Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-10-18 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-10-18

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Eivor Örlefors - Siv Lindgren

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 20, Gunnel Modig - Britt Bergman
12D S-1 100 15 75% 15 75.0%9843543K109864 EKn52EK6Kn876E2
23 Ö= 110 13 65% 28 70.0%3DKn62D6EKKn853 ED987E10474374
Rond 2, som NS mot par 19, Marianne Norström - Ingrid Wahlberg
34 N+1 450 10 50% 38 63.3%E1093EKKn1063E8K Kn8754D9DKn6ED7
42 V-2 200 15 75% 53 66.2%KD4E954K9Kn754 E9863ED1082D82
Rond 3, som NS mot par 18, Olan Hedström - Jan Berggren
52 V+2 -130 6 30% 59 59.0%Kn2EKD83953ED7 D107531054Kn8282
61D Ö= -160 0 0% 59 49.2%K9759758D9742 ED3E842D62Kn108
Rond 4, som ÖV mot par 17, Anneli Sagersten - Björn Backlund
73 Ö= 110 10 50% 69 49.3%K8E3EDKn104ED84 E1097382753765
82 N-3 150 20 100% 89 55.6%1096Kn95K865KKn5 KKn3K2EDKn2D1042
Rond 5, som NS mot par 16, Rolf Nyberg - Torsten Stier
93NT Ö= -600 11 55% 100 55.6%652E853D8Kn843 K83Kn10762D10962
104 N+1 650 8 40% 108 54.0%EKKn432EKn643ED 1095K9821084K42
Rond 6, som NS mot par 15, Agneta Danielsson - Ylva Papp
114 N= 420 7 35% 115 52.3%2EK987DKn4EK62 KD10510653K6D105
122 Ö+1 -110 5 25% 120 50.0%75DKn93D10EKKn105 E10428764Kn7363
Rond 7, som NS mot par 14, Marie-Louise Lestander - Carin Risberg
134 V= -620 8 40% 128 49.2%E633E5Kn765432 97476KKn10764310
142 Ö-2 100 20 100% 148 52.9%Kn754Kn732107EKn3 983E109Kn52K1065
Rond 8, som NS mot par 13, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
152 S-1 -100 18 90% 166 55.3%Kn8549852104D98 E10632DKnEKKKn74
164 S= 420 12 60% 178 55.6%D84D7635Kn9862 EK732K10EK2K103
Rond 9, som NS mot par 12, Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson
171 V+3 -170 16 80% 194 57.1%E102106493K10763 83D985D106DKn52
185 S= 600 16 80% 210 58.3%E7963DKn104Kn654 K42DKn10EK98762
Rond 10, som NS mot par 11, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
193NT V-2 200 20 100% 230 60.5%Kn986KD108E8382 4973Kn94K97643
201NT Ö+2 -150 6 30% 236 59.0%ED1084Kn94EKn874 910752KD1084D106
Rond 11, som ÖV mot par 22, Staffan Lindeborg - Åke Åberg
213NT N+2 -660 1 5% 237 56.4%9ED1082E7310972 KKn1087654631026
221 S+1 -110 8 40% 245 55.7%E10910832E92DKn4 KDEKn97106431086
Rond 12, som ÖV mot par 21, Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer
233 Ö= 110 12 60% 257 55.9%10D96E873K10743 K7654K1052EKn52
242 N+2 -170 17 85% 274 57.1%943K653KnEK754 87Kn842E7521093