53
E5
6

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N5411129
S5411129
Ö89212
V89212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Anita Olofsson - Ulla Öberg 6 S= 7 980 11/1
Monica Igelström - Jill Franssohn Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 6 S= Kn 980 11/1
Jan-Erik Andersson - Christina Olsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 S+3 K 510 8/4
Karin Eresund - Birgitta Johansson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 S+2 7 480 3/9
Barbro Melander - Britten Synnergren Lars Andersson - Stefan Olsson 4 S+2 2 480 3/9
Stefan Linde - Birgitta Linde Irene Nilsén - Björn Nilsén 4 S+2 7 480 3/9
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S+2 Kn 480 3/9

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Väst giv
alla i zon
Kkn9875
E
kn1098
K2
D103
43
E752
ED75
E42
K10987
K3
kn63
6
Dkn652
D64
10984

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N44464
S44464
Ö86777
V98879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö-3 6 300 12/0
Monica Igelström - Jill Franssohn Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2NT V-1 7 100 10/2
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Anita Olofsson - Ulla Öberg 2 N-1 Kn -100 6/6
Barbro Melander - Britten Synnergren Lars Andersson - Stefan Olsson 2 N-1 10 -100 6/6
Stefan Linde - Birgitta Linde Irene Nilsén - Björn Nilsén 2 N-1 K -100 6/6
Karin Eresund - Birgitta Johansson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2NT V= E -120 2/10
Jan-Erik Andersson - Christina Olsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT V= Kn -600 0/12

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Nord giv
N-S i zon
D76
Kkn6
K64
E1065
E92
D9732
ED
Kkn4
kn103
1054
kn87532
D
K854
E8
109
98732

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N95677
S95677
Ö47655
V47655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Barbro Melander - Britten Synnergren 2NT S+1 7 150 11/1
Jan-Erik Andersson - Christina Olsson Karin Eresund - Birgitta Johansson 2NT V-3 5 150 11/1
Irene Nilsén - Björn Nilsén Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 1NT V-1 5 50 8/4
Anita Olofsson - Ulla Öberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 Ö= E -90 6/6
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 S-1 3 -100 4/8
Monica Igelström - Jill Franssohn Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 V= 6 -110 2/10
Lars Andersson - Stefan Olsson Stefan Linde - Birgitta Linde 3NT N-2 4 -200 0/12

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Öst giv
Ö-V i zon
10975
K432
E53
107
kn8
Dkn105
KD102
EK5
K6432

kn74
Dkn643
ED
E9876
986
982

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N35755
S35755
Ö98687
V98587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Igelström - Jill Franssohn Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V-2 10 200 12/0
Jan-Erik Andersson - Christina Olsson Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT V-1 5 100 9/3
Anita Olofsson - Ulla Öberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 V-1 10 100 9/3
Bodil Wikström - Ulla Lundström Barbro Melander - Britten Synnergren 1NT V= 5 -90 6/6
Irene Nilsén - Björn Nilsén Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT V= 2 -600 4/8
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT V+1 2 -630 1/11
Lars Andersson - Stefan Olsson Stefan Linde - Birgitta Linde 3NT V+1 2 -630 1/11

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Syd giv
alla i zon
10753
10432
Kkn32
6
EDkn2
K95
9764
95
K98
D76
E85
Kkn103
64
Ekn8
D10
ED8742

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N66755
S66755
Ö77678
V77578
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 V-2 6 200 11/1
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Monica Igelström - Jill Franssohn 3 V-2 6 200 11/1
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Barbro Melander - Britten Synnergren 2 V-1 6 100 8/4
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Stefan Linde - Birgitta Linde 2 S= 9 90 6/6
Anita Olofsson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 S-1 4 -100 3/9
Lars Andersson - Stefan Olsson Irene Nilsén - Björn Nilsén 2 S-1 6 -100 3/9
Jan-Erik Andersson - Christina Olsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S-2 9 -200 0/12

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Väst giv
ingen i zon
EK4
K852
D72
1064
D92
D1076
E86
EK3
kn
kn3
1053
Dkn98752
1087653
E94
Kkn94

Optimalt kontrakt: 4NTD V-2 300
 NT
N598105
S598105
Ö84438
V84438
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Stefan Linde - Birgitta Linde 4 Ö-2 6 100 12/0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Barbro Melander - Britten Synnergren 2NT V= 6 -120 10/2
Jan-Erik Andersson - Christina Olsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 1NT V+2 2 -150 7/5
Anita Olofsson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT V+2 5 -150 7/5
Lars Andersson - Stefan Olsson Irene Nilsén - Björn Nilsén 1NT V+3 2 -180 4/8
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT V= E -400 1/11
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Monica Igelström - Jill Franssohn 3NT V= 5 -400 1/11

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Nord giv
Ö-V i zon
EK8
8642
2
Ekn1097
D10765
D3
E854
D3
kn
Kkn975
Dkn1093
86
9432
E10
K76
K542

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N104578
S104578
Ö39764
V39764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eresund - Birgitta Johansson Bodil Wikström - Ulla Lundström 5 Ö-2 2 200 12/0
Anita Olofsson - Ulla Öberg Barbro Melander - Britten Synnergren 2 N+3 Kn 150 9/3
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Stefan Linde - Birgitta Linde 2 N+3 D 150 9/3
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lars Andersson - Stefan Olsson 3 N+1 Kn 130 6/6
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Jan-Erik Andersson - Christina Olsson 2 S-1 3 -50 4/8
Monica Igelström - Jill Franssohn Irene Nilsén - Björn Nilsén 2 S-2 D -100 1/11
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 5 N-2 D -100 1/11

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Öst giv
alla i zon
K
643
EKD2
98763
10732
Dkn8
65
kn542
kn954
K5
109743
E10
ED86
E10972
kn8
KD

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N1091089
S1091089
Ö23343
V23343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lars Andersson - Stefan Olsson 4 S= 6 620 12/0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT N= 4 600 10/2
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Jan-Erik Andersson - Christina Olsson 2 S+1 6 140 8/4
Karin Eresund - Birgitta Johansson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S-1 6 -100 4/8
Monica Igelström - Jill Franssohn Irene Nilsén - Björn Nilsén 3NT S-1 2 -100 4/8
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Stefan Linde - Birgitta Linde 4 S-1 6 -100 4/8
Anita Olofsson - Ulla Öberg Barbro Melander - Britten Synnergren 6 S-2 5 -200 0/12

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Syd giv
ingen i zon
Dkn4
1076
E652
1062
K8763
852
kn8
985
E52
EKkn9
K97
EKkn
109
D43
D1043
D743

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N45334
S45334
Ö9810109
V889109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Melander - Britten Synnergren Irene Nilsén - Björn Nilsén 4 Ö-1 10 50 12/0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT Ö= 3 -400 7/5
Jan-Erik Andersson - Christina Olsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT Ö= 3 -400 7/5
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Monica Igelström - Jill Franssohn 3NT Ö= 3 -400 7/5
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Anita Olofsson - Ulla Öberg 3NT Ö= 4 -400 7/5
Karin Eresund - Birgitta Johansson Lars Andersson - Stefan Olsson 4NT Ö= 3 -430 1/11
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Stefan Linde - Birgitta Linde 3NT Ö+1 10 -430 1/11

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Väst giv
N-S i zon
Ekn
Dkn8753
D105
K10
K972
K1062
8
ED74
D1086
E9
EK74
965
543
4
kn9632
kn832

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N35423
S35423
Ö9881010
V9891010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eresund - Birgitta Johansson Lars Andersson - Stefan Olsson 5 Ö-2 4 100 11/1
Barbro Melander - Britten Synnergren Irene Nilsén - Björn Nilsén 3 Ö-2 4 100 11/1
Bodil Wikström - Ulla Lundström Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 V-1 D 50 7/5
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Stefan Linde - Birgitta Linde 4 Ö-1 4 50 7/5
Jan-Erik Andersson - Christina Olsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 Ö= 4 -420 3/9
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Monica Igelström - Jill Franssohn 4 Ö= 4 -420 3/9
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 V+1 D -450 0/12

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Nord giv
alla i zon
5
10985
K52
E9654
109
K643
kn10984
K3
Kkn63
D7
E3
Dkn872
ED8742
Ekn2
D76
10

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N78887
S78887
Ö65556
V65445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Irene Nilsén - Björn Nilsén 2 S+1 Kn 140 12/0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Monica Igelström - Jill Franssohn 2 S= K 110 10/2
Anita Olofsson - Ulla Öberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 S-1 K -100 7/5
Barbro Melander - Britten Synnergren Jan-Erik Andersson - Christina Olsson 2 S-1 K -100 7/5
Stefan Linde - Birgitta Linde Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2NT Ö= 7 -120 4/8
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 S-2 K -200 2/10
Lars Andersson - Stefan Olsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT Ö= 2 -600 0/12

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Öst giv
ingen i zon
E93
Ekn5
Kkn52
E75
72
K973
763
Dkn32
kn1085
D10842
984
K
KD64
6
ED10
109864

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N111171010
S10117109
Ö22633
V22633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Ulla Öberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT N+1 4 430 10/2
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Irene Nilsén - Björn Nilsén 3NT N+1 4 430 10/2
Stefan Linde - Birgitta Linde Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT N+1 4 430 10/2
Barbro Melander - Britten Synnergren Jan-Erik Andersson - Christina Olsson 4 N= 2 420 5/7
Lars Andersson - Stefan Olsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N= 9 420 5/7
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Monica Igelström - Jill Franssohn 3NT N= 2 400 1/11
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT N= 4 400 1/11

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Syd giv
N-S i zon
96
kn10654
D10932
3
K743
KD
Ekn6
Ekn72
D852
E8
K54
10954
Ekn10
9732
87
KD86

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N46745
S47745
Ö96698
V96698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Igelström - Jill Franssohn Jan-Erik Andersson - Christina Olsson 4 V-2 3 100 11/1
Lars Andersson - Stefan Olsson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 V-2 3 100 11/1
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö-1 8 50 6/6
Stefan Linde - Birgitta Linde Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 V-1 3 50 6/6
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V-1 3 50 6/6
Barbro Melander - Britten Synnergren Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT V= 5 -400 2/10
Irene Nilsén - Björn Nilsén Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 V= 9 -420 0/12

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Väst giv
Ö-V i zon
10643
D32
kn976
75
7
96
E10832
E9843
K985
EK84
D4
Kkn6
EDkn2
kn1075
K5
D102

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N34565
S34565
Ö109878
V99768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 S-2 7 -100 12/0
Irene Nilsén - Björn Nilsén Karin Eresund - Birgitta Johansson 2NT Ö= 5 -120 10/2
Monica Igelström - Jill Franssohn Jan-Erik Andersson - Christina Olsson 3 Ö+1 K -130 7/5
Stefan Linde - Birgitta Linde Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 Ö+1 Kn -130 7/5
Barbro Melander - Britten Synnergren Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 N-3 E -150 2/10
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 1NT Ö+2 Kn -150 2/10
Lars Andersson - Stefan Olsson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 1NT Ö+2 2 -150 2/10

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Nord giv
ingen i zon
kn107
542
K10
KD952
E95
kn106
E832
1043
K842
87
Dkn975
E6
D63
EKD93
64
kn87

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N95956
S95956
Ö48474
V48474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Linde - Birgitta Linde Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 S+2 6 170 12/0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 S+1 5 140 8/4
Irene Nilsén - Björn Nilsén Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 S= E 140 8/4
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Barbro Melander - Britten Synnergren 2 S+1 5 140 8/4
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT N= 7 90 4/8
Jan-Erik Andersson - Christina Olsson Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 Ö-1 E 50 2/10
Monica Igelström - Jill Franssohn Lars Andersson - Stefan Olsson 1NT N-1 7 -50 0/12

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Öst giv
N-S i zon
873
9875
kn
kn10842
K6
kn42
E10842
ED6
Ekn54
K1063
KD93
7
D1092
ED
765
K953

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N72342
S72342
Ö6119910
V6119910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Irene Nilsén - Björn Nilsén Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 6 Ö-3 7 150 12/0
Monica Igelström - Jill Franssohn Lars Andersson - Stefan Olsson 4 Ö-1 9 50 9/3
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Barbro Melander - Britten Synnergren 5 Ö-1 7 50 9/3
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 V+2 8 -150 6/6
Jan-Erik Andersson - Christina Olsson Anita Olofsson - Ulla Öberg 5 V= Kn -400 2/10
Stefan Linde - Birgitta Linde Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT V= Kn -400 2/10
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V= 4 -400 2/10

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Syd giv
Ö-V i zon
E98754
Ekn
kn1096
E
KDkn62
10942
73
kn2

75
KD4
K10987643
103
KD863
E852
D5

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N51110108
S51010108
Ö82333
V82333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Irene Nilsén - Björn Nilsén Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö-2 K 200 12/0
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Stefan Linde - Birgitta Linde 2 N= 10 110 10/2
Jan-Erik Andersson - Christina Olsson Lars Andersson - Stefan Olsson 5 S-1 Kn -50 7/5
Anita Olofsson - Ulla Öberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N-1 K -50 7/5
Barbro Melander - Britten Synnergren Monica Igelström - Jill Franssohn 4 N-2 K -100 3/9
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 S-2 Kn -100 3/9
Karin Eresund - Birgitta Johansson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 S-3 Kn -150 0/12

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Väst giv
alla i zon
D643
K95
97
kn1074
982
kn7642
K106
53
Kkn75
8
kn83
KD982
E10
ED103
ED542
E6

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N79979
S79978
Ö64454
V64454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Ulla Öberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT S= 5 600 11/1
Irene Nilsén - Björn Nilsén Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT S= 4 600 11/1
Karin Eresund - Birgitta Johansson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT S-1 4 -100 7/5
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Stefan Linde - Birgitta Linde 3NT S-1 4 -100 7/5
Barbro Melander - Britten Synnergren Monica Igelström - Jill Franssohn 3NT S-2 4 -200 3/9
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT S-2 4 -200 3/9
Jan-Erik Andersson - Christina Olsson Lars Andersson - Stefan Olsson 3NT N-3 8 -300 0/12

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Nord giv
N-S i zon
EK7
K76
EK
ED854
Dkn103
kn9
D1053
1096
964
E10852
876
72
852
D43
kn942
Kkn3

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N1099910
S1098910
Ö33443
V33443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Monica Igelström - Jill Franssohn 3NT N+2 2 660 10/2
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT N+2 5 660 10/2
Stefan Linde - Birgitta Linde Jan-Erik Andersson - Christina Olsson 3NT N+2 2 660 10/2
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT N+1 8 630 4/8
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Irene Nilsén - Björn Nilsén 3NT N+1 5 630 4/8
Lars Andersson - Stefan Olsson Anita Olofsson - Ulla Öberg 3NT N+1 7 630 4/8
Karin Eresund - Birgitta Johansson Barbro Melander - Britten Synnergren 6 N-1 E -100 0/12

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Öst giv
Ö-V i zon
EKkn109742
53
ED
K
6
D974
10984
kn872
3
EK86
Kkn62
D953
D85
kn102
753
E1064

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N444119
S444119
Ö98822
V98822
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eresund - Birgitta Johansson Barbro Melander - Britten Synnergren 4 N+1 E 450 6/6
Bodil Wikström - Ulla Lundström Monica Igelström - Jill Franssohn 4 N+1 E 450 6/6
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 N+1 E 450 6/6
Stefan Linde - Birgitta Linde Jan-Erik Andersson - Christina Olsson 4 N+1 E 450 6/6
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 N+1 E 450 6/6
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Irene Nilsén - Björn Nilsén 4 N+1 E 450 6/6
Lars Andersson - Stefan Olsson Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 N+1 E 450 6/6

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Syd giv
alla i zon

KD954
106532
Dkn10
KD102
76
EK7
E763
E74
kn1082
Dkn84
92
kn98653
E3
9
K854

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N65664
S65664
Ö67679
V77679
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Barbro Melander - Britten Synnergren 4 V-4 K 400 12/0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Stefan Linde - Birgitta Linde 3 V-2 D 200 9/3
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 Ö-2 E 200 9/3
Karin Eresund - Birgitta Johansson Monica Igelström - Jill Franssohn 1NT V+2 K -150 6/6
Irene Nilsén - Björn Nilsén Anita Olofsson - Ulla Öberg 2NT V+3 K -210 4/8
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jan-Erik Andersson - Christina Olsson 2 S-3 E -300 2/10
Lars Andersson - Stefan Olsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT V+1 5 -630 0/12

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.03

Väst giv
ingen i zon
kn4
10963
E8732
E5
765
E8
64
D108764
ED8
KD52
kn10
K932
K10932
kn74
KD95
kn

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N49776
S49776
Ö94544
V94544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Stig Unoson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 Ö-2 K 100 12/0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jan-Erik Andersson - Christina Olsson 1NT Ö+2 3 -150 10/2
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Barbro Melander - Britten Synnergren 1NT Ö+3 3 -180 8/4
Karin Eresund - Birgitta Johansson Monica Igelström - Jill Franssohn 1NT Ö+4 3 -210 4/8
Bodil Wikström - Ulla Lundström Stefan Linde - Birgitta Linde 1NT Ö+4 3 -210 4/8
Irene Nilsén - Björn Nilsén Anita Olofsson - Ulla Öberg 2NT Ö+3 3 -210 4/8
Lars Andersson - Stefan Olsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NT Ö+5 2 -240 0/12