Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Fredagsgodis 2018-08-17 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Fredagsgodis 2018-08-17

Partävling, 21 bord, 42 par. Antal brickor: 21. Medel: 420.0.

Privatprotokoll för Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 10, Christer Larsson - Torbjörn Holking
12NT S-1 -50 6 15% 6 15.0%EK1087543K10642 D84E963E96E93
25 S= 650 21 53% 27 34.0%98764KKn1097K54 EKDKn32ED7485D
34 N= 420 36 90% 63 52.7%EKKn103KKn8E98D10 754E7K10743954
Rond 2, som NS mot par 9, Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm
43 S= 110 27 68% 90 56.5%KD1097Kn9864742 EKn863EK1098543
54 N+1 650 40 100% 130 65.2%D98655E102EK105 EKn2Kn1093287646
63 S+1 130 17 43% 147 61.5%7EK73D1054E983 EK98Kn883Kn10654
Rond 3, som NS mot par 8, Lena Fagerström - Michael Hagelin
73 V+2 -200 2 5% 149 53.4%Kn5K106E1093DKn65 D972D84E109874
84 Ö+2 -480 9 23% 158 49.6%929864Kn2D10942 75EKn5K109654K5
91NT S= 90 17 43% 175 48.9%986E863D109E84 K72D104KKn65K96
Rond 4, som ÖV mot par 7, Lars Kronvall - Ingrid Lindberg
104 V+1 650 23 58% 198 49.8%K3Kn1096K852964 EKnEKD53D4KD107
114 S+1 -450 26 65% 224 51.2%1073D8K1093Kn952 EKn5272DKn761083
124 V-1 -50 17 43% 241 50.5%EKn4E10E72E10743 62DKn7532105D95
Rond 5, som NS mot par 6, Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell
134 N-2 -200 7 18% 248 48.0%EK765DKnD97ED7 1032732EKn5Kn1062
143NT S= 400 25 63% 273 49.1%98DKn8D3EKKn984 KD10K43K972D75
153NT V+2 -460 9 23% 282 47.3%D7106532KDKn1097 109432K982K738
Rond 6, som ÖV mot par 12, Birgitta Alenius - Lena Melin
165D N-1 100 19 48% 301 47.4%Kn643K863E10962 Kn653EKD875274
173 N+1 -130 24 60% 325 48.1%Kn9654109873K4D D108D5D9832K105
184 Ö+1 450 29 73% 354 49.5%D106531065EKKn95 EKn9E8D8732ED3
Rond 7, som NS mot par 11, Håkan Kjellberg - Margret Edström
194 V-1 100 31 78% 385 51.0%D3875K1087KKn105 1096KD3EKn38742
203 N+2 150 24 60% 409 51.5%EKn710EDKn76KDKn3 D1029876K95452
214 N+1 650 28 70% 437 52.3%EKDKn1075E7KnE76 842D1063D106322

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Nord giv
ingen i zon
EK10
8
7543
K10642
763
K102
KD108
D75
kn952
Dkn754
kn2
kn8
D84
E963
E96
E93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Benkt Lundgren - Anita Brynje Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 3NT S= 8 400 40/0
Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm Bo Brismar - Inge Johannesson 2NT N+2 4 180 37/3
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Gerhard Gammer - Magnus Hempel 1NT N+3 5 180 37/3
Sven Flink - Anders Galvenius Håkan Kjellberg - Margret Edström 1NT N+2 5 150 28/12
Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 1NT N+2 5 150 28/12
Olle Magnuson - Håkan Asplund Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 1NT N+2 Kn 150 28/12
Walter Kegö - Ingvar Wiström Dick Everskog - Sven Andersson 2NT S+1 K 150 28/12
Ann Wermelin - Bennet Wermelin Monica Öhnell - Per Christoffersson 1NT N+2 2 150 28/12
Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall Lotta Wiberg - Annika Landegren 1NT N+2 2 150 28/12
Britt-Marie Rydén - Ingun Boström Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 2NT S+1 8 150 28/12
Per Hallman - Tina Hallman Lena Fagerström - Michael Hagelin 2 N+2 5 130 19/21
Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin 4 S= D 130 19/21
Birgitta Wallin - Leif Wallin Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell 1 S+1 K 110 16/24
Carin Lettermark - Marianne Karta Ulla Bohlin - Leif Norgren 1NT N= 5 90 13/27
Crister Melander - Leif Alfons Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg 1NT N= 4 90 13/27
Bo Osterman - Marianne Osterman Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén 1 S= K 80 10/30
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Christer Larsson - Torbjörn Holking 2NT S-1 K -50 6/34
Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell Birgitta Alenius - Lena Melin 2NT S-1 K -50 6/34
Berit Helge - Brita Matérn Anders Perning - Ralf Treffner 2NT S-1 8 -50 6/34
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 3NT S-2 2 -100 1/39
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 3NT N-2 5 -100 1/39

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Öst giv
N-S i zon
98764

Kkn1097
K54

K10962
ED
E97632
105
kn853
6432
kn108
EKDkn32
ED74
85
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Hallman - Tina Hallman Lena Fagerström - Michael Hagelin 4 S+2 E 680 38/2
Berit Helge - Brita Matérn Anders Perning - Ralf Treffner 4 S+2 2 680 38/2
Benkt Lundgren - Anita Brynje Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 4 S+2 D 680 38/2
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 4 S+1 E 650 21/19
Sven Flink - Anders Galvenius Håkan Kjellberg - Margret Edström 5 S= E 650 21/19
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Christer Larsson - Torbjörn Holking 5 S= E 650 21/19
Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell Birgitta Alenius - Lena Melin 4 S+1 9 650 21/19
Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 4 S+1 E 650 21/19
Carin Lettermark - Marianne Karta Ulla Bohlin - Leif Norgren 4 S+1 9 650 21/19
Crister Melander - Leif Alfons Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg 4 S+1 9 650 21/19
Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin 5 S= E 650 21/19
Olle Magnuson - Håkan Asplund Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 5 S= E 650 21/19
Birgitta Wallin - Leif Wallin Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell 4 S+1 2 650 21/19
Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall Lotta Wiberg - Annika Landegren 4 S+1 2 650 21/19
Bo Osterman - Marianne Osterman Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén 4 S+1 2 650 21/19
Britt-Marie Rydén - Ingun Boström Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 4 S+1 2 650 21/19
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Gerhard Gammer - Magnus Hempel 4 S+1 E 650 21/19
Ann Wermelin - Bennet Wermelin Monica Öhnell - Per Christoffersson 4 S= E 620 4/36
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 4 S= E 620 4/36
Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm Bo Brismar - Inge Johannesson 4 S= E 620 4/36
Walter Kegö - Ingvar Wiström Dick Everskog - Sven Andersson 2 S+2 9 170 0/40

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Syd giv
Ö-V i zon
EKkn103
Kkn8
E98
D10
D
10542
D52
kn7632
9862
D963
kn6
EK8
754
E7
K10743
954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Benkt Lundgren - Anita Brynje Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 3NT S+1 2 430 40/0
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 4 N= E 420 36/4
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Christer Larsson - Torbjörn Holking 4 N= E 420 36/4
Ann Wermelin - Bennet Wermelin Monica Öhnell - Per Christoffersson 4 N= K 420 36/4
Olle Magnuson - Håkan Asplund Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 3NT S= 6 400 32/8
Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm Bo Brismar - Inge Johannesson 3 N+2 E 200 30/10
Per Hallman - Tina Hallman Lena Fagerström - Michael Hagelin 2NT N+2 3 180 26/14
Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin 2NT N+2 E 180 26/14
Birgitta Wallin - Leif Wallin Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell 1NT N+3 8 180 26/14
Sven Flink - Anders Galvenius Håkan Kjellberg - Margret Edström 2 N+2 6 170 21/19
Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell Birgitta Alenius - Lena Melin 1 N+3 E 170 21/19
Carin Lettermark - Marianne Karta Ulla Bohlin - Leif Norgren 1 N+2 E 140 17/23
Bo Osterman - Marianne Osterman Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén 1 N+2 E 140 17/23
Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 2NT S= 2 120 13/27
Britt-Marie Rydén - Ingun Boström Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 1NT N+1 E 120 13/27
Crister Melander - Leif Alfons Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg 4 N-1 7 -50 5/35
Walter Kegö - Ingvar Wiström Dick Everskog - Sven Andersson 4 N-1 E -50 5/35
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 3NT S-1 2 -50 5/35
Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall Lotta Wiberg - Annika Landegren 2NT S-1 2 -50 5/35
Berit Helge - Brita Matérn Anders Perning - Ralf Treffner 2NT S-1 2 -50 5/35
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Gerhard Gammer - Magnus Hempel 3NT S-1 2 -50 5/35

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Väst giv
alla i zon
KD1097
kn9864
742
642
K1052
E109
D62
853
ED73
KDkn5
kn7
Ekn

863
EK1098543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell 3 S+2 K 150 38/2
Bo Osterman - Marianne Osterman Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 4 S+1 2 150 38/2
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 3 S+2 5 150 38/2
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Crister Melander - Leif Alfons 3 S+1 5 130 32/8
Anders Perning - Ralf Treffner Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm 4 S= 5 130 32/8
Lotta Wiberg - Annika Landegren Birgitta Wallin - Leif Wallin 4 S= 6 130 32/8
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 3 S= K 110 27/13
Monica Öhnell - Per Christoffersson Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3 S= 9 110 27/13
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Ann Wermelin - Bennet Wermelin 3 Ö-1 E 100 24/16
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 4 S-1 5 -100 16/24
Per Hallman - Tina Hallman Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 5 S-1 5 -100 16/24
Christer Larsson - Torbjörn Holking Sven Flink - Anders Galvenius 4 S-1 2 -100 16/24
Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind Ulla Bohlin - Leif Norgren 4 S-1 K -100 16/24
Walter Kegö - Ingvar Wiström Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg 4 S-1 9 -100 16/24
Berit Helge - Brita Matérn Bo Brismar - Inge Johannesson 4 S-1 2 -100 16/24
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Britt-Marie Rydén - Ingun Boström 4 S-1 K -100 16/24
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Lena Fagerström - Michael Hagelin 4D S-1 E -200 5/35
Birgitta Alenius - Lena Melin Håkan Kjellberg - Margret Edström 3 N-2 K -200 5/35
Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin Carin Lettermark - Marianne Karta 4 N-2 K -200 5/35
Benkt Lundgren - Anita Brynje Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén 3 N-2 K -200 5/35
Olle Magnuson - Håkan Asplund Dick Everskog - Sven Andersson 5D S-2 E -500 0/40

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Nord giv
N-S i zon
D9865
5
E102
EK105
K1074
KD76
53
D73
3
E84
KDkn9
kn9842
Ekn2
kn10932
8764
6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 4 N+1 3 650 40/0
Berit Helge - Brita Matérn Bo Brismar - Inge Johannesson 1D N+1 K 360 38/2
Walter Kegö - Ingvar Wiström Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg 4 V-3 5 150 36/4
Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin Carin Lettermark - Marianne Karta 2 N+1 K 140 32/8
Lotta Wiberg - Annika Landegren Birgitta Wallin - Leif Wallin 1 N+2 K 140 32/8
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Britt-Marie Rydén - Ingun Boström 2 N+1 K 140 32/8
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Lena Fagerström - Michael Hagelin 2 N= K 110 24/16
Monica Öhnell - Per Christoffersson Karin Schiöld - Elisabeth Stern 2 N= K 110 24/16
Anders Perning - Ralf Treffner Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm 2 N= K 110 24/16
Bo Osterman - Marianne Osterman Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 2 N= K 110 24/16
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 2 N= K 110 24/16
Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind Ulla Bohlin - Leif Norgren 3 Ö-2 E 100 17/23
Benkt Lundgren - Anita Brynje Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén 3 V-2 5 100 17/23
Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell 1 N= K 80 14/26
Per Hallman - Tina Hallman Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 3 V-1 K 50 11/29
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Ann Wermelin - Bennet Wermelin 2 V-1 E 50 11/29
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 3 N-1 4 -100 5/35
Birgitta Alenius - Lena Melin Håkan Kjellberg - Margret Edström 3 N-1 K -100 5/35
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Crister Melander - Leif Alfons 1 N-1 3 -100 5/35
Olle Magnuson - Håkan Asplund Dick Everskog - Sven Andersson 2 N-1 K -100 5/35
Christer Larsson - Torbjörn Holking Sven Flink - Anders Galvenius 3 N-2 K -200 0/40

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Öst giv
Ö-V i zon
7
EK73
D1054
E983
D1043
D96
Ekn62
KD
kn652
10542
K97
72
EK98
kn8
83
kn10654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell 3NT N= 5 400 40/0
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Crister Melander - Leif Alfons 2 V-2 E 200 35/5
Lotta Wiberg - Annika Landegren Birgitta Wallin - Leif Wallin 1 V-2 7 200 35/5
Benkt Lundgren - Anita Brynje Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén 3 V-2 7 200 35/5
Bo Osterman - Marianne Osterman Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 1 V-2 7 200 35/5
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 2NT S+1 3 150 28/12
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Lena Fagerström - Michael Hagelin 1NT N+2 K 150 28/12
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Ann Wermelin - Bennet Wermelin 2NT N+1 7 150 28/12
Per Hallman - Tina Hallman Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 2 S+2 6 130 17/23
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 3 S+1 10 130 17/23
Christer Larsson - Torbjörn Holking Sven Flink - Anders Galvenius 2 S+2 K 130 17/23
Olle Magnuson - Håkan Asplund Dick Everskog - Sven Andersson 3 S+1 4 130 17/23
Anders Perning - Ralf Treffner Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm 3 S+1 4 130 17/23
Berit Helge - Brita Matérn Bo Brismar - Inge Johannesson 2 S+2 6 130 17/23
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Britt-Marie Rydén - Ingun Boström 2 S+2 E 130 17/23
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 2 S+2 6 130 17/23
Birgitta Alenius - Lena Melin Håkan Kjellberg - Margret Edström 1 V-1 E 100 6/34
Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin Carin Lettermark - Marianne Karta 1 V-1 7 100 6/34
Monica Öhnell - Per Christoffersson Karin Schiöld - Elisabeth Stern 1NT Ö-1 E 100 6/34
Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind Ulla Bohlin - Leif Norgren 1NT N= K 90 2/38
Walter Kegö - Ingvar Wiström Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg 1NT N-2 6 -100 0/40

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Syd giv
alla i zon
kn5
K106
E1093
Dkn65
864
Dkn9873
K2
K3
EK1032
E54
kn765
2
D97
2
D84
E109874

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Walter Kegö - Ingvar Wiström Ann Wermelin - Bennet Wermelin 4 V-3 Kn 300 40/0
Håkan Kjellberg - Margret Edström Christer Larsson - Torbjörn Holking 4 V-2 D 200 37/3
Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind 4 Ö-2 2 200 37/3
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Birgitta Alenius - Lena Melin 3 V-1 Kn 100 29/11
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 4 V-1 E 100 29/11
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Ulla Bohlin - Leif Norgren 2 Ö-1 2 100 29/11
Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm Lotta Wiberg - Annika Landegren 4 V-1 D 100 29/11
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 3 V-1 6 100 29/11
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Benkt Lundgren - Anita Brynje 2 Ö-1 2 100 29/11
Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell Per Hallman - Tina Hallman 2 V= D -110 20/20
Crister Melander - Leif Alfons Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin 2 V= D -110 20/20
Dick Everskog - Sven Andersson Monica Öhnell - Per Christoffersson 2 V= Kn -110 20/20
Sven Flink - Anders Galvenius Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 3 V= Kn -140 13/27
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Olle Magnuson - Håkan Asplund 2 V+1 D -140 13/27
Anders Perning - Ralf Treffner Birgitta Wallin - Leif Wallin 2 V+1 D -140 13/27
Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 2 V+1 D -140 13/27
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Carin Lettermark - Marianne Karta 3 V+1 3 -170 6/34
Berit Helge - Brita Matérn Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell 2 V+2 D -170 6/34
Bo Osterman - Marianne Osterman Britt-Marie Rydén - Ingun Boström 2 V+2 D -170 6/34
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Lena Fagerström - Michael Hagelin 3 V+2 Kn -200 2/38
Bo Brismar - Inge Johannesson Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall 4 V= 5 -620 0/40

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Väst giv
ingen i zon
92
9864
kn2
D10942
10643
KD732
3
E73
EKDkn8
10
ED87
kn86
75
Ekn5
K109654
K5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Walter Kegö - Ingvar Wiström Ann Wermelin - Bennet Wermelin 3NT Ö= 4 -400 40/0
Sven Flink - Anders Galvenius Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 4 Ö= 5 -420 35/5
Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind 4 Ö= 7 -420 35/5
Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm Lotta Wiberg - Annika Landegren 4 Ö= 4 -420 35/5
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Benkt Lundgren - Anita Brynje 4 Ö= 5 -420 35/5
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Birgitta Alenius - Lena Melin 4 Ö+1 5 -450 24/16
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Carin Lettermark - Marianne Karta 4 Ö+1 5 -450 24/16
Anders Perning - Ralf Treffner Birgitta Wallin - Leif Wallin 4 Ö+1 6 -450 24/16
Bo Brismar - Inge Johannesson Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall 4 Ö+1 10 -450 24/16
Berit Helge - Brita Matérn Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell 4 Ö+1 9 -450 24/16
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 4 Ö+1 5 -450 24/16
Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 4 Ö+1 4 -450 24/16
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 4 Ö+2 9 -480 9/31
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Lena Fagerström - Michael Hagelin 4 Ö+2 K -480 9/31
Håkan Kjellberg - Margret Edström Christer Larsson - Torbjörn Holking 4 Ö+2 9 -480 9/31
Crister Melander - Leif Alfons Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin 4 Ö+2 5 -480 9/31
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Ulla Bohlin - Leif Norgren 4 Ö+2 5 -480 9/31
Dick Everskog - Sven Andersson Monica Öhnell - Per Christoffersson 4 Ö+2 E -480 9/31
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Olle Magnuson - Håkan Asplund 4 Ö+2 4 -480 9/31
Bo Osterman - Marianne Osterman Britt-Marie Rydén - Ingun Boström 4 Ö+2 9 -480 9/31
Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell Per Hallman - Tina Hallman 4 Ö+3 5 -510 0/40

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Nord giv
Ö-V i zon
986
E863
D109
E84
ED104
K7
842
Dkn32
kn53
kn952
E73
1075
K72
D104
Kkn65
K96

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 3 Ö-3 4 300 40/0
Sven Flink - Anders Galvenius Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 2NT S+1 4 150 38/2
Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind 1NT S+1 4 120 34/6
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Ulla Bohlin - Leif Norgren 2NT S= 2 120 34/6
Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 1NT S+1 2 120 34/6
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Birgitta Alenius - Lena Melin 1 N+1 3 110 28/12
Walter Kegö - Ingvar Wiström Ann Wermelin - Bennet Wermelin 3 S= 7 110 28/12
Dick Everskog - Sven Andersson Monica Öhnell - Per Christoffersson 2 N= Kn 110 28/12
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Carin Lettermark - Marianne Karta 2 V-1 9 100 22/18
Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm Lotta Wiberg - Annika Landegren 1 V-1 9 100 22/18
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Benkt Lundgren - Anita Brynje 2 V-1 D 100 22/18
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Lena Fagerström - Michael Hagelin 1NT S= 4 90 17/23
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 2 S= 7 90 17/23
Håkan Kjellberg - Margret Edström Christer Larsson - Torbjörn Holking 1NT N-1 2 -50 12/28
Crister Melander - Leif Alfons Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin 2 N-1 10 -50 12/28
Bo Brismar - Inge Johannesson Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall 1 N-1 3 -50 12/28
Berit Helge - Brita Matérn Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell 1 V= 9 -80 8/32
Anders Perning - Ralf Treffner Birgitta Wallin - Leif Wallin 1NT N-2 3 -100 5/35
Bo Osterman - Marianne Osterman Britt-Marie Rydén - Ingun Boström 1NT S-2 D -100 5/35
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Olle Magnuson - Håkan Asplund 1NT Ö+1 6 -120 2/38
Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell Per Hallman - Tina Hallman 3 S-3 4 -150 0/40

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Öst giv
alla i zon
D10862
4
Ekn10
8532
Ekn
EKD53
D4
KD107
K3
kn1096
K852
964
9754
872
9763
Ekn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Magnuson - Håkan Asplund Walter Kegö - Ingvar Wiström 4 Ö= 2 -620 38/2
Ann Wermelin - Bennet Wermelin Karin Schiöld - Elisabeth Stern 4 V= 8 -620 38/2
Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm 4 V= 2 -620 38/2
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Håkan Kjellberg - Margret Edström 4 V+1 6 -650 17/23
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 4 V+1 E -650 17/23
Sven Flink - Anders Galvenius Lena Fagerström - Michael Hagelin 4 V+1 E -650 17/23
Per Hallman - Tina Hallman Birgitta Alenius - Lena Melin 4 V+1 4 -650 17/23
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru 4 V+1 10 -650 17/23
Christer Larsson - Torbjörn Holking Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 4 V+1 2 -650 17/23
Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin 4 V+1 3 -650 17/23
Ulla Bohlin - Leif Norgren Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 4 V+1 8 -650 17/23
Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind Crister Melander - Leif Alfons 4 V+1 10 -650 17/23
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Monica Öhnell - Per Christoffersson 4 V+1 E -650 17/23
Dick Everskog - Sven Andersson Carin Lettermark - Marianne Karta 4 V+1 2 -650 17/23
Bo Brismar - Inge Johannesson Lotta Wiberg - Annika Landegren 4 V+1 2 -650 17/23
Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell Anders Perning - Ralf Treffner 4 V+1 2 -650 17/23
Berit Helge - Brita Matérn Birgitta Wallin - Leif Wallin 4 V+1 2 -650 17/23
Benkt Lundgren - Anita Brynje Bo Osterman - Marianne Osterman 4 V+1 3 -650 17/23
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 4 V+1 2 -650 17/23
Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 4 V+1 2 -650 17/23
Britt-Marie Rydén - Ingun Boström Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 4 V+1 4 -650 17/23

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Syd giv
ingen i zon
K9864
K4
E5
EK76
Ekn52
72
Dkn76
1083
1073
D8
K1093
kn952
D
Ekn109653
842
D4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Håkan Kjellberg - Margret Edström 4 S+2 10 480 31/9
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 4 S+2 D 480 31/9
Christer Larsson - Torbjörn Holking Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 4 S+2 5 480 31/9
Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin 4 S+2 5 480 31/9
Olle Magnuson - Håkan Asplund Walter Kegö - Ingvar Wiström 4 S+2 E 480 31/9
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Monica Öhnell - Per Christoffersson 4 S+2 5 480 31/9
Bo Brismar - Inge Johannesson Lotta Wiberg - Annika Landegren 4 S+2 7 480 31/9
Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell Anders Perning - Ralf Treffner 4 S+2 2 480 31/9
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 5 S+1 E 480 31/9
Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 4 S+2 2 480 31/9
Sven Flink - Anders Galvenius Lena Fagerström - Michael Hagelin 4 S+1 6 450 14/26
Per Hallman - Tina Hallman Birgitta Alenius - Lena Melin 4 S+1 D 450 14/26
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru 4 S+1 D 450 14/26
Dick Everskog - Sven Andersson Carin Lettermark - Marianne Karta 4 S+1 D 450 14/26
Ann Wermelin - Bennet Wermelin Karin Schiöld - Elisabeth Stern 4 S+1 D 450 14/26
Berit Helge - Brita Matérn Birgitta Wallin - Leif Wallin 4 S+1 10 450 14/26
Britt-Marie Rydén - Ingun Boström Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 4 S+1 7 450 14/26
Ulla Bohlin - Leif Norgren Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 4 S= 6 420 4/36
Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind Crister Melander - Leif Alfons 4 S= D 420 4/36
Benkt Lundgren - Anita Brynje Bo Osterman - Marianne Osterman 4 S= D 420 4/36
Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm 4 N-2 9 -100 0/40

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Väst giv
N-S i zon
KD983
86
964
kn86
62
Dkn7532
105
D95
Ekn4
E10
E72
E10743
1075
K94
KDkn83
K2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm 3NT Ö-4 K 200 40/0
Ulla Bohlin - Leif Norgren Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 1NT Ö-3 3 150 38/2
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 2NT Ö-2 K 100 34/6
Berit Helge - Brita Matérn Birgitta Wallin - Leif Wallin 3NT Ö-2 3 100 34/6
Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 2NT Ö-2 K 100 34/6
Per Hallman - Tina Hallman Birgitta Alenius - Lena Melin 2 S= D 90 30/10
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru 4 V-1 3 50 23/17
Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind Crister Melander - Leif Alfons 4 V-1 3 50 23/17
Olle Magnuson - Håkan Asplund Walter Kegö - Ingvar Wiström 4 V-1 K 50 23/17
Dick Everskog - Sven Andersson Carin Lettermark - Marianne Karta 4 Ö-1 K 50 23/17
Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell Anders Perning - Ralf Treffner 3 V-1 3 50 23/17
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 4 V-1 K 50 23/17
Bo Brismar - Inge Johannesson Lotta Wiberg - Annika Landegren 1NT Ö= 4 -90 16/24
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Håkan Kjellberg - Margret Edström 2 S-1 D -100 14/26
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Monica Öhnell - Per Christoffersson 2 Ö= K -110 11/29
Britt-Marie Rydén - Ingun Boström Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 2 Ö= Kn -110 11/29
Christer Larsson - Torbjörn Holking Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 3 V= K -140 7/33
Benkt Lundgren - Anita Brynje Bo Osterman - Marianne Osterman 2 Ö+1 K -140 7/33
Sven Flink - Anders Galvenius Lena Fagerström - Michael Hagelin 4 V= 6 -420 3/37
Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin 4 V= K -420 3/37
Ann Wermelin - Bennet Wermelin Karin Schiöld - Elisabeth Stern 4 V+1 9 -450 0/40

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Nord giv
alla i zon
EK765
Dkn
D97
ED7
8
E64
108432
9854
Dkn94
K10985
K6
K3
1032
732
Ekn5
kn1062

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dick Everskog - Sven Andersson Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3NT S= 2 600 40/0
Ulla Bohlin - Leif Norgren Crister Melander - Leif Alfons 2 N+1 9 140 38/2
Walter Kegö - Ingvar Wiström Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 1NT N+1 9 120 36/4
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind 2 Ö-1 2 100 34/6
Sven Flink - Anders Galvenius Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 2NT S-1 2 -100 26/14
Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm Lena Fagerström - Michael Hagelin 1NT N-1 8 -100 26/14
Christer Larsson - Torbjörn Holking Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist 3 N-1 6 -100 26/14
Monica Öhnell - Per Christoffersson Olle Magnuson - Håkan Asplund 3NT S-1 2 -100 26/14
Birgitta Wallin - Leif Wallin Bo Brismar - Inge Johannesson 1NT N-1 5 -100 26/14
Berit Helge - Brita Matérn Lotta Wiberg - Annika Landegren 2NT S-1 2 -100 26/14
Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 4 N-1 5 -100 26/14
Carin Lettermark - Marianne Karta Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg 2 Ö= 10 -110 16/24
Bo Osterman - Marianne Osterman Gerhard Gammer - Magnus Hempel 2 Ö= 2 -110 16/24
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Benkt Lundgren - Anita Brynje 2 Ö= 10 -110 16/24
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Birgitta Alenius - Lena Melin 4 N-2 9 -200 7/33
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 4 N-2 10 -200 7/33
Håkan Kjellberg - Margret Edström Per Hallman - Tina Hallman 2NT N-2 4 -200 7/33
Anders Perning - Ralf Treffner Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall 2 N-2 8 -200 7/33
Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm 4 N-2 D -200 7/33
Britt-Marie Rydén - Ingun Boström Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 1NT N-2 4 -200 7/33
Ann Wermelin - Bennet Wermelin Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin 2NT N-3 6 -300 0/40

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Öst giv
ingen i zon
98
Dkn8
D3
EKkn984
Ekn2
E752
Ekn108
63
76543
1096
654
102
KD10
K43
K972
D75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm Lena Fagerström - Michael Hagelin 4D N= 4 510 40/0
Sven Flink - Anders Galvenius Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 3NT S+1 2 430 35/5
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind 3NT S+1 Kn 430 35/5
Birgitta Wallin - Leif Wallin Bo Brismar - Inge Johannesson 3NT S+1 E 430 35/5
Britt-Marie Rydén - Ingun Boström Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 3NT S+1 2 430 35/5
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 3NT S= 5 400 25/15
Christer Larsson - Torbjörn Holking Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist 3NT S= 10 400 25/15
Dick Everskog - Sven Andersson Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3NT S= 2 400 25/15
Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm 3NT S= 5 400 25/15
Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 3NT S= 5 400 25/15
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Benkt Lundgren - Anita Brynje 3NT S= 10 400 25/15
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Birgitta Alenius - Lena Melin 2NT S+2 2 180 18/22
Ann Wermelin - Bennet Wermelin Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin 3 N+2 4 150 16/24
Håkan Kjellberg - Margret Edström Per Hallman - Tina Hallman 3 N+1 9 130 10/30
Carin Lettermark - Marianne Karta Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg 2 N+2 3 130 10/30
Walter Kegö - Ingvar Wiström Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 2 N+2 10 130 10/30
Berit Helge - Brita Matérn Lotta Wiberg - Annika Landegren 3 N+1 10 130 10/30
Bo Osterman - Marianne Osterman Gerhard Gammer - Magnus Hempel 2 N+2 6 130 10/30
Ulla Bohlin - Leif Norgren Crister Melander - Leif Alfons 5 N-1 6 -50 3/37
Monica Öhnell - Per Christoffersson Olle Magnuson - Håkan Asplund 3NT S-1 10 -50 3/37
Anders Perning - Ralf Treffner Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall 6 N-2 3 -100 0/40

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Syd giv
N-S i zon
D7
10653
2
KDkn1097
Kkn85
Ekn74
D10
E53
E6
D
Ekn98654
642
109432
K982
K73
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 5 Ö-2 8 100 40/0
Ulla Bohlin - Leif Norgren Crister Melander - Leif Alfons 3NT V-1 K 50 37/3
Birgitta Wallin - Leif Wallin Bo Brismar - Inge Johannesson 3NT V-1 9 50 37/3
Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm 2NT V= K -120 34/6
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Benkt Lundgren - Anita Brynje 3 Ö+2 8 -150 32/8
Sven Flink - Anders Galvenius Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 1NT V+3 K -180 30/10
Christer Larsson - Torbjörn Holking Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist 5 Ö= 8 -400 28/12
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Birgitta Alenius - Lena Melin 3NT V+1 K -430 22/18
Walter Kegö - Ingvar Wiström Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 3NT V+1 K -430 22/18
Dick Everskog - Sven Andersson Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3NT V+1 9 -430 22/18
Monica Öhnell - Per Christoffersson Olle Magnuson - Håkan Asplund 3NT V+1 9 -430 22/18
Berit Helge - Brita Matérn Lotta Wiberg - Annika Landegren 3NT V+1 K -430 22/18
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 3NT V+2 7 -460 9/31
Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm Lena Fagerström - Michael Hagelin 3NT V+2 9 -460 9/31
Håkan Kjellberg - Margret Edström Per Hallman - Tina Hallman 3NT V+2 K -460 9/31
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind 3NT V+2 7 -460 9/31
Carin Lettermark - Marianne Karta Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg 3NT V+2 K -460 9/31
Ann Wermelin - Bennet Wermelin Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin 3NT V+2 K -460 9/31
Anders Perning - Ralf Treffner Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall 3NT V+2 K -460 9/31
Bo Osterman - Marianne Osterman Gerhard Gammer - Magnus Hempel 3NT V+2 K -460 9/31
Britt-Marie Rydén - Ingun Boström Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 3NT V+4 K -520 0/40

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Väst giv
Ö-V i zon
KD1082
10
Dkn1054
K3
kn653
EKD8752

74

kn643
K863
E10962
E974
9
E972
Dkn85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Fagerström - Michael Hagelin Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 5D V-2 K 500 40/0
Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 4 N+1 3 450 37/3
Berit Helge - Brita Matérn Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm 5 N= 4 450 37/3
Ann Wermelin - Bennet Wermelin Olle Magnuson - Håkan Asplund 4 S= E 420 32/8
Monica Öhnell - Per Christoffersson Crister Melander - Leif Alfons 4 S= E 420 32/8
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Bo Osterman - Marianne Osterman 4 N= 4 420 32/8
Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin Ulla Bohlin - Leif Norgren 5 V-1 D 100 28/12
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 4 S-1 D -50 25/15
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén 4 N-1 4 -50 25/15
Birgitta Alenius - Lena Melin Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru 5D N-1 E -100 21/19
Birgitta Wallin - Leif Wallin Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall 4 S-2 E -100 21/19
Per Hallman - Tina Hallman Christer Larsson - Torbjörn Holking 3 V+2 K -200 17/23
Britt-Marie Rydén - Ingun Boström Benkt Lundgren - Anita Brynje 3 V+2 D -200 17/23
Håkan Kjellberg - Margret Edström Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 5 V= D -650 11/29
Carin Lettermark - Marianne Karta Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind 4 V+1 D -650 11/29
Lotta Wiberg - Annika Landegren Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell 4 V+1 D -650 11/29
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 4 V+1 K -650 11/29
Sven Flink - Anders Galvenius Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 4 V+2 K -680 3/37
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Dick Everskog - Sven Andersson 4 V+2 K -680 3/37
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Walter Kegö - Ingvar Wiström 4 V+2 K -680 3/37
Bo Brismar - Inge Johannesson Anders Perning - Ralf Treffner 4 V+2 D -680 3/37

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Nord giv
ingen i zon
E3
EKkn6
75
Ekn873
D108
D5
D9832
K105
kn9654
109873
K4
D
K72
42
Ekn106
9642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Bo Osterman - Marianne Osterman 3NT S+2 2 460 40/0
Lena Fagerström - Michael Hagelin Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 3NT N+1 4 430 37/3
Monica Öhnell - Per Christoffersson Crister Melander - Leif Alfons 3NT S+1 8 430 37/3
Sven Flink - Anders Galvenius Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 3NT N= 10 400 32/8
Berit Helge - Brita Matérn Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm 3NT N= 10 400 32/8
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén 3NT N= 4 400 32/8
Carin Lettermark - Marianne Karta Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind 2 Ö-5 6 250 28/12
Per Hallman - Tina Hallman Christer Larsson - Torbjörn Holking 1NT N+4 4 210 26/14
Ann Wermelin - Bennet Wermelin Olle Magnuson - Håkan Asplund 2NT N+1 10 150 23/17
Britt-Marie Rydén - Ingun Boström Benkt Lundgren - Anita Brynje 2NT N+1 4 150 23/17
Birgitta Alenius - Lena Melin Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru 3 N+1 4 130 16/24
Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 3 N+1 10 130 16/24
Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin Ulla Bohlin - Leif Norgren 3 N+1 6 130 16/24
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Walter Kegö - Ingvar Wiström 3 N+1 10 130 16/24
Birgitta Wallin - Leif Wallin Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall 2 N+2 4 130 16/24
Håkan Kjellberg - Margret Edström Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 2 Ö-1 2 50 10/30
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 3NT N-1 4 -50 4/36
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Dick Everskog - Sven Andersson 3NT S-1 2 -50 4/36
Bo Brismar - Inge Johannesson Anders Perning - Ralf Treffner 2 N-1 D -50 4/36
Lotta Wiberg - Annika Landegren Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell 5 N-1 4 -50 4/36
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 5 N-1 6 -50 4/36

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Öst giv
N-S i zon
72
D9
654
K108642
Ekn9
E8
D8732
ED3
D10653
1065
EKkn
95
K84
Kkn7432
109
kn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Lettermark - Marianne Karta Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind 2 S= 2 110 40/0
Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 3NT V-1 D 50 35/5
Per Hallman - Tina Hallman Christer Larsson - Torbjörn Holking 3 Ö-1 2 50 35/5
Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 3NT V-1 D 50 35/5
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Bo Osterman - Marianne Osterman 3NT V-1 D 50 35/5
Sven Flink - Anders Galvenius Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 3 V= D -110 30/10
Bo Brismar - Inge Johannesson Anders Perning - Ralf Treffner 3 Ö= 7 -140 28/12
Birgitta Wallin - Leif Wallin Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall 2 Ö+2 10 -170 26/14
Berit Helge - Brita Matérn Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm 2NT V+2 4 -180 24/16
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Walter Kegö - Ingvar Wiström 2 Ö+4 10 -230 22/18
Håkan Kjellberg - Margret Edström Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 2NT V+5 4 -270 20/20
Britt-Marie Rydén - Ingun Boström Benkt Lundgren - Anita Brynje 4 V= D -420 18/22
Monica Öhnell - Per Christoffersson Crister Melander - Leif Alfons 3NT V+1 4 -430 16/24
Lena Fagerström - Michael Hagelin Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 4 Ö+1 K -450 11/29
Birgitta Alenius - Lena Melin Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru 4 Ö+1 10 -450 11/29
Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin Ulla Bohlin - Leif Norgren 4 Ö+1 10 -450 11/29
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Dick Everskog - Sven Andersson 4 Ö+1 10 -450 11/29
Ann Wermelin - Bennet Wermelin Olle Magnuson - Håkan Asplund 4 V+2 6 -480 4/36
Lotta Wiberg - Annika Landegren Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell 4 V+2 9 -480 4/36
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström 4 Ö+2 3 -480 4/36
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén 3NT V+3 D -490 0/40

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Syd giv
Ö-V i zon
D3
875
K1087
Kkn105
E8742

6542
ED96
Kkn5
Ekn109642
D9
3
1096
KD3
Ekn3
8742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Bohlin - Leif Norgren Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg 4 V-3 5 300 40/0
Lena Fagerström - Michael Hagelin Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist 4 V-2 7 200 38/2
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Christer Larsson - Torbjörn Holking 4 V-1 8 100 31/9
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Håkan Kjellberg - Margret Edström 4 V-1 10 100 31/9
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 3 Ö-1 E 100 31/9
Crister Melander - Leif Alfons Carin Lettermark - Marianne Karta 3 Ö-1 10 100 31/9
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind 3 Ö-1 10 100 31/9
Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 3 Ö-1 3 100 31/9
Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 2 Ö= 9 -110 23/17
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Bo Osterman - Marianne Osterman 2 Ö= 3 -110 23/17
Per Hallman - Tina Hallman Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 3 Ö= 9 -140 14/26
Olle Magnuson - Håkan Asplund Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 2 Ö+1 10 -140 14/26
Dick Everskog - Sven Andersson Ann Wermelin - Bennet Wermelin 2 Ö+1 3 -140 14/26
Monica Öhnell - Per Christoffersson Walter Kegö - Ingvar Wiström 2 V+1 5 -140 14/26
Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell Bo Brismar - Inge Johannesson 3 Ö= 6 -140 14/26
Berit Helge - Brita Matérn Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall 3 Ö= 10 -140 14/26
Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén Britt-Marie Rydén - Ingun Boström 2 Ö+1 10 -140 14/26
Lotta Wiberg - Annika Landegren Anders Perning - Ralf Treffner 3 Ö+1 3 -170 5/35
Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm Birgitta Wallin - Leif Wallin 3 Ö+1 3 -170 5/35
Birgitta Alenius - Lena Melin Sven Flink - Anders Galvenius 4 Ö= 3 -620 1/39
Benkt Lundgren - Anita Brynje Gerhard Gammer - Magnus Hempel 4 Ö= 10 -620 1/39

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Väst giv
alla i zon
Ekn7
10
EDkn76
KDkn3
K9
EKD43
8
109764
86543
kn52
1032
E8
D102
9876
K954
52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Bo Osterman - Marianne Osterman 5 S= E 600 40/0
Per Hallman - Tina Hallman Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 4D V-2 K 500 38/2
Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell Bo Brismar - Inge Johannesson 4 V-2 10 200 36/4
Berit Helge - Brita Matérn Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall 2 N+4 2 170 34/6
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Christer Larsson - Torbjörn Holking 3 N+2 Kn 150 24/16
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Håkan Kjellberg - Margret Edström 3 N+2 2 150 24/16
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 2 N+3 5 150 24/16
Birgitta Alenius - Lena Melin Sven Flink - Anders Galvenius 3 S+2 E 150 24/16
Ulla Bohlin - Leif Norgren Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg 3 S+2 E 150 24/16
Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 2 S+3 E 150 24/16
Dick Everskog - Sven Andersson Ann Wermelin - Bennet Wermelin 3 N+2 2 150 24/16
Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm Birgitta Wallin - Leif Wallin 3 N+2 Kn 150 24/16
Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén Britt-Marie Rydén - Ingun Boström 3 S+2 E 150 24/16
Lena Fagerström - Michael Hagelin Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist 4 N= Kn 130 11/29
Crister Melander - Leif Alfons Carin Lettermark - Marianne Karta 2 S+2 E 130 11/29
Olle Magnuson - Håkan Asplund Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 3 N+1 Kn 130 11/29
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind 2 N+2 2 130 11/29
Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 2 N= Kn 90 6/34
Benkt Lundgren - Anita Brynje Gerhard Gammer - Magnus Hempel 4 S-1 E -100 4/36
Monica Öhnell - Per Christoffersson Walter Kegö - Ingvar Wiström 1D V+1 K -360 2/38
Lotta Wiberg - Annika Landegren Anders Perning - Ralf Treffner 5D S-2 E -500 0/40

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.17

Nord giv
N-S i zon
EKDkn1075
E7
kn
E76
63
5
954
KDkn9543
9
Kkn9842
EK87
108
842
D1063
D10632
2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Christer Larsson - Torbjörn Holking 4 N+2 E 680 40/0
Ann-Cathrin Svensson - Inger Vieru Håkan Kjellberg - Margret Edström 4 N+1 E 650 28/12
Lena Fagerström - Michael Hagelin Maj-Britt Göranson - Kerstin Nordqvist 5 N= K 650 28/12
Birgitta Alenius - Lena Melin Sven Flink - Anders Galvenius 4 N+1 E 650 28/12
Ann-Helen Lundqvist - Annika Wedin Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 4 N+1 8 650 28/12
Dick Everskog - Sven Andersson Ann Wermelin - Bennet Wermelin 4 N+1 E 650 28/12
Monica Öhnell - Per Christoffersson Walter Kegö - Ingvar Wiström 5 N= E 650 28/12
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Claes Månsson - Sven-Erik Åkerlind 5 N= 2 650 28/12
Kerstin Haldosén - Kerstin Dinell Bo Brismar - Inge Johannesson 4 N+1 E 650 28/12
Ann-Charlotte Cedervall - Anita Edholm Birgitta Wallin - Leif Wallin 4 N+1 E 650 28/12
Berit Helge - Brita Matérn Margareta Andersson Hartwig - Nina Palm Löfwall 4 N+1 E 650 28/12
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Bo Osterman - Marianne Osterman 4 N+1 5 650 28/12
Per Hallman - Tina Hallman Gunilla Leijonhielm - Jan Leijonhielm 4 N= 10 620 13/27
Ulla Bohlin - Leif Norgren Gunnar Ericsson - Åsa Trollborg 4 N= E 620 13/27
Crister Melander - Leif Alfons Carin Lettermark - Marianne Karta 4 N= 10 620 13/27
Lotta Wiberg - Annika Landegren Anders Perning - Ralf Treffner 4 N= E 620 13/27
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Ingrid Frey - Karin Axnäs Stigell 3 N+2 10 200 6/34
Benkt Lundgren - Anita Brynje Gerhard Gammer - Magnus Hempel 3 N+2 10 200 6/34
Birgitta Dahlén - Jan Olof Dahlén Britt-Marie Rydén - Ingun Boström 3 N+2 E 200 6/34
Marianne Sundeman - Elisabeth Ahlström Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 2 N+1 E 140 2/38
Olle Magnuson - Håkan Asplund Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 4 N-1 E -100 0/40