Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Falu BK » Partävling 2008-11-25 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Falu BK

Partävling 2008-11-25

Partävling, 8 bord, 16 par. Antal brickor: 24. Medel: 0.0.

Privatprotokoll för Svante Johansson - Per Norman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 16, Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson
15 S= -450 1 57% 1 57.0%98D1052Kn3K8732 7EKKn971065DKn54
21NT N+1 -120 -1 43% 0 50.0%4D964K10872D97 E7532K2D96484
Rond 2, som ÖV mot par 9, Vera Södergren - Agneta Danielsen
32 V+2 170 7 100% 7 66.7%965KD65296K52 EDKn102EKn775443
43NT V= 600 5 86% 12 71.5%97642K7Kn85435 KDEKn93ED9KKn84
Rond 3, som NS mot par 4, Erdem Imre - Per Flemström
53NT N+1 630 -1 43% 11 65.8%Kn64ED4K82EKn53 D7K72Kn7KD9874
63NT S+2 460 4 79% 15 68.0%K42ED4DKn742107 D93K963EDKn862
Rond 4, som NS mot par 7, Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson
75 V-2 200 4 79% 19 69.6%E108642Kn10653D7 DKn109653K42Kn105
84 S-2 -100 -5 14% 14 62.6%D973E87D64D62 E10652KD10432103
Rond 5, som NS mot par 3, Olle Burgaz - Åke Gerge
95 V+1 -680 0 50% 14 61.2%98764D10EKD9610 102610754328543
103NT N+1 630 7 100% 21 65.1%E84Kn973E82Kn32 75D10DKn6EKD1094
Rond 6, som ÖV mot par 14, Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson
115 V-1 -50 2 64% 23 65.0%73Kn63K1054EKn106 D9KED983K7542
125 V-1 -50 -5 14% 18 60.8%63E743EKD92DKn EDKn4K1085Kn5843
Rond 7, som NS mot par 15, Lennart Nordström - Olle Eriksson
135 Ö-1 100 3 71% 21 61.5%D10Kn109742EK532 10642Kn76553Kn106
143NT N+3 490 7 100% 28 64.3%E97E85EKD21098 KKn10KD742943D3
Rond 8, som ÖV mot par 10, Andreas Jansson - Jesper Rundin
153NT Ö= 400 6 93% 34 66.2%ED10K1082108ED53 54EKn5KKn9510642
163 V= 110 6 93% 40 67.9%Kn104754D1073KD8 EK5Kn998EKn10732
Rond 9, som ÖV mot par 5, Gösta Edström - Lennart Östman
174 N-2 100 3 71% 43 68.1%KD972K6283Kn62 E65493D102EKD10
182 Ö+2 170 5 86% 48 69.1%Kn98742D54D254 EK103Kn63K109K87
Rond 10, som NS mot par 2, Jon Scheutz - Monica Eriksson
194 Ö-1 100 0 50% 48 68.1%ED1072D976K983 832E9864E842Kn
203 N= 110 2 64% 50 67.8%K101037632EDKn64 D764E8542E875
Rond 11, som ÖV mot par 8, Miro Bakrac - Bert Olsson
213NT V= 400 -5 14% 45 65.3%D4E107EDEDKn842 EKn8KKn84874365
224 N= -420 -5 14% 40 63.0%D872E75497375 1051098EKn1082863
Rond 12, som ÖV mot par 13, Lars Björkman - Rolf Westin
233NT V= 600 5 86% 45 64.0%DKn4EK1031052983 K6D642EK4DKn62
243D Ö-1 -100 -7 0% 38 61.3%E102E7E87653D2 D973K82KnK9875

Bricka 1

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Nord giv
ingen i zon
654
64
KD972
E109
7
EKkn97
1065
Dkn54
98
D1052
kn3
K8732
EKDkn1032
83
E84
6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Jansson - Jesper Rundin Jon Scheutz - Monica Eriksson 4D S+1 690 7/-7
Miro Bakrac - Bert Olsson Lars Thuresson - Urban Jansson 4 N+3 510 5/-5
Olle Burgaz - Åke Gerge Gösta Edström - Lennart Östman 4 S+1 450 -1/1
Vera Södergren - Agneta Danielsen Erdem Imre - Per Flemström 4 S+1 450 -1/1
Lars Björkman - Rolf Westin Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson 4 S+1 450 -1/1
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 4 S+1 450 -1/1
Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Svante Johansson - Per Norman 5 S= 450 -1/1
Lennart Nordström - Olle Eriksson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3 S+2 200 -7/7

Bricka 2

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Öst giv
N-S i zon
Dkn108
E1053
E3
1063
E7532
K2
D964
84
4
D964
K10872
D97
K96
kn87
kn5
EKkn52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Nordström - Olle Eriksson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3NT N+1 630 7/-7
Miro Bakrac - Bert Olsson Lars Thuresson - Urban Jansson 3NT S= 600 5/-5
Lars Björkman - Rolf Westin Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson 3 N= 140 3/-3
Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Svante Johansson - Per Norman 1NT N+1 120 1/-1
Andreas Jansson - Jesper Rundin Jon Scheutz - Monica Eriksson 1NT S= 90 -1/1
Olle Burgaz - Åke Gerge Gösta Edström - Lennart Östman 3NT N-1 -100 -5/5
Vera Södergren - Agneta Danielsen Erdem Imre - Per Flemström 3NT N-1 -100 -5/5
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 2NT N-1 -100 -5/5

Bricka 3

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Syd giv
Ö-V i zon
K8743
104
ED2
D87
EDkn102
Ekn7
754
43
965
KD652
96
K52

983
Kkn1083
Ekn1096

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Jansson - Jesper Rundin Gösta Edström - Lennart Östman 5 N= 400 6/-6
Lars Thuresson - Urban Jansson Olle Burgaz - Åke Gerge 5 S= 400 6/-6
Lars Björkman - Rolf Westin Jon Scheutz - Monica Eriksson 3 V-2 200 3/-3
Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson 3 S+1 130 1/-1
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Lennart Nordström - Olle Eriksson 3NT N-1 -50 -1/1
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Miro Bakrac - Bert Olsson 2 V= -110 -3/3
Erdem Imre - Per Flemström Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2 V+1 -140 -5/5
Vera Södergren - Agneta Danielsen Svante Johansson - Per Norman 2 V+2 -170 -7/7

Bricka 4

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Väst giv
alla i zon
105
10542
76
D10973
KD
Ekn93
ED9
Kkn84
97642
K7
kn8543
5
Ekn83
D86
K102
E62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Urban Jansson Olle Burgaz - Åke Gerge 4 V-3 300 7/-7
Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson 3NT V-2 200 3/-3
Erdem Imre - Per Flemström Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3NT V-2 200 3/-3
Andreas Jansson - Jesper Rundin Gösta Edström - Lennart Östman 3NT V-2 200 3/-3
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Lennart Nordström - Olle Eriksson 3 V-1 100 -2/2
Lars Björkman - Rolf Westin Jon Scheutz - Monica Eriksson 3NT Ö-1 100 -2/2
Vera Södergren - Agneta Danielsen Svante Johansson - Per Norman 3NT V= -600 -5/5
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Miro Bakrac - Bert Olsson 3NT V+1 -630 -7/7

Bricka 5

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Nord giv
N-S i zon
kn64
ED4
K82
Ekn53
K52
kn653
109653
10
E10983
1098
ED4
62
D7
K72
kn7
KD9874

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Edström - Lennart Östman Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 3NT N+2 660 7/-7
Miro Bakrac - Bert Olsson Lennart Nordström - Olle Eriksson 3NT N+1 630 -1/1
Vera Södergren - Agneta Danielsen Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT N+1 630 -1/1
Andreas Jansson - Jesper Rundin Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson 3NT N+1 630 -1/1
Lars Thuresson - Urban Jansson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3NT N+1 630 -1/1
Svante Johansson - Per Norman Erdem Imre - Per Flemström 3NT N+1 630 -1/1
Lars Björkman - Rolf Westin Olle Burgaz - Åke Gerge 3NT N+1 630 -1/1
Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Jon Scheutz - Monica Eriksson 3NT N+1 630 -1/1

Bricka 6

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Öst giv
Ö-V i zon
K42
ED4
Dkn742
107
E108
832
E10965
54
kn765
kn1075
K8
K93
D93
K96
3
EDkn862

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Edström - Lennart Östman Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 3NT N+2 460 4/-4
Miro Bakrac - Bert Olsson Lennart Nordström - Olle Eriksson 3NT N+2 460 4/-4
Svante Johansson - Per Norman Erdem Imre - Per Flemström 3NT S+2 460 4/-4
Lars Björkman - Rolf Westin Olle Burgaz - Åke Gerge 3NT N+2 460 4/-4
Vera Södergren - Agneta Danielsen Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT N+1 430 -3/3
Andreas Jansson - Jesper Rundin Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson 3NT N+1 430 -3/3
Lars Thuresson - Urban Jansson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3NT N+1 430 -3/3
Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Jon Scheutz - Monica Eriksson 2NT N+2 180 -7/7

Bricka 7

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Syd giv
alla i zon
E1086
42
kn10653
D7
KDkn74
K8
E87
632
9532
E7
D9
EK984

Dkn109653
K42
kn105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson Gösta Edström - Lennart Östman 6 V-3 300 7/-7
Svante Johansson - Per Norman Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 5 V-2 200 4/-4
Lars Björkman - Rolf Westin Erdem Imre - Per Flemström 5 V-2 200 4/-4
Olle Burgaz - Åke Gerge Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson 4 V-1 100 0/0
Andreas Jansson - Jesper Rundin Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 Ö-1 100 0/0
Lennart Nordström - Olle Eriksson Vera Södergren - Agneta Danielsen 3 S-2 -200 -3/3
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Miro Bakrac - Bert Olsson 4 Ö= -620 -5/5
Lars Thuresson - Urban Jansson Jon Scheutz - Monica Eriksson 4D V= -790 -7/7

Bricka 8

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Väst giv
ingen i zon
D973
E87
D64
D62
84
6532
1075
Kkn97
Kkn
kn9
EKkn98
E854
E10652
KD104
32
103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Urban Jansson Jon Scheutz - Monica Eriksson 5 Ö-3 150 7/-7
Olle Burgaz - Åke Gerge Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson 2 S+1 140 5/-5
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Miro Bakrac - Bert Olsson 4 Ö-2 100 2/-2
Andreas Jansson - Jesper Rundin Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 Ö-2 100 2/-2
Lars Björkman - Rolf Westin Erdem Imre - Per Flemström 1 Ö= -70 -1/1
Lennart Nordström - Olle Eriksson Vera Södergren - Agneta Danielsen 1 Ö+1 -90 -3/3
Svante Johansson - Per Norman Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 4 S-2 -100 -5/5
Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson Gösta Edström - Lennart Östman 1NT Ö+1 -120 -7/7

Bricka 9

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Nord giv
Ö-V i zon
98764
D10
EKD96
10
EK3
987542
kn
KD2
Dkn5
EKkn3
8
Ekn976
102
6
1075432
8543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jon Scheutz - Monica Eriksson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 5D N-2 -300 6/-6
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Vera Södergren - Agneta Danielsen 5D N-2 -300 6/-6
Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson Miro Bakrac - Bert Olsson 4 V+2 -680 0/0
Svante Johansson - Per Norman Olle Burgaz - Åke Gerge 5 V+1 -680 0/0
Lars Björkman - Rolf Westin Gösta Edström - Lennart Östman 4 V+2 -680 0/0
Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Erdem Imre - Per Flemström 4 V+2 -680 0/0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Lars Thuresson - Urban Jansson 4 V+3 -710 -5/5
Lennart Nordström - Olle Eriksson Andreas Jansson - Jesper Rundin 6 Ö= -1430 -7/7

Bricka 10

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Öst giv
alla i zon
E84
kn973
E82
kn32
Dkn1032
EK54
107
87
K96
862
K9543
65
75
D10
Dkn6
EKD1094

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Svante Johansson - Per Norman Olle Burgaz - Åke Gerge 3NT N+1 630 7/-7
Lars Björkman - Rolf Westin Gösta Edström - Lennart Östman 3 S+1 130 4/-4
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Lars Thuresson - Urban Jansson 3 S+1 130 4/-4
Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson Miro Bakrac - Bert Olsson 3 S= 110 -2/2
Jon Scheutz - Monica Eriksson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3 S= 110 -2/2
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Vera Södergren - Agneta Danielsen 3 S= 110 -2/2
Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Erdem Imre - Per Flemström 2 S+1 110 -2/2
Lennart Nordström - Olle Eriksson Andreas Jansson - Jesper Rundin 2 V+1 -140 -7/7

Bricka 11

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Syd giv
ingen i zon
10862
D1097
762
D8
D9
K
ED983
K7542
73
kn63
K1054
Ekn106
EKkn54
E8542
kn
93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Urban Jansson Lennart Nordström - Olle Eriksson 3 S+1 170 7/-7
Jon Scheutz - Monica Eriksson Vera Södergren - Agneta Danielsen 3 S= 140 4/-4
Lars Björkman - Rolf Westin Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3 S= 140 4/-4
Miro Bakrac - Bert Olsson Andreas Jansson - Jesper Rundin 5 Ö-2 100 1/-1
Olle Burgaz - Åke Gerge Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 5 Ö-1 50 -2/2
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Svante Johansson - Per Norman 5 V-1 50 -2/2
Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson Erdem Imre - Per Flemström 4 S-1 -50 -6/6
Gösta Edström - Lennart Östman Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson 4 S-1 -50 -6/6

Bricka 12

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Väst giv
N-S i zon
1052
962
8763
K105
EDkn4
K1085
kn5
843
63
E743
EKD92
Dkn
K987
Dkn
104
E9762

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jon Scheutz - Monica Eriksson Vera Södergren - Agneta Danielsen 5 V-2 100 7/-7
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Svante Johansson - Per Norman 5 V-1 50 5/-5
Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson Erdem Imre - Per Flemström 4 V+3 -510 -2/2
Olle Burgaz - Åke Gerge Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 5 Ö+2 -510 -2/2
Gösta Edström - Lennart Östman Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson 4 V+3 -510 -2/2
Miro Bakrac - Bert Olsson Andreas Jansson - Jesper Rundin 4 V+3 -510 -2/2
Lars Thuresson - Urban Jansson Lennart Nordström - Olle Eriksson 4 V+3 -510 -2/2
Lars Björkman - Rolf Westin Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 Ö+3 -510 -2/2

Bricka 13

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Nord giv
alla i zon
D
10
kn109742
EK532
K93
ED942
EK6
94
Ekn875
K83
D8
D87
10642
kn765
53
kn106

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Björkman - Rolf Westin Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 6 Ö-2 200 7/-7
Vera Södergren - Agneta Danielsen Lars Thuresson - Urban Jansson 5 V-1 100 3/-3
Svante Johansson - Per Norman Lennart Nordström - Olle Eriksson 5 Ö-1 100 3/-3
Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 Ö-1 100 3/-3
Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 V+1 -650 -1/1
Olle Burgaz - Åke Gerge Andreas Jansson - Jesper Rundin 3NT V+2 -660 -3/3
Erdem Imre - Per Flemström Miro Bakrac - Bert Olsson 4 V+2 -680 -5/5
Jon Scheutz - Monica Eriksson Gösta Edström - Lennart Östman 2D V+3 -1270 -7/7

Bricka 14

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Öst giv
ingen i zon
E97
E85
EKD2
1098
D2
kn96
kn10765
Ekn4
86543
103
8
K7652
Kkn10
KD742
943
D3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Svante Johansson - Per Norman Lennart Nordström - Olle Eriksson 3NT N+3 490 7/-7
Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3NT S+2 460 5/-5
Jon Scheutz - Monica Eriksson Gösta Edström - Lennart Östman 4 S+1 450 1/-1
Olle Burgaz - Åke Gerge Andreas Jansson - Jesper Rundin 4 S+1 450 1/-1
Lars Björkman - Rolf Westin Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 5 S= 450 1/-1
Erdem Imre - Per Flemström Miro Bakrac - Bert Olsson 3 S+2 200 -3/3
Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 N-2 -100 -5/5
Vera Södergren - Agneta Danielsen Lars Thuresson - Urban Jansson 5 N-3 -150 -7/7

Bricka 15

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Syd giv
N-S i zon
972
D9643
E72
97
54
Ekn5
Kkn95
10642
ED10
K1082
108
ED53
Kkn863
7
D643
Kkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Edström - Lennart Östman Vera Södergren - Agneta Danielsen 2NT Ö-1 50 6/-6
Lennart Nordström - Olle Eriksson Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson 2NT Ö-1 50 6/-6
Jon Scheutz - Monica Eriksson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 2 S-1 -100 3/-3
Lars Björkman - Rolf Westin Miro Bakrac - Bert Olsson 1NT Ö+1 -120 1/-1
Olle Burgaz - Åke Gerge Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2D S-1 -200 -2/2
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson 3 S-2 -200 -2/2
Erdem Imre - Per Flemström Lars Thuresson - Urban Jansson 3NT Ö= -400 -6/6
Andreas Jansson - Jesper Rundin Svante Johansson - Per Norman 3NT Ö= -400 -6/6

Bricka 16

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Väst giv
Ö-V i zon
D7632
K106
E52
94
EK5
kn9
98
Ekn10732
kn104
754
D1073
KD8
98
ED832
Kkn64
65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson 3 S+1 170 7/-7
Olle Burgaz - Åke Gerge Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3 V-1 100 2/-2
Erdem Imre - Per Flemström Lars Thuresson - Urban Jansson 3 V-1 100 2/-2
Gösta Edström - Lennart Östman Vera Södergren - Agneta Danielsen 3 V-1 100 2/-2
Lennart Nordström - Olle Eriksson Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson 3 V-1 100 2/-2
Jon Scheutz - Monica Eriksson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 S-1 -50 -3/3
Andreas Jansson - Jesper Rundin Svante Johansson - Per Norman 3 V= -110 -6/6
Lars Björkman - Rolf Westin Miro Bakrac - Bert Olsson 3 V= -110 -6/6

Bricka 17

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Nord giv
ingen i zon

EDkn
Ekn7654
8543
E654
93
D102
EKD10
KD972
K62
83
kn62
kn1083
108754
K9
97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Erdem Imre - Per Flemström Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 4 Ö-2 100 5/-5
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Andreas Jansson - Jesper Rundin 4 Ö-2 100 5/-5
Lennart Nordström - Olle Eriksson Jon Scheutz - Monica Eriksson 4 Ö-2 100 5/-5
Lars Thuresson - Urban Jansson Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson 3 Ö-1 50 0/0
Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Miro Bakrac - Bert Olsson 4 Ö-1 50 0/0
Gösta Edström - Lennart Östman Svante Johansson - Per Norman 4 N-2 -100 -3/3
Lars Björkman - Rolf Westin Vera Södergren - Agneta Danielsen 3 Ö= -140 -5/5
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Olle Burgaz - Åke Gerge 5D S-3 -500 -7/7

Bricka 18

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Öst giv
N-S i zon
D6
1087
Ekn63
D1092
EK103
kn63
K109
K87
kn98742
D54
D2
54
5
EK92
8754
Ekn63

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Erdem Imre - Per Flemström Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson 3 Ö= -140 2/-2
Lars Thuresson - Urban Jansson Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson 3 Ö= -140 2/-2
Lars Björkman - Rolf Westin Vera Södergren - Agneta Danielsen 3 Ö= -140 2/-2
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Olle Burgaz - Åke Gerge 3 Ö= -140 2/-2
Lennart Nordström - Olle Eriksson Jon Scheutz - Monica Eriksson 3 Ö= -140 2/-2
Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Miro Bakrac - Bert Olsson 2 Ö+1 -140 2/-2
Gösta Edström - Lennart Östman Svante Johansson - Per Norman 2 Ö+2 -170 -5/5
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Andreas Jansson - Jesper Rundin 4 S-3 -300 -7/7

Bricka 19

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Syd giv
Ö-V i zon
ED
1072
D976
K983
6
53
kn53
ED107654
Kkn109754
KDkn
K10
2
832
E9864
E842
kn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Björkman - Rolf Westin Andreas Jansson - Jesper Rundin 4 V-3 300 7/-7
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson 4 Ö-2 200 4/-4
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Erdem Imre - Per Flemström 4 V-2 200 4/-4
Olle Burgaz - Åke Gerge Lennart Nordström - Olle Eriksson 3 Ö-1 100 0/0
Svante Johansson - Per Norman Jon Scheutz - Monica Eriksson 4 Ö-1 100 0/0
Gösta Edström - Lennart Östman Miro Bakrac - Bert Olsson 2NT N-2 -100 -3/3
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Lars Thuresson - Urban Jansson 3 V= -110 -5/5
Vera Södergren - Agneta Danielsen Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson 2 Ö+2 -170 -7/7

Bricka 20

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Väst giv
alla i zon
K10
103
7632
EDkn64
Ekn93
K96
Dkn105
109
852
Dkn7
K984
K32
D764
E8542
E
875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Lars Thuresson - Urban Jansson 2 V-2 200 7/-7
Olle Burgaz - Åke Gerge Lennart Nordström - Olle Eriksson 2 N+2 130 5/-5
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson 2 S= 110 2/-2
Svante Johansson - Per Norman Jon Scheutz - Monica Eriksson 3 N= 110 2/-2
Vera Södergren - Agneta Danielsen Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Pass -2/2
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Erdem Imre - Per Flemström Pass -2/2
Lars Björkman - Rolf Westin Andreas Jansson - Jesper Rundin 1NT Ö+1 -120 -5/5
Gösta Edström - Lennart Östman Miro Bakrac - Bert Olsson 2NT N-2 -200 -7/7

Bricka 21

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Nord giv
N-S i zon
962
D65
K10962
107
Ekn8
Kkn84
8743
65
D4
E107
ED
EDkn842
K10753
932
kn5
K93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Erdem Imre - Per Flemström Lennart Nordström - Olle Eriksson 3 Ö+2 -150 7/-7
Miro Bakrac - Bert Olsson Svante Johansson - Per Norman 3NT V= -400 5/-5
Gösta Edström - Lennart Östman Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT Ö+2 -460 0/0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Vera Södergren - Agneta Danielsen 3NT V+2 -460 0/0
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Jon Scheutz - Monica Eriksson 3NT Ö+2 -460 0/0
Lars Björkman - Rolf Westin Lars Thuresson - Urban Jansson 3NT Ö+2 -460 0/0
Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson Olle Burgaz - Åke Gerge 3NT V+3 -490 -6/6
Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Andreas Jansson - Jesper Rundin 3NT V+3 -490 -6/6

Bricka 22

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Öst giv
Ö-V i zon
K943
kn632
KD
kn92
105
1098
Ekn1082
863
D872
E754
973
75
Ekn6
KD
654
EKD104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Erdem Imre - Per Flemström Lennart Nordström - Olle Eriksson 3NT N+1 430 7/-7
Miro Bakrac - Bert Olsson Svante Johansson - Per Norman 4 N= 420 5/-5
Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson Olle Burgaz - Åke Gerge 3NT S= 400 2/-2
Gösta Edström - Lennart Östman Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT S= 400 2/-2
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Vera Södergren - Agneta Danielsen 6 N-1 -50 -4/4
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Jon Scheutz - Monica Eriksson 5 N-1 -50 -4/4
Lars Björkman - Rolf Westin Lars Thuresson - Urban Jansson 3NT S-1 -50 -4/4
Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson Andreas Jansson - Jesper Rundin 3NT S-1 -50 -4/4

Bricka 23

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Syd giv
alla i zon
E982
kn95
kn9863
4
K6
D642
EK4
Dkn62
Dkn4
EK103
1052
983
10753
87
D7
EK1075

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT V-2 200 7/-7
Jon Scheutz - Monica Eriksson Erdem Imre - Per Flemström 3NT V-1 100 2/-2
Miro Bakrac - Bert Olsson Olle Burgaz - Åke Gerge 4 V-1 100 2/-2
Vera Södergren - Agneta Danielsen Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson 4 V-1 100 2/-2
Lars Thuresson - Urban Jansson Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson 4 Ö-1 100 2/-2
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Andreas Jansson - Jesper Rundin 3NT V= -600 -5/5
Lars Björkman - Rolf Westin Svante Johansson - Per Norman 3NT V= -600 -5/5
Lennart Nordström - Olle Eriksson Gösta Edström - Lennart Östman 3NT V= -600 -5/5

Bricka 24

Falu BK, Sverige 2008.11.25

Väst giv
ingen i zon
K854
D965
K
Ekn103
D973
K82
kn
K9875
E102
E7
E87653
D2
kn6
kn1043
D10942
64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Björkman - Rolf Westin Svante Johansson - Per Norman 3D Ö-1 100 7/-7
Jon Scheutz - Monica Eriksson Erdem Imre - Per Flemström 2 Ö-1 50 2/-2
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 2 Ö-1 50 2/-2
Miro Bakrac - Bert Olsson Olle Burgaz - Åke Gerge 2 V-1 50 2/-2
Lars Thuresson - Urban Jansson Beate Haslum-Nilsson - Christina Svensson 2NT V-1 50 2/-2
Vera Södergren - Agneta Danielsen Britt Elgemyr - Gudrun Samuelsson 3 N-1 -50 -4/4
Lennart Nordström - Olle Eriksson Gösta Edström - Lennart Östman 3 N-1 -50 -4/4
Sven Åke Georgsson - Ann-Kristin Eriksson Andreas Jansson - Jesper Rundin 2 Ö= -110 -7/7