Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Onsdagsmötet 2009-05-06 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Onsdagsmötet 2009-05-06

Partävling, 21 bord, 42 par. Antal brickor: 24. Medel: 480.0.

Privatprotokoll för Ulla Sandberg - Ulla Lindberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 26, Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant
11NT N= -90 25 63% 25 63.0%Kn9653K8397652 K10542D97DKnED3
24 V= 420 30 75% 55 69.0%ED1085965K6263 KKn962K2DKn87E9
32 Ö-2 -200 5 13% 60 50.3%EKn6974D7EK864 D10873K103106372
Rond 2, som NS mot par 23, Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein
43NT V= -600 3 8% 63 39.8%543DKn4KKn710752 KD2E6531095D84
53NT S= 600 20 50% 83 41.8%KDKn8EKE1073ED9 76210963Kn952K2
64 S= 420 38 95% 121 50.7%ED65873K105D52 KKn732Kn6DKn83E10
Rond 3, som ÖV mot par 32, Filip Niska - Kaarina Niska
75 V= 650 40 100% 161 57.7%98KDKn1075EKKn92 10832KD10632843
85 V= 400 15 38% 176 55.2%D71063EK102EK32 K862EDKn75DKn85
92 N+2 -130 6 15% 182 50.8%DKDKn76510Kn9652 EKKn824364E1073
Rond 4, som NS mot par 30, Björn Grevaeus - Åsa Perming
103NT N= 600 21 53% 203 51.0%K10654E92EKn862 EDEKn93K10864103
114 S-1 -50 12 30% 215 49.1%10732849743KKn2 EKDKn4E105K65103
122 Ö+1 -140 7 18% 222 46.5%D5EKKn10665E965 Kn107875Kn1097K108
Rond 5, som ÖV mot par 24, GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg
133 N+1 -170 8 20% 230 44.5%Kn98ED4262E542 4Kn1095D9743KD7
144 Ö= 420 24 60% 254 45.6%EKn1064243E2632 D75EKKn5103KD104
154 Ö-1 -50 12 30% 266 44.5%KDKn8E106586E93 E97KD7D52Kn854
Rond 6, som ÖV mot par 21, Karin Nordell - Ulf Oredsson
164 N+2 -480 17 43% 283 44.4%KKn96Kn108643865 84328DKn52E1032
174 V+1 450 32 80% 315 46.5%75Kn864EKKn83D6 KKn93ED976KKn74
184 Ö+2 480 36 90% 351 48.9%D9752KD2EKn983 EK8Kn983E52K64
Rond 7, som ÖV mot par 25, Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist
194 S-1 50 34 85% 385 50.8%103K875D105ED42 97E932EKn821086
202NT V-3 -300 0 0% 385 48.3%EKn98510974EK103 64K62Kn109865E8
213NT S+3 -690 25 63% 410 49.0%Kn3210852D87432 874KKn943Kn10626
Rond 8, som NS mot par 22, Jan Christiernin - Marianne Karta
224 Ö+1 -650 33 83% 443 50.5%D1072K10942EKn42 Kn53Kn96538D753
233 Ö+2 -150 28 70% 471 51.4%E876Kn105210ED64 954376E5Kn9875
244 Ö-1 50 11 28% 482 50.4%K964276232E75 D1083KnE985KD103

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Nord giv
ingen i zon
ED73
E8
E10975
kn8
K10542
D97
Dkn
ED3
kn9
653
K83
97652
86
Kkn1042
642
K104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Christine Schwark - Siv Önefäldt 3NT S+1 E 430 40/0
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Håkan Sacklén - Rita Sjöö 3NT S= 7 400 37/3
Filip Niska - Kaarina Niska Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 3NT N= 6 400 37/3
Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns Iris Holmström - Britt-Marie Borelius 1NT N+2 9 150 34/6
Karin Nordell - Ulf Oredsson Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 2 S+1 7 140 32/8
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Karin Sangert - Inga-Britt Andersson 1NT N+1 Kn 120 29/11
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Kjell Lindström - Kjell Eriksson 2NT N= Kn 120 29/11
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 2 N+1 Kn 110 25/15
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg 2 N+1 Kn 110 25/15
Gösta Thorén - Rune Strand Margareta Belaieff - Arija Strömberg 2 V-2 8 100 22/18
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 1NT N= Kn 90 15/25
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Bhupi Sawney - Gur Singh 2 N= Kn 90 15/25
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Christian Wiechel - Gunilla Gradin 1NT N= Kn 90 15/25
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Carl Asklöf - Gullan Rohlin 1NT N= Kn 90 15/25
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 1NT N= 6 90 15/25
Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall Jane Ellner - Cecilia Lindberg 1NT N= Kn 90 15/25
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Olle Fahlén - Roger Boström 3 S-1 D -50 7/33
Björn Grevaeus - Åsa Perming Jan Christiernin - Marianne Karta 3NT S-1 2 -50 7/33
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 1 V= Kn -80 4/36
Görgen Kier - Tora I Phillips Annika Magnusson - Gösta Larsson 3NT S-2 2 -100 1/39
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Per-Olof Wredlund - Bo Öster 4 S-2 D -100 1/39

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Öst giv
N-S i zon
3
D1073
943
kn8752
Kkn962
K2
Dkn87
E9
ED1085
965
K62
63
74
Ekn84
E105
KD104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Christine Schwark - Siv Önefäldt 2 V+2 Kn -170 32/8
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Håkan Sacklén - Rita Sjöö 2 V+2 7 -170 32/8
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Karin Sangert - Inga-Britt Andersson 2 V+2 7 -170 32/8
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Christian Wiechel - Gunilla Gradin 3 V+1 Kn -170 32/8
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Carl Asklöf - Gullan Rohlin 1 V+3 3 -170 32/8
Filip Niska - Kaarina Niska Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 3 Ö+1 K -170 32/8
Gösta Thorén - Rune Strand Margareta Belaieff - Arija Strömberg 2 V+2 D -170 32/8
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Per-Olof Wredlund - Bo Öster 2 V+2 8 -170 32/8
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg 2 V+2 2 -170 32/8
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Bhupi Sawney - Gur Singh 2 Ö+3 E -200 19/21
Björn Grevaeus - Åsa Perming Jan Christiernin - Marianne Karta 2 V+3 D -200 19/21
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 2 V+3 7 -200 19/21
Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall Jane Ellner - Cecilia Lindberg 2 V+3 D -200 19/21
Karin Nordell - Ulf Oredsson Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 4 V= Kn -420 10/30
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Olle Fahlén - Roger Boström 4 V= D -420 10/30
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 4 V= 7 -420 10/30
Görgen Kier - Tora I Phillips Annika Magnusson - Gösta Larsson 4 V= D -420 10/30
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Kjell Lindström - Kjell Eriksson 4 V= 7 -420 10/30
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 4 V+1 D -450 3/37
Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns Iris Holmström - Britt-Marie Borelius 4 V+1 D -450 3/37
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 4D V= 7 -590 0/40

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Syd giv
Ö-V i zon
5
kn82
Kkn985
Dkn103
D10873
K103
1063
72
Ekn6
974
D7
EK864
K942
ED65
E42
95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Christine Schwark - Siv Önefäldt 3 Ö-3 E 300 39/1
Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns Iris Holmström - Britt-Marie Borelius 3 Ö-3 E 300 39/1
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 2 Ö-2 5 200 35/5
Filip Niska - Kaarina Niska Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 3 Ö-2 E 200 35/5
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Carl Asklöf - Gullan Rohlin 2NT N+1 6 150 32/8
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Håkan Sacklén - Rita Sjöö 2 S= 3 110 26/14
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Karin Sangert - Inga-Britt Andersson 2 S= 7 110 26/14
Karin Nordell - Ulf Oredsson Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 3 S= 7 110 26/14
Gösta Thorén - Rune Strand Margareta Belaieff - Arija Strömberg 2 S= 3 110 26/14
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Per-Olof Wredlund - Bo Öster 3 S= 7 110 26/14
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Christian Wiechel - Gunilla Gradin 2 V-1 Kn 100 18/22
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg 2 V-1 5 100 18/22
Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall Jane Ellner - Cecilia Lindberg 2 V-1 2 100 18/22
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3 S-1 2 -50 14/26
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 3 S-2 D -100 8/32
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Olle Fahlén - Roger Boström 4 S-2 2 -100 8/32
Björn Grevaeus - Åsa Perming Jan Christiernin - Marianne Karta 2 S-2 7 -100 8/32
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Kjell Lindström - Kjell Eriksson 3NT N-2 K -100 8/32
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 2 S-2 7 -100 8/32
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Bhupi Sawney - Gur Singh 2 V= 2 -110 2/38
Görgen Kier - Tora I Phillips Annika Magnusson - Gösta Larsson 3NT N-3 E -150 0/40

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Väst giv
alla i zon
543
Dkn4
Kkn7
10752
E
K87
E8643
Kkn96
kn109876
1092
D2
E3
KD2
E653
1095
D84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Sacklén - Rita Sjöö Karin Sangert - Inga-Britt Andersson 3NT V-3 D 300 40/0
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 3NT Ö-2 3 200 37/3
Gösta Thorén - Rune Strand Kjell Lindström - Kjell Eriksson 4 Ö-2 E 200 37/3
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Bhupi Sawney - Gur Singh 3NT V-1 2 100 31/9
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Görgen Kier - Tora I Phillips 3NT Ö-1 3 100 31/9
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Björn Grevaeus - Åsa Perming 3 V-1 D 100 31/9
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 2 V-1 4 100 31/9
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 1 V+1 D -90 26/14
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Christine Schwark - Siv Önefäldt 2 Ö= 10 -110 21/19
Christian Wiechel - Gunilla Gradin Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 2 Ö= 5 -110 21/19
Annika Magnusson - Gösta Larsson Filip Niska - Kaarina Niska 2 V+1 D -110 21/19
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 2 Ö= 5 -110 21/19
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2NT V= 4 -120 14/26
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Margareta Belaieff - Arija Strömberg 2NT V= D -120 14/26
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg 2NT V= 5 -120 14/26
Jan Christiernin - Marianne Karta Olle Fahlén - Roger Boström 2 Ö+1 4 -140 8/32
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 2 Ö+1 4 -140 8/32
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 2 Ö+1 4 -140 8/32
Karin Nordell - Ulf Oredsson Carl Asklöf - Gullan Rohlin 3NT V= 7 -600 3/37
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 3NT V= 5 -600 3/37
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 3NT V+1 5 -630 0/40

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Nord giv
N-S i zon
KDkn8
EK
E1073
ED9
10954
kn4
4
kn87654
E3
D8752
KD86
103
762
10963
kn952
K2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Christine Schwark - Siv Önefäldt 3NT N+2 E 660 38/2
Håkan Sacklén - Rita Sjöö Karin Sangert - Inga-Britt Andersson 3NT N+2 6 660 38/2
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Margareta Belaieff - Arija Strömberg 3NT N+2 2 660 38/2
Annika Magnusson - Gösta Larsson Filip Niska - Kaarina Niska 3NT N+1 2 630 33/7
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg 3NT N+1 K 630 33/7
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Bhupi Sawney - Gur Singh 3NT N= 5 600 20/20
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT N= 2 600 20/20
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 3NT N= 2 600 20/20
Christian Wiechel - Gunilla Gradin Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 3NT N= 2 600 20/20
Jan Christiernin - Marianne Karta Olle Fahlén - Roger Boström 3NT S= 5 600 20/20
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Görgen Kier - Tora I Phillips 3NT S= 5 600 20/20
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 3NT S= 4 600 20/20
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 3NT N= 2 600 20/20
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 3NT N= 7 600 20/20
Gösta Thorén - Rune Strand Kjell Lindström - Kjell Eriksson 3NT N= 8 600 20/20
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 3NT N= 2 600 20/20
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 2NT N+3 2 210 8/32
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 2 N+1 7 140 6/34
Karin Nordell - Ulf Oredsson Carl Asklöf - Gullan Rohlin 3NT N-1 5 -100 2/38
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 3NT N-1 2 -100 2/38
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Björn Grevaeus - Åsa Perming 5NT N-1 K -100 2/38

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Öst giv
Ö-V i zon
ED65
873
K105
D52
8
EKD542
642
kn76
1094
109
E97
K9843
Kkn732
kn6
Dkn83
E10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Sacklén - Rita Sjöö Karin Sangert - Inga-Britt Andersson 4 S= E 420 38/2
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 4 S= E 420 38/2
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Margareta Belaieff - Arija Strömberg 4 S= E 420 38/2
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Christine Schwark - Siv Önefäldt 3 S+1 E 170 34/6
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Bhupi Sawney - Gur Singh 3 S= K 140 26/14
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 3 S= E 140 26/14
Karin Nordell - Ulf Oredsson Carl Asklöf - Gullan Rohlin 3 S= E 140 26/14
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Görgen Kier - Tora I Phillips 3 S= K 140 26/14
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Björn Grevaeus - Åsa Perming 2 S+1 E 140 26/14
Annika Magnusson - Gösta Larsson Filip Niska - Kaarina Niska 3 S= E 140 26/14
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 3 S= E 140 26/14
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 S-1 E -50 10/30
Christian Wiechel - Gunilla Gradin Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4 N-1 E -50 10/30
Jan Christiernin - Marianne Karta Olle Fahlén - Roger Boström 4 S-1 E -50 10/30
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 4 S-1 E -50 10/30
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 4 S-1 D -50 10/30
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 4 S-1 E -50 10/30
Gösta Thorén - Rune Strand Kjell Lindström - Kjell Eriksson 4 S-1 E -50 10/30
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 4 S-1 E -50 10/30
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg 4 S-1 E -50 10/30
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 4 S-2 E -100 0/40

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Syd giv
alla i zon
Kkn75
97
E8643
D7
10832
KD10632

843
9
8
KDkn1075
EKkn92
ED64
Ekn54
92
1065

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Björn Grevaeus - Åsa Perming 4 V-4 D 400 40/0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 4 V-3 7 300 38/2
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 4 Ö-2 4 200 35/5
Karin Nordell - Ulf Oredsson Görgen Kier - Tora I Phillips 5 Ö-2 10 200 35/5
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 5 Ö-1 2 100 32/8
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3 S-1 K -100 29/11
Christian Wiechel - Gunilla Gradin Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 S-1 8 -100 29/11
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 3 Ö= E -110 23/17
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Christine Schwark - Siv Önefäldt 3 Ö= E -110 23/17
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Håkan Sacklén - Rita Sjöö 1 Ö+2 9 -110 23/17
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Kjell Lindström - Kjell Eriksson 2 Ö+1 10 -110 23/17
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Bhupi Sawney - Gur Singh 3 Ö+1 2 -130 13/27
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Annika Magnusson - Gösta Larsson 3 Ö+1 E -130 13/27
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Carl Asklöf - Gullan Rohlin 3 Ö+1 2 -130 13/27
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Olle Fahlén - Roger Boström 3 Ö+1 9 -130 13/27
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 2 Ö+2 9 -130 13/27
Gösta Thorén - Rune Strand Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 3 Ö+1 5 -130 13/27
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Margareta Belaieff - Arija Strömberg 3 Ö+2 E -150 6/34
Jan Christiernin - Marianne Karta Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 2 S-2 3 -200 3/37
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Gunilla Larsson - Birgitta Macris 3 N-2 8 -200 3/37
Filip Niska - Kaarina Niska Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 5 V= K -650 0/40

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Väst giv
ingen i zon
E954
K98
Dkn87
107
K862
EDkn7
5
Dkn85
D7
1063
EK102
EK32
kn103
542
9643
964

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Wiechel - Gunilla Gradin Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 6D V-1 10 100 40/0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Håkan Sacklén - Rita Sjöö 3NT V-1 4 50 37/3
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Annika Magnusson - Gösta Larsson 3NT V-1 5 50 37/3
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Margareta Belaieff - Arija Strömberg 4 V= D -130 34/6
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Christine Schwark - Siv Önefäldt 3 V= 10 -140 32/8
Jan Christiernin - Marianne Karta Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 3 V+2 7 -150 30/10
Filip Niska - Kaarina Niska Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 5 V= D -400 25/15
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 3NT Ö= 3 -400 25/15
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 5 V= 7 -400 25/15
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Gunilla Larsson - Birgitta Macris 5 V= E -400 25/15
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Kjell Lindström - Kjell Eriksson 4 V= 10 -420 20/20
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Bhupi Sawney - Gur Singh 3NT Ö+1 Kn -430 16/24
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Björn Grevaeus - Åsa Perming 3NT Ö+1 6 -430 16/24
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Olle Fahlén - Roger Boström 3NT Ö+1 Kn -430 16/24
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 3NT V+2 E -460 7/33
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 3NT V+2 D -460 7/33
Karin Nordell - Ulf Oredsson Görgen Kier - Tora I Phillips 3NT Ö+2 9 -460 7/33
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Carl Asklöf - Gullan Rohlin 3NT Ö+2 Kn -460 7/33
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 3NT Ö+2 3 -460 7/33
Gösta Thorén - Rune Strand Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 3NT V+2 7 -460 7/33
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT Ö+3 3 -490 0/40

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Nord giv
Ö-V i zon
96
2
EKDkn9873
KD
EKkn82
43
64
E1073
D
KDkn765
10
kn9652
107543
E1098
52
84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4D Ö-1 5 200 40/0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Carl Asklöf - Gullan Rohlin 4 N= D 130 34/6
Filip Niska - Kaarina Niska Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 2 N+2 D 130 34/6
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 3 N+1 D 130 34/6
Gösta Thorén - Rune Strand Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 4 N= D 130 34/6
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Margareta Belaieff - Arija Strömberg 4 N= D 130 34/6
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Christine Schwark - Siv Önefäldt 5 N-1 D -50 22/18
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Håkan Sacklén - Rita Sjöö 5 N-1 D -50 22/18
Karin Nordell - Ulf Oredsson Görgen Kier - Tora I Phillips 5 N-1 D -50 22/18
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Björn Grevaeus - Åsa Perming 5 N-1 D -50 22/18
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 5 N-1 D -50 22/18
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 5 N-1 D -50 22/18
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Gunilla Larsson - Birgitta Macris 5 N-1 K -50 22/18
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Bhupi Sawney - Gur Singh 5D N-1 D -100 10/30
Christian Wiechel - Gunilla Gradin Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 5 N-2 D -100 10/30
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Annika Magnusson - Gösta Larsson 5D N-1 2 -100 10/30
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Olle Fahlén - Roger Boström 5D N-1 D -100 10/30
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Kjell Lindström - Kjell Eriksson 5D N-1 K -100 10/30
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 3 Ö= 5 -140 4/36
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 5D N-2 D -300 1/39
Jan Christiernin - Marianne Karta Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 5D N-2 D -300 1/39

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Öst giv
alla i zon
K106
54
E92
Ekn862
kn983
D107
D753
D5
7542
K862
kn
K974
ED
Ekn93
K10864
103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Margareta Belaieff - Arija Strömberg 3NT S+2 7 660 39/1
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Kjell Lindström - Kjell Eriksson 3NT S+2 8 660 39/1
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Christian Wiechel - Gunilla Gradin 3NT S+1 8 630 32/8
Håkan Sacklén - Rita Sjöö Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 3NT N+1 4 630 32/8
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3NT N+1 2 630 32/8
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 3NT S+1 3 630 32/8
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 3NT S+1 2 630 32/8
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Bhupi Sawney - Gur Singh 3NT S= 8 600 21/19
Jan Christiernin - Marianne Karta Carl Asklöf - Gullan Rohlin 3NT N= 7 600 21/19
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Olle Fahlén - Roger Boström 3NT N= 4 600 21/19
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Björn Grevaeus - Åsa Perming 3NT N= 2 600 21/19
Filip Niska - Kaarina Niska GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg 3NT N= 6 600 21/19
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 3NT N= 2 600 21/19
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Christine Schwark - Siv Önefäldt 2 S= 8 110 14/26
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 3NT S-1 5 -100 7/33
Karin Nordell - Ulf Oredsson Annika Magnusson - Gösta Larsson 3NT S-1 3 -100 7/33
Görgen Kier - Tora I Phillips Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 3NT N-1 2 -100 7/33
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Jane Ellner - Cecilia Lindberg 3NT N-1 6 -100 7/33
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Gunilla Larsson - Birgitta Macris 3NT S-1 8 -100 7/33
Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall Gösta Thorén - Rune Strand 3NT N-1 2 -100 7/33
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 3NT S-2 3 -200 0/40

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Syd giv
ingen i zon
10732
84
9743
Kkn2
65
KD63
D108
8765
98
kn972
Ekn2
ED94
EKDkn4
E105
K65
103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Christian Wiechel - Gunilla Gradin 3 S= K 140 38/2
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 1 S+2 K 140 38/2
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Kjell Lindström - Kjell Eriksson 3 S= 5 140 38/2
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 1NT S+1 8 120 34/6
Håkan Sacklén - Rita Sjöö Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 1 S+1 8 110 28/12
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 2 S= K 110 28/12
Karin Nordell - Ulf Oredsson Annika Magnusson - Gösta Larsson 1 S+1 K 110 28/12
Filip Niska - Kaarina Niska GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg 2 S= K 110 28/12
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 2 S= K 110 28/12
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Bhupi Sawney - Gur Singh 1NT S= 6 90 21/19
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Margareta Belaieff - Arija Strömberg 1NT S= 3 90 21/19
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Christine Schwark - Siv Önefäldt 3 V-1 4 50 18/22
Jan Christiernin - Marianne Karta Carl Asklöf - Gullan Rohlin 3 S-1 K -50 12/28
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 4 S-1 5 -50 12/28
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Björn Grevaeus - Åsa Perming 4 S-1 K -50 12/28
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Jane Ellner - Cecilia Lindberg 4 S-1 K -50 12/28
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Gunilla Larsson - Birgitta Macris 1NT S-1 6 -50 12/28
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Olle Fahlén - Roger Boström 4 S-2 8 -100 4/36
Görgen Kier - Tora I Phillips Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 4 S-2 K -100 4/36
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 4 S-2 3 -100 4/36
Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall Gösta Thorén - Rune Strand 2 V= 3 -110 0/40

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Väst giv
N-S i zon
D5
EKkn106
65
E965
K82
9
ED842
Dkn73
E9643
D432
K3
42
kn107
875
kn1097
K108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 4 Ö-2 9 100 37/3
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 2NT Ö-2 8 100 37/3
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 4 Ö-2 8 100 37/3
Görgen Kier - Tora I Phillips Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 4 Ö-2 5 100 37/3
Karin Nordell - Ulf Oredsson Annika Magnusson - Gösta Larsson 2 Ö-1 8 50 28/12
Jan Christiernin - Marianne Karta Carl Asklöf - Gullan Rohlin 4 Ö-1 8 50 28/12
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Olle Fahlén - Roger Boström 3 Ö-1 8 50 28/12
Filip Niska - Kaarina Niska GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg 3 Ö-1 8 50 28/12
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Jane Ellner - Cecilia Lindberg 4 Ö-1 8 50 28/12
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Christian Wiechel - Gunilla Gradin 2 V= 8 -110 17/23
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Christine Schwark - Siv Önefäldt 2 Ö= 8 -110 17/23
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Bhupi Sawney - Gur Singh 2 Ö= 5 -110 17/23
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 2 Ö= 8 -110 17/23
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Gunilla Larsson - Birgitta Macris 2 Ö= 8 -110 17/23
Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall Gösta Thorén - Rune Strand 2 Ö= 5 -110 17/23
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Björn Grevaeus - Åsa Perming 2 Ö+1 8 -140 7/33
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 2 Ö+1 K -140 7/33
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Margareta Belaieff - Arija Strömberg 3 Ö= 8 -140 7/33
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 3 Ö= 5 -140 7/33
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Kjell Lindström - Kjell Eriksson 3 N-2 K -200 2/38
Håkan Sacklén - Rita Sjöö Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 3 N-3 E -300 0/40

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Nord giv
alla i zon
ED106
63
Kkn85
kn108
4
kn1095
D9743
KD7
kn98
ED42
62
E542
K7532
K87
E10
963

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christine Schwark - Siv Önefäldt Janza Weslien - Tiiu Uddegård 4 S= 9 620 40/0
Christian Wiechel - Gunilla Gradin Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 2 S+3 Kn 200 36/4
Carl Asklöf - Gullan Rohlin Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant 3 S+2 Kn 200 36/4
Björn Grevaeus - Åsa Perming Olle Fahlén - Roger Boström 1NT Ö-2 5 200 36/4
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 3 N+1 4 170 32/8
Karin Nordell - Ulf Oredsson Filip Niska - Kaarina Niska 3 S= Kn 140 28/12
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3 S= 9 140 28/12
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Margareta Belaieff - Arija Strömberg 2 S+1 7 140 28/12
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Pass   12/28
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Pass   12/28
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson Pass   12/28
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Håkan Sacklén - Rita Sjöö Pass   12/28
Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns Bhupi Sawney - Gur Singh Pass   12/28
Jan Christiernin - Marianne Karta Görgen Kier - Tora I Phillips Pass   12/28
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Marianne Sjölander - Gunilla Tingström Pass   12/28
Annika Magnusson - Gösta Larsson Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Pass   12/28
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Pass   12/28
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall Pass   12/28
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Kjell Lindström - Kjell Eriksson Pass   12/28
Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Pass   12/28
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Gösta Thorén - Rune Strand Pass   12/28

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Öst giv
ingen i zon
93
108762
KD95
75
D75
EKkn5
103
KD104
Ekn10642
43
E2
632
K8
D9
kn8764
Ekn98

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3NT V-2 K 100 40/0
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 3 S-1 5 -50 38/2
Christine Schwark - Siv Önefäldt Janza Weslien - Tiiu Uddegård 2 Ö+2 4 -170 34/6
Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns Bhupi Sawney - Gur Singh 2 Ö+2 Kn -170 34/6
Karin Nordell - Ulf Oredsson Filip Niska - Kaarina Niska 2 Ö+2 6 -170 34/6
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 1 Ö+4 8 -200 28/12
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Kjell Lindström - Kjell Eriksson 2 Ö+3 E -200 28/12
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Gösta Thorén - Rune Strand 2 Ö+3 D -200 28/12
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Håkan Sacklén - Rita Sjöö 4 Ö= 4 -420 16/24
Jan Christiernin - Marianne Karta Görgen Kier - Tora I Phillips 4 Ö= 8 -420 16/24
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 4 Ö= E -420 16/24
Carl Asklöf - Gullan Rohlin Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant 4 Ö= D -420 16/24
Björn Grevaeus - Åsa Perming Olle Fahlén - Roger Boström 4 V= 7 -420 16/24
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 4 Ö= 7 -420 16/24
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 4 Ö= 8 -420 16/24
Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 4 Ö= 8 -420 16/24
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Margareta Belaieff - Arija Strömberg 4 Ö= Kn -420 16/24
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 Ö+1 E -450 4/36
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 4 Ö+1 8 -450 4/36
Christian Wiechel - Gunilla Gradin Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 4 Ö+1 D -450 4/36
Annika Magnusson - Gösta Larsson Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 4 Ö+2 E -480 0/40

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Syd giv
N-S i zon
1053
kn983
E1097
76
E97
KD7
D52
kn854
KDkn8
E1065
86
E93
642
42
Kkn43
KD102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 4 Ö-2 10 100 40/0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Håkan Sacklén - Rita Sjöö 4 Ö-1 K 50 28/12
Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns Bhupi Sawney - Gur Singh 3NT V-1 7 50 28/12
Karin Nordell - Ulf Oredsson Filip Niska - Kaarina Niska 4 Ö-1 3 50 28/12
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 4 Ö-1 K 50 28/12
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 4 Ö-1 Kn 50 28/12
Carl Asklöf - Gullan Rohlin Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant 3NT V-1 7 50 28/12
Björn Grevaeus - Åsa Perming Olle Fahlén - Roger Boström 3NT V-1 9 50 28/12
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 4 Ö-1 3 50 28/12
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Kjell Lindström - Kjell Eriksson 3NT V-1 8 50 28/12
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3NT V-1 9 50 28/12
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Gösta Thorén - Rune Strand 4 Ö-1 4 50 28/12
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Margareta Belaieff - Arija Strömberg 2 Ö= K -110 16/24
Jan Christiernin - Marianne Karta Görgen Kier - Tora I Phillips 3 Ö= K -140 14/26
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 3NT V= 7 -400 11/29
Annika Magnusson - Gösta Larsson Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 3NT V= 8 -400 11/29
Christine Schwark - Siv Önefäldt Janza Weslien - Tiiu Uddegård 4 Ö= 2 -420 8/32
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT Ö+1 3 -430 3/37
Christian Wiechel - Gunilla Gradin Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 3NT V+1 7 -430 3/37
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 3NT V+1 E -430 3/37
Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 3NT Ö+1 3 -430 3/37

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Väst giv
Ö-V i zon
ED7
K6542
E10
kn97
8432
8
Dkn52
E1032
Kkn96
kn10
8643
865
105
ED973
K97
KD4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Fahlén - Roger Boström Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 6 N= 6 980 39/1
Margareta Belaieff - Arija Strömberg Kjell Lindström - Kjell Eriksson 6 N= 6 980 39/1
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Håkan Sacklén - Rita Sjöö 4 N+2 9 480 23/17
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Christine Schwark - Siv Önefäldt 4 N+2 K 480 23/17
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 4 N+2 9 480 23/17
Bhupi Sawney - Gur Singh Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 4 N+2 9 480 23/17
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Janza Weslien - Tiiu Uddegård 4 N+2 6 480 23/17
Karin Nordell - Ulf Oredsson Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 4 N+2 9 480 23/17
Jan Christiernin - Marianne Karta Annika Magnusson - Gösta Larsson 4 N+2 9 480 23/17
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Björn Grevaeus - Åsa Perming 4 N+2 9 480 23/17
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Filip Niska - Kaarina Niska 4 N+2 6 480 23/17
Görgen Kier - Tora I Phillips Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant 4 N+2 6 480 23/17
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 4 N+2 6 480 23/17
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Jane Ellner - Cecilia Lindberg 4 N+2 9 480 23/17
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 4 N+2 6 480 23/17
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 4 N+2 9 480 23/17
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Christian Wiechel - Gunilla Gradin 4 N+1 Kn 450 5/35
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4 N+1 Kn 450 5/35
Gösta Thorén - Rune Strand Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 4 N+1 3 450 5/35
Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 4 N+1 Kn 450 5/35
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Carl Asklöf - Gullan Rohlin 6 N-1 Kn -50 0/40

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Nord giv
ingen i zon
E8
532
D10754
E82
Kkn93
ED97
6
Kkn74
75
kn864
EKkn83
D6
D10642
K10
92
10953

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Håkan Sacklén - Rita Sjöö 3NT V-1 E 50 37/3
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 3NT V-1 4 50 37/3
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Janza Weslien - Tiiu Uddegård 4 V-1 3 50 37/3
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 3NT Ö-1 10 50 37/3
Jan Christiernin - Marianne Karta Annika Magnusson - Gösta Larsson 3 Ö= 9 -140 32/8
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 1NT V+2 7 -150 29/11
Gösta Thorén - Rune Strand Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 1NT V+2 2 -150 29/11
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Filip Niska - Kaarina Niska 3 V+1 4 -170 26/14
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Christine Schwark - Siv Önefäldt 3NT V= 2 -400 23/17
Bhupi Sawney - Gur Singh Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 3NT Ö= 10 -400 23/17
Görgen Kier - Tora I Phillips Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant 4 V= E -420 19/21
Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 4 Ö= 9 -420 19/21
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Christian Wiechel - Gunilla Gradin 4 V+1 E -450 8/32
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4 V+1 E -450 8/32
Karin Nordell - Ulf Oredsson Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 4 V+1 E -450 8/32
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Carl Asklöf - Gullan Rohlin 4 V+1 E -450 8/32
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Björn Grevaeus - Åsa Perming 4 V+1 E -450 8/32
Olle Fahlén - Roger Boström Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 4 V+1 E -450 8/32
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 4 V+1 E -450 8/32
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Jane Ellner - Cecilia Lindberg 4 Ö+1 9 -450 8/32
Margareta Belaieff - Arija Strömberg Kjell Lindström - Kjell Eriksson 4 V+1 E -450 8/32

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Öst giv
N-S i zon
64
1076
kn10943
1072
EK8
kn983
E52
K64
D9752
KD2

Ekn983
kn103
E54
KD876
D5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Janza Weslien - Tiiu Uddegård 3NT V-2 Kn 100 40/0
Bhupi Sawney - Gur Singh Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 3NT V-1 Kn 50 37/3
Jan Christiernin - Marianne Karta Annika Magnusson - Gösta Larsson 4 V-1 Kn 50 37/3
May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner Håkan Sacklén - Rita Sjöö 2 Ö+3 K -200 34/6
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3 Ö+3 D -230 32/8
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Filip Niska - Kaarina Niska 3NT V= Kn -400 29/11
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 3NT V= 3 -400 29/11
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Christian Wiechel - Gunilla Gradin 4 Ö+1 E -450 18/22
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Christine Schwark - Siv Önefäldt 4 Ö+1 D -450 18/22
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 4 Ö+1 K -450 18/22
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 5 Ö= E -450 18/22
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Björn Grevaeus - Åsa Perming 4 Ö+1 E -450 18/22
Görgen Kier - Tora I Phillips Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant 4 Ö+1 K -450 18/22
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Jane Ellner - Cecilia Lindberg 4 Ö+1 K -450 18/22
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 4 Ö+1 K -450 18/22
Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 4 Ö+1 E -450 18/22
Karin Nordell - Ulf Oredsson Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 4 Ö+2 K -480 4/36
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Carl Asklöf - Gullan Rohlin 4 Ö+2 K -480 4/36
Olle Fahlén - Roger Boström Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 4 Ö+2 D -480 4/36
Gösta Thorén - Rune Strand Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 4 V+2 Kn -480 4/36
Margareta Belaieff - Arija Strömberg Kjell Lindström - Kjell Eriksson 4 Ö+2 6 -480 4/36

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn542
D1064
K6
75
97
E932
Ekn82
1086
103
K875
D105
ED42
EK86
kn
9743
Kkn93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Jane Ellner - Cecilia Lindberg 4 S= 10 420 40/0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Håkan Sacklén - Rita Sjöö 3 S+1 E 170 34/6
Jan Christiernin - Marianne Karta Filip Niska - Kaarina Niska 2 S+2 6 170 34/6
Björn Grevaeus - Åsa Perming Karin Nordell - Ulf Oredsson 2 S+2 8 170 34/6
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 2 S+2 E 170 34/6
Gösta Thorén - Rune Strand Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 2 S+2 E 170 34/6
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 2 N+1 7 140 23/17
Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson Christine Schwark - Siv Önefäldt 3 N= E 140 23/17
Marianne Sjölander - Gunilla Tingström Carl Asklöf - Gullan Rohlin 2 S+1 10 140 23/17
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 2 S+1 6 140 23/17
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Margareta Belaieff - Arija Strömberg 2 N+1 7 140 23/17
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Sissy Haskel - Ingrid Jansson 2 N+1 7 140 23/17
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Olle Fahlén - Roger Boström 2 S= 10 110 16/24
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Bhupi Sawney - Gur Singh 3 Ö-1 K 100 14/26
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 S-1 10 -50 6/34
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Christian Wiechel - Gunilla Gradin 4 S-1 8 -50 6/34
Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner 4 N-1 7 -50 6/34
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Görgen Kier - Tora I Phillips 4 N-1 5 -50 6/34
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 4 S-1 8 -50 6/34
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Annika Magnusson - Gösta Larsson 4 S-1 7 -50 6/34
Kjell Lindström - Kjell Eriksson Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 4 S-1 2 -50 6/34

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Väst giv
alla i zon
D73
E5
D2
KD9752
64
K62
kn109865
E8
Ekn985
10974
EK
103
K102
Dkn83
743
kn64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 2NT V-3 7 300 40/0
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Annika Magnusson - Gösta Larsson 2 V-2 4 200 37/3
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 1NT V-2 9 200 37/3
Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson Christine Schwark - Siv Önefäldt 2 N+1 E 110 34/6
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Håkan Sacklén - Rita Sjöö 2 Ö-1 Kn 100 29/11
Jan Christiernin - Marianne Karta Filip Niska - Kaarina Niska 4 V-1 E 100 29/11
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Görgen Kier - Tora I Phillips 3 V-1 K 100 29/11
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Olle Fahlén - Roger Boström 2 Ö-1 Kn 100 29/11
Marianne Sjölander - Gunilla Tingström Carl Asklöf - Gullan Rohlin 3 N-1 K -100 22/18
Björn Grevaeus - Åsa Perming Karin Nordell - Ulf Oredsson 2 N-1 E -100 22/18
Kjell Lindström - Kjell Eriksson Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 3 N-1 E -100 22/18
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 2 V+1 E -110 11/29
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3 V= E -110 11/29
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Christian Wiechel - Gunilla Gradin 3 V= E -110 11/29
Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner 2 Ö= Kn -110 11/29
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 2 V+1 E -110 11/29
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Margareta Belaieff - Arija Strömberg 2 Ö= Kn -110 11/29
Gösta Thorén - Rune Strand Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 2 V+1 K -110 11/29
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Jane Ellner - Cecilia Lindberg 2 Ö= 4 -110 11/29
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Sissy Haskel - Ingrid Jansson 2 V+2 E -130 2/38
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Bhupi Sawney - Gur Singh 2 Ö+1 Kn -140 0/40

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Nord giv
N-S i zon
E105
6
EK754
EKD8
874
Kkn943
kn1062
6
kn32
10852
D8
7432
KD96
ED7
93
kn1095

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Görgen Kier - Tora I Phillips 6NT S+1 3 1470 38/2
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Olle Fahlén - Roger Boström 6NT S+1 3 1470 38/2
Gösta Thorén - Rune Strand Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 6NT S+1 3 1470 38/2
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Bhupi Sawney - Gur Singh 6NT S= 9 1440 30/10
Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner 6NT S= 4 1440 30/10
Jan Christiernin - Marianne Karta Filip Niska - Kaarina Niska 6NT N= 2 1440 30/10
Per-Olof Wredlund - Bo Öster Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 6NT N= 2 1440 30/10
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Jane Ellner - Cecilia Lindberg 6NT S= 4 1440 30/10
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Håkan Sacklén - Rita Sjöö 6 N+1 5 1390 24/16
Marianne Sjölander - Gunilla Tingström Carl Asklöf - Gullan Rohlin 5D V-5 E 1100 22/18
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 3NT S+4 3 720 19/21
Björn Grevaeus - Åsa Perming Karin Nordell - Ulf Oredsson 3NT S+4 9 720 19/21
Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson Christine Schwark - Siv Önefäldt 4NT S+2 9 690 15/25
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 3NT S+3 3 690 15/25
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Margareta Belaieff - Arija Strömberg 4 S+2 6 680 12/28
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Annika Magnusson - Gösta Larsson 3NT S+2 4 660 8/32
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 3NT S+2 6 660 8/32
Kjell Lindström - Kjell Eriksson Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger 3NT S+2 3 660 8/32
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Christian Wiechel - Gunilla Gradin 4 N= 7 620 4/36
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 6 S-1 6 -100 1/39
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Sissy Haskel - Ingrid Jansson 6 S-1 6 -100 1/39

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Öst giv
Ö-V i zon

D1072
K10942
Ekn42
EK986
K84
D763
6
D10742
E
Ekn5
K1098
kn53
kn9653
8
D753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 4 Ö= 8 -620 40/0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 5 Ö= 8 -650 33/7
Håkan Sacklén - Rita Sjöö Iris Holmström - Britt-Marie Borelius 4 Ö+1 3 -650 33/7
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Annika Magnusson - Gösta Larsson 4 Ö+1 3 -650 33/7
Olle Fahlén - Roger Boström Karin Nordell - Ulf Oredsson 4 Ö+1 8 -650 33/7
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Jan Christiernin - Marianne Karta 4 Ö+1 8 -650 33/7
Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 4 Ö+1 8 -650 33/7
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 5 Ö+1 9 -680 17/23
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4 Ö+2 8 -680 17/23
Christine Schwark - Siv Önefäldt Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 5 Ö+1 8 -680 17/23
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Björn Grevaeus - Åsa Perming 4 Ö+2 8 -680 17/23
Carl Asklöf - Gullan Rohlin Görgen Kier - Tora I Phillips 4 Ö+2 8 -680 17/23
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Kjell Lindström - Kjell Eriksson 4 Ö+2 8 -680 17/23
Gösta Thorén - Rune Strand Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 5 Ö+1 8 -680 17/23
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 4 Ö+2 8 -680 17/23
Margareta Belaieff - Arija Strömberg Sissy Haskel - Ingrid Jansson 4 Ö+2 8 -680 17/23
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Per-Olof Wredlund - Bo Öster 4 Ö+2 8 -680 17/23
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Christian Wiechel - Gunilla Gradin 6 Ö= 8 -1430 3/37
Bhupi Sawney - Gur Singh May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner 6 Ö= D -1430 3/37
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Filip Niska - Kaarina Niska 6 V= 8 -1430 3/37
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Jane Ellner - Cecilia Lindberg 6 Ö= 8 -1430 3/37

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Syd giv
alla i zon
E876
kn1052
10
ED64
kn2
E93
kn842
K1032
KD10
KD84
KD9763
9543
76
E5
kn9875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 2 Ö+3 6 -150 28/12
Bhupi Sawney - Gur Singh May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner 4 Ö+1 Kn -150 28/12
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Annika Magnusson - Gösta Larsson 4 Ö+1 9 -150 28/12
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 3 Ö+2 7 -150 28/12
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Björn Grevaeus - Åsa Perming 3 Ö+2 5 -150 28/12
Olle Fahlén - Roger Boström Karin Nordell - Ulf Oredsson 2 Ö+3 Kn -150 28/12
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Jan Christiernin - Marianne Karta 3 Ö+2 9 -150 28/12
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Jane Ellner - Cecilia Lindberg 3 Ö+2 E -150 28/12
Gösta Thorén - Rune Strand Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 3 Ö+2 5 -150 28/12
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 1 Ö+4 7 -150 28/12
Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 3 Ö+2 6 -150 28/12
Margareta Belaieff - Arija Strömberg Sissy Haskel - Ingrid Jansson 3 Ö+2 5 -150 28/12
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Per-Olof Wredlund - Bo Öster 2 Ö+3 5 -150 28/12
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Christian Wiechel - Gunilla Gradin 5 V= E -600 7/33
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 5 V= E -600 7/33
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 5 Ö= Kn -600 7/33
Christine Schwark - Siv Önefäldt Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT V= E -600 7/33
Håkan Sacklén - Rita Sjöö Iris Holmström - Britt-Marie Borelius 5 Ö= 7 -600 7/33
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Filip Niska - Kaarina Niska 5 V= 9 -600 7/33
Carl Asklöf - Gullan Rohlin Görgen Kier - Tora I Phillips 5 Ö= 5 -600 7/33
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Kjell Lindström - Kjell Eriksson 5 Ö= 6 -600 7/33

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2009.05.06

Väst giv
ingen i zon
K9642
762
32
E75
E7
54
KDkn764
kn84
kn5
EKD10983
10
962
D1083
kn
E985
KD103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl Asklöf - Gullan Rohlin Görgen Kier - Tora I Phillips 5D Ö-3 D 500 40/0
Olle Fahlén - Roger Boström Karin Nordell - Ulf Oredsson 4 N= E 420 38/2
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Björn Grevaeus - Åsa Perming 3 N+2 10 200 36/4
Karin Sangert - Inga-Britt Andersson Christian Wiechel - Gunilla Gradin 4 Ö-2 3 100 26/14
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Annika Magnusson - Gösta Larsson 4 Ö-2 D 100 26/14
Pirkko Olovson-Olsson - Birgit Dyrebrant Filip Niska - Kaarina Niska 4 Ö-2 K 100 26/14
Gull-Britt Montalvo - Karl-Gunnar Stenberg Jane Ellner - Cecilia Lindberg 4 Ö-2 K 100 26/14
Gunilla Larsson - Birgitta Macris Kjell Lindström - Kjell Eriksson 4 Ö-2 K 100 26/14
Gösta Thorén - Rune Strand Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 4 Ö-2 K 100 26/14
Tore Georgsson - Ingrid Guggenberger Barbro Gutfelt - Ingegerd Hall 4 Ö-2 3 100 26/14
Margareta Belaieff - Arija Strömberg Sissy Haskel - Ingrid Jansson 6 Ö-2 E 100 26/14
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Per-Olof Wredlund - Bo Öster 3 V-2 6 100 26/14
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gunnar Bergström - Susan Kalman Karlsson 4 Ö-1 K 50 11/29
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Margareta Axner - Lena Fürst-Rozkalns 3NT V-1 6 50 11/29
Bhupi Sawney - Gur Singh May-Britt Danielsson - Ellis Wohlner 4 Ö-1 K 50 11/29
Håkan Sacklén - Rita Sjöö Iris Holmström - Britt-Marie Borelius 4 Ö-1 K 50 11/29
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Marianne Sjölander - Gunilla Tingström 3NT V-1 4 50 11/29
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Jan Christiernin - Marianne Karta 4 Ö-1 K 50 11/29
Janza Weslien - Tiiu Uddegård Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 2 Ö+4 E -230 4/36
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson 4 Ö= Kn -420 2/38
Christine Schwark - Siv Önefäldt Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 5 Ö+1 E -480 0/40