Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-02-28 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-02-28

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Nord giv
ingen i zon
D42
D1032
3
EKkn85
107
K965
EK1092
109
kn98
874
D64
7632
EK653
Ekn
kn875
D4

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1178118
S1179118
Ö16412
V16412
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 S+2 E 480 14.0/2.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S+2 E 480 14.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S+2 E 480 14.0/2.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S+1 E 450 10.0/6.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+1 4 430 8.0/8.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S= K 420 6.0/10.0
Egon Bohman - Inger Svensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 S+4 E 230 4.0/12.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Inger Byström - Bo Byléhn 3 S+2 E 200 2.0/14.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT S-1 K -50 0.0/16.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - -/8.9

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Öst giv
N-S i zon
kn7654
94
8742
87
KD3
KD763
KD10
63
E108
E5
3
EKDkn1094
92
kn1082
Ekn965
52

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N05220
S05220
Ö128111012
V128111012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Selling - Tom Emanuelz Inger Byström - Bo Byléhn 7NT Ö-1 E 50 16.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5 Ö= E -400 14.0/2.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 Ö+1 E -420 11.0/5.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 Ö+1 9 -420 11.0/5.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT Ö+4 9 -520 8.0/8.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Anneli Sagersten - Björn Backlund 6 Ö= E -920 6.0/10.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 6NT V+1 5 -1020 2.0/14.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 6NT V+1 4 -1020 2.0/14.0
Egon Bohman - Inger Svensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 6NT Ö+1 9 -1020 2.0/14.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - -/8.9

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn93
K7
432
K1064
K5
Dkn106
1076
kn982
82
E84
Kkn98
ED75
E10764
9532
ED5
3

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N33484
S33484
Ö99859
V99859
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 V-3 3 300 16.0/0.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S= D 140 12.0/4.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Hans Selling - Tom Emanuelz 2 S+1 D 140 12.0/4.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3 S= D 140 12.0/4.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Liz Callbo - Roger Edholm 2 S= D 110 8.0/8.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 3 S-1 D -50 4.0/12.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Egon Bohman - Inger Svensson 3 S-1 D -50 4.0/12.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 S-1 Kn -50 4.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 Ö= 3 -90 0.0/16.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - -/7.9

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Väst giv
alla i zon
KDkn4
95
109
KDkn108
953
K108432
76
E2
E87
Dkn
KD843
543
1062
E76
Ekn52
976

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N97586
S97586
Ö46844
V46844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT S= 7 600 16.0/0.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Liz Callbo - Roger Edholm 4 V-2 10 200 13.0/3.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-2 K 200 13.0/3.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N+2 D 170 10.0/6.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 N+2 K 130 8.0/8.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Hans Selling - Tom Emanuelz 2 N= E 110 6.0/10.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Egon Bohman - Inger Svensson 3 V-1 K 100 4.0/12.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 4 N-1 D -100 1.0/15.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3NT S-1 7 -100 1.0/15.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - -/7.9

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Nord giv
N-S i zon
642
984
K95
10873
E983
Dkn
32
KDkn95
Dkn105
72
ED1064
E2
K7
EK10653
kn87
64

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N03602
S03602
Ö11106117
V11106117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 Ö+1 E -170 15.0/1.0
Liz Callbo - Roger Edholm Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö+1 E -170 15.0/1.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö+2 E -200 12.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö+1 K -450 5.0/11.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö+1 E -450 5.0/11.0
Inger Byström - Bo Byléhn Egon Bohman - Inger Svensson 4 V+1 8 -450 5.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö+1 K -450 5.0/11.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+1 E -450 5.0/11.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 V+1 9 -450 5.0/11.0
Hans Selling - Tom Emanuelz     - 6.7/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Öst giv
Ö-V i zon
104
kn1064
D6
D10842
Kkn82
72
Kkn7543
9
E953
ED9
1098
EK5
D76
K853
E2
kn763

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N61511
S61511
Ö71281212
V71271211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö-1 3 100 15.0/1.0
Inger Byström - Bo Byléhn Egon Bohman - Inger Svensson 4 Ö-1 Kn 100 15.0/1.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT Ö+1 5 -150 11.0/5.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 1NT Ö+2 3 -150 11.0/5.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT Ö= 3 -600 7.0/9.0
Liz Callbo - Roger Edholm Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö= 3 -600 7.0/9.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö+1 5 -650 3.0/13.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö+1 3 -650 3.0/13.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+2 E -680 0.0/16.0
Hans Selling - Tom Emanuelz     - 6.7/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Syd giv
alla i zon
987
EK7543
8
Dkn4
Kkn10
kn982
D102
K105
E6432
D6
K95
976
D5
10
Ekn7643
E832

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N78755
S78756
Ö54567
V54567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 N= E 110 15.0/1.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S= 10 110 15.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N-1 6 -100 10.0/6.0
Liz Callbo - Roger Edholm Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 N-1 E -100 10.0/6.0
Egon Bohman - Inger Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 N-1 6 -100 10.0/6.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Hans Selling - Tom Emanuelz 4 N-3 K -300 3.0/13.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lena Becksén - Bertil Häggström 4 N-3 5 -300 3.0/13.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S-3 K -300 3.0/13.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-3 E -300 3.0/13.0
Inger Byström - Bo Byléhn     - 9.5/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Väst giv
ingen i zon
D732
EK10952
6
64
106
6
ED852
Ekn953
EK95
kn843
K7
D82
kn84
D7
kn10943
K107

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N13643
S13643
Ö11106810
V11106810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT Ö-3 D 150 16.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö-1 D 50 14.0/2.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 N-1 K -50 11.0/5.0
Egon Bohman - Inger Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N-1 K -50 11.0/5.0
Liz Callbo - Roger Edholm Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 N-2 E -100 7.0/9.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N-2 K -100 7.0/9.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Hans Selling - Tom Emanuelz 4 N-3 E -150 4.0/12.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT Ö= D -400 2.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö+1 Kn -430 0.0/16.0
Inger Byström - Bo Byléhn     - 9.5/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Nord giv
Ö-V i zon
EK1095
K
K2
D10986
D
D10932
Ekn86
K53
kn87
874
D7543
42
6432
Ekn65
109
Ekn7

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1057108
S1057108
Ö38634
V38634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Hans Selling - Tom Emanuelz 4 N= 3 420 10.0/6.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 N= 3 420 10.0/6.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 N= 4 420 10.0/6.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N= 4 420 10.0/6.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Byström - Bo Byléhn 4 N= 7 420 10.0/6.0
Liz Callbo - Roger Edholm Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N= 4 420 10.0/6.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N= 4 420 10.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-1 8 -50 1.0/15.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N-1 3 -50 1.0/15.0
Egon Bohman - Inger Svensson     - 9.0/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Öst giv
alla i zon
D8
K765
E965
K95
542
E104
D32
ED102
E63
kn982
kn1074
87
Kkn1097
D3
K8
kn643

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N86687
S86687
Ö47645
V47645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N= E 600 16.0/0.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Hans Selling - Tom Emanuelz 2 Ö-2 8 200 13.0/3.0
Liz Callbo - Roger Edholm Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö-2 3 200 13.0/3.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 1NT N+2 7 150 10.0/6.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Byström - Bo Byléhn 2 S= 2 110 8.0/8.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2NT Ö-1 9 100 6.0/10.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 S-1 2 -100 2.0/14.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N-1 8 -100 2.0/14.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT N-1 Kn -100 2.0/14.0
Egon Bohman - Inger Svensson     - 9.0/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Syd giv
ingen i zon
EDkn43
K64
K7
976
K5
kn52
kn82
KD1042
86
E1087
10954
kn83
10972
D93
ED63
E5

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N7109119
S7109119
Ö53422
V53422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N+1 E 450 10.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 N+1 8 450 10.0/6.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N+1 7 450 10.0/6.0
Liz Callbo - Roger Edholm Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S+1 10 450 10.0/6.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N+1 10 450 10.0/6.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N+1 E 450 10.0/6.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 N+1 E 450 10.0/6.0
Inger Byström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Britt Bergman 4 N= 10 420 2.0/14.0
Egon Bohman - Inger Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N+3 Kn 200 0.0/16.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck     - -/7.3

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Väst giv
N-S i zon
KD103
D92
E4
E974
E875
E865
9
K632
2
K1043
Kkn1063
1085
kn964
kn7
D8752
Dkn

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N67488
S67487
Ö66845
V76955
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Britt Bergman 3 V-3 K 150 16.0/0.0
Egon Bohman - Inger Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N+1 2 140 14.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Bertil Häggström 1NT N+1 3 120 11.0/5.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT N+1 6 120 11.0/5.0
Liz Callbo - Roger Edholm Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N= Kn 110 8.0/8.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 V+2 E -170 6.0/10.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N-2 4 -200 2.0/14.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N-2 10 -200 2.0/14.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 N-2 3 -200 2.0/14.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck     - -/7.3

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Nord giv
alla i zon
105
Kkn63
EDkn1094
E
EK8
E72
K3
K10863
Dkn63
1095
852
972
9742
D84
76
Dkn54

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N59867
S59867
Ö73365
V84476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4D N+1 9 910 16.0/0.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Byström - Bo Byléhn 2 N+2 D 170 14.0/2.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 N= 10 110 11.0/5.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Britt Bergman 3 N= D 110 11.0/5.0
Egon Bohman - Inger Svensson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 V-1 E 100 8.0/8.0
Liz Callbo - Roger Edholm Lena Becksén - Bertil Häggström 2 N= 3 90 6.0/10.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 N-1 9 -100 3.0/13.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S-1 K -100 3.0/13.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 N-3 9 -300 0.0/16.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 8.7/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Öst giv
ingen i zon
E86
Kkn
E1062
EK83
K542
D95
954
1097
kn73
107642
D7
D65
D109
E83
Kkn83
kn42

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N1112101011
S1112101011
Ö21332
V21332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N+3 4 490 16.0/0.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT N+2 2 460 11.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S+2 10 460 11.0/5.0
Liz Callbo - Roger Edholm Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT N+2 10 460 11.0/5.0
Egon Bohman - Inger Svensson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT N+2 7 460 11.0/5.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N+1 2 430 6.0/10.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S+3 D 170 3.0/13.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S+4 2 170 3.0/13.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S-1 5 -50 0.0/16.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 8.7/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Syd giv
N-S i zon
EKD6
E1062
kn108
K4

Dkn985
K653
D652
kn109743
K4
ED7
108
852
73
942
Ekn973

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N75576
S75576
Ö67867
V67867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NTD V-3 K 500 16.0/0.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö-2 5 100 11.0/5.0
Liz Callbo - Roger Edholm Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 2 Ö-2 3 100 11.0/5.0
Egon Bohman - Inger Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 Ö-2 7 100 11.0/5.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö-2 9 100 11.0/5.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö-1 7 50 5.0/11.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Inger Byström - Bo Byléhn 3 V-1 Kn 50 5.0/11.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 1 N-1 10 -100 2.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N-3 K -300 0.0/16.0
Gunnel Modig - Britt Bergman     - 7.9/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Väst giv
Ö-V i zon
93
Kkn43
kn976543
KD75
E987
D
E832
84
1062
EK
KDkn1095
Ekn1062
D5
1082
764

Optimalt kontrakt: 6D N-3 -500
 NT
N29452
S29452
Ö1149711
V1149711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 V-1 3 100 16.0/0.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5D N-3 K -500 14.0/2.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 V= 9 -600 10.0/6.0
Liz Callbo - Roger Edholm Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 5 V= 9 -600 10.0/6.0
Egon Bohman - Inger Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 V= 9 -600 10.0/6.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö+1 6 -630 6.0/10.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+2 3 -660 3.0/13.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Inger Byström - Bo Byléhn 3NT Ö+2 2 -660 3.0/13.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö+3 10 -690 0.0/16.0
Gunnel Modig - Britt Bergman     - 7.9/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Nord giv
ingen i zon
9
D9765
73
Dkn1093
kn74
EKkn83
1095
87
K106532
2
D2
K542
ED8
104
EKkn864
E6

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N9101069
S9101069
Ö33373
V32373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT S= 4 400 16.0/0.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö-4 E 200 14.0/2.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S+2 7 150 11.0/5.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inger Byström - Bo Byléhn 3 S+2 E 150 11.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Liz Callbo - Roger Edholm 4D Ö-1 E 100 8.0/8.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö-1 E 50 4.0/12.0
Egon Bohman - Inger Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö-1 10 50 4.0/12.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Lena Becksén - Bertil Häggström 2 Ö-1 E 50 4.0/12.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5D S-3 E -500 0.0/16.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - 7.7/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Öst giv
N-S i zon
K42
D10
D8642
D65
kn87
kn43
E107
K932
105
EK862
Kkn953
10
ED963
975

Ekn874

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N94394
S94394
Ö49947
V49847
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Liz Callbo - Roger Edholm 3 S+1 3 170 15.0/1.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 S+1 3 170 15.0/1.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö-2 E 100 12.0/4.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö-1 E 50 9.0/7.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö-1 6 50 9.0/7.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S-1 E -100 6.0/10.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inger Byström - Bo Byléhn 3 Ö= 9 -140 4.0/12.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Lena Becksén - Bertil Häggström 2 Ö+2 2 -170 2.0/14.0
Egon Bohman - Inger Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= 9 -420 0.0/16.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - 7.7/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Syd giv
Ö-V i zon
kn84
K753
K
E10875
D
D92
9853
Kkn964
K10763
Ekn10
kn102
D3
E952
864
ED764
2

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N67886
S67776
Ö66557
V66557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 Ö-3 2 300 16.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lena Becksén - Bertil Häggström 2 N+1 2 140 14.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S= D 90 12.0/4.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1NT N-1 3 -50 8.0/8.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 2 S-1 D -50 8.0/8.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N-1 D -50 8.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö= 2 -90 4.0/12.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Egon Bohman - Inger Svensson 2NT N-2 3 -100 2.0/14.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anneli Sagersten - Björn Backlund 2NT V+1 5 -150 0.0/16.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 10.6/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Väst giv
alla i zon
K6
ED107
EK976
63
ED10973
98
5
ED87
8542
K632
kn8
952
kn
kn54
D10432
Kkn104

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N69947
S69947
Ö64494
V64494
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 S+1 E 130 15.0/1.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N= 8 130 15.0/1.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S= 9 110 12.0/4.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Egon Bohman - Inger Svensson 4 V-1 E 100 10.0/6.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lena Becksén - Bertil Häggström 5 S-1 9 -100 8.0/8.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 2 V+1 K -140 6.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Bo Byléhn 5 N-2 8 -200 3.0/13.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 N-2 8 -200 3.0/13.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N-3 8 -300 0.0/16.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 10.6/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Nord giv
N-S i zon
D2
97
KD875
10975
kn965
E86432
kn104
E1074
KDkn
E6
K432
K83
105
932
EDkn86

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N96223
S96223
Ö4611118
V4611118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 Ö+3 8 -200 15.0/1.0
Egon Bohman - Inger Svensson Lena Becksén - Bertil Häggström 2 Ö+3 Kn -200 15.0/1.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 V= 4 -420 11.0/5.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 Ö= E -420 11.0/5.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö+1 E -450 4.0/12.0
Inger Byström - Bo Byléhn Liz Callbo - Roger Edholm 4 Ö+1 5 -450 4.0/12.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö+1 E -450 4.0/12.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+1 E -450 4.0/12.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö+1 D -450 4.0/12.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp     - 7.7/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Öst giv
Ö-V i zon
1042
E
Kkn65
ED932
kn653
kn2
E109874
kn
ED98
8543
D2
K87
K7
KD10976
3
10654

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1051058
S105958
Ö37373
V37373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Liz Callbo - Roger Edholm 4 S+1 E 450 16.0/0.0
Egon Bohman - Inger Svensson Lena Becksén - Bertil Häggström 3 V-3 E 300 14.0/2.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö-2 E 200 12.0/4.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 S+2 Kn 170 9.0/7.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S+1 Kn 170 9.0/7.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 N+2 D 150 6.0/10.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 S+1 Kn 140 4.0/12.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 S-1 Kn -50 2.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 S-2 Kn -100 0.0/16.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp     - 7.7/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Syd giv
alla i zon
86
1063
K10643
974
D9
K987542
kn
K82
kn10542
Dkn
52
E1065
EK73
E
ED987
Dkn3

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N711578
S711578
Ö62864
V52864
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 S= Kn 600 13.0/3.0
Inger Byström - Bo Byléhn Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 N= D 600 13.0/3.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 S= 8 600 13.0/3.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5 N= E 600 13.0/3.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Hans Selling - Tom Emanuelz 1 S+4 9 150 7.0/9.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S+2 Kn 150 7.0/9.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2NT S= 5 120 3.0/13.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2NT S= 2 120 3.0/13.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Egon Bohman - Inger Svensson 5 N-1 D -100 0.0/16.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/8.0

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Väst giv
ingen i zon
10976
10843
E53
kn7
EKD8
KD76
Dkn2
E3
4
kn92
K109876
K85
kn532
E5
4
D109642

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N62332
S62332
Ö71110811
V71110811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 6 V-1 10 50 16.0/0.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V+3 Kn -150 14.0/2.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Hans Selling - Tom Emanuelz 2NT V+3 10 -210 12.0/4.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+2 10 -460 5.0/11.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Egon Bohman - Inger Svensson 3NT V+2 6 -460 5.0/11.0
Inger Byström - Bo Byléhn Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT V+2 9 -460 5.0/11.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT V+2 6 -460 5.0/11.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT V+2 6 -460 5.0/11.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V+2 E -460 5.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/8.0