Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Sommarserien #4 2009-06-11 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien #4 2009-06-11

Partävling, 20 bord, 40 par. Antal brickor: 26. Medel: 494.0.

Privatprotokoll för Hans Alexandersson - Lennart Wiklander

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 2, Jan-Olof Hegethorn - Tora Philip
12 Ö= -110 15 39% 15 39.0%D10Kn64329210863 EKn95K7E754K74
23NT S+2 660 26 68% 41 53.5%D6343KDKn1032K5 EK10KKn8E87Kn943
Rond 2, som NS mot par 10, Stella Hathorn - Karen Gott
33 Ö-1 100 32 84% 73 63.7%982E7292D9843 E10D105KKn1075452
41NT V-2 200 24 63% 97 63.5%EKn98D10534K763 K765842D96E104
Rond 3, som ÖV mot par 12, Kjell Fagerberg - Conny Lövgren
52 N= -90 10 26% 107 56.0%D742K832Kn10765 Kn63ED5E652K93
63 Ö-2 -200 16 42% 123 53.7%ED10823K42KDKn4 Kn6310954273975
Rond 4, som ÖV mot par 3, Britt-Marie Ödlund - Max Ödlund
72D Ö-2 -500 2 5% 125 46.7%D6K105Kn853EKD5 109752DKn7634106
83 N+1 -170 4 11% 129 42.2%410537654KDKn95 KD8982EK98742
Rond 5, som NS mot par 8, Tommy Eneqvist - Peter Flodqvist
96D S-2 -300 0 0% 129 37.6%KD4D532109KKn86 EKn93KKnEK76322
103NT S-2 -200 5 13% 134 35.1%8764297627E65 KKDED964D9732
Rond 6, som ÖV mot par 4, Lars-Erik Rudström - Kjell-O Persson
111NTD N= -180 0 0% 134 31.9%E2E62ED954954 K108574363E832
123 N-2 200 37 97% 171 37.3%972EKKn432K876 E106987643K983
Rond 7, som ÖV mot par 9, Anita Ericsson - Inger Spängs
133NT V+2 660 32 84% 203 40.9%7549EKDKn64E87 KKn86EK852Kn943
143 Ö= 140 33 87% 236 44.2%EKKn1063E10767EKn 8749832D108232
Rond 8, som ÖV mot par 1, Margareta Walldin - Birgitta Alandh
153D Ö= 530 35 92% 271 47.4%Kn1087642E5E1043 K963Kn975Kn10642
163NT Ö-1 -100 12 32% 283 46.4%K4E107E84E9765 E863D932K652K
Rond 9, som NS mot par 13, Rolf Norlin - Lennart Herminge
175 Ö+1 -480 18 47% 301 46.5%10D8Kn10865EKD86 7421074K729754
183 N-1 -100 28 74% 329 48.0%EKn109762D107Kn104 54K8643EKKn753
Rond 10, som ÖV mot par 7, Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein
193NT S+2 -460 16 42% 345 47.7%EK5264Kn7DKn652 64108732865439
202 Ö= 110 19 50% 364 47.8%EKD1032E8K107108 76Kn1054542D764
Rond 11, som ÖV mot par 24, Rolf Kipowski - Curt Engvall
216 N+1 -1390 2 5% 366 45.8%Kn97532E47Kn1072 E86D10921096543
223NT N-2 100 32 84% 398 47.5%Kn8374ED8510876 D929863Kn10KKn42
Rond 12, som NS mot par 6, Ulla-Britt Olsson - Eva Backhammar
233 Ö+2 -200 13 34% 411 46.9%75Kn975Kn42D985 E2D1042E83KKn64
245 Ö-2 100 26 68% 437 47.8%65109432103KKn76 EKn107Kn8K82D982
Rond 13, som NS mot par 5, Tomas Grut - Mari-Anne Elsasdotter
256 V-1 100 23 61% 460 48.3%8394287632432 KD965451095KKn8
262 S+2 170 34 89% 494 49.9%Kn974109863274D EKDE5EKn62Kn1076