Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-02-26 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-02-26

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Nord giv
ingen i zon
E102

E1076
E107543
54
843
kn98
KDkn98
Dkn983
Ekn10952
52
K76
KD76
KD43
62

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N910689
S910688
Ö33754
V43754
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Inger Byström - Jan Berggren 4D Ö-4 2 800 22.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S= K 400 19.0/3.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3NT S= 4 400 19.0/3.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Lena Becksén - Bertil Häggström 4 V-5 E 250 16.0/6.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö-4 6 200 12.0/10.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö-4 6 200 12.0/10.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 Ö-4 E 200 12.0/10.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N= E 130 7.0/15.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 N+1 E 130 7.0/15.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Liz Callbo - Karin Lodin 3 Ö-1 6 50 4.0/18.0
Britt Bergman - Leif Persson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT S-1 8 -50 1.0/21.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Risell - Elisabeth Åström 3 S-1 3 -50 1.0/21.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Öst giv
N-S i zon
EKD9
KD42
EKDkn9
654
10765
654
E94
87
98
732
Dkn10865
kn1032
Ekn3
108
K732

Optimalt kontrakt: 7 S= 2210
 NT
N813111310
S813121312
Ö50000
V50000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 6 S+1 E 1460 21.0/1.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Liz Callbo - Karin Lodin 6 N+1 D 1460 21.0/1.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 6NT S= E 1440 18.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 6 S+1 E 1390 16.0/6.0
Britt Bergman - Leif Persson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+4 10 720 12.0/10.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT S+4 5 720 12.0/10.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT S+4 5 720 12.0/10.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 N+3 D 710 6.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 S+3 E 710 6.0/16.0
Kerstin Engström - Eva Engström Inger Byström - Jan Berggren 5 N+2 D 710 6.0/16.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Björn Backlund - Anders Jakobsson 5 S+1 E 620 2.0/20.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT N-2 D -200 0.0/22.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Syd giv
Ö-V i zon
75
EKkn98652
K10
10
EK1084
4
43
KDkn64
kn62
D10
9765
E872
D93
73
EDkn82
953

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N281033
S281033
Ö100090
V100090
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 N+2 E 480 20.8/1.2
Jeanette Jensen - Ylva Papp Hans Selling - Börje Mattsson 4 N+2 E 480 20.8/1.2
Britt Bergman - Leif Persson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 N+1 Kn 450 14.3/7.7
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 N+1 2 450 14.3/7.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 N+1 Kn 450 14.3/7.7
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Liz Callbo - Karin Lodin 4 N+1 2 450 14.3/7.7
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 N= 2 420 8.8/13.2
Bengt Eldered - Åke Åberg Arne Mulari - Renate Rhodin 5 N-1 E -50 5.5/16.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 N-1 E -50 5.5/16.5
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 V= E -620 2.3/19.7
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4D V= 10 -790 0.1/21.9
Kerstin Engström - Eva Engström     - -/11.9

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Väst giv
alla i zon
K106
D8
D10876
K96
E7
EKkn97
9
E10732
Dkn4
102
Ekn432
Dkn5
98532
6543
K5
84

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N24252
S24252
Ö11811811
V11911811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT Ö-3 2 300 21.9/0.1
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö-2 D 200 19.7/2.3
Jeanette Jensen - Ylva Papp Hans Selling - Börje Mattsson 3NT V-1 6 100 17.5/4.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lena Becksén - Bertil Häggström 3 V+2 10 -150 15.4/6.6
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 V= 6 -620 12.1/9.9
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Liz Callbo - Karin Lodin 4 V= 6 -620 12.1/9.9
Britt Bergman - Leif Persson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT Ö+1 5 -630 5.5/16.5
Bengt Eldered - Åke Åberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT Ö+1 9 -630 5.5/16.5
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT Ö+1 2 -630 5.5/16.5
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 K -630 5.5/16.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 V+1 8 -650 0.1/21.9
Kerstin Engström - Eva Engström     - -/11.9

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Nord giv
N-S i zon
84
EKD108
Dkn9
652
65
kn642
87643
K3
KD32
97
EK102
ED4
Ekn1097
53
5
kn10987

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N83777
S83765
Ö49656
V59656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 V-5 E 250 22.0/0.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N= E 110 20.0/2.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 1NT Ö-1 5 50 17.0/5.0
Inger Byström - Jan Berggren Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1 Ö-1 5 50 17.0/5.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 N-1 E -100 14.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 Ö= 3 -110 12.0/10.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 1NT Ö+1 Kn -120 10.0/12.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Hans Selling - Börje Mattsson 2 S-2 8 -200 6.0/16.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 1 S-2 6 -200 6.0/16.0
Kerstin Engström - Eva Engström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N-2 E -200 6.0/16.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Liz Callbo - Karin Lodin 3 S-3 8 -300 1.0/21.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 N-3 E -300 1.0/21.0

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Öst giv
Ö-V i zon
742
984
D732
763
kn1053
D1065
865
E10
ED96
3
K109
KDkn82
K8
EKkn72
Ekn4
954

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N46634
S46634
Ö977108
V97798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-2 9 200 21.0/1.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö-2 E 200 21.0/1.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 V-1 9 100 18.0/4.0
Inger Byström - Jan Berggren Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1NT V= 9 -90 16.0/6.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S-2 E -100 14.0/8.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Margareta Risell - Elisabeth Åström 2 Ö= E -110 11.0/11.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 Ö+1 E -110 11.0/11.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 V+1 4 -140 8.0/14.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Hans Selling - Börje Mattsson 3 Ö+1 E -170 3.0/19.0
Kerstin Engström - Eva Engström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö+1 E -170 3.0/19.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 Ö+2 K -170 3.0/19.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Liz Callbo - Karin Lodin 2 Ö+2 4 -170 3.0/19.0

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Syd giv
alla i zon
93
kn9
E9752
D653
D10
E753
KD643
E7
K87654
D108
kn
K104
Ekn2
K642
108
kn982

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N65433
S65434
Ö789108
V789108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V-3 3 300 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingegerd Backlund - Inger Olsson 1NT V-1 3 100 18.6/3.4
Kerstin Engström - Eva Engström Hans Selling - Börje Mattsson 3NT Ö-1 2 100 18.6/3.4
Jeanette Jensen - Ylva Papp Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 V= 3 -110 15.4/6.6
Lena Becksén - Bertil Häggström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 Ö+1 4 -140 12.1/9.9
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö= 6 -140 12.1/9.9
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 Ö+1 10 -170 8.8/13.2
Margareta Risell - Elisabeth Åström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö= 6 -600 6.6/15.4
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö= 4 -620 2.3/19.7
Åke Nylén - Rolf Lindström Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö= 9 -620 2.3/19.7
Liz Callbo - Karin Lodin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V= Kn -620 2.3/19.7
Said Eliasson - Margaretha Nehrer     - 9.7/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Väst giv
ingen i zon
D75
10974
872
Ekn5
kn964

Ekn54
D10972
EK832
63
K109
K63
10
EKDkn852
D63
84

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N11814
S11814
Ö11105125
V11105125
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Arne Mulari - Renate Rhodin 5 Ö-1 E 50 20.8/1.2
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5 Ö-1 E 50 20.8/1.2
Jeanette Jensen - Ylva Papp Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 S-1 E -50 16.5/5.5
Kerstin Engström - Eva Engström Hans Selling - Börje Mattsson 5 S-1 E -50 16.5/5.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 S-2 Kn -100 12.1/9.9
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 S-2 4 -100 12.1/9.9
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö+1 E -450 7.7/14.3
Lena Becksén - Bertil Häggström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö+1 E -450 7.7/14.3
Liz Callbo - Karin Lodin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 Ö+1 E -480 4.5/17.5
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4D Ö= K -590 2.3/19.7
Margareta Risell - Elisabeth Åström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 6D Ö= E -1210 0.1/21.9
Said Eliasson - Margaretha Nehrer     - 9.7/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Nord giv
Ö-V i zon
E7
E10873
K98
D104
KD864
D9
Dkn43
52
kn952
kn2
752
Kkn83
103
K654
E106
E976

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1081169
S1081169
Ö25272
V25272
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 N+2 3 480 21.9/0.1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N+1 3 450 18.6/3.4
Liz Callbo - Karin Lodin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S+1 3 450 18.6/3.4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 N= 7 420 12.1/9.9
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Inger Byström - Jan Berggren 4 N= 2 420 12.1/9.9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N= Kn 420 12.1/9.9
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 N= 5 420 12.1/9.9
Jeanette Jensen - Ylva Papp Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö-3 K 300 6.6/15.4
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 N+3 3 230 4.5/17.5
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N+3 3 200 1.2/20.8
Hans Selling - Börje Mattsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 N+2 8 200 1.2/20.8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 13.6/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Öst giv
alla i zon
K
KD9753
E4
KD95
ED853
106
kn93
1087
kn10762
E8
D107652
94
kn42
K8
Ekn6432

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N1131037
S1131037
Ö2103105
V2103105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N+1 10 650 13.2/8.8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 N+1 7 650 13.2/8.8
Kerstin Engström - Eva Engström Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 N+1 2 650 13.2/8.8
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N+1 2 650 13.2/8.8
Liz Callbo - Karin Lodin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 N+1 2 650 13.2/8.8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N+1 Kn 650 13.2/8.8
Hans Selling - Börje Mattsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 N+1 2 650 13.2/8.8
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 N+1 2 650 13.2/8.8
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 N+1 Kn 650 13.2/8.8
Jeanette Jensen - Ylva Papp Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4D Ö-1 E 200 1.2/20.8
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Inger Byström - Jan Berggren 3 N+2 2 200 1.2/20.8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 13.6/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Syd giv
ingen i zon
kn9
K742
1053
9872
K10643
Ekn5
874
K5
ED87
D86
E962
64
52
1093
KDkn
EDkn103

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N74644
S74644
Ö69798
V69798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Hans Selling - Börje Mattsson 4 V-2 2 100 21.9/0.1
Kerstin Engström - Eva Engström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1 S= 10 70 19.7/2.3
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-1 9 50 12.1/9.9
Britt Bergman - Leif Persson Inger Byström - Jan Berggren 4 V-1 9 50 12.1/9.9
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 V-1 2 50 12.1/9.9
Lena Becksén - Bertil Häggström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V-1 9 50 12.1/9.9
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Liz Callbo - Karin Lodin 4 V-1 9 50 12.1/9.9
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V-1 2 50 12.1/9.9
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 V+1 9 -140 4.5/17.5
Margareta Risell - Elisabeth Åström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 V= 2 -420 1.2/20.8
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V= 9 -420 1.2/20.8
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren     - 9.6/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Väst giv
N-S i zon
E87
9762
D3
E1092
D1096
D10
K842
Kkn4
Kkn5432
K84
9
D53

Ekn53
Ekn10765
876

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N79946
S79947
Ö54495
V54495
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 Ö-1 E 50 17.5/4.5
Britt Bergman - Leif Persson Inger Byström - Jan Berggren 4 Ö-1 8 50 17.5/4.5
Lena Becksén - Bertil Häggström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 Ö-1 E 50 17.5/4.5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Liz Callbo - Karin Lodin 4 V-1 7 50 17.5/4.5
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-1 3 50 17.5/4.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö= E -140 8.8/13.2
Kerstin Engström - Eva Engström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 Ö= E -140 8.8/13.2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö+1 8 -140 8.8/13.2
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Hans Selling - Börje Mattsson 3 Ö+1 E -170 4.5/17.5
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT N-2 5 -200 1.2/20.8
Margareta Risell - Elisabeth Åström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 S-2 6 -200 1.2/20.8
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren     - 9.6/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Nord giv
alla i zon
9842

EKD1074
E109
753
kn8543
865
KD
K10
D1062
kn932
742
EDkn6
EK97

kn8653

Optimalt kontrakt: 7 N= 2210
 NT
N121291312
S121291312
Ö11401
V11401
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT S+3 7 690 21.9/0.1
Liz Callbo - Karin Lodin Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 N+2 6 680 19.7/2.3
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT S+2 3 660 16.5/5.5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT N+2 6 660 16.5/5.5
Bengt Eldered - Åke Åberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT N+1 4 630 13.2/8.8
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S= 3 600 9.9/12.1
Lena Becksén - Bertil Häggström Inger Byström - Jan Berggren 3NT S= 4 600 9.9/12.1
Kerstin Engström - Eva Engström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö-2 E 200 6.6/15.4
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Margareta Risell - Elisabeth Åström 3 S-1 8 -100 3.4/18.6
Hans Selling - Börje Mattsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT N-1 2 -100 3.4/18.6
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö= K -110 0.1/21.9
Britt Bergman - Leif Persson     - -/13.4

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Öst giv
ingen i zon
63
Dkn9543
1098
87
E95
2
KD653
EKkn2
KD1072

E742
9643
kn84
EK10876
kn
D105

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1510
 NT
N00800
S00800
Ö13135137
V13135137
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingegerd Backlund - Inger Olsson 5 S-3 E -150 21.9/0.1
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Arne Mulari - Renate Rhodin 5 V+2 3 -440 18.6/3.4
Hans Selling - Börje Mattsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 V+2 Kn -440 18.6/3.4
Kerstin Engström - Eva Engström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö+1 Kn -450 15.4/6.6
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö+2 K -480 9.9/12.1
Lena Becksén - Bertil Häggström Inger Byström - Jan Berggren 4 Ö+2 E -480 9.9/12.1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 Ö+2 E -480 9.9/12.1
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö+2 E -480 9.9/12.1
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Margareta Risell - Elisabeth Åström 5D S-3 E -500 3.4/18.6
Liz Callbo - Karin Lodin Björn Backlund - Anders Jakobsson 5D S-3 K -500 3.4/18.6
Bengt Eldered - Åke Åberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 Ö+3 E -510 0.1/21.9
Britt Bergman - Leif Persson     - -/13.4

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Syd giv
N-S i zon
86
EK109753
kn4
K4
E75
Dkn2
109652
E6
109432
8
EKD7
kn87
KDkn
64
83
D109532

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N84846
S84846
Ö59487
V59587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö-3 6 150 21.9/0.1
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Hans Selling - Börje Mattsson 2 N= D 110 18.6/3.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 1 N+1 E 110 18.6/3.4
Liz Callbo - Karin Lodin Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4D Ö-1 6 100 15.4/6.6
Margareta Risell - Elisabeth Åström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö-1 4 50 13.2/8.8
Inger Byström - Jan Berggren Bengt Eldered - Åke Åberg 3 N-1 E -100 11.0/11.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 N-2 E -200 7.7/14.3
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N-2 E -200 7.7/14.3
Åke Nylén - Rolf Lindström Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 Ö= 6 -420 4.5/17.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4D N-2 K -500 1.2/20.8
Margareta Sandberg - Per Sandberg Britt Bergman - Leif Persson 4D N-2 K -500 1.2/20.8
Lena Becksén - Bertil Häggström     - 10.4/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn9863
93
D
Dkn62
72
KD6
K73
E10754
D1054
1082
Ekn982
K
E
Ekn754
10654
983

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N53574
S53574
Ö79768
V79768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 5D Ö-4 E 1100 21.9/0.1
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N-1 E -50 16.5/5.5
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Hans Selling - Börje Mattsson 2 N-1 E -50 16.5/5.5
Liz Callbo - Karin Lodin Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 N-1 K -50 16.5/5.5
Margareta Risell - Elisabeth Åström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N-1 K -50 16.5/5.5
Inger Byström - Jan Berggren Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N-2 10 -100 11.0/11.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö= E -110 8.8/13.2
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3 S-3 E -150 5.5/16.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 N-3 E -150 5.5/16.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3D N-2 K -300 2.3/19.7
Åke Nylén - Rolf Lindström Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT Ö= E -600 0.1/21.9
Lena Becksén - Bertil Häggström     - 10.4/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Nord giv
ingen i zon
E9852
kn4
108
kn932
K10
E6
KD6542
875
Dkn7
109753
kn3
K106
643
KD82
E97
ED4

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N85797
S85797
Ö57645
V57645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V-3 Kn 150 21.9/0.1
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Åke Nylén - Rolf Lindström 2 S+1 K 140 19.7/2.3
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 S= E 110 16.5/5.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N= Kn 110 16.5/5.5
Liz Callbo - Karin Lodin Inger Byström - Jan Berggren 3 V-2 E 100 12.1/9.9
Arne Mulari - Renate Rhodin Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3D V-1 4 100 12.1/9.9
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Margareta Risell - Elisabeth Åström 2 V-1 Kn 50 8.8/13.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 S-1 K -50 5.5/16.5
Lena Becksén - Bertil Häggström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S-1 K -50 5.5/16.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 N-2 Kn -100 2.3/19.7
Hans Selling - Börje Mattsson Britt Bergman - Leif Persson 2 V+1 E -110 0.1/21.9
Bengt Eldered - Åke Åberg     - -/11.9

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Öst giv
N-S i zon
109
Ekn2
kn75
ED632
kn62
KD5
EK62
K97
K87
6
D10843
10854
ED543
1098743
9
kn

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N751197
S751197
Ö66126
V66126
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Björn Backlund - Anders Jakobsson     50% 11.0/11.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg     50% 11.0/11.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Inger Olsson     50% 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren     50% 11.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Sune Häggbom - Lennart Sohlin     50% 11.0/11.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Margareta Risell - Elisabeth Åström     50% 11.0/11.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Margareta Sandberg - Per Sandberg     50% 11.0/11.0
Liz Callbo - Karin Lodin Inger Byström - Jan Berggren     50% 11.0/11.0
Hans Selling - Börje Mattsson Britt Bergman - Leif Persson     50% 11.0/11.0
Bengt Eldered - Åke Åberg     50% -/11.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Åke Nylén - Rolf Lindström     50% 11.0/11.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Gunnel Sandberg - Klas Löfgren     50% 11.0/11.0

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Syd giv
Ö-V i zon
4
kn1076
kn109854
D10
103
D842
ED62
543
kn8765
K5
K3
Kkn82
EKD92
E93
7
E976

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N78877
S78877
Ö64566
V64555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S= E 420 21.9/0.1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 1 S+1 2 110 15.4/6.6
Britt Bergman - Leif Persson Margareta Risell - Elisabeth Åström 1 S+1 6 110 15.4/6.6
Jeanette Jensen - Ylva Papp Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1 S+1 4 110 15.4/6.6
Lena Becksén - Bertil Häggström Hans Selling - Börje Mattsson 1 S+1 8 110 15.4/6.6
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1 S+1 6 110 15.4/6.6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 1 S= 2 80 5.5/16.5
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1 S= 2 80 5.5/16.5
Margareta Sandberg - Per Sandberg Bengt Eldered - Åke Åberg 1 S= 8 80 5.5/16.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1 S= 4 80 5.5/16.5
Inger Byström - Jan Berggren Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT N-3 7 -150 0.1/21.9
Liz Callbo - Karin Lodin     - 11.6/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Väst giv
alla i zon
E97542
83
6
K987
KDkn10
Ekn10
E52
532
63
KD75
D1074
Dkn4
8
9642
Kkn983
E106

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N77564
S77564
Ö66879
V66878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö-3 8 300 20.8/1.2
Britt Bergman - Leif Persson Margareta Risell - Elisabeth Åström 3 V-3 6 300 20.8/1.2
Inger Byström - Jan Berggren Åke Nylén - Rolf Lindström 3 Ö-2 8 200 17.5/4.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT V-1 7 100 14.3/7.7
Lena Becksén - Bertil Häggström Hans Selling - Börje Mattsson 3 Ö-1 8 100 14.3/7.7
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö= E -110 11.0/11.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT Ö+2 3 -150 6.6/15.4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2NT Ö+1 3 -150 6.6/15.4
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2NT V+1 2 -150 6.6/15.4
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT V= 8 -600 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ylva Papp Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT V= 2 -600 1.2/20.8
Liz Callbo - Karin Lodin     - 11.6/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Nord giv
N-S i zon
532
842
D103
9762
K96
1093
EK7
K853
D874
EKkn76

ED104
Ekn10
D5
kn986542
kn

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N16121
S16121
Ö127121112
V126121112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Jan Berggren 6 Ö-1 E 50 20.8/1.2
Kerstin Engström - Eva Engström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 V-1 3 50 20.8/1.2
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT V+1 3 -430 16.5/5.5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT V+1 3 -430 16.5/5.5
Bengt Eldered - Åke Åberg Hans Selling - Börje Mattsson 4 Ö+1 Kn -450 9.9/12.1
Liz Callbo - Karin Lodin Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö+1 Kn -450 9.9/12.1
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö+1 6 -450 9.9/12.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö+1 Kn -450 9.9/12.1
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V+2 3 -460 4.5/17.5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 Ö+2 E -480 1.2/20.8
Britt Bergman - Leif Persson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö+2 Kn -480 1.2/20.8
Åke Nylén - Rolf Lindström     - -/11.2

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Öst giv
Ö-V i zon
K10
D109
K10865
E63
EDkn74
653
E2
kn87
632
kn7
Dkn974
K109
985
EK842
3
D542

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N971068
S971068
Ö36374
V36364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V-2 9 200 21.9/0.1
Bengt Eldered - Åke Åberg Hans Selling - Börje Mattsson 2 S+2 Kn 170 18.6/3.4
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 S+1 E 170 18.6/3.4
Liz Callbo - Karin Lodin Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S+1 E 140 14.3/7.7
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 S+1 E 140 14.3/7.7
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 V-1 E 100 8.8/13.2
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V-1 5 100 8.8/13.2
Britt Bergman - Leif Persson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 V-1 10 100 8.8/13.2
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S-1 E -50 4.5/17.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Jan Berggren 2 V= E -110 1.2/20.8
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V= E -110 1.2/20.8
Åke Nylén - Rolf Lindström     - -/11.2

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Syd giv
alla i zon
K
Dkn83
kn105
Ekn1065
E942
K752
D83
D4
Dkn1063
106
E42
K82
875
E94
K976
973

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N76635
S76635
Ö577108
V577108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Arne Mulari - Renate Rhodin 3 Ö-1 3 100 20.8/1.2
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö-1 E 100 20.8/1.2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 N= K 90 17.5/4.5
Inger Byström - Jan Berggren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 S-1 D -100 15.4/6.6
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 Ö= 3 -140 8.8/13.2
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö= 3 -140 8.8/13.2
Bengt Eldered - Åke Åberg Margareta Risell - Elisabeth Åström 2 Ö+1 9 -140 8.8/13.2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 Ö= 9 -140 8.8/13.2
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kerstin Engström - Eva Engström 3 Ö= 7 -140 8.8/13.2
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 Ö+1 9 -170 2.3/19.7
Åke Nylén - Rolf Lindström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N-2 D -200 0.1/21.9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 10.5/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Väst giv
ingen i zon
95
D8753
EDkn1087
EK764
E9642
4
K8
D1083
K10
53
E10643
kn2
kn
K962
Dkn9752

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N59424
S59424
Ö839107
V849117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 N-1 D -50 20.8/1.2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 5 N-1 D -50 20.8/1.2
Bengt Eldered - Åke Åberg Margareta Risell - Elisabeth Åström 5D N-1 3 -100 16.5/5.5
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kerstin Engström - Eva Engström 5 N-2 E -100 16.5/5.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3 V= E -140 13.2/8.8
Inger Byström - Jan Berggren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 V+2 E -200 11.0/11.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V+3 E -230 8.8/13.2
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 Ö+1 E -450 3.4/18.6
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 5 V= E -450 3.4/18.6
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V+1 E -450 3.4/18.6
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Britt Bergman - Leif Persson 4 V+1 E -450 3.4/18.6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 10.5/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Nord giv
Ö-V i zon
432
kn32
KD76
D98
KDkn1065
D10
kn95
kn10
E98
K974
E43
E32
7
E865
1082
K7654

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N86633
S86633
Ö577109
V577109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Inger Byström - Jan Berggren 6 V-4 8 400 21.9/0.1
Åke Nylén - Rolf Lindström Hans Selling - Börje Mattsson 3NT Ö-1 4 100 17.5/4.5
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V-1 8 100 17.5/4.5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Kerstin Engström - Eva Engström 4 V-1 D 100 17.5/4.5
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 V+2 K -170 13.2/8.8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Renate Rhodin 1 V+4 K -200 11.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 V= K -620 7.7/14.3
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Bengt Eldered - Åke Åberg 4 Ö= E -620 7.7/14.3
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 Ö+1 E -650 2.3/19.7
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 Ö+1 7 -650 2.3/19.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V+1 K -650 2.3/19.7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 11.1/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Öst giv
alla i zon
D104
753
K9763
K2
Kkn765
D2
kn104
E83
E92
kn1096
E85
D96
83
EK84
D2
kn10754

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N67655
S67655
Ö76687
V76687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Hans Selling - Börje Mattsson 3 V-4 3 400 21.9/0.1
Britt Bergman - Leif Persson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 Ö-2 8 200 19.7/2.3
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Inger Byström - Jan Berggren 4 V-1 K 100 17.5/4.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Renate Rhodin Pass   13.2/8.8
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Pass   13.2/8.8
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Jeanette Jensen - Ylva Papp Pass   13.2/8.8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 N-1 E -100 8.8/13.2
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V= 9 -110 6.6/15.4
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 V= 6 -140 3.4/18.6
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Kerstin Engström - Eva Engström 3 V= 6 -140 3.4/18.6
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 V+1 2 -170 0.1/21.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 11.1/-

Bricka 27

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Syd giv
ingen i zon
97
KDkn1063
kn976
8
K8654
87
E10
kn932
Ekn
542
KD8532
K4
D1032
E9
4
ED10765

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N65958
S65958
Ö58465
V58465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5D Ö-4 E 800 22.0/0.0
Britt Bergman - Leif Persson Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 N+1 E 140 19.0/3.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 N= E 140 19.0/3.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 S= E 110 16.0/6.0
Margareta Risell - Elisabeth Åström Åke Nylén - Rolf Lindström 3 Ö-1 E 50 14.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N-1 K -50 11.0/11.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Kerstin Engström - Eva Engström 4 N-1 E -50 11.0/11.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Byström - Jan Berggren 4 N-2 K -100 7.0/15.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 N-2 E -100 7.0/15.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 S-3 E -150 3.0/19.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 N-3 E -150 3.0/19.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 S-4 E -200 0.0/22.0

Bricka 28

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Väst giv
N-S i zon
6
D96
kn975
107653
KDkn752
E87
ED2
kn
E10
K10532
8643
K8
9843
kn4
K10
ED942

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N83222
S83222
Ö510111111
V51011118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V-1 3 50 21.0/1.0
Britt Bergman - Leif Persson Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 V-1 6 50 21.0/1.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 V+2 10 -170 16.0/6.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Kerstin Engström - Eva Engström 2 V+2 10 -170 16.0/6.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 V+2 5 -170 16.0/6.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT Ö+3 4 -180 12.0/10.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V= 10 -420 10.0/12.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V+1 6 -450 5.0/17.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö+1 10 -450 5.0/17.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 V+1 3 -450 5.0/17.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Byström - Jan Berggren 4 Ö+1 9 -450 5.0/17.0
Margareta Risell - Elisabeth Åström Åke Nylén - Rolf Lindström 4 V+2 5 -480 0.0/22.0

Bricka 29

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Nord giv
alla i zon
K109
EK942
7
10976
E7653
kn8
Kkn962
D
D8
1073
104
Kkn8542
kn42
D65
ED853
E3

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N76979
S76979
Ö66454
V66454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Lena Becksén - Bertil Häggström 4 N= D 620 21.9/0.1
Britt Bergman - Leif Persson Arne Mulari - Renate Rhodin 3D V-2 7 500 19.7/2.3
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 V-2 E 200 16.5/5.5
Hans Selling - Börje Mattsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1NT Ö-2 D 200 16.5/5.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 N+1 10 170 12.1/9.9
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 N+2 D 170 12.1/9.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 N+1 10 140 7.7/14.3
Liz Callbo - Karin Lodin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 N= 6 140 7.7/14.3
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2NT N= 4 120 4.5/17.5
Kerstin Engström - Eva Engström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 N= D 110 1.2/20.8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 N= D 110 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ylva Papp     - 9.7/-

Bricka 30

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.26

Öst giv
ingen i zon
1085
E532
D98
Ekn4
Kkn9
kn1094
7
D9762
ED743

EKkn1052
K5
62
KD876
643
1083

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N31612
S31612
Ö10127129
V10127129
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Lena Becksén - Bertil Häggström 5 Ö-2 K 100 21.9/0.1
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 Ö+2 6 -130 19.7/2.3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 Ö+3 6 -150 17.5/4.5
Liz Callbo - Karin Lodin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 Ö+1 8 -170 15.4/6.6
Britt Bergman - Leif Persson Arne Mulari - Renate Rhodin 2 Ö+3 K -200 12.1/9.9
Hans Selling - Börje Mattsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 Ö+3 D -200 12.1/9.9
Åke Nylén - Rolf Lindström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö= K -420 8.8/13.2
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 Ö+1 K -450 6.6/15.4
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 Ö+2 6 -480 2.3/19.7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 Ö+2 K -480 2.3/19.7
Kerstin Engström - Eva Engström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 Ö+2 3 -480 2.3/19.7
Jeanette Jensen - Ylva Papp     - 9.7/-