Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Fredagstävling 2011-04-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Fredagstävling 2011-04-08

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 11, Bengt Eklind - Monica Lindstedt
12 V+1 -140 5 25% 5 25.0%94E10Kn10643KDKn8 E1087Kn9543D574
23NT Ö= -400 11 55% 16 40.0%D62D64Kn975DKn3 1054K878632K85
34 N-2 -100 13 65% 29 48.3%987564K9542K2 EK63Kn373ED984
Rond 2, som ÖV mot par 9, Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström
43NT V= 600 10 50% 39 48.8%EK10742E586543 654ED109DKn4EK7
53NT V-1 -50 2 10% 41 41.0%E62D1072D6E1087 KDKn5EKn10952D92
6Pass 2 10% 43 35.8%E1042D108D872E10 K9K7643K3Kn542
Rond 3, som NS mot par 8, Ulf Wahlberg - Inger Olsson
71 Ö+3 -170 18 90% 61 43.6%Kn643Kn73D92KKn3 75E954KKn64642
83NT N+1 430 4 20% 65 40.6%D1098Kn1075EDKn37 E6K874EKDKn1053
93NT N-4 -200 10 50% 75 41.7%DKn543Kn10742K410 E10872K8582Kn84
Rond 4, som ÖV mot par 12, Mikael Hök - Boo Lindblom
101NT Ö= 90 12 60% 87 43.5%Kn43EKDEKn971095 D1076985K63Kn76
114D V-2 -300 0 0% 87 39.5%EK75432K10K1093 108732ED93ED65
123 S+1 -130 17 85% 104 43.3%K75Kn9K8765285 ED109864D103D72
Rond 5, som ÖV mot par 4, Marita Clausen - Anne Gelardi
131 Ö= 80 12 60% 116 44.6%8754D83EK4273 EKn63E10521095E5
142 V+2 130 17 85% 133 47.5%1082KD952D10743 EKn3107327EK965
153NT V+1 430 20 100% 153 51.0%53EK93Kn64DKn98 D98DKn72E3EK73
Rond 6, som NS mot par 10, Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler
164 Ö+1 -650 8 40% 161 50.3%964KnKD109421075 8752E432763D4
173NT N-3 -150 3 15% 164 48.2%E642E10827DKn97 D533KD10952E84
182NT Ö-1 50 11 55% 175 48.6%DKn1076EKn876D95 52D9874109KKn83
Rond 7, som NS mot par 1, Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg
192 V+1 -140 2 10% 177 46.6%E96Kn862KD10493 K108E97597652D
205 N-4 -400 2 10% 179 44.8%D664EKKn73K632 109732D954EKn84
212 N+1 140 16 80% 195 46.4%109764EK5KKnD97 D82D106E9753105
Rond 8, som ÖV mot par 3, Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson
223 V= 140 20 100% 215 48.9%9743732E9K1094 ED86Kn4D8542E3
234 V-2 -200 2 10% 217 47.2%Kn72EKnKnEDKn9873 4D87432E1087410
244 N-3 150 20 100% 237 49.4%8654E862KD874 ED1097Kn984E952

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Nord giv
ingen i zon
94
E10
kn10643
KDkn8
Kkn532
KD87
97
95
D6
62
EK82
E10632
E1087
kn9543
D5
74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jarl Jönsson - Ann Johansson Agneta Kraft - Gunnar Kraft 2NT V-3 K 150 20/0
Stig Karlsson - Lars Gustafsson Mikael Hök - Boo Lindblom 3NT V-2 4 100 17/3
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 V-2 E 100 17/3
Marita Clausen - Anne Gelardi Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson 4 V-1 K 50 13/7
Inga Fieber - Astrid Thörn Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 3NT Ö-1 5 50 13/7
Roland Johansson - Tord Persson Anita Deckel - Kerstin Avenberg 2 V= K -110 10/10
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Bengt Eklind - Monica Lindstedt 2 V+1 E -140 5/15
Ulf Wahlberg - Inger Olsson Mona Hellingh - Gunnel Hägg 2 V+1 E -140 5/15
Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 2 V+1 E -140 5/15
Lennart Herminge - Bill Nylind Hans Nerell - Lars-Olof Hessle 2 V+1 E -140 5/15
Ann Löfberg - Björn Runnqvist Gert Lindesvärd - Sven Collert 3 N-3 D -150 0/20

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Öst giv
N-S i zon
D62
D64
kn975
Dkn3
EKkn98
E109
D10
974
73
kn532
EK4
E1062
1054
K87
8632
K85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 4 V-1 4 50 20/0
Roland Johansson - Tord Persson Anita Deckel - Kerstin Avenberg 3 V= 3 -140 18/2
Stig Karlsson - Lars Gustafsson Mikael Hök - Boo Lindblom 3 V+1 5 -170 16/4
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Bengt Eklind - Monica Lindstedt 3NT Ö= 10 -400 11/9
Marita Clausen - Anne Gelardi Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson 3NT Ö= 2 -400 11/9
Lennart Herminge - Bill Nylind Hans Nerell - Lars-Olof Hessle 3NT Ö= 8 -400 11/9
Inga Fieber - Astrid Thörn Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 3NT Ö= 3 -400 11/9
Ulf Wahlberg - Inger Olsson Mona Hellingh - Gunnel Hägg 4 V= 5 -420 6/14
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT Ö+1 2 -430 3/17
Ann Löfberg - Björn Runnqvist Gert Lindesvärd - Sven Collert 3NT Ö+1 8 -430 3/17
Jarl Jönsson - Ann Johansson Agneta Kraft - Gunnar Kraft 4 Ö+1 5 -450 0/20

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Syd giv
Ö-V i zon
9875
64
K9542
K2
D1042
E972
ED106
3
kn
KD1085
kn8
kn10765
EK63
kn3
73
ED984

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jarl Jönsson - Ann Johansson Agneta Kraft - Gunnar Kraft 4 Ö-1 7 100 20/0
Ulf Wahlberg - Inger Olsson Mona Hellingh - Gunnel Hägg 3 S-1 3 -50 17/3
Lennart Herminge - Bill Nylind Hans Nerell - Lars-Olof Hessle 3 S-1 E -50 17/3
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Bengt Eklind - Monica Lindstedt 4 N-2 K -100 13/7
Ann Löfberg - Björn Runnqvist Gert Lindesvärd - Sven Collert 4 S-2 3 -100 13/7
Marita Clausen - Anne Gelardi Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson 2 Ö+2 7 -170 9/11
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 Ö+2 E -170 9/11
Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 4D S-3 3 -500 6/14
Stig Karlsson - Lars Gustafsson Mikael Hök - Boo Lindblom 4 Ö= E -620 3/17
Inga Fieber - Astrid Thörn Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 4 Ö= E -620 3/17
Roland Johansson - Tord Persson Anita Deckel - Kerstin Avenberg 4 Ö+1 7 -650 0/20

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Väst giv
alla i zon
D9732
K85
109763
654
ED109
Dkn4
EK7
EK10
742
E5
86543
kn8
kn63
K82
Dkn1092

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler Mona Hellingh - Gunnel Hägg 3NT Ö-1 Kn 100 20/0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Stig Karlsson - Lars Gustafsson 3NT V= 2 -600 10/10
Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson Bengt Eklind - Monica Lindstedt 3NT V= 2 -600 10/10
Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg Marita Clausen - Anne Gelardi 3NT V= 10 -600 10/10
Ulf Wahlberg - Inger Olsson Mikael Hök - Boo Lindblom 3NT V= 6 -600 10/10
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 3NT V= 2 -600 10/10
Inga Fieber - Astrid Thörn Gert Lindesvärd - Sven Collert 3NT V= 7 -600 10/10
Hans Nerell - Lars-Olof Hessle Roland Johansson - Tord Persson 3NT V= 10 -600 10/10
Jarl Jönsson - Ann Johansson Lennart Herminge - Bill Nylind 3NT V= 2 -600 10/10
Ann Löfberg - Björn Runnqvist Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 3NT V= 2 -600 10/10
Anita Deckel - Kerstin Avenberg Agneta Kraft - Gunnar Kraft 3NT Ö+2 2 -660 0/20

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Nord giv
N-S i zon
108743
K4
K87
653
KDkn5
Ekn
10952
D92
E62
D1072
D6
E1087
9
98653
Ekn43
Kkn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg Marita Clausen - Anne Gelardi 3NT V-1 3 50 18/2
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 3NT V-1 3 50 18/2
Anita Deckel - Kerstin Avenberg Agneta Kraft - Gunnar Kraft 3 V-1 7 50 18/2
Ulf Wahlberg - Inger Olsson Mikael Hök - Boo Lindblom 2NT Ö+2 9 -180 14/6
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Stig Karlsson - Lars Gustafsson 3NT Ö= 4 -400 9/11
Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson Bengt Eklind - Monica Lindstedt 3NT Ö= 3 -400 9/11
Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler Mona Hellingh - Gunnel Hägg 3NT Ö= 3 -400 9/11
Ann Löfberg - Björn Runnqvist Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 3NT Ö= 9 -400 9/11
Inga Fieber - Astrid Thörn Gert Lindesvärd - Sven Collert 3NT Ö+1 3 -430 2/18
Hans Nerell - Lars-Olof Hessle Roland Johansson - Tord Persson 3NT Ö+1 6 -430 2/18
Jarl Jönsson - Ann Johansson Lennart Herminge - Bill Nylind 3NT Ö+1 4 -430 2/18

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Öst giv
Ö-V i zon
D865
kn5
E10965
D9
K9
K7643
K3
kn542
E1042
D108
D872
E10
kn73
E92
kn4
K8763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Wahlberg - Inger Olsson Mikael Hök - Boo Lindblom 3 Ö-2 Kn 200 20/0
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Pass   18/2
Ann Löfberg - Björn Runnqvist Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 1NT Ö+1 3 -120 16/4
Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg Marita Clausen - Anne Gelardi 2 V+1 E -140 11/9
Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler Mona Hellingh - Gunnel Hägg 3 V= D -140 11/9
Inga Fieber - Astrid Thörn Gert Lindesvärd - Sven Collert 2 V+1 D -140 11/9
Jarl Jönsson - Ann Johansson Lennart Herminge - Bill Nylind 3 V= 5 -140 11/9
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Stig Karlsson - Lars Gustafsson 2NT Ö+1 3 -150 6/14
Hans Nerell - Lars-Olof Hessle Roland Johansson - Tord Persson 1NT V+4 D -210 4/16
Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson Bengt Eklind - Monica Lindstedt 4 V= D -620 2/18
Anita Deckel - Kerstin Avenberg Agneta Kraft - Gunnar Kraft 3NT V+1 5 -630 0/20

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Syd giv
alla i zon
kn643
kn73
D92
Kkn3
2
KD10
10873
109875
EKD1098
862
E5
ED
75
E954
Kkn64
642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Ulf Wahlberg - Inger Olsson 1 Ö+3 4 -170 18/2
Mona Hellingh - Gunnel Hägg Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 1 Ö+3 6 -170 18/2
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson 3 Ö+1 2 -170 18/2
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Marita Clausen - Anne Gelardi 1 Ö+4 7 -200 13/7
Jarl Jönsson - Ann Johansson Inga Fieber - Astrid Thörn 1 Ö+4 4 -200 13/7
Agneta Kraft - Gunnar Kraft Lennart Herminge - Bill Nylind 4 Ö= 6 -620 8/12
Hans Nerell - Lars-Olof Hessle Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 4 Ö= 7 -620 8/12
Gert Lindesvärd - Sven Collert Anita Deckel - Kerstin Avenberg 4 Ö= 4 -620 8/12
Ann Löfberg - Björn Runnqvist Roland Johansson - Tord Persson 3NT V+1 3 -630 4/16
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Mikael Hök - Boo Lindblom 4 Ö+1 5 -650 1/19
Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler Stig Karlsson - Lars Gustafsson 4 Ö+1 2 -650 1/19

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Väst giv
ingen i zon
D1098
kn1075
EDkn3
7
kn42
E83
K9652
86
K753
D9642
10
942
E6
K
874
EKDkn1053

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler Stig Karlsson - Lars Gustafsson 3NT N+4 3 520 20/0
Gert Lindesvärd - Sven Collert Anita Deckel - Kerstin Avenberg 3NT N+3 5 490 17/3
Jarl Jönsson - Ann Johansson Inga Fieber - Astrid Thörn 3NT S+3 2 490 17/3
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Mikael Hök - Boo Lindblom 3NT S+2 5 460 10/10
Mona Hellingh - Gunnel Hägg Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 3NT N+2 6 460 10/10
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson 3NT N+2 2 460 10/10
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Marita Clausen - Anne Gelardi 3NT S+2 5 460 10/10
Hans Nerell - Lars-Olof Hessle Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 3NT N+2 2 460 10/10
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Ulf Wahlberg - Inger Olsson 3NT N+1 4 430 4/16
Agneta Kraft - Gunnar Kraft Lennart Herminge - Bill Nylind 6 S-1 6 -50 1/19
Ann Löfberg - Björn Runnqvist Roland Johansson - Tord Persson 6NT N-1 10 -50 1/19

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn543
kn10742
K4
10
9
ED
E1075
EKD953
K6
963
Dkn963
762
E10872
K85
82
kn84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Hellingh - Gunnel Hägg Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 7 V-3 D 300 20/0
Hans Nerell - Lars-Olof Hessle Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 3NT V-2 2 200 18/2
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Marita Clausen - Anne Gelardi 3 N= 7 140 16/4
Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler Stig Karlsson - Lars Gustafsson 6 V-1 D 100 14/6
Gert Lindesvärd - Sven Collert Anita Deckel - Kerstin Avenberg 3 V+2 3 -150 12/8
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Ulf Wahlberg - Inger Olsson 3NT N-4 E -200 10/10
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Mikael Hök - Boo Lindblom 5 V= D -600 5/15
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson 5 V= 10 -600 5/15
Agneta Kraft - Gunnar Kraft Lennart Herminge - Bill Nylind 5 Ö= E -600 5/15
Jarl Jönsson - Ann Johansson Inga Fieber - Astrid Thörn 3NT Ö= 2 -600 5/15
Ann Löfberg - Björn Runnqvist Roland Johansson - Tord Persson 5 Ö+1 4 -620 0/20

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Öst giv
alla i zon
EK82
kn104
52
K432
D1076
985
K63
kn76
kn43
EKD
Ekn97
1095
95
7632
D1084
ED8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Löfberg - Björn Runnqvist Anita Deckel - Kerstin Avenberg 2 V-2 4 200 20/0
Stig Karlsson - Lars Gustafsson Mona Hellingh - Gunnel Hägg 1NT Ö-1 9 100 16/4
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Marita Clausen - Anne Gelardi 1NT Ö-1 2 100 16/4
Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler Ulf Wahlberg - Inger Olsson 1NT Ö-1 8 100 16/4
Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1NT Ö= 8 -90 8/12
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 1NT Ö= 4 -90 8/12
Mikael Hök - Boo Lindblom Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 1NT Ö= 4 -90 8/12
Gert Lindesvärd - Sven Collert Roland Johansson - Tord Persson 1NT Ö= 4 -90 8/12
Jarl Jönsson - Ann Johansson Hans Nerell - Lars-Olof Hessle 1NT Ö= 8 -90 8/12
Lennart Herminge - Bill Nylind Inga Fieber - Astrid Thörn 1NT Ö+1 4 -120 2/18
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Agneta Kraft - Gunnar Kraft 1NT Ö+2 8 -150 0/20

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Syd giv
ingen i zon
954
86
D8652
842
108732
ED9
3
ED65
E
K75432
K10
K1093
KDkn6
kn10
Ekn974
kn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Hök - Boo Lindblom Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 4D V-2 2 300 20/0
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Agneta Kraft - Gunnar Kraft 3 Ö+2 Kn -200 18/2
Stig Karlsson - Lars Gustafsson Mona Hellingh - Gunnel Hägg 3 Ö+3 K -230 15/5
Ann Löfberg - Björn Runnqvist Anita Deckel - Kerstin Avenberg 2 Ö+4 Kn -230 15/5
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Marita Clausen - Anne Gelardi 4 Ö+1 K -450 11/9
Lennart Herminge - Bill Nylind Inga Fieber - Astrid Thörn 4 Ö+1 K -450 11/9
Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 Ö+2 E -480 4/16
Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler Ulf Wahlberg - Inger Olsson 5 Ö+1 K -480 4/16
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 4 Ö+2 K -480 4/16
Gert Lindesvärd - Sven Collert Roland Johansson - Tord Persson 4 Ö+2 K -480 4/16
Jarl Jönsson - Ann Johansson Hans Nerell - Lars-Olof Hessle 4 Ö+2 Kn -480 4/16

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Väst giv
N-S i zon
6432
D732
Ekn9
93
ED109
864
D103
D72
K75
kn9
K87652
85
kn8
EK105
4
EKkn1064

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 4 N+2 7 680 20/0
Stig Karlsson - Lars Gustafsson Mona Hellingh - Gunnel Hägg 4 N+1 5 650 16/4
Jarl Jönsson - Ann Johansson Hans Nerell - Lars-Olof Hessle 4 S+1 3 650 16/4
Ann Löfberg - Björn Runnqvist Anita Deckel - Kerstin Avenberg 4 N+1 5 650 16/4
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Marita Clausen - Anne Gelardi 3 N+2 8 200 9/11
Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler Ulf Wahlberg - Inger Olsson 3 N+2 8 200 9/11
Lennart Herminge - Bill Nylind Inga Fieber - Astrid Thörn 3 N+2 8 200 9/11
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Agneta Kraft - Gunnar Kraft 3 N+2 7 200 9/11
Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 S= 3 130 3/17
Mikael Hök - Boo Lindblom Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 3 S+1 8 130 3/17
Gert Lindesvärd - Sven Collert Roland Johansson - Tord Persson 2 Ö-1 K 50 0/20

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Nord giv
alla i zon
K10
976
kn7
KD10982
Ekn63
E1052
1095
E5
8754
D83
EK42
73
D92
Kkn4
D863
kn64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Anita Deckel - Kerstin Avenberg 3 Ö-3 4 300 20/0
Roland Johansson - Tord Persson Lennart Herminge - Bill Nylind 1NT Ö-2 6 200 17/3
Jarl Jönsson - Ann Johansson Gert Lindesvärd - Sven Collert 3 V-2 10 200 17/3
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 2 N+1 3 110 14/6
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler 2 V-1 K 100 11/9
Ulf Wahlberg - Inger Olsson Stig Karlsson - Lars Gustafsson 3 V-1 K 100 11/9
Marita Clausen - Anne Gelardi Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 1 Ö= 3 -80 8/12
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Mona Hellingh - Gunnel Hägg 3 N-1 E -100 5/15
Mikael Hök - Boo Lindblom Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson 3 N-1 D -100 5/15
Inga Fieber - Astrid Thörn Hans Nerell - Lars-Olof Hessle 2 V= K -110 2/18
Agneta Kraft - Gunnar Kraft Ann Löfberg - Björn Runnqvist 2 V+1 K -140 0/20

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Öst giv
ingen i zon
754
Dkn984
10864
kn
Ekn3
10732
7
EK965
1082
K
D952
D10743
KD96
E65
EKkn3
82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Mona Hellingh - Gunnel Hägg 4 N= D 420 20/0
Roland Johansson - Tord Persson Lennart Herminge - Bill Nylind 2 S+2 E 170 18/2
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler 3 N= 3 140 15/5
Jarl Jönsson - Ann Johansson Gert Lindesvärd - Sven Collert 2 S+1 K 140 15/5
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 3 N-1 3 -50 10/10
Inga Fieber - Astrid Thörn Hans Nerell - Lars-Olof Hessle 3 S-1 7 -50 10/10
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Anita Deckel - Kerstin Avenberg 4 N-1 8 -50 10/10
Agneta Kraft - Gunnar Kraft Ann Löfberg - Björn Runnqvist 3D N-1 7 -100 6/14
Marita Clausen - Anne Gelardi Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 2 V+2 7 -130 3/17
Mikael Hök - Boo Lindblom Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson 2 V+2 D -130 3/17
Ulf Wahlberg - Inger Olsson Stig Karlsson - Lars Gustafsson 3 N-3 4 -150 0/20

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Syd giv
N-S i zon
EKkn6
6
10987
10642
D98
Dkn72
E3
EK73
53
EK93
kn64
Dkn98
10742
10854
KD52
5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 4 V-1 E 50 19/1
Agneta Kraft - Gunnar Kraft Ann Löfberg - Björn Runnqvist 4 V-1 E 50 19/1
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Mona Hellingh - Gunnel Hägg 3NT Ö= K -400 15/5
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Anita Deckel - Kerstin Avenberg 3NT V= 10 -400 15/5
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler 4 V= E -420 7/13
Ulf Wahlberg - Inger Olsson Stig Karlsson - Lars Gustafsson 4 V= E -420 7/13
Mikael Hök - Boo Lindblom Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson 4 V= E -420 7/13
Inga Fieber - Astrid Thörn Hans Nerell - Lars-Olof Hessle 4 V= K -420 7/13
Roland Johansson - Tord Persson Lennart Herminge - Bill Nylind 4 V= E -420 7/13
Jarl Jönsson - Ann Johansson Gert Lindesvärd - Sven Collert 4 V= E -420 7/13
Marita Clausen - Anne Gelardi Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 3NT V+1 E -430 0/20

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Väst giv
Ö-V i zon
964
kn
KD10942
1075
KDkn10
1087
8
K9862
E3
KD965
Ekn5
Ekn3
8752
E432
763
D4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ulf Wahlberg - Inger Olsson 3NT Ö+1 3 -630 15/5
Stig Karlsson - Lars Gustafsson Bengt Eklind - Monica Lindstedt 3NT Ö+1 7 -630 15/5
Hans Nerell - Lars-Olof Hessle Gert Lindesvärd - Sven Collert 3NT Ö+1 3 -630 15/5
Roland Johansson - Tord Persson Agneta Kraft - Gunnar Kraft 3NT Ö+1 3 -630 15/5
Anita Deckel - Kerstin Avenberg Inga Fieber - Astrid Thörn 3NT Ö+1 3 -630 15/5
Jarl Jönsson - Ann Johansson Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 3NT Ö+1 7 -630 15/5
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler 4 Ö+1 D -650 8/12
Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson 3NT Ö+2 3 -660 5/15
Lennart Herminge - Bill Nylind Ann Löfberg - Björn Runnqvist 3NT Ö+2 2 -660 5/15
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Mona Hellingh - Gunnel Hägg 5 Ö+1 D -680 1/19
Mikael Hök - Boo Lindblom Marita Clausen - Anne Gelardi 4 Ö+2 D -680 1/19

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Nord giv
ingen i zon
E642
E1082
7
Dkn97
kn1097
K65
Ekn63
K3
K8
Dkn974
84
10652
D53
3
KD10952
E84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson 2NT N+1 5 150 19/1
Mikael Hök - Boo Lindblom Marita Clausen - Anne Gelardi 2NT N+1 6 150 19/1
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ulf Wahlberg - Inger Olsson 3 Ö-2 K 100 15/5
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Mona Hellingh - Gunnel Hägg 3 Ö-2 E 100 15/5
Stig Karlsson - Lars Gustafsson Bengt Eklind - Monica Lindstedt 3NT S-1 Kn -50 12/8
Lennart Herminge - Bill Nylind Ann Löfberg - Björn Runnqvist 3NT N-2 8 -100 9/11
Roland Johansson - Tord Persson Agneta Kraft - Gunnar Kraft 3NT N-2 K -100 9/11
Jarl Jönsson - Ann Johansson Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 2 Ö= K -110 6/14
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler 3NT N-3 4 -150 3/17
Hans Nerell - Lars-Olof Hessle Gert Lindesvärd - Sven Collert 3NT N-3 7 -150 3/17
Anita Deckel - Kerstin Avenberg Inga Fieber - Astrid Thörn 3NT N-4 5 -200 0/20

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Öst giv
N-S i zon
Dkn1076
E
kn876
D95
98
K532
D532
742
EK43
kn106
EK4
E106
52
D9874
109
Kkn83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Hök - Boo Lindblom Marita Clausen - Anne Gelardi 1 N+1 E 110 20/0
Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson 1 Ö-2 8 100 17/3
Lennart Herminge - Bill Nylind Ann Löfberg - Björn Runnqvist 3NT Ö-2 7 100 17/3
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler 2NT Ö-1 5 50 11/9
Hans Nerell - Lars-Olof Hessle Gert Lindesvärd - Sven Collert 2NT Ö-1 10 50 11/9
Anita Deckel - Kerstin Avenberg Inga Fieber - Astrid Thörn 3NT Ö-1 4 50 11/9
Jarl Jönsson - Ann Johansson Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 1 Ö-1 10 50 11/9
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ulf Wahlberg - Inger Olsson 1 Ö= 10 -80 6/14
Stig Karlsson - Lars Gustafsson Bengt Eklind - Monica Lindstedt 1 Ö+1 7 -110 4/16
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Mona Hellingh - Gunnel Hägg 1NT Ö+1 5 -120 1/19
Roland Johansson - Tord Persson Agneta Kraft - Gunnar Kraft 1NT Ö+1 4 -120 1/19

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Syd giv
Ö-V i zon
E96
kn862
KD104
93
D5432
3
Ekn
kn8652
kn7
KD104
83
EK1074
K108
E975
97652
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Deckel - Kerstin Avenberg Lennart Herminge - Bill Nylind 3 S= Kn 140 20/0
Ulf Wahlberg - Inger Olsson Bengt Eklind - Monica Lindstedt 3 N= 8 110 18/2
Gert Lindesvärd - Sven Collert Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 4 V-1 K 100 16/4
Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler 2 V= 9 -110 12/8
Mona Hellingh - Gunnel Hägg Marita Clausen - Anne Gelardi 2 Ö+1 7 -110 12/8
Agneta Kraft - Gunnar Kraft Hans Nerell - Lars-Olof Hessle 3 Ö= 8 -110 12/8
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Stig Karlsson - Lars Gustafsson 4 Ö= E -130 6/14
Mikael Hök - Boo Lindblom Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 3 Ö+1 D -130 6/14
Inga Fieber - Astrid Thörn Ann Löfberg - Björn Runnqvist 3 Ö+1 2 -130 6/14
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 V+1 9 -140 2/18
Jarl Jönsson - Ann Johansson Roland Johansson - Tord Persson 2 Ö+3 7 -150 0/20

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Väst giv
alla i zon
D6
64
EKkn73
K632
kn854
K932
D62
D5
EK
Ekn10875
108
1097
109732
D
954
Ekn84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Stig Karlsson - Lars Gustafsson 4 Ö-1 4 100 19/1
Jarl Jönsson - Ann Johansson Roland Johansson - Tord Persson 4 Ö-1 5 100 19/1
Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler 2 Ö+1 9 -140 11/9
Mona Hellingh - Gunnel Hägg Marita Clausen - Anne Gelardi 3 Ö= 9 -140 11/9
Ulf Wahlberg - Inger Olsson Bengt Eklind - Monica Lindstedt 3 Ö= E -140 11/9
Mikael Hök - Boo Lindblom Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 2 Ö+1 4 -140 11/9
Inga Fieber - Astrid Thörn Ann Löfberg - Björn Runnqvist 3 Ö= 9 -140 11/9
Gert Lindesvärd - Sven Collert Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 3 Ö= 4 -140 11/9
Agneta Kraft - Gunnar Kraft Hans Nerell - Lars-Olof Hessle 2 Ö+2 4 -170 4/16
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 5 N-4 E -400 2/18
Anita Deckel - Kerstin Avenberg Lennart Herminge - Bill Nylind 2D Ö+1 E -870 0/20

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Nord giv
N-S i zon
109764
EK5
Kkn
D97
E3
9432
1064
EK32
Kkn5
kn87
D82
kn864
D82
D106
E9753
105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 N+1 6 140 16/4
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Stig Karlsson - Lars Gustafsson 2 N+1 4 140 16/4
Mikael Hök - Boo Lindblom Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 2 N+1 4 140 16/4
Agneta Kraft - Gunnar Kraft Hans Nerell - Lars-Olof Hessle 2 N+1 7 140 16/4
Gert Lindesvärd - Sven Collert Per Grivenfeldt - Annette Lindberg 2 N+1 6 140 16/4
Anita Deckel - Kerstin Avenberg Lennart Herminge - Bill Nylind 3 Ö-2 E 100 10/10
Inga Fieber - Astrid Thörn Ann Löfberg - Björn Runnqvist 1NT S= 2 90 8/12
Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler 1NT S-1 4 -100 4/16
Mona Hellingh - Gunnel Hägg Marita Clausen - Anne Gelardi 3 N-1 8 -100 4/16
Ulf Wahlberg - Inger Olsson Bengt Eklind - Monica Lindstedt 1NT S-1 E -100 4/16
Jarl Jönsson - Ann Johansson Roland Johansson - Tord Persson 3 N-2 2 -200 0/20

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Öst giv
Ö-V i zon
kn10
EK986
kn1076
75
ED86
kn4
D8542
E3
9743
732
E9
K1094
K52
D105
K3
Dkn862

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Karlsson - Lars Gustafsson Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 3 Ö-2 5 200 20/0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Bengt Eklind - Monica Lindstedt 2 N+1 2 140 18/2
Mona Hellingh - Gunnel Hägg Mikael Hök - Boo Lindblom 2 N= E 110 15/5
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Roland Johansson - Tord Persson 2 N= E 110 15/5
Agneta Kraft - Gunnar Kraft Inga Fieber - Astrid Thörn 2 V-1 E 100 12/8
Lennart Herminge - Bill Nylind Gert Lindesvärd - Sven Collert 1NT S= 4 90 10/10
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Ulf Wahlberg - Inger Olsson 2 N-1 E -50 7/13
Hans Nerell - Lars-Olof Hessle Ann Löfberg - Björn Runnqvist 3 N-1 E -50 7/13
Marita Clausen - Anne Gelardi Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler 2 Ö= D -110 3/17
Jarl Jönsson - Ann Johansson Anita Deckel - Kerstin Avenberg 2 Ö= D -110 3/17
Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 3 V= E -140 0/20

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Syd giv
alla i zon
K10863
1095
K9
K62
4
D87432
E10874
10
kn72
Ekn
kn
EDkn9873
ED95
K6
D6532
54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Lars-Olof Hessle Ann Löfberg - Björn Runnqvist 4D Ö-2 E 500 20/0
Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 4 V-2 3 200 18/2
Mona Hellingh - Gunnel Hägg Mikael Hök - Boo Lindblom 4 Ö-1 E 100 16/4
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Bengt Eklind - Monica Lindstedt 3 N-1 Kn -100 12/8
Agneta Kraft - Gunnar Kraft Inga Fieber - Astrid Thörn 4 S-1 10 -100 12/8
Lennart Herminge - Bill Nylind Gert Lindesvärd - Sven Collert 3 N-1 Kn -100 12/8
Jarl Jönsson - Ann Johansson Anita Deckel - Kerstin Avenberg 3 Ö= 9 -110 8/12
Marita Clausen - Anne Gelardi Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler 2 V+1 6 -140 5/15
Stig Karlsson - Lars Gustafsson Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 3 V= K -140 5/15
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Roland Johansson - Tord Persson 3D Ö= 5 -670 2/18
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Ulf Wahlberg - Inger Olsson 4D V= K -790 0/20

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.08

Väst giv
ingen i zon
K32
D1074
632
Dkn3
ED1097
kn
984
E952
8654
E862
KD
874
kn
K953
Ekn1075
K106

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Karlsson - Lars Gustafsson Kerstin Karlander - Kerstin Helleberg 3 N= 8 140 20/0
Hans Nerell - Lars-Olof Hessle Ann Löfberg - Björn Runnqvist 3D V-1 2 100 18/2
Marita Clausen - Anne Gelardi Yvonne Flodqvist - Mattias Weiler 4 V-1 7 50 15/5
Jarl Jönsson - Ann Johansson Anita Deckel - Kerstin Avenberg 4 V-1 7 50 15/5
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Bengt Eklind - Monica Lindstedt 3 N-1 5 -50 12/8
Mona Hellingh - Gunnel Hägg Mikael Hök - Boo Lindblom 4 N-2 5 -100 10/10
Lars-Erik Rudström - Agneta Aicardi-Holmström Ulf Wahlberg - Inger Olsson 2 V+1 2 -140 5/15
Agneta Kraft - Gunnar Kraft Inga Fieber - Astrid Thörn 2 V+1 6 -140 5/15
Lennart Herminge - Bill Nylind Gert Lindesvärd - Sven Collert 2 V+1 6 -140 5/15
Per Grivenfeldt - Annette Lindberg Roland Johansson - Tord Persson 3 V= 2 -140 5/15
Olle Billström - Gertrud Ahlberg-Johnson Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 4 N-3 8 -150 0/20