Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-09-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-09-19

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Eivor Örlefors - Siv Lindgren

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 12, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
12NT N= -120 10 56% 10 56.0%8532D95DKnKn1097 Kn6E82K753E863
22NT V+2 180 13 72% 23 64.0%8K93D87E109654 EKn52ED5K105832
Rond 2, som ÖV mot par 1, Klas Löfgren - Agneta Boberg
33NT Ö= 600 2 11% 25 46.3%D64EKn3ED98EK4 KKn31065K1043293
44 Ö+1 150 3 17% 28 39.0%KE1063ED107542E 977Kn963Kn106543
Rond 3, som NS mot par 2, Margareta Sandberg - Marianne Norström
51 Ö-1 50 5 28% 33 36.8%Kn10KD2EK2Kn8654 D976E104DKn3972
62 V+2 -170 7 39% 40 37.2%E5KD9610754Kn75 Kn761073EDKn9893
Rond 4, som NS mot par 3, Bert Hellström - Sven-Erik Svedin
74 V= -130 10 56% 50 39.9%EKKn732K762967 D4DKn109537Kn986
83NT S+1 430 18 100% 68 47.4%EKD6439764E65 KnEDKn82Kn108K872
Rond 5, som NS mot par 4, Bo Byléhn - Inger Byström
94 N+2 480 6 33% 74 45.8%EK1098757K4KD5 DKn6KD864E103E6
104 V-1 100 12 67% 86 47.9%921052EK1054Kn108 Kn1064Kn8DKn3K965
Rond 6, som NS mot par 5, Björn Backlund - Anneli Sagersten
114 Ö-2 100 18 100% 104 52.6%EK8432Kn7329Kn4 75KKn876538752
122 S-2 -200 4 22% 108 50.1%K736EK84D7542 Kn105EKD43Kn65106
Rond 7, som NS mot par 6, Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl
131D S-3 -800 0 0% 108 46.2%8532Kn1043985410 KKn106K962DEK92
143 N-2 -100 0 0% 108 42.9%107KDKn83K87E52 E52E7293D9876
Rond 8, som NS mot par 7, Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson
154 Ö= -420 2 11% 110 40.8%Kn9274232EKn853 E1055KKn76KD1074
163 N-4 -200 1 6% 111 38.6%7D43K10542E986 KDKn8329627KD10
Rond 9, som ÖV mot par 8, Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren
173 V-1 -50 5 28% 116 38.0%D54K932954D53 E93254EKDKn1062
182 N-1 100 4 22% 120 37.1%KKn86852EDKn1087 KD9103E10976K63
Rond 10, som NS mot par 9, Lars Hedberg - Margaretha Holmlund
192 Ö= -110 5 28% 125 36.6%1095E62E1074E98 DKn39743K863103
202 N= 110 4 22% 129 35.9%EKD6EEDKnD10732 5432D539865K4
Rond 11, som ÖV mot par 10, Ylva Papp - Agneta Danielsson
214 N-2 200 14 78% 143 37.9%974K510972K1087 E5ED1043Kn35432
221 S+1 -110 5 28% 148 37.5%10965Kn7652KnKD6 D42D84EK84732
Rond 12, som NS mot par 11, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
233NT V= -600 9 50% 157 38.0%Kn93642642EK102 10864D975K975Kn
244 V-1 50 18 100% 175 40.6%109K9532E92D42 427D10753K9853