Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Måndag partävling m hcp max 54 par TL Rolf 2018-08-06 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag partävling m hcp max 54 par TL Rolf 2018-08-06

Partävling, 9 bord, 18 par. Antal brickor: 24. Medel: 192.0.

Privatprotokoll för Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 16, Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark
13NT N+2 460 13.0 81% 13 81.0%E107EK7EKn9Kn743 DKnKn5D543KD982
23 V-1 50 14.0 88% 27 84.5%D10K108286KD976 E654E9731091082
Rond 2, som ÖV mot par 11, Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg
31NT V= 90 8.0 50% 35 73.0%E65432654DKn62 D10DKn9E8642ED7
43NT N+2 -660 7.0 44% 42 65.8%D9642D7865ED5 1083Kn8543410932
Rond 3, som NS mot par 18, Thomas Ålander - Christina Kronlund
53 Ö-1 50 11.0 69% 53 66.4%D10K7642ED10974 E87Kn10988654D8
63 S-1 -50 6.0 38% 59 61.7%852D109849EKn107 EDKn97Kn532Kn422
Rond 4, som ÖV mot par 10, Gunlis Åberg - Mona Berge
74 S-1 100 12.0 75% 71 63.6%D543K108742749 8Kn53E108653282
83 N-1 50 14.0 88% 85 66.6%K76542KD976Kn7 D972E9EKn54864
Rond 5, som ÖV mot par 15, Mats Andersson - Sten Ahlgren
95 S-1 50 8.0 50% 93 64.8%DKn53ED10752584 EK1087424Kn9Kn107
103NT N+2 -660 1.0 6% 94 58.9%87765363EKKn96 Kn32K1087542852
Rond 6, som ÖV mot par 13, Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg
113NT V+4 520 14.0 88% 108 61.5%E10762Kn2EKD876 742EKn104EKD86Kn
12Pass 11.0 69% 119 62.2%975E8K754DKn108 EK643Kn1092K763
Rond 7, som NS mot par 5, Lena Stålbrink - Ulla Barkeman
133NT Ö= -600 9.0 56% 128 61.7%1093Kn4KDKn102Kn107 76542K8328532
145 N= 400 4.0 25% 132 59.1%EKKn83KDKn54E72 Kn6274E8763KD5
Rond 8, som ÖV mot par 7, Ulf Pernvi - Ann Lilliengren
155 N= -600 5.0 31% 137 57.2%E652Kn5365Kn862 KDKn108D97842D4
163 S+1 -170 9.0 56% 146 57.1%EKD62D4D85KKn5 87KKn4321087643
Rond 9, som NS mot par 1, Björn Klefbohm - Stig Unoson
174 S+1 150 1.0 6% 147 54.1%D875851062KD104 EKKn10EKDKn97439
182 V= -110 7.0 44% 154 53.6%K95D865E3E1072 10841032KKn8K865
Rond 10, som ÖV mot par 17, Marianne Servin - Ulla Öberg
194 Ö= 620 1.0 6% 155 51.1%EKKn3EKn1042Kn8E9 D8D876KD1093Kn10
201NT S+4 -210 4.0 25% 159 49.8%Kn109642E636286 E753D549743Kn4
Rond 11, som ÖV mot par 14, Bibi Jönsson - Willy Landgren
213 N-1 100 8.0 50% 167 49.8%KKn654K8763639 ED2E29754K532
224 Ö= 620 4.0 25% 171 48.6%KD86KDKn1065DKn3 EKn743E105EK872
Rond 12, som NS mot par 2, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
233D N-3 -800 0.1 1% 171.1 46.6%ED29210KD87542 1086310543875310
245 S= 400 6.0 38% 177.1 46.2%EDKn10686KD532K 732E73EKn87D64