Kommande tävlingar
17/09 Guldsimultanrally
03/10 Jubileumsguld
04/10 INSTÄLLD...BK Tre Sang - Jubil
Rapporterade tävlingar
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
Svenska Bridgeförbundet » Allsvenskan » 2019 » Elitserien [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
Allsvenskan 2019, Elitserien

Serietabellen har flyttat över till nya hemsidan.
Tabell, matcher och information kan ses på
Länk till serien i BIT.

PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 BK Lavec, Smile Peter Fredin [2514] 11 4-3-4 676 - 442 1.529 150.87
2 Harplinge BK Magnus Eriksson [1170] 11 2-5-4 589 - 377 1.562 148.75
3 Norrorts Bridge Jan Lagerman [7856] 11 4-3-4 718 - 455 1.578 145.3
4 Uppsalabridgen, Skalman Krister Ahlesved [13995] 11 2-5-4 608 - 403 1.509 142.56
5 Gävle BK, Zmrzlina Rune Pettersson [3141] 11 2-4-5 564 - 512 1.102 125.93
6 Överums BK, Glyssner Ole Marius Myrvold [47699] 11 2-3-6 536 - 535 1.002 110.01
7 Ludvikabygdens BK, Bosse Daniel Sivelind [12589] 11 1-1-9 582 - 637 0.914 103.78
8 Storsjöbygdens BK, Morgan Gunnar Elmroth [8335] 11 3-0-8 515 - 515 1.000 101.23
9 BK S:t Erik, Ebenius Crew Leif Bremark [11042] 11 0-1-10 492 - 571 0.862 90.81
10 Filbyter Bridge, San Sac Martin Löfgren [2881] 11 0-0-11 483 - 653 0.740 78.62
11 Filbyter Bridge, Team Zang Olof Bergström [1200] 11 0-1-10 428 - 642 0.667 72.89
12 Ulricehamns BK, 09 Jörgen Lantz [1612] 11 0-0-11 355 - 804 0.442 50.1

Rond 1 IMPVP
Ulricehamns BK, 09 - BK Lavec, Smile 35 - 42 8.32 - 11.68
Överums BK, Glyssner - Harplinge BK 34 - 41 8.32 - 11.68
Filbyter Bridge, Team Zang - Filbyter Bridge, San Sac 36 - 36 10 - 10
BK S:t Erik, Ebenius Crew - Ludvikabygdens BK, Bosse 22 - 60 3.11 - 16.89
Uppsalabridgen, Skalman - Gävle BK, Zmrzlina 19 - 54 3.49 - 16.51
Storsjöbygdens BK, Morgan - Norrorts Bridge 27 - 60 3.75 - 16.25
 
Rond 2 IMPVP
Ulricehamns BK, 09 - Harplinge BK 18 - 58 2.87 - 17.13
Filbyter Bridge, Team Zang - Överums BK, Glyssner 62 - 53 12.12 - 7.88
Filbyter Bridge, San Sac - BK Lavec, Smile 69 - 75 8.54 - 11.46
Ludvikabygdens BK, Bosse - Gävle BK, Zmrzlina 43 - 73 7.25 - 17.99
Uppsalabridgen, Skalman - Norrorts Bridge 54 - 61 8.32 - 11.68
BK S:t Erik, Ebenius Crew - Storsjöbygdens BK, Morgan 49 - 47 10.5 - 9.5
 
Rond 3 IMPVP
BK Lavec, Smile - Överums BK, Glyssner 62 - 29 16.25 - 3.75
Harplinge BK - Filbyter Bridge, Team Zang 49 - 28 14.43 - 5.57
Ulricehamns BK, 09 - Filbyter Bridge, San Sac 52 - 55 9.25 - 10.75
Ludvikabygdens BK, Bosse - Uppsalabridgen, Skalman 56 - 61 8.77 - 11.23
BK S:t Erik, Ebenius Crew - Norrorts Bridge 46 - 75 4.31 - 15.69
Gävle BK, Zmrzlina - Storsjöbygdens BK, Morgan 25 - 73 2.01 - 17.99
 
Rond 4 IMPVP
BK Lavec, Smile - Filbyter Bridge, Team Zang 52 - 31 14.43 - 5.57
Filbyter Bridge, San Sac - Harplinge BK 25 - 82 1.18 - 18.82
Överums BK, Glyssner - Ulricehamns BK, 09 71 - 25 17.79 - 2.21
Gävle BK, Zmrzlina - BK S:t Erik, Ebenius Crew 40 - 18 14.6 - 5.4
Uppsalabridgen, Skalman - Storsjöbygdens BK, Morgan 67 - 37 15.83 - 4.17
Norrorts Bridge - Ludvikabygdens BK, Bosse 90 - 25 19.44 - 0.56
 
Rond 5 IMPVP
Harplinge BK - BK Lavec, Smile 46 - 62 6.47 - 13.53
Ulricehamns BK, 09 - Filbyter Bridge, Team Zang 39 - 57 6.1 - 13.9
Överums BK, Glyssner - Filbyter Bridge, San Sac 54 - 38 13.53 - 6.47
Uppsalabridgen, Skalman - BK S:t Erik, Ebenius Crew 59 - 21 16.89 - 3.11
Gävle BK, Zmrzlina - Norrorts Bridge 60 - 30 15.83 - 4.17
Storsjöbygdens BK, Morgan - Ludvikabygdens BK, Bosse 39 - 51 7.25 - 12.75
 
Rond 6 IMPVP
Ulricehamns BK, 09 - Uppsalabridgen, Skalman 10 - 96 0 - 20
Filbyter Bridge, Team Zang - BK S:t Erik, Ebenius Crew 33 - 67 3.62 - 12.38
Gävle BK, Zmrzlina - Filbyter Bridge, San Sac 90 - 50 17.13 - 2.87
Storsjöbygdens BK, Morgan - BK Lavec, Smile 16 - 65 2.22 - 18.39
Harplinge BK - Norrorts Bridge 48 - 23 15.08 - 4.92
Överums BK, Glyssner - Ludvikabygdens BK, Bosse 51 - 27 14.92 - 5.08
 
Rond 7 IMPVP
Uppsalabridgen, Skalman - Filbyter Bridge, San Sac 47 - 29 13.9 - 6.1
Överums BK, Glyssner - BK S:t Erik, Ebenius Crew 69 - 53 13.53 - 6.47
BK Lavec, Smile - Gävle BK, Zmrzlina 92 - 34 18.9 - 1.1
Storsjöbygdens BK, Morgan - Ulricehamns BK, 09 113 - 17 20 - 0
Harplinge BK - Ludvikabygdens BK, Bosse 49 - 63 6.35 - 12.65
Filbyter Bridge, Team Zang - Norrorts Bridge 33 - 107 0 - 20
 
Rond 8 IMPVP
Uppsalabridgen, Skalman - Filbyter Bridge, Team Zang 55 - 31 14.92 - 5.08
BK S:t Erik, Ebenius Crew - Filbyter Bridge, San Sac 68 - 39 15.69 - 4.31
Ulricehamns BK, 09 - Gävle BK, Zmrzlina 57 - 55 10.5 - 9.5
Storsjöbygdens BK, Morgan - Harplinge BK 37 - 60 5.24 - 14.76
Överums BK, Glyssner - Norrorts Bridge 54 - 100 2.21 - 17.79
BK Lavec, Smile - Ludvikabygdens BK, Bosse 89 - 41 17.99 - 2.01
 
Rond 9 IMPVP
Överums BK, Glyssner - Uppsalabridgen, Skalman 20 - 55 3.49 - 16.51
BK S:t Erik, Ebenius Crew - Ulricehamns BK, 09 53 - 52 10.25 - 9.75
Gävle BK, Zmrzlina - Harplinge BK 20 - 48 4.46 - 15.54
Filbyter Bridge, San Sac - Storsjöbygdens BK, Morgan 33 - 37 9.01 - 10.99
Ludvikabygdens BK, Bosse - Filbyter Bridge, Team Zang 54 - 48 11.46 - 8.54
BK Lavec, Smile - Norrorts Bridge 64 - 18 17.79 - 2.21
 
Rond 10 IMPVP
Uppsalabridgen, Skalman - BK Lavec, Smile 67 - 28 17.01 - 2.99
BK S:t Erik, Ebenius Crew - Harplinge BK 39 - 52 7.05 - 12.95
Gävle BK, Zmrzlina - Filbyter Bridge, Team Zang 59 - 39 14.26 - 5.74
Storsjöbygdens BK, Morgan - Överums BK, Glyssner 18 - 58 2.87 - 17.13
Ulricehamns BK, 09 - Ludvikabygdens BK, Bosse 45 - 103 1.1 - 18.9
Norrorts Bridge - Filbyter Bridge, San Sac 53 - 39 13.15 - 6.85
 
Rond 11 IMPVP
Harplinge BK - Uppsalabridgen, Skalman 56 - 28 15.54 - 4.46
BK Lavec, Smile - BK S:t Erik, Ebenius Crew 45 - 56 7.46 - 12.54
Överums BK, Glyssner - Gävle BK, Zmrzlina 43 - 54 7.46 - 12.54
Filbyter Bridge, Team Zang - Storsjöbygdens BK, Morgan 30 - 71 2.75 - 17.25
Norrorts Bridge - Ulricehamns BK, 09 101 - 5 20 - 0
Ludvikabygdens BK, Bosse - Filbyter Bridge, San Sac 59 - 70 7.46 - 12.54
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80