Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Sommarserien #4 2009-06-11 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien #4 2009-06-11

Partävling, 20 bord, 40 par. Antal brickor: 26. Medel: 494.0.

Privatprotokoll för Jan Johanson - Åke Jonsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 20, Peter Ahlström - Sten Svartling
12 Ö-1 50 33 87% 33 87.0%D10Kn64329210863 EKn95K7E754K74
23NT S+2 660 26 68% 59 77.5%D6343KDKn1032K5 EK10KKn8E87Kn943
Rond 2, som ÖV mot par 24, Rolf Kipowski - Curt Engvall
32 Ö+1 140 24 63% 83 72.7%DKn63Kn9863E6EKn K754K4D83K1076
41NT Ö-3 -300 2 5% 85 55.8%1042EK96EK2Kn52 D3Kn7Kn108753D98
Rond 3, som NS mot par 26, Eva Uddling - Roland Rosenqvist
53 N+1 130 34 89% 119 62.4%K10985Kn76KD73D E1094Kn10984E842
63NT N-2 -100 7 18% 126 55.0%K97DKn87E5E1083 54EK6DKn1098662
Rond 4, som NS mot par 19, Christoffer Hellöre - Mark Drapsa
72D V+1 -870 0 0% 126 47.1%EKn83982EK10694 K4E4D972Kn8732
84 S-2 -100 6 16% 132 43.2%Kn75EKD64DKn1033 E109632Kn782E106
Rond 5, som NS mot par 23, Solveig Washer - Lars Almberg
93NT N+2 460 31 82% 163 47.6%KD4D532109KKn86 EKn93KKnEK76322
102 S= 90 23 61% 186 48.9%8764297627E65 KKDED964D9732
Rond 6, som ÖV mot par 17, Johan Håstad - Matts Håstad
112 S-1 50 26 68% 212 50.6%E2E62ED954954 K108574363E832
123D Ö-1 -100 18 47% 230 50.3%972EKKn432K876 E106987643K983
Rond 7, som ÖV mot par 14, Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg
133NT Ö+2 660 32 84% 262 52.9%7549EKDKn64E87 KKn86EK852Kn943
145D S-1 100 26 68% 288 54.0%EKKn1063E10767EKn 8749832D108232
Rond 8, som ÖV mot par 22, Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren
153D Ö= 530 35 92% 323 56.5%Kn1087642E5E1043 K963Kn975Kn10642
164 V-1 -100 12 32% 335 55.0%K4E107E84E9765 E863D932K652K
Rond 9, som NS mot par 21, UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg
174 V+2 -480 18 47% 353 54.5%10D8Kn10865EKD86 7421074K729754
183 N-2 -200 17 45% 370 54.0%EKn109762D107Kn104 54K8643EKKn753
Rond 10, som ÖV mot par 18, Mona Iwarson - Paul Iwarson
193NT S+2 -460 16 42% 386 53.4%EK5264Kn7DKn652 64108732865439
201 Ö+1 110 19 50% 405 53.2%EKD1032E8K107108 76Kn1054542D764
Rond 11, som NS mot par 15, Jan Alpe - Ingrid Johansson
216 N+1 1390 36 95% 441 55.2%K4KDKn6542EK98 D10KKn87653E83D
223NT S-2 -100 6 16% 447 53.4%K105KKn105K72E53 E764ED29643D9
Rond 12, som NS mot par 12, Kjell Fagerberg - Conny Lövgren
233 Ö+1 -170 25 66% 472 54.0%75Kn975Kn42D985 E2D1042E83KKn64
241 Ö= -80 12 32% 484 53.0%65109432103KKn76 EKn107Kn8K82D982
Rond 13, som ÖV mot par 16, Anders Tönne - Peter Nyström
256 Ö-1 -100 15 39% 499 52.5%Kn107EKKn3D4D1075 E2D10876EKKnE96
262NT S= -120 14 37% 513 51.9%10532DKn1085E932 86K74KD93K854

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Nord giv
ingen i zon
D10
kn6432
92
10863
842
E108
63
EDkn92
K763
D95
KDkn108
5
Ekn95
K7
E754
K74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Catharina Forsberg - Krister Ahlesved Franciska Levy - Elisabeth Forsell 2 Ö-4 2 200 38/0
Rolf Norlin - Lennart Herminge Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 3NT Ö-2 4 100 36/2
Johan Håstad - Matts Håstad Eva Uddling - Roland Rosenqvist 2 Ö-1 5 50 33/5
Jan Johanson - Åke Jonsson Peter Ahlström - Sten Svartling 2 Ö-1 K 50 33/5
Stella Hathorn - Karen Gott Anita Ericsson - Inger Spängs 2 S-1 E -50 29/9
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 2 N-1 5 -50 29/9
Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 2 N-2 5 -100 24/14
Solveig Washer - Lars Almberg Rolf Kipowski - Curt Engvall 2 S-2 6 -100 24/14
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Lotta Darin - Peter Lindquist 2 S-2 6 -100 24/14
Hans Alexandersson - Lennart Wiklander Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 2 Ö= E -110 15/23
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Margareta Walldin - Birgitta Alandh 2 Ö+1 4 -110 15/23
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Christoffer Hellöre - Mark Drapsa 3 Ö= K -110 15/23
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anders Tönne - Peter Nyström 2 Ö= K -110 15/23
Jan Brolin - Åke Falkunge Johnny Östberg - Daniel Gullberg 2 Ö+1 5 -110 15/23
Sven Holmberg - Björn Backström Björn Hamrin - Harry Nisell 3 Ö= 9 -110 15/23
Jan Alpe - Ingrid Johansson Mona Iwarson - Paul Iwarson 2NT V+1 3 -150 6/32
Lennart Weiler - Bengt Pettersson Magnus Ekman - Peter Carlsson 2NT V+1 3 -150 6/32
Claes Melin - Henning Tingvall Per Grivenfeldt - Christer Koch 2NT Ö+1 5 -150 6/32
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 1NT V+5 3 -240 2/36
Tor Simensen - Janeric Löwenadler Anders Palmgren - Jan Andersson 2NTD S-6 5 -1400 0/38

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Öst giv
N-S i zon
D63
43
KDkn1032
K5
kn974
1097
95
D1087
852
ED652
64
E62
EK10
Kkn8
E87
kn943

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 3NT N+2 7 660 26/12
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 3NT S+2 10 660 26/12
Hans Alexandersson - Lennart Wiklander Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 3NT S+2 10 660 26/12
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 3NT S+2 7 660 26/12
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Margareta Walldin - Birgitta Alandh 3NT S+2 9 660 26/12
Jan Alpe - Ingrid Johansson Mona Iwarson - Paul Iwarson 3NT S+2 10 660 26/12
Johan Håstad - Matts Håstad Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3NT S+2 4 660 26/12
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Christoffer Hellöre - Mark Drapsa 3NT S+2 9 660 26/12
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anders Tönne - Peter Nyström 3NT S+2 10 660 26/12
Jan Johanson - Åke Jonsson Peter Ahlström - Sten Svartling 3NT S+2 10 660 26/12
Tor Simensen - Janeric Löwenadler Anders Palmgren - Jan Andersson 3NT S+2 10 660 26/12
Catharina Forsberg - Krister Ahlesved Franciska Levy - Elisabeth Forsell 3NT S+2 10 660 26/12
Sven Holmberg - Björn Backström Björn Hamrin - Harry Nisell 3NT S+2 10 660 26/12
Stella Hathorn - Karen Gott Anita Ericsson - Inger Spängs 3NT S+1 7 630 7/31
Rolf Norlin - Lennart Herminge Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 3NT S+1 8 630 7/31
Solveig Washer - Lars Almberg Rolf Kipowski - Curt Engvall 3NT S+1 7 630 7/31
Lennart Weiler - Bengt Pettersson Magnus Ekman - Peter Carlsson 3NT S+1 7 630 7/31
Claes Melin - Henning Tingvall Per Grivenfeldt - Christer Koch 3NT S+1 7 630 7/31
Jan Brolin - Åke Falkunge Johnny Östberg - Daniel Gullberg 3NT S+1 8 630 7/31
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Lotta Darin - Peter Lindquist 3NT S= 4 600 0/38

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Syd giv
Ö-V i zon
982
E72
92
D9843
K754
K4
D83
K1076
Dkn63
kn9863
E6
Ekn
E10
D105
Kkn10754
52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Uddling - Roland Rosenqvist UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 4 V-2 3 200 38/0
Hans Alexandersson - Lennart Wiklander Stella Hathorn - Karen Gott 3 Ö-1 5 100 32/6
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 4 V-1 2 100 32/6
Mona Iwarson - Paul Iwarson Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 4 V-1 9 100 32/6
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Peter Ahlström - Sten Svartling 3 Ö-1 E 100 32/6
Tor Simensen - Janeric Löwenadler Lotta Darin - Peter Lindquist 3NT V-1 9 100 32/6
Rolf Norlin - Lennart Herminge Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3 S-1 K -50 26/12
Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 3 S-2 K -100 23/15
Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 3 S-2 5 -100 23/15
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Anita Ericsson - Inger Spängs 3 Ö= 9 -140 14/24
Solveig Washer - Lars Almberg Johan Håstad - Matts Håstad 3 Ö= 4 -140 14/24
Rolf Kipowski - Curt Engvall Jan Johanson - Åke Jonsson 2 Ö+1 5 -140 14/24
Anders Palmgren - Jan Andersson Lennart Weiler - Bengt Pettersson 3 V= 9 -140 14/24
Jan Brolin - Åke Falkunge Franciska Levy - Elisabeth Forsell 3 V= 9 -140 14/24
Per Grivenfeldt - Christer Koch Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 2 V+1 9 -140 14/24
Johnny Östberg - Daniel Gullberg Claes Melin - Henning Tingvall 3 Ö= 6 -140 14/24
Jan Alpe - Ingrid Johansson Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 2 Ö+2 5 -170 3/35
Anders Tönne - Peter Nyström Christoffer Hellöre - Mark Drapsa 3 V+1 3 -170 3/35
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Björn Hamrin - Harry Nisell 3 Ö+1 E -170 3/35
Sven Holmberg - Björn Backström Magnus Ekman - Peter Carlsson 2 V+2 9 -170 3/35

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Väst giv
alla i zon
Ekn98
D1053
4
K763
D3
kn7
kn108753
D98
1042
EK96
EK2
kn52
K765
842
D96
E104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Norlin - Lennart Herminge Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 1NT Ö-3 5 300 36/2
Rolf Kipowski - Curt Engvall Jan Johanson - Åke Jonsson 1NT Ö-3 6 300 36/2
Tor Simensen - Janeric Löwenadler Lotta Darin - Peter Lindquist 2 V-3 4 300 36/2
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Anita Ericsson - Inger Spängs 1NT Ö-2 8 200 24/14
Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 1NT Ö-2 9 200 24/14
Hans Alexandersson - Lennart Wiklander Stella Hathorn - Karen Gott 1NT V-2 9 200 24/14
Mona Iwarson - Paul Iwarson Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 1NT V-2 6 200 24/14
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Peter Ahlström - Sten Svartling 1NT Ö-2 5 200 24/14
Anders Palmgren - Jan Andersson Lennart Weiler - Bengt Pettersson 1NT Ö-2 5 200 24/14
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Björn Hamrin - Harry Nisell 3NT Ö-2 8 200 24/14
Johnny Östberg - Daniel Gullberg Claes Melin - Henning Tingvall 3 V-2 5 200 24/14
Sven Holmberg - Björn Backström Magnus Ekman - Peter Carlsson 1NT Ö-2 5 200 24/14
Solveig Washer - Lars Almberg Johan Håstad - Matts Håstad 3 S= Kn 140 13/25
Jan Brolin - Åke Falkunge Franciska Levy - Elisabeth Forsell 2 S+1 Kn 140 13/25
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 1NT Ö-1 7 100 7/31
Jan Alpe - Ingrid Johansson Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 3 V-1 3 100 7/31
Eva Uddling - Roland Rosenqvist UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 1NT Ö-1 5 100 7/31
Per Grivenfeldt - Christer Koch Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 1NT Ö-1 3 100 7/31
Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 2 Ö= 6 -90 2/36
Anders Tönne - Peter Nyström Christoffer Hellöre - Mark Drapsa 3 S-2 Kn -200 0/38

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Nord giv
N-S i zon
K10985
kn76
KD73
D
kn63
ED5
E652
K93
D742
K832

kn10765
E
1094
kn10984
E842

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Claes Melin - Henning Tingvall 4D Ö-2 E 300 38/0
Anita Ericsson - Inger Spängs Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 3 S+1 3 130 34/4
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 N+1 Kn 130 34/4
Jan Johanson - Åke Jonsson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3 N+1 Kn 130 34/4
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 2 N= Kn 90 28/10
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Jan Alpe - Ingrid Johansson 2 N= 2 90 28/10
Björn Hamrin - Harry Nisell Tor Simensen - Janeric Löwenadler 1NT S= 5 90 28/10
Solveig Washer - Lars Almberg UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 2 Ö-1 E 50 21/17
Franciska Levy - Elisabeth Forsell Anders Palmgren - Jan Andersson 1NT V-1 9 50 21/17
Jan Brolin - Åke Falkunge Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 1NT V-1 5 50 21/17
Per Grivenfeldt - Christer Koch Magnus Ekman - Peter Carlsson 2 Ö-1 Kn 50 21/17
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 2 Ö= E -90 15/23
Rolf Kipowski - Curt Engvall Mona Iwarson - Paul Iwarson 1NT V= K -90 15/23
Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip Stella Hathorn - Karen Gott 1 N-1 3 -100 12/26
Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 2 N-2 Kn -200 6/32
Rolf Norlin - Lennart Herminge Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 2D N-1 Kn -200 6/32
Anders Tönne - Peter Nyström Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 3 N-2 2 -200 6/32
Lotta Darin - Peter Lindquist Johnny Östberg - Daniel Gullberg 1NT S-2 5 -200 6/32
Sven Holmberg - Björn Backström Lennart Weiler - Bengt Pettersson 2 N-2 10 -200 6/32
Johan Håstad - Matts Håstad Peter Ahlström - Sten Svartling 2D N-2 7 -500 0/38

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Öst giv
Ö-V i zon
K97
Dkn87
E5
E1083
kn63
109542
73
975
ED1082
3
K42
KDkn4
54
EK6
Dkn10986
62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 3NT N+1 K 430 36/2
Johan Håstad - Matts Håstad Peter Ahlström - Sten Svartling 3NT N+1 3 430 36/2
Jan Brolin - Åke Falkunge Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 3NT N+1 K 430 36/2
Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip Stella Hathorn - Karen Gott 3NT N= K 400 28/10
Rolf Kipowski - Curt Engvall Mona Iwarson - Paul Iwarson 3NT N= K 400 28/10
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Claes Melin - Henning Tingvall 3NT N= K 400 28/10
Per Grivenfeldt - Christer Koch Magnus Ekman - Peter Carlsson 3NT N= D 400 28/10
Lotta Darin - Peter Lindquist Johnny Östberg - Daniel Gullberg 3NT N= K 400 28/10
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 3 Ö-2 K 200 22/16
Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 2NT N+1 K 150 20/18
Anders Tönne - Peter Nyström Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 3 N+1 2 130 16/22
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Jan Alpe - Ingrid Johansson 3 S+1 Kn 130 16/22
Franciska Levy - Elisabeth Forsell Anders Palmgren - Jan Andersson 2 S+2 3 130 16/22
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT N-1 K -50 12/26
Anita Ericsson - Inger Spängs Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 4 N-2 E -100 7/31
Jan Johanson - Åke Jonsson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3NT N-2 K -100 7/31
Björn Hamrin - Harry Nisell Tor Simensen - Janeric Löwenadler 3NT N-2 K -100 7/31
Sven Holmberg - Björn Backström Lennart Weiler - Bengt Pettersson 3 S-2 Kn -100 7/31
Solveig Washer - Lars Almberg UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 3D N-2 K -300 2/36
Rolf Norlin - Lennart Herminge Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 4D N-3 K -500 0/38

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Syd giv
alla i zon
Ekn83
982
EK106
94
109752
Dkn763
4
106
D6
K105
kn853
EKD5
K4
E4
D972
kn8732

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip Anita Ericsson - Inger Spängs 3D Ö-4 2 1100 38/0
Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 2D Ö-2 K 500 36/2
Jan Alpe - Ingrid Johansson Solveig Washer - Lars Almberg 3 V-2 E 200 32/6
Mona Iwarson - Paul Iwarson UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 4 Ö-2 7 200 32/6
Lotta Darin - Peter Lindquist Lennart Weiler - Bengt Pettersson 2 V-2 E 200 32/6
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 1NTD N= K 180 28/10
Rolf Kipowski - Curt Engvall Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 N+2 E 150 26/12
Magnus Ekman - Peter Carlsson Jan Brolin - Åke Falkunge 1NT S+1 3 120 24/14
Catharina Forsberg - Krister Ahlesved Björn Hamrin - Harry Nisell 3 N= E 110 22/16
Rolf Norlin - Lennart Herminge Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 2 V-1 E 100 18/20
Johan Håstad - Matts Håstad Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 3 V-1 E 100 18/20
Peter Ahlström - Sten Svartling Anders Tönne - Peter Nyström 4 V-1 E 100 18/20
Per Grivenfeldt - Christer Koch Tor Simensen - Janeric Löwenadler 2 N= E 90 14/24
Claes Melin - Henning Tingvall Franciska Levy - Elisabeth Forsell 3 N-1 D -100 11/27
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Johnny Östberg - Daniel Gullberg 3 S-1 4 -100 11/27
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 2 Ö= K -110 6/32
Stella Hathorn - Karen Gott Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 2 V= 9 -110 6/32
Sven Holmberg - Björn Backström Anders Palmgren - Jan Andersson 2 V= E -110 6/32
Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 3D N-2 E -500 2/36
Jan Johanson - Åke Jonsson Christoffer Hellöre - Mark Drapsa 2D V+1 2 -870 0/38

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Väst giv
ingen i zon
kn75
EKD64
Dkn103
3
KD8
982
EK9
8742
4
1053
7654
KDkn95
E109632
kn7
82
E106

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 4D S= E 590 38/0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Johnny Östberg - Daniel Gullberg 4 S= 8 420 36/2
Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 3 N+1 E 170 34/4
Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip Anita Ericsson - Inger Spängs 3 S= E 140 29/9
Stella Hathorn - Karen Gott Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3 S= 8 140 29/9
Rolf Kipowski - Curt Engvall Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 S+1 K 140 29/9
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 2 N+1 K 140 29/9
Rolf Norlin - Lennart Herminge Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 4 N-1 4 -50 17/21
Jan Alpe - Ingrid Johansson Solveig Washer - Lars Almberg 4 N-1 4 -50 17/21
Peter Ahlström - Sten Svartling Anders Tönne - Peter Nyström 4 S-1 E -50 17/21
Magnus Ekman - Peter Carlsson Jan Brolin - Åke Falkunge 4 S-1 E -50 17/21
Per Grivenfeldt - Christer Koch Tor Simensen - Janeric Löwenadler 4 S-1 E -50 17/21
Lotta Darin - Peter Lindquist Lennart Weiler - Bengt Pettersson 4 S-1 K -50 17/21
Catharina Forsberg - Krister Ahlesved Björn Hamrin - Harry Nisell 4 S-1 E -50 17/21
Sven Holmberg - Björn Backström Anders Palmgren - Jan Andersson 3 S-1 E -50 17/21
Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 4D S-1 E -100 6/32
Jan Johanson - Åke Jonsson Christoffer Hellöre - Mark Drapsa 4 S-2 E -100 6/32
Claes Melin - Henning Tingvall Franciska Levy - Elisabeth Forsell 4 S-2 K -100 6/32
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 4 N-3 E -150 2/36
Johan Håstad - Matts Håstad Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 4D S-3 K -500 0/38

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Nord giv
Ö-V i zon
KD4
D532
109
Kkn86
765
98
Dkn8
E10943
1082
E10764
54
D75
Ekn93
Kkn
EK7632
2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 3NT N+2 4 460 31/7
Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund Stella Hathorn - Karen Gott 3NT N+2 2 460 31/7
Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 3NT N+2 E 460 31/7
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Jan Alpe - Ingrid Johansson 3NT N+2 4 460 31/7
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Johan Håstad - Matts Håstad 3NT N+2 4 460 31/7
Jan Johanson - Åke Jonsson Solveig Washer - Lars Almberg 3NT N+2 6 460 31/7
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Peter Ahlström - Sten Svartling 3NT N+2 4 460 31/7
Catharina Forsberg - Krister Ahlesved Anders Palmgren - Jan Andersson 3NT N+2 6 460 31/7
Per Grivenfeldt - Christer Koch Björn Hamrin - Harry Nisell 4 S+1 9 450 22/16
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Rolf Norlin - Lennart Herminge 3NT N+1 10 430 17/21
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT S+1 4 430 17/21
Lennart Weiler - Bengt Pettersson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT N+1 5 430 17/21
Sven Holmberg - Björn Backström Franciska Levy - Elisabeth Forsell 3NT N+1 5 430 17/21
Tor Simensen - Janeric Löwenadler Claes Melin - Henning Tingvall 3NT N= 4 400 11/27
Johnny Östberg - Daniel Gullberg Magnus Ekman - Peter Carlsson 3NT N= 3 400 11/27
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Anita Ericsson - Inger Spängs 4NT N-1 4 -50 5/33
Anders Tönne - Peter Nyström Rolf Kipowski - Curt Engvall 4 S-1 9 -50 5/33
Mona Iwarson - Paul Iwarson Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 5 S-1 D -50 5/33
Lotta Darin - Peter Lindquist Jan Brolin - Åke Falkunge 4 S-1 E -50 5/33
Hans Alexandersson - Lennart Wiklander Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 6D S-2 E -300 0/38

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Öst giv
alla i zon
87642
9762
7
E65
Ekn93
E54
K2
kn1084
D105
kn1083
kn10853
K
K
KD
ED964
D9732

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Weiler - Bengt Pettersson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2D Ö-2 K 500 38/0
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Rolf Norlin - Lennart Herminge 2 Ö-2 3 200 36/2
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Peter Ahlström - Sten Svartling 1D S= 9 140 34/4
Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 2 S+1 E 110 30/8
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Johan Håstad - Matts Håstad 2 S+1 4 110 30/8
Catharina Forsberg - Krister Ahlesved Anders Palmgren - Jan Andersson 3 S= E 110 30/8
Tor Simensen - Janeric Löwenadler Claes Melin - Henning Tingvall 3 V-1 7 100 26/12
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Anita Ericsson - Inger Spängs 2 S= 2 90 23/15
Jan Johanson - Åke Jonsson Solveig Washer - Lars Almberg 2 S= 4 90 23/15
Mona Iwarson - Paul Iwarson Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 1 S= Kn 70 19/19
Johnny Östberg - Daniel Gullberg Magnus Ekman - Peter Carlsson 1 S= 3 70 19/19
Anders Tönne - Peter Nyström Rolf Kipowski - Curt Engvall 2 S-1 4 -100 13/25
Per Grivenfeldt - Christer Koch Björn Hamrin - Harry Nisell 1 S-1 Kn -100 13/25
Lotta Darin - Peter Lindquist Jan Brolin - Åke Falkunge 2 S-1 E -100 13/25
Sven Holmberg - Björn Backström Franciska Levy - Elisabeth Forsell 2 S-1 E -100 13/25
Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 2 N-2 10 -200 5/33
Hans Alexandersson - Lennart Wiklander Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 3NT S-2 Kn -200 5/33
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Jan Alpe - Ingrid Johansson 2 N-2 Kn -200 5/33
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 S-2 8 -200 5/33
Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund Stella Hathorn - Karen Gott 2 N-3 Kn -300 0/38

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Syd giv
ingen i zon
Dkn7
95
K10872
K76
K1085
743
63
E832
E2
E62
ED954
954
9643
KDkn108
kn
Dkn10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 1NTD N= 4 180 38/0
Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3 Ö-2 D 100 34/4
Jan Alpe - Ingrid Johansson Anders Tönne - Peter Nyström 1NT Ö-2 K 100 34/4
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 3 Ö-2 K 100 34/4
Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist Stella Hathorn - Karen Gott 1NT N= 4 90 30/8
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 3 Ö-1 D 50 23/15
Peter Ahlström - Sten Svartling Solveig Washer - Lars Almberg 3 Ö-1 K 50 23/15
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Rolf Kipowski - Curt Engvall 2 Ö-1 K 50 23/15
Björn Hamrin - Harry Nisell Lennart Weiler - Bengt Pettersson 1NT Ö-1 K 50 23/15
Jan Brolin - Åke Falkunge Tor Simensen - Janeric Löwenadler 1NT Ö-1 K 50 23/15
Sven Holmberg - Björn Backström Claes Melin - Henning Tingvall 1NT Ö-1 K 50 23/15
Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip Margareta Walldin - Birgitta Alandh 2 S-1 6 -50 12/26
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Anita Ericsson - Inger Spängs 2 S-1 5 -50 12/26
Johan Håstad - Matts Håstad Jan Johanson - Åke Jonsson 2 S-1 6 -50 12/26
Anders Palmgren - Jan Andersson Per Grivenfeldt - Christer Koch 2 N-1 E -50 12/26
Catharina Forsberg - Krister Ahlesved Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 S-1 6 -50 12/26
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Mona Iwarson - Paul Iwarson 1NT Ö= K -90 5/33
Johnny Östberg - Daniel Gullberg Franciska Levy - Elisabeth Forsell 2 Ö= K -90 5/33
Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter Rolf Norlin - Lennart Herminge 2 S-2 3 -100 1/37
Lotta Darin - Peter Lindquist Magnus Ekman - Peter Carlsson 2 N-2 E -100 1/37

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Väst giv
N-S i zon
kn3
D1065
EDkn
E1054
E106
98
7643
K983
972
EKkn432
K8
76
KD854
7
10952
Dkn2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist Stella Hathorn - Karen Gott 3NT N+1 E 630 38/0
Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 4 N= K 620 36/2
Anders Palmgren - Jan Andersson Per Grivenfeldt - Christer Koch 2 S+2 9 170 33/5
Catharina Forsberg - Krister Ahlesved Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 S+2 6 170 33/5
Jan Alpe - Ingrid Johansson Anders Tönne - Peter Nyström 1NT N+2 E 150 30/8
Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip Margareta Walldin - Birgitta Alandh 2 S+1 6 140 26/12
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 2 S+1 9 140 26/12
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Mona Iwarson - Paul Iwarson 2 N+1 E 140 26/12
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Anita Ericsson - Inger Spängs 3 Ö-2 Kn 100 20/18
Johan Håstad - Matts Håstad Jan Johanson - Åke Jonsson 3D Ö-1 D 100 20/18
Björn Hamrin - Harry Nisell Lennart Weiler - Bengt Pettersson 3 Ö-2 D 100 20/18
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Rolf Kipowski - Curt Engvall 3 Ö-1 5 50 14/24
Johnny Östberg - Daniel Gullberg Franciska Levy - Elisabeth Forsell 2 Ö-1 K 50 14/24
Sven Holmberg - Björn Backström Claes Melin - Henning Tingvall 3 V-1 Kn 50 14/24
Peter Ahlström - Sten Svartling Solveig Washer - Lars Almberg 3NT N-1 4 -100 8/30
Jan Brolin - Åke Falkunge Tor Simensen - Janeric Löwenadler 3NT N-1 E -100 8/30
Lotta Darin - Peter Lindquist Magnus Ekman - Peter Carlsson 2NT N-1 4 -100 8/30
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 2 Ö= K -110 4/34
Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 3 N-2 E -200 1/37
Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter Rolf Norlin - Lennart Herminge 3NT N-2 E -200 1/37

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Nord giv
alla i zon
D10932
Dkn102
107
65
Kkn86
EK8
52
kn943
754
9
EKDkn64
E87
E
76543
983
KD102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Washer - Lars Almberg Christoffer Hellöre - Mark Drapsa 6 Ö-1 K 100 38/0
Peter Ahlström - Sten Svartling Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3NT V= D -600 36/2
Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 3NT Ö+1 Kn -630 23/15
Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar Margareta Walldin - Birgitta Alandh 3NT V+1 2 -630 23/15
Rolf Norlin - Lennart Herminge Stella Hathorn - Karen Gott 3NT V+1 D -630 23/15
Jan Alpe - Ingrid Johansson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT V+1 D -630 23/15
Anders Tönne - Peter Nyström Johan Håstad - Matts Håstad 3NT V+1 D -630 23/15
Mona Iwarson - Paul Iwarson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3NT V+1 D -630 23/15
Björn Hamrin - Harry Nisell Claes Melin - Henning Tingvall 3NT V+1 D -630 23/15
Magnus Ekman - Peter Carlsson Anders Palmgren - Jan Andersson 3NT V+1 D -630 23/15
Franciska Levy - Elisabeth Forsell Lotta Darin - Peter Lindquist 3NT V+1 D -630 23/15
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Jan Brolin - Åke Falkunge 3NT V+1 D -630 23/15
Johnny Östberg - Daniel Gullberg Per Grivenfeldt - Christer Koch 3NT Ö+1 3 -630 23/15
Sven Holmberg - Björn Backström Tor Simensen - Janeric Löwenadler 3NT V+1 D -630 23/15
Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 3NT V+2 D -660 6/32
Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 3NT V+2 3 -660 6/32
Anita Ericsson - Inger Spängs Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 3NT V+2 3 -660 6/32
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Jan Johanson - Åke Jonsson 3NT Ö+2 K -660 6/32
Catharina Forsberg - Krister Ahlesved Lennart Weiler - Bengt Pettersson 3NT V+2 D -660 6/32
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Rolf Kipowski - Curt Engvall 3NTD V= D -750 0/38

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Öst giv
ingen i zon
D952
Dkn54
K9
D54
874
9832
D1082
32
EKkn1063
E1076
7
Ekn

K
Ekn6543
K109876

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 5D Ö-5 E 1100 38/0
Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 5D N= E 550 36/2
Solveig Washer - Lars Almberg Christoffer Hellöre - Mark Drapsa 5D Ö-3 E 500 33/5
Franciska Levy - Elisabeth Forsell Lotta Darin - Peter Lindquist 5D Ö-3 E 500 33/5
Sven Holmberg - Björn Backström Tor Simensen - Janeric Löwenadler 3D N= 7 470 30/8
Björn Hamrin - Harry Nisell Claes Melin - Henning Tingvall 4D Ö-2 7 300 28/10
Magnus Ekman - Peter Carlsson Anders Palmgren - Jan Andersson 4 S+1 4 150 26/12
Catharina Forsberg - Krister Ahlesved Lennart Weiler - Bengt Pettersson 4 S= 2 130 24/14
Jan Alpe - Ingrid Johansson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 Ö-2 6 100 22/16
Anders Tönne - Peter Nyström Johan Håstad - Matts Håstad 3 V-1 E 50 20/18
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Jan Brolin - Åke Falkunge 4 N-1 E -50 18/20
Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar Margareta Walldin - Birgitta Alandh 5D N-1 E -100 12/26
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Jan Johanson - Åke Jonsson 5D S-1 4 -100 12/26
Mona Iwarson - Paul Iwarson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 5D S-1 4 -100 12/26
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Rolf Kipowski - Curt Engvall 5D N-1 E -100 12/26
Johnny Östberg - Daniel Gullberg Per Grivenfeldt - Christer Koch 5D N-1 E -100 12/26
Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 3 Ö= 6 -140 5/33
Anita Ericsson - Inger Spängs Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 3 Ö= K -140 5/33
Peter Ahlström - Sten Svartling Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 5D N-2 K -300 2/36
Rolf Norlin - Lennart Herminge Stella Hathorn - Karen Gott 3NTD S-5 4 -1100 0/38

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Syd giv
N-S i zon
53
Dkn108
K862
ED3
K
963
kn975
kn10642
kn1087642
E5
E1043
ED9
K742
D
K9875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Ekman - Peter Carlsson Tor Simensen - Janeric Löwenadler 4 S= K 620 38/0
Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 4D Ö-1 D 100 32/6
Stella Hathorn - Karen Gott Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 4D Ö-1 4 100 32/6
Rolf Kipowski - Curt Engvall Peter Ahlström - Sten Svartling 3D Ö-1 D 100 32/6
Björn Hamrin - Harry Nisell Lotta Darin - Peter Lindquist 4D Ö-1 4 100 32/6
Per Grivenfeldt - Christer Koch Thomas Malmström - Michael Jungstedt 4D Ö-1 D 100 32/6
Jan Alpe - Ingrid Johansson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 4 S-1 K -100 24/14
Claes Melin - Henning Tingvall Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 3NT S-1 K -100 24/14
Sven Holmberg - Björn Backström Jan Brolin - Åke Falkunge 3NT S-1 K -100 24/14
Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter Anita Ericsson - Inger Spängs 4 N-2 E -200 16/22
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 4 N-2 Kn -200 16/22
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 3NT S-2 K -200 16/22
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 4 N-2 2 -200 16/22
Johnny Östberg - Daniel Gullberg Anders Palmgren - Jan Andersson 5 N-2 Kn -200 16/22
Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar Rolf Norlin - Lennart Herminge 5 S-3 K -300 8/30
Anders Tönne - Peter Nyström Solveig Washer - Lars Almberg 4 N-3 E -300 8/30
Lennart Weiler - Bengt Pettersson Franciska Levy - Elisabeth Forsell 5 N-3 2 -300 8/30
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 3D Ö= D -530 3/35
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Jan Johanson - Åke Jonsson 3D Ö= K -530 3/35
Johan Håstad - Matts Håstad Mona Iwarson - Paul Iwarson 2D Ö+1 D -570 0/38

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn1075
K
D10973
43
E863
D932
K652
K
K4
E107
E84
E9765
92
kn8654
kn
Dkn1082

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stella Hathorn - Karen Gott Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 6NT V-5 D 500 38/0
Lennart Weiler - Bengt Pettersson Franciska Levy - Elisabeth Forsell 3 Ö-2 9 200 36/2
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 3NT Ö-1 D 100 26/12
Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter Anita Ericsson - Inger Spängs 3 Ö-1 D 100 26/12
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 3NT V-1 D 100 26/12
Anders Tönne - Peter Nyström Solveig Washer - Lars Almberg 3NT V-1 D 100 26/12
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Jan Johanson - Åke Jonsson 4 V-1 D 100 26/12
Rolf Kipowski - Curt Engvall Peter Ahlström - Sten Svartling 2NT Ö-1 D 100 26/12
Björn Hamrin - Harry Nisell Lotta Darin - Peter Lindquist 3NT Ö-1 9 100 26/12
Magnus Ekman - Peter Carlsson Tor Simensen - Janeric Löwenadler 3NT V-1 D 100 26/12
Sven Holmberg - Björn Backström Jan Brolin - Åke Falkunge 4 V-1 D 100 26/12
Claes Melin - Henning Tingvall Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 2 N-1 7 -50 16/22
Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar Rolf Norlin - Lennart Herminge 3NT Ö= 6 -600 11/27
Jan Alpe - Ingrid Johansson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3NT Ö= D -600 11/27
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 3NT V= D -600 11/27
Johnny Östberg - Daniel Gullberg Anders Palmgren - Jan Andersson 3NT V= D -600 11/27
Johan Håstad - Matts Håstad Mona Iwarson - Paul Iwarson 3NT Ö+1 D -630 4/34
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 3NT Ö+1 D -630 4/34
Per Grivenfeldt - Christer Koch Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT V+1 D -630 4/34
Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 3NT Ö+2 D -660 0/38

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Nord giv
ingen i zon
10
D8
kn10865
EKD86
Ekn98
E52
ED3
1032
KD653
Kkn963
94
kn
742
1074
K72
9754

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Weiler - Bengt Pettersson Jan Brolin - Åke Falkunge 2 Ö-3 2 150 38/0
Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar Stella Hathorn - Karen Gott 3 Ö+3 9 -230 36/2
Magnus Ekman - Peter Carlsson Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 3NT V= E -400 34/4
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anita Ericsson - Inger Spängs 4 Ö+1 9 -450 31/7
Lotta Darin - Peter Lindquist Per Grivenfeldt - Christer Koch 5 V= E -450 31/7
Sven Holmberg - Björn Backström Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT V+2 E -460 28/10
Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 4 V+2 E -480 18/20
Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 4 Ö+2 4 -480 18/20
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Margareta Walldin - Birgitta Alandh 4 V+2 K -480 18/20
Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 4 Ö+2 2 -480 18/20
Hans Alexandersson - Lennart Wiklander Rolf Norlin - Lennart Herminge 5 Ö+1 2 -480 18/20
Anders Tönne - Peter Nyström Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 5 V+1 E -480 18/20
Jan Johanson - Åke Jonsson UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 4 V+2 E -480 18/20
Björn Hamrin - Harry Nisell Franciska Levy - Elisabeth Forsell 4 V+2 E -480 18/20
Anders Palmgren - Jan Andersson Claes Melin - Henning Tingvall 4 Ö+2 E -480 18/20
Johan Håstad - Matts Håstad Rolf Kipowski - Curt Engvall 5D N-3 K -500 5/33
Mona Iwarson - Paul Iwarson Christoffer Hellöre - Mark Drapsa 5D N-3 K -500 5/33
Peter Ahlström - Sten Svartling Jan Alpe - Ingrid Johansson 5D S-3 E -500 5/33
Solveig Washer - Lars Almberg Eva Uddling - Roland Rosenqvist 5D S-3 2 -500 5/33
Tor Simensen - Janeric Löwenadler Johnny Östberg - Daniel Gullberg 5D N-4 K -800 0/38

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Öst giv
N-S i zon
Ekn109762
D107
kn
104
K83
kn92
ED9
D862
D54
EK863
10752
9

54
K8643
EKkn753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anita Ericsson - Inger Spängs 2 N= E 110 37/1
Lennart Weiler - Bengt Pettersson Jan Brolin - Åke Falkunge 2 N= E 110 37/1
Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 3 Ö-1 E 50 32/6
Mona Iwarson - Paul Iwarson Christoffer Hellöre - Mark Drapsa 4 Ö-1 E 50 32/6
Tor Simensen - Janeric Löwenadler Johnny Östberg - Daniel Gullberg 3 Ö-1 E 50 32/6
Hans Alexandersson - Lennart Wiklander Rolf Norlin - Lennart Herminge 3 N-1 E -100 28/10
Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 3D N-1 E -200 17/21
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Margareta Walldin - Birgitta Alandh 3 N-2 E -200 17/21
Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 4 N-2 K -200 17/21
Anders Tönne - Peter Nyström Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 3 N-2 2 -200 17/21
Peter Ahlström - Sten Svartling Jan Alpe - Ingrid Johansson 3 N-2 E -200 17/21
Solveig Washer - Lars Almberg Eva Uddling - Roland Rosenqvist 4 N-2 E -200 17/21
Jan Johanson - Åke Jonsson UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 3 N-2 E -200 17/21
Björn Hamrin - Harry Nisell Franciska Levy - Elisabeth Forsell 4 N-2 K -200 17/21
Lotta Darin - Peter Lindquist Per Grivenfeldt - Christer Koch 4 N-2 E -200 17/21
Sven Holmberg - Björn Backström Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3 N-2 E -200 17/21
Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar Stella Hathorn - Karen Gott 4 N-3 E -300 5/33
Magnus Ekman - Peter Carlsson Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 4 N-3 E -300 5/33
Anders Palmgren - Jan Andersson Claes Melin - Henning Tingvall 4 S-4 2 -400 2/36
Johan Håstad - Matts Håstad Rolf Kipowski - Curt Engvall 3D N-2 E -500 0/38

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Syd giv
Ö-V i zon
D10973
EK95
K2
83
64
108732
86543
9
EK52
64
kn7
Dkn652
kn8
Dkn
ED109
EK1074

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Catharina Forsberg - Krister Ahlesved Lotta Darin - Peter Lindquist 2RD S+3 9 1160 38/0
Rolf Kipowski - Curt Engvall Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 2RD N= E 560 36/2
Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund Rolf Norlin - Lennart Herminge 3NT N+2 3 460 22/16
Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 3NT N+2 K 460 22/16
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 3NT S+2 7 460 22/16
Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 3NT N+2 6 460 22/16
Anita Ericsson - Inger Spängs Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 3NT S+2 7 460 22/16
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Margareta Walldin - Birgitta Alandh 3NT N+2 3 460 22/16
Mona Iwarson - Paul Iwarson Jan Johanson - Åke Jonsson 3NT S+2 6 460 22/16
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Anders Tönne - Peter Nyström 3NT N+2 2 460 22/16
Solveig Washer - Lars Almberg Stella Hathorn - Karen Gott 3NT S+2 2 460 22/16
Magnus Ekman - Peter Carlsson Claes Melin - Henning Tingvall 3NT N+2 2 460 22/16
Lennart Weiler - Bengt Pettersson Johnny Östberg - Daniel Gullberg 3NT S+2 2 460 22/16
Anders Palmgren - Jan Andersson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT N+2 6 460 22/16
Sven Holmberg - Björn Backström Per Grivenfeldt - Christer Koch 3NT N+2 6 460 22/16
Jan Brolin - Åke Falkunge Björn Hamrin - Harry Nisell 4 N+1 Kn 450 8/30
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Peter Ahlström - Sten Svartling 3NT N+1 6 430 5/33
Franciska Levy - Elisabeth Forsell Tor Simensen - Janeric Löwenadler 3NT S+1 7 430 5/33
Johan Håstad - Matts Håstad Jan Alpe - Ingrid Johansson 3NT S= 8 400 2/36
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 S+1 6 110 0/38

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Väst giv
alla i zon
954
972
ED9
E532
76
kn1054
542
D764
EKD1032
E8
K107
108
kn8
KD63
kn863
Kkn9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Håstad - Matts Håstad Jan Alpe - Ingrid Johansson 3D Ö-2 K 500 38/0
Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 3 Ö-1 9 100 36/2
Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund Rolf Norlin - Lennart Herminge 2 Ö= D -110 19/19
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 2 Ö= 3 -110 19/19
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Margareta Walldin - Birgitta Alandh 2 Ö= Kn -110 19/19
Mona Iwarson - Paul Iwarson Jan Johanson - Åke Jonsson 1 Ö+1 K -110 19/19
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Peter Ahlström - Sten Svartling 1 Ö+1 K -110 19/19
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Anders Tönne - Peter Nyström 2 Ö= K -110 19/19
Solveig Washer - Lars Almberg Stella Hathorn - Karen Gott 1 Ö+1 6 -110 19/19
Rolf Kipowski - Curt Engvall Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 2 Ö= 9 -110 19/19
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 1 Ö+1 6 -110 19/19
Magnus Ekman - Peter Carlsson Claes Melin - Henning Tingvall 1 Ö+1 K -110 19/19
Lennart Weiler - Bengt Pettersson Johnny Östberg - Daniel Gullberg 2 Ö= K -110 19/19
Anders Palmgren - Jan Andersson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 1 Ö+1 6 -110 19/19
Franciska Levy - Elisabeth Forsell Tor Simensen - Janeric Löwenadler 1 Ö+1 K -110 19/19
Jan Brolin - Åke Falkunge Björn Hamrin - Harry Nisell 1 Ö+1 6 -110 19/19
Catharina Forsberg - Krister Ahlesved Lotta Darin - Peter Lindquist 1 V+1 6 -110 19/19
Sven Holmberg - Björn Backström Per Grivenfeldt - Christer Koch 1 Ö+1 6 -110 19/19
Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 1 Ö+2 6 -140 1/37
Anita Ericsson - Inger Spängs Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 3 Ö= K -140 1/37

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Nord giv
N-S i zon
K4

KDkn6542
EK98
E86
D1092
109
6543
kn97532
E4
7
kn1072
D10
Kkn87653
E83
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stella Hathorn - Karen Gott Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 6 N+1 E 1390 36/2
Rolf Kipowski - Curt Engvall Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 6 N+1 E 1390 36/2
Jan Johanson - Åke Jonsson Jan Alpe - Ingrid Johansson 6 N+1 7 1390 36/2
Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 6 N= E 1370 28/10
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Johan Håstad - Matts Håstad 6 N= 3 1370 28/10
Anders Palmgren - Jan Andersson Björn Hamrin - Harry Nisell 6 N= 5 1370 28/10
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Magnus Ekman - Peter Carlsson 6 N= 3 1370 28/10
Sven Holmberg - Björn Backström Lotta Darin - Peter Lindquist 6 N= E 1370 28/10
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Solveig Washer - Lars Almberg 5 N+2 E 640 21/17
Lennart Weiler - Bengt Pettersson Tor Simensen - Janeric Löwenadler 5 N+2 E 640 21/17
Rolf Norlin - Lennart Herminge Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 5 N+1 7 620 14/24
Mona Iwarson - Paul Iwarson Anders Tönne - Peter Nyström 5 N+1 Kn 620 14/24
Peter Ahlström - Sten Svartling UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 5 N+1 3 620 14/24
Franciska Levy - Elisabeth Forsell Per Grivenfeldt - Christer Koch 5 N+1 3 620 14/24
Claes Melin - Henning Tingvall Jan Brolin - Åke Falkunge 5 S+1 E 620 14/24
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 4 N+3 E 190 8/30
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Eva Uddling - Roland Rosenqvist 4 N+2 3 170 6/32
Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson Margareta Walldin - Birgitta Alandh 7 S-1 E -100 3/35
Anita Ericsson - Inger Spängs Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 4 S-1 E -100 3/35
Johnny Östberg - Daniel Gullberg Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 5 N-2 E -200 0/38

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Öst giv
Ö-V i zon
K105
Kkn105
K72
E53
D92
9863
kn10
Kkn42
kn83
74
ED85
10876
E764
ED2
9643
D9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Weiler - Bengt Pettersson Tor Simensen - Janeric Löwenadler 3NT S+1 6 430 38/0
Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson Margareta Walldin - Birgitta Alandh 3NT N= 7 400 33/5
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Solveig Washer - Lars Almberg 3NT S= 9 400 33/5
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Johan Håstad - Matts Håstad 3NT S= 6 400 33/5
Johnny Östberg - Daniel Gullberg Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 3NT S= 4 400 33/5
Mona Iwarson - Paul Iwarson Anders Tönne - Peter Nyström 2NT N+1 5 150 27/11
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Magnus Ekman - Peter Carlsson 1NT N+2 5 150 27/11
Peter Ahlström - Sten Svartling UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 1NT N= 3 90 24/14
Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 3NT N-1 3 -50 18/20
Stella Hathorn - Karen Gott Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 3NT N-1 5 -50 18/20
Rolf Norlin - Lennart Herminge Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 3NT N-1 5 -50 18/20
Anders Palmgren - Jan Andersson Björn Hamrin - Harry Nisell 4 N-1 7 -50 18/20
Claes Melin - Henning Tingvall Jan Brolin - Åke Falkunge 4 N-1 7 -50 18/20
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 4 N-2 4 -100 6/32
Anita Ericsson - Inger Spängs Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 4 N-2 8 -100 6/32
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3NT N-2 10 -100 6/32
Rolf Kipowski - Curt Engvall Hans Alexandersson - Lennart Wiklander 3NT N-2 7 -100 6/32
Jan Johanson - Åke Jonsson Jan Alpe - Ingrid Johansson 3NT S-2 9 -100 6/32
Franciska Levy - Elisabeth Forsell Per Grivenfeldt - Christer Koch 3NT N-2 6 -100 6/32
Sven Holmberg - Björn Backström Lotta Darin - Peter Lindquist 3NT S-2 9 -100 6/32

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Syd giv
alla i zon
75
kn975
kn42
D985
D1094
E8
KD1075
E3
Kkn863
K63
96
1072
E2
D1042
E83
Kkn64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Ahlström - Sten Svartling Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 1NT S-1 K -100 36/2
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 1NT S-1 K -100 36/2
Anders Palmgren - Jan Andersson Jan Brolin - Åke Falkunge 1NT S-1 K -100 36/2
Claes Melin - Henning Tingvall Lotta Darin - Peter Lindquist 2 V+1 7 -140 32/6
Solveig Washer - Lars Almberg Mona Iwarson - Paul Iwarson 2 V+2 8 -170 25/13
Jan Johanson - Åke Jonsson Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 3 Ö+1 4 -170 25/13
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Anders Tönne - Peter Nyström 3 Ö+1 E -170 25/13
Björn Hamrin - Harry Nisell Johnny Östberg - Daniel Gullberg 3 Ö+1 Kn -170 25/13
Franciska Levy - Elisabeth Forsell Magnus Ekman - Peter Carlsson 2 Ö+2 6 -170 25/13
Tor Simensen - Janeric Löwenadler Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3 Ö+1 6 -170 25/13
Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 2 V+3 7 -200 13/25
Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 2 Ö+3 4 -200 13/25
Hans Alexandersson - Lennart Wiklander Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 3 Ö+2 4 -200 13/25
Jan Alpe - Ingrid Johansson Rolf Kipowski - Curt Engvall 2 Ö+3 E -200 13/25
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Johan Håstad - Matts Håstad 3 Ö+2 3 -200 13/25
Per Grivenfeldt - Christer Koch Lennart Weiler - Bengt Pettersson 3 Ö+2 E -200 13/25
Stella Hathorn - Karen Gott Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 3 Ö+3 4 -230 6/32
Sven Holmberg - Björn Backström Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 1NTD S-2 5 -500 4/34
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 4 Ö= 2 -620 1/37
Anita Ericsson - Inger Spängs Rolf Norlin - Lennart Herminge 4 Ö= 4 -620 1/37

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Väst giv
ingen i zon
65
109432
103
Kkn76
D82
EK765
95
1053
K943
D
EDkn764
E4
Ekn107
kn8
K82
D982

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Walldin - Birgitta Alandh Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 4 Ö-3 Kn 150 34/4
Stella Hathorn - Karen Gott Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 4 Ö-3 8 150 34/4
Solveig Washer - Lars Almberg Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 Ö-3 8 150 34/4
Anders Palmgren - Jan Andersson Jan Brolin - Åke Falkunge 3NT Ö-3 6 150 34/4
Tor Simensen - Janeric Löwenadler Thomas Malmström - Michael Jungstedt 4 Ö-3 Kn 150 34/4
Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 4 Ö-2 Kn 100 26/12
Hans Alexandersson - Lennart Wiklander Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar 5 Ö-2 Kn 100 26/12
Claes Melin - Henning Tingvall Lotta Darin - Peter Lindquist 4 Ö-2 8 100 26/12
Anita Ericsson - Inger Spängs Rolf Norlin - Lennart Herminge 5 Ö-1 9 50 18/20
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Anders Tönne - Peter Nyström 4 Ö-1 Kn 50 18/20
Björn Hamrin - Harry Nisell Johnny Östberg - Daniel Gullberg 2 V-1 7 50 18/20
Per Grivenfeldt - Christer Koch Lennart Weiler - Bengt Pettersson 3 Ö-1 Kn 50 18/20
Sven Holmberg - Björn Backström Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 3NT Ö-1 7 50 18/20
Jan Johanson - Åke Jonsson Kjell Fagerberg - Conny Lövgren 1 Ö= Kn -80 12/26
Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip 2 V= 10 -110 8/30
Christoffer Hellöre - Mark Drapsa Johan Håstad - Matts Håstad 1 Ö+1 8 -110 8/30
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 Ö= Kn -110 8/30
Jan Alpe - Ingrid Johansson Rolf Kipowski - Curt Engvall 2NT V= 6 -120 4/34
Franciska Levy - Elisabeth Forsell Magnus Ekman - Peter Carlsson 2NT V+1 6 -150 2/36
Peter Ahlström - Sten Svartling Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 3NT Ö= 8 -400 0/38

Bricka 25

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Nord giv
Ö-V i zon
83
942
87632
432
E2
D10876
EKkn
E96
kn107
EKkn3
D4
D1075
KD9654
5
1095
Kkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Johan Håstad - Matts Håstad 6 Ö-3 D 300 38/0
Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 7 Ö-2 K 200 35/3
Jan Brolin - Åke Falkunge Per Grivenfeldt - Christer Koch 7 V-2 8 200 35/3
Anita Ericsson - Inger Spängs Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 6 Ö-1 K 100 23/15
Hans Alexandersson - Lennart Wiklander Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 6 V-1 8 100 23/15
Anders Tönne - Peter Nyström Jan Johanson - Åke Jonsson 6 Ö-1 K 100 23/15
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Jan Alpe - Ingrid Johansson 6 V-1 8 100 23/15
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Solveig Washer - Lars Almberg 6 Ö-1 K 100 23/15
Rolf Kipowski - Curt Engvall Christoffer Hellöre - Mark Drapsa 6 Ö-1 K 100 23/15
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Rolf Norlin - Lennart Herminge 6 Ö-1 K 100 23/15
Magnus Ekman - Peter Carlsson Björn Hamrin - Harry Nisell 6 V-1 8 100 23/15
Franciska Levy - Elisabeth Forsell Thomas Malmström - Michael Jungstedt 6 Ö-1 K 100 23/15
Claes Melin - Henning Tingvall Lennart Weiler - Bengt Pettersson 6 Ö-1 K 100 23/15
Stella Hathorn - Karen Gott Margareta Walldin - Birgitta Alandh 4 Ö+1 K -650 11/27
Peter Ahlström - Sten Svartling Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 V+1 8 -650 11/27
Tor Simensen - Janeric Löwenadler Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 3NT V+2 8 -660 8/30
Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 4 Ö+2 K -680 4/34
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 4 V+2 3 -680 4/34
Lotta Darin - Peter Lindquist Anders Palmgren - Jan Andersson 4 Ö+2 K -680 4/34
Sven Holmberg - Björn Backström Johnny Östberg - Daniel Gullberg 6 Ö= K -1430 0/38

Bricka 26

BK S:t Erik, Sverige 2009.06.11

Öst giv
alla i zon
kn974
1098632
74
D
86
K74
KD93
K854
10532
Dkn
1085
E932
EKD
E5
Ekn62
kn1076

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Solveig Washer - Lars Almberg 3 S+2 9 200 38/0
Hans Alexandersson - Lennart Wiklander Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter 2 S+2 K 170 34/4
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Johan Håstad - Matts Håstad 2 N+2 D 170 34/4
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Jan Alpe - Ingrid Johansson 2 N+2 8 170 34/4
Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson 2 N+1 3 140 28/10
Peter Ahlström - Sten Svartling Mona Iwarson - Paul Iwarson 2 S+1 5 140 28/10
Magnus Ekman - Peter Carlsson Björn Hamrin - Harry Nisell 2 S+1 K 140 28/10
Anders Tönne - Peter Nyström Jan Johanson - Åke Jonsson 2NT S= K 120 24/14
Stella Hathorn - Karen Gott Margareta Walldin - Birgitta Alandh 1 S= 8 70 18/20
Rolf Kipowski - Curt Engvall Christoffer Hellöre - Mark Drapsa 1 S= 8 70 18/20
Claes Melin - Henning Tingvall Lennart Weiler - Bengt Pettersson 1 S= 4 70 18/20
Tor Simensen - Janeric Löwenadler Catharina Forsberg - Krister Ahlesved 1 S= 8 70 18/20
Sven Holmberg - Björn Backström Johnny Östberg - Daniel Gullberg 1 S= K 70 18/20
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Rolf Norlin - Lennart Herminge 1NT Ö= 6 -90 12/26
Anita Ericsson - Inger Spängs Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist 1 S-1 8 -100 7/31
Kjell Fagerberg - Conny Lövgren Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 1 S-1 K -100 7/31
Jan Brolin - Åke Falkunge Per Grivenfeldt - Christer Koch 4 N-1 2 -100 7/31
Lotta Darin - Peter Lindquist Anders Palmgren - Jan Andersson 4 N-1 3 -100 7/31
Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund 2NT S-2 4 -200 1/37
Franciska Levy - Elisabeth Forsell Thomas Malmström - Michael Jungstedt 4 N-2 3 -200 1/37