Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-04-25 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-04-25

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Lars Olsson - Kurt Norström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 13, Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer
11NT N= 90 16 80% 16 80.0%KD42D52D64EK2 EKn39KKn9752983
22NT N-2 -200 5 25% 21 52.5%7KD1074D1082743 D1052E93E5E1085
Rond 2, som ÖV mot par 12, Renate Rhodin - Jan Berggren
36NT N= -990 1 5% 22 36.7%K65DKn108765732 8743K865294D9
43 Ö-1 -100 17 85% 39 48.8%KD3E986E741098 10877542DKn1065Kn
Rond 3, som ÖV mot par 11, Ylva Papp - Agneta Danielsson
55 S-2 200 19 95% 58 58.0%E9310932D86D74 1084ED74EKn10739
64 Ö+1 650 12 60% 70 58.3%D6EKn63ED72K65 Kn54KD94243E72
Rond 4, som ÖV mot par 22, Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson
72 N+1 -140 7 35% 77 55.0%K6D974Kn94Kn962 D108536KD1051087
81 V+2 140 12 60% 89 55.6%109876D1082DKn43 K54EK9543EK85
Rond 5, som NS mot par 21, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
96 Ö+1 -1460 9 45% 98 54.4%849764Kn1098743 Kn76532109753KD
105 V-1 100 8 40% 106 53.0%KD109654DKn9625 KD6372K105D1093
Rond 6, som NS mot par 20, Hans Selling - Tom Emanuelz
113NT Ö= -400 15 75% 121 55.0%Kn10962E8Kn10842D 7Kn109553K97542
125D N-1 -200 3 15% 124 51.7%3EKKn10K108ED753 DKn8627D9643K6
Rond 7, som ÖV mot par 19, Gunnel Modig - Ulla Blanck
135 N= -650 2 10% 126 48.5%5EKn9KD10863274 D74272Kn9754E5
142 Ö+3 150 12 60% 138 49.3%Kn3DKnEK1076D863 E10E109352K10952
Rond 8, som NS mot par 18, Anneli Sagersten - Björn Backlund
153NT N-2 -200 6 30% 144 48.0%74E9EKKn732K65 DKn983DKn86439D
163NT V+1 -630 3 15% 147 45.9%8764104Kn10632DKn Kn92EKn65D109754
Rond 9, som NS mot par 17, Ulla Berglund - Jeanette Jensen
173NT Ö+1 -430 6 30% 153 45.0%K108531083Kn8765 92KKn976105KDKn4
183 S-3 -300 4 20% 157 43.6%Kn762Kn763K10325 E10853EK4Kn75D9
Rond 10, som NS mot par 16, Bert Hellström - Nils Wänglund
192 V= -110 16 80% 173 45.5%Kn1071042DD107632 852E986EK987Kn
202NT Ö-3 300 14 70% 187 46.8%K852KD87K81042 D934D109763K85
Rond 11, som NS mot par 15, Marianne Eskilsson - Per Eskilsson
212 V-2 100 8 40% 195 46.4%E76375EK106543 K1095E10484E762
224 S+1 450 16 80% 211 48.0%98643EK643665 7D10982932EKD8
Rond 12, som NS mot par 14, Inger Byström - Bo Byléhn
232 V= -110 4 20% 215 46.7%E92103D8KKn10652 D106EKn6410643D4
245 Ö-2 100 10 50% 225 46.9%KKn4K753D102D107 E875Kn1094EKn854