Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Söndagsbarometer 2018-09-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Söndagsbarometer 2018-09-23

Partävling, 12 bord, 23 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Eva Englund - Kerstin Gråberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 10, Anders Johansson - Ann-Margret Johansson
13 N+1 -170 16.0 80% 16 80.0%10242DKn9874Kn83 Kn9853EK103EK109
23 Ö+1 130 14.0 70% 30 75.0%92ED96106KD983 8543K7KKn9E754
33NT S-2 100 18.0 90% 48 80.0%EKKn8284E92875 1093K96532D3104
Rond 2, som NS mot par 12, Eva Klingspor - Björn Westergren
45D N-1 -200 2.0 10% 50 62.5%872KD5327KD52 D104DKn3EKn109874
52 V-3 150 20.0 100% 70 70.0%KD6KKn103E87632 852E832K97K105
63 V-1 100 19.0 95% 89 74.2%DKnEK1096K43D62 1042Kn52D1065284
Rond 3, som ÖV mot par 14, Mats Felldin - Kurt Felldin
73NT S+2 -660 3.0 15% 92 65.7%Kn62D73E838753 E109564210954102
8Pass 15.0 75% 107 66.9%EKKn96426D9765 D1043D1075K93K4
92 N+2 -170 12.0 60% 119 66.1%KKn810862DKn10752 7DKn97EK1098463
Rond 4, som NS mot par 16, Jan Schneider - Albert Feldman
103 S= 110 12.0 60% 131 65.5%EK108532653D74 D3KKn1072EK10965
113NT Ö+2 -460 10.0 50% 141 64.1%D963D754310742 Kn10754KKnDKn6283
123NT V= -400 10.0 50% 151 62.9%K7542107KD101075 86K6428653KKn2
Rond 5, som ÖV mot par 18, Kjell-O Persson - Dick Everskog
133NT N+1 -630 2.0 10% 153 58.8%D1043E53872843 97DKn976Kn6KKn107
142 N+2 -170 3.0 15% 156 55.7%D75K10Kn754DKn103 KKn10496863EK92
152 N+1 -140 4.0 20% 160 53.3%E93Kn8EK732D54 KKn6552105Kn9732
Rond 6, som NS mot par 20, Ulf Lindelöw - Göran Lindén
166NT S= 990 11.0 55% 171 53.4%Kn1098643D536D4 EDEK62EK108EK7
174 S+2 480 12.0 60% 183 53.8%E74DKn63EK9982 K105EK95DKn542D
184 N+3 710 6.0 30% 189 52.5%EKKn1065DKn6E975 D7E1092E3KDKn64
Rond 7, som ÖV mot par 22, Mi Andrén - Åke Falkunge
193 N-1 50 8.0 40% 197 51.8%10ED10984Kn92Kn103 K62762EK64K75
204 V= 130 9.0 45% 206 51.5%EKn105EED63DKn54 63KDK1054210763
214 Ö+1 450 5.0 25% 211 50.2%DEDKn965EKn8375 K510432KD65ED8
Rond 8, som ÖV mot par 1, Marianne Larsson - Gunnar Andersson
224D Ö= 790 20.0 100% 231 52.5%K973265K8542E E1065D109D3K973
234 S= -620 5.0 25% 236 51.3%K96382KKn651065 E854Kn6D1083KKn7
243NT Ö-1 -50 9.0 45% 245 51.0%Kn62K9D1062EK97 E874Kn85428D85

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Nord giv
ingen i zon
KD8653
K106
5
764
kn
9853
EK103
EK109
102
42
Dkn9874
kn83
E974
EDkn7
62
D52

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N32993
S32993
Ö1010333
V1010333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Schneider - Albert Feldman Mattias Weiler - Andreas Abragi 4D N= 4 590 20.0/0.0
Dan Johansson - Eva Wallén Mi Andrén - Åke Falkunge 4 N= 4 420 15.0/5.0
Catharina Merner - Maria Raftewold Henrik Almkvist - Kate Almkvist 4 N= D 420 15.0/5.0
Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust Ulla Winblad - Magnus Rasmussen 4 N= D 420 15.0/5.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Tore Stormo - Gudrun Strandberg 4 S= E 420 15.0/5.0
Mats Felldin - Kurt Felldin Nils Molin - Monica Norrman 3 N+2 2 200 9.0/11.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 3 N+2 D 200 9.0/11.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Eva Englund - Kerstin Gråberg 3 N+1 D 170 4.0/16.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Siv Svensson - Åsa Trollborg 3 N+1 D 170 4.0/16.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Marianne Larsson - Gunnar Andersson 2 N+2 D 170 4.0/16.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Lars-Göran Lund - Eva Lund 5 N-1 D -50 0.0/20.0
Eva Klingspor - Björn Westergren     - 10.7/-

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Öst giv
N-S i zon
106
kn104
E8743
kn102
8543
K7
Kkn9
E754
92
ED96
106
KD983
EKDkn7
8532
D52
6

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N36464
S36464
Ö106777
V106777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Olausson - Göran Andersson Siv Svensson - Åsa Trollborg 1 S+1 9 110 20.0/0.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Lars-Göran Lund - Eva Lund 5 Ö-1 E 50 18.0/2.0
Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust Ulla Winblad - Magnus Rasmussen 2 S-1 4 -100 15.0/5.0
Mats Felldin - Kurt Felldin Nils Molin - Monica Norrman 1NT N-1 K -100 15.0/5.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Tore Stormo - Gudrun Strandberg 2 Ö+1 E -110 11.0/9.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Marianne Larsson - Gunnar Andersson 3 Ö= E -110 11.0/9.0
Dan Johansson - Eva Wallén Mi Andrén - Åke Falkunge 3 Ö+1 E -130 6.0/14.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Eva Englund - Kerstin Gråberg 3 Ö+1 E -130 6.0/14.0
Jan Schneider - Albert Feldman Mattias Weiler - Andreas Abragi 3 Ö+1 E -130 6.0/14.0
Catharina Merner - Maria Raftewold Henrik Almkvist - Kate Almkvist 2 Ö+3 E -150 2.0/18.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 3 S-3 K -300 0.0/20.0
Eva Klingspor - Björn Westergren     - 10.7/-

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Syd giv
Ö-V i zon

D107
Kkn10876
EKD2
1093
K96532
D3
104
EKkn82
84
E92
875
D7654
Ekn
54
kn963

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N1111658
S1011668
Ö22773
V22773
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust Ulla Winblad - Magnus Rasmussen 5 N+1 E 420 20.0/0.0
Jan Schneider - Albert Feldman Mattias Weiler - Andreas Abragi 5 N= E 400 16.0/4.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Tore Stormo - Gudrun Strandberg 5 N= E 400 16.0/4.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Marianne Larsson - Gunnar Andersson 3NT N= E 400 16.0/4.0
Catharina Merner - Maria Raftewold Henrik Almkvist - Kate Almkvist 2 N+3 E 150 10.0/10.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Siv Svensson - Åsa Trollborg 3 N+2 K 150 10.0/10.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Lars-Göran Lund - Eva Lund 4 N+1 E 150 10.0/10.0
Dan Johansson - Eva Wallén Mi Andrén - Åke Falkunge 3 N+1 E 130 6.0/14.0
Mats Felldin - Kurt Felldin Nils Molin - Monica Norrman 3NT N-1 E -50 4.0/16.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Eva Englund - Kerstin Gråberg 3NT S-2 10 -100 2.0/18.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 2 Ö= 5 -110 0.0/20.0
Eva Klingspor - Björn Westergren     - 10.7/-

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Väst giv
alla i zon
872
KD532
7
KD52
kn9643
98
E8642
6
EK105
Ekn76
K1095
3
D
104
Dkn3
Ekn109874

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -200
 NT
N103635
S103635
Ö3107106
V3107106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Molin - Monica Norrman Jan Schneider - Albert Feldman 4D S= E 710 20.0/0.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 S+1 9 130 16.0/4.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 S+1 3 130 16.0/4.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 3 S+1 3 130 16.0/4.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Siv Svensson - Åsa Trollborg 4 Ö-1 E 100 12.0/8.0
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Mi Andrén - Åke Falkunge 4 Ö= E -130 10.0/10.0
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Dan Johansson - Eva Wallén 3 V+1 7 -170 7.0/13.0
Catharina Merner - Maria Raftewold Margit Belenius - Liza Hüttner 2 V+2 7 -170 7.0/13.0
Eva Englund - Kerstin Gråberg Eva Klingspor - Björn Westergren 5D N-1 2 -200 2.0/18.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Mattias Weiler - Andreas Abragi 5D S-1 3 -200 2.0/18.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust 5D S-1 3 -200 2.0/18.0
Mats Felldin - Kurt Felldin     - -/11.2

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Nord giv
N-S i zon
KD6
K
kn103
E87632
Ekn97
D6
ED852
94
1043
kn109754
64
Dkn
852
E832
K97
K105

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N98569
S1086610
Ö35763
V35763
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Englund - Kerstin Gråberg Eva Klingspor - Björn Westergren 2 V-3 K 150 20.0/0.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Siv Svensson - Åsa Trollborg 2 N+2 Kn 130 18.0/2.0
Catharina Merner - Maria Raftewold Margit Belenius - Liza Hüttner 2 N+1 7 110 15.0/5.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 N= 6 110 15.0/5.0
Nils Molin - Monica Norrman Jan Schneider - Albert Feldman 2 V-2 K 100 10.0/10.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 2 Ö-2 3 100 10.0/10.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Mattias Weiler - Andreas Abragi 2 V-2 K 100 10.0/10.0
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Mi Andrén - Åke Falkunge 3 Ö-1 3 50 6.0/14.0
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Dan Johansson - Eva Wallén 4 N-1 6 -100 4.0/16.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust 2 Ö= 5 -110 2.0/18.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 3NT S-2 2 -200 0.0/20.0
Mats Felldin - Kurt Felldin     - -/11.2

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn
EK1096
K43
D62
EK95
D43
8
E10975
8763
87
Ekn97
Kkn3
1042
kn52
D10652
84

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N37634
S37634
Ö1066108
V1067108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Mi Andrén - Åke Falkunge 4 V-1 E 100 19.0/1.0
Eva Englund - Kerstin Gråberg Eva Klingspor - Björn Westergren 3 V-1 E 100 19.0/1.0
Catharina Merner - Maria Raftewold Margit Belenius - Liza Hüttner 1 N= E 80 16.0/4.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 Ö= 2 -140 12.0/8.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Siv Svensson - Åsa Trollborg 2 V+1 E -140 12.0/8.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 2 Ö+1 2 -140 12.0/8.0
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Dan Johansson - Eva Wallén 3 N-3 3 -150 8.0/12.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Mattias Weiler - Andreas Abragi 3 V+1 E -170 6.0/14.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust 2 V+3 E -200 4.0/16.0
Nils Molin - Monica Norrman Jan Schneider - Albert Feldman 4 Ö= 2 -620 2.0/18.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3NT V+2 E -660 0.0/20.0
Mats Felldin - Kurt Felldin     - -/11.2

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Syd giv
alla i zon
8743
K8
D62
ED96
E1095
642
10954
102
kn62
D73
E83
8753
KD
Ekn1095
Kkn7
Kkn4

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N11911910
S11911910
Ö24242
V24242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell-O Persson - Dick Everskog Nils Molin - Monica Norrman 3NT S+3 5 690 20.0/0.0
Mats Felldin - Kurt Felldin Eva Englund - Kerstin Gråberg 3NT S+2 9 660 17.0/3.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Dan Johansson - Eva Wallén 3NT S+2 5 660 17.0/3.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Lars-Göran Lund - Eva Lund 4 S+1 2 650 14.0/6.0
Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell Catharina Merner - Maria Raftewold 3NT S+1 5 630 8.0/12.0
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Marianne Larsson - Gunnar Andersson 3NT S+1 9 630 8.0/12.0
Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust Margit Belenius - Liza Hüttner 3NT S+1 9 630 8.0/12.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3NT S+1 5 630 8.0/12.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Mattias Weiler - Andreas Abragi 3NT S+1 9 630 8.0/12.0
Siv Svensson - Åsa Trollborg Henrik Almkvist - Kate Almkvist 3NT S= 10 600 1.0/19.0
Eva Klingspor - Björn Westergren Stefan Olausson - Göran Andersson 3NT S= 5 600 1.0/19.0
Jan Schneider - Albert Feldman     - 10.7/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Väst giv
ingen i zon
8762
Kkn3
Ekn52
32
D1043
D1075
K93
K4
EKkn
9642
6
D9765
95
E8
D10874
Ekn108

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N710679
S710679
Ö52754
V52754
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3D S= 7 470 20.0/0.0
Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell Catharina Merner - Maria Raftewold 4 S= 7 130 16.0/4.0
Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust Margit Belenius - Liza Hüttner 2 S+2 7 130 16.0/4.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Dan Johansson - Eva Wallén 3 S+1 5 130 16.0/4.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Nils Molin - Monica Norrman 1NT S= 7 90 12.0/8.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Mattias Weiler - Andreas Abragi 3 Ö-1 9 50 9.0/11.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Lars-Göran Lund - Eva Lund 2 V-1 3 50 9.0/11.0
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Marianne Larsson - Gunnar Andersson Pass   5.0/15.0
Mats Felldin - Kurt Felldin Eva Englund - Kerstin Gråberg Pass   5.0/15.0
Siv Svensson - Åsa Trollborg Henrik Almkvist - Kate Almkvist 2 Ö= 4 -110 1.0/19.0
Eva Klingspor - Björn Westergren Stefan Olausson - Göran Andersson 2 V= 2 -110 1.0/19.0
Jan Schneider - Albert Feldman     - 10.7/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Nord giv
Ö-V i zon
E52
E4
632
EKkn98
7
Dkn97
EK10984
63
Kkn8
10862
Dkn
10752
D109643
K53
75
D4

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N955107
S955107
Ö47715
V47715
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell Catharina Merner - Maria Raftewold 4 S+2 8 480 20.0/0.0
Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust Margit Belenius - Liza Hüttner 4 N= D 420 15.0/5.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Nils Molin - Monica Norrman 4 N= D 420 15.0/5.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Mattias Weiler - Andreas Abragi 4 S= E 420 15.0/5.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Dan Johansson - Eva Wallén 4 N= D 420 15.0/5.0
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Marianne Larsson - Gunnar Andersson 3 S+1 6 170 8.0/12.0
Mats Felldin - Kurt Felldin Eva Englund - Kerstin Gråberg 2 N+2 D 170 8.0/12.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Lars-Göran Lund - Eva Lund 3 N+1 D 170 8.0/12.0
Eva Klingspor - Björn Westergren Stefan Olausson - Göran Andersson 3 V-1 E 100 4.0/16.0
Siv Svensson - Åsa Trollborg Henrik Almkvist - Kate Almkvist 4 N-1 D -50 1.0/19.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 N-1 D -50 1.0/19.0
Jan Schneider - Albert Feldman     - 10.7/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Öst giv
alla i zon
EK108
532
653
D74
65
D87
EKkn84
kn82
kn9742
E10964
D9
3
D3
Kkn
1072
EK10965

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N94467
S94467
Ö39974
V39974
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margit Belenius - Liza Hüttner Siv Svensson - Åsa Trollborg 3NT S+2 E 660 20.0/0.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Mats Felldin - Kurt Felldin 3 N+2 2 150 18.0/2.0
Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 2 S+1 E 110 12.0/8.0
Eva Englund - Kerstin Gråberg Jan Schneider - Albert Feldman 3 S= E 110 12.0/8.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Eva Klingspor - Björn Westergren 3 S= E 110 12.0/8.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Nils Molin - Monica Norrman 2 S+1 E 110 12.0/8.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Catharina Merner - Maria Raftewold 3 S= E 110 12.0/8.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Marianne Larsson - Gunnar Andersson 3 V-1 E 100 6.0/14.0
Mattias Weiler - Andreas Abragi Mi Andrén - Åke Falkunge 3 Ö= E -140 4.0/16.0
Dan Johansson - Eva Wallén Tore Stormo - Gudrun Strandberg 3 Ö+1 E -170 2.0/18.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 2 N-3 4 -300 0.0/20.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog     - -/8.6

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Syd giv
ingen i zon
D963
D7543
10
742
E2
E10862
EK5
Kkn6
K8
9
98743
ED1095
kn10754
Kkn
Dkn62
83

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N11361
S11361
Ö12129711
V12129711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mattias Weiler - Andreas Abragi Mi Andrén - Åke Falkunge 6 V-1 10 50 20.0/0.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Eva Klingspor - Björn Westergren 2 V= 10 -110 18.0/2.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Marianne Larsson - Gunnar Andersson 3NT Ö+1 4 -430 14.0/6.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Siv Svensson - Åsa Trollborg 3NT Ö+1 7 -430 14.0/6.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Catharina Merner - Maria Raftewold 3NT V+1 D -430 14.0/6.0
Eva Englund - Kerstin Gråberg Jan Schneider - Albert Feldman 3NT Ö+2 4 -460 10.0/10.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Mats Felldin - Kurt Felldin 3NT Ö+3 2 -490 7.0/13.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Nils Molin - Monica Norrman 3NT Ö+3 5 -490 7.0/13.0
Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 3NT Ö+4 4 -520 4.0/16.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4D S-4 E -800 2.0/18.0
Dan Johansson - Eva Wallén Tore Stormo - Gudrun Strandberg 6 Ö+1 D -940 0.0/20.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog     - -/8.6

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Väst giv
N-S i zon
K7542
107
KD10
1075
D109
E9
Ekn94
8643
Ekn3
Dkn853
72
ED9
86
K642
8653
Kkn2

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N34354
S34354
Ö98979
V98979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Nils Molin - Monica Norrman 3NT V-2 4 100 20.0/0.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Eva Klingspor - Björn Westergren 1NT V-1 2 50 18.0/2.0
Dan Johansson - Eva Wallén Tore Stormo - Gudrun Strandberg 1NT V+2 2 -150 16.0/4.0
Mattias Weiler - Andreas Abragi Mi Andrén - Åke Falkunge 3NT V= 2 -400 10.0/10.0
Eva Englund - Kerstin Gråberg Jan Schneider - Albert Feldman 3NT V= 2 -400 10.0/10.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3NT Ö= 8 -400 10.0/10.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Siv Svensson - Åsa Trollborg 3NT Ö= 5 -400 10.0/10.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Catharina Merner - Maria Raftewold 3NT Ö= 8 -400 10.0/10.0
Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 3NT V+1 2 -430 2.0/18.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Marianne Larsson - Gunnar Andersson 3NT Ö+1 2 -430 2.0/18.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Mats Felldin - Kurt Felldin 3NT Ö+1 K -430 2.0/18.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog     - -/8.6

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Nord giv
alla i zon
E62
1084
KD43
E96
97
Dkn976
kn6
Kkn107
D1043
E53
872
843
Kkn85
K2
E1095
D52

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N810699
S910799
Ö43544
V43544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Felldin - Kurt Felldin Ulla Winblad - Magnus Rasmussen 3NT N+2 4 660 20.0/0.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Eva Englund - Kerstin Gråberg 3NT N+1 4 630 18.0/2.0
Catharina Merner - Maria Raftewold Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust 3NT N= 3 600 12.0/8.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Dan Johansson - Eva Wallén 3NT N= 3 600 12.0/8.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Margit Belenius - Liza Hüttner 3NT S= 6 600 12.0/8.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Nils Molin - Monica Norrman 3NT N= 4 600 12.0/8.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Tore Stormo - Gudrun Strandberg 3NT N= 3 600 12.0/8.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Eva Klingspor - Björn Westergren 2NT N+1 8 150 6.0/14.0
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Mattias Weiler - Andreas Abragi 3NT N-1 3 -100 3.0/17.0
Jan Schneider - Albert Feldman Stefan Olausson - Göran Andersson 3NT N-1 3 -100 3.0/17.0
Siv Svensson - Åsa Trollborg Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 3NT N-2 3 -200 0.0/20.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén     - 10.5/-

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Öst giv
ingen i zon
832
ED5432
102
86
Kkn104
96
863
EK92
D75
K10
kn754
Dkn103
E96
kn87
EKD9
754

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N58956
S58956
Ö83375
V83375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Mattias Weiler - Andreas Abragi 2 N+2 D 170 17.0/3.0
Siv Svensson - Åsa Trollborg Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 2 S+2 E 170 17.0/3.0
Mats Felldin - Kurt Felldin Ulla Winblad - Magnus Rasmussen 3 N+1 D 170 17.0/3.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Eva Englund - Kerstin Gråberg 2 N+2 D 170 17.0/3.0
Catharina Merner - Maria Raftewold Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust 2 N+1 D 140 8.0/12.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Dan Johansson - Eva Wallén 2 N+1 D 140 8.0/12.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Margit Belenius - Liza Hüttner 2 N+1 D 140 8.0/12.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Nils Molin - Monica Norrman 2 S+1 9 140 8.0/12.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Tore Stormo - Gudrun Strandberg 2 N+1 D 140 8.0/12.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Eva Klingspor - Björn Westergren 3 N-1 5 -50 2.0/18.0
Jan Schneider - Albert Feldman Stefan Olausson - Göran Andersson 2 V= K -110 0.0/20.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén     - 10.5/-

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Syd giv
N-S i zon
D107
E103
Dkn96
1086
Kkn65
52
105
kn9732
E93
kn8
EK732
D54
842
KD9764
84
EK

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N57968
S57968
Ö86474
V86474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Catharina Merner - Maria Raftewold Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust 2 S+1 2 140 16.0/4.0
Siv Svensson - Åsa Trollborg Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 3 S= 10 140 16.0/4.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Margit Belenius - Liza Hüttner 2 S+1 10 140 16.0/4.0
Mats Felldin - Kurt Felldin Ulla Winblad - Magnus Rasmussen 2 S+1 10 140 16.0/4.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Eva Englund - Kerstin Gråberg 2 N+1 10 140 16.0/4.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Dan Johansson - Eva Wallén 2 S= 10 110 9.0/11.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Nils Molin - Monica Norrman 2 S= 6 110 9.0/11.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Eva Klingspor - Björn Westergren 3 V-1 E 50 6.0/14.0
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Mattias Weiler - Andreas Abragi 4 S-1 2 -100 4.0/16.0
Jan Schneider - Albert Feldman Stefan Olausson - Göran Andersson 4D S-1 10 -200 1.0/19.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Tore Stormo - Gudrun Strandberg 4 S-2 2 -200 1.0/19.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén     - 10.5/-

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Väst giv
Ö-V i zon
kn1098643
D53
6
D4
75
kn1074
D95
9532
K2
98
kn7432
kn1086
ED
EK62
EK108
EK7

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N1110121313
S1110121313
Ö23100
V22100
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Olausson - Göran Andersson Kjell-O Persson - Dick Everskog 7 N= Kn 1510 19.0/1.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Mats Felldin - Kurt Felldin 7 N= 2 1510 19.0/1.0
Nils Molin - Monica Norrman Marianne Larsson - Gunnar Andersson 6NT S+1 Kn 1020 16.0/4.0
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Lars-Göran Lund - Eva Lund 6 N+1 9 1010 14.0/6.0
Eva Englund - Kerstin Gråberg Ulf Lindelöw - Göran Lindén 6NT S= 4 990 11.0/9.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust 6NT S= 7 990 11.0/9.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Jan Schneider - Albert Feldman 6 N= 7 980 8.0/12.0
Siv Svensson - Åsa Trollborg Catharina Merner - Maria Raftewold 3NT N+4 7 520 5.0/15.0
Mattias Weiler - Andreas Abragi Dan Johansson - Eva Wallén 4NT S+3 4 520 5.0/15.0
Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3NT S+3 Kn 490 2.0/18.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Eva Klingspor - Björn Westergren 3NT S+1 7 430 0.0/20.0
Mi Andrén - Åke Falkunge     - 9.6/-

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Nord giv
ingen i zon
E74
Dkn63
EK9
982
862
108
8763
EK73
Dkn93
742
10
kn10654
K105
EK95
Dkn542
D

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N5111298
S5111298
Ö72142
V72142
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Mats Felldin - Kurt Felldin 3NT S+4 7 520 20.0/0.0
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Lars-Göran Lund - Eva Lund 4 N+2 D 480 12.0/8.0
Mattias Weiler - Andreas Abragi Dan Johansson - Eva Wallén 4 S+2 E 480 12.0/8.0
Nils Molin - Monica Norrman Marianne Larsson - Gunnar Andersson 4 N+2 10 480 12.0/8.0
Eva Englund - Kerstin Gråberg Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 S+2 E 480 12.0/8.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Kjell-O Persson - Dick Everskog 4 N+2 2 480 12.0/8.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Jan Schneider - Albert Feldman 4 N+2 10 480 12.0/8.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust 4 N+2 10 480 12.0/8.0
Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 N+1 10 450 3.0/17.0
Siv Svensson - Åsa Trollborg Catharina Merner - Maria Raftewold 4 N+1 10 450 3.0/17.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Eva Klingspor - Björn Westergren 2NT N+3 D 210 0.0/20.0
Mi Andrén - Åke Falkunge     - 9.6/-

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Öst giv
N-S i zon
EKkn1065
D
kn6
E975
98
Kkn8543
10542
8
432
76
KD987
1032
D7
E1092
E3
KDkn64

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N13671313
S13671313
Ö07600
V07600
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mattias Weiler - Andreas Abragi Dan Johansson - Eva Wallén 7NT N= 5 2220 19.0/1.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Kjell-O Persson - Dick Everskog 7NT S= 4 2220 19.0/1.0
Tore Stormo - Gudrun Strandberg Lars-Göran Lund - Eva Lund 7 S= 9 2140 16.0/4.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Mats Felldin - Kurt Felldin 6 N+1 3 1460 14.0/6.0
Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 N+3 K 710 6.0/14.0
Siv Svensson - Åsa Trollborg Catharina Merner - Maria Raftewold 4 N+3 7 710 6.0/14.0
Nils Molin - Monica Norrman Marianne Larsson - Gunnar Andersson 4 N+3 K 710 6.0/14.0
Eva Englund - Kerstin Gråberg Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 N+3 7 710 6.0/14.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Jan Schneider - Albert Feldman 4 N+3 5 710 6.0/14.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Eva Klingspor - Björn Westergren 4 N+3 7 710 6.0/14.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust 4 N+3 K 710 6.0/14.0
Mi Andrén - Åke Falkunge     - 9.6/-

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Syd giv
Ö-V i zon
D98743
53
105
E98
K62
762
EK64
K75
10
ED10984
kn92
kn103
Ekn5
Kkn
D873
D642

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N65384
S65384
Ö781056
V781056
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust Siv Svensson - Åsa Trollborg 2 N+1 8 140 20.0/0.0
Eva Klingspor - Björn Westergren Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 4 Ö-1 5 100 17.0/3.0
Jan Schneider - Albert Feldman Henrik Almkvist - Kate Almkvist 4 Ö-1 E 100 17.0/3.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Catharina Merner - Maria Raftewold 4 N-1 Kn -50 12.0/8.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Ulla Winblad - Magnus Rasmussen 4 N-1 E -50 12.0/8.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Eva Englund - Kerstin Gråberg 3 N-1 3 -50 12.0/8.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Stefan Olausson - Göran Andersson 3D S-1 7 -100 8.0/12.0
Mattias Weiler - Andreas Abragi Tore Stormo - Gudrun Strandberg 3 Ö= E -140 5.0/15.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Mats Felldin - Kurt Felldin 3 Ö= E -140 5.0/15.0
Dan Johansson - Eva Wallén Nils Molin - Monica Norrman 3 Ö+1 E -170 2.0/18.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Lars-Göran Lund - Eva Lund 3 Ö+2 4 -200 0.0/20.0
Marianne Larsson - Gunnar Andersson     - 9.6/-

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Väst giv
alla i zon
K42
kn1065432
7
E9
63
KD
K10542
10763
Ekn105
E
ED63
Dkn54
D987
987
kn98
K82

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -500
 NT
N33853
S33853
Ö109579
V109579
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Klingspor - Björn Westergren Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 5 V-2 E 200 20.0/0.0
Dan Johansson - Eva Wallén Nils Molin - Monica Norrman 5 Ö-1 9 100 18.0/2.0
Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust Siv Svensson - Åsa Trollborg 4 N-1 D -100 16.0/4.0
Mattias Weiler - Andreas Abragi Tore Stormo - Gudrun Strandberg 3 Ö+1 7 -130 11.0/9.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Catharina Merner - Maria Raftewold 4 V= 2 -130 11.0/9.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Eva Englund - Kerstin Gråberg 4 V= 2 -130 11.0/9.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Lars-Göran Lund - Eva Lund 4 V= 4 -130 11.0/9.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Ulla Winblad - Magnus Rasmussen 3 V+2 2 -150 6.0/14.0
Jan Schneider - Albert Feldman Henrik Almkvist - Kate Almkvist 3NT V= 7 -600 4.0/16.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Stefan Olausson - Göran Andersson 3NT V+1 5 -630 1.0/19.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Mats Felldin - Kurt Felldin 3NT V+1 4 -630 1.0/19.0
Marianne Larsson - Gunnar Andersson     - 9.6/-

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Nord giv
N-S i zon
Ekn973
87
2
109643
K5
10432
KD65
ED8
D
EDkn965
Ekn83
75
108642
K
10974
Kkn2

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N60181
S60181
Ö61212512
V61212512
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Johansson - Eva Wallén Nils Molin - Monica Norrman 6 Ö-1 2 50 20.0/0.0
Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust Siv Svensson - Åsa Trollborg 4 Ö+1 10 -450 15.0/5.0
Eva Klingspor - Björn Westergren Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell 4 Ö+1 2 -450 15.0/5.0
Jan Schneider - Albert Feldman Henrik Almkvist - Kate Almkvist 4 Ö+1 10 -450 15.0/5.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Eva Englund - Kerstin Gråberg 4 Ö+1 10 -450 15.0/5.0
Mattias Weiler - Andreas Abragi Tore Stormo - Gudrun Strandberg 4 Ö+2 10 -480 8.0/12.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Catharina Merner - Maria Raftewold 4 Ö+2 2 -480 8.0/12.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Mats Felldin - Kurt Felldin 4 Ö+2 10 -480 8.0/12.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Lars-Göran Lund - Eva Lund 4 Ö+3 2 -510 4.0/16.0
Kjell-O Persson - Dick Everskog Ulla Winblad - Magnus Rasmussen 6 Ö= 10 -980 1.0/19.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Stefan Olausson - Göran Andersson 6 Ö= 4 -980 1.0/19.0
Marianne Larsson - Gunnar Andersson     - 9.6/-

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Öst giv
Ö-V i zon
84
EKkn8743
E
D102
E1065
D109
D3
K973
K9732
65
K8542
E
Dkn
2
kn10976
kn8654

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N75724
S75724
Ö47495
V48598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Tesch - Peter Flodqvist Siv Svensson - Åsa Trollborg 5 V-3 E 300 20.0/0.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Mi Andrén - Åke Falkunge 4 Ö-2 2 200 16.0/4.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4D Ö-1 2 200 16.0/4.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Kjell-O Persson - Dick Everskog 4D Ö-1 2 200 16.0/4.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Mattias Weiler - Andreas Abragi 4 Ö-1 2 100 11.0/9.0
Nils Molin - Monica Norrman Tore Stormo - Gudrun Strandberg 4 Ö-1 2 100 11.0/9.0
Catharina Merner - Maria Raftewold Eva Klingspor - Björn Westergren 4 N-2 E -100 8.0/12.0
Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell Mats Felldin - Kurt Felldin 4 N-3 E -150 4.0/16.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust 4 N-3 E -150 4.0/16.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Jan Schneider - Albert Feldman 4 N-3 E -150 4.0/16.0
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Eva Englund - Kerstin Gråberg 4D Ö= E -790 0.0/20.0
Dan Johansson - Eva Wallén     - -/9.2

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Syd giv
alla i zon
kn
K973
74
D98432
E854
kn6
D1083
Kkn7
K963
82
Kkn65
1065
D1072
ED1054
E92
E

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N971167
S971167
Ö45175
V45175
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Kjell-O Persson - Dick Everskog 4D Ö-3 E 800 20.0/0.0
Nils Molin - Monica Norrman Tore Stormo - Gudrun Strandberg 4D S= 3 790 18.0/2.0
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Eva Englund - Kerstin Gråberg 4 S= 8 620 15.0/5.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Siv Svensson - Åsa Trollborg 4 S= 7 620 15.0/5.0
Catharina Merner - Maria Raftewold Eva Klingspor - Björn Westergren 3 S+3 4 230 12.0/8.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust 3 S+2 E 200 10.0/10.0
Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell Mats Felldin - Kurt Felldin 3 S+1 8 170 7.0/13.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Mi Andrén - Åke Falkunge 3 S+1 8 170 7.0/13.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Mattias Weiler - Andreas Abragi 3 S= 6 140 3.0/17.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Jan Schneider - Albert Feldman 3 S= Kn 140 3.0/17.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Ulf Lindelöw - Göran Lindén 5 S-3 E -300 0.0/20.0
Dan Johansson - Eva Wallén     - -/9.2

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2018.09.23

Väst giv
ingen i zon
K1053
10763
kn
kn1062
E874
kn8542
8
D85
kn62
K9
D1062
EK97
D9
ED
EK97543
43

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N68666
S68666
Ö75767
V74666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Carl-Henrik Nauclér - Erik Myklebust 3D S= 2 470 20.0/0.0
Stefan Olausson - Göran Andersson Mi Andrén - Åke Falkunge 2 S+2 2 130 18.0/2.0
Henrik Almkvist - Kate Almkvist Kjell-O Persson - Dick Everskog 3 S= E 110 16.0/4.0
Johan Tesch - Peter Flodqvist Siv Svensson - Åsa Trollborg 2 S= 5 90 14.0/6.0
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Eva Englund - Kerstin Gråberg 3NT Ö-1 E 50 11.0/9.0
Elisabeth Karlsson - Sofia Hargell Mats Felldin - Kurt Felldin 1NT Ö-1 3 50 11.0/9.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Mattias Weiler - Andreas Abragi 3 S-1 2 -50 8.0/12.0
Ulla Winblad - Magnus Rasmussen Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 S-2 4 -100 6.0/14.0
Catharina Merner - Maria Raftewold Eva Klingspor - Björn Westergren 2NT Ö= 8 -120 4.0/16.0
Nils Molin - Monica Norrman Tore Stormo - Gudrun Strandberg 4 N-4 E -200 2.0/18.0
Margit Belenius - Liza Hüttner Jan Schneider - Albert Feldman 4D S-2 5 -300 0.0/20.0
Dan Johansson - Eva Wallén     - -/9.2