Kommande tävlingar
06/06 Inställd ... Patton lagguld -
25/06 INSTÄLLD - Ölandsveckan 2020 -
11/07 INSTÄLLT ... SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
BK Bridgehuset » Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2018-10-17 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2018-10-17

Partävling, 19 bord, 37 par. Antal brickor: 24. Medel: 408.2.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Lena Kampf - Guje Ekberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 31, Sven Grahn - Wiveca Lindström
13NT Ö+3 -490 9.0 26% 9 26.0%D10287632DKn723 9876KKn1051063E9
23NT V+1 -430 16.0 47% 25 36.5%10965K43102D943 KD73296523KKn5
Rond 2, som NS mot par 32, Ulla Borgström - Monica Wester
32 Ö+1 -110 15.0 44% 40 39.0%9543874374Kn106 E1086EDKnED6582
44 V+1 -150 2.0 6% 42 30.8%10873EKDKn710484 K9108662E97632
Rond 3, som NS mot par 33, Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson
53 N-1 -100 22.0 65% 64 37.6%DKn105Kn96544D97 K732103K1032EKn6
64 N+1 450 25.0 74% 89 43.7%EDKn9431065210EKn 107EKE7543D932
Rond 4, som NS mot par 34, Gunilla Ljung - Göran Nilsson
72NT N= 120 26.0 76% 115 48.3%K8562E74EDKn75 963EKKn98103432
83 S-2 -100 17.0 50% 132 48.5%D632DKn10876432 KKn1094EKn65KD59
Rond 5, som NS mot par 35, Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz
92 Ö+1 -140 14.0 41% 146 47.7%DKn9610210429754 107EKDKn7976E106
104 S+2 680 6.0 18% 152 44.7%K104KD765DKn65E EKn7652EKnE103103
Rond 6, Frirond
11  - 13.6 40% 165.6 44.3%54EDKn643K6Kn42 Kn285EDKn1032ED5
12  - 13.6 40% 179.2 43.9%K5Kn98DKn987K85 108764K423Kn963
Rond 7, som ÖV mot par 37, Ulf Pernvi - Ann Lilliengren
136 S= -1430 7.0 21% 186.2 42.2%865KKn72954EKn7 D1054863KD8652
143 N-1 50 26.0 76% 212.2 44.6%DKn1038K842K1096 974EKKnD738753
Rond 8, som NS mot par 38, Lars Persson - Pia Katarina Larsson
152NT Ö+2 -180 4.0 12% 216.2 42.4%K5452DKn108Kn763 ED103DKn76395D9
162NT Ö+1 -150 8.0 24% 224.2 41.2%E76410298762K8 Kn8E84EKnKn109742
Rond 9, som ÖV mot par 39, Christer Östberg - Jan Walhagen
173 V-1 -50 7.0 21% 231.2 40.1%7103E98765E854 1065ED752K42K9
181NT Ö-1 -50 20.0 59% 251.2 41.1%EKn63KKn664ED103 98541053983K97
Rond 10, som NS mot par 40, Lars Becklén - Lotta Lundberg
192 S-2 -100 5.0 15% 256.2 39.7%KKn2ED63K87Kn87 D876K72E65392
204 N+2 680 20.0 59% 276.2 40.7%E6EKn738765K82 KD102KD1062EKn63
Rond 11, som ÖV mot par 41, Nina Nilsson - Jane Brändemar
215 V-1 -50 4.0 12% 280.2 39.3%EKD10E8432KnKn92 Kn643DD98ED1063
224 N-1 50 20.0 59% 300.2 40.2%7EKD742749876 842Kn98EKn108E32
Rond 12, som ÖV mot par 42, Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg
232NT S= -120 24.0 71% 324.2 41.6%Kn8Kn9EKn8769762 D65KD8753K1053
242 V-1 -50 2.0 6% 326.2 40.1%Kn9828652DKn5E4 E654K862KD532

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Nord giv
ingen i zon
D102
87632
Dkn72
3
Ekn43
9
85
KD10654
K5
ED4
EK94
kn872
9876
Kkn105
1063
E9

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N14532
S14532
Ö1296911
V1296910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Jan Öhman - Mats Andersson 6NT Ö-2 9 100 34.0/0.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö= 5 -420 32.0/2.0
Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT Ö+1 7 -430 28.0/6.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Christian Frisk - Mona Andersson 3NT Ö+1 9 -430 28.0/6.0
Mats Holm - Svante Berglund Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö+1 9 -430 28.0/6.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Lars G Svensson - Stefan Rosenberg 3NT Ö+2 5 -460 21.0/13.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT Ö+2 9 -460 21.0/13.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT Ö+2 5 -460 21.0/13.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö+2 9 -460 21.0/13.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ann Christin Åxman - Marianne Falck 3NT Ö+3 5 -490 9.0/25.0
Arne Bojesson - Helen Roos Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT Ö+3 5 -490 9.0/25.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT Ö+3 Kn -490 9.0/25.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+3 9 -490 9.0/25.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT Ö+3 5 -490 9.0/25.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö+3 10 -490 9.0/25.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö+3 10 -490 9.0/25.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö+3 10 -490 9.0/25.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars Becklén - Lotta Lundberg 6 V= 7 -920 0.0/34.0
Rutger Persson - Claes Nilsson     - -/16.5

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Öst giv
N-S i zon
10965
K43
102
D943
Ekn4
kn1087
ED96
E6
8
ED
Kkn8754
10872
KD732
9652
3
Kkn5

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N41262
S41262
Ö8129610
V8129610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö+2 K -170 34.0/0.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Christian Frisk - Mona Andersson 5 V= 3 -400 31.0/3.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V= 4 -400 31.0/3.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ann Christin Åxman - Marianne Falck 5 Ö+1 5 -420 25.0/9.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 Ö+1 K -420 25.0/9.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christer Östberg - Jan Walhagen 5 Ö+1 K -420 25.0/9.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars Becklén - Lotta Lundberg 5 Ö+1 K -420 25.0/9.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Jan Öhman - Mats Andersson 3NT V+1 5 -430 16.0/18.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT V+1 3 -430 16.0/18.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT V+1 3 -430 16.0/18.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+1 4 -430 16.0/18.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT V+1 4 -430 16.0/18.0
Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V+2 5 -460 7.0/27.0
Arne Bojesson - Helen Roos Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT V+2 3 -460 7.0/27.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+2 10 -460 7.0/27.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+2 5 -460 7.0/27.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Lars G Svensson - Stefan Rosenberg 6 Ö= K -920 1.0/33.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 6 Ö= 7 -920 1.0/33.0
Rutger Persson - Claes Nilsson     - -/16.5

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Syd giv
Ö-V i zon
9543
8743
74
kn106
Dkn72
K92
K32
ED4
K
1065
kn1098
K9753
E1086
EDkn
ED65
82

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N34554
S34554
Ö98779
V98779
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-1 E 100 34.0/0.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Arne Bojesson - Helen Roos 1NT S-1 2 -50 30.0/4.0
Christian Frisk - Mona Andersson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 S-1 4 -50 30.0/4.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Gunilla Ljung - Göran Nilsson 1NT S-1 2 -50 30.0/4.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan Öhman - Mats Andersson 1NT S-2 2 -100 23.0/11.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S-2 4 -100 23.0/11.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 1NT S-2 7 -100 23.0/11.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lars Becklén - Lotta Lundberg 1NT S-2 7 -100 23.0/11.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3 Ö= Kn -110 15.0/19.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö+1 E -110 15.0/19.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Ann Christin Åxman - Marianne Falck 2 Ö+1 E -110 15.0/19.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö+1 Kn -110 15.0/19.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT V+1 4 -120 10.0/24.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 Ö+2 2 -130 7.0/27.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Mats Holm - Svante Berglund 3 Ö+1 2 -130 7.0/27.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 Ö+2 5 -150 3.0/31.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 N-3 5 -150 3.0/31.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NTD V+3 7 -780 0.0/34.0
Barbro Melander - Britten Synnergren     - -/16.3

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Väst giv
alla i zon
10873
EKDkn7
104
84
52
9432
EDkn97
D10
EDkn64
5
K853
Kkn5
K9
1086
62
E97632

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N82846
S82846
Ö510596
V510596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Jill Franssohn Ann Christin Åxman - Marianne Falck 5 V-2 E 200 34.0/0.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Arne Bojesson - Helen Roos 3 N+1 K 170 32.0/2.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 N= 5 140 30.0/4.0
Christian Frisk - Mona Andersson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 Ö-1 E 100 26.0/8.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 V-1 E 100 26.0/8.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-1 10 100 26.0/8.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan Öhman - Mats Andersson 1NT V= E -90 21.0/13.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Gunilla Ljung - Göran Nilsson 1NT V= E -90 21.0/13.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 V= K -110 17.0/17.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V= E -110 17.0/17.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö+1 6 -130 12.0/22.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 4 V= E -130 12.0/22.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V+1 E -130 12.0/22.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö+1 7 -140 7.0/27.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Mats Holm - Svante Berglund 1 Ö+2 6 -140 7.0/27.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 2 Ö+3 E -150 2.0/32.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lars Becklén - Lotta Lundberg 3 Ö+2 3 -150 2.0/32.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 E -150 2.0/32.0
Barbro Melander - Britten Synnergren     - -/16.3

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Nord giv
N-S i zon
Dkn105
kn9654
4
D97
864
EK8
ED875
K4
E9
D72
kn96
108532
K732
103
K1032
Ekn6

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N32573
S43574
Ö910759
V910759
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= K 140 34.0/0.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S= E 110 32.0/2.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Ann Christin Åxman - Marianne Falck 3 V-1 D 50 28.0/6.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT Ö-1 3 50 28.0/6.0
Jan Öhman - Mats Andersson Bo Månsson - Sonja Christensson 2NT V-1 D 50 28.0/6.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Lars Andersson - Jill Franssohn 1NT V= D -90 24.0/10.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N-1 6 -100 22.0/12.0
Arne Bojesson - Helen Roos Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 1NT V+1 D -120 19.0/15.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT V+1 4 -120 19.0/15.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 V+1 D -130 16.0/18.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Christian Frisk - Mona Andersson 1NT Ö+2 2 -150 10.0/24.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 1NT V+2 5 -150 10.0/24.0
Lars Becklén - Lotta Lundberg Mats Holm - Svante Berglund 1NT V+2 D -150 10.0/24.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 1NT V+2 D -150 10.0/24.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT V+2 D -150 10.0/24.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Åke Lindström - Britt Lindberg 1NT V+3 5 -180 4.0/30.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3 N-2 6 -200 2.0/32.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V+4 5 -210 0.0/34.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson     - -/20.2

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Öst giv
Ö-V i zon
EDkn943
10652
10
Ekn
652
kn984
KDkn2
85
K8
D73
986
K10764
107
EK
E7543
D932

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N888119
S877119
Ö45524
V45524
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Lars Andersson - Jill Franssohn 4 N+2 7 480 33.0/1.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N+2 6 480 33.0/1.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N+1 3 450 25.0/9.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Ann Christin Åxman - Marianne Falck 4 N+1 7 450 25.0/9.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+1 7 450 25.0/9.0
Jan Öhman - Mats Andersson Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N+1 6 450 25.0/9.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N+1 3 450 25.0/9.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+1 7 450 25.0/9.0
Arne Bojesson - Helen Roos Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 4 N= 3 420 13.0/21.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 N= 7 420 13.0/21.0
Lars Becklén - Lotta Lundberg Mats Holm - Svante Berglund 4 N= 3 420 13.0/21.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N= 4 420 13.0/21.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 4 N= 9 420 13.0/21.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 N= 7 420 13.0/21.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Christian Frisk - Mona Andersson 3NT S= K 400 6.0/28.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Nina Nilsson - Jane Brändemar 1 N+4 9 200 4.0/30.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N+2 3 170 1.0/33.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 N+2 6 170 1.0/33.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson     - -/20.2

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Syd giv
alla i zon
K85
62
E74
EDkn75
Ekn2
10754
kn96
1096
D1074
D3
KD852
K8
963
EKkn98
103
432

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N95957
S95957
Ö38374
V38374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2NT N+1 4 150 34.0/0.0
Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn Lars Andersson - Jill Franssohn 2 S+1 E 140 31.0/3.0
Jan Öhman - Mats Andersson Arne Bojesson - Helen Roos 2 N+1 K 140 31.0/3.0
Mats Holm - Svante Berglund Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 N+1 K 130 28.0/6.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Gunilla Ljung - Göran Nilsson 2NT N= 4 120 26.0/8.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Christer Östberg - Jan Walhagen 2 N+1 4 110 23.0/11.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N= K 110 23.0/11.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 Ö-1 E 100 20.0/14.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Christian Frisk - Mona Andersson 1NT N= 5 90 16.0/18.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bo Månsson - Sonja Christensson 1NT N= 5 90 16.0/18.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 2 N= K 90 16.0/18.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT N-1 5 -100 7.0/27.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 1NT N-1 K -100 7.0/27.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ann Christin Åxman - Marianne Falck 4 N-1 7 -100 7.0/27.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT N-1 2 -100 7.0/27.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S-1 6 -100 7.0/27.0
Lars Becklén - Lotta Lundberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 1NT N-1 K -100 7.0/27.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Barbro Melander - Britten Synnergren 2 Ö= E -110 0.0/34.0
Ulla Borgström - Monica Wester     - 21.0/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Väst giv
ingen i zon
D6

32
Dkn10876432
7532
KD1074
kn87
5
E8
9832
E10964
EK
Kkn1094
Ekn65
KD5
9

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N94465
S94465
Ö48957
V49967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn Lars Andersson - Jill Franssohn 4D V-2 D 300 33.0/1.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 5D Ö-2 9 300 33.0/1.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 4 V-2 D 100 30.0/4.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V-1 D 50 28.0/6.0
Jan Öhman - Mats Andersson Arne Bojesson - Helen Roos 4 N-1 E -50 26.0/8.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Christian Frisk - Mona Andersson 5 N-2 E -100 17.0/17.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S-2 Kn -100 17.0/17.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 4D N-1 E -100 17.0/17.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4D N-1 E -100 17.0/17.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ann Christin Åxman - Marianne Falck 5D N-1 2 -100 17.0/17.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Barbro Melander - Britten Synnergren 5 N-2 E -100 17.0/17.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Gunilla Ljung - Göran Nilsson 3 S-2 Kn -100 17.0/17.0
Mats Holm - Svante Berglund Nina Nilsson - Jane Brändemar 5D N-1 E -100 17.0/17.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bo Månsson - Sonja Christensson 5D N-2 E -300 5.0/29.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5D N-2 E -300 5.0/29.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Christer Östberg - Jan Walhagen 5D N-2 E -300 5.0/29.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5D N-2 E -300 5.0/29.0
Lars Becklén - Lotta Lundberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3D V= D -470 0.0/34.0
Ulla Borgström - Monica Wester     - 21.0/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn96
102
1042
9754
E
98653
kn85
Kkn82
K85432
4
EKD3
D3
107
EKDkn7
976
E106

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N43646
S43646
Ö89797
V89797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-2 E 200 34.0/0.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 4 Ö-1 E 100 31.0/3.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars Becklén - Lotta Lundberg 4 Ö-1 E 100 31.0/3.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 S-2 E -100 28.0/6.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3 Ö= K -110 26.0/8.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars G Svensson - Stefan Rosenberg 2 Ö+1 K -140 14.0/20.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Ann Christin Åxman - Marianne Falck 2 Ö+1 E -140 14.0/20.0
Jan Öhman - Mats Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 E -140 14.0/20.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Christian Frisk - Mona Andersson 2 Ö+1 E -140 14.0/20.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö= E -140 14.0/20.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 Ö+1 E -140 14.0/20.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 Ö+1 E -140 14.0/20.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Gunilla Ljung - Göran Nilsson 2 Ö+1 E -140 14.0/20.0
Mats Holm - Svante Berglund Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 2 Ö+1 E -140 14.0/20.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö+1 E -140 14.0/20.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö+1 E -140 14.0/20.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Arne Bojesson - Helen Roos 3 S-3 E -150 2.0/32.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 3D S-3 E -500 0.0/34.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar     - -/16.4

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Öst giv
alla i zon
K104
KD765
Dkn65
E
D9

98742
Kkn7654
83
1098432
K
D982
Ekn7652
Ekn
E103
103

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N511101213
S511101313
Ö81200
V81200
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 6 S+1 4 1460 32.0/2.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 6 S+1 9 1460 32.0/2.0
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6 S+1 9 1460 32.0/2.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 4 S+3 2 710 20.0/14.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Arne Bojesson - Helen Roos 4 S+3 9 710 20.0/14.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Christian Frisk - Mona Andersson 4 S+3 7 710 20.0/14.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+3 9 710 20.0/14.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S+3 4 710 20.0/14.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars Becklén - Lotta Lundberg 4 S+3 2 710 20.0/14.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Gunilla Ljung - Göran Nilsson 4 S+3 9 710 20.0/14.0
Mats Holm - Svante Berglund Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 S+3 7 710 20.0/14.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Christer Östberg - Jan Walhagen 4 S+3 7 710 20.0/14.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 5 S+1 K 680 6.0/28.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Ann Christin Åxman - Marianne Falck 4 S+2 7 680 6.0/28.0
Jan Öhman - Mats Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+2 4 680 6.0/28.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 S+2 7 680 6.0/28.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S+2 6 680 6.0/28.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars G Svensson - Stefan Rosenberg 6 S-1 9 -100 0.0/34.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar     - -/16.4

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Syd giv
ingen i zon
54
EDkn643
K6
kn42
E1096
K1072
94
863
KD873
9
875
K1097
kn2
85
EDkn1032
ED5

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N8111058
S8111058
Ö42282
V42282
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N+2 8 480 33.0/1.0
Mats Holm - Svante Berglund Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N+2 9 480 33.0/1.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N= K 420 23.0/11.0
Arne Bojesson - Helen Roos Christian Frisk - Mona Andersson 4 N= K 420 23.0/11.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 4 N= K 420 23.0/11.0
Lars Becklén - Lotta Lundberg Barbro Melander - Britten Synnergren 4 N= K 420 23.0/11.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 N= K 420 23.0/11.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 N= 7 420 23.0/11.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Christer Östberg - Jan Walhagen 4 N= K 420 23.0/11.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N= K 420 23.0/11.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Bo Månsson - Sonja Christensson 2 N+2 7 170 14.0/20.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S= E 130 12.0/22.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan Öhman - Mats Andersson 4 Ö-2 8 100 9.0/25.0
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 Ö-2 8 100 9.0/25.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 K -50 4.0/30.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-1 K -50 4.0/30.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 N-1 K -50 4.0/30.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 4 N-2 K -100 0.0/34.0
Lena Kampf - Guje Ekberg     - 13.6/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Väst giv
N-S i zon
K5
kn98
Dkn987
K85
ED932
D103
E4
D42
kn
E765
K10652
E107
108764
K42
3
kn963

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N43444
S43444
Ö910999
V910999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT V-3 8 150 34.0/0.0
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT V-2 7 100 29.0/5.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3NT Ö-2 3 100 29.0/5.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V-2 7 100 29.0/5.0
Lars Becklén - Lotta Lundberg Barbro Melander - Britten Synnergren 3NT V-2 D 100 29.0/5.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V-1 D 50 21.0/13.0
Arne Bojesson - Helen Roos Christian Frisk - Mona Andersson 3NT V-1 D 50 21.0/13.0
Mats Holm - Svante Berglund Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT V-1 Kn 50 21.0/13.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-1 3 50 21.0/13.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 2NT Ö= 8 -120 16.0/18.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3 Ö= 3 -140 14.0/20.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan Öhman - Mats Andersson 3NT Ö= 2 -400 8.0/26.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V= 8 -400 8.0/26.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 3NT V= 8 -400 8.0/26.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT V= 5 -400 8.0/26.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT Ö= 6 -400 8.0/26.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+1 D -430 1.0/33.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V+1 8 -430 1.0/33.0
Lena Kampf - Guje Ekberg     - 13.6/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Nord giv
alla i zon
107
E983
EKkn7
943

D1054
863
KD8652
865
Kkn72
954
Ekn7
EKDkn9432
6
D102
10

Optimalt kontrakt: 7D Ö-4 1100
 NT
N494127
S4114127
Ö80900
V80900
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 6D S+1 5 1860 34.0/0.0
Mats Holm - Svante Berglund Ulla Borgström - Monica Wester 6 S+1 5 1460 32.0/2.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 6 S= K 1430 27.0/7.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Bo Månsson - Sonja Christensson 6 S= K 1430 27.0/7.0
Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 6 S= K 1430 27.0/7.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lena Kampf - Guje Ekberg 6 S= K 1430 27.0/7.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S+3 6 710 21.0/13.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars Becklén - Lotta Lundberg 4 S+3 5 710 21.0/13.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 S+2 8 680 10.0/24.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Arne Bojesson - Helen Roos 4 S+2 K 680 10.0/24.0
Jan Öhman - Mats Andersson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S+2 K 680 10.0/24.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+2 K 680 10.0/24.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 S+1 K 680 10.0/24.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S+2 K 680 10.0/24.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Barbro Melander - Britten Synnergren 4 S+2 K 680 10.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 S+2 K 680 10.0/24.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunilla Ljung - Göran Nilsson 4 S+2 K 680 10.0/24.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Christer Östberg - Jan Walhagen 1 S+6 5 260 0.0/34.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö     - 18.6/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Öst giv
ingen i zon
E62
109643
Ekn
kn42
974
EKkn
D73
8753
Dkn103
8
K842
K1096
K85
D752
10965
ED

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N56966
S56966
Ö77476
V77476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 3 N= D 140 33.0/1.0
Jan Öhman - Mats Andersson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 N+1 D 140 33.0/1.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Pass   22.0/12.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Adam Wasserstrom - Karin Eresund Pass   22.0/12.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Christian Frisk - Mona Andersson Pass   22.0/12.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Rolf Bergström - Christer Löfgren Pass   22.0/12.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Pass   22.0/12.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Christer Östberg - Jan Walhagen Pass   22.0/12.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bodil Mörnstad - Carin Millar Pass   22.0/12.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Barbro Melander - Britten Synnergren Pass   22.0/12.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars Becklén - Lotta Lundberg Pass   22.0/12.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 3 N-1 8 -50 8.0/26.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Arne Bojesson - Helen Roos 3 N-1 D -50 8.0/26.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lena Kampf - Guje Ekberg 3 N-1 D -50 8.0/26.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3 N-1 D -50 8.0/26.0
Mats Holm - Svante Berglund Ulla Borgström - Monica Wester 1NT S-1 9 -50 8.0/26.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunilla Ljung - Göran Nilsson 4 N-2 D -100 2.0/32.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Bo Månsson - Sonja Christensson 4D N-2 D -300 0.0/34.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö     - 18.6/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Syd giv
N-S i zon
K54
52
Dkn108
kn763
87
K4
E642
K10852
kn962
E1098
K73
E4
ED103
Dkn763
95
D9

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N54665
S54665
Ö89778
V89778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Frisk - Mona Andersson Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 2NT Ö-4 3 200 34.0/0.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT N= 6 90 31.0/3.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT N= 6 90 31.0/3.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö-1 9 50 25.0/9.0
Mats Holm - Svante Berglund Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V-1 5 50 25.0/9.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 Ö-1 9 50 25.0/9.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 2 V-1 5 50 25.0/9.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 1NT V= D -90 18.0/16.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= 5 -90 18.0/16.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö= 7 -90 18.0/16.0
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Arne Bojesson - Helen Roos 2 S-1 8 -100 13.0/21.0
Jan Öhman - Mats Andersson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 1NT N-1 2 -100 13.0/21.0
Ulla Borgström - Monica Wester Gunilla Ljung - Göran Nilsson 2 V+1 5 -110 10.0/24.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT Ö= Kn -120 8.0/26.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT Ö+1 D -150 6.0/28.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT Ö+2 D -180 4.0/30.0
Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 1NT N-2 2 -200 1.0/33.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Lars Andersson - Jill Franssohn 2 S-2 8 -200 1.0/33.0
Lars Becklén - Lotta Lundberg     - -/15.4

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Väst giv
Ö-V i zon
E764
102
98762
K8
5
Kkn73
D10543
ED5
KD10932
D965
K
63
kn8
E84
Ekn
kn109742

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N76344
S76344
Ö67996
V67996
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3NT V-3 K 300 34.0/0.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V-2 7 200 28.0/6.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 3NT V-2 9 200 28.0/6.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT V-2 K 200 28.0/6.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT V-2 K 200 28.0/6.0
Mats Holm - Svante Berglund Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V-2 K 200 28.0/6.0
Christian Frisk - Mona Andersson Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 4 V-1 K 100 20.0/14.0
Ulla Borgström - Monica Wester Gunilla Ljung - Göran Nilsson 2 Ö-1 Kn 100 20.0/14.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö-1 Kn 100 20.0/14.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 Ö= Kn -110 16.0/18.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V= 9 -140 12.0/22.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö+1 E -140 12.0/22.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 V= K -140 12.0/22.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT Ö+1 4 -150 8.0/26.0
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Arne Bojesson - Helen Roos 3 V+1 K -170 6.0/28.0
Jan Öhman - Mats Andersson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 5 S-4 5 -200 4.0/30.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Lars Andersson - Jill Franssohn 4 V= K -620 1.0/33.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 V= 8 -620 1.0/33.0
Lars Becklén - Lotta Lundberg     - -/15.4

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Nord giv
ingen i zon
KD43
Kkn86
3
kn763
1065
ED752
K42
K9
7
103
E98765
E854
Ekn982
94
Dkn10
D102

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N63586
S63586
Ö610756
V610856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 S+1 4 140 34.0/0.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S= 5 110 32.0/2.0
Christian Frisk - Mona Andersson Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 1NT Ö-2 8 100 30.0/4.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bo Månsson - Sonja Christensson 4 Ö-1 10 50 27.0/7.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Lena Kampf - Guje Ekberg 3 V-1 3 50 27.0/7.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S-1 K -50 22.0/12.0
Mats Holm - Svante Berglund Gunilla Ljung - Göran Nilsson 3 S-1 10 -50 22.0/12.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3 S-1 K -50 22.0/12.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT Ö= D -90 16.0/18.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 1NT Ö= 9 -90 16.0/18.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lars Becklén - Lotta Lundberg 1NT Ö= 9 -90 16.0/18.0
Jan Öhman - Mats Andersson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 4 S-2 E -100 10.0/24.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 S-2 K -100 10.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 S-2 K -100 10.0/24.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 Ö= 2 -110 6.0/28.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Arne Bojesson - Helen Roos 2 Ö+2 9 -130 3.0/31.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö+1 4 -130 3.0/31.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V+1 3 -140 0.0/34.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson     - 15.0/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Öst giv
N-S i zon
KD102
ED74
kn107
kn5
9854
1053
983
K97
Ekn63
Kkn6
64
ED103
7
982
EKD52
8642

Optimalt kontrakt: 2D Ö-1 100
 NT
N68866
S68866
Ö64576
V65576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Gunilla Ljung - Göran Nilsson 2 N= 6 110 33.0/1.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lars Becklén - Lotta Lundberg 2 S+1 9 110 33.0/1.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT Ö-2 E 100 26.0/8.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT Ö-2 E 100 26.0/8.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Arne Bojesson - Helen Roos 1NT Ö-2 E 100 26.0/8.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 Ö-2 E 100 26.0/8.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 1NT Ö-2 E 100 26.0/8.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bo Månsson - Sonja Christensson 2 S= 7 90 20.0/14.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö-1 K 50 14.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT Ö-1 E 50 14.0/20.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 1NT Ö-1 E 50 14.0/20.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Lena Kampf - Guje Ekberg 1NT Ö-1 E 50 14.0/20.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 1NT Ö-1 E 50 14.0/20.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 1NT Ö= E -90 6.0/28.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT Ö= E -90 6.0/28.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT Ö= E -90 6.0/28.0
Christian Frisk - Mona Andersson Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 2 S-1 7 -100 1.0/33.0
Jan Öhman - Mats Andersson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 2 N-1 E -100 1.0/33.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson     - 15.0/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn2
ED63
K87
kn87
E10954
104
kn9
EKD4
3
kn985
D1042
10653
D876
K72
E653
92

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N57777
S57777
Ö85565
V85566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT N+1 2 120 33.0/1.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT S= E 120 33.0/1.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Arne Bojesson - Helen Roos 1 V-1 Kn 100 29.0/5.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Christer Östberg - Jan Walhagen 2 V-1 7 100 29.0/5.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Åke Lindström - Britt Lindberg 1NT S= K 90 24.0/10.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Mats Holm - Svante Berglund 2 S= E 90 24.0/10.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT S= E 90 24.0/10.0
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S-1 E -50 16.0/18.0
Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S-1 E -50 16.0/18.0
Jan Öhman - Mats Andersson Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3NT N-1 3 -50 16.0/18.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 2 S-1 E -50 16.0/18.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Ulla Borgström - Monica Wester 2 S-1 E -50 16.0/18.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Christian Frisk - Mona Andersson 2 V= 7 -90 10.0/24.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S-2 K -100 5.0/29.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S-2 E -100 5.0/29.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S-2 E -100 5.0/29.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Lars Becklén - Lotta Lundberg 2 S-2 E -100 5.0/29.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V= K -110 0.0/34.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson     - 15.5/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Väst giv
alla i zon
E6
Ekn73
8765
K82
kn973
98
32
E10954
854
54
KDkn1094
D7
KD102
KD1062
E
kn63

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N9712109
S9712109
Ö46132
V46132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Sonja Christensson Åke Lindström - Britt Lindberg 6 N= K 1430 33.0/1.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 6 N= K 1430 33.0/1.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Arne Bojesson - Helen Roos 4 S+2 3 680 20.0/14.0
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N+2 D 680 20.0/14.0
Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N+2 K 680 20.0/14.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N+2 K 680 20.0/14.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+2 E 680 20.0/14.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 S+2 7 680 20.0/14.0
Lena Kampf - Guje Ekberg Lars Becklén - Lotta Lundberg 4 N+2 K 680 20.0/14.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Christer Östberg - Jan Walhagen 4 N+2 K 680 20.0/14.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S+2 3 680 20.0/14.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+2 3 680 20.0/14.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+2 K 680 20.0/14.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+1 E 650 6.0/28.0
Jan Öhman - Mats Andersson Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 4 S+1 3 650 6.0/28.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 S+1 10 650 6.0/28.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Christian Frisk - Mona Andersson 4 S= 9 620 1.0/33.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Mats Holm - Svante Berglund 4 S= 3 620 1.0/33.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson     - 15.5/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Nord giv
N-S i zon
82
965
EK107532
7
kn643
D
D98
ED1063
EKD10
E8432
kn
kn92
975
Kkn107
64
K854

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N27413
S27413
Ö11581210
V11581210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 Ö-2 6 100 34.0/0.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 Ö-1 6 50 30.0/4.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Lena Kampf - Guje Ekberg 5 V-1 E 50 30.0/4.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunilla Ljung - Göran Nilsson 4 Ö-1 4 50 30.0/4.0
Christian Frisk - Mona Andersson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V= E -130 23.0/11.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3 V+1 E -130 23.0/11.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 V+1 E -130 23.0/11.0
Lars Becklén - Lotta Lundberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 V= E -130 23.0/11.0
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-2 E -200 18.0/16.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V= E -400 16.0/18.0
Arne Bojesson - Helen Roos Åke Lindström - Britt Lindberg 4 V= E -420 14.0/20.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 4 V+1 E -450 8.0/26.0
Jan Öhman - Mats Andersson Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 4 V+1 E -450 8.0/26.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V+1 K -450 8.0/26.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 V+1 E -450 8.0/26.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 4 -450 8.0/26.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+2 E -480 2.0/32.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT V+3 7 -490 0.0/34.0
Mats Holm - Svante Berglund     - 24.0/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Öst giv
Ö-V i zon
KD109653
53
32
K4
842
kn98
Ekn108
E32
7
EKD742
74
9876
Ekn
106
KD965
Dkn105

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N56395
S56395
Ö76946
V76946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Bojesson - Helen Roos Åke Lindström - Britt Lindberg 3 N+1 K 170 34.0/0.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunilla Ljung - Göran Nilsson 2 N+1 E 140 31.0/3.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N= E 140 31.0/3.0
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Christian Frisk - Mona Andersson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Lars G Svensson - Stefan Rosenberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Jan Öhman - Mats Andersson Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 4 N-1 K -50 14.0/20.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Lars Becklén - Lotta Lundberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Lena Kampf - Guje Ekberg 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 N-1 E -50 14.0/20.0
Mats Holm - Svante Berglund     - 24.0/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Syd giv
alla i zon
E72
103
K10942
ED8
D65
KD875
3
K1053
kn8
kn9
Ekn876
9762
K10943
E642
D5
kn4

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N587108
S587108
Ö75634
V74634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 S= K 620 33.0/1.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S= 3 620 33.0/1.0
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Lars G Svensson - Stefan Rosenberg 3 S+1 3 170 24.0/10.0
Arne Bojesson - Helen Roos Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 1 S+3 3 170 24.0/10.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+2 K 170 24.0/10.0
Lars Becklén - Lotta Lundberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 S+2 3 170 24.0/10.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 S+2 3 170 24.0/10.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S+2 3 170 24.0/10.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Gunilla Ljung - Göran Nilsson 2 S+2 3 170 24.0/10.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT N+1 6 150 16.0/18.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S+1 7 140 13.0/21.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mats Holm - Svante Berglund 2 S+1 3 140 13.0/21.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Lena Kampf - Guje Ekberg 2NT S= 5 120 10.0/24.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 V-1 E 100 8.0/26.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 3NT N-2 Kn -200 4.0/30.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S-2 K -200 4.0/30.0
Jan Öhman - Mats Andersson Christian Frisk - Mona Andersson 4 S-2 3 -200 4.0/30.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S-3 3 -300 0.0/34.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson     - -/14.5

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.10.17

Väst giv
ingen i zon
K103
Dkn109
K74
986
E654
K
862
KD532
kn982
8652
Dkn5
E4
D7
E743
E1093
kn107

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N67857
S67857
Ö75586
V75586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 V-1 D 50 32.0/2.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö-1 4 50 32.0/2.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Lena Kampf - Guje Ekberg 2 V-1 D 50 32.0/2.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Gunilla Ljung - Göran Nilsson Pass   28.0/6.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N-1 8 -50 26.0/8.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Rutger Persson - Claes Nilsson 1 V= D -80 24.0/10.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT Ö= 3 -90 20.0/14.0
Arne Bojesson - Helen Roos Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 2 V= D -90 20.0/14.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V= D -90 20.0/14.0
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Lars G Svensson - Stefan Rosenberg 2 V= 6 -110 13.0/21.0
Jan Öhman - Mats Andersson Christian Frisk - Mona Andersson 1 V+1 D -110 13.0/21.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mats Holm - Svante Berglund 2 Ö= Kn -110 13.0/21.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 V= D -110 13.0/21.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 V+2 D -140 5.0/29.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Ehrstedt - Bengt Hilborn 2 V+1 4 -140 5.0/29.0
Lars Becklén - Lotta Lundberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+1 D -140 5.0/29.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 V+1 D -140 5.0/29.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT N-3 E -150 0.0/34.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson     - -/14.5