Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge Korr 2019-01-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge Korr 2019-01-08

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Åke Nylén - Rolf Lindström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 19, Lennart Wiklund - Henry Häljeryd
11 V+1 -110 7 32% 7 32.0%E62KD5Kn1057532 D843872K76E98
23 V= -110 15 68% 22 50.0%D74E1097E74864 Kn10963D84DKn3K5
Rond 2, som ÖV mot par 18, Said Eliasson - Margaretha Nehrer
32 N+2 -170 15 68% 37 56.0%E64K10364Kn9642 Kn3265D8732D107
44 V+2 680 15 68% 52 59.0%EK7K73E10109653 3E98642DKn8643
Rond 3, som ÖV mot par 17, Jan Berggren - Inger Byström
53 Ö= 110 11 50% 63 57.2%763EKn687E9843 E84K5K1062KKn72
63 Ö-1 -100 9 41% 72 54.5%E1055K1082KKn1073 D63EK87629766
Rond 4, som NS mot par 16, Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback
73 V-1 100 17 77% 89 57.7%DKn8KKn87596432 109642EDD103E108
84 Ö= -420 15 68% 104 59.0%K610964E3EKDKn9 853210652108742
Rond 5, som NS mot par 15, Arne Mulari - Renate Rhodin
94 V= -620 16 73% 120 60.6%76Kn858642EKn43 D1095742KKn5372
102 V+1 -140 5 23% 125 56.8%K842K75EKKn1064 Kn753D65D94D32
Rond 6, som NS mot par 14, Gunnel Sandberg - Christer Hellström
112 V= -110 10 45% 135 55.7%KKn6493832K873 D2E102ED9761062
123 Ö-3 150 11 50% 146 55.2%E632DKn96310963 DKn5EK95E85KD2
Rond 7, som NS mot par 13, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
131NT N= 90 20 91% 166 58.0%K9KKn106KKn6KKn94 Kn74E974852752
143NT S-1 -50 8 36% 174 56.4%10875KnKn9875E109 EK2E83ED6K862
Rond 8, som ÖV mot par 24, Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren
154 Ö-2 -100 0 0% 174 52.7%E873KD8107KKn42 KD1054Kn109EKn483
164 S+1 -450 6 27% 180 51.1%D5292DKn10963108 987107643EKn962
Rond 9, som NS mot par 23, Sune Häggbom - Lennart Sohlin
172 N-1 -50 5 23% 185 49.4%K109EKn9643ED88 Kn85KKn1093ED762
182 V+2 -170 4 18% 189 47.7%K1086310373E962 7Kn95EKn842KD73
Rond 10, som ÖV mot par 22, Ingalill Eriksson - Dan Mattsson
193NT N= -400 4 18% 193 46.1%EKKn108D9876372 865Kn97655D1095
204D S-2 500 18 82% 211 47.9%97543KKn652EK5 210973ED10654D10
Rond 11, som NS mot par 21, Åke Åberg - Bengt Eldered
213NT S+2 660 21 95% 232 50.1%DKn84KDKn75210K2 K72E10KKn43D1064
222 Ö+1 -110 22 100% 254 52.4%E10KD31042D10853 2E1076476K9762
Rond 12, som NS mot par 20, Lilian Mårtensson - Egon Bohman
233NT Ö-2 200 22 100% 276 54.5%982K108276K973 KD7594Kn1052D62
243 S+1 170 5 23% 281 53.2%Kn10769EKn43K1083 EKD32E7432292