Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Falu BK » Sommarbridge 2010-06-22 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Falu BK

Sommarbridge 2010-06-22

Partävling, 9 bord, 17 par. Antal brickor: 24. Medel: 0.3.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Ewa Pettersson - Carina Jacobsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 6, Rolf Westin - Lars Björkman
13NT Ö-1 -50 0.0 50% 0 50.0%D104E1098EK9864 KKn532DKn3D102K8
22NT Ö+1 150 1.0 57% 1 53.5%EKn1073Kn106EKDEK K96532109DKn952
Rond 2, som NS mot par 7, Bert Olsson - Lars Thuresson
34 S-2 -100 -7.0 0% -6 35.7%D74D2Kn10875KD5 E9KKn10875E92Kn9
46 Ö= -1430 1.0 57% -5 41.0%4Kn54Kn74987652 710976E862DKn103
Rond 3, som NS mot par 8, Karin Hedlund - Thomas Örn
54 V= -130 5.0 86% 0 50.0%8727654Kn8KD92 EK654Kn9294875
64 Ö= -620 -3.0 29% -3 46.5%D73ED96Kn109832 E942K87K85276
Rond 4, som NS mot par 9, Rolf Jansson - Ann Eriksson
73NT S= 600 -1.0 43% -4 46.0%D107D5KKn10641075 EKKn32KKn10E2ED9
84 V-2 100 7.0 100% 3 52.8%3EKDKn943Kn4432 109875872D5D109
Rond 5, som ÖV mot par 10, Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson
94 N-3 150 5.0 86% 8 56.4%DKn97543D10K985 E106D7543Kn9Kn63
107 S-1 100 7.0 100% 15 60.8%872D7686310742 D109K10953KDKn63
Rond 6, som NS mot par 11, Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt
113 V= -140 -7.0 0% 8 55.3%KnE1095K9852Kn98 D763ED3E76432
124 V+1 -450 -5.0 14% 3 51.8%21072KDKn865D72 K953Kn865431073
Rond 7, Frirond
13  - -0.8 44% 2.2 51.2%KDK9852K103D93 Kn42ED3ED98565
14  - -0.8 44% 1.4 50.7%E105410510965932 6432EKD43KD105
Rond 8, som NS mot par 1, Lennart Östman - Jesper Rundin
154 S-1 -100 -4.0 21% -2.6 48.7%E64Kn963KDK964 Kn109753EKKn62DKn
163D Ö+1 -930 -7.0 0% -9.6 45.7%5436Kn1073E10874 ED102D974D8526
Rond 9, som NS mot par 2, Erdem Imre - Hans-Erik Hedström
174 N+3 510 -6.0 7% -15.6 43.4%E2EKD2ED73K94 K398653KKn2E53
184 S-2 -200 -2.0 36% -17.6 43.0%32D1063Kn75E876 ED654K86KKn1043
Rond 10, som NS mot par 3, Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson
193NT Ö-1 100 1.0 57% -16.6 43.7%K106D876D54E106 Kn531052Kn93D975
206 Ö= -1430 -4.0 21% -20.6 42.6%54D242KD107652 1097964Kn53EKn98
Rond 11, som NS mot par 4, Mats Hamp - Christina Svensson
212NT Ö-3 150 2.0 64% -18.6 43.6%KD83Kn96854D109 1097E873KDKn3E8
221NT V= -90 -7.0 0% -25.6 41.6%1062E943E4E1063 K753105DKn8KKn82
Rond 12, som ÖV mot par 5, Agneta Blomqvist - Dan Nordberg
231 S+1 -110 4.0 79% -21.6 43.3%KnD975E6543D53 10953E10D82K876
244 N-2 100 3.0 71% -18.6 44.4%D8743Kn97ED743 109ED1054D631085

Bricka 1

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Nord giv
ingen i zon
E987
4
7543
kn1097
Kkn532
Dkn3
D102
K8
D104
E1098
EK98
64
6
K7652
kn6
ED532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Mats Hamp - Christina Svensson 4D Ö-2 6 300 7.0/-7.0
Bert Olsson - Lars Thuresson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 Ö-4 6 200 5.0/-5.0
Rolf Westin - Lars Björkman Ewa Pettersson - Carina Jacobsson 3NT Ö-1 3 50 0.0/0.0
Rolf Jansson - Ann Eriksson Elisabeth Helsing - Frank Lundh 3NT Ö-1 2 50 0.0/0.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Karin Hedlund - Thomas Örn 4 V-1 4 50 0.0/0.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 4 V-1 4 50 0.0/0.0
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 4 V= Kn -420 -6.0/6.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Lennart Östman - Jesper Rundin 4 V= 4 -420 -6.0/6.0
Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt     - -/0.2

Bricka 2

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Öst giv
N-S i zon
54
E97
kn65432
76
K96
532
109
Dkn952
Ekn1073
kn106
EKD
EK
D82
KD84
87
10843

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Lindstål - Bo Eriksson Karin Hedlund - Thomas Örn 6NT Ö-3 K 150 7.0/-7.0
Rolf Jansson - Ann Eriksson Elisabeth Helsing - Frank Lundh 4 Ö-1 8 50 3.0/-3.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 4 Ö-1 K 50 3.0/-3.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Mats Hamp - Christina Svensson 4 Ö-1 10 50 3.0/-3.0
Rolf Westin - Lars Björkman Ewa Pettersson - Carina Jacobsson 2NT Ö+1 K -150 -1.0/1.0
Bert Olsson - Lars Thuresson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT Ö= K -400 -4.0/4.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Lennart Östman - Jesper Rundin 3NT Ö= 8 -400 -4.0/4.0
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 4 Ö+3 8 -510 -7.0/7.0
Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt     - -/0.2

Bricka 3

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Syd giv
Ö-V i zon
D74
D2
kn10875
KD5
K653
94
63
E10763
kn1082
E63
KD4
842
E9
Kkn10875
E92
kn9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Elisabeth Helsing - Frank Lundh 4 S= 3 420 6.0/-6.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 4 S= K 420 6.0/-6.0
Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt Rolf Westin - Lars Björkman 2 N+2 9 170 2.0/-2.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 S+1 3 170 2.0/-2.0
Karin Hedlund - Thomas Örn Mats Hamp - Christina Svensson 3 S-1 6 -50 -3.0/3.0
Rolf Jansson - Ann Eriksson Sven Lindstål - Bo Eriksson 4 S-1 6 -50 -3.0/3.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 4 S-1 6 -50 -3.0/3.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Bert Olsson - Lars Thuresson 4 S-2 6 -100 -7.0/7.0
Lennart Östman - Jesper Rundin     - 2.0/-

Bricka 4

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Väst giv
alla i zon
4
kn54
kn74
987652
E863
EKD
KD953
K
KDkn10952
832
10
E4
7
10976
E862
Dkn103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 5 Ö+1 D -680 7.0/-7.0
Rolf Jansson - Ann Eriksson Sven Lindstål - Bo Eriksson 6 Ö= E -1430 1.0/-1.0
Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt Rolf Westin - Lars Björkman 6 Ö= D -1430 1.0/-1.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 6 Ö= E -1430 1.0/-1.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Bert Olsson - Lars Thuresson 6 Ö= E -1430 1.0/-1.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 6 Ö= 7 -1430 1.0/-1.0
Karin Hedlund - Thomas Örn Mats Hamp - Christina Svensson 6 Ö+1 2 -1460 -6.0/6.0
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Elisabeth Helsing - Frank Lundh 6 Ö+1 7 -1460 -6.0/6.0
Lennart Östman - Jesper Rundin     - 2.0/-

Bricka 5

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Nord giv
N-S i zon
872
7654
kn8
KD92
kn103
D8
ED102
Ekn103
D9
EK103
K7653
64
EK654
kn92
94
875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Westin - Lars Björkman Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen 6NTD Ö-1 E 100 7.0/-7.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Karin Hedlund - Thomas Örn 4 V= 7 -130 5.0/-5.0
Erdem Imre - Hans-Erik Hedström Lennart Östman - Jesper Rundin 2NT V+3 8 -210 3.0/-3.0
Mats Hamp - Christina Svensson Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall 5 Ö= E -400 1.0/-1.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT V+1 8 -430 -2.0/2.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt 3NT V+1 D -430 -2.0/2.0
Rolf Jansson - Ann Eriksson Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 3NT V+2 2 -460 -6.0/6.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 3NT Ö+2 K -460 -6.0/6.0
Bert Olsson - Lars Thuresson     - -/0.6

Bricka 6

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Öst giv
Ö-V i zon
D73
E
D96
kn109832
Kkn10865
D9
kn104
D4

kn1065432
E73
EK5
E942
K87
K852
76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erdem Imre - Hans-Erik Hedström Lennart Östman - Jesper Rundin 5D Ö-2 7 500 7.0/-7.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 Ö-1 7 100 4.0/-4.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 4 Ö-1 7 100 4.0/-4.0
Rolf Westin - Lars Björkman Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen 3 Ö= 7 -140 1.0/-1.0
Mats Hamp - Christina Svensson Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall 4 Ö= 7 -620 -3.0/3.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Karin Hedlund - Thomas Örn 4 Ö= 7 -620 -3.0/3.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt 4 Ö= 7 -620 -3.0/3.0
Rolf Jansson - Ann Eriksson Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 4 Ö+2 Kn -680 -7.0/7.0
Bert Olsson - Lars Thuresson     - -/0.6

Bricka 7

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Syd giv
alla i zon
D107
D5
Kkn1064
1075
95
E432
8
kn86432
864
9876
D9753
K
EKkn32
Kkn10
E2
ED9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Lindstål - Bo Eriksson Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt 4 S+2 8 680 6.0/-6.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 4 S+2 8 680 6.0/-6.0
Lennart Östman - Jesper Rundin Karin Hedlund - Thomas Örn 3NT S+2 2 660 3.0/-3.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 4 S= 8 620 1.0/-1.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Rolf Jansson - Ann Eriksson 3NT S= 4 600 -1.0/1.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Mats Hamp - Christina Svensson 6 S-1 E -100 -3.0/3.0
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Rolf Westin - Lars Björkman 4 Ö+3 8 -190 -5.0/5.0
Bert Olsson - Lars Thuresson Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen 4 S-3 8 -300 -7.0/7.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh     - -0.4/-

Bricka 8

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Väst giv
ingen i zon
3
EKDkn943
kn4
432
EKDkn6

10986
Kkn75
42
1065
EK732
E86
109875
872
D5
D109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Rolf Jansson - Ann Eriksson 4 V-2 E 100 7.0/-7.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Mats Hamp - Christina Svensson 4 N-2 E -100 5.0/-5.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt 3 V= E -140 3.0/-3.0
Lennart Östman - Jesper Rundin Karin Hedlund - Thomas Örn 4 N-3 E -150 1.0/-1.0
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Rolf Westin - Lars Björkman 4 Ö+3 8 -190 -1.0/1.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 5 Ö= 8 -400 -3.0/3.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 4 V= E -420 -5.0/5.0
Bert Olsson - Lars Thuresson Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen 6 V= E -980 -7.0/7.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh     - -0.4/-

Bricka 9

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Nord giv
Ö-V i zon

kn10862
8652
E1074
E106
D7543
kn9
kn63
Dkn97543

D10
K985
K82
EK9
EK743
D2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 5D Ö-2 E 500 7.0/-7.0
Erdem Imre - Hans-Erik Hedström Rolf Jansson - Ann Eriksson 3D Ö-1 E 200 4.0/-4.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Karin Hedlund - Thomas Örn 3D Ö-1 E 200 4.0/-4.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Rolf Westin - Lars Björkman 4 N-1 D -50 1.0/-1.0
Mats Hamp - Christina Svensson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 N-2 D -100 -1.0/1.0
Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt Bert Olsson - Lars Thuresson 3 V= E -140 -3.0/3.0
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Ewa Pettersson - Carina Jacobsson 4 N-3 D -150 -5.0/5.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Lennart Östman - Jesper Rundin 4D N-3 D -500 -7.0/7.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson     - 0.6/-

Bricka 10

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Öst giv
alla i zon
kn6
E82
EK9754
95
D109
K10953

KDkn63
872
D76
863
10742
EK543
kn4
Dkn102
E8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erdem Imre - Hans-Erik Hedström Rolf Jansson - Ann Eriksson 4 S+3 K 710 7.0/-7.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 3NT N+1 6 630 5.0/-5.0
Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt Bert Olsson - Lars Thuresson 5 N+1 D 620 1.0/-1.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Lennart Östman - Jesper Rundin 5 S+1 K 620 1.0/-1.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Karin Hedlund - Thomas Örn 5 N+1 7 620 1.0/-1.0
Mats Hamp - Christina Svensson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 5 N= D 600 -3.0/3.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Rolf Westin - Lars Björkman 4 N+2 6 170 -5.0/5.0
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Ewa Pettersson - Carina Jacobsson 7 S-1 K -100 -7.0/7.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson     - 0.6/-

Bricka 11

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Syd giv
ingen i zon
kn
E1095
K9852
kn98
K954
D76
1074
D105
E10832
Kkn842
kn6
K
D76
3
ED3
E76432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erdem Imre - Hans-Erik Hedström Elisabeth Helsing - Frank Lundh 4D Ö-2 E 300 7.0/-7.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 4 S= 4 130 2.0/-2.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Rolf Westin - Lars Björkman 3 N+1 4 130 2.0/-2.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Lennart Östman - Jesper Rundin 4 S= 4 130 2.0/-2.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Rolf Jansson - Ann Eriksson 2 S+2 7 130 2.0/-2.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Bert Olsson - Lars Thuresson 5 S-1 4 -50 -3.0/3.0
Agneta Blomqvist - Dan Nordberg Mats Hamp - Christina Svensson 5 N-2 E -100 -5.0/5.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt 3 V= Kn -140 -7.0/7.0
Karin Hedlund - Thomas Örn     - -/-4.1

Bricka 12

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Väst giv
N-S i zon
2
1072
KDkn865
D72
Dkn864
EKD

Kkn1064
E107
9
E942
E9853
K953
kn86543
1073

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 6 V-1 K 50 6.0/-6.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Rolf Westin - Lars Björkman 6 V-1 K 50 6.0/-6.0
Erdem Imre - Hans-Erik Hedström Elisabeth Helsing - Frank Lundh 4 V= Kn -420 0.0/0.0
Agneta Blomqvist - Dan Nordberg Mats Hamp - Christina Svensson 5 Ö+1 6 -420 0.0/0.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Bert Olsson - Lars Thuresson 5 Ö+1 5 -420 0.0/0.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Rolf Jansson - Ann Eriksson 5 V+1 K -420 0.0/0.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt 4 V+1 K -450 -5.0/5.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Lennart Östman - Jesper Rundin 6 Ö= 10 -920 -7.0/7.0
Karin Hedlund - Thomas Örn     - -/-4.1

Bricka 13

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Nord giv
alla i zon
KD
K9852
K103
D93
E93
kn107
kn762
1042
108765
64
4
EKkn87
kn42
ED3
ED985
65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Östman - Jesper Rundin Rolf Jansson - Ann Eriksson 4 N+1 K 650 5.0/-5.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Karin Hedlund - Thomas Örn 4 N+1 7 650 5.0/-5.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 4 N+1 E 650 5.0/-5.0
Rolf Westin - Lars Björkman Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 4 N= E 620 1.0/-1.0
Mats Hamp - Christina Svensson Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt 3NT N= E 600 -1.0/1.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 N+2 4 200 -3.0/3.0
Bert Olsson - Lars Thuresson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3 S= E 110 -5.0/5.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 5 N-1 K -100 -7.0/7.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson     - -0.8/-

Bricka 14

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Öst giv
ingen i zon
E1054
105
10965
932
Kkn96
K97
872
876
D8732
EDkn8
kn
Ekn4

6432
EKD43
KD105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Östman - Jesper Rundin Rolf Jansson - Ann Eriksson 4D Ö-1 E 100 7.0/-7.0
Bert Olsson - Lars Thuresson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 Ö-1 E 50 4.0/-4.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Karin Hedlund - Thomas Örn 4 Ö-1 E 50 4.0/-4.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 4 S-2 6 -100 1.0/-1.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 3 Ö= K -140 -2.0/2.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 Ö= E -140 -2.0/2.0
Mats Hamp - Christina Svensson Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt 5D S-2 K -300 -5.0/5.0
Rolf Westin - Lars Björkman Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 3D Ö= E -530 -7.0/7.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson     - -0.8/-

Bricka 15

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Syd giv
N-S i zon
E64
kn963
KD
K964
K82
D5
109874
875
D
108742
E53
E1032
kn109753
EK
kn62
Dkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Rolf Jansson - Ann Eriksson 4 S+1 D 650 7.0/-7.0
Bert Olsson - Lars Thuresson Rolf Westin - Lars Björkman 4 S= 10 620 2.0/-2.0
Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen 4 S= D 620 2.0/-2.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 S= 10 620 2.0/-2.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Mats Hamp - Christina Svensson 4 S= D 620 2.0/-2.0
Erdem Imre - Hans-Erik Hedström Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 4 S-1 8 -100 -4.0/4.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Lennart Östman - Jesper Rundin 4 S-1 D -100 -4.0/4.0
Karin Hedlund - Thomas Örn Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 N-2 D -200 -7.0/7.0
Agneta Blomqvist - Dan Nordberg     - 0.1/-

Bricka 16

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Väst giv
Ö-V i zon
543
6
kn1073
E10874
K986
K102
E96
Kkn9
kn7
Ekn853
K4
D532
ED102
D974
D852
6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erdem Imre - Hans-Erik Hedström Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 3 Ö= 2 -140 6.0/-6.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Mats Hamp - Christina Svensson 3 Ö= 6 -140 6.0/-6.0
Bert Olsson - Lars Thuresson Rolf Westin - Lars Björkman 3 Ö+1 E -170 1.0/-1.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 Ö+1 9 -170 1.0/-1.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Rolf Jansson - Ann Eriksson 3 Ö+1 E -170 1.0/-1.0
Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen 4 Ö= 9 -620 -3.0/3.0
Karin Hedlund - Thomas Örn Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 Ö+1 9 -650 -5.0/5.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Lennart Östman - Jesper Rundin 3D Ö+1 E -930 -7.0/7.0
Agneta Blomqvist - Dan Nordberg     - 0.1/-

Bricka 17

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Nord giv
ingen i zon
E2
EKD2
ED73
K94
10865
7
1064
D10762
Dkn974
kn104
985
kn8
K3
98653
Kkn2
E53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt 6NT N+1 D 1020 4.0/-4.0
Rolf Westin - Lars Björkman Lennart Östman - Jesper Rundin 6NT N+1 D 1020 4.0/-4.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Rolf Jansson - Ann Eriksson 6NT N+1 Kn 1020 4.0/-4.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 6NT N+1 D 1020 4.0/-4.0
Mats Hamp - Christina Svensson Sven Lindstål - Bo Eriksson 6 S+1 2 1010 -2.0/2.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 6 N+1 D 1010 -2.0/2.0
Karin Hedlund - Thomas Örn Bert Olsson - Lars Thuresson 4 N+3 D 510 -6.0/6.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 4 N+3 Kn 510 -6.0/6.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen     - 1.2/-

Bricka 18

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Öst giv
N-S i zon
32
D1063
kn75
E876
Kkn
K875
ED94
D95
109874
Ekn92
1032
2
ED65
4
K86
Kkn1043

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Hamp - Christina Svensson Sven Lindstål - Bo Eriksson 3 S= K 110 7.0/-7.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Rolf Jansson - Ann Eriksson 3 Ö-2 4 100 4.0/-4.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Agneta Blomqvist - Dan Nordberg 3 Ö-2 4 100 4.0/-4.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt 2 Ö= 3 -110 1.0/-1.0
Karin Hedlund - Thomas Örn Bert Olsson - Lars Thuresson 3D S-1 5 -200 -2.0/2.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 4 S-2 E -200 -2.0/2.0
Rolf Westin - Lars Björkman Lennart Östman - Jesper Rundin 1NT N-4 10 -400 -5.0/5.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 4D S-2 K -500 -7.0/7.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen     - 1.2/-

Bricka 19

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Syd giv
Ö-V i zon
K106
D876
D54
E106
E94
Ekn943
K107
82
D872
K
E862
Kkn43
kn53
1052
kn93
D975

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Jansson - Ann Eriksson Karin Hedlund - Thomas Örn 4 Ö-2 9 200 7.0/-7.0
Agneta Blomqvist - Dan Nordberg Sven Lindstål - Bo Eriksson 3NT Ö-1 7 100 1.0/-1.0
Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall 3NT V-1 6 100 1.0/-1.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 3NT Ö-1 2 100 1.0/-1.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT Ö-1 5 100 1.0/-1.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Lennart Östman - Jesper Rundin 3NT Ö-1 7 100 1.0/-1.0
Bert Olsson - Lars Thuresson Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 3NT V= 6 -600 -5.0/5.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Rolf Westin - Lars Björkman 3NT V+1 4 -630 -7.0/7.0
Mats Hamp - Christina Svensson     - -0.2/-

Bricka 20

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Väst giv
alla i zon
54
D2
42
KD107652
Dkn8632
Kkn10
E96
3
EK
E8753
KD1087
4
1097
964
kn53
Ekn98

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Rolf Westin - Lars Björkman 6 Ö-1 E 100 7.0/-7.0
Rolf Jansson - Ann Eriksson Karin Hedlund - Thomas Örn 3 Ö= E -140 5.0/-5.0
Bert Olsson - Lars Thuresson Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 4 V+2 K -680 3.0/-3.0
Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall 5 V+2 K -710 1.0/-1.0
Agneta Blomqvist - Dan Nordberg Sven Lindstål - Bo Eriksson 6 Ö= E -1430 -4.0/4.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 6 V= K -1430 -4.0/4.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 6 Ö= E -1430 -4.0/4.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Lennart Östman - Jesper Rundin 6 V= K -1430 -4.0/4.0
Mats Hamp - Christina Svensson     - -0.2/-

Bricka 21

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Nord giv
N-S i zon
KD83
kn96
854
D109
E4
102
E10762
kn753
kn652
KD54
9
K642
1097
E873
KDkn3
E8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Lindstål - Bo Eriksson Rolf Westin - Lars Björkman 3NT S= 6 600 7.0/-7.0
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Rolf Jansson - Ann Eriksson 2NT S+2 2 180 5.0/-5.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt 1NT S+2 2 150 2.0/-2.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Mats Hamp - Christina Svensson 2NT Ö-3 3 150 2.0/-2.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 2NT S= 6 120 -1.0/1.0
Agneta Blomqvist - Dan Nordberg Lennart Östman - Jesper Rundin 2D V-1 K 100 -3.0/3.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Bert Olsson - Lars Thuresson 2 Ö= D -90 -5.0/5.0
Karin Hedlund - Thomas Örn Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 S-3 5 -300 -7.0/7.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall     - -/0.5

Bricka 22

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Öst giv
Ö-V i zon
1062
E943
E4
E1063
94
Kkn86
10762
D95
EDkn8
D72
K953
74
K753
105
Dkn8
Kkn82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Blomqvist - Dan Nordberg Lennart Östman - Jesper Rundin 3 Ö-2 10 200 4.0/-4.0
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Rolf Jansson - Ann Eriksson 1NT V-2 6 200 4.0/-4.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt 1NT V-2 6 200 4.0/-4.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Rolf Westin - Lars Björkman 1NT V-2 3 200 4.0/-4.0
Karin Hedlund - Thomas Örn Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 2 Ö-1 7 100 -2.0/2.0
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Bert Olsson - Lars Thuresson 2 Ö-1 2 100 -2.0/2.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 2 S-1 9 -50 -5.0/5.0
Ewa Pettersson - Carina Jacobsson Mats Hamp - Christina Svensson 1NT V= 3 -90 -7.0/7.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall     - -/0.5

Bricka 23

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Syd giv
alla i zon
874
432
K109
kn942
10953
E10
D82
K876
kn
D975
E6543
D53
EKD62
Kkn86
kn7
E10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Karin Hedlund - Thomas Örn 2 S+2 8 170 7.0/-7.0
Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 1 S+2 E 140 3.0/-3.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Lennart Östman - Jesper Rundin 2 S+1 9 140 3.0/-3.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 1 S+2 E 140 3.0/-3.0
Agneta Blomqvist - Dan Nordberg Ewa Pettersson - Carina Jacobsson 1 S+1 E 110 -4.0/4.0
Rolf Westin - Lars Björkman Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 1 S+1 E 110 -4.0/4.0
Rolf Jansson - Ann Eriksson Mats Hamp - Christina Svensson 1 S+1 E 110 -4.0/4.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Bert Olsson - Lars Thuresson 1 S+1 E 110 -4.0/4.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson     - -/2.3

Bricka 24

Falu BK, Sverige 2010.06.22

Väst giv
ingen i zon
E52
kn9762
EK4
kn6
109
ED1054
D63
1085
D8743

kn97
ED743
Kkn6
K83
10852
K92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Helsing - Frank Lundh Karin Hedlund - Thomas Örn 1NT S+2 10 150 7.0/-7.0
Jon Scheutz - Håkan Gabrielsen Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 N= 3 140 5.0/-5.0
Sven Lindstål - Bo Eriksson Bert Olsson - Lars Thuresson 2NT N= 4 120 3.0/-3.0
Rolf Jansson - Ann Eriksson Mats Hamp - Christina Svensson 1NT S= 4 90 1.0/-1.0
Agneta Blomqvist - Dan Nordberg Ewa Pettersson - Carina Jacobsson 4 N-2 3 -100 -3.0/3.0
Rolf Westin - Lars Björkman Erdem Imre - Hans-Erik Hedström 4D N-1 Kn -100 -3.0/3.0
Ruth Löfstedt - Börje Löfstedt Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 3 N-2 9 -100 -3.0/3.0
Gudrun Samuelsson - Rogert Deiwall Lennart Östman - Jesper Rundin 4D N-3 3 -500 -7.0/7.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson     - -/2.3