Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
Publicerad: Tuesday 12 November 2013

Sista chansen för anmälan till BRIDGELÄRARSEMINARIUM 15-17/11

Svensk Bridge inbjuder till Bridgelärarseminarium, 15-17 november i Uppsala

Du har nu chansen att under dagarna tre lära dig mer om hemligheterna för att bli bridgelärare i världsklass!

Till vår hjälp kommer vi att ha de främsta i ett av världens bästa bridgelärarteam, Better Bridge. Se deras hemsida för mer information.
Audrey Grant samt ytterligare två ur hennes stab kommer att lära ut deras bästa tips och tricks för att lyckas.
Tillsammans med några av de främsta vi har på den svenska marknaden borgar det för en högintressant utbildning.

Plats boende: Scandic Uppsala Nord
Plats seminarium: Bridgens Hus i Uppsala (gångavstånd till hotellet)
Anmälan och frågor: till
mme@svenskbridge.se
senast den 1 november 2013. Utbildningen maximerad till 50 deltagare. Först till kvarn gäller.
Kostnad per deltagare: För boende i enkelrum 2200:- och vid boende i dubbelrum 1600:- i båda boendealternativen ingår helpension. Kostnad vid eget boende 900:-.

deltagare
Kursledning
  1. Audrey Grant
  2. Kathy Frigon
  3. Micke Melander, BK Falkenberg, mme@svenskbridge.se
  4. Tommy Andersson, Uppsalabridgen, tommyan01@gmail.com
  5. Catharina Ahlesved, Örebridgen, catharina@nyabridgeskolan.se
  6. Krister Ahlesved, Uppsalabridgen, krister@nyabridgeskolan.se
  7. Helena Axelsson, Sölvesborgs BK, slumpens@hotmail.com


Kursdeltagare
  1. Erika Rodin, BK S:t Erik, rodin.erika@gmail.com
  2. Mats Bende, Tidaholms BK, mats.bende@gmail.com
  3. Margareta Andersson, BK Allians, Halmstad, lupindalen@hotmail.com
  4. Sabine Dellien, Harplinge BK
  5. Leif Norlin, Lerums BK, leifnorlin@hotmail.com
  6. Mikael Björin, BK S:t Erik, Mabbjorin@gmail.com
  7. Jan Malmström, BK Albrekts, janne.malmstrom@telia.com
  8. Göran Larsson, Lerums BK, goran.a1.larsson@gmail.com
  9. Ronny Terbrant, Lerums BK, ronny.terbrant@telia.com
  10. Leif Backlinger, VBS Aros, backlinger@telia.com
  11. Ina Sarp, Ej medlem, k.sarp@hotmail.com
  12. Bo Östlund, Sala BS
  13. Anders Dahlström, Sala BS, es335@hotmail.com
  14. Sigbritt Tibblin, BK Ruter
  15. Anita Gunnarsson, BK Ruter, vinningaberta@gmail.com
  16. Ingegerd Eriksson, Gävle BK, ingegerderiksson69@gmail.com
  17. Eleonore Kronbäck, Sandvikens BK, eleonora.kronback@bredband.net
  18. Ping Huang, Uppsalabridgen, ping.huang046@gmail.com
  19. Björn Holgersson, Pri-Bri 1936, bjorn@familjh.se
  20. Maggie Rask, Pri-Bri 1936
  21. Inger Hjalmarsson, Mjölby BK, inger.hjalmarsson72@gmail.com
  22. Marie Svensson, Bollnäs BK, mariesvensson283@gmail.com
  23. Pär Netsman, Bollnäs BK, par.netsman@arbetsformedlingen.se
  24. Mats Axdorph, BK S:t Erik, mats.axdorph@telia.com
  25. Eva Wetterhall, BK Bridgeliv, eva.wetterhall@gmail.com
  26. Gunnel Modig, Bridgeklubben BFR, gunfri3438@gmail.com
  27. Steen Løvgreen, Danmark
  28. Thomas Olsson, Överums BK, thoker74@gmail.com
  29. Sven-Olai Høyland, Norge
  30. Kristian Ellingsen, Norge
  31. Lennart Karlberg, Mälarö BS, lennart-karlberg@telia.com
  32. Jan-Olof Hegethorn, BK S:t Erik, janolofh@hotmail.com
  33. Dag Elmér, BK S:t Erik, dag.elmer@outlook.com
  34. Miro Bakrac, Falu BK, united023@gmail.com
  35. Christer Swenson, Avlidna medlemmar, hasthaga@telia.com
  36. Anders Granström, Piteå BS, a.granstrom4500@gmail.com
  37. Rolf Westman, Uppsalabridgen, rolf.ubs@telia.com
  38. Micael Olausson, Mariehamns BK, micael.olausson@aland.net
  39. Rolf Lindberg, Folkare BK, rolfmagnusl@gmail.com



Fredag 15 november
13.00 Välkommen!
- Presentation kurs
- Praktiska frågor
- Presentation kursledning
- Presentation deltagare
14.00 Att rekrytera nya spelare
15.00 Att tänka på då man sätter upp och startar en bridgekurs
15.30 Metodik och målgruppsanpassad utbildning
16.00 Kaffe
16.30 Pedagogiska tips, idéer och hjälpmedel
19.00 Middag

Lördag 16 november
08.00 Frukost
09.00 ”Skydda” din elev! Lär genom praktiska exempel
10.30 Kaffe
11.00 Genomgång av ett/flera kursmaterial – principer
13.00 Lunch
14.00 BBO - ett hjälpmedel i din utbildning?
15.00 Enkel reklam och marknadsföring
15.30 Kaffe
16.00 Från kurs till klubb
18.00 Middag
19.00 Bridgetävling
22.30 Nattmacka

Söndag 17 november
08.00 Frukost
09.00 Lektionsplanering
10.30 Seminarier som fortsatt utbildning/ repetition innan spel
11.00 Frågor från deltagarna
11.30 Utvärdering
12.00 Lunch och avslutning
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80