Kommande tävlingar
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
27/04 Rekommenderad spelhelg för SM
28/04 Sista anmälnings- och speldatu
Rapporterade tävlingar
19/04 Trosa BS - Guldtävling
06/04 Laholms BK - Guldtävling
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-04-04 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-04-04

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Nord giv
ingen i zon
D10987
5
Ekn32
982
kn43
kn962
D75
kn53
65
K8743
K6
EK107
EK2
ED10
10984
D64

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N7106109
S7106109
Ö53733
V53733
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Olsson - Lilian Mårtensson 2D N+2 E 670 20.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4D Ö-3 K 500 18.0/2.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N= K 420 15.0/5.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N= E 420 15.0/5.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Britt Bergman 2 S+2 Kn 170 11.0/9.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3 N+1 K 170 11.0/9.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2NT S+1 9 150 8.0/12.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 N= K 140 4.0/16.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ola Bergqvist - Åke Lindström 3 N= 4 140 4.0/16.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Torsten Stier - Bertil Häggström 3 N= E 140 4.0/16.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S-1 Kn -50 0.0/20.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 8.1/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Öst giv
N-S i zon
K6532
76
10982
D9
kn984
EK108
5
E876
E10
kn2
E643
Kkn543
D7
D9543
KDkn7
102

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1440
 NT
N05332
S05332
Ö13891011
V1389911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 V= 7 -110 20.0/0.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Olsson - Lilian Mårtensson 3 Ö+2 K -150 18.0/2.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Leif Persson 2NT V+2 2 -180 16.0/4.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT V+3 10 -210 14.0/6.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT V= 3 -400 8.0/12.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT Ö= K -400 8.0/12.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5 Ö= D -400 8.0/12.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 Ö= K -400 8.0/12.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö= Kn -400 8.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT V+2 7 -460 1.0/19.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Torsten Stier - Bertil Häggström 3NT Ö+2 5 -460 1.0/19.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 8.1/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Syd giv
Ö-V i zon
D532
K10
EK54
K104
E9
63
109872
kn852
kn8764
Dkn82
kn
763
K10
E9754
D63
ED9

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1010101010
S1010101010
Ö33332
V33332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT S+2 5 460 19.0/1.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S+2 10 460 19.0/1.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Ola Bergqvist - Åke Lindström 3NT N+1 6 430 11.0/9.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT S+1 7 430 11.0/9.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S+1 8 430 11.0/9.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT S+1 10 430 11.0/9.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S+1 7 430 11.0/9.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N+1 4 430 11.0/9.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT S= 10 400 4.0/16.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 N+2 2 130 2.0/18.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Yngve Sundberg - Leif Persson 6NT S-3 10 -150 0.0/20.0
Inger Olsson - Lilian Mårtensson     - 8.5/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Väst giv
alla i zon
4
D962
D87
Kkn876
10987
85
Ekn532
E10
D62
K73
1064
D952
EKkn53
Ekn104
K9
43

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N9711109
S98111010
Ö45233
V45233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+1 6 650 19.0/1.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S+1 E 650 19.0/1.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Yngve Sundberg - Leif Persson 3 S+2 E 200 16.0/4.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 S+1 E 170 14.0/6.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT N+2 2 150 12.0/8.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S= E 140 7.0/13.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 S= 2 140 7.0/13.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 S+1 E 140 7.0/13.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 S+1 E 140 7.0/13.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 S-1 10 -100 1.0/19.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Ola Bergqvist - Åke Lindström 4 S-1 E -100 1.0/19.0
Inger Olsson - Lilian Mårtensson     - 8.5/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Nord giv
N-S i zon
109764
KDkn
E2
732
D2
98542
KD764
4
Kkn83
63
kn853
EK6
E5
E107
109
Dkn10985

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N94665
S94665
Ö49676
V49676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3 S= D 110 20.0/0.0
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT Ö-2 8 100 17.0/3.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö-2 9 100 17.0/3.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 V-1 7 50 14.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1 Ö= 10 -80 12.0/8.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N-1 E -100 9.0/11.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S-1 K -100 9.0/11.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö= E -110 3.0/17.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Ola Bergqvist - Åke Lindström 3 Ö= D -110 3.0/17.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 Ö+1 E -110 3.0/17.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö+1 D -110 3.0/17.0
Torsten Stier - Bertil Häggström     - -/11.8

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Öst giv
Ö-V i zon
42
E764
EKD65
kn10
986
9853
kn843
E4
ED1075
K2
7
KD752
Kkn3
Dkn10
1092
9863

Optimalt kontrakt: 3NTD S-1 -100
 NT
N69748
S69748
Ö74595
V74595
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 Ö-2 D 200 19.0/1.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-2 10 200 19.0/1.0
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö-1 2 100 14.0/6.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö-1 10 100 14.0/6.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 Ö-1 10 100 14.0/6.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 N-1 5 -50 9.0/11.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N-1 7 -50 9.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N-2 K -100 5.0/15.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Ola Bergqvist - Åke Lindström 3 N-2 K -100 5.0/15.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö= 9 -140 1.0/19.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö= 10 -140 1.0/19.0
Torsten Stier - Bertil Häggström     - -/11.8

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Syd giv
alla i zon
EK8542
E
Kkn1042
3
D93
Kkn9863
3
1085
kn76
104
D86
EDkn94
10
D752
E975
K762

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N7126119
S7126119
Ö61622
V61622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 N+1 10 650 19.0/1.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N+1 E 650 19.0/1.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 4 N= 10 620 16.0/4.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Gunnel Modig - Britt Bergman 5 N= 10 600 14.0/6.0
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 N+2 10 170 10.0/10.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 N+1 10 170 10.0/10.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N+2 10 170 10.0/10.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2 N+3 4 150 5.0/15.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S+1 10 150 5.0/15.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 N+1 10 140 2.0/18.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 N+1 E 130 0.0/20.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - 8.3/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Väst giv
ingen i zon
D865
kn52
5
KDkn105
E742
6
E8642
874
K9
EK97
Dkn973
E3
kn103
D10843
K10
962

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N51433
S51433
Ö8128810
V8128810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 4 Ö-3 10 150 20.0/0.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT Ö-1 9 50 18.0/2.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3 Ö+2 Kn -150 15.0/5.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2 Ö+3 4 -150 15.0/5.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 Ö+3 Kn -170 12.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 2NT Ö+2 3 -180 10.0/10.0
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 Ö= 6 -400 6.0/14.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Gunnel Modig - Britt Bergman 5 Ö= 6 -400 6.0/14.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 Ö= 4 -400 6.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 5 Ö+1 2 -420 2.0/18.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 8 -430 0.0/20.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - 8.3/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Nord giv
Ö-V i zon
54
Ekn965
Dkn
Dkn73
E1087
D873
10764
4
KD62
K
98
E108652
kn93
1042
EK532
K9

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N67747
S67747
Ö76586
V76586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2NTD V-2 D 500 20.0/0.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 3 V-1 E 100 18.0/2.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 N-1 E -50 16.0/4.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 S-2 4 -100 14.0/6.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö= E -140 9.0/11.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ola Bergqvist - Åke Lindström 3 Ö= 2 -140 9.0/11.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 Ö+1 E -140 9.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Göran Olsson - Jan Söderberg 2 Ö+1 E -140 9.0/11.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 N-3 E -150 4.0/16.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 Ö+2 E -170 1.0/19.0
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö+2 E -170 1.0/19.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 10.1/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Öst giv
alla i zon
Kkn83
10652
EK10
K9
D954
ED
Dkn
Ekn1043
E106
K8
9763
8652
72
kn9743
8542
D7

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N47955
S47955
Ö96487
V96487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NTD V-2 E 500 20.0/0.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 S= E 140 18.0/2.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 S= D 110 16.0/4.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 V-1 E 100 13.0/7.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 1NT Ö-1 4 100 13.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 V= E -110 8.0/12.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ola Bergqvist - Åke Lindström 1 V+1 K -110 8.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Göran Olsson - Jan Söderberg 3 V= E -110 8.0/12.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1NT V+1 8 -120 4.0/16.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT V+2 8 -150 2.0/18.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 1NTD V+1 K -380 0.0/20.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 10.1/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Syd giv
ingen i zon
84
E86
E986542
4
EK1032
kn1095

KDkn10
Dkn76
KD732

E753
95
4
KDkn1073
9862

Optimalt kontrakt: 7D S-3 -500
 NT
N210114
S210114
Ö11312115
V11312115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 5 N-1 E -50 20.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 V+1 4 -480 10.0/10.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 Ö+1 K -480 10.0/10.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 5 Ö+1 K -480 10.0/10.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5 V+1 E -480 10.0/10.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 5 V+1 4 -480 10.0/10.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gunnel Modig - Britt Bergman 5 Ö+1 10 -480 10.0/10.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Yngve Sundberg - Leif Persson 4 V+2 4 -480 10.0/10.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 Ö+1 K -480 10.0/10.0
Ola Bergqvist - Åke Lindström Inger Olsson - Lilian Mårtensson 5 V+1 E -480 10.0/10.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Lennart Wiklund - Sune Häggbom 6 Ö= 4 -980 0.0/20.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 11.9/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Väst giv
N-S i zon
Ekn107
D963
KD10
92
K653
Kkn10
Ekn8
E54
D92
74
9432
KD87
84
E852
765
kn1063

Optimalt kontrakt: 2D V-1 100
 NT
N55856
S55856
Ö77576
V88577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Bertil Häggström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 S= 3 110 20.0/0.0
Ola Bergqvist - Åke Lindström Inger Olsson - Lilian Mårtensson 3NT V-2 K 100 18.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT V-1 7 50 12.0/8.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2NT V-1 Kn 50 12.0/8.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Yngve Sundberg - Leif Persson 2 V-1 3 50 12.0/8.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2 V-1 K 50 12.0/8.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V-1 3 50 12.0/8.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1NT V= 7 -90 3.0/17.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 1NT V= Kn -90 3.0/17.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT V= 7 -90 3.0/17.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT V= 3 -90 3.0/17.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 11.9/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Nord giv
alla i zon
83
kn1073
E32
kn1087
D5
K62
Kkn8
KD654
EK1076
ED9
754
92
kn942
854
D1096
E3

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N34433
S34433
Ö99899
V99999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V-2 3 200 20.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö-1 9 100 16.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V-1 Kn 100 16.0/4.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3NT Ö-1 6 100 16.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö+1 9 -140 12.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT V= 7 -600 8.0/12.0
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT V= 7 -600 8.0/12.0
Ola Bergqvist - Åke Lindström Torsten Stier - Bertil Häggström 3NT V= 3 -600 8.0/12.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 Ö= E -620 4.0/16.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT V+1 Kn -630 1.0/19.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Göran Olsson - Jan Söderberg 3NT V+1 3 -630 1.0/19.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp     - 10.2/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Öst giv
ingen i zon
D
kn109862
86
KD32
107
E3
Dkn109
109874
K8642
K754
EK73
Ekn953
D
542
Ekn65

Optimalt kontrakt: 2NTD S-1 -100
 NT
N85757
S74657
Ö58686
V58676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT S+1 10 430 20.0/0.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N= E 140 18.0/2.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö-1 D 50 15.0/5.0
Ola Bergqvist - Åke Lindström Torsten Stier - Bertil Häggström 3 Ö-1 D 50 15.0/5.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 N-1 E -50 12.0/8.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2 Ö= D -90 10.0/10.0
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 Ö= D -110 5.0/15.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö+1 D -110 5.0/15.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 Ö+1 D -110 5.0/15.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Göran Olsson - Jan Söderberg 1 Ö+1 D -110 5.0/15.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 2 Ö+1 D -140 0.0/20.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp     - 10.2/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Syd giv
N-S i zon
94
D3
kn9
EDkn5432
EKD6
Ekn762
E865
kn83
K1085
42
10987
10752
94
KD1073
K6

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N84133
S84133
Ö5912106
V5912106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Inger Olsson - Lilian Mårtensson 3 V= Kn -140 19.9/0.1
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ola Bergqvist - Åke Lindström 4 V+2 E -480 10.0/10.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Leif Persson 4 V+2 E -480 10.0/10.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V+2 E -480 10.0/10.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V+2 E -480 10.0/10.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 V+2 9 -480 10.0/10.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Torsten Stier - Bertil Häggström 4 V+2 E -480 10.0/10.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V+2 9 -480 10.0/10.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V+2 E -480 10.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5D N-3 10 -800 0.1/19.9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 12.8/-
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck     0% 0.0/0.0

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Väst giv
Ö-V i zon
9875
7
876
K9862
KDkn4
K1063
E
kn1043
E
EDkn984
KDkn9
75
10632
52
105432
ED

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N43000
S43000
Ö910111011
V910111011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ola Bergqvist - Åke Lindström 6 Ö-1 E 100 18.0/2.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Gunnel Modig - Britt Bergman 6 Ö-1 E 100 18.0/2.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Lennart Wiklund - Sune Häggbom 6 V-1 9 100 18.0/2.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Inger Olsson - Lilian Mårtensson 4 V+1 8 -650 11.0/9.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Torsten Stier - Bertil Häggström 4 Ö+1 E -650 11.0/9.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 Ö+3 2 -710 8.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 6 V+1 9 -1460 3.0/17.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Leif Persson 6 V+1 8 -1460 3.0/17.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anneli Sagersten - Björn Backlund 6 Ö+1 3 -1460 3.0/17.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 6 Ö+1 2 -1460 3.0/17.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 12.8/-
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck     0% 0.0/6.0

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Nord giv
ingen i zon
10
E975
Dkn106
K652
kn874
KD432
5
D93
ED932
86
E2
kn874
K65
kn10
K98743
E10

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N610758
S610758
Ö63684
V63684
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Bertil Häggström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S+2 4 150 19.9/0.1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3 S+1 K 130 16.6/3.4
Göran Olsson - Jan Söderberg Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 S= 4 130 16.6/3.4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 Ö-2 E 100 13.3/6.7
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö-1 4 50 6.7/13.3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 Ö-1 E 50 6.7/13.3
Gunnel Modig - Britt Bergman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö-1 E 50 6.7/13.3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-1 E 50 6.7/13.3
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö-1 Kn 50 6.7/13.3
Ola Bergqvist - Åke Lindström Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 S-1 D -50 0.1/19.9
Siv Lindgren - Eivor Örlefors     - 10.6/-
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Sune Häggbom     40% 8.0/12.0

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Öst giv
N-S i zon
kn985

EK95
108753
4
EDkn83
8632
EKkn
E1076
1096542
4
D6
KD32
K7
Dkn107
942

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N76073
S86073
Ö561259
V561269
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Åke Lindström Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 V+4 K -230 19.9/0.1
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Yngve Sundberg - Leif Persson 4 V+1 E -450 11.1/8.9
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 V+1 K -450 11.1/8.9
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 V+1 E -450 11.1/8.9
Torsten Stier - Bertil Häggström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V+1 E -450 11.1/8.9
Gunnel Modig - Britt Bergman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 K -450 11.1/8.9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V+1 E -450 11.1/8.9
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V+1 E -450 11.1/8.9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 V+2 E -480 1.2/18.8
Göran Olsson - Jan Söderberg Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 V+2 K -480 1.2/18.8
Siv Lindgren - Eivor Örlefors     - 10.6/-
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Sune Häggbom     40% 8.0/12.0

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn
753
KDkn7
K532
543
108
E86
ED984
EK108
EK94
532
106
9762
Dkn62
1094
kn7

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N25542
S25542
Ö108899
V108899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Leif Persson 2NT V-1 K 100 18.0/2.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 Ö-1 10 100 18.0/2.0
Ola Bergqvist - Åke Lindström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 Ö-1 10 100 18.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 1NT S= 8 90 14.0/6.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 S-2 5 -100 12.0/8.0
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 Ö= 4 -110 9.0/11.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2 V+1 D -110 9.0/11.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1NT V+1 K -120 6.0/14.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N-3 10 -150 4.0/16.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2NT Ö+2 2 -180 2.0/18.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3NT V= K -600 0.0/20.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn     - -/8.1

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Väst giv
alla i zon
K9842

E84
EK1092
kn107
kn862
107
Dkn64
63
EKD10954
Dkn96
ED5
73
K532
8753

Optimalt kontrakt: 7D V-4 1100
 NT
N12104126
S12104116
Ö12911
V13911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 6D Ö-3 E 800 20.0/0.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N+2 K 680 18.0/2.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+1 D 650 12.0/8.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 N+1 E 650 12.0/8.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N+1 E 650 12.0/8.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N+1 K 650 12.0/8.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 N+1 E 650 12.0/8.0
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4D Ö-1 5 200 5.0/15.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 Ö-2 5 200 5.0/15.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 Ö-1 E 100 1.0/19.0
Ola Bergqvist - Åke Lindström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 E 100 1.0/19.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn     - -/8.1

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Nord giv
N-S i zon
E653
Dkn63
54
653
74
EK985
kn96
E84
108
104
ED1082
D1072
KDkn92
72
K73
Kkn9

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65796
S65796
Ö78646
V78645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2NT Ö-3 2 150 20.0/0.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Gunnel Modig - Britt Bergman 2 S+1 E 140 13.0/7.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3 N= E 140 13.0/7.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S+1 K 140 13.0/7.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S+1 E 140 13.0/7.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 S+1 K 140 13.0/7.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2 S+1 E 140 13.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 S= K 110 6.0/14.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Leif Persson 2 V-1 E 50 4.0/16.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S-1 E -100 1.0/19.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 S-1 K -100 1.0/19.0
Göran Olsson - Jan Söderberg     - -/10.1

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Öst giv
Ö-V i zon
109654
52
643
kn96
D8
743
E102
KD874
Kkn72
D10
KD87
E105
E3
EKkn986
kn95
32

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N32744
S32744
Ö1010686
V1010686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT Ö-3 E 300 18.0/2.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3NT V-3 E 300 18.0/2.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö-3 K 300 18.0/2.0
Inger Olsson - Lilian Mårtensson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 5 V-2 5 200 14.0/6.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö-1 E 100 12.0/8.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 S-2 E -100 10.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V= 5 -130 6.0/14.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 Ö+1 E -130 6.0/14.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V= 5 -130 6.0/14.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Leif Persson 4D S-3 K -500 2.0/18.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ola Bergqvist - Åke Lindström 3NT Ö= 3 -600 0.0/20.0
Göran Olsson - Jan Söderberg     - -/10.1

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Syd giv
alla i zon
8765
K10987
95
73
1032
54
E763
kn842
EKDkn
Dkn
Kkn42
D65
94
E632
D108
EK109

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N65967
S65967
Ö77476
V77476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 3NT Ö-3 7 300 20.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 V-2 9 200 16.0/4.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT Ö-2 E 200 16.0/4.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Inger Olsson - Lilian Mårtensson 3NT Ö-2 6 200 16.0/4.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 N+1 E 170 11.0/9.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S+1 2 170 11.0/9.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N= D 140 8.0/12.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Yngve Sundberg - Leif Persson 2 N= K 110 6.0/14.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Göran Olsson - Jan Söderberg 2 Ö-1 E 100 4.0/16.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 1 Ö= E -80 2.0/18.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 Ö+2 E -170 0.0/20.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 7.6/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.04

Väst giv
ingen i zon
Dkn875
4
kn98
kn1065
6
ED72
753
K9843
K9432
93
1042
ED2
E10
Kkn10865
EKD6
7

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N58977
S68977
Ö73456
V73456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S= 6 420 20.0/0.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3 S= 6 140 14.0/6.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S= 6 140 14.0/6.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 S= 6 140 14.0/6.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Göran Olsson - Jan Söderberg 3 S= 6 140 14.0/6.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 3 S= 6 140 14.0/6.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT N-2 2 -100 6.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S-2 2 -100 6.0/14.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Inger Olsson - Lilian Mårtensson 3NT N-2 3 -100 6.0/14.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ola Bergqvist - Åke Lindström 4 N-3 9 -150 1.0/19.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N-3 9 -150 1.0/19.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 7.6/-