Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-09-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-09-19

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Ylva Papp - Agneta Danielsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 18, Jan Berggren - Olan Hedström
12NT N+1 -150 4 22% 4 22.0%8532D95DKnKn1097 Kn6E82K753E863
23 Ö+1 130 6 33% 10 27.5%8K93D87E109654 EKn52ED5K105832
Rond 2, som ÖV mot par 8, Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren
33NT Ö+1 630 10 56% 20 37.0%D64EKn3ED98EK4 KKn31065K1043293
44 S-3 300 10 56% 30 41.8%KE1063ED107542E 977Kn963Kn106543
Rond 3, som NS mot par 16, Hans Selling - Tom Emanuelz
52 Ö-1 50 5 28% 35 39.0%Kn10KD2EK2Kn8654 D976E104DKn3972
63NT Ö-3 300 18 100% 53 49.2%E5KD9610754Kn75 Kn761073EDKn9893
Rond 4, som NS mot par 12, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
75D S+1 1050 18 100% 71 56.4%EKKn732K762967 D4DKn109537Kn986
83NT S= 400 9 50% 80 55.6%EKD6439764E65 KnEDKn82Kn108K872
Rond 5, som ÖV mot par 14, Gunnel Modig - Britt Bergman
96 N= -980 2 11% 82 50.7%4Kn10Kn987652987 32E9532DKn10432
103NT V-2 -200 0 0% 82 45.6%K87K963862D74 ED53ED7497E32
Rond 6, som NS mot par 20, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
113 Ö+1 -170 4 22% 86 43.5%EK8432Kn7329Kn4 75KKn876538752
123NT N= 600 16 89% 102 47.2%K736EK84D7542 Kn105EKD43Kn65106
Rond 7, som ÖV mot par 17, Lars Olsson - Kurt Norström
133 S-2 200 14 78% 116 49.6%7487E1063DKn854 ED9ED5KKn72763
143 N-1 50 15 83% 131 52.0%KKn39654D1054Kn3 D986410EKn62K104
Rond 8, som ÖV mot par 6, Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl
153 Ö= 140 3 17% 134 49.7%KD87EDKn1039856 643K986ED10492
162 S-1 50 9 50% 143 49.7%E965410879863Kn 10EKKn5EDKn75432
Rond 9, som ÖV mot par 19, Bengt Eldered - Ingalill Eriksson
173NT Ö= 400 16 89% 159 52.0%D54K932954D53 E93254EKDKn1062
185 V-1 -50 1 6% 160 49.4%KKn86852EDKn1087 KD9103E10976K63
Rond 10, som ÖV mot par 13, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
192 Ö= 110 13 72% 173 50.6%EK8762Kn10DKnKD5 4KD85952Kn7642
203 S+1 -130 11 61% 184 51.1%Kn9K986273Kn865 1087Kn1074K1042E9
Rond 11, som NS mot par 15, Eivor Örlefors - Siv Lindgren
214 N-2 -200 4 22% 188 49.8%KKn1083Kn97ED54E D62862K86DKn96
221 S+1 110 13 72% 201 50.8%K109976532Kn985 EKn873EK3D10E104
Rond 12, som NS mot par 2, Margareta Sandberg - Marianne Norström
233NT V= -600 9 50% 210 50.7%Kn93642642EK102 10864D975K975Kn
244 Ö+1 -450 13 72% 223 51.6%109K9532E92D42 427D10753K9853