Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Resultat 2016


 

           R e s u l t a t                 
            2016-10-30 fm                  
              Medel: 72                      
  1 Tora Philip/Ulf Nehlin                  95 18                        
  2 Gösta Bengtsson/Jarl Fransson           82 12                        
  3 Lars Lundsten/Leif Gustafson            78  8                        
  4 Monika Borg/Anders Lundqvist            75                           
  5 Tord Persson/Roland Johansson           72                           
  6 Kerstin Karlström/Roger Ohlsson         69                           
    Sylva Pålson/Nils Erikson               69                           
  8 Eva Ekstrand/Bengt Ekstrand             55                           
  9 Sven Flink/Jozef Orski                  53  




           R e s u l t a t                 
            2016-10-30 em                  
              Medel: 48                      
  1 Lars Lundsten/Leif Gustafson            64 18                        
  2 Gösta Bengtsson/Jarl Fransson           56 12                        
  3 Tord Persson/Roland Johansson           53  8                        
  4 Sylva Pålson/Nils Erikson               52                           
  5 Kerstin Karlström/Roger Ohlsson         51                           
  6 Tora Philip/Ulf Nehlin                  50                           
  7 Monika Borg/Anders Lundqvist            39                           
  8 Eva Ekstrand/Bengt Ekstrand             36                           
  9 Sven Flink/Jozef Orski                  31   




           R e s u l t a t                 
               KM 2016                     
              Medel: 120                     
  1 Tora Philip/Ulf Nehlin                 145                           
  2 Lars Lundsten/Leif Gustafson           142                           
  3 Gösta Bengtsson/Jarl Fransson          138                           
  4 Tord Persson/Roland Johansson          125                           
  5 Sylva Pålson/Nils Erikson              121                           
  6 Kerstin Karlström/Roger Ohlsson        120                           
  7 Monika Borg/Anders Lundqvist           114                           
  8 Eva Ekstrand/Bengt Ekstrand             91                           
  9 Sven Flink/Jozef Orski                  84                   

           R e s u l t a t                 
              2016-04-28                   
              Medel: 80                      
  1 Jan Engström                           106 30                        
  2 Leif Gustafson                          97 20                        
  3 Håkan Malmquist                         94 14                        
  4 Anders Lundqvist                        88 10                        
  5 Claes Landqvist                         87  6                        
    Anki Brask                              87  6                        
  7 Roland Johansson                        86  4                        
    Monika Borg                             86  4                        
  9 Tora Philip                             85                           
 10 Rita Hörnblad-Dahl                      80                           
 11 Yngve Andersson                         79                        
    Lars Lundsten                           79                        
 13 Ulf Nehlin                              77                        
 14 Margareta Lindesvärd                    75                        
 15 Tommy Kvist                             73                        
    Per Geijer                              73                        
 17 Jan-Ove Hed                             68                        
 18 Christine Claesson                      63                        
 19 Sylva Pålson                            61                        
 20 Nils Erikson                            56         


     R e s u l t a t  -  KM Mixed 2016          
              2016-04-06                   
              Medel: 63                      
  1 Tora Philip/Ulf Nehlin                  83 16                        
  2 Sylva Pålson/Roland Johansson           73 11                        
  3 Kerstin Karlström/Tord Persson          66  8                        
  4 Kristina Kypengren/Jens Jacobsen        62                           
  5 Monika Borg/Leif Gustafson              61                           
  6 Maud Heleander/Lars Lundsten            60                           
  7 Berit Eckerberg/Håkan Malmquist         58                           
  8 Margareta Lindesvärd/Jozef Orski        41                           



SEB Bridge

Bridgeresa med M/S Birka 
6-7 mars 2016

Resultat

Söndag kväll
            
 1    Sylva Pålson - Roland Johansson              91   20 
 2    Lasse Lundsten - Leif Gustavsson             84   14
 3    Tora Philip - Ulf Nehlin                     83   10
 4    Katarina Eger - Rita Hörnblad-Dahl           80    7
 5    Anki Brask - Jan-Ove Hed                     74     
 6    Håkan Malmquist - Jan Engström               71     
 7    Claes Landquist - Torbjörn Svensson          69     
 8    Christine Claeson - Kerstin Karlström        63     
 9    Anders Lundqvist - Kennet Åberg              61     
10    Kristina Kypengren - Margareta Lindesvärd    44     
            
            
Måndag förmiddag
            
 1    Sylva Pålson - Roland Johansson              115   20
 2    Tora Philip - Ulf Nehlin                     110   14
 3    Lasse Lundsten - Leif Gustavsson             102    9
      Kristina Kypengren - Margareta Lindesvärd    102    9
 5    Christine Claeson - Kerstin Karlström        100     
 6    Håkan Malmquist - Jan Engström                95     
 7    Katarina Eger - Rita Hörnblad-Dahl            88     
 8    Anki Brask - Jan-Ove Hed                      87     
 9    Claes Landquist - Torbjörn Svensson           81     
10    Anders Lundqvist - Kennet Åberg               80     

 

Lagresultat efter måndagens kval
Inklusive bonus, 25 % av bästa parets resultat på söndagen

 1    Sylva Pålson - Roland Johansson
      Kristina Kypengren - Margareta Lindesvärd   239
 2    Tora Philip - Ulf Nehlin
      Christine Claeson - Kerstin Karlström       230
 3    Lasse Lundsten - Leif Gustavsson
      Anders Lundqvist - Kennet Åberg             203
 4    Anki Brask - Jan-Ove Hed
      Håkan Malmquist - Jan Engström              200
 5    Katarina Eger - Rita Hörnblad-Dahl
      Claes Landquist - Torbjörn Svensson         189
        
        
Final
        
 1!    Sylva Pålson - Roland Johansson
       Kristina Kypengren - Margareta Lindesvärd  120
 1!    Tora Philip - Ulf Nehlin
       Christine Claeson - Kerstin Karlström      120
        
        
Spel om 3:e pris
        
 3    Anki Brask - Jan-Ove Hed
      Håkan Malmquist - Jan Engström              137
 4    Lasse Lundsten - Leif Gustavsson
      Anders Lundqvist - Kennet Åberg             125
 5    Katarina Eger - Rita Hörnblad-Dahl
      Claes Landquist - Torbjörn Svensson          98







             R e s u l t a t                 
              2015-12-10                   
              Medel: 80                      
  1 Jens Jacobsen                          114 30                        
  2 Bo Philip                              103 20                        
  3 Roland Johansson                        93 14                        
  4 Per Geijer                              90 10                        
  5 Tora Philip                             89  6                        
    Håkan Malmquist                         89  6                        
  7 Anders Lundqvist                        87  4                        
  8 Ulf Nehlin                              86                           
  9 Jan Carlson                             82                           
 10 Jan-Ove Hed                             81                           
 11 Tommy Kvist                             78                        
 12 Kimmo Persson                           75                        
 13 Nils Erikson                            73                        
    Christine Claesson                      73                        
 15 Lars Lundsten                           68                        
 16 Kerstin Karlström                       67                        
 17 Sylva Pålson                            64                        
 18 Monica Carlson                          63                        
    Hans Widell                             63                        
 20 Leif Gustafson                          62        

Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80