Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-04-11 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-04-11

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Nord giv
ingen i zon
76
kn9
kn953
E9752
kn4
ED108
872
8643
EK1092
76
KD10
Kkn10
D853
K5432
E64
D

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N45543
S45543
Ö87899
V978910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V-2 5 100 21/1
Lennart Wiklund - Henry Häljeryd Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V-2 5 100 21/1
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Olsson - Marianne Norström 2NT V-1 Kn 50 18/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 S-2 Kn -100 16/6
Gunnel Modig - Britt Bergman Jan Berggren - Olan Hedström 2 Ö= D -110 13/9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1 Ö+1 D -110 13/9
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT Ö= 2 -120 8/14
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT Ö+1 6 -120 8/14
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lars Olsson - Kurt Norström 2NT V= 2 -120 8/14
Inger Byström - Bo Byléhn Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 Ö+1 2 -140 4/18
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 1 Ö+3 D -170 1/21
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 Ö+3 D -170 1/21

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Öst giv
N-S i zon
kn
K732
K98
E9652
D62
10
Ekn63
Dkn1087
105
Ekn654
1075
K43
EK98743
D98
D42

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N668106
S668107
Ö77536
V76536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 S= 10 620 22/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 S+1 9 170 16/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S+1 E 170 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 S+1 10 170 16/6
Lennart Wiklund - Henry Häljeryd Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 S+1 10 170 16/6
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Olsson - Marianne Norström 2 S+2 10 170 16/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lars Olsson - Kurt Norström 3 S= 10 140 10/12
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 V-1 Kn 50 8/14
Gunnel Modig - Britt Bergman Jan Berggren - Olan Hedström 4 S-1 D -100 4/18
Inger Byström - Bo Byléhn Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 S-1 8 -100 4/18
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 S-1 D -100 4/18
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S-6 E -600 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Syd giv
Ö-V i zon
E54
D43
D765
K105
1062
kn109652
kn4
74
D873
8
10983
Dkn32
Kkn9
EK7
EK2
E986

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N1211101112
S1211101112
Ö12321
V12321
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 6NT S= Kn 990 21/1
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6NT S= Kn 990 21/1
Inger Byström - Bo Byléhn Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4NT S+2 2 490 18/4
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4NT S+1 2 460 13/9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Berggren - Olan Hedström 3NT S+2 Kn 460 13/9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT N+2 D 460 13/9
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT S+2 Kn 460 13/9
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT S+1 Kn 430 8/14
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 6NT S-1 Kn -50 5/17
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Olsson - Marianne Norström 6NT S-1 Kn -50 5/17
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 6 S-2 Kn -100 1/21
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 6NT S-2 Kn -100 1/21

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Väst giv
alla i zon
874
4
E63
Dkn10874
Dkn932
106
D1092
65
EK105
Kkn85
874
K9
6
ED9732
Kkn5
E32

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N127968
S128968
Ö15463
V14363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1 Ö-3 6 300 22/0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V-2 4 200 20/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Olsson - Marianne Norström 3 N+2 E 150 18/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 V-1 4 100 15/7
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 V-1 4 100 15/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 S-1 3 -100 12/10
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2 V= 4 -110 9/13
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 V= 4 -110 9/13
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT Ö+1 D -150 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 3D S-1 D -200 2/20
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Berggren - Olan Hedström 2 S-2 D -200 2/20
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 2NT N-2 E -200 2/20

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Nord giv
N-S i zon
Dkn10
E983
103
K875
9754
Dkn10
7542
103
E832
K4
EKDkn
962
K6
7652
986
EDkn4

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N85857
S85857
Ö58586
V58586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 S= D 90 22/0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT Ö-1 Kn 50 20/2
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Eivor Örlefors - Siv Lindgren 1 Ö= 2 -70 18/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT Ö= 9 -90 11/11
Inger Olsson - Marianne Norström Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 1NT Ö= 4 -90 11/11
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT Ö= 4 -90 11/11
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT Ö= 9 -90 11/11
Ola Bergqvist - Åke Lindström Lars Olsson - Kurt Norström 1NT Ö= D -90 11/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT Ö= 4 -90 11/11
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö= E -110 3/19
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö= E -110 3/19
Inger Byström - Bo Byléhn Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 1NT Ö+1 7 -120 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Öst giv
Ö-V i zon
K98
97
D1032
KD107
7643
KD53
984
85
E1052
E102
Kkn6
kn43
Dkn
kn864
E75
E962

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N98657
S98657
Ö45686
V45676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö-2 4 200 22/0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT N+2 E 150 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT N+1 2 120 17/5
Ola Bergqvist - Åke Lindström Lars Olsson - Kurt Norström 2NT N= 5 120 17/5
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 N= E 110 14/8
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö-1 4 100 12/10
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT N= 2 90 9/13
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT N= 2 90 9/13
Inger Olsson - Marianne Norström Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 2NT S-1 7 -50 5/17
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gunnel Modig - Britt Bergman 3 N-1 E -50 5/17
Inger Byström - Bo Byléhn Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 Ö= E -110 1/21
Jan Berggren - Olan Hedström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V= 7 -110 1/21

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Syd giv
alla i zon
KD763
D5
K1095
106
102
K109
743
ED874
kn8
87643
kn862
K3
E954
Ekn2
ED
kn952

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N897109
S897109
Ö54634
V54634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT S+2 9 660 22/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S+1 2 650 19/3
Lennart Wiklund - Henry Häljeryd Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S+1 9 650 19/3
Inger Olsson - Marianne Norström Ola Bergqvist - Åke Lindström 4 S= 2 620 11/11
Gunnel Modig - Britt Bergman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S= 3 620 11/11
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 N= 8 620 11/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S= 10 620 11/11
Jan Berggren - Olan Hedström Inger Byström - Bo Byléhn 4 S= 2 620 11/11
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S= E 620 11/11
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 N+1 6 170 3/19
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N+1 8 170 3/19
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT S-1 E -100 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Väst giv
ingen i zon
kn973

Kkn1082
ED94
K6542
D9832
E9
3
E8
E765
64
kn10752
D10
Kkn104
D753
K86

Optimalt kontrakt: 3NTD N-1 -100
 NT
N79468
S79468
Ö63975
V63975
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4D N= E 510 22/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT N+1 5 430 20/2
Lennart Wiklund - Henry Häljeryd Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N= 2 400 18/4
Jan Berggren - Olan Hedström Inger Byström - Bo Byléhn 4 V-3 K 150 16/6
Gunnel Modig - Britt Bergman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N= E 130 12/10
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 N+1 E 130 12/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N+2 E 130 12/10
Inger Olsson - Marianne Norström Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 N+1 Kn 110 8/14
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 N= E 90 6/16
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3NT S-1 2 -50 2/20
Lars Olsson - Kurt Norström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 5 N-1 4 -50 2/20
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 N-1 E -50 2/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Nord giv
Ö-V i zon
86
K97
K5
K109543
KDkn72
6
Ekn9
ED87
9
Dkn1085432
642
2
E10543
E
D10873
kn6

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N86377
S96478
Ö47865
V47865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 6NT V-4 5 400 22/0
Inger Olsson - Marianne Norström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT V-3 8 300 20/2
Jan Berggren - Olan Hedström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V-2 10 200 18/4
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 4 Ö-1 7 100 11/11
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö-1 Kn 100 11/11
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 Ö-1 7 100 11/11
Inger Byström - Bo Byléhn Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 Ö-1 E 100 11/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö-1 E 100 11/11
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-1 Kn 100 11/11
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 Ö= Kn -140 4/18
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ola Bergqvist - Åke Lindström 4D S-3 6 -500 2/20
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4D Ö= Kn -790 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Öst giv
alla i zon
E974
84
ED62
542
Dkn5
D53
Kkn975
K6
K86
Ekn107
10843
D9
1032
K962

Ekn10873

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N95788
S95788
Ö47645
V47645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 V-3 8 300 22/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 V-1 E 100 13/9
Inger Olsson - Marianne Norström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT V-1 2 100 13/9
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 2 Ö-1 3 100 13/9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V-1 2 100 13/9
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 1 Ö-1 3 100 13/9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ola Bergqvist - Åke Lindström 1 Ö-1 E 100 13/9
Inger Byström - Bo Byléhn Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 Ö-1 E 100 13/9
Jan Berggren - Olan Hedström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 Ö-1 10 100 13/9
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 V= E -90 3/19
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 V= 8 -90 3/19
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N-1 10 -100 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Syd giv
ingen i zon
kn2
8642
D10754
54
9743
1093
K96
kn62
D108
EKD75
E
10987
EK65
kn
kn832
EKD3

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N710575
S710565
Ö63767
V63767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 Ö-3 E 150 22/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ola Bergqvist - Åke Lindström 3 N+1 E 130 20/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N= E 110 16/6
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 S= 10 110 16/6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Jan Berggren - Olan Hedström 3 S= 10 110 16/6
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 Ö-1 E 50 6/16
Inger Olsson - Marianne Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 Ö-1 E 50 6/16
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö-1 K 50 6/16
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö-1 E 50 6/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 3 Ö-1 K 50 6/16
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö-1 K 50 6/16
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 Ö-1 E 50 6/16

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Väst giv
N-S i zon
3
kn765
kn8752
973
KDkn98
K10932

D86
10754
E4
KD6
Ekn102
E62
D8
E10943
K54

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N38423
S38423
Ö1059119
V1059118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 Ö= Kn -140 22/0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V= 8 -420 19/3
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V= 7 -420 19/3
Inger Olsson - Marianne Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V+1 3 -450 9/13
Gunnel Modig - Britt Bergman Ola Bergqvist - Åke Lindström 4 V+1 6 -450 9/13
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V+1 7 -450 9/13
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 4 V+1 5 -450 9/13
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Jan Berggren - Olan Hedström 4 V+1 9 -450 9/13
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+1 9 -450 9/13
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 V+1 Kn -450 9/13
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 V= 5 -450 9/13
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 V+2 3 -480 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Nord giv
alla i zon
76
EKD72
843
1042
EKD
1054
EKD106
E3
kn109832
kn9
95
Kkn8
54
863
kn72
D9765

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N40400
S40400
Ö8117118
V8117118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 5 Ö-1 5 100 18/4
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V-1 D 100 18/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V-1 E 100 18/4
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V-1 E 100 18/4
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inger Olsson - Marianne Norström 5 Ö-1 5 100 18/4
Gunnel Modig - Britt Bergman Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö+3 6 -200 12/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö+1 8 -650 9/13
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö+1 8 -650 9/13
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö+3 7 -710 3/19
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 5 Ö+2 6 -710 3/19
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 4 Ö+3 Kn -710 3/19
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 Ö+3 7 -710 3/19

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Öst giv
ingen i zon
kn872
72
E108
KD103
E10953
kn65
Dkn9
62
KD6
ED43
642
E75
4
K1098
K753
kn984

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N87656
S87645
Ö45787
V45787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-4 4 200 22/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö-2 9 100 18/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 4 Ö-2 9 100 18/4
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö-2 8 100 18/4
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö-1 10 50 8/14
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 Ö-1 8 50 8/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 3 Ö-1 3 50 8/14
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V-1 K 50 8/14
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 V-1 7 50 8/14
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Lars Olsson - Kurt Norström 2NT Ö-1 10 50 8/14
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inger Olsson - Marianne Norström 3 Ö-1 4 50 8/14
Gunnel Modig - Britt Bergman Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö+1 4 -140 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Syd giv
N-S i zon
9652
E653
654
E2
kn1073
Dkn8742
D
63
ED4

Kkn1072
109874
K8
K109
E983
KDkn5

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N77868
S77868
Ö65555
V65555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S= 7 600 22/0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö-4 K 200 20/2
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 Ö-3 5 150 14/8
Inger Olsson - Marianne Norström Eivor Örlefors - Siv Lindgren 1NT S+2 2 150 14/8
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT S+1 4 150 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT S+2 7 150 14/8
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V-3 2 150 14/8
Inger Byström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 3 Ö-1 K 50 8/14
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 S-1 D -100 3/19
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Jan Berggren - Olan Hedström 3NT N-1 D -100 3/19
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S-1 Kn -100 3/19
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT S-1 7 -100 3/19

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Väst giv
Ö-V i zon
K10974
D853

Ekn102
63
76
EDkn109865
6
EDkn8
K2
K432
743
52
Ekn1094
7
KD985

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1121182
S1121182
Ö210253
V210253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ola Bergqvist - Åke Lindström 5 S= E 450 21/1
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 S= E 450 21/1
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5D V-1 D 200 17/5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lars Olsson - Kurt Norström 5 V-2 E 200 17/5
Inger Olsson - Marianne Norström Eivor Örlefors - Siv Lindgren 5 V-1 3 100 12/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 5 V-1 4 100 12/10
Inger Byström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 5 V-1 Kn 100 12/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V= 10 -130 8/14
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4D N-2 3 -300 6/16
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Jan Berggren - Olan Hedström 5 V= D -600 3/19
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 Ö= E -600 3/19
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö+2 K -660 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Nord giv
ingen i zon
KD
Ekn85
Ekn75
872
107
KD4
K103
Ekn1094
E86542
32
842
K3
kn93
10976
D96
D65

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N56745
S56745
Ö86687
V87698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT N= 5 90 22/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö-1 6 50 18/4
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 2 Ö-1 10 50 18/4
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö-1 6 50 18/4
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 1NT N-2 2 -100 13/9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT N-2 4 -100 13/9
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jan Berggren - Olan Hedström 2 Ö= 6 -110 6/16
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö= 6 -110 6/16
Inger Byström - Bo Byléhn Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 Ö= 10 -110 6/16
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö= 6 -110 6/16
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö= D -110 6/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Inger Olsson - Marianne Norström 3 N-3 3 -150 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Öst giv
N-S i zon
kn
Ekn974
kn876
E105
43
K10
D1095
Kkn762
K852
D53
E32
D83
ED10976
862
K4
94

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N671097
S671097
Ö76345
V76345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 3 N+1 3 170 21/1
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 N+2 2 170 21/1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jan Berggren - Olan Hedström 2 S+1 2 140 16/6
Gunnel Modig - Britt Bergman Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 N+1 2 140 16/6
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 S+1 2 140 16/6
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2NT N= 3 120 12/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 S= 6 110 7/15
Inger Byström - Bo Byléhn Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 S= 5 110 7/15
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N= 2 110 7/15
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S= 5 110 7/15
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N-1 3 -100 2/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Inger Olsson - Marianne Norström 2NT N-3 3 -300 0/22

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Syd giv
Ö-V i zon
9432
kn942
ED8
76
875
K6
942
EKD93
Kkn10
10875
K63
1054
ED6
ED3
kn1075
kn82

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N57886
S58886
Ö85557
V85557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2D V-1 E 200 21/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 Ö-2 Kn 200 21/1
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Olan Hedström 3 V-1 E 100 16/6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 3 V-1 E 100 16/6
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö-1 3 100 16/6
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 S-1 K -50 10/12
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Gunnel Modig - Britt Bergman 2 S-1 E -50 10/12
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 S-1 D -50 10/12
Inger Olsson - Marianne Norström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 V= 8 -90 5/17
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V= E -90 5/17
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S-2 K -100 1/21
Ola Bergqvist - Åke Lindström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S-2 E -100 1/21

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Väst giv
alla i zon
kn32
9853
632
EK8
KD1097
7
K98
D1097
E54
EKDkn4
kn5
kn43
86
1062
ED1074
652

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N35223
S35223
Ö108101010
V108101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö+1 E -170 22/0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT Ö+3 7 -180 20/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 Ö+3 8 -200 18/4
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V= K -620 16/6
Ola Bergqvist - Åke Lindström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V+1 K -630 14/8
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V+1 K -650 7/15
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V+1 K -650 7/15
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Olan Hedström 4 V+1 E -650 7/15
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 4 Ö+1 5 -650 7/15
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö+1 10 -650 7/15
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V+1 E -650 7/15
Inger Olsson - Marianne Norström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT V+2 E -660 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Nord giv
N-S i zon
Ekn97
K10
E1072
E76

Dkn962
kn63
Dkn854
K10
E73
KD95
K1092
D865432
854
84
3

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N23393
S23293
Ö118945
V119945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Marianne Norström Jan Berggren - Olan Hedström 4 N= K 620 19/3
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 N= 9 620 19/3
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 N= E 620 19/3
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 4 N= E 620 19/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 N+1 K 170 12/10
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N+1 K 170 12/10
Ola Bergqvist - Åke Lindström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N+2 E 170 12/10
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT N+2 9 150 8/14
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 V-2 E 100 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S-1 Kn -100 3/19
Agneta Danielsson - Ylva Papp Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 K -100 3/19
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 3 Ö+2 4 -150 0/22

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Öst giv
Ö-V i zon
E10
EK82
E10987
E5
D92
D1096
kn3
D1093
K74
kn73
K42
K864
kn8653
54
D65
kn72

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N610788
S69788
Ö63555
V63555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT N+2 4 150 22/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1 N+3 4 130 17/5
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1 N+3 6 130 17/5
Agneta Danielsson - Ylva Papp Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1 N+3 6 130 17/5
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 2 N+2 5 130 17/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 2NT N= 4 120 11/11
Ola Bergqvist - Åke Lindström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2NT N= 4 120 11/11
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lennart Wiklund - Henry Häljeryd 1 N+2 4 110 6/16
Inger Olsson - Marianne Norström Jan Berggren - Olan Hedström 1 N+2 4 110 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 N+1 4 110 6/16
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 N-1 6 -50 1/21
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3NT N-1 4 -50 1/21

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Syd giv
alla i zon
9
KD107643

KD1062
EK4
9
K10865
Ekn85
D1073
Ekn8
EDkn73
7
kn8652
52
942
943

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1400
 NT
N50822
S50822
Ö71351010
V71351111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 5 Ö-1 5 100 22/0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5D N-2 E -500 19/3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4D N-2 7 -500 19/3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eivor Örlefors - Siv Lindgren 5 V+1 K -620 14/8
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 V+1 K -620 14/8
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5 V+1 9 -620 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V+1 K -630 10/12
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ola Bergqvist - Åke Lindström 5D N-3 E -800 5/17
Inger Olsson - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5D N-3 7 -800 5/17
Inger Byström - Bo Byléhn Agneta Danielsson - Ylva Papp 5D N-3 E -800 5/17
Lennart Wiklund - Henry Häljeryd Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 5D N-3 E -800 5/17
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Jan Berggren - Olan Hedström 6 V+1 K -1390 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.11

Väst giv
ingen i zon
KD4
97
kn643
K832
6
kn543
EK
EDkn1095
10973
D62
D10982
7
Ekn852
EK108
75
64

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N65688
S65688
Ö77544
V77544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5D V-4 K 800 22/0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4D Ö-3 K 500 20/2
Gunnel Modig - Britt Bergman Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 V-3 K 150 17/5
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V-3 K 150 17/5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 S+1 E 140 11/11
Inger Byström - Bo Byléhn Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 S+1 3 140 11/11
Lennart Wiklund - Henry Häljeryd Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3 S= K 140 11/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 S= E 140 11/11
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ola Bergqvist - Åke Lindström 3 V-1 K 50 5/17
Inger Olsson - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 V-1 4 50 5/17
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V= K -90 2/20
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Jan Berggren - Olan Hedström 3 N-2 E -100 0/22