Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Sommarserien #27 2009-08-13 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien #27 2009-08-13

Partävling, 25 bord, 50 par. Antal brickor: 26. Medel: 624.0.

Privatprotokoll för Lars Andersson - Ulf Lundgren

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 17, Mart Altmäe - Margareta Thunberg
14 V-3 -150 0 0% 0 0.0%D973D97EKK752 Kn1086E5DKn87542
24 S+1 -650 18 38% 18 19.0%DKn3K75109810876 7D10976432KKn92
Rond 2, som NS mot par 21, Lars-OA Hedlund - Peter Ölund
33 N+1 170 41 85% 59 41.0%KKn7KD832981074 E52Kn106K75EKn95
44 S= 620 27 56% 86 44.8%754Kn10KD9E10752 KDKn32K5EKD863
Rond 3, som ÖV mot par 25, Kenneth Hedström - Ulla Petterson
52NT N+1 -150 38 79% 124 51.6%Kn64873D86Kn864 8732EKD5953K7
62 N+1 -140 24 50% 148 51.3%E10K93Kn654K1096 Kn8532EK738742
Rond 4, som NS mot par 14, Anders Palmgren - Olle Wademark
72D N+2 580 46 96% 194 57.7%KKn102ED910EK752 871085Kn964DKn103
82 S-2 -100 30 63% 224 58.4%DD829532E10962 KKn6532963KKnKn7
Rond 5, som NS mot par 20, Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn
95 Ö-2 200 6 13% 230 53.3%D6E7853KKn9865 EK1098510104E1032
104 S= 620 12 25% 242 50.5%Kn982DKn742E649 DEK863K2ED765
Rond 6, som NS mot par 24, Sten Lindbäck - Hans Hultqvist
113NT S+4 520 26 54% 268 50.8%DKn10532KDKn87E9 EK6E4E6KKn10865
124 N+2 680 18 38% 286 49.8%EKD974EK64754 Kn859543KD9EDKn
Rond 7, som ÖV mot par 18, Lennart Herminge - Rolf Norlin
132 N-1 100 21 44% 307 49.3%D103E982752632 985105EKKn9E974
144 V+2 480 38 79% 345 51.4%E1063KKn108E9ED3 DKn5429210K10752
Rond 8, som ÖV mot par 15, Karl Persson - Lars Ekenlöv
156D N-3 800 48 100% 393 54.7%Kn10DKn853EKn8574 D873EK1097K10Kn6
164 V+1 650 23 48% 416 54.2%DKn753EK321042E EK62D54Kn9KKn75
Rond 9, som ÖV mot par 23, Barbro Bratt - Åke Bratt
173 S= -140 30 63% 446 54.8%K6DKn95E1087362 Kn94E863Kn95DKn9
183 V= 110 39 81% 485 56.2%DKn643K764DKn63 2Kn1053KDKn942E2
Rond 10, som NS mot par 22, Andreas Enblom - Tomas Ekholm
193NT V-2 200 37 77% 522 57.3%1097754E9410876 KDKn63K981085Kn4
203 Ö+1 -170 39 81% 561 58.5%KKn1094KKn98D1095 63853K52E8732
Rond 11, som ÖV mot par 19, Sven Mårtensson - Ewa Eriksson
212 N= -110 38 79% 599 59.5%8764K1097D9342 ED5232Kn652D85
222 Ö+1 110 27 56% 626 59.3%EK6K964D65KD9 1087108KKn987254
Rond 12, som NS mot par 16, Tore Stormo - Stefan Josefsson
233 S-1 -100 30 63% 656 59.5%E93Kn54Kn973E43 752E108KD86K86
243NT V+1 -430 25 52% 681 59.2%8749KKn64109643 KKn103765397K52
Rond 13, som NS mot par 13, Mona Iwarson - Paul Iwarson
253 V-1 100 32 67% 713 59.5%85963E52ED954 EK610874Kn86K72
264 Ö-1 100 30 63% 743 59.6%1074953EK1065E10 653869KKn97632

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Nord giv
ingen i zon
E52
K62
963
ED94
kn1086
E5
Dkn87542
D973
D97
EK
K752
K4
kn10843
10
kn10863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Lars Andersson - Ulf Lundgren 4 V-3 3 150 48/0
Tommy Storm - Carmen Tuason Göran Hammarström - Mikael Arnberg 3 S= 5 140 46/2
Jan Alpe - Christina Torsslow Åke Sjöberg - Max Ödlund 5D Ö-1 Kn 100 44/4
Jonas Mann - Per-David Nordlander Karola Högberg - Lars Lilja 4 V-1 9 50 41/7
Elena Ström - Lilly Sturesson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 5 V-1 2 50 41/7
Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund Lars Manneteg - Anders Blomé 3 S-1 5 -50 38/10
Olle Sellin - Roland Rosenqvist Mikael Lindblom - Mari Lindblom 3 V+1 3 -130 35/13
Barbro Bratt - Åke Bratt Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 3 V+1 2 -130 35/13
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Solveig Washer - Göte Bruzelius 3 V= 2 -140 32/16
Magnus Ekman - Peter Carlsson Per Börgesson - Rolf Kipowski 2 V+3 2 -150 25/23
Rolf Mattsson - Anders Söderstedt Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 V+1 E -150 25/23
Anders Palmgren - Olle Wademark Per Clarin - Samuel Rydh 4 V+1 2 -150 25/23
Karl Persson - Lars Ekenlöv Lennart Herminge - Rolf Norlin 3 V+2 E -150 25/23
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Tore Stormo - Stefan Josefsson 3 V+2 2 -150 25/23
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn 3 V+2 9 -150 25/23
Stefan Odevall - Hans Carlén Per Lundquist - Hans Vestergren 2 Ö+3 10 -200 17/31
Lennart Eriksson - Jan Larsson Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 3 V+2 2 -200 17/31
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 5 V= E -400 13/35
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 5 V= E -400 13/35
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Margaretha Norbäck - Tora Philip 4 V= 2 -420 7/41
Jonas Hägg - Johan Karlsson Bo Andersson - Bo Haglund 4 Ö= 10 -420 7/41
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4 V= 2 -420 7/41
Lars Almberg - Elisabeth Forsell Henning Tingvall - Kjell Lornby 5 V+1 6 -420 7/41
Mona Iwarson - Paul Iwarson Sven Rudberg - Claes Andreasson 4 V+1 2 -450 1/47
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Jan Andersson - Per Hallberg 4 V+1 6 -450 1/47

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Öst giv
N-S i zon
E1064
Ekn432
5
ED4
7
D109
76432
Kkn92
Dkn3
K75
1098
10876
K9852
86
EKDkn
53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson Sven Rudberg - Claes Andreasson 6 S= 2 1430 48/0
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Tore Stormo - Stefan Josefsson 4D S+1 2 990 46/2
Olle Sellin - Roland Rosenqvist Mikael Lindblom - Mari Lindblom 5 S= 2 650 30/18
Rolf Mattsson - Anders Söderstedt Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 S+1 7 650 30/18
Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund Lars Manneteg - Anders Blomé 4 S+1 9 650 30/18
Jonas Mann - Per-David Nordlander Karola Högberg - Lars Lilja 4 S+1 7 650 30/18
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Lars Andersson - Ulf Lundgren 4 S+1 Kn 650 30/18
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 S+1 7 650 30/18
Barbro Bratt - Åke Bratt Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 4 S+1 6 650 30/18
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn 4 S+1 7 650 30/18
Stefan Odevall - Hans Carlén Per Lundquist - Hans Vestergren 4 S+1 7 650 30/18
Elena Ström - Lilly Sturesson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 5 S= 5 650 30/18
Jonas Hägg - Johan Karlsson Bo Andersson - Bo Haglund 4 S+1 3 650 30/18
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Jan Andersson - Per Hallberg 4 S+1 2 650 30/18
Lars Almberg - Elisabeth Forsell Henning Tingvall - Kjell Lornby 4 S+1 2 650 30/18
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Solveig Washer - Göte Bruzelius 4 S+1 7 650 30/18
Jan Alpe - Christina Torsslow Åke Sjöberg - Max Ödlund 4 S+1 2 650 30/18
Tommy Storm - Carmen Tuason Göran Hammarström - Mikael Arnberg 4 S= 5 620 14/34
Magnus Ekman - Peter Carlsson Per Börgesson - Rolf Kipowski 6 S-1 4 -100 6/42
Anders Palmgren - Olle Wademark Per Clarin - Samuel Rydh 6 N-1 7 -100 6/42
Karl Persson - Lars Ekenlöv Lennart Herminge - Rolf Norlin 6 S-1 7 -100 6/42
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 6 S-1 2 -100 6/42
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Margaretha Norbäck - Tora Philip 6 S-1 7 -100 6/42
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 6 S-1 2 -100 6/42
Lennart Eriksson - Jan Larsson Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 6 S-1 9 -100 6/42

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn7
KD832
98
1074
D10643
E
E642
K62
98
9754
Dkn103
D83
E52
kn106
K75
Ekn95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Börgesson - Rolf Kipowski Karola Högberg - Lars Lilja 1NT N+3 9 180 47/1
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 1NT N+3 9 180 47/1
Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 2 N+2 9 170 41/7
Karl Persson - Lars Ekenlöv Lars Manneteg - Anders Blomé 2 N+2 9 170 41/7
Lars Andersson - Ulf Lundgren Lars-OA Hedlund - Peter Ölund 3 N+1 9 170 41/7
Jan Andersson - Per Hallberg Kristin Nedlich - Bengt Pettersson 3 N+1 9 170 41/7
Per Clarin - Samuel Rydh Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2NT S+1 2 150 32/16
Tore Stormo - Stefan Josefsson Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 1NT N+2 D 150 32/16
Lennart Herminge - Rolf Norlin Anders Palmgren - Olle Wademark 2NT N+1 4 150 32/16
Solveig Washer - Göte Bruzelius Lars Almberg - Elisabeth Forsell 1NT S+2 4 150 32/16
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 1NT S+2 4 150 32/16
Sven Rudberg - Claes Andreasson Mikael Lindblom - Mari Lindblom 3 N= 9 140 24/24
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn 2 N+1 9 140 24/24
Jonas Hägg - Johan Karlsson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 N= 9 140 24/24
Åke Sjöberg - Max Ödlund Bo Andersson - Bo Haglund 1NT N+1 D 120 20/28
Margaretha Norbäck - Tora Philip Elena Ström - Lilly Sturesson 2 N= 9 110 18/30
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Jan Alpe - Christina Torsslow 1 V-1 4 100 16/32
Mona Iwarson - Paul Iwarson Magnus Ekman - Peter Carlsson 3 N-1 9 -50 13/35
Henning Tingvall - Kjell Lornby Per Lundquist - Hans Vestergren 3NT N-1 D -50 13/35
Stefan Odevall - Hans Carlén Lennart Eriksson - Jan Larsson 1 V= 2 -80 10/38
Jonas Mann - Per-David Nordlander Olle Sellin - Roland Rosenqvist 2 V= K -90 8/40
Barbro Bratt - Åke Bratt Mart Altmäe - Margareta Thunberg 2 N-2 D -100 5/43
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3 N-2 D -100 5/43
Tommy Storm - Carmen Tuason Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 3 V= 4 -110 1/47
Jenny Rudenstål - Jessica Larsson Göran Hammarström - Mikael Arnberg 3 V= 9 -110 1/47

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Väst giv
alla i zon
754
kn10
KD9
E10752
E1086
E943
542
kn9
9
D8762
kn108763
4
KDkn32
K5
E
KD863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Odevall - Hans Carlén Lennart Eriksson - Jan Larsson 4D S+1 Kn 990 48/0
Per Börgesson - Rolf Kipowski Karola Högberg - Lars Lilja 4 S+1 Kn 650 42/6
Solveig Washer - Göte Bruzelius Lars Almberg - Elisabeth Forsell 4 S+1 Kn 650 42/6
Åke Sjöberg - Max Ödlund Bo Andersson - Bo Haglund 5 S= 6 650 42/6
Jonas Hägg - Johan Karlsson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 N+1 4 650 42/6
Jenny Rudenstål - Jessica Larsson Göran Hammarström - Mikael Arnberg 4 S+1 2 650 42/6
Per Clarin - Samuel Rydh Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 5 N+1 Kn 620 27/21
Sven Rudberg - Claes Andreasson Mikael Lindblom - Mari Lindblom 4 S= Kn 620 27/21
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn 4 N= 7 620 27/21
Barbro Bratt - Åke Bratt Mart Altmäe - Margareta Thunberg 4 S= 3 620 27/21
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 S= Kn 620 27/21
Lars Andersson - Ulf Lundgren Lars-OA Hedlund - Peter Ölund 4 S= Kn 620 27/21
Henning Tingvall - Kjell Lornby Per Lundquist - Hans Vestergren 4 S= E 620 27/21
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Jan Alpe - Christina Torsslow 4 S= E 620 27/21
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 4 N= 2 620 27/21
Margaretha Norbäck - Tora Philip Elena Ström - Lilly Sturesson 5 N+1 Kn 620 27/21
Lennart Herminge - Rolf Norlin Anders Palmgren - Olle Wademark 3 S+1 E 170 16/32
Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 5 S-1 E -100 9/39
Jonas Mann - Per-David Nordlander Olle Sellin - Roland Rosenqvist 5 N-1 9 -100 9/39
Karl Persson - Lars Ekenlöv Lars Manneteg - Anders Blomé 5 N-1 E -100 9/39
Tore Stormo - Stefan Josefsson Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 6 S-1 E -100 9/39
Tommy Storm - Carmen Tuason Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 5 N-1 9 -100 9/39
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 6 S-1 E -100 9/39
Mona Iwarson - Paul Iwarson Magnus Ekman - Peter Carlsson 5D S-1 E -200 1/47
Jan Andersson - Per Hallberg Kristin Nedlich - Bengt Pettersson 6 S-2 E -200 1/47

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Nord giv
N-S i zon
EK5
kn1064
kn42
E102
8732
EKD5
953
K7
kn64
873
D86
kn864
D109
92
EK107
D953

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Lindblom - Mari Lindblom Magnus Ekman - Peter Carlsson 2D Ö-4 6 800 48/0
Per Clarin - Samuel Rydh Sven Rudberg - Claes Andreasson 3NT N= 6 600 39/9
Barbro Bratt - Åke Bratt Lars-OA Hedlund - Peter Ölund 3NT S= E 600 39/9
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT N= 8 600 39/9
Stefan Odevall - Hans Carlén Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 3NT N= 6 600 39/9
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Lars Almberg - Elisabeth Forsell 3NT N= 5 600 39/9
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Bo Andersson - Bo Haglund 3NT N= 7 600 39/9
Lennart Eriksson - Jan Larsson Henning Tingvall - Kjell Lornby 3NT N= Kn 600 39/9
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Åke Sjöberg - Max Ödlund 3NT N= 8 600 39/9
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 2D V-3 E 500 30/18
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn 2 Ö-5 9 250 28/20
Margaretha Norbäck - Tora Philip Jonas Hägg - Johan Karlsson 2NT N+3 4 210 26/22
Anders Palmgren - Olle Wademark Andreas Enblom - Tomas Ekholm 2 Ö-4 3 200 24/24
Lars Manneteg - Anders Blomé Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 1NT S+3 E 180 19/29
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Karola Högberg - Lars Lilja 2NT N+2 6 180 19/29
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Karl Persson - Lars Ekenlöv 2NT S+2 K 180 19/29
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Jan Andersson - Per Hallberg 1NT S+3 K 180 19/29
Mona Iwarson - Paul Iwarson Per Börgesson - Rolf Kipowski 1NT N+2 8 150 10/38
Tore Stormo - Stefan Josefsson Olle Sellin - Roland Rosenqvist 1NT S+2 E 150 10/38
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Lars Andersson - Ulf Lundgren 2NT N+1 4 150 10/38
Solveig Washer - Göte Bruzelius Per Lundquist - Hans Vestergren 1NT S+2 E 150 10/38
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Jan Alpe - Christina Torsslow 1NT S+2 E 150 10/38
Elena Ström - Lilly Sturesson UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 2NT S= 8 120 4/44
Jonas Mann - Per-David Nordlander Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 3NT N-1 4 -100 1/47
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Tommy Storm - Carmen Tuason 3NT N-1 4 -100 1/47

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Öst giv
Ö-V i zon
KD964
D1076
ED9
D
kn8532
E
K73
8742
E10
K93
kn654
K1096
7
kn8542
1082
Ekn53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Lindblom - Mari Lindblom Magnus Ekman - Peter Carlsson 2D V-2 D 500 46/2
Tore Stormo - Stefan Josefsson Olle Sellin - Roland Rosenqvist 3D V-2 7 500 46/2
Solveig Washer - Göte Bruzelius Per Lundquist - Hans Vestergren 4D Ö-2 7 500 46/2
Per Clarin - Samuel Rydh Sven Rudberg - Claes Andreasson 4 N= 3 420 40/8
Lars Manneteg - Anders Blomé Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 4 N= 9 420 40/8
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn 4 N= E 420 40/8
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Karl Persson - Lars Ekenlöv 4 V-2 K 200 33/15
Barbro Bratt - Åke Bratt Lars-OA Hedlund - Peter Ölund 2 V-2 D 200 33/15
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Lennart Herminge - Rolf Norlin 1NT Ö-2 4 200 33/15
Elena Ström - Lilly Sturesson UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 2 V-2 D 200 33/15
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Lars Andersson - Ulf Lundgren 2 N+1 3 140 24/24
Stefan Odevall - Hans Carlén Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 3 S= 2 140 24/24
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Lars Almberg - Elisabeth Forsell 2 N+1 D 140 24/24
Margaretha Norbäck - Tora Philip Jonas Hägg - Johan Karlsson 2 N+1 5 140 24/24
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Åke Sjöberg - Max Ödlund 2 N+1 6 140 24/24
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Tommy Storm - Carmen Tuason 2 N= 5 110 18/30
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Bo Andersson - Bo Haglund 2 V-1 K 100 16/32
Mona Iwarson - Paul Iwarson Per Börgesson - Rolf Kipowski 1 N= 5 80 14/34
Jonas Mann - Per-David Nordlander Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 4 S-1 E -50 9/39
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Jan Alpe - Christina Torsslow 4 N-1 10 -50 9/39
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Jan Andersson - Per Hallberg 4 S-1 4 -50 9/39
Lennart Eriksson - Jan Larsson Henning Tingvall - Kjell Lornby 4 S-1 5 -50 9/39
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Karola Högberg - Lars Lilja 2 N-2 9 -100 2/46
Anders Palmgren - Olle Wademark Andreas Enblom - Tomas Ekholm 2 N-2 5 -100 2/46
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4D S-1 4 -100 2/46

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Syd giv
alla i zon
Kkn102
ED9
10
EK752
ED6
Kkn62
EK87
94
9543
743
D532
86
87
1085
kn964
Dkn103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Odevall - Hans Carlén Göran Hammarström - Mikael Arnberg 3NT S= E 600 48/0
Lars Andersson - Ulf Lundgren Anders Palmgren - Olle Wademark 2D N+2 8 580 46/2
Lars Manneteg - Anders Blomé Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 1NTD V-2 2 500 42/6
Per Lundquist - Hans Vestergren Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 1NT V-5 2 500 42/6
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 1NTD V-2 E 500 42/6
Per Clarin - Samuel Rydh Mikael Lindblom - Mari Lindblom 3 V-3 E 300 35/13
Olle Sellin - Roland Rosenqvist Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 1NT V-3 E 300 35/13
Elena Ström - Lilly Sturesson Lars Almberg - Elisabeth Forsell 1NT V-3 K 300 35/13
Tommy Storm - Carmen Tuason Jan Andersson - Per Hallberg 3 Ö-3 8 300 35/13
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Tore Stormo - Stefan Josefsson 2D Ö-1 D 200 26/22
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Andreas Enblom - Tomas Ekholm 1NT V-2 E 200 26/22
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 1NT V-2 2 200 26/22
Solveig Washer - Göte Bruzelius Lennart Eriksson - Jan Larsson 2 V-2 10 200 26/22
Bo Andersson - Bo Haglund Kristin Nedlich - Bengt Pettersson 1NT V-2 E 200 26/22
Rolf Mattsson - Anders Söderstedt Magnus Ekman - Peter Carlsson 3 N+2 3 150 12/36
Mona Iwarson - Paul Iwarson Jonas Mann - Per-David Nordlander 2 S+3 2 150 12/36
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Per Börgesson - Rolf Kipowski 3 N+2 2 150 12/36
Lennart Herminge - Rolf Norlin Lars-OA Hedlund - Peter Ölund 3 N+2 7 150 12/36
Åke Sjöberg - Max Ödlund Margaretha Norbäck - Tora Philip 2 N+3 2 150 12/36
Henning Tingvall - Kjell Lornby Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 3 N+2 3 150 12/36
Jonas Hägg - Johan Karlsson UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 2 S+3 E 150 12/36
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Jan Alpe - Christina Torsslow 3 S+2 3 150 12/36
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 N+3 3 150 12/36
Karola Högberg - Lars Lilja Sven Rudberg - Claes Andreasson 2 N+2 3 130 2/46
Karl Persson - Lars Ekenlöv Barbro Bratt - Åke Bratt 2NT S= K 120 0/48

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Väst giv
ingen i zon
D
D82
9532
E10962
10874
EK1074
1084
5
E9
kn5
ED76
KD843
Kkn6532
963
Kkn
kn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elena Ström - Lilly Sturesson Lars Almberg - Elisabeth Forsell 4 V-3 E 150 48/0
Åke Sjöberg - Max Ödlund Margaretha Norbäck - Tora Philip 4 V-2 D 100 45/3
Bo Andersson - Bo Haglund Kristin Nedlich - Bengt Pettersson 4 V-2 D 100 45/3
Karola Högberg - Lars Lilja Sven Rudberg - Claes Andreasson 4 V-1 D 50 37/11
Rolf Mattsson - Anders Söderstedt Magnus Ekman - Peter Carlsson 3NT Ö-1 2 50 37/11
Mona Iwarson - Paul Iwarson Jonas Mann - Per-David Nordlander 3 Ö-1 2 50 37/11
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Tore Stormo - Stefan Josefsson 4 Ö-1 E 50 37/11
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Andreas Enblom - Tomas Ekholm 3NT Ö-1 6 50 37/11
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Jan Alpe - Christina Torsslow 3NT Ö-1 3 50 37/11
Lars Andersson - Ulf Lundgren Anders Palmgren - Olle Wademark 2 S-2 5 -100 30/18
Per Clarin - Samuel Rydh Mikael Lindblom - Mari Lindblom 2 V= D -110 24/24
Solveig Washer - Göte Bruzelius Lennart Eriksson - Jan Larsson 2 V= D -110 24/24
Per Lundquist - Hans Vestergren Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 2 V= 3 -110 24/24
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 V= D -110 24/24
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 3 Ö= 3 -110 24/24
Karl Persson - Lars Ekenlöv Barbro Bratt - Åke Bratt 2NT Ö= 5 -120 16/32
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 1NT Ö+1 3 -120 16/32
Henning Tingvall - Kjell Lornby Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 2NT Ö= Kn -120 16/32
Lars Manneteg - Anders Blomé Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 V+1 D -140 11/37
Lennart Herminge - Rolf Norlin Lars-OA Hedlund - Peter Ölund 3 V= D -140 11/37
Olle Sellin - Roland Rosenqvist Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 2 S-3 5 -150 6/42
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Per Börgesson - Rolf Kipowski 2NT Ö+1 3 -150 6/42
Tommy Storm - Carmen Tuason Jan Andersson - Per Hallberg 2 S-3 5 -150 6/42
Stefan Odevall - Hans Carlén Göran Hammarström - Mikael Arnberg 2 V+2 D -170 1/47
Jonas Hägg - Johan Karlsson UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 3 V+1 D -170 1/47

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Nord giv
Ö-V i zon
D6
E7
853
Kkn9865
kn73
kn9863
EK9
D4
42
KD542
Dkn762
7
EK10985
10
104
E1032

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Palmgren - Olle Wademark Karl Persson - Lars Ekenlöv 4 S+3 D 510 47/1
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Lennart Eriksson - Jan Larsson 4 S+3 D 510 47/1
Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund Sven Rudberg - Claes Andreasson 4 S+2 K 480 43/5
Henning Tingvall - Kjell Lornby Göran Hammarström - Mikael Arnberg 4 S+2 E 480 43/5
Olle Sellin - Roland Rosenqvist Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 4 S+1 E 450 33/15
Per Börgesson - Rolf Kipowski Jonas Mann - Per-David Nordlander 4 S+1 E 450 33/15
Tore Stormo - Stefan Josefsson Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 4 S+1 E 450 33/15
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Mart Altmäe - Margareta Thunberg 4 S+1 E 450 33/15
Solveig Washer - Göte Bruzelius Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 4 S+1 E 450 33/15
Åke Sjöberg - Max Ödlund UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 4 S+1 E 450 33/15
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 S+1 E 450 33/15
Lars Almberg - Elisabeth Forsell Jonas Hägg - Johan Karlsson 4 S+1 K 450 33/15
Lars Manneteg - Anders Blomé Karola Högberg - Lars Lilja 5 N+2 K 440 21/27
Lennart Herminge - Rolf Norlin Mikael Lindblom - Mari Lindblom 5 N+2 K 440 21/27
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Barbro Bratt - Åke Bratt 5 N+2 K 440 21/27
Elena Ström - Lilly Sturesson Per Lundquist - Hans Vestergren 5 N+2 K 440 21/27
Jan Alpe - Christina Torsslow Tommy Storm - Carmen Tuason 2 S+5 3 260 16/32
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Andreas Enblom - Tomas Ekholm 3 S+3 E 230 12/36
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Margaretha Norbäck - Tora Philip 2 S+4 E 230 12/36
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Jan Andersson - Per Hallberg 3 S+3 E 230 12/36
Per Clarin - Samuel Rydh Mona Iwarson - Paul Iwarson 2 S+3 E 200 6/42
Magnus Ekman - Peter Carlsson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 S+2 K 200 6/42
Lars Andersson - Ulf Lundgren Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn 5 Ö-2 K 200 6/42
Stefan Odevall - Hans Carlén Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4 Ö-1 E 100 2/46
Bo Andersson - Bo Haglund Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg 7D N-3 K -500 0/48

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Öst giv
alla i zon
kn982
Dkn742
E64
9
K63

kn10985
Kkn1032
E10754
1095
D73
84
D
EK863
K2
ED765

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Manneteg - Anders Blomé Karola Högberg - Lars Lilja 5D V-6 D 1700 48/0
Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund Sven Rudberg - Claes Andreasson 5 S+1 5 680 44/4
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Barbro Bratt - Åke Bratt 4 S+2 Kn 680 44/4
Elena Ström - Lilly Sturesson Per Lundquist - Hans Vestergren 4 N+2 4 680 44/4
Anders Palmgren - Olle Wademark Karl Persson - Lars Ekenlöv 3NT S+2 Kn 660 40/8
Per Clarin - Samuel Rydh Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 S+1 Kn 650 29/19
Olle Sellin - Roland Rosenqvist Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 4 N+1 5 650 29/19
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Andreas Enblom - Tomas Ekholm 4 S+1 Kn 650 29/19
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Mart Altmäe - Margareta Thunberg 4 S+1 Kn 650 29/19
Stefan Odevall - Hans Carlén Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4 S+1 Kn 650 29/19
Åke Sjöberg - Max Ödlund UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 4 S+1 Kn 650 29/19
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 S+1 Kn 650 29/19
Henning Tingvall - Kjell Lornby Göran Hammarström - Mikael Arnberg 4 S+1 Kn 650 29/19
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Lennart Eriksson - Jan Larsson 5 S= Kn 650 29/19
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Margaretha Norbäck - Tora Philip 4 S+1 Kn 650 29/19
Lennart Herminge - Rolf Norlin Mikael Lindblom - Mari Lindblom 4 S= Kn 620 12/36
Lars Andersson - Ulf Lundgren Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn 4 S= Kn 620 12/36
Solveig Washer - Göte Bruzelius Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 4 S= Kn 620 12/36
Lars Almberg - Elisabeth Forsell Jonas Hägg - Johan Karlsson 4 S= 2 620 12/36
Bo Andersson - Bo Haglund Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg 4 N= 3 620 12/36
Jan Alpe - Christina Torsslow Tommy Storm - Carmen Tuason 4 S= Kn 620 12/36
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Jan Andersson - Per Hallberg 4 S= Kn 620 12/36
Per Börgesson - Rolf Kipowski Jonas Mann - Per-David Nordlander 6 S-1 Kn -100 2/46
Magnus Ekman - Peter Carlsson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 6 S-1 Kn -100 2/46
Tore Stormo - Stefan Josefsson Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 6 N-1 Kn -100 2/46

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Syd giv
ingen i zon
D
kn10532
KDkn87
E9
932
KD9876
102
D4
kn108754

9543
732
EK6
E4
E6
Kkn10865

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Max Ödlund Lars Almberg - Elisabeth Forsell 6NT S+1 K 1020 48/0
Lars Manneteg - Anders Blomé Per Clarin - Samuel Rydh 6NT S= K 990 44/4
Olle Sellin - Roland Rosenqvist Magnus Ekman - Peter Carlsson 6NT N= Kn 990 44/4
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Henning Tingvall - Kjell Lornby 6NT S= K 990 44/4
Sven Rudberg - Claes Andreasson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 6 N+1 9 940 39/9
Karl Persson - Lars Ekenlöv Tore Stormo - Stefan Josefsson 6 N+1 Kn 940 39/9
Elena Ström - Lilly Sturesson Lennart Eriksson - Jan Larsson 6 S= K 920 34/14
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 6 S= K 920 34/14
Jan Andersson - Per Hallberg Jan Alpe - Christina Torsslow 6 S= D 920 34/14
Jonas Mann - Per-David Nordlander Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT S+4 9 520 26/22
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Barbro Bratt - Åke Bratt 3NT S+4 K 520 26/22
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT S+4 K 520 26/22
Lars Andersson - Ulf Lundgren Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 3NT S+4 K 520 26/22
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Margaretha Norbäck - Tora Philip 3NT N+4 7 520 26/22
Per Börgesson - Rolf Kipowski Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 3NT N+3 Kn 490 17/31
Tommy Storm - Carmen Tuason Bo Andersson - Bo Haglund 3NT N+3 Kn 490 17/31
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 3NT N+3 Kn 490 17/31
Jonas Hägg - Johan Karlsson Per Lundquist - Hans Vestergren 3NT S+3 K 490 17/31
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Karola Högberg - Lars Lilja 5 N+2 Kn 440 12/36
Solveig Washer - Göte Bruzelius Göran Hammarström - Mikael Arnberg 5 S+1 K 420 10/38
Mikael Lindblom - Mari Lindblom Mona Iwarson - Paul Iwarson 6 S-1 K -50 5/43
Anders Palmgren - Olle Wademark Lars-OA Hedlund - Peter Ölund 6 S-1 K -50 5/43
Stefan Odevall - Hans Carlén Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 6 S-1 K -50 5/43
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Thomas Malmström - Michael Jungstedt 6 S-1 9 -50 5/43
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Kenneth Hedström - Ulla Petterson 6 S-2 K -100 0/48

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Väst giv
N-S i zon
EKD974
EK6
4
754
102
D87
kn853
9862
63
kn102
E10762
K103
kn85
9543
KD9
EDkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Palmgren - Olle Wademark Lars-OA Hedlund - Peter Ölund 6NT S= 9 1440 48/0
Olle Sellin - Roland Rosenqvist Magnus Ekman - Peter Carlsson 6 N= Kn 1430 40/8
Stefan Odevall - Hans Carlén Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 6 N= E 1430 40/8
Elena Ström - Lilly Sturesson Lennart Eriksson - Jan Larsson 6 N= Kn 1430 40/8
Åke Sjöberg - Max Ödlund Lars Almberg - Elisabeth Forsell 6 N= 6 1430 40/8
Tommy Storm - Carmen Tuason Bo Andersson - Bo Haglund 6 N= E 1430 40/8
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 6 N= E 1430 40/8
Jan Andersson - Per Hallberg Jan Alpe - Christina Torsslow 6 N= 2 1430 40/8
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3NT S+3 6 690 32/16
Lars Manneteg - Anders Blomé Per Clarin - Samuel Rydh 4 N+2 Kn 680 18/30
Per Börgesson - Rolf Kipowski Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 4 N+2 Kn 680 18/30
Mikael Lindblom - Mari Lindblom Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 N+2 E 680 18/30
Jonas Mann - Per-David Nordlander Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 5 N+1 6 680 18/30
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 N+2 2 680 18/30
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Barbro Bratt - Åke Bratt 4 N+2 10 680 18/30
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Lennart Herminge - Rolf Norlin 4 N+2 E 680 18/30
Lars Andersson - Ulf Lundgren Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 4 N+2 Kn 680 18/30
Solveig Washer - Göte Bruzelius Göran Hammarström - Mikael Arnberg 4 N+2 Kn 680 18/30
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Margaretha Norbäck - Tora Philip 4 N+2 Kn 680 18/30
Jonas Hägg - Johan Karlsson Per Lundquist - Hans Vestergren 4 N+2 Kn 680 18/30
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Thomas Malmström - Michael Jungstedt 4 N+2 Kn 680 18/30
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Henning Tingvall - Kjell Lornby 4 N+2 Kn 680 18/30
Karl Persson - Lars Ekenlöv Tore Stormo - Stefan Josefsson 4 N+1 E 650 3/45
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Karola Högberg - Lars Lilja 4 N+1 2 650 3/45
Sven Rudberg - Claes Andreasson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 6 N-1 E -100 0/48

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Nord giv
alla i zon
EK
KDkn76
1086
K108
985
105
EKkn9
E974
D103
E982
752
632
kn7642
43
D43
Dkn5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Börgesson - Rolf Kipowski Sven Rudberg - Claes Andreasson 3D Ö-4 4 1100 48/0
Anders Palmgren - Olle Wademark Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2 N= 7 110 46/2
Barbro Bratt - Åke Bratt Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 Ö-1 4 100 44/4
Jan Alpe - Christina Torsslow Bo Andersson - Bo Haglund 2 N= 5 90 42/6
Mikael Lindblom - Mari Lindblom Jonas Mann - Per-David Nordlander 2 N-1 7 -100 27/21
Mona Iwarson - Paul Iwarson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 2 S-1 E -100 27/21
Karl Persson - Lars Ekenlöv Andreas Enblom - Tomas Ekholm 2 N-1 2 -100 27/21
Tore Stormo - Stefan Josefsson Mart Altmäe - Margareta Thunberg 1NT N-1 8 -100 27/21
Lennart Herminge - Rolf Norlin Lars Andersson - Ulf Lundgren 2 N-1 2 -100 27/21
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Magnus Ekman - Peter Carlsson 2 N-1 2 -100 27/21
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 2 N-1 5 -100 27/21
Åke Sjöberg - Max Ödlund Per Lundquist - Hans Vestergren 2 S-1 E -100 27/21
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 2 S-1 E -100 27/21
Tommy Storm - Carmen Tuason Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 2 N-1 2 -100 27/21
Henning Tingvall - Kjell Lornby Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 2 N-1 7 -100 27/21
Jonas Hägg - Johan Karlsson Lennart Eriksson - Jan Larsson 1NT N-1 2 -100 27/21
Margaretha Norbäck - Tora Philip Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg 2 N-1 3 -100 27/21
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 2 N-1 3 -100 27/21
Olle Sellin - Roland Rosenqvist Lars Manneteg - Anders Blomé 2 S-2 E -200 6/42
Karola Högberg - Lars Lilja Per Clarin - Samuel Rydh 2 N-2 7 -200 6/42
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 2NT N-2 2 -200 6/42
Stefan Odevall - Hans Carlén Jan Andersson - Per Hallberg 2NT N-2 7 -200 6/42
Elena Ström - Lilly Sturesson Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 3 N-2 6 -200 6/42
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Lars Almberg - Elisabeth Forsell 2 N-2 7 -200 6/42
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Solveig Washer - Göte Bruzelius 2 N-2 E -200 6/42

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Öst giv
ingen i zon
K97
E7
Kkn8654
86
Dkn542
92
10
K10752
E1063
Kkn108
E9
ED3
8
D6543
D732
kn94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Palmgren - Olle Wademark Kenneth Hedström - Ulla Petterson 5D N-1 E -100 48/0
Tore Stormo - Stefan Josefsson Mart Altmäe - Margareta Thunberg 4 V= Kn -420 45/3
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Solveig Washer - Göte Bruzelius 4 V= 5 -420 45/3
Per Börgesson - Rolf Kipowski Sven Rudberg - Claes Andreasson 4 V+1 E -450 32/16
Mikael Lindblom - Mari Lindblom Jonas Mann - Per-David Nordlander 4 V+1 8 -450 32/16
Karl Persson - Lars Ekenlöv Andreas Enblom - Tomas Ekholm 4 V+1 6 -450 32/16
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Magnus Ekman - Peter Carlsson 4 V+1 8 -450 32/16
Elena Ström - Lilly Sturesson Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 4 V+1 8 -450 32/16
Åke Sjöberg - Max Ödlund Per Lundquist - Hans Vestergren 4 V+1 3 -450 32/16
Henning Tingvall - Kjell Lornby Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 4 Ö+1 3 -450 32/16
Jonas Hägg - Johan Karlsson Lennart Eriksson - Jan Larsson 4 V+1 8 -450 32/16
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Lars Almberg - Elisabeth Forsell 4 V+1 E -450 32/16
Jan Alpe - Christina Torsslow Bo Andersson - Bo Haglund 4 Ö+1 4 -450 32/16
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 5 V= 5 -450 32/16
Olle Sellin - Roland Rosenqvist Lars Manneteg - Anders Blomé 5 V+1 8 -480 10/38
Karola Högberg - Lars Lilja Per Clarin - Samuel Rydh 4 V+2 E -480 10/38
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 4 Ö+2 8 -480 10/38
Mona Iwarson - Paul Iwarson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 5 V+1 E -480 10/38
Lennart Herminge - Rolf Norlin Lars Andersson - Ulf Lundgren 4 V+2 8 -480 10/38
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 4 V+2 E -480 10/38
Barbro Bratt - Åke Bratt Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 V+2 E -480 10/38
Stefan Odevall - Hans Carlén Jan Andersson - Per Hallberg 4 V+2 E -480 10/38
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 4 V+2 5 -480 10/38
Tommy Storm - Carmen Tuason Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 V+2 E -480 10/38
Margaretha Norbäck - Tora Philip Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg 4 V+2 4 -480 10/38

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Syd giv
N-S i zon
K65

D9432
EKD92
D873
EK1097
K10
kn6
kn10
Dkn853
Ekn85
74
E942
642
76
10853

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Alpe - Christina Torsslow Stefan Odevall - Hans Carlén 5D V-2 E 300 47/1
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Elena Ström - Lilly Sturesson 5D V-2 K 300 47/1
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Lars Almberg - Elisabeth Forsell 5 V-2 E 100 44/4
Per Clarin - Samuel Rydh Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 4 V-1 E 50 28/20
Per Börgesson - Rolf Kipowski Olle Sellin - Roland Rosenqvist 4 V-1 E 50 28/20
Karola Högberg - Lars Lilja Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 V-1 K 50 28/20
Rolf Mattsson - Anders Söderstedt Jonas Mann - Per-David Nordlander 4 V-1 E 50 28/20
Tore Stormo - Stefan Josefsson Barbro Bratt - Åke Bratt 4 Ö-1 5 50 28/20
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Lennart Herminge - Rolf Norlin 4 V-1 E 50 28/20
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Anders Palmgren - Olle Wademark 4 V-1 E 50 28/20
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 V-1 E 50 28/20
Åke Sjöberg - Max Ödlund Lennart Eriksson - Jan Larsson 4 V-1 K 50 28/20
Tommy Storm - Carmen Tuason Margaretha Norbäck - Tora Philip 4 V-1 E 50 28/20
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4 V-1 E 50 28/20
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Per Lundquist - Hans Vestergren 4 V-1 E 50 28/20
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 4 V-1 E 50 28/20
Jan Andersson - Per Hallberg Henning Tingvall - Kjell Lornby 4 V-1 E 50 28/20
Jenny Rudenstål - Jessica Larsson Jonas Hägg - Johan Karlsson 4 V-1 E 50 28/20
Mikael Lindblom - Mari Lindblom Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 V= E -140 11/37
Solveig Washer - Göte Bruzelius Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 3 V= E -140 11/37
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Sven Rudberg - Claes Andreasson 3 V+1 E -170 7/41
Bo Andersson - Bo Haglund Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 V+1 E -170 7/41
Magnus Ekman - Peter Carlsson Lars Manneteg - Anders Blomé 5D S-1 E -200 3/45
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn 5D S-1 E -200 3/45
Karl Persson - Lars Ekenlöv Lars Andersson - Ulf Lundgren 6D N-3 D -800 0/48

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Väst giv
Ö-V i zon
10984
76
KD8765
D
EK62
D54
kn9
Kkn75
Dkn753
EK32
1042
E

kn1098
E3
10986432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Anders Palmgren - Olle Wademark 5 V-1 E 100 46/2
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Sven Rudberg - Claes Andreasson 6 Ö-1 E 100 46/2
Åke Sjöberg - Max Ödlund Lennart Eriksson - Jan Larsson 6 V-1 E 100 46/2
Per Börgesson - Rolf Kipowski Olle Sellin - Roland Rosenqvist 5D S-3 E -500 41/7
Tore Stormo - Stefan Josefsson Barbro Bratt - Åke Bratt 5D S-3 K -500 41/7
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn 4 V= K -620 38/10
Per Clarin - Samuel Rydh Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 4 Ö+1 E -650 25/23
Magnus Ekman - Peter Carlsson Lars Manneteg - Anders Blomé 4 V+1 K -650 25/23
Rolf Mattsson - Anders Söderstedt Jonas Mann - Per-David Nordlander 4 Ö+1 E -650 25/23
Karl Persson - Lars Ekenlöv Lars Andersson - Ulf Lundgren 4 V+1 D -650 25/23
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 Ö+1 E -650 25/23
Solveig Washer - Göte Bruzelius Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 4 V+1 D -650 25/23
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Lars Almberg - Elisabeth Forsell 4 Ö+1 10 -650 25/23
Tommy Storm - Carmen Tuason Margaretha Norbäck - Tora Philip 4 Ö+1 E -650 25/23
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4 V+1 K -650 25/23
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Per Lundquist - Hans Vestergren 4 V+1 K -650 25/23
Jan Alpe - Christina Torsslow Stefan Odevall - Hans Carlén 4 V+1 K -650 25/23
Jenny Rudenstål - Jessica Larsson Jonas Hägg - Johan Karlsson 4 V+1 D -650 25/23
Mikael Lindblom - Mari Lindblom Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT V+2 D -660 11/37
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Elena Ström - Lilly Sturesson 3NT V+2 10 -660 11/37
Karola Högberg - Lars Lilja Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 V+2 K -680 6/42
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Lennart Herminge - Rolf Norlin 4 V+2 K -680 6/42
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 4 V+2 D -680 6/42
Bo Andersson - Bo Haglund Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 V+3 D -710 2/46
Jan Andersson - Per Hallberg Henning Tingvall - Kjell Lornby 5D N-4 E -800 0/48

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Nord giv
ingen i zon
107
10742
K642
E107
kn94
E863
kn95
Dkn9
K6
Dkn95
E10873
62
ED8532
K
D
K8543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 S+1 D 450 47/1
Lennart Eriksson - Jan Larsson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 4 S+1 D 450 47/1
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 4 S= 2 420 42/6
Henning Tingvall - Kjell Lornby Jan Alpe - Christina Torsslow 4 S= 6 420 42/6
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 4 S= 4 420 42/6
Sven Rudberg - Claes Andreasson Olle Sellin - Roland Rosenqvist 3D Ö-2 K 300 38/10
Elena Ström - Lilly Sturesson Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 3 S+2 D 200 35/13
Tommy Storm - Carmen Tuason UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 2 S+3 6 200 35/13
Karola Högberg - Lars Lilja Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 2 S+2 D 170 29/19
Magnus Ekman - Peter Carlsson Per Clarin - Samuel Rydh 3 N+1 4 170 29/19
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Lars Almberg - Elisabeth Forsell 2 S+2 D 170 29/19
Jenny Rudenstål - Jessica Larsson Åke Sjöberg - Max Ödlund 2 S+2 4 170 29/19
Jan Andersson - Per Hallberg Solveig Washer - Göte Bruzelius 3 S+2 6 150 24/24
Lars Manneteg - Anders Blomé Jonas Mann - Per-David Nordlander 3 S= 5 140 18/30
Lennart Herminge - Rolf Norlin Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 S+1 D 140 18/30
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 S+1 4 140 18/30
Barbro Bratt - Åke Bratt Lars Andersson - Ulf Lundgren 3 S= 4 140 18/30
Jonas Hägg - Johan Karlsson Göran Hammarström - Mikael Arnberg 3 S= 4 140 18/30
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Per Lundquist - Hans Vestergren 3 S+1 5 130 12/36
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Lars-OA Hedlund - Peter Ölund 3 S= E 110 10/38
Tore Stormo - Stefan Josefsson Anders Palmgren - Olle Wademark 4 S-1 4 -50 6/42
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Karl Persson - Lars Ekenlöv 3 S-1 Kn -50 6/42
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Margaretha Norbäck - Tora Philip 3 S-1 5 -50 6/42
Stefan Odevall - Hans Carlén Bo Andersson - Bo Haglund 4 S-2 9 -100 2/46
Mikael Lindblom - Mari Lindblom Per Börgesson - Rolf Kipowski 2 Ö= E -110 0/48

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Öst giv
N-S i zon
E7
E92
10873
K1074
2
kn1053
KDkn942
E2
Dkn643
K764

Dkn63
K10985
D8
E65
985

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Ekman - Peter Carlsson Per Clarin - Samuel Rydh 4 Ö-4 5 200 48/0
Lars Manneteg - Anders Blomé Jonas Mann - Per-David Nordlander 4 Ö-3 5 150 45/3
Stefan Odevall - Hans Carlén Bo Andersson - Bo Haglund 4 Ö-3 5 150 45/3
Tore Stormo - Stefan Josefsson Anders Palmgren - Olle Wademark 4 Ö-2 5 100 36/12
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 4 Ö-2 9 100 36/12
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Lars-OA Hedlund - Peter Ölund 2 Ö-2 D 100 36/12
Elena Ström - Lilly Sturesson Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4 Ö-2 9 100 36/12
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Margaretha Norbäck - Tora Philip 4 Ö-2 5 100 36/12
Jan Andersson - Per Hallberg Solveig Washer - Göte Bruzelius 3 V-2 E 100 36/12
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 3 Ö-2 9 100 36/12
Sven Rudberg - Claes Andreasson Olle Sellin - Roland Rosenqvist 3 Ö-1 9 50 23/25
Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund Mona Iwarson - Paul Iwarson 3 V-1 E 50 23/25
Lennart Herminge - Rolf Norlin Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 Ö-1 9 50 23/25
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Karl Persson - Lars Ekenlöv 3 Ö-1 5 50 23/25
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 Ö-1 2 50 23/25
Jonas Hägg - Johan Karlsson Göran Hammarström - Mikael Arnberg 3 Ö-1 5 50 23/25
Mikael Lindblom - Mari Lindblom Per Börgesson - Rolf Kipowski 3 S-1 K -100 15/33
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Per Lundquist - Hans Vestergren 3 S-1 K -100 15/33
Barbro Bratt - Åke Bratt Lars Andersson - Ulf Lundgren 3 V= E -110 9/39
Tommy Storm - Carmen Tuason UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 2 Ö+1 3 -110 9/39
Lennart Eriksson - Jan Larsson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 Ö= 9 -110 9/39
Jenny Rudenstål - Jessica Larsson Åke Sjöberg - Max Ödlund 2 Ö= 8 -110 9/39
Henning Tingvall - Kjell Lornby Jan Alpe - Christina Torsslow 3 Ö= 3 -140 3/45
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Lars Almberg - Elisabeth Forsell 3 V= 7 -140 3/45
Karola Högberg - Lars Lilja Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 2 S-2 K -200 0/48

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Syd giv
Ö-V i zon
1097
754
E94
10876
E84
D6
D732
K952
52
Ekn1032
Kkn6
ED3
KDkn63
K98
1085
kn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Norbäck - Tora Philip UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 3NT Ö-3 10 300 48/0
Sven Rudberg - Claes Andreasson Lars Manneteg - Anders Blomé 3NT Ö-2 K 200 37/11
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Per Börgesson - Rolf Kipowski 3NT V-2 10 200 37/11
Jonas Mann - Per-David Nordlander Per Clarin - Samuel Rydh 3NT Ö-2 K 200 37/11
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Karl Persson - Lars Ekenlöv 3NT Ö-2 K 200 37/11
Barbro Bratt - Åke Bratt Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 3NT Ö-2 K 200 37/11
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Anders Palmgren - Olle Wademark 3NT V-2 10 200 37/11
Lars Andersson - Ulf Lundgren Andreas Enblom - Tomas Ekholm 3NT V-2 10 200 37/11
Stefan Odevall - Hans Carlén Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3NT Ö-2 K 200 37/11
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Jan Andersson - Per Hallberg 3NT V-2 10 200 37/11
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Elena Ström - Lilly Sturesson 3NT V-2 7 200 37/11
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn 3NT Ö-1 K 100 25/23
Per Lundquist - Hans Vestergren Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg 3NT V-1 7 100 25/23
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 1NT V= 10 -90 22/26
Henning Tingvall - Kjell Lornby Bo Andersson - Bo Haglund 2 S-2 2 -100 20/28
Tommy Storm - Carmen Tuason Lars Almberg - Elisabeth Forsell 3 V= 10 -110 18/30
Åke Sjöberg - Max Ödlund Göran Hammarström - Mikael Arnberg 3 S-3 4 -150 16/32
Olle Sellin - Roland Rosenqvist Mona Iwarson - Paul Iwarson 2 Ö+2 K -170 9/39
Magnus Ekman - Peter Carlsson Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 3 Ö+1 K -170 9/39
Lennart Herminge - Rolf Norlin Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2 Ö+2 K -170 9/39
Solveig Washer - Göte Bruzelius Jan Alpe - Christina Torsslow 2 Ö+2 K -170 9/39
Lennart Eriksson - Jan Larsson Kristin Nedlich - Bengt Pettersson 2 Ö+2 K -170 9/39
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Jonas Hägg - Johan Karlsson 3 Ö+1 K -170 9/39
Karola Högberg - Lars Lilja Mikael Lindblom - Mari Lindblom 4 Ö= K -620 1/47
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Tore Stormo - Stefan Josefsson 4 Ö= K -620 1/47

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Väst giv
alla i zon
Kkn1094
K
kn98
D1095
E2
kn764
D1074
K64
D875
ED1092
E63
kn
63
853
K52
E8732

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Ekman - Peter Carlsson Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 3 N+2 6 200 48/0
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Jonas Hägg - Johan Karlsson 3 Ö= 4 -140 46/2
Olle Sellin - Roland Rosenqvist Mona Iwarson - Paul Iwarson 3 Ö+1 6 -170 39/9
Sven Rudberg - Claes Andreasson Lars Manneteg - Anders Blomé 3 Ö+1 5 -170 39/9
Lars Andersson - Ulf Lundgren Andreas Enblom - Tomas Ekholm 3 Ö+1 6 -170 39/9
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 3 Ö+1 6 -170 39/9
Margaretha Norbäck - Tora Philip UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 3 Ö+1 6 -170 39/9
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Elena Ström - Lilly Sturesson 3 Ö+1 6 -170 39/9
Karola Högberg - Lars Lilja Mikael Lindblom - Mari Lindblom 4 Ö= 6 -620 20/28
Jonas Mann - Per-David Nordlander Per Clarin - Samuel Rydh 4 Ö= 6 -620 20/28
Lennart Herminge - Rolf Norlin Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 Ö= 3 -620 20/28
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn 4 Ö= 6 -620 20/28
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Tore Stormo - Stefan Josefsson 4 Ö= 6 -620 20/28
Barbro Bratt - Åke Bratt Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 4 Ö= 6 -620 20/28
Solveig Washer - Göte Bruzelius Jan Alpe - Christina Torsslow 4 Ö= 6 -620 20/28
Åke Sjöberg - Max Ödlund Göran Hammarström - Mikael Arnberg 4 Ö= 4 -620 20/28
Tommy Storm - Carmen Tuason Lars Almberg - Elisabeth Forsell 4 Ö= 3 -620 20/28
Henning Tingvall - Kjell Lornby Bo Andersson - Bo Haglund 4 Ö= 3 -620 20/28
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Jan Andersson - Per Hallberg 4 Ö= 6 -620 20/28
Lennart Eriksson - Jan Larsson Kristin Nedlich - Bengt Pettersson 4 Ö= 6 -620 20/28
Per Lundquist - Hans Vestergren Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg 4 Ö= 6 -620 20/28
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Per Börgesson - Rolf Kipowski 4 Ö+1 3 -650 3/45
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Karl Persson - Lars Ekenlöv 4 Ö+1 6 -650 3/45
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Anders Palmgren - Olle Wademark 4 Ö+1 6 -650 3/45
Stefan Odevall - Hans Carlén Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 Ö+1 6 -650 3/45

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Nord giv
N-S i zon
kn1093
Ekn65
E
kn1073
ED52
32
kn652
D85
8764
K1097
D93
42
K
D84
K10874
EK96

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Lars Almberg - Elisabeth Forsell 3NT N+1 7 630 47/1
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT S+1 5 630 47/1
Magnus Ekman - Peter Carlsson Karola Högberg - Lars Lilja 3NT S= 5 600 32/16
Sven Rudberg - Claes Andreasson Jonas Mann - Per-David Nordlander 3NT N= 8 600 32/16
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Lars-OA Hedlund - Peter Ölund 3NT N= 8 600 32/16
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 3NT S= 6 600 32/16
Solveig Washer - Göte Bruzelius Bo Andersson - Bo Haglund 3NT N= 8 600 32/16
Elena Ström - Lilly Sturesson Jan Andersson - Per Hallberg 3NT N= 8 600 32/16
Tommy Storm - Carmen Tuason Per Lundquist - Hans Vestergren 3NT S= 5 600 32/16
Henning Tingvall - Kjell Lornby Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3NT N= 6 600 32/16
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Jan Alpe - Christina Torsslow 3NT N= 7 600 32/16
Jonas Hägg - Johan Karlsson Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 3NT N= 9 600 32/16
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Lennart Eriksson - Jan Larsson 3NT N= 6 600 32/16
Margaretha Norbäck - Tora Philip Stefan Odevall - Hans Carlén 3NT N= 6 600 32/16
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Åke Sjöberg - Max Ödlund 3NT N= 7 600 32/16
Lennart Herminge - Rolf Norlin Tore Stormo - Stefan Josefsson 3 V-3 E 150 18/30
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Olle Sellin - Roland Rosenqvist 3 N= 8 140 16/32
Rolf Mattsson - Anders Söderstedt Mikael Lindblom - Mari Lindblom 3 S+1 E 130 13/35
Anders Palmgren - Olle Wademark Barbro Bratt - Åke Bratt 3 S+1 6 130 13/35
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Lars Andersson - Ulf Lundgren 2 N= 4 110 10/38
Mona Iwarson - Paul Iwarson Lars Manneteg - Anders Blomé 3NT S-1 3 -100 5/43
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Mart Altmäe - Margareta Thunberg 3NT N-1 7 -100 5/43
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Karl Persson - Lars Ekenlöv 3NT S-1 2 -100 5/43
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 3NT S-1 5 -100 5/43
Per Börgesson - Rolf Kipowski Per Clarin - Samuel Rydh 5 S-2 E -200 0/48

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn952
E32
10
E1086
1087
108
Kkn9872
54
EK6
K964
D65
KD9
43
Dkn75
E43
kn732

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Palmgren - Olle Wademark Barbro Bratt - Åke Bratt 3NT Ö-3 4 300 47/1
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Lars-OA Hedlund - Peter Ölund 3NT Ö-3 4 300 47/1
Tommy Storm - Carmen Tuason Per Lundquist - Hans Vestergren 3NT Ö-2 7 200 43/5
Peter Flodqvist - Thomas Magnusson Åke Sjöberg - Max Ödlund 3 Ö-2 4 200 43/5
Per Börgesson - Rolf Kipowski Per Clarin - Samuel Rydh 3 N= E 140 39/9
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Lars Almberg - Elisabeth Forsell 2 N+1 2 140 39/9
Sven Rudberg - Claes Andreasson Jonas Mann - Per-David Nordlander 2 N= E 110 34/14
Jonas Hägg - Johan Karlsson Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 2 N= K 110 34/14
Margaretha Norbäck - Tora Philip Stefan Odevall - Hans Carlén 3 N= E 110 34/14
Solveig Washer - Göte Bruzelius Bo Andersson - Bo Haglund 1NT Ö= 5 -90 30/18
Magnus Ekman - Peter Carlsson Karola Högberg - Lars Lilja 3 V= D -110 21/27
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Olle Sellin - Roland Rosenqvist 3 V= D -110 21/27
Lennart Herminge - Rolf Norlin Tore Stormo - Stefan Josefsson 3 V= D -110 21/27
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Lars Andersson - Ulf Lundgren 2 Ö+1 4 -110 21/27
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund 3 V= D -110 21/27
Elena Ström - Lilly Sturesson Jan Andersson - Per Hallberg 3 Ö= D -110 21/27
Henning Tingvall - Kjell Lornby Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 2 V+1 D -110 21/27
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Jan Alpe - Christina Torsslow 3 V= D -110 21/27
Rolf Mattsson - Anders Söderstedt Mikael Lindblom - Mari Lindblom 2 V+2 10 -130 6/42
Mona Iwarson - Paul Iwarson Lars Manneteg - Anders Blomé 3 V+1 D -130 6/42
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Mart Altmäe - Margareta Thunberg 3 V+1 D -130 6/42
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Karl Persson - Lars Ekenlöv 3 V+1 E -130 6/42
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Jenny Rudenstål - Jessica Larsson 2 V+2 5 -130 6/42
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Lennart Eriksson - Jan Larsson 3 V+1 10 -130 6/42
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3 V+1 D -130 6/42

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Syd giv
alla i zon
E93
kn54
kn973
E43
KDkn864
D962
52
5
10
K73
E104
Dkn10972
752
E108
KD86
K86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jenny Rudenstål - Jessica Larsson Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg 4D V-2 E 500 48/0
Per Clarin - Samuel Rydh Olle Sellin - Roland Rosenqvist 2NT S= D 120 45/3
Mikael Lindblom - Mari Lindblom Lars Manneteg - Anders Blomé 1NT N+1 D 120 45/3
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Mona Iwarson - Paul Iwarson 3 V-1 3 100 40/8
Stefan Odevall - Hans Carlén UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 3 V-1 Kn 100 40/8
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Solveig Washer - Göte Bruzelius 3 Ö-1 8 100 40/8
Rolf Mattsson - Anders Söderstedt Per Börgesson - Rolf Kipowski 3 S-1 K -100 30/18
Karl Persson - Lars Ekenlöv Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 3 S-1 K -100 30/18
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Andreas Enblom - Tomas Ekholm 3 S-1 K -100 30/18
Lars Andersson - Ulf Lundgren Tore Stormo - Stefan Josefsson 3 S-1 5 -100 30/18
Åke Sjöberg - Max Ödlund Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 3 S-1 5 -100 30/18
Tommy Storm - Carmen Tuason Lennart Eriksson - Jan Larsson 3 S-1 5 -100 30/18
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Bo Andersson - Bo Haglund 3 S-1 5 -100 30/18
Sven Rudberg - Claes Andreasson Magnus Ekman - Peter Carlsson 2 V= 3 -110 21/27
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Kristin Nedlich - Bengt Pettersson 2 V= 7 -110 21/27
Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund Karola Högberg - Lars Lilja 2 V+1 4 -140 16/32
Barbro Bratt - Åke Bratt Lennart Herminge - Rolf Norlin 2 V+1 Kn -140 16/32
Henning Tingvall - Kjell Lornby Margaretha Norbäck - Tora Philip 3 V= 7 -140 16/32
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Mart Altmäe - Margareta Thunberg 3 S-2 K -200 8/40
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Anders Palmgren - Olle Wademark 3 S-2 5 -200 8/40
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Jonas Mann - Per-David Nordlander 3 S-2 5 -200 8/40
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 3 S-2 K -200 8/40
Lars Almberg - Elisabeth Forsell Per Lundquist - Hans Vestergren 3 S-2 D -200 8/40
Jonas Hägg - Johan Karlsson Jan Andersson - Per Hallberg 3NTD S-2 K -500 2/46
Elena Ström - Lilly Sturesson Jan Alpe - Christina Torsslow 2D Ö= 7 -670 0/48

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Väst giv
ingen i zon
874
9
Kkn64
109643
ED95
K104
D82
D87
62
EDkn82
E1053
Ekn
Kkn103
7653
97
K52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Odevall - Hans Carlén UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 5 V-2 3 100 48/0
Henning Tingvall - Kjell Lornby Margaretha Norbäck - Tora Philip 6 Ö-1 3 50 44/4
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Bo Andersson - Bo Haglund 6 Ö-1 9 50 44/4
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4 Ö-1 7 50 44/4
Mikael Lindblom - Mari Lindblom Lars Manneteg - Anders Blomé 4 Ö= 9 -420 34/14
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 Ö= 5 -420 34/14
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Mart Altmäe - Margareta Thunberg 4 Ö= 7 -420 34/14
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Jonas Mann - Per-David Nordlander 4 Ö= 9 -420 34/14
Elena Ström - Lilly Sturesson Jan Alpe - Christina Torsslow 4 Ö= 9 -420 34/14
Åke Sjöberg - Max Ödlund Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 4 Ö= 4 -420 34/14
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Kristin Nedlich - Bengt Pettersson 4 Ö= 9 -420 34/14
Lars Andersson - Ulf Lundgren Tore Stormo - Stefan Josefsson 3NT V+1 4 -430 25/23
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Solveig Washer - Göte Bruzelius 3NT V+1 3 -430 25/23
Per Clarin - Samuel Rydh Olle Sellin - Roland Rosenqvist 5 Ö= 9 -450 16/32
Karl Persson - Lars Ekenlöv Sten Lindbäck - Hans Hultqvist 4 Ö+1 Kn -450 16/32
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Anders Palmgren - Olle Wademark 4 Ö+1 9 -450 16/32
Tommy Storm - Carmen Tuason Lennart Eriksson - Jan Larsson 4 Ö+1 3 -450 16/32
Jonas Hägg - Johan Karlsson Jan Andersson - Per Hallberg 4 V+1 9 -450 16/32
Lars Almberg - Elisabeth Forsell Per Lundquist - Hans Vestergren 4 Ö+1 9 -450 16/32
Jenny Rudenstål - Jessica Larsson Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg 4 Ö+1 3 -450 16/32
Sven Rudberg - Claes Andreasson Magnus Ekman - Peter Carlsson 3NT Ö+2 3 -460 4/44
Rolf Mattsson - Anders Söderstedt Per Börgesson - Rolf Kipowski 3NT V+2 3 -460 4/44
Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund Karola Högberg - Lars Lilja 3NT Ö+2 7 -460 4/44
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Andreas Enblom - Tomas Ekholm 3NT Ö+2 9 -460 4/44
Barbro Bratt - Åke Bratt Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT V+2 10 -460 4/44

Bricka 25

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Nord giv
Ö-V i zon
85
963
E52
ED954
D942
EKDkn2
K10
63
kn1073
5
D9743
kn108
EK6
10874
kn86
K72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Barbro Bratt - Åke Bratt 3D V-2 8 500 48/0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Sven Rudberg - Claes Andreasson 3 V-2 8 200 45/3
Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund Mikael Lindblom - Mari Lindblom 4 Ö-2 E 200 45/3
Tore Stormo - Stefan Josefsson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2NT S= E 120 41/7
Jonas Hägg - Johan Karlsson Jan Alpe - Christina Torsslow 2NT S= E 120 41/7
Rolf Mattsson - Anders Söderstedt Per Clarin - Samuel Rydh 3 S= E 110 38/10
Lars Manneteg - Anders Blomé Per Börgesson - Rolf Kipowski 3 Ö-1 E 100 32/16
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Karl Persson - Lars Ekenlöv 3 Ö-1 E 100 32/16
Lars Andersson - Ulf Lundgren Mona Iwarson - Paul Iwarson 3 V-1 E 100 32/16
Solveig Washer - Göte Bruzelius Margaretha Norbäck - Tora Philip 3 Ö-1 2 100 32/16
Åke Sjöberg - Max Ödlund Jan Andersson - Per Hallberg 1NT V-1 5 100 32/16
Karola Högberg - Lars Lilja Olle Sellin - Roland Rosenqvist 2 N-1 6 -50 23/25
Anders Palmgren - Olle Wademark Mart Altmäe - Margareta Thunberg 3 N-1 E -50 23/25
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 N-1 5 -50 23/25
Lars Almberg - Elisabeth Forsell Stefan Odevall - Hans Carlén 3 S-1 K -50 23/25
Bo Andersson - Bo Haglund Elena Ström - Lilly Sturesson 1 V= 8 -80 18/30
Jonas Mann - Per-David Nordlander Magnus Ekman - Peter Carlsson 3 N-2 5 -100 15/33
Henning Tingvall - Kjell Lornby UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 3 S-2 E -100 15/33
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 V= 8 -110 11/37
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Göran Hammarström - Mikael Arnberg 2 Ö= 3 -110 11/37
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 3 V= 3 -140 5/43
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 2 Ö+1 E -140 5/43
Per Lundquist - Hans Vestergren Lennart Eriksson - Jan Larsson 3 Ö= 7 -140 5/43
Jenny Rudenstål - Jessica Larsson Tommy Storm - Carmen Tuason 3 Ö= 8 -140 5/43
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Lennart Herminge - Rolf Norlin 3 S-3 E -150 0/48

Bricka 26

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.13

Öst giv
alla i zon
1074
953
EK1065
E10
Kkn8
D72
8742
D54
ED92
EKkn104
Dkn3
8
653
86
9
Kkn97632

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Mattsson - Anders Söderstedt Per Clarin - Samuel Rydh 5D V-2 9 500 48/0
Tore Stormo - Stefan Josefsson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4D Ö-1 9 200 46/2
Karola Högberg - Lars Lilja Olle Sellin - Roland Rosenqvist 4 Ö-1 9 100 30/18
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Sven Rudberg - Claes Andreasson 4 Ö-1 9 100 30/18
Lillemor Strindberg - Britt-Marie Ödlund Mikael Lindblom - Mari Lindblom 4 Ö-1 9 100 30/18
Catarina Widgren - Jan-Olof Hegethorn Lennart Herminge - Rolf Norlin 4 Ö-1 9 100 30/18
Lars-OA Hedlund - Peter Ölund Karl Persson - Lars Ekenlöv 4 Ö-1 9 100 30/18
Sten Lindbäck - Hans Hultqvist Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 Ö-1 9 100 30/18
Lars Andersson - Ulf Lundgren Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 Ö-1 9 100 30/18
Åke Sjöberg - Max Ödlund Jan Andersson - Per Hallberg 4 V-1 K 100 30/18
Kristin Nedlich - Bengt Pettersson Peter Flodqvist - Thomas Magnusson 4 Ö-1 9 100 30/18
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 Ö-1 9 100 30/18
Jonas Hägg - Johan Karlsson Jan Alpe - Christina Torsslow 4 Ö-1 9 100 30/18
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 4 Ö-1 9 100 30/18
Gudrun Strandberg - Kerstin Strandberg Göran Hammarström - Mikael Arnberg 4 V-1 E 100 30/18
Per Lundquist - Hans Vestergren Lennart Eriksson - Jan Larsson 4 Ö-1 9 100 30/18
Lars Almberg - Elisabeth Forsell Stefan Odevall - Hans Carlén 4 Ö-1 9 100 30/18
Anders Palmgren - Olle Wademark Mart Altmäe - Margareta Thunberg 3 Ö= 9 -140 14/34
Andreas Enblom - Tomas Ekholm Barbro Bratt - Åke Bratt 3 V+1 E -170 12/36
Lars Manneteg - Anders Blomé Per Börgesson - Rolf Kipowski 3D S-1 5 -200 10/38
Jenny Rudenstål - Jessica Larsson Tommy Storm - Carmen Tuason 3NT V= K -600 8/40
Jonas Mann - Per-David Nordlander Magnus Ekman - Peter Carlsson 4 V= E -620 5/43
Solveig Washer - Göte Bruzelius Margaretha Norbäck - Tora Philip 4 Ö= 9 -620 5/43
Henning Tingvall - Kjell Lornby UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 3NT V+1 5 -630 1/47
Bo Andersson - Bo Haglund Elena Ström - Lilly Sturesson 3NT V+1 E -630 1/47