Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Trivseltorsdag (Par) 2018-10-25 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Trivseltorsdag (Par) 2018-10-25

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 21. Medel: 231.0.

Privatprotokoll för Göran Helén - Sten Amberntsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 29, Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder
14 V-2 100 10 45% 10 45.0%EKD32K74108732 81083E10853EK64
24 V= -420 13 59% 23 52.0%KD107398632975 EKn9752E8Kn107D4
32NT S-3 -150 1 5% 24 36.3%K86K6Kn9752Kn42 EDKn9104KD8K976
Rond 2, som ÖV mot par 24, Anne Nordström - Beate Bosson
43 V-3 -300 4 18% 28 31.8%K658710863KD74 ED943Kn2EKn9265
53NT N= -600 14 64% 42 38.2%EKn3872754D654 10752K106KKn9687
63 Ö+1 130 6 27% 48 36.3%D1064Kn4E1086542 E95532KD7EDKn7
Rond 3, som ÖV mot par 30, Kristin Hylén - Britt Bergqvist
72 V-1 -100 7 32% 55 35.7%863D765EKn3943 KKn10483K652ED8
83NT V-3 -150 5 23% 60 34.1%5KD654KKn98Kn63 EK9742Kn1075E82
92 V+2 170 19 86% 79 39.9%D89KD8742D542 K10964KDKn53EK6
Rond 4, som NS mot par 25, Birgitta Macris - Brita Klevstad
104 Ö= -620 5 23% 84 38.2%D105D75K1063243 Kn104D875EK10765
114D V-3 500 18 82% 102 42.2%103EK1072EKn7EK3 968543D9865310
124 V+1 -150 19 86% 121 45.8%9832Kn108748793 EKn107932Kn10KD72
Rond 5, som NS mot par 23, Gita Nelson - Elisabeth Åström
134 Ö+1 -650 0 0% 121 42.3%K86106532Kn8765 Kn1058KDKn7610942
142 N+2 170 2 9% 123 39.9%E632K1065EKnK92 KDKn54E9776423
151 V+1 -110 4 18% 127 38.5%Kn104K107E1096396 D873842D72ED7
Rond 6, som ÖV mot par 22, Carl Montgomery - Mats Nygren
165 N-4 200 21 95% 148 42.0%DKn972DE1088752 864K976542ED10
173NT N+1 -430 7 32% 155 41.4%10658653E109373 943KKn7865KDKn8
183 V= 140 2 9% 157 39.6%K96E852K74763 EDKn10874KDKn10108
Rond 7, som ÖV mot par 28, Åsel Floderus - Stellan Andersson
194 S= -420 16 73% 173 41.4%KKn954285410754 D84D871076EKn96
202 S+1 -140 17 77% 190 43.1%K8KDKn910654Kn53 D10921083929762
213NT N= -600 15 68% 205 44.3%D1092Kn104276E72 Kn69763DKn48653

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Nord giv
ingen i zon
EKD32

K74
108732
54
EDkn754
62
D95
kn10976
K962
Dkn9
kn
8
1083
E10853
EK64

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N1111597
S1111597
Ö22846
V22846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Marietta Löwy - Ingrid Söderberg 5D V-4 E 800 22/0
Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt Karin Schiöld - Elisabeth Stern 4D V-2 E 300 20/2
Maria Assarsson - Bo Assarsson Bengt Sandberg - Lars Leijon 5 V-3 E 150 18/4
Ann Löfberg - Monika Olsson Lars Ekman - Georg Karperyd 3 S+1 2 130 15/7
Gita Nelson - Elisabeth Åström Dag Bjerke - Christer Larsson 4 S= 4 130 15/7
Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz 2 N= Kn 110 12/10
Göran Helén - Sten Amberntsson Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder 4 V-2 E 100 10/12
Åsel Floderus - Stellan Andersson Anita Viderud - Inger Nordin 3 V-1 E 50 8/14
Kalle Fyhr - Karin Ekhammar Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund 5 S-1 E -50 5/17
Anne Nordström - Beate Bosson Carl Montgomery - Mats Nygren 5 N-1 K -50 5/17
Gunnel Lindegren - Kerstin Falk Kjeld Yde - Klas Ek 3NT N-2 6 -100 1/21
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Birgitta Macris - Brita Klevstad 3NT S-2 Kn -100 1/21

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Öst giv
N-S i zon
KD
1073
98632
975
10843
D9542
ED
E10
6
Kkn6
K54
Kkn8632
Ekn9752
E8
kn107
D4

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N26264
S26264
Ö1171066
V1171066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3 Ö+2 E -150 22/0
Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz 2 V+3 K -200 19/3
Maria Assarsson - Bo Assarsson Bengt Sandberg - Lars Leijon 3 V+2 K -200 19/3
Ann Löfberg - Monika Olsson Lars Ekman - Georg Karperyd 4 V= K -420 13/9
Anne Nordström - Beate Bosson Carl Montgomery - Mats Nygren 4 V= K -420 13/9
Göran Helén - Sten Amberntsson Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder 4 V= K -420 13/9
Åsel Floderus - Stellan Andersson Anita Viderud - Inger Nordin 4 V= K -420 13/9
Gunnel Lindegren - Kerstin Falk Kjeld Yde - Klas Ek 4 V+1 K -450 4/18
Kalle Fyhr - Karin Ekhammar Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund 4 V+1 K -450 4/18
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Marietta Löwy - Ingrid Söderberg 4 V+1 K -450 4/18
Gita Nelson - Elisabeth Åström Dag Bjerke - Christer Larsson 4 V+1 K -450 4/18
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Birgitta Macris - Brita Klevstad 4 V+1 K -450 4/18

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Syd giv
Ö-V i zon
K86
K6
kn9752
kn42
1072
EDkn753
63
108
543
982
E104
ED53
EDkn9
104
KD8
K976

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N89696
S89696
Ö43734
V43734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz 3 S+1 E 170 19/3
Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt Karin Schiöld - Elisabeth Stern 2 S+2 E 170 19/3
Maria Assarsson - Bo Assarsson Bengt Sandberg - Lars Leijon 3 S+1 E 170 19/3
Gita Nelson - Elisabeth Åström Dag Bjerke - Christer Larsson 2 S+2 10 170 19/3
Åsel Floderus - Stellan Andersson Anita Viderud - Inger Nordin 3 S= 3 140 14/8
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Marietta Löwy - Ingrid Söderberg 2NT S= Kn 120 12/10
Kalle Fyhr - Karin Ekhammar Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund 2 V-1 2 100 10/12
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Birgitta Macris - Brita Klevstad 2NT S-1 Kn -50 8/14
Ann Löfberg - Monika Olsson Lars Ekman - Georg Karperyd 1NT S-2 3 -100 6/16
Gunnel Lindegren - Kerstin Falk Kjeld Yde - Klas Ek 2 V= 6 -110 4/18
Anne Nordström - Beate Bosson Carl Montgomery - Mats Nygren 3NT S-3 Kn -150 1/21
Göran Helén - Sten Amberntsson Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder 2NT S-3 Kn -150 1/21

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Väst giv
alla i zon
kn1082
K654
D7
kn98
ED943
kn2
Ekn92
65
K65
87
10863
KD74
7
ED1093
K54
E1032

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N851057
S851057
Ö57385
V57385
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marietta Löwy - Ingrid Söderberg Ann Löfberg - Monika Olsson 4 S= 6 620 21/1
Birgitta Macris - Brita Klevstad Gita Nelson - Elisabeth Åström 4 S= 6 620 21/1
Anne Nordström - Beate Bosson Göran Helén - Sten Amberntsson 3 V-3 5 300 18/4
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Gunnel Lindegren - Kerstin Falk 2 S+2 5 170 15/7
Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt Kjeld Yde - Klas Ek 3 S+1 5 170 15/7
Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim 3 S= 3 140 10/12
Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder Anita Viderud - Inger Nordin 2 N+1 5 140 10/12
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Dag Bjerke - Christer Larsson 2 S+1 6 140 10/12
Kalle Fyhr - Karin Ekhammar Bengt Sandberg - Lars Leijon 3 V-1 4 100 5/17
Åsel Floderus - Stellan Andersson Carl Montgomery - Mats Nygren 1NT Ö-1 9 100 5/17
Maria Assarsson - Bo Assarsson Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz 2 V= 2 -110 1/21
Lars Ekman - Georg Karperyd Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 2 V= K -110 1/21

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Nord giv
N-S i zon
D86
E43
ED32
K93
10752
K106
Kkn96
87
Ekn3
872
754
D654
K94
Dkn95
108
Ekn102

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N10910910
S10911910
Ö34243
V34243
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maria Assarsson - Bo Assarsson Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz 3NT N+2 3 660 22/0
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Gunnel Lindegren - Kerstin Falk 3NT N+1 8 630 16/6
Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt Kjeld Yde - Klas Ek 3NT N+1 5 630 16/6
Kalle Fyhr - Karin Ekhammar Bengt Sandberg - Lars Leijon 3NT N+1 4 630 16/6
Marietta Löwy - Ingrid Söderberg Ann Löfberg - Monika Olsson 3NT N+1 6 630 16/6
Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder Anita Viderud - Inger Nordin 3NT N+1 4 630 16/6
Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim 3NT N= 4 600 8/14
Anne Nordström - Beate Bosson Göran Helén - Sten Amberntsson 3NT N= 3 600 8/14
Birgitta Macris - Brita Klevstad Gita Nelson - Elisabeth Åström 3NT N= 3 600 8/14
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Dag Bjerke - Christer Larsson 2NT N+2 4 180 4/18
Lars Ekman - Georg Karperyd Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 3NT N-1 5 -100 1/21
Åsel Floderus - Stellan Andersson Carl Montgomery - Mats Nygren 4 S-1 5 -100 1/21

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Öst giv
Ö-V i zon
kn2
ED9876
9
K542
E95
532
KD7
EDkn7
D1064
kn4
E1086542
K873
K10
kn3
109863

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N81743
S81643
Ö411587
V411587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kalle Fyhr - Karin Ekhammar Bengt Sandberg - Lars Leijon 3NT V-1 6 100 22/0
Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder Anita Viderud - Inger Nordin 2 N-1 5 -50 20/2
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Gunnel Lindegren - Kerstin Falk 3 Ö+1 10 -130 16/6
Anne Nordström - Beate Bosson Göran Helén - Sten Amberntsson 3 Ö+1 K -130 16/6
Birgitta Macris - Brita Klevstad Gita Nelson - Elisabeth Åström 4 Ö= 10 -130 16/6
Åsel Floderus - Stellan Andersson Carl Montgomery - Mats Nygren 3 N-3 E -150 12/10
Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim 5 Ö= K -600 6/16
Maria Assarsson - Bo Assarsson Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz 5 Ö= 10 -600 6/16
Marietta Löwy - Ingrid Söderberg Ann Löfberg - Monika Olsson 5 Ö= K -600 6/16
Lars Ekman - Georg Karperyd Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 5 Ö= K -600 6/16
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Dag Bjerke - Christer Larsson 5 Ö= 3 -600 6/16
Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt Kjeld Yde - Klas Ek 5 Ö+1 3 -620 0/22

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Syd giv
alla i zon
D52
Kkn1092
98
kn52
Kkn104
83
K652
ED8
863
D765
Ekn3
943
E97
E4
D1074
K1076

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N87767
S87767
Ö56666
V56666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl Montgomery - Mats Nygren Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder 2NT V-2 9 200 22/0
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Kalle Fyhr - Karin Ekhammar 1NT S+1 10 120 19/3
Dag Bjerke - Christer Larsson Anne Nordström - Beate Bosson 1NT S+1 4 120 19/3
Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim Karin Schiöld - Elisabeth Stern 2 V-1 Kn 100 15/7
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Göran Helén - Sten Amberntsson 2 V-1 2 100 15/7
Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt 1NT N= 6 90 11/11
Åsel Floderus - Stellan Andersson Gita Nelson - Elisabeth Åström 1NT S= 10 90 11/11
Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund Gunnel Lindegren - Kerstin Falk 1NT N-1 3 -100 5/17
Maria Assarsson - Bo Assarsson Ann Löfberg - Monika Olsson 2 S-1 4 -100 5/17
Marietta Löwy - Ingrid Söderberg Kjeld Yde - Klas Ek 3NT N-1 3 -100 5/17
Birgitta Macris - Brita Klevstad Anita Viderud - Inger Nordin 3NT N-1 3 -100 5/17
Bengt Sandberg - Lars Leijon Lars Ekman - Georg Karperyd 2 N-2 3 -200 0/22

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Väst giv
ingen i zon
kn1063
82
E6
K10974
EK9742
kn
1075
E82
5
KD654
Kkn98
kn63
D8
E10973
D432
D5

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N75656
S75656
Ö57677
V57676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marietta Löwy - Ingrid Söderberg Kjeld Yde - Klas Ek 3NT V-4 4 200 22/0
Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3NT V-3 4 150 17/5
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Kalle Fyhr - Karin Ekhammar 3NT V-3 9 150 17/5
Carl Montgomery - Mats Nygren Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder 3NT V-3 10 150 17/5
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Göran Helén - Sten Amberntsson 3NT V-3 4 150 17/5
Åsel Floderus - Stellan Andersson Gita Nelson - Elisabeth Åström 3NT V-2 4 100 12/10
Maria Assarsson - Bo Assarsson Ann Löfberg - Monika Olsson 3NT Ö-1 3 50 8/14
Birgitta Macris - Brita Klevstad Anita Viderud - Inger Nordin 2 V-1 8 50 8/14
Dag Bjerke - Christer Larsson Anne Nordström - Beate Bosson 2 V-1 7 50 8/14
Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt 2 V= 2 -110 4/18
Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund Gunnel Lindegren - Kerstin Falk 2 V+1 E -140 1/21
Bengt Sandberg - Lars Leijon Lars Ekman - Georg Karperyd 2 V+1 E -140 1/21

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Nord giv
Ö-V i zon
kn5
E62
kn1065
10973
K10964
KDkn5
3
EK6
D8
9
KD8742
D542
E732
108743
E9
kn8

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N44533
S44533
Ö998109
V998109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt 4 V-1 2 100 20/2
Maria Assarsson - Bo Assarsson Ann Löfberg - Monika Olsson 3 Ö-1 8 100 20/2
Carl Montgomery - Mats Nygren Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder 2NT V-1 3 100 20/2
Åsel Floderus - Stellan Andersson Gita Nelson - Elisabeth Åström 2NT Ö= 3 -120 16/6
Marietta Löwy - Ingrid Söderberg Kjeld Yde - Klas Ek 2 Ö+2 7 -130 14/8
Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim Karin Schiöld - Elisabeth Stern 2 V+1 E -140 9/13
Bengt Sandberg - Lars Leijon Lars Ekman - Georg Karperyd 3 V= E -140 9/13
Birgitta Macris - Brita Klevstad Anita Viderud - Inger Nordin 2 V+1 10 -140 9/13
Dag Bjerke - Christer Larsson Anne Nordström - Beate Bosson 2 V+1 Kn -140 9/13
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Kalle Fyhr - Karin Ekhammar 2 V+2 7 -170 3/19
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Göran Helén - Sten Amberntsson 2 V+2 5 -170 3/19
Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund Gunnel Lindegren - Kerstin Falk 3NT V+1 Kn -630 0/22

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Öst giv
alla i zon
D105
D75
K10632
43
Ekn743
K9832
4
Dkn
K9862
E6
Ekn9
982

kn104
D875
EK10765

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N79437
S79437
Ö448105
V448105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Sandberg - Lars Leijon Gunnel Lindegren - Kerstin Falk 5 Ö-2 E 200 22/0
Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz Karin Schiöld - Elisabeth Stern 4 Ö-1 K 100 19/3
Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder Gita Nelson - Elisabeth Åström 4 Ö-1 E 100 19/3
Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim 2 Ö+2 E -170 14/8
Marietta Löwy - Ingrid Söderberg Lars Ekman - Georg Karperyd 3 Ö+1 E -170 14/8
Dag Bjerke - Christer Larsson Carl Montgomery - Mats Nygren 3 Ö+1 E -170 14/8
Kjeld Yde - Klas Ek Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund 4 Ö= E -620 5/17
Kalle Fyhr - Karin Ekhammar Maria Assarsson - Bo Assarsson 4 Ö= E -620 5/17
Ann Löfberg - Monika Olsson Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 4 Ö= Kn -620 5/17
Göran Helén - Sten Amberntsson Birgitta Macris - Brita Klevstad 4 Ö= E -620 5/17
Åsel Floderus - Stellan Andersson Anne Nordström - Beate Bosson 4 Ö= E -620 5/17
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Anita Viderud - Inger Nordin 4 Ö= E -620 5/17

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Syd giv
ingen i zon
103
EK1072
Ekn7
EK3
EKDkn752
kn9
1042
5
84
D6
K
Dkn987642
96
8543
D98653
10

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N5101056
S5101056
Ö80070
V80070
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Löfberg - Monika Olsson Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 5 N+2 K 510 22/0
Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz Karin Schiöld - Elisabeth Stern 4D V-3 E 500 18/4
Göran Helén - Sten Amberntsson Birgitta Macris - Brita Klevstad 4D V-3 E 500 18/4
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Anita Viderud - Inger Nordin 4D V-3 E 500 18/4
Bengt Sandberg - Lars Leijon Gunnel Lindegren - Kerstin Falk 4D V-2 E 300 14/8
Marietta Löwy - Ingrid Söderberg Lars Ekman - Georg Karperyd 4 V-3 E 150 12/10
Kalle Fyhr - Karin Ekhammar Maria Assarsson - Bo Assarsson 4D V-1 E 100 9/13
Åsel Floderus - Stellan Andersson Anne Nordström - Beate Bosson 3D V-1 E 100 9/13
Dag Bjerke - Christer Larsson Carl Montgomery - Mats Nygren 4 N-1 4 -50 6/16
Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim 3 V= E -140 4/18
Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder Gita Nelson - Elisabeth Åström 5 S-3 E -150 2/20
Kjeld Yde - Klas Ek Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund 5D N-2 8 -300 0/22

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Väst giv
N-S i zon
9832
kn10874
87
93
D64
EK5
KD965
Ekn
K5
D6
E432
108654
Ekn107
932
kn10
KD72

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N32562
S32562
Ö10118711
V10118710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjeld Yde - Klas Ek Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund 6 V-1 9 50 22/0
Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3 V+2 8 -150 19/3
Göran Helén - Sten Amberntsson Birgitta Macris - Brita Klevstad 4 V+1 9 -150 19/3
Bengt Sandberg - Lars Leijon Gunnel Lindegren - Kerstin Falk 2NT V+2 Kn -180 16/6
Åsel Floderus - Stellan Andersson Anne Nordström - Beate Bosson 5 V= Kn -400 13/9
Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder Gita Nelson - Elisabeth Åström 5 V= Kn -400 13/9
Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim 3NT V+1 Kn -430 7/15
Kalle Fyhr - Karin Ekhammar Maria Assarsson - Bo Assarsson 3NT V+1 4 -430 7/15
Ann Löfberg - Monika Olsson Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 3NT V+1 Kn -430 7/15
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Anita Viderud - Inger Nordin 3NT V+1 4 -430 7/15
Dag Bjerke - Christer Larsson Carl Montgomery - Mats Nygren 3NT V+2 7 -460 2/20
Marietta Löwy - Ingrid Söderberg Lars Ekman - Georg Karperyd 3NT V+3 4 -490 0/22

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Nord giv
alla i zon
K86
1065
32
kn8765
ED743
ED7
1084
KD
92
Kkn9432
E95
E3
kn105
8
KDkn76
10942

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N75133
S75133
Ö56111010
V56111010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Viderud - Inger Nordin Dag Bjerke - Christer Larsson 6 Ö-2 K 200 22/0
Bengt Sandberg - Lars Leijon Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 5 Ö-1 K 100 18/4
Ann Löfberg - Monika Olsson Karin Schiöld - Elisabeth Stern 5 Ö-1 K 100 18/4
Carl Montgomery - Mats Nygren Kristin Hylén - Britt Bergqvist 5 Ö-1 K 100 18/4
Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt 4 Ö= K -620 8/14
Kjeld Yde - Klas Ek Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim 4 Ö= K -620 8/14
Gunnel Lindegren - Kerstin Falk Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz 4 Ö= K -620 8/14
Maria Assarsson - Bo Assarsson Marietta Löwy - Ingrid Söderberg 4 Ö= K -620 8/14
Lars Ekman - Georg Karperyd Kalle Fyhr - Karin Ekhammar 4 Ö= K -620 8/14
Anne Nordström - Beate Bosson Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder 4 Ö= K -620 8/14
Åsel Floderus - Stellan Andersson Birgitta Macris - Brita Klevstad 4 Ö= Kn -620 8/14
Göran Helén - Sten Amberntsson Gita Nelson - Elisabeth Åström 4 Ö+1 K -650 0/22

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Öst giv
ingen i zon
E632
K1065
Ekn
K92
109
842
98
EDkn1086
87
Dkn3
KD1053
754
KDkn54
E97
7642
3

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N6810119
S6810119
Ö75323
V75323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maria Assarsson - Bo Assarsson Marietta Löwy - Ingrid Söderberg 4 N+2 3 480 22/0
Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt 4 S+1 9 450 17/5
Kjeld Yde - Klas Ek Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim 4 N+1 K 450 17/5
Ann Löfberg - Monika Olsson Karin Schiöld - Elisabeth Stern 4 N+1 K 450 17/5
Lars Ekman - Georg Karperyd Kalle Fyhr - Karin Ekhammar 4 N+1 3 450 17/5
Anne Nordström - Beate Bosson Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder 4 S= 9 420 11/11
Åsel Floderus - Stellan Andersson Birgitta Macris - Brita Klevstad 4 N= K 420 11/11
Gunnel Lindegren - Kerstin Falk Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz 3NT N= 7 400 7/15
Bengt Sandberg - Lars Leijon Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 3NT S= K 400 7/15
Carl Montgomery - Mats Nygren Kristin Hylén - Britt Bergqvist 2NT N+2 2 180 4/18
Göran Helén - Sten Amberntsson Gita Nelson - Elisabeth Åström 2 N+2 D 170 2/20
Anita Viderud - Inger Nordin Dag Bjerke - Christer Larsson 3 S= 9 140 0/22

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Syd giv
N-S i zon
kn104
K107
E10963
96
K652
ED93
kn4
1032
E9
kn65
K85
Kkn854
D873
842
D72
ED7

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N47576
S47576
Ö95866
V95866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Sandberg - Lars Leijon Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 2NT Ö-4 3 200 22/0
Maria Assarsson - Bo Assarsson Marietta Löwy - Ingrid Söderberg 3NT Ö-3 8 150 20/2
Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt 4 V-2 9 100 16/6
Kjeld Yde - Klas Ek Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim 3 V-2 Kn 100 16/6
Anne Nordström - Beate Bosson Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder 1NT Ö-2 7 100 16/6
Gunnel Lindegren - Kerstin Falk Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz 1NT V-1 3 50 11/11
Anita Viderud - Inger Nordin Dag Bjerke - Christer Larsson 2NT Ö-1 3 50 11/11
Åsel Floderus - Stellan Andersson Birgitta Macris - Brita Klevstad 2 S-1 2 -100 8/14
Lars Ekman - Georg Karperyd Kalle Fyhr - Karin Ekhammar 2 Ö+1 7 -110 4/18
Carl Montgomery - Mats Nygren Kristin Hylén - Britt Bergqvist 2 Ö+1 7 -110 4/18
Göran Helén - Sten Amberntsson Gita Nelson - Elisabeth Åström 1 V+1 9 -110 4/18
Ann Löfberg - Monika Olsson Karin Schiöld - Elisabeth Stern 2NT Ö= 3 -120 0/22

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Väst giv
Ö-V i zon

E8432
KDkn975
K3
864
K9765
42
ED10
Dkn972
D
E108
8752
EK1053
kn10
63
kn964

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N67767
S67767
Ö64575
V65675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Ekman - Georg Karperyd Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim 3NT S= 10 400 22/0
Gunnel Lindegren - Kerstin Falk Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt 2 V-2 K 200 20/2
Åsel Floderus - Stellan Andersson Dag Bjerke - Christer Larsson 2 N+1 8 140 18/4
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Kjeld Yde - Klas Ek 3 N-1 D -50 13/9
Anita Viderud - Inger Nordin Anne Nordström - Beate Bosson 2 N-1 8 -50 13/9
Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder Birgitta Macris - Brita Klevstad 3 N-1 D -50 13/9
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Gita Nelson - Elisabeth Åström 3NT S-1 10 -50 13/9
Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund 3NT S-2 5 -100 7/15
Marietta Löwy - Ingrid Söderberg Bengt Sandberg - Lars Leijon 3 N-2 K -100 7/15
Ann Löfberg - Monika Olsson Kalle Fyhr - Karin Ekhammar 5 N-3 D -150 4/18
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Maria Assarsson - Bo Assarsson 4 N-4 D -200 1/21
Carl Montgomery - Mats Nygren Göran Helén - Sten Amberntsson 5 N-4 D -200 1/21

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Nord giv
ingen i zon
E87
ED104
Kkn42
95
943
Kkn7
865
KDkn8
1065
8653
E1093
73
KDkn2
92
D7
E10642

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N910101110
S910101110
Ö43323
V43323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marietta Löwy - Ingrid Söderberg Bengt Sandberg - Lars Leijon 3NT N+2 3 460 21/1
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Maria Assarsson - Bo Assarsson 3NT N+2 3 460 21/1
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Kjeld Yde - Klas Ek 3NT N+1 5 430 15/7
Lars Ekman - Georg Karperyd Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim 3NT N+1 9 430 15/7
Carl Montgomery - Mats Nygren Göran Helén - Sten Amberntsson 3NT N+1 5 430 15/7
Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder Birgitta Macris - Brita Klevstad 3NT N+1 3 430 15/7
Gunnel Lindegren - Kerstin Falk Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt 3NT S= K 400 9/13
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Gita Nelson - Elisabeth Åström 3NT N= 10 400 9/13
Anita Viderud - Inger Nordin Anne Nordström - Beate Bosson 2NT S+1 K 150 6/16
Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund Pass   4/18
Åsel Floderus - Stellan Andersson Dag Bjerke - Christer Larsson 4 S-1 K -50 2/20
Ann Löfberg - Monika Olsson Kalle Fyhr - Karin Ekhammar 4 S-2 K -100 0/22

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Öst giv
N-S i zon
53
kn97
E532
ED42
EDkn10874
KD
kn10
108
K96
E852
K74
763
2
10643
D986
Kkn95

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N88623
S88623
Ö557108
V557108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Kjeld Yde - Klas Ek 4 V-1 E 50 22/0
Carl Montgomery - Mats Nygren Göran Helén - Sten Amberntsson 3 V= 7 -140 20/2
Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund 2 V+2 4 -170 15/7
Anita Viderud - Inger Nordin Anne Nordström - Beate Bosson 2 V+2 4 -170 15/7
Åsel Floderus - Stellan Andersson Dag Bjerke - Christer Larsson 2 V+2 E -170 15/7
Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder Birgitta Macris - Brita Klevstad 2 V+2 7 -170 15/7
Ann Löfberg - Monika Olsson Kalle Fyhr - Karin Ekhammar 2 V+3 7 -200 10/12
Lars Ekman - Georg Karperyd Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim 4 V= 4 -420 6/16
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Maria Assarsson - Bo Assarsson 4 V= 7 -420 6/16
Kristin Hylén - Britt Bergqvist Gita Nelson - Elisabeth Åström 4 V= 7 -420 6/16
Gunnel Lindegren - Kerstin Falk Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt 4 V+1 Kn -450 2/20
Marietta Löwy - Ingrid Söderberg Bengt Sandberg - Lars Leijon 4 V+2 7 -480 0/22

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Syd giv
Ö-V i zon
kn109653
63
E93
KD
D84
D87
1076
Ekn96

Kkn9542
854
10754
EK72
E10
KDkn2
832

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N5105117
S5105117
Ö72723
V72723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Sandberg - Lars Leijon Ann Löfberg - Monika Olsson 4 S+1 10 450 18/4
Lars Ekman - Georg Karperyd Maria Assarsson - Bo Assarsson 4 S+1 7 450 18/4
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt 4 N+1 10 450 18/4
Carl Montgomery - Mats Nygren Birgitta Macris - Brita Klevstad 4 N+1 9 450 18/4
Dag Bjerke - Christer Larsson Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder 4 S+1 7 450 18/4
Kjeld Yde - Klas Ek Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz 4 S= 6 420 6/16
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund 4 S= E 420 6/16
Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim Gunnel Lindegren - Kerstin Falk 4 S= 7 420 6/16
Kalle Fyhr - Karin Ekhammar Marietta Löwy - Ingrid Söderberg 4 N= 4 420 6/16
Gita Nelson - Elisabeth Åström Anita Viderud - Inger Nordin 4 S= 7 420 6/16
Anne Nordström - Beate Bosson Kristin Hylén - Britt Bergqvist 4 S= 7 420 6/16
Åsel Floderus - Stellan Andersson Göran Helén - Sten Amberntsson 4 S= 7 420 6/16

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Väst giv
alla i zon
6
7652
KD73
KD108
D1092
1083
92
9762
K8
KDkn9
10654
kn53
Ekn7543
E4
Ekn8
E4

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N101191010
S101191010
Ö31433
V31433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gita Nelson - Elisabeth Åström Anita Viderud - Inger Nordin 3NT N+1 K 630 21/1
Anne Nordström - Beate Bosson Kristin Hylén - Britt Bergqvist 3NT N+1 4 630 21/1
Dag Bjerke - Christer Larsson Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder 4 S= 9 620 18/4
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt 3NT N= K 600 16/6
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund 2 S+2 9 170 11/11
Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim Gunnel Lindegren - Kerstin Falk 2 S+2 2 170 11/11
Bengt Sandberg - Lars Leijon Ann Löfberg - Monika Olsson 3 S+1 9 170 11/11
Carl Montgomery - Mats Nygren Birgitta Macris - Brita Klevstad 3 S+1 10 170 11/11
Kjeld Yde - Klas Ek Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz 2 S+1 6 140 5/17
Åsel Floderus - Stellan Andersson Göran Helén - Sten Amberntsson 2 S+1 9 140 5/17
Kalle Fyhr - Karin Ekhammar Marietta Löwy - Ingrid Söderberg 4 S-1 9 -100 1/21
Lars Ekman - Georg Karperyd Maria Assarsson - Bo Assarsson 4 S-1 9 -100 1/21

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2018.10.25

Nord giv
N-S i zon
E843
ED5
832
Dkn9
kn6
9763
Dkn4
8653
D1092
kn1042
76
E72
K75
K8
EK1095
K104

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N10119910
S10119910
Ö32442
V32442
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Bergkrantz - Mona Ackherheim Gunnel Lindegren - Kerstin Falk 3NT N+3 Kn 690 22/0
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Mari-Ann Broberg - Kurt Höglund 3NT S+2 D 660 18/4
Kalle Fyhr - Karin Ekhammar Marietta Löwy - Ingrid Söderberg 3NT S+2 6 660 18/4
Dag Bjerke - Christer Larsson Maria De Geer - Thesy Burenstam Linder 3NT N+2 10 660 18/4
Kjeld Yde - Klas Ek Karl Vilhelm Kronen - Göran Krantz 3NT N+1 2 630 13/9
Bengt Sandberg - Lars Leijon Ann Löfberg - Monika Olsson 3NT S+1 9 630 13/9
Lars Ekman - Georg Karperyd Maria Assarsson - Bo Assarsson 3NT N= Kn 600 7/15
Gita Nelson - Elisabeth Åström Anita Viderud - Inger Nordin 3NT N= Kn 600 7/15
Anne Nordström - Beate Bosson Kristin Hylén - Britt Bergqvist 3NT N= 10 600 7/15
Åsel Floderus - Stellan Andersson Göran Helén - Sten Amberntsson 3NT N= Kn 600 7/15
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Ingrid Höglund - Torgny Edsfeldt 4 N-1 7 -100 1/21
Carl Montgomery - Mats Nygren Birgitta Macris - Brita Klevstad 4 N-1 7 -100 1/21