Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Måndag fm öppen klass 2011-04-11 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Måndag fm öppen klass 2011-04-11

Partävling, 9 bord, 17 par. Antal brickor: 26. Medel: 182.0.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Kerstin Håstad - Bengt Lauthers

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 16, Henry Tenglin - Majnie Willners
14D Ö-1 -100 1.0 7% 1 7.0%E1054Kn8KD87D84 K832D105EKn965E
24 S= -620 11.0 79% 12 43.0%E8752Kn107982Kn8 D1096DKn1065D976
Rond 2, som ÖV mot par 3, Björn Sörenstam - Thomas Berg
34 V-1 -100 1.0 7% 13 31.0%972E1098732K84 EKD75398K6D107
44 Ö+2 680 6.0 43% 19 34.0%ED4ED10975D964 Kn108K32EKKn2DKn7
Rond 3, som ÖV mot par 5, Mikael Hök - Boo Lindblom
56 Ö= 980 14.0 100% 33 47.2%K76EKDKn98K753 Kn85254KDKn75ED
64 V+2 680 13.0 93% 46 54.8%E752EKn93K10972 KKn3KD646E10943
Rond 4, som ÖV mot par 15, Roland Axelsson - Per Leinholm
72 V+2 170 13.0 93% 59 60.3%753K875Kn103KD2 109842E63EKn1095
83NT V+1 430 0.0 0% 59 52.8%1094ED8763EK32 K52Kn2ED862DKn4
Rond 5, som NS mot par 8, Elof Fogbrand - Leif Åkerblom
93NT N-1 -50 0.0 0% 59 46.9%E95K96252ED32 10873E10KDKn93104
104 S+1 650 7.0 50% 66 47.2%Kn8EKD53288543 EK109Kn9876E10D2
Rond 6, som ÖV mot par 10, Martin Eriksson - Åke Sjöberg
114 Ö+1 450 6.0 43% 72 46.8%E10976432EK463 KDKn2Kn1046K9754
124 N= -620 8.0 57% 80 47.7%10763275284KD4 K894E10732Kn872
Rond 7, som NS mot par 12, Per Grivenfeldt - Annette Lindberg
132 N+2 170 7.0 50% 87 47.8%Kn10765103EDK1063 K843ED9761096E
144 N-1 -50 12.0 86% 99 50.6%84D65Kn5EKn10973 E78743ED63KD6
Rond 8, som ÖV mot par 1, Jan Johansson - Bengt Wärn
154 V= 420 7.0 50% 106 50.5%E651064EKDKn676 KD32KDKn9857104
164 N+2 -170 12.0 86% 118 52.8%9763KD32KKn765 K85107654ED5D4
Rond 9, som NS mot par 4, Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson
171NT S+1 120 13.0 93% 131 55.1%ED7321072K10573 8DKn4DKn763EK86
184 Ö+1 -450 5.0 36% 136 54.1%K109653462KKn42 8410752KKn8D1096
Rond 10, som NS mot par 6, Åke Lagerlöf - Tore Georgsson
192 S= 110 12.0 86% 148 55.7%KnE65Kn863KKn1083 E97532Kn8K95E7
202 N+2 170 8.0 57% 156 55.8%E10864EDKn6ED43 D87655292K852
Rond 11, som ÖV mot par 14, Lars Thånell - Margareta Svanström
212 Ö= 110 4.0 29% 160 54.5%EK7ED6E4109763 82K9752Kn10652Kn
223 Ö-1 -100 8.0 57% 168 54.6%E5KKn10532D6K104 DKn32D610742863
Rond 12, som NS mot par 17, Kristin Nedlich - Mattias Weiler
233 V-1 100 6.0 43% 174 54.1%655310854EK1032 Kn87KD4EKDDKn94
242 V+2 -170 1.0 7% 175 52.2%Kn52KD1094ED1042 E43Kn7210653Kn97
Rond 13, som ÖV mot par 18, Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius
252NT V+1 150 8.0 57% 183 52.4%8742KD8398E108 E372KDKn4KD765
263NT S= -600 8.0 57% 191 52.5%87654Kn4275D87 102E9863KKn9654

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Nord giv
ingen i zon
6
E97632
1032
653
K832
D105
Ekn965
E
E1054
kn8
KD87
D84
Dkn97
K4
4
Kkn10972

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Axelsson - Per Leinholm Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 6 Ö-2 D 100 13.0/1.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4D Ö-1 K 100 13.0/1.0
Björn Sörenstam - Thomas Berg Lennart Herminge - Rolf Norlin 4 Ö-1 4 50 9.0/5.0
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 4 Ö-1 K 50 9.0/5.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Jan Johansson - Bengt Wärn 5D S-2 3 -300 6.0/8.0
Gert Lindesvärd - Lars Malmsten Martin Eriksson - Åke Sjöberg 4 Ö= 4 -420 3.0/11.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 4 Ö= 4 -420 3.0/11.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 3NT V+1 3 -430 0.0/14.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson     - -/6.8

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Öst giv
N-S i zon
63
EKD
EK74
5432
D109
6
Dkn1065
D976
E8752
kn107
982
kn8
Kkn4
985432
3
EK10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Hök - Boo Lindblom Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 4 S+2 D 680 14.0/0.0
Björn Sörenstam - Thomas Berg Lennart Herminge - Rolf Norlin 4 S+1 D 650 9.0/5.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Jan Johansson - Bengt Wärn 4 S+1 D 650 9.0/5.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 4 N+1 9 650 9.0/5.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4 S+1 D 650 9.0/5.0
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 4 S= D 620 3.0/11.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 S= D 620 3.0/11.0
Gert Lindesvärd - Lars Malmsten Martin Eriksson - Åke Sjöberg 4D Ö-3 K 500 0.0/14.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson     - -/6.8

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Syd giv
Ö-V i zon
kn104
kn643
5
kn6532
EKD753
98
K6
D107
9
72
E1098732
K84
862
EKD105
Dkn4
E9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Sörenstam - Thomas Berg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 V-1 5 100 13.0/1.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 4 V-1 4 100 13.0/1.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Mikael Hök - Boo Lindblom 3 S-1 K -50 8.0/6.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Roland Axelsson - Per Leinholm 3 S-1 E -50 8.0/6.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 3 S-1 E -50 8.0/6.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Martin Eriksson - Åke Sjöberg 3 V= 5 -140 2.0/12.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3 V= 5 -140 2.0/12.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Jan Johansson - Bengt Wärn 3 V= 5 -140 2.0/12.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson     - 6.1/-

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Väst giv
alla i zon
3
kn864
1083
K10853
kn108
K32
EKkn2
Dkn7
ED4
ED10975
D964
K97652

75
E9642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Herminge - Rolf Norlin Roland Axelsson - Per Leinholm 6 V-1 3 100 14.0/0.0
Björn Sörenstam - Thomas Berg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 Ö+2 6 -680 8.0/6.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Martin Eriksson - Åke Sjöberg 4 Ö+2 7 -680 8.0/6.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Mikael Hök - Boo Lindblom 5 V+1 3 -680 8.0/6.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 4 Ö+2 2 -680 8.0/6.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 4 Ö+2 E -680 8.0/6.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 6 V= 4 -1430 1.0/13.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Jan Johansson - Bengt Wärn 6 V= 3 -1430 1.0/13.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson     - 6.1/-

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Nord giv
N-S i zon
1094
107
1043
109642
kn852
54
KDkn75
ED
K76
EKDkn98

K753
ED3
632
E9862
kn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 6NTD V-1 7 100 14.0/0.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Björn Sörenstam - Thomas Berg 3NT V+1 10 -430 12.0/2.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 4 Ö+1 3 -450 7.0/7.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 4 Ö+1 Kn -450 7.0/7.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Henry Tenglin - Majnie Willners 4 Ö+1 2 -450 7.0/7.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Jan Johansson - Bengt Wärn 4 Ö+1 Kn -450 7.0/7.0
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Roland Axelsson - Per Leinholm 4 Ö+2 E -480 2.0/12.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 6 Ö= E -980 0.0/14.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom     - -/5.7

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Öst giv
Ö-V i zon
D864
1085
ED85
K7
Kkn3
KD64
6
E10943
E752
Ekn93
K10972
109
72
kn43
Dkn8652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 6 V-1 8 100 13.0/1.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Henry Tenglin - Majnie Willners 3NT V-1 E 100 13.0/1.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Björn Sörenstam - Thomas Berg 3NT V= 4 -600 10.0/4.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 4 V= 6 -620 7.0/7.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Jan Johansson - Bengt Wärn 4 Ö= 10 -620 7.0/7.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 3NT V+2 4 -660 4.0/10.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 V+2 6 -680 1.0/13.0
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Roland Axelsson - Per Leinholm 4 Ö+2 6 -680 1.0/13.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom     - -/5.7

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Syd giv
alla i zon
KDkn
10942
ED964
6
109842
E63

Ekn1095
753
K875
kn103
KD2
E6
Dkn
K8752
8743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Johansson - Bengt Wärn Henry Tenglin - Majnie Willners 5D Ö-5 E 1400 14.0/0.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Lennart Herminge - Rolf Norlin 3 N+2 K 150 12.0/2.0
Björn Sörenstam - Thomas Berg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 3 N+1 7 130 8.0/6.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 N+1 K 130 8.0/6.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 3 N+1 K 130 8.0/6.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 2 V+1 10 -140 4.0/10.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 2 V+2 4 -170 1.0/13.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 2 V+2 E -170 1.0/13.0
Martin Eriksson - Åke Sjöberg     - 5.9/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Väst giv
ingen i zon
87
K95
107543
1065
K52
kn2
ED862
Dkn4
1094
ED8763

EK32
EDkn63
104
Kkn9
987

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Axelsson - Per Leinholm Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3NT V+1 8 -430 14.0/0.0
Björn Sörenstam - Thomas Berg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 4 Ö+1 9 -450 9.0/5.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4 Ö+1 9 -450 9.0/5.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 4 Ö+1 E -450 9.0/5.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 4 Ö+1 E -450 9.0/5.0
Jan Johansson - Bengt Wärn Henry Tenglin - Majnie Willners 4 Ö+2 7 -480 3.0/11.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Lennart Herminge - Rolf Norlin 4 Ö+2 9 -480 3.0/11.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 3NT V+3 4 -490 0.0/14.0
Martin Eriksson - Åke Sjöberg     - 5.9/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Nord giv
Ö-V i zon
E95
K962
52
ED32
D
Dkn843
1084
kn765
Kkn642
75
E76
K98
10873
E10
KDkn93
104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Herminge - Rolf Norlin Martin Eriksson - Åke Sjöberg 3NT N= 8 400 13.0/1.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Björn Sörenstam - Thomas Berg 3NT N= 4 400 13.0/1.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Kristin Nedlich - Mattias Weiler 1NT N+3 6 180 10.0/4.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Jan Johansson - Bengt Wärn 1NT N+2 2 150 8.0/6.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 2 N+1 3 110 6.0/8.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Mikael Hök - Boo Lindblom 2 S= D 90 3.0/11.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 2 S= D 90 3.0/11.0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 3NT N-1 2 -50 0.0/14.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson     - -/8.1

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Öst giv
alla i zon
kn8
EKD532
8
8543
63
104
KDkn743
E97
D7542

9652
Kkn106
EK109
kn9876
E10
D2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Kristin Nedlich - Mattias Weiler 5 S= K 650 7.0/7.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Jan Johansson - Bengt Wärn 5 S= K 650 7.0/7.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Martin Eriksson - Åke Sjöberg 5 S= K 650 7.0/7.0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 4 S+1 K 650 7.0/7.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Mikael Hök - Boo Lindblom 4 S+1 E 650 7.0/7.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 5 S= K 650 7.0/7.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 4 S+1 K 650 7.0/7.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Björn Sörenstam - Thomas Berg 5 S= K 650 7.0/7.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson     - -/8.1

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Syd giv
ingen i zon
85
986
D98732
kn2
KDkn2
kn104
6
K9754
E1097643
2
EK4
63

EKD753
kn105
ED108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Mikael Hök - Boo Lindblom 5D S= 6 650 14.0/0.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Jan Johansson - Bengt Wärn 4 Ö+1 K -450 8.0/6.0
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 Ö+1 K -450 8.0/6.0
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Lennart Herminge - Rolf Norlin 4 Ö+1 E -450 8.0/6.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4 V+1 8 -450 8.0/6.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 5 Ö= E -450 8.0/6.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Lars Thånell - Margareta Svanström 5D Ö= E -650 2.0/12.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Björn Sörenstam - Thomas Berg 4D V+1 Kn -690 0.0/14.0
Gert Lindesvärd - Lars Malmsten     - -/6.6

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Väst giv
N-S i zon
D94
ED863
KD
E96
K8
94
E10732
kn872
107632
752
84
KD4
Ekn5
Kkn10
kn965
1053

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT S+2 3 660 14.0/0.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Mikael Hök - Boo Lindblom 4 N+1 8 650 12.0/2.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 3NT N+1 2 630 10.0/4.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Jan Johansson - Bengt Wärn 4 N= 8 620 6.0/8.0
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 N= 8 620 6.0/8.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Björn Sörenstam - Thomas Berg 4 S= 4 620 6.0/8.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Lars Thånell - Margareta Svanström 4 N-1 K -100 1.0/13.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3NT N-1 3 -100 1.0/13.0
Gert Lindesvärd - Lars Malmsten     - -/6.6

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Nord giv
alla i zon
kn10765
103
ED
K1063
D2
Kkn8
8753
Dkn82
E9
542
Kkn42
9754
K843
ED976
1096
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Axelsson - Per Leinholm Jan Johansson - Bengt Wärn 4 N= 5 620 14.0/0.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Martin Eriksson - Åke Sjöberg 3 N+2 2 200 12.0/2.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 2 N+2 5 170 7.0/7.0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 2 N+2 5 170 7.0/7.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 2 N+2 3 170 7.0/7.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 2 N+2 4 170 7.0/7.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Björn Sörenstam - Thomas Berg 4 N-1 5 -100 1.0/13.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 4 N-1 4 -100 1.0/13.0
Lars Thånell - Margareta Svanström     - -/8.3

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Öst giv
ingen i zon
84
D65
kn5
Ekn10973
KDkn10952
kn102
K7
8
63
EK9
109842
542
E7
8743
ED63
KD6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Herminge - Rolf Norlin Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 3NT S-1 K -50 12.0/2.0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 4 N-1 6 -50 12.0/2.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Jan Johansson - Bengt Wärn 3NT S-1 K -50 12.0/2.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Martin Eriksson - Åke Sjöberg 3NT S-2 K -100 8.0/6.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3 V+1 Kn -170 5.0/9.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 V+1 E -170 5.0/9.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Björn Sörenstam - Thomas Berg 3 V+2 Kn -200 2.0/12.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 4D V= Kn -590 0.0/14.0
Lars Thånell - Margareta Svanström     - -/8.3

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Syd giv
N-S i zon
87
73
109543
EKD9
KD32
KDkn985
7
104
E65
1064
EKDkn6
76
kn1094
E2
82
kn8532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Johansson - Bengt Wärn Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 V= E -420 7.0/7.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 4 V= E -420 7.0/7.0
Lennart Herminge - Rolf Norlin Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 4 V= E -420 7.0/7.0
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Björn Sörenstam - Thomas Berg 4 V= K -420 7.0/7.0
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4 V= E -420 7.0/7.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 4 V= E -420 7.0/7.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 4 V= E -420 7.0/7.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Mikael Hök - Boo Lindblom 4 V= K -420 7.0/7.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler     - 6.5/-

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn102
Ekn9
4
Ekn876
K85
107654
ED5
D4
9763
KD32
Kkn76
5
D4
8
109832
K10932

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Herminge - Rolf Norlin Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 5D N+1 K 650 14.0/0.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 5 N+1 K 420 10.0/4.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 5 N+1 K 420 10.0/4.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Mikael Hök - Boo Lindblom 5 N+1 K 420 10.0/4.0
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Björn Sörenstam - Thomas Berg 3 V-2 4 200 6.0/8.0
Jan Johansson - Bengt Wärn Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 N+2 5 170 2.0/12.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 1 N+3 3 170 2.0/12.0
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 3 N+3 K 170 2.0/12.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler     - 6.5/-

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Nord giv
ingen i zon
ED732
1072
K105
73
109
K653
E82
kn1042
Kkn654
E98
94
D95
8
Dkn4
Dkn763
EK86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Sörenstam - Thomas Berg Roland Axelsson - Per Leinholm 1NT S+1 5 120 13.0/1.0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 1NT S+1 3 120 13.0/1.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Lennart Herminge - Rolf Norlin 2 S+1 10 110 8.0/6.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 2 S+1 5 110 8.0/6.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 2 S+1 10 110 8.0/6.0
Gert Lindesvärd - Lars Malmsten Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 3 S-1 10 -50 3.0/11.0
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Mikael Hök - Boo Lindblom 3 S-1 5 -50 3.0/11.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Jan Johansson - Bengt Wärn 2 N-2 9 -100 0.0/14.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius     - 8.0/-

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Öst giv
N-S i zon
K109653
4
62
Kkn42
ED72
Ekn
D973
E87
kn
KD9863
E1054
53
84
10752
Kkn8
D1096

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gert Lindesvärd - Lars Malmsten Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 3NT V= 4 -400 13.0/1.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT V= 2 -400 13.0/1.0
Björn Sörenstam - Thomas Berg Roland Axelsson - Per Leinholm 4 Ö+1 8 -450 5.0/9.0
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Mikael Hök - Boo Lindblom 4 Ö+1 8 -450 5.0/9.0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 4 Ö+1 8 -450 5.0/9.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Jan Johansson - Bengt Wärn 4 Ö+1 8 -450 5.0/9.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 4 Ö+1 8 -450 5.0/9.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 4 Ö+1 8 -450 5.0/9.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius     - 8.0/-

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Syd giv
Ö-V i zon
kn
E65
kn863
Kkn1083
D1064
D7
ED42
D52
K8
K109432
107
964
E97532
kn8
K95
E7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 2 S= D 110 12.0/2.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Martin Eriksson - Åke Sjöberg 2 S= D 110 12.0/2.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 2 S= D 110 12.0/2.0
Jan Johansson - Bengt Wärn Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 2 S-1 D -50 4.0/10.0
Björn Sörenstam - Thomas Berg Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 2 S-1 5 -50 4.0/10.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Roland Axelsson - Per Leinholm 3 N-1 10 -50 4.0/10.0
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Mikael Hök - Boo Lindblom 2 S-1 D -50 4.0/10.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Lennart Herminge - Rolf Norlin 2 S-1 4 -50 4.0/10.0
Henry Tenglin - Majnie Willners     - -/7.1

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Väst giv
alla i zon

E10864
EDkn6
ED43
K942
kn93
K75
kn97
Ekn103
KD7
10843
106
D8765
52
92
K852

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thånell - Margareta Svanström Martin Eriksson - Åke Sjöberg 4 N= 10 620 14.0/0.0
Jan Johansson - Bengt Wärn Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 3 N+2 10 200 12.0/2.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Roland Axelsson - Per Leinholm 2 N+2 10 170 8.0/6.0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 2 N+2 10 170 8.0/6.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 2 N+4 10 170 8.0/6.0
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Mikael Hök - Boo Lindblom 2NT N= 7 120 4.0/10.0
Björn Sörenstam - Thomas Berg Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 3 N= 6 110 2.0/12.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Lennart Herminge - Rolf Norlin 5 N-1 10 -100 0.0/14.0
Henry Tenglin - Majnie Willners     - -/7.1

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Nord giv
N-S i zon
kn954
1083
KD83
K2
82
K9752
kn10652
kn
EK7
ED6
E4
109763
D1063
kn4
97
ED854

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 3 N= E 140 14.0/0.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT Ö-1 9 50 12.0/2.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 2 Ö= 9 -110 10.0/4.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Mikael Hök - Boo Lindblom 2NT Ö= 4 -120 8.0/6.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Jan Johansson - Bengt Wärn 2 Ö+1 9 -140 6.0/8.0
Gert Lindesvärd - Lars Malmsten Björn Sörenstam - Thomas Berg 2 Ö+2 9 -170 2.0/12.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Henry Tenglin - Majnie Willners 2 Ö+2 9 -170 2.0/12.0
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 3 V+1 D -170 2.0/12.0
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg     - 6.5/-

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Öst giv
Ö-V i zon
10876
E4
Kkn
Ekn975
Dkn32
D6
10742
863
E5
Kkn10532
D6
K104
K94
987
E9853
D2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 3 Ö-2 E 200 14.0/0.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Jan Johansson - Bengt Wärn 2 N+2 D 130 12.0/2.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Mikael Hök - Boo Lindblom 2 S= D 110 9.0/5.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Lennart Herminge - Rolf Norlin 3 S= D 110 9.0/5.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3 Ö-1 D 100 6.0/8.0
Gert Lindesvärd - Lars Malmsten Björn Sörenstam - Thomas Berg 3 N-1 6 -50 2.0/12.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Henry Tenglin - Majnie Willners 3 N-1 5 -50 2.0/12.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 3 S-1 D -50 2.0/12.0
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg     - 6.5/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Syd giv
alla i zon
65
53
10854
EK1032
EK4
Ekn102
kn763
86
D10932
9876
92
75
kn87
KD4
EKD
Dkn94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Sörenstam - Thomas Berg Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3NT S= 6 600 12.0/2.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT S= E 600 12.0/2.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Martin Eriksson - Åke Sjöberg 3NT S= Kn 600 12.0/2.0
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Lars Thånell - Margareta Svanström 4 S= E 130 8.0/6.0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Kristin Nedlich - Mattias Weiler 3 V-1 E 100 6.0/8.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 1NT S= K 90 3.0/11.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 2 N= 9 90 3.0/11.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 5D S-1 K -200 0.0/14.0
Jan Johansson - Bengt Wärn     - 6.9/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Väst giv
ingen i zon
kn52
KD1094
ED
1042
K9876
3
Kkn82
EK8
D10
E865
974
D653
E43
kn72
10653
kn97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Tenglin - Majnie Willners Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT Ö-3 3 150 14.0/0.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 3 V-1 K 50 12.0/2.0
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Lars Thånell - Margareta Svanström 3 S-2 D -100 10.0/4.0
Björn Sörenstam - Thomas Berg Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 2 V+1 3 -140 6.0/8.0
Roland Axelsson - Per Leinholm Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 2 Ö+1 K -140 6.0/8.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Martin Eriksson - Åke Sjöberg 3 V= K -140 6.0/8.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Gert Lindesvärd - Lars Malmsten 2 V+2 K -170 1.0/13.0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Kristin Nedlich - Mattias Weiler 2 V+2 2 -170 1.0/13.0
Jan Johansson - Bengt Wärn     - 6.9/-

Bricka 25

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Nord giv
Ö-V i zon
D1065
E104
E10732
2
E3
72
KDkn4
KD765
8742
KD83
98
E108
Kkn9
kn965
65
kn943

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gert Lindesvärd - Lars Malmsten Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 1NT V= 2 -90 14.0/0.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Lars Thånell - Margareta Svanström 3 S-2 K -100 12.0/2.0
Jan Johansson - Bengt Wärn Lennart Herminge - Rolf Norlin 3 V= 6 -110 10.0/4.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Mikael Hök - Boo Lindblom 3 V+1 5 -130 8.0/6.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 2NT V+1 3 -150 6.0/8.0
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 2D N-3 E -500 4.0/10.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Björn Sörenstam - Thomas Berg 3NT Ö= 5 -600 2.0/12.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Martin Eriksson - Åke Sjöberg 3NT V+1 3 -630 0.0/14.0
Roland Axelsson - Per Leinholm     - 8.0/-

Bricka 26

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.11

Öst giv
alla i zon
EK93
K10
ED3
10932
102
E9863
Kkn9
654
87654
kn42
75
D87
Dkn
D75
108642
EKkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Nedlich - Mattias Weiler Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 3NT N+3 8 690 14.0/0.0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Lars Thånell - Margareta Svanström 3NT N+2 8 660 11.0/3.0
Henry Tenglin - Majnie Willners Martin Eriksson - Åke Sjöberg 3NT N+2 2 660 11.0/3.0
Gert Lindesvärd - Lars Malmsten Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 3NT S= 5 600 6.0/8.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Mikael Hök - Boo Lindblom 3NT S= 6 600 6.0/8.0
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3NT S= 6 600 6.0/8.0
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Björn Sörenstam - Thomas Berg 3NT S-1 3 -100 2.0/12.0
Jan Johansson - Bengt Wärn Lennart Herminge - Rolf Norlin 5NT N-2 8 -200 0.0/14.0
Roland Axelsson - Per Leinholm     - 8.0/-