Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Sommarserien #4 2009-06-11 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien #4 2009-06-11

Partävling, 20 bord, 40 par. Antal brickor: 26. Medel: 494.0.

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 4, Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson
11NT V+5 -240 2 5% 2 5.0%D10Kn64329210863 EKn95K7E754K74
23NT S+2 660 26 68% 28 36.5%D6343KDKn1032K5 EK10KKn8E87Kn943
Rond 2, som ÖV mot par 13, Rolf Norlin - Lennart Herminge
33 S-1 50 12 32% 40 35.0%DKn63Kn9863E6EKn K754K4D83K1076
41NT Ö-3 -300 2 5% 42 27.5%1042EK96EK2Kn52 D3Kn7Kn108753D98
Rond 3, som ÖV mot par 5, Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter
52 N-2 200 32 84% 74 38.8%D742K832Kn10765 Kn63ED5E652K93
62NT N+1 -150 18 47% 92 40.2%ED10823K42KDKn4 Kn6310954273975
Rond 4, som ÖV mot par 10, Stella Hathorn - Karen Gott
72 V= 110 32 84% 124 46.4%D6K105Kn853EKD5 109752DKn7634106
83 S= -140 9 24% 133 43.6%410537654KDKn95 KD8982EK98742
Rond 5, som NS mot par 9, Anita Ericsson - Inger Spängs
94NT N-1 -50 5 13% 138 40.2%KD4D532109KKn86 EKn93KKnEK76322
102 S= 90 23 61% 161 42.3%8764297627E65 KKDED964D9732
Rond 6, som ÖV mot par 3, Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund
113 Ö-2 -100 4 11% 165 39.5%E2E62ED954954 K108574363E832
124 N= -620 2 5% 167 36.6%972EKKn432K876 E106987643K983
Rond 7, som ÖV mot par 20, Peter Ahlström - Sten Svartling
133NT V= 600 2 5% 169 34.2%7549EKDKn64E87 KKn86EK852Kn943
145D N-2 300 36 95% 205 38.5%EKKn1063E10767EKn 8749832D108232
Rond 8, som NS mot par 2, Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip
154 N-2 -200 16 42% 221 38.7%53DKn108K862ED3 ED9K742DK9875
163NT V-1 100 26 68% 247 40.6%DKn1075KD1097343 92Kn8654KnDKn1082
Rond 9, som NS mot par 1, Margareta Walldin - Birgitta Alandh
174 V+2 -480 18 47% 265 40.9%10D8Kn10865EKD86 7421074K729754
183 N-2 -200 17 45% 282 41.2%EKn109762D107Kn104 54K8643EKKn753
Rond 10, som NS mot par 11, Hans Alexandersson - Lennart Wiklander
193NT S+2 460 22 58% 304 42.1%D10973EK95K283 Kn8DKnED109EK1074
202 Ö= -110 19 50% 323 42.5%954972ED9E532 Kn8KD63Kn863KKn9
Rond 11, som NS mot par 6, Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar
214 N+3 190 8 21% 331 41.4%K4KDKn6542EK98 D10KKn87653E83D
224 N-2 -100 6 16% 337 40.3%K105KKn105K72E53 E764ED29643D9
Rond 12, som ÖV mot par 8, Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist
232 Ö+3 200 25 66% 362 41.4%KKn863K63961072 D1094E8KD1075E3
244 Ö-2 -100 12 32% 374 41.0%K943DEDKn764E4 D82EK765951053
Rond 13, som ÖV mot par 12, Kjell Fagerberg - Conny Lövgren
254 V+2 680 34 89% 408 42.9%Kn107EKKn3D4D1075 E2D10876EKKnE96
261 S-1 100 31 82% 439 44.4%10532DKn1085E932 86K74KD93K854