Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-09-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-09-19

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Lars Olsson - Kurt Norström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 4, Bo Byléhn - Inger Byström
13NT S+1 -430 0 0% 0 0.0%8532D95DKnKn1097 Kn6E82K753E863
22 Ö+1 110 2 11% 2 5.5%8K93D87E109654 EKn52ED5K105832
Rond 2, som NS mot par 5, Björn Backlund - Anneli Sagersten
33NT Ö+2 -660 0 0% 2 3.7%987KD9425D1086 E105287Kn76Kn752
45 Ö+1 -620 2 11% 4 5.5%D542DKn8428D82 EKn10863K95KK97
Rond 3, som ÖV mot par 6, Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl
52D Ö-3 -500 0 0% 4 4.4%E8543Kn971094EK K286538765D103
64 V-1 -100 4 22% 8 7.3%D83EKn854K6ED6 K10942232K10842
Rond 4, som ÖV mot par 7, Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson
75 S-1 100 5 28% 13 10.3%986584K105EKD3 10EEDKn843210542
84 N= -420 4 22% 17 11.8%52K654KD95293 10987103E73DKn104
Rond 5, som NS mot par 8, Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren
93NT S+4 520 12 67% 29 17.9%EK1098757K4KD5 DKn6KD864E103E6
103NT V-1 100 12 67% 41 22.8%921052EK1054Kn108 Kn1064Kn8DKn3K965
Rond 6, som NS mot par 9, Lars Hedberg - Margaretha Holmlund
114 Ö-1 50 13 72% 54 27.3%EK8432Kn7329Kn4 75KKn876538752
122 S= 110 14 78% 68 31.5%K736EK84D7542 Kn105EKD43Kn65106
Rond 7, som NS mot par 10, Ylva Papp - Agneta Danielsson
133 S-2 -200 4 22% 72 30.8%8532Kn1043985410 KKn106K962DEK92
143 N-1 -50 3 17% 75 29.8%107KDKn83K87E52 E52E7293D9876
Rond 8, som NS mot par 11, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
154 S-2 -200 7 39% 82 30.4%Kn9274232EKn853 E1055KKn76KD1074
163 N-4 -200 1 6% 83 28.9%7D43K10542E986 KDKn8329627KD10
Rond 9, som NS mot par 12, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
172NT V+2 -180 4 22% 87 28.5%KKn108Kn873EKn862 76ED10876K10974
185 Ö= -400 6 33% 93 28.7%EKn854E9742K54 107632D5DKn4392
Rond 10, som NS mot par 1, Klas Löfgren - Agneta Boberg
192 Ö= -110 5 28% 98 28.7%1095E62E1074E98 DKn39743K863103
204 N-1 -100 1 6% 99 27.6%EKD6EEDKnD10732 5432D539865K4
Rond 11, som ÖV mot par 2, Margareta Sandberg - Marianne Norström
212 N+2 -170 0 0% 99 26.2%974K510972K1087 E5ED1043Kn35432
221 S+1 -110 5 28% 104 26.3%10965Kn7652KnKD6 D42D84EK84732
Rond 12, som NS mot par 3, Bert Hellström - Sven-Erik Svedin
233NT Ö+1 -630 1 6% 105 25.4%Kn93642642EK102 10864D975K975Kn
244 Ö+2 -480 6 33% 111 25.8%109K9532E92D42 427D10753K9853