Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-04-04 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-04-04

Partävling, 12 bord, 23 par. Antal brickor: 24. Medel: 238.4.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 12, Göran Olsson - Jan Söderberg
12NT S+1 -150 12.0 60% 12 60.0%65K8743K6EK107 Kn43Kn962D75Kn53
25 Ö= 400 12.0 60% 24 60.0%E10Kn2E643KKn543 Kn984EK1085E876
Rond 2, som ÖV mot par 1, Kerstin Selin - Torbjörn Larsson
33NT S+2 -460 1.0 5% 25 41.7%Kn8764DKn82Kn763 E963109872Kn852
44 S-1 100 19.0 95% 44 55.0%D62K731064D952 1098785EKn532E10
Rond 3, som ÖV mot par 7, Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer
53 Ö-2 -100 3.0 15% 47 47.0%KKn8363Kn853EK6 D298542KD7644
63 Ö= 140 19.0 95% 66 55.0%ED1075K27KD752 9869853Kn843E4
Rond 4, som ÖV mot par 2, Inger Olsson - Lilian Mårtensson
72 N+2 -170 10.0 50% 76 54.3%Kn76104D86EDKn94 D93KKn986331085
85 Ö= 400 14.0 70% 90 56.2%K9EK97DKn973E3 E7426E8642874
Rond 5, som ÖV mot par 8, Torsten Stier - Bertil Häggström
92 S-2 100 6.0 30% 96 53.3%KD62K98E108652 E1087D873107644
101NT V+1 120 16.0 80% 112 56.0%E106K897638652 D954EDDKnEKn1043
Rond 6, som ÖV mot par 3, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
115 Ö+1 480 10.0 50% 122 55.5%DKn76KD732E753 EK1032Kn1095KDKn10
121NT V= 90 17.0 85% 139 57.9%D92749432KD87 K653KKn10EKn8E54
Rond 7, som ÖV mot par 9, Anneli Sagersten - Björn Backlund
134 Ö= 620 16.0 80% 155 59.6%EK1076ED975492 D5K62KKn8KD654
142 Ö+1 110 15.0 75% 170 60.7%K8642K754EK73 107E3DKn109109874
Rond 8, som NS mot par 4, Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson
154 V+2 -480 10.0 50% 180 60.0%94D3Kn9EDKn5432 1075294KD1073K6
166 Ö+1 -1460 3.0 15% 183 57.2%98757876K9862 1063252105432ED
Rond 9, som NS mot par 10, Agneta Danielsson - Ylva Papp
174 Ö-1 50 6.7 34% 189.7 55.8%10E975DKn106K652 K65Kn10K98743E10
184 V+1 -450 11.1 56% 200.8 55.8%Kn985EK95108753 KD32K7DKn107942
Rond 10, som ÖV mot par 5, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
191NT V+1 120 14.0 70% 214.8 56.6%EK108EK94532106 543108E86ED984
204 N+1 -650 8.0 40% 222.8 55.8%63EKD10954DKn96 Kn107Kn862107DKn64
Rond 11, som NS mot par 11, Siv Lindgren - Eivor Örlefors
212 S+1 140 13.0 65% 235.8 56.2%E653DKn6354653 KDKn9272K73KKn9
223 S-2 -100 10.0 50% 245.8 55.9%10965452643Kn96 E3EKKn986Kn9532
Rond 12, som NS mot par 6, Gunnel Sandberg - Bo Byléhn
233NT Ö-3 300 20.0 100% 265.8 57.8%8765K109879573 94E632D108EK109
243 S= 140 14.0 70% 279.8 58.3%DKn8754Kn98Kn1065 E10KKn10865EKD67